Portugese militaire leiders beslissen na zes uur vergaderen niet af Europese socialistische leiders achter Soares Grieks politiek klimaat slechter Ford zegt rondreis Afrikaanse top over Rhodesië Hotel na bommelding niet geëvacueerd uitgesteld K 3 DRIE DODEN BIJ EXPLOSIE IN LONDEN Wilson wijst kritiek van de hand Leider van mislukte coup in Ecuador CLERIDES NIET OPTIMISTISCH nu in ballingschap Leider staatsgreep Soedan niet gedood McNamara pleit weer voor uitbreiding ontwikkelingshulp Na aanslag: Sobere viering van staatsgreep Chili 6 197 5 SEPTEMBER ZATERDAG BINNEN- EN BUITENLAND iangas offelen nisters ortman na te ;ructies gebruik ireade aag is Tot 21 i over- i wor- arties- Hulp gete- I lil j oen bilita- Baru”. I dertig arlijk Jaagt! „Landmijn” esters Tij dag I s vijf (Vervolg van pagina 1) Aan de bijeenkomst in Tancos namen deel president Francisco da Costa Gomes, die nu hoofd van de strijdkrachten is, generaal Goncalves, het hoofd van de militaire veiligheidsdienst Copcon, generaal Otelo Saraiva de Carvalho, de stafchefs van de drie onderdelen van de strijdkrachten, ongeveer 50 marine-officieren, eenzelfde aantal legerofficieren en onge veer acht vertegenwoordigers van de luchtmacht. okker giste- I jubliek I germa” I rte af- I 514. de in de Fokker I mdacht evaart- itelabo- Ameri- I aarde Gaullistisch rinist erten rt zijn •dacht I a drie man- erten- geld in de Burgeroorlog ippers heeft teer en Igende e door innen- schip- m. De ig zal iet de Koeltjes (Van onze redacteur in Athene, F. van Hasselt) ATHENE Een zeer geprikkelde briefwisseling tussen de Griekse oppositieleider Mavros en premier Karamanlis onderstreepte afgelo pen week het feit dat het politieke klimaat in het land aanzienlijk is verscherpt sinds de regering een uur na het proces tegen Papadopoulos c.s. aankondigde dat zij zou zorgen dat de drie doodvonnissen niet zou den worden voltrokken. NIEUWE REVOLUTIONAIRE RAAD (Vervolg van pagina 1) Van onze redacteur in Londen) (Van onze redacteur in Londen) in gesto- f lesjes jm en iarvan landse ceerde QUITO (Reuter). Majoor Roberto Augustin Varas, een van de leiders van de mislukte samenzwering tegen de re gering van president Guillermo Rodri- guez Lara op maandag, is gisteren ver trokken naar Chili om er zijn balling schap door te brengen. Varas had zijn toevlucht gezocht op de Chilieense ambassade in Quito, zoals de leider van de rebellie generaal Raul Gonzalez Alvear, nadat de loyale troe pen de opstand hadden neergeslagen. Het is niet bekend wanneer generaal Gonzalez naar Chili zal vertrekken. vrouw werkte. Daar worden maandag en dinsdag op nieuw onderhandelingen gehouden onder voorzitterschap van de secretaris-gene- raal van de VN, Kurt Waldheim. week vaaruit onenigheid voortduurt. De nieuwe revo lutionaire raad zal een rapport opstellen voor de volgende bijeenkomst van de MFA, waarvoor nog geen datum is vast gesteld. De verrassende snelheid van deze mededeling wekte bij velen het ver moeden dat de regering of verplich tingen had jegens de oude juntaleider of redenen had een nieuwe militaire staatsgreep te vrezen. Dat de Griekse strijdkrachten na de wegzuivering van zo’n 200 officieren nog lang geen bolwerk van democratie vormen, is immers algemeen bekend. NICOSIA (AFP). „Het is praktisch zeker dat de intercommunautraire onder handelingen in New York geen resultaat zullen opleveren” zo heeft de Grieks- Cyprische onderhandelaar, Glafcos de cides, voor zijn vertrek naar New York verklaard. laatbaar zou zijn geweest terwijl het historische proces zich nu juist richtte tegen de staatsgreep als zoda nig. LOESAKA (AFP). De topconferen tie van zuidelijk Afrika die vandaag zou beginnen met als deelnemers de presi denten van Tanzania, Mozambique en Botswana met president Kenneth Ka- oenda van Zambia als voorzitter, is naar officieel in Loesaka is meegedeeld, voor onbepaalde tijd uitgesteld. Een tweede bom in het Hilton-hotel werd enkele uren later met behulp van experts van het Britse leger onschadelijk gemaakt. De politie is ervan overtuigd dat ook deze aanslag het werk is ge weest van een IRA-splintergroep die Londen als basis heeft gekozen. De lei ding van de IRA in Dublin heeft echter In de nieuwe revolutionaire raad be schikt het leger naast president Da Cos ta Gomes over acht 'zetels en de lucht macht en de marine elk over zes. Voor het leger hebben in de raad o.a. zitting de stafchef generaal Carlos Fabiao, het hoofd van de militaire veiligheidsdienst Copcon en van het gebied van Lissabon, generaal Otelo Saraiva de Carvalho, en de commandanten van de militaire dis- Lyne Fromme richtte een geladen 45- mm-automatisch pistool op de Ameri kaanse president, juist toen hij handen schuddend van zijn hotel naar het gou- verneurspaleis in Sacramento liep. Presi dent Ford voelde zich die ochtend al een beetje in een verkiezingsstemming. De aanslag kwam voor hem volkomen on verwacht. Hij werd door twee van zijn beste geheime agenten onderuit getrok ken, terwijl een andere agent de jonge met het pistool tegen de grond CHARTOEM (AP). De leider van de mislukte staatsgreep tegen president Numeiry van Soedan is gisteren door Numeiry-getrouwe militairen gewond en gearresteerd maar niet gedood, aldus heeft het Soedanese persbureau gistera vond bekend gemaakt. Eerder had vice-president Mohammed Baghier Achmed in een radioboodschap verklaard dat de leider van de staats greep. majoor Hassan Hoessein Osman „voor altijd het zwijgen was opgelegd”. Men nam aan dat hij hiermee bedoelde dat Osman was gedood. Maar het Soedanese persbureau meld de dat Osman gewond werd en wordt behandeld in het militaire hospitaal van Omdurman. Generaal Achmed deelde mee dat de getrouwe troepen „alle stra tegische punten in handen hebben”. Hij voegde eraan toe dat de jacht op de samenzweerders was geopend. Hij beti telde ze als „exponenten van oude regi mes die nog dagdromen hadden”. Volgens hem trokken echter ..andere elementen” aan de touwtjes en hij eiste hun ontmaskering. De vertegenwoordiging van het leger in de Revolutionaire Raad - negen man bestaat bijna geheel uit gematigde offi cieren die tegenstanders zijn van Gon calves. In de delegatie van de lucht macht is weinig verandering gekomen, terwijl in de afvaardiging van de marine de pro-communisten sterker in de meer derheid zijn. Een week geleden had president Da Costa Gomes Gongalves als premier ver vangen door Pinheiro de' Azevedo, maar hem tevens benoemd tot stafschef van de strijdkrachten. Tegenover het felle verzet dat tegen deze benoeming rees van de kant van het leger en de lucht macht, nam Goncalves tenslotte het be sluit voor de eer te bedanken. Op de bijeenkomst die zes uur duurde, werd besloten een nieuwe revolutionaire raad te vormen van 21 leden onder landse moge- olland n die- WASHINGTON. Evenals in zijn openingsrede heeft de president van de Wereldbank, Robert McNamara, in zijn toespraak tijdens de slotzitting van de jaarvergadering voor de Wereldbank en het Internationale Monetaire Fonds, gis teren een beroep op de rijke landen gedaan hun hulp aan de ontwikkelings landen uit te breiden. De Europese socialistische leiders ble ken eensgezind achter Soares te staan in diens strijd voor een socialistisch Por tugal. Ondanks kritiek van een aantal eigen Labourpartijleden bleef ook de Britse premier Harold Wilson trouw aan de doeleinden van het Portugese vriend- schapscomilé. dat volgens hem bedoeld is om vriendschap en solidariteit met de socialistische beweging in Portugal te betuigen en de ontwikkeling te steunen van een democratisch en socialistisch Portugal. Een eenvoudige rekensom leert dat een kwart van het huidige 16.000- koppige officierenkorps tijdens de 7- jarige dictatoriale periode is opgeleid en dus geacht mag worden uitgespro ken (of onuitgesproken) dictatoriale sympathieën te hebben. Met het oog op de gespannen verhouding met Turkije achtte de regering een radi calere schoonmaak echter tot nu toe onverantwoord De laatste week van het juntapro- ces waren de' strijdkrachten in het Noorden op manoeuvre gestuurd, wat kon worden geïnterpreteerd als een O /er de Afrika) I is de cingen. ikomst De overijlde gratie noemt Mavros „een landmijn onder de grondwet” en hij voorspelt een ernstige politieke crisis als gevolg van deze stap, die ook de. vraag doet rijzen of „een zuivering in een regeringspartij niet algehele prioriteit moet krijgen”. In zijn antwoord gaat Karamanlis aan de meeste punten van Mavros voorbij onder het motto dat „lessen in demo cratie niet aan hem hoeven te wor den gericht.” De regering was tot haar onmiddel lijke stellingname gekomen omdat zij nu eenmaal van mening was „dat het doodschieten van de veroordeelden de democratie zou schaden in plaats van begunstigen.” stafchefs generaal Morais e admiraal Rosa Coutinho zitting. Generaal De Carvalho verklaarde na afloop dat de crisis binnen de strijd krachten nog niet is opgelost en dat de Karamanlis eindigt zijn brief met het betuigen dat hij de noodzaak van verscherping var de politieke verhou dingen als gevolg van deze kwestie niet inziet. Niettemin zal die ver scherping zich stellig verder voordoen bij de grote rede die Andreas Papan dreou vandaag houdt in een stadion ter gelegenheid van de eerste ver jaardag van zijn socialistische bewe ging PASOK. Tegen een journalist die vroeg of hij een schietgebedje had gezegd toen hij de bedreiging tegen zijn persoon besefte, zei Ford dat hij daarvoor de tijd niet had gehad omdat de geheime dienst vrijwel meteen had ingegrepen. voorzitterschap van de president. In dit nieuwe orgaan hebben de gematigden een duidelijk overwicht, terwijl in de oude raad de pro-communistische leden het voor het zeggen hadden. Hoe het zal gaan met het drieman schap dat enkele weken geleden werd ingesteld - Da Costa Gomes, Goncalves en Saraiva de Carvalho - werd in het communiqué niet meegedeeld. Volgens de politie waren er op dat moment van de explosie ongeveer 100 mensen in de hal. Er brak onmiddellijk paniek uit toen deze mensen het gebouw probeerden te verlaten. Ongeveer 20 minuten voor de explosie was er bij een Londense krant een anoniem telefoontje binnengekomen, waarin de lokatie en het tijdstip van de ontploffing van de bom werden gegeven. Het incident gebeurde toen Ford op weg was van zijn hotel naar het rege ringsgebouw, waar hij een ontmoeting zou hebben met de gouverneur van Ca- lifornië. Edmund Brown. Hij zou daar ook een redevoering houden voor de wetgevende vergadering van Californie over „Misdaad in de Verenigde Staten.” SANTIAGO (Reuter). President Augusto Pinochet van Chili heeft giste ren aangedrongen op soberheid in het licht van de viering van de tweede verjaardag van de staatsgreep die hem aan de macht bracht en die het einde betekende van het bewind van president Allende. jk kon I astruc- I er met I hij: „Een officieren. Desondanks was de hal van het hotel nog vol mensen en politie toen de explo sie zich inderdaad 20 minuten later voordeed. Waarom er niet onmiddellijk tot evacuatie is overgegaan, zoals nor maal bij bommeldingen het geval is. wordt door Scotland Yard onderzocht. tricten in het midden en het zuiden van het land, respectievelijk generaal Franco Charais en generaal Pezarat Correia. In de fracties van de luchtmacht en de marine hebben respectievelijk de De grote foto geeft iets van de ravage te zien, die de bomexplosie gisteren in het Londense Hilton Hotel aanrichtte. Op de achtergrond, een zogenaamde Goliath, een machine waarmee bommen op 'af stand onschadelijk gemaakt kunnen wor den. Op de andere foto het hotel. nog geen commentaar geleverd op de aanslag van gisteren, zoals gebruikelijk is bij IRA-bomaanslagen in Engeland. Het verkeer in het centrum van Lon den kwam na de explosie in het Hilton- hotel volledig tot stilstand, ook al omdat de politie vijf andere gèdeéltén van de sta^j moest afzetten wegens, naar achter af bleek, een serie valse bommeldingen. LONDEN. Opnieuw hebben terro risten gistermiddag toegeslagen in het centrum van Londen. Bij de vjjfde bom explosie binnen 14 dagen kwamen drie mensen om het leven en raakten meer dan 50 personen gewond. De bom ging af om kwart over twaalf in de op dat moment zeer drukke hal van het Hilton- hotel in de Londense wijk Mayfair. De bom. die naar schatting een gewicht had van vijf kilo, was geplaatst onder een stoel in de hal. De bekendmaking, heeft alle waarne mers verrast. In diplomatieke kringen meende men dat de topconferentie was bijeengeroepen om een totale ineenstor ting van het overleg over de constitutio nele toekomst van Rhodesië te voorko men. De waarnemers waren van mening dat de top aan belangrijkheid had gewonnen door het in twee vleugels uiteenvallen van de Afrikaanse Nationale Raad, ver tegenwoordiger van de zwarte meerder heid in Rhodesië. Uit reacties van de voorlichtingsdienst van het Witte Huis kan worden opge maakt dat mevrouw Betty Ford nogal nuchter reageerde op de aanslag. „Daar moeten we nu eenmaal mee leven”, zei ze. Mevrouw Ford heeft wel contact gehad met haar man. maar beiden zet ten later op de dag hun werk normaal voort. De Amerikaanse televisie gaf elk half uur uitgebreide verslagen van de aanslag. Een aantal voorgangers van president Fórd zijn omgekomen door aanslagen op hun leven, evenals andere politieke lei ders in de Verenigde Staten. Sommigen, als Roosevelt, Truman en nu Ford, heb ben aanslagen overleefd. Volgens ooggetuigen zou Lyne From me twintig minuten voor de aanslag door agenten achter de afzetting zijn gewerkt, omdat zij met een grote rode tas in de tuin van het regeringsgebouw rondliep. Bij haar arrestatie maande ze de politie tot een rustig optreden: „Kalm aan jongens, sla me niet, het ding ging niet af”. J Deze moordaanslag aan het begin van de Amerikaanse verkiezingscampagne heeft de verhoudingen in de binnenland se politiek duidelijk grimmiger gemaakt dan ze waren. Hoewel Lyne Fromme de aanslag zou hebben gepleegd uit protest, omdat ze Manson niet mocht bezoeken, is het goed mogelijk dat er andere motieven, of opdrachten, achter de aan slag verborgen gaan. Letterlijk zei hij: „Een groep machtsbezeten officieren, gebruik makend van de politieke desintegratie Maar de premier ondergraaft dit proces ook nog op een andere ma nier: uit bovenstaande passage kan men immers afleiden al was dat misschien de bedoeling niet dat een „goede staatsgreep” (die de demo cratie zou hebben gesaneerd) wel toe- LONDEN. Een aantal vooraan staande Europese socialisten, onder wie de regeringsleider Den Uyl van Neder land, Schmidt van West-Duitsland en Palme van Zweden, heeft gisteren in Londen een bijeenkomst gehouden, waarop de situatie in Portugal werd besproken. Ze deden dat in het kader van een Portugees vriendschapscomité, dat door deze socialistische leiders werd opgericht na een bijeenkomst in Stock holm op 2 augustus. De bijeenkomst in Londen werd ook bijgewoond door dr. Mario Soares, de Portugese socialistische leider. Aanvankelijk zou een plenaire verga dering worden gehouden van de assem blee van de Beweging van de Strijd krachten (MFA), die 240 officieren en manschappen telt. Deze bijeenkomst ging niet door, nadat op afzonderlijke vergaderingen van leger- en luchtmacht officieren was besloten de zitting van de assemblee te boycotten omdat de communisten daarin te veel te zeggen zouden hebben. Het enige onderwerp dat, behalve Por tugal, op deze bijeenkomst aan bod kwam, was de kwestie van de in Spanje uitgesproken doodstraf tegen twee Bas- ken. De socialistische leiders besloten gezamenlijk een beroep te doen op de Spaanse regering deze doodvonnissen niet te voltrekken. Op een persconferentie na afloop toonde Soares zich vol zelfvertrouwen over een terugkeer naar een democra tisch systeem in Portugal binnen afzien bare tijd. „We maken nu nog een moei lijke periode door,” zei hij. „Generaal Vasco Gonqalves weet dat zijn regime definitief is gevallen, maar hij blijft zich desondanks als premier gedragen. Daar aan zal binnenkort een einde komen.” Soares zei verder dat hij een brief aan president, generaal Da Caosta Gomez heeft geschreven, waarin hij de socialis tische voorwaarden uiteenzet, die moe ten worden vervuld voor de socialisten aan de regering kunnen deelnemen. Daarin wordt onder andere de afzetting geëist van Gonqalces als stafchef van de Portugese strijdkrachten, grotere persvrijheid en een eerlijke en snelle berechting van de vele honderden ge vangenen, die in de rumoerige periode van afgelopen weken zijn vastgezet. Het is deze passage en andere ty pisch gaullistisch»' zinsneden zoals „ik weet waarheen ik het land voer die onder handen worden genomen in de brief waar'n Mavros vergeefs om een speciale zitting van het parle ment vraagt. In de eerste plaats signaleert hij „een gevaarlijke geest van Messianis me”: „Wee als onze overleving af hangt van de aan- of afwezigheid op het politieke toneel van bepaalde per soonlijkheden. In de tweede plaats herinnert hij eraan dat de these als zouden alle po’itici, behalve Kara manlis, schuld hebben aan het „uit breken” van de dictatuur, genoeg zaam is ontzenuwd, onder andere tij dens het proces zelf. Twee uur na de mislukte aanslag zei Ford op een persconferentie, dat hij zich door het gebeurde niet zou laten afbren gen van zijn rondreisprogramma door de Verenigde Staten en „het vestigen van persoonlijk contact met de Ameri kaanse gewone man, onder meef door hem de hand te drukken”. De president noemde het onderhouden van deze persoonlijke b^nd van „zeer groot belang” en wees erop dat het optreden van één persoon niet repre sentatief was voor dat van het volk in de staat. het -jarig imert, I vordt, langs rullen Ikaar. I dins- mkele I ag, 70 helm ndaag ’ezet. r, en Het I ië. IMF-directeur Witteveen zei in zijn slotrede dat een akkoord over de wissel koersverhoudingen voorwaarde is voor het uitvoeren van de besluiten die het Internationale Monetaire Fonds deze week heeft genomen ten aanzien van het goud en de stemmenverdeling bin nen het fonds. Hij zei later op een persconferentie niet te verwachten dat de olieprijzen dit najaar nog verder zullen worden ver hoogd. De ministers van olie van de landen van de OPEC (Organisatie van Olie Exporterende Landen) komen later deze maand in Wenen bijeen om daar over te praten. opge- miljoen ten en «naakt, iljetten i zijn. /oens- Ook gebruikte de man, die opbelde naar de krant, niet de code, die is afgesproken tussen de Britse politie en de IRA om uit te maken of het serieuze bommeldingen betreft. poging om ze van andere avonturen af te houden. Een andere aanduiding dat het leger de regering nog steeds veel hoofdbrekens bezorgt, was de rede die Karamanlis bij de sluiting van deze manoeuvres in de stad Dra ma hield voor een groot aantal offi cieren vlak na de gratie-aankondiging (die hij afzwakte door te zeggen: „Levenslang betekent werkelijk een leven lang”). Een deel van deze rede kwam over als een persoonlijke en uiterste po ging van de premier de officieren voor de democratie te winnen, niet in het minst door uitvoerig te schilderen hoeveel ellende de dictatuur over het land had gebracht. Aan de andere kant echter kwamen er ook weer heel wat paternalistische passages in voor, die op de oppositie werkten als een rode lap op een stier. De luchtmacht en het leger hadden hun trouw aan de centrale regering afhankelijk gesteld van de inwilliging van hun eis dat Gongalves met zjjn pro- communistische koers zou worden uitge rangeerd. De gematigden hadden in dit verband gewezen op het gevaar van een burgeroorlog. Halverwege de vergadering in Tancos had kapitein Vasco Lourenzo. een van de gematigden, nog verklaard: „Het land loopt het gevaar van een burgeroorlog. Wij doen alles wat in ons vermogen is om een gewapend conflict te voorko men”. Generaal Goncalves woonde alleen het eerste deel van de bijeenkomst bij. Na enkele uren verliet hij met een bleek en gespannen gezicht de zaal. Drie uur later werd officieel meegedeeld dat hij voor de benoeming als stafchef van de strijd krachten had bedankt en dat hij ge schrapt was als lid van de Revolutionai re Raad. die na mijn vertrek in het land kwam te heersen, likwideerde de vrijheden van het volk, nam de macht in handen en stelde in plaats van de democratie te saneren zoals zij beloofden, een persoonlijke dicta tuur in.” De kritiek op Wilson was afkomstig van twee Labourparlementsleden, die onlangs een bezoek aan Portugal brach ten en die hebben gecorïcludeerd dat Soares misschien niet de juiste figuur is om door de Europese socialistische lei ders te worden gesteund als de voorman van het Portugese socialisme. Wilson wees die kritiek koeltjes van de hand na de besprekingen gistermiddag in zijn amtswoning in Downing Street Silva en 1 jaar, i ;e van s 1968 I (esteld ïsische I Mi».

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 3