kastje kijKen Kennemerland Noordzeekanaalnota behandelt ook extra bouw Haarlem-IJmond Fraudeurs horen in beroep hogere eis Mutaties in VVB-bestuur SJ kan Olk nog niet inzetten Ongeval bij Hoogovens I De „Umondtrekkers” vieren feest wegens nieuwe home en jubileum w Spaarnestad V erwar mingsservice b ij 7 OP 1 JANUARI FUSIE MET DE KENNEMERS Zaterdagvoetbal Poging tot oplichting Hoogovens L Aangepaste gezinsdienst in de Engelmunduskerk Wasserij DUYN „DE SCHOUW' 6 SEPTEMBER NIEUWS UIT STAD EN STREEK ZATERDAG 6 197 5 NT Scoutingspel Fusie Feest vieren Attentie! c- 8 met Bert van der Veer uw zalen voor recepties, party's vergaderingen en bijeenkomsten Achttien jaar Geen versnelling IJMUIDEN Voor de scouting groep De Umondtrekkers is het za terdag 20 september dubbel feest. Op die dag wordt ’s middags om half drie het verkennersgebouw in de Heerenduinen officieel geopend en bovendien viert de groep dan het twintigjarig bestaan van de Umondtrekkers. ■’«■■■■mi 'Si - (ADVERTENTIE) 'PPF en (Van een onzer verslaggevers) commissie (Van onze correspondent) (ADVERTENTIE) /ADVERTENTIE) Om teleurstelling te voorkomen reserveer vroegtijdig De kleuren van de Umondtrekkers, dassen groen en geel, hebben een eigen historie. Aanvankelijk had men een een voudige grauwgroene das, maar tijdens Stokbrood bakken boven een primitief houtvuur door de verkenners tijdens het afgelopen zomerkamp in Austerlitz bij Zeist. De heer De de procedures streekplannen Tel. 023 -310440* Friese Varkenmarkt 4 - Haarlem Wat is het dat TROS-Presentarice Willy Dobbe tot enthousiasme, wat, extase weet te brengen, zodat zij in de finale tussen wel drie fluwelig kijkende schla- ger-sterren plaats neemt en gefotogra feerd wordt terwijl zij de rechterarm opheft, waardoor bijna haar navel zicht baar wordt? IJMOND. Bij een bedrijfsongeval bij Hoogovens is vrijdagochtend een 26- jarige man uit Alkmaar gewond geraakt. Tijdens het opstapelen van silo’s in oxis- taalfabriek 1, werd de man geraakt door een vallende silo. Met letsel aan zijn rechter enkel is hij opgenomen in het Rode Kruis Ziekenhuis te Beverwijk. leiding. De verkenners tellen ook onge veer 30 man, die samen het spel van verkennen spelen. In de jaren van 1965 tot 1971 hebben de Umondtrekkers zelfs een eigen sportclub gehad onder de naam U.T’55 en tot het jaar 1975 had men ook een eigen drumband, die begin dit jaar door gebrek aan belangstelling helaas uiteen viel. telegrafisch over te maken betalingsop drachten werd gelegd. De kink in de kabel kwam op het allerlaatste moment, toen de man die de laatste schakel vormt in de controle bemerkte dat het verkeerde duplicaat boven lag. Naar aanleiding daarvan belde hij de Hoogo vens om de zaak te fiateren en zo kon op het laatste ogenblik de zaak tegenge houden worden. den hadden op terecht gestaan voor de rechtbank in Amsterdam op beschuldiging poging de ABN voor bijna zes miljoen Zwitserse francs op te lichten. Daardoor sloot een discussie m AVRO’s Televizier over „burgerlijke ongehoor zaamheid” vrijwel aan bij het Schlager- festival. De actualiteitenrubriek ver waarloosde het nieuws van de dag niet, maar nam even de tijd voor een belang- JX wekkend onderwerp- De wereld is groter dan Malaga. De Huizenaar was erop uit te bewij zen dat hij opzettelijk de oplichting had laten mislukken, iets wat de procureur- generaal voor geen cent geloofde. Hij zou expres ervoor gezorgd hebben dat het verkeerde formulier bovenop lag, opdat de hele zaak in het honderd zou lopen. Met een nic* te stuiten woorden stroom poogde hij het hof en de procu- reur-generaal hiervan te overtuigen. Te vergeefs, want het verhaal van de opzet telijke mislukking kwam na zijn arres tatie. VELSEN. In de Engelmunduskerk te Oud-Velsen wordt zondagmiddag om drie uur een aangepaste gezinsdienst ge houden- Deze dienst is speciaal bedoeld voor geestelijk gehandicapten en hun ouders, verzorgers, familieleden en ver der belangstellenden. De dienst wordt geleid door mevrouw L. G. Brezet-Brou- wer en pastoor A. Loos. Het onderwerp is „Jezus op bezoek”. De muziekgroep van het Leger des Heils uit IJmuiden verleent muzikale medewerking. Na af loop van de dienst is er gelegenheid tot onderlinge ontmoeting bij een kopje koffie in het aangrenzende wijkgebouw. HAARLEM. In de medio november uitkomende nota van uitgangspunten voor het streekplan Amsterdam-Noord- zeekanaalgebied zullen onder meer actu ele knelpunten aan de orde komen zoals de wens van de IJmond oostelijk van Rijksweg 9 te mogen bouwen en de ideeën van Zuid-Kennemerland voor pe netratie in de Haarlemmermeer. Dat liet gedeputeerde Van der Knoop de staten commissie voor ruimtelijke ordening gis termiddag weten bij de bespreking van de streekplanplanning. AMSTERDAMSEVAART 20 HAARLEM - TEL. 322462 Dat het allemaal nep is, dat het hele maal geen nacht moet zijn om elkaar te kunnen kussen, dat het getokkel op Spaanse gitaren een gesprek aardig kan verstoren en da* er hoe dan ook nooit zonneschijn over de hele wereld ligt, dat wordt allemaal vergeten als Harry Tho mas de Duitse droom vrouwtjes en zand mannetjes importeert. Het is maar goed dat het programma een kwartier uitliep. Een schlager, wat is dat eigenlijk meer dan een in het Duits gezongen lied? Een begrijpelijke misvatting. Even wel, zoals de schlager zich op het ogen blik in Nederland manifesteert, kunnen slechts vergelijkingen worden getrokken met een religie. De gezant van de schla ger in Nederland is Harry Thomas, een organisator die zowel door zijn inzet als zijn om vang voor twee mag tellen. Har ry Thomas strijdt voor de schlager, het onwetende volksdeel werd daar al in 1973 over voorgelicht, toen de AVRO de - bijeenkomst van de schlagerliefhebbers en hun afgoden versloeg. De TROS heeft het programma-anno-1975 overgenomen, de kijk- en waarderingscijfers zullen de toekomst van het Schlagerfestival wel veilig stellen. AMSTERDAM. Twee volle dagen is het hof bezig geweest met de behande ling in hoger beroen tegen een 33-jarige bankemployé uit Huizen en een 45- jarige ondernemer uit Amersfoort. Bei- 18 april van dit jaar De heer Korte vroeg zich af of het niet zinvol zou zijn de herziening van het streekplan Zuid-Kennemerland in elk geval gelijk te laten lopen met het streekplan Amsterdam-Noordzeekanaal- gebied, in verband met de onderlinge verwevenheid. Dat betekent dat de her ziening niet binnen twee jaar tot stand zou komen. „Maar over de wegen naar Zandvoort wordt na al achttien jaar gepraat”. De heer Everwijn Lange (VVD) merkte op dat het zich neerleg gen bij de aanwijzing van de minister consequenties heeft. Bij hét schrappen van de wegen zal toch een oplossing gezocht moeten worden voor de bereik baarheid van de kust. Gedeputeerde Van der Knoop bleef erbij, dat het er niet in zit verder te gaan met de herziening van het streek plan Zuid-Kennemerland dan het uit voeren van de ministeriële aanwijzing’ Statenlid De Wit (PvdA) vond dat de zaak nu toch duidelijk ligt: de provincie is wettelijk verplicht de door de minis ter gewenste veranderingen in procedu res te brengen, maar dat is niet meer dan het juridisch invullen van de minis teriële verantwoordelijkheid. Wit kwam met de wens zo strak te houden dat in één bestuursperiode van vier jaar kunnen worden afgerond. Nota’s van uitgangspunten die geen juri dische veiligheid bieden vond hij maar noodoplossingen. De heer Van der Knoop noemde het politiek niet verant woord het Noordzeekanaalgebied zo te versnellen dat er al voor med.o '78 een streekplan is vastgesteld. Dat zou dan op basis van te weinig gegevens moeten gebeuren. Terwijl het vorige streekplan Noordzeekanaal van '68 juist op de helling moest omdat het met te weinig gegevens was opgezet. Naar zijn oordeel is het streekplanwerk een dermate con- CULTUREELCENTRUM Bleyehbevelaan 2 Velsen Noord 6 zalen tot 350 personen ,-^lnl. telefoon 02510 23024. De welpenhorde van de IJmondtrek- kers bestaat uit ongeveer 30 jongens in de leeftijd van zeven tot elf jaar. Zij zijn onlangs samengegaan met de wel pen van de zeeverkennersgroep De Ken- nemers. De horde heeft een jeugdige Sinds kort heeft de schlager behalve een bijeenkomst, een heleboel aanhan gers en een superfan. ook een symbool. VELSEN-NOORD. De voetbalvere niging VVB heeft na de verkiezingen in de laatste jaarvergadering een aantal wijzigingen aangebracht in de samen stelling van het bestuur, waarbij een andere taakverdeling is ontstaan. Toen vorig jaar de Kennemers, de zeeverkenners van IJmuiden, zonder voldoende leiding kwamen met hun wel pen, is tot een samenwerking besloten, die per 1 januari uitmondt in een fusie. Sinds vorig jaar werken welpen en seni-- or-verkenners al innig samen onder ge- zamelijke leiding, daarbij wel gesplist in een land- en een watertak. Op 1 januari wordt de echte fusie een feit, wanneer de Stichting Gezamenlijke Groepen Vel sen, bestaande uit De Kennemers en de Umondtrekkers officieel van start gaat. De landafdeling zal de naam Umond trekkers blijven houden en de wateraf- deling de Kennemers. Door deze samen werking heeft men wat meer clubruim- te, wat meer materiaal en meer afwisse ling bij het spel van scouting. Er zijn plannen om binnenkort ook te starten met een meisjesgroep van Waterpad- vindsters voor jongeren vanaf 15 jaar. Bovendien is de stichting zo gevormd, dat er ruimte is om eventueel meer groepen binnen de stichting op te ne men. De ondernemer was behalve de mede plichtigheid aan de ABN-zaak ook een oplichting van de firma Loos en Co voor een ton ten laste gelegd. Aan deze zaak, die model had gestaan voor de oplich ting van de ABN, hadden twee boek houdkundige krachten van de firma die voordien in dienst waren van de onder nemer meegedaan Deze hadden inmid dels hun straf ondergaan, maar waren wel als getuigen aanwezig. De rechtbank had de bankemployé veroordeeld tot een jaar en vier maan den, terwijl de officier drie jaar had geëist. De officier was in hoger beroep gegaan. De ander had een jaar gekregen. Hij was zelf in hoger beroep gegaan. Bij de oplichting van de firma was gebruik gemaakt van een valselijk opgemaakte betalingsopdracht, die door de AMRO- bank was geëffectueerd op een rekening in Zürich waar C. zich op dat moment bevond om het geld in ontvangst te nemen. Een zelfde soort truc wilde men uithalen met Hoogovens in IJmuiden. Op hun naam werd een valse betalingsop dracht gemaakt tei waarde van zes mil joen francs die door een omgekochte employé van de ABN tussen de stapel Behoefte aan begrip tekent zich af op het gelaat van de buitenstaander. Wat is het dat jonge dames met rozen en anjers (wanneer hebben jullie voor het laatst TL- een bloemetje voor je moeder meege bracht, meisjes?) het podium doet be stormen alweer ene Ricky Shayne (En gelse naam, Engels accent) met het ui terlijk van een overgesoigneerde Itali aan, lover Mamy Blue staat te zingen? De liefhebber van de schlager moet menige moderne ontwikkeling minstens bedenkelijk vinden. Zonder uitzondering zijn de zangers van het Duitse lied nette mannen, aan uiterlijk en aankleding is zorg besteed, de verwildering vindt el ders plaats. Het Duitse showwereldje kent opvallend veel duo’s. Cindy und Bert, Emily und Tom, Adam und Eve, in eikaars ogen lezen zij meer dan de volgende regel van hun tekst. Het lied „Spaniens Gitarren” van Cindv und Bert illustreert het beste waar net om draait. Het echtpaar geeft in refein enige aan wijzingen voor romantisch verblijf in Spanje. „Het moet nacht zijn, het moet nacht zijn en er moet veel muziek zijn, signor". In de coupletten belichten zij het persoonlijk standpunt. ,,En wij twee onderbreken het dagelijks leven even, er gebeurt eindelijk wat ons bevalt. En wij twee laten de zorgen thuis, want er ligt zonneschijn oveï de wereld”. Het lied eindigt met een welgemeend „olé”. Het vakantiesfeertje is aanwezig (hoor ook het recente succes „Als de rozen weer bloeien op Malaga, is de liefde voor ons daar”), de ontsnapping is compleet, tegen het Schlagerfestival valt met geen dia- avond op te boksen. Maar eerst gaat men zaterdag de 20ste feest vieren. Na de opening van het verkennersgebouw om half drie met aansluitend de receptie volgt om zes uur een broodmaaltijd voor leden en geno digden,. waarbij ook alle oud-leden van de Umondtrekkers hartelijk welkom zijn. Ze moeten zich tevoren wel even opgeven bij J. P. van Ikelen, Prins Hendrikstraat 16 in IJmuiden. Om half acht wordt als afsluiting van het feest een groot kampvuur gehouden. Voorzitter is de heer A. van den Boogaard, secretaris de heer J de Looze, Boompjesven 85, Heemskerk, telefoon 02510-35975 en penningmeester de heer W. Bakker jr„ die tevens voorzitter is van de elftalcommissie. Verder zijn de heren J. Mulder, tweede secretaris, E. van der Horst, tweede voorzitter. Paay sr., naast elftalcommissielid tevens beheerder en onderhoudsofficial van ge bouwen en terreinen, A. Duitjes, voorzit ter feestcommissie en speciale opdrach ten. A. Kemp, contactman tussen spelers en bestuur en voor de eerste maal in de meer dan veertigjarige geschiedenis van VVB een dame in het bestuur, mevrouw T. van der Schans-Bakker, die als twee de penningmeester fungeert i-e de admi nistratie van de contributie-inning heeft. Gas- en oliestook- Airconditioning installaties Ombouw olie op Onderhoud gas De procureur-generaal was met name erg verbolgen over het feit dat de bank employé verschillende mensen door zijn overredingskracht erbij had gelokt, zoals de jonge ABN-employé die met de belofte van een half miljoen was ge paaid. Hij was van mening dat verdach te veel te licht was gestraft en ging in zijn eis dan ook nog uit boven die van de officier van justitie bij de rechtbank en vorderde een gevangenisstraf van drie en een half jaar. Tegen de ander kwam de procureur-generaal tot een zelfde strafmaat als was opgelegd door de rechtbank: hij eiste een gevangenis straf van een jaar. Het hof zal ovet veertien dagen uit spraak doen. een excursie naar Schiphol in 1961 ont moetten de Umondtrekkers een Engelse scoutinggroep, met wie ze de dassen uitwisselden. Het groen met geel van de Engelse groep is sindsdien de kleur van de Umondtrekkers. Met de verkenners en de welpen wordt iedere zaterdag sport en spel ge- daan: torens spioneren waarbij spelen derwijs knopen en sjoringen worden geleerd; dropping houden met kaartlezen en nog veel meer. Eén winterseizoen heeft men met de brandweer zelfs een brandweercurus gedaan, eindigend in een grandioos spuitfestijn. De nadruk bij het hélé spel wordt vooral gelegd op het „samen- leren spelen’. Hoogtepunt van het scoutingsleven blijft natuurlijk het jaarlijkse zomerkamp, met daarnaast korte kampen met Pasen, Pinksteren en in het najaar. Met het zomerkamp trek ken de verkenners er met tenten op uit, terwijl <je welpen ondergebracht worden in een kampeerboerderij of een clubhuis van een andere scoutinggroep. Zo bekeken ben ik wel bereid die - C Rahan een hand te geven, ideale mensen '7.' onder elkaar, want als er iets is dat ik 7 respecteer, dan is het wel de vrijheid en de rechten van ieder mens. Als er bij - referendum besloten wordt dat er iedere week zo’n indrukwekkend schlager- spektakel moet komen, het zij zo, ik draai wel een plaatje- Desondanks rest natuurlijk de taak het fenomeen zo goed en zo kwaad als dat gaat te doorgron den. Nauwelijks zijn de suggesties voor de oplossing van het raadsel-André van Duin binnen, of de schlager dient zich aan. Een foto van de scouting „oude stijl” in het hordehol van de welpen onder de biblio theek in 1962. Het streekplan Zuid-Kennemerland zal uitsluitend worden herzien op de punten die door minister Gruijters in zijn aanwijzing zijn genoemd, te weten de wegen naar Zandvoort en de beper king van Zandvoorts uitbreiding. De heer Van der Knoop vroeg de commissie af te willen zi envan een integrale herziening, ook al opent het opnieuw in procedure brengen van het streekplan die mogelijkheid. De commissie kon daarmee instemmen. CDA-statenlid Korte had even tevoren de vrees uitgesproken dat een gedeelte lijke herziening in de praktijk toch weer zal leiden tot het mobiliseren van de hele streek, zodat men weer het hele „streekplanfeest” zou kunnen beleven. Dat zou naar zijn mening dan wel sterk het werk overlappen dat wordt verricht in het kader van het streekplan Amster- dam-Noordzeekanaalgebied, gesteld ten minste dat dat Zuid-Kennemerland ge heel of gedeeltelijk mede zou gaan om vatten. De scoutingroep is in september 1955 opgericht vanuit de Doopsgezinde ge meente. De welpen en verkenners von den hun eerste onderkomen in één van de bunkertjes in de duinen, maar lang heeft dit onderkomen niet geduurd. Bij de uitbreiding van de pieren viel het blinkertje ten offer aan de industrie en verhuisde de welpenhorde naar een pak huis. Enige tijd later vond men onder dak in de kelder onder de openbare bibliotheek aan Plein 1945, maar door uitbreiding van de bieb werd men ook hier weer verdreven. Na ruimte gevon den te hebben in een noodlokaal bij de Watertoren, kreeg men tenslotte een stukje grond om te bouwen achter de tennisbanen in de Heerenduinen. Wat is het dat TROS-presentatrice Willy waarover Harry Thomas geschreven 7 heeft: „Rahan is een ideaal mens, hij houdt van het leven en van de mens en 'JJ, respecteert de vrijheid en de rechten van ieder mens”. Voor de welpen werd er van een fietsenhok een fijn clubhuis gebouwd in Zwitserse stijl. Ook de verkenners, die al die jaren helemaal zonder clubhuis had den gezeten, konden nu in de Heeren- duinen gaan bouwen. Tijdelijk werd er een ruimte gemaakt van hardboard en planken, maar nu is er in twee fasen een prachtig clubhuis tot stand gekomen met een grote speelruimte, een leiderslo- kaal, sanitair, gas, licht en water. Zater dag 20 september wordt dit nieuwe lo kaal officieel opengeslingerd, gevolgd door een receptie voor ouders en geno digden. De welpen en verkenners- voeren die middag een spelprogramma uit, waarbij ook een aantal patiënten van Nieuw Unicum te gast zullen zijn. tinu proces, dat statenleden niet kunnen verwachten streekplannen in één zittings periode vast te stellen. Hij was van mening dat het toch voor het voeren van een beleid voldoende moet zijn als de staten uitspraken doen over bijvoor beeld het bouwen oostelijk van rijksweg 9 en van Haarlem uit de Haarlemmer meer in. Dan weten de gemeentebestu ren waar ze aan toe zijn, al is dat dan niet juridisch vastgelegd. Bij de discussie over de Meerlanden zei de heer Van der Knoop nog eens dat GS bij het toetsen van huidige plannen uitgegaan van het minimummodel, zo lang het streekplan nog niet is vastge legd. Dat is een bijbuiging van het beleid dat het vorige college van Gedeputeerde Staten voerde. Dat ging uit van het mid- denmodel. In de nota van uitgangspunten voor het Amsterdam-Noordzeekanaalgebied zullen ook de resultaten van de commis sies Boersma (Hoogovens) worden ver werkt en zal een standpunt over de voorhaven worden ingenomen. HAARLEM. Het is met de clubs uit de Haarlemse regio in het zaterdag voetbal op de eerste competitiedag niet zo best gegaan. Alleen Hoofddorp wist ’n puntje te bemachtigen. Alle anderen leden een nederlaag. Het in de derde klas spelende Kennemerland krijgt voor zijn eerste thuiswedstrijd bezoek van Wartburgia en zal het weer niet gemak kelijk krijgen. „Kennemerland is vergeleken bij vorig seizoen verzwakt”, meent voorzitter C. D. Landzaat. „Onze nieuwe trainer Dweelaard heeft bovendien de pech al meteen geblesseerde spelers te hebben. Ik verwacht niettemin dat hij het matte spel tegen PVWA wel met een andere opstelling zal komen. Er waren toen zeker vier spelers die onder de maat bleven. Het zal tegen Wartburgia toch wel weer moeilijk worden en ik ver wacht sterke tegenstand van de gasten”. Roel Hopman moet door een blessure waarschijnlijk nog aan de kant blijven, terwijl de van FC Amsterdam overgeko men Henk Olk nog niet speelgerechtigd is. van een 4 |MH| 's Flit*

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 7