Jerzy Sadek Dobi Peters kan blijven Vlaardingen verder door buitenspelgoal EDO NOORDWIJK TIMIDE genoeg kreeg kansen HAARLEM SLORDIG, „Dit zit me echt behoorlijk dwars” d'-AF 12 13 SPORI MAANDAG 8 SEPTEMBER 1975 8 Geen reuzendoder Pittiger Enthousiasme - - ifck K i Bk (Van onze sportredactie) SPORTEF (Van onze sportredactie) (Van onze sportredactie) (Van onze sportredactie) BERT BREVOORD Dat doelpunt bleek het sein voor ROB HOOGLAND Gerrie Kleton (tweede van rechts) scoort het der de doelpunt voor Haarlem. Naast hem Cor Pot. (Van onze sportredactie) TELSTAR: GROTE CHAOS THEO KLEIN I Penalties dus Voor FC Vlaardingen schoten alle spelers raak. Voor EDO miste alleen Herman Kamoen. Peters: „Ach ja, Kamoen mist. Maar je kunt zo’n jongen natuurlijk niet de schuld geven. Het had gewoon niet tot pe nalties hoeven komen. Klaar als een klontje”. lijk mistastende Bijl, André had ingezet voor De Goey, of Kramer uitgeprobeerd had op links. na een stief kwartiertje weer even snel terug. Monne de Wit: „We begonnen in de tweede helft erg sterk. Maar dat kostte te veel kracht. Ik speelde naast Van Kooten, waardoor Bijl en Jonker alles op het middenveld moesten vangen. (Theunissen: „Er zijn nog steeds enkele oudere jongens die weigeren de mandek king van elkaar over te nemen”) stortte Telstar opnieuw in elkaar. Dat Hazel- hekke de stand nog op 5-2 bracht en Driesen met een „lucky-goal” 5-3 scoor de was toen van geen belang meer. Eelman: „Toch blijf ik zeggen dat we niet door Haarlem zijn wegge- speeld. Toen het eenmaal 20 was geworden, zijn we gaan jagen op een tegenpuntje en dan kan het natuur lijk gebeuren dat dé boel achterin (waar vooral Cees Spaanderman geen sterke indruk maakte) wat verwaar loosd wordt. Echt uitgespeelde kansen heeft Haarlem weinig gehad”. Barry Hughes daarentegen: „Als er wat meer concentratie was geweest, hadden we dit Noord wijk opgerold. Ik had de ploeg vorige week al voor de competitie zien spelen tegen Go Ahead Kampen en toen was ik er al niet kapot van. Maar dat zegt op zich niks, nu had ik een volle bak ver wacht en een tegenstander met veel meer power. Maar nee, Noordwijk is kennelijk geen reuzendoder”. beweging had moeten afmaken. Via de grond stuiterde de bal echter te gen de paal. Diverse mogelijkheden werden door beide ploegen geschapen, maar vooral Berend Tent onder scheidde zich met enkele prima red dingen. HAARLEM. Ergens in het ach terhoofd van menig EDO-supporter heeft de naam van FC Haarlem de laatste maanden een apart plekje ge had. Want eindelijk, al was de kans dan klein, was de mogelijkheid aan wezig om het in een officiële wed strijd tegen „grote broer” Haarlem op te nemen. Allerlei sentimenten spelen daarbij natuurlijk een grote rol, maar vast staat dat vrijwel elke EDO’er vurig hoopte op een, via de beker competitie mogelijke confrontatie met „die club aan de overkant”. HAARLEM. Voor Haarlem en dan met name voor rechterspits Jerzy Sadek is eind vorige week een einde gekomen aan een spannende periode. Het heeft er een poosje naar uitgezien dat de ver blijfsvergunning voor Sadek, die tot 1 jauari 1976 liep, niet zou kunnen wor den verlengd en dat de Pool midden in de competitie naar zijn vaderland zou moeten terugkeren. Commissaris betaald voetbal Co Gosen van Haarlem: „Geluk kig hebben we bericht gehad dat de vergunning in ieder geval is verlengd tot het eind van het seizoen. Wat daarna gebeurt weet ik niet, het is best moge lijk dat Sadek opnieuw een aanvraag tot verlenging wil indienen. Pas een kwartier voor het einde haal de Castenmiller Ayre naar de kant om Kramer nog een kans te geven. Maar toen was de strijd al gestreden. Telstar had de woorden van de trainer in de rust ter harte genomen. Het kwam na rust als herboren in het veld, scoorde in de eerste negen minuten door Van Koot en en Jonker (een subliem afstandsschot van dertig meter) twee maal, maar zakte Blum geen hands had gemaakt. Blum later: „Het was wel hands. En nog opzettelijk ook”. Castenmiller wachtte echter tot de rust. Toen bracht een blessure van Ton Fens (enkel) uitkomst en kon hij Monne de Wit inzetten zonder boze gezichten te veroorzaken. De trainer ging zelfs zover dat hij weigerde Van Kooten, die met een pijnlijke liesblessure aan het duel was begonnen, ondanks diens smeekbede om vervanging, uit het veld te halen. Castenmiller: „Ik heb hem laten staan, omdat hij toch altijd twee man aan zich bindt.” Vlak na het begin van de door arbiter Van Eijk rommelig geleide wedstrijd kreeg de snelle Lloyd Hed ley al zo’n kans. Na zich langs twee Vlaardingen-verdedigers te hebben gewerkt, schoot hij echter tegen de voet van doelman Van der Meer. Tien minuten later kreeg Hedley op nieuw een kans, die eigenlijk een doelpunt had moeten opleveren. Len sen leverde een schitterende voorzet af, die Hedley met een simpele kop- Dat hou je niet lang vol. Misschien hadden we na tien minuten gas terug moeten nemen om dan na verloop van tijd opnieuw terug te kunnen komen.” Dat tweede offensief bleef nu uit. Op het moment dat trainer Evert Teunisse langs de lijn in moest grijpen om zijn kankerende ploeg tot rede te brengen. Zo ging dat gedurende de gehele, door 3500 toeschouwers bijgewoonde, wedstrijd. De beste kans om de over winning binnen negentig minuten te beslissen kreeg nog Hugo Lochten- bergh, de ex-FC Den Haag-speler, die door zijn directe tegenstander Koster vrijwel geheel aan banden werd ge legd (Peters: „Tijdens de wedstrijd Wageningen—Vlaardingen had ik ge zien dat Lochtenbergh verreweg de gevaarlijkste speler was”). Lochten bergh mocht van Van Eijk een pe nalty nemen, nadat EDO-aanvoerder Blum Vlaardingen-invaller Roodbol een onschuldig duwtje had gegeven. Van Baaren later: „Ik vond dat ook geen strafschop Eerder had hij er wel een mogen geven, toen Roodbol was neergelegd” Lochtenbergh schoot de penalty keihard in, maar Tent redde via een schitterende safe, zoals hij even eerder ook al had gedaan, na een verkeerd gerichte terugkopbal van zijn ausputzer De Jong. Vlak na Lochtenberghs misser stompte EDO’er Blum de bal zeer duidelijk uit het doel, maar Van Eijk meende dat het tegen het soepel draaiende PSV enige kans hebben. Joop Castenmiller typeerde de situatie uitstekend, toen hij na afloop weigerde hoofdschuldigen aan te wijzen. „Daar begin ik niet aan”, benadrukte de oefenmeester „wanneer ik die allemaal moet opnoemen, ben ik bang dat ik er één vergeet.” Toch waren er wel degelijk zwakke plekken aan te wijzen in de Velser formatie, die overigens de strijd met een serie indrukwekkende combinaties be gon. Zodra De Graafschap echter de gelegenheid kreeg om zelf in de aanval te gaan, werd duidelijk dat de achter hoede het kwetsbaarste punt van het elftal vormde. Met name voorstopper Leen de Goey had bijzonder veel moeite om spits Kees Storm in bedwang te houden. De Sas- senheimer was vooral in de lucht de mindere, maar het zou niet juist zijn hem alle schuld van de nederlaag in de schoenen te schuiven, al was het wel zijn man die het belangrijke eerste doel punt aan liet tekenen. Toen Van Veen- HAARLEM „Een half seizoen hebben we voor die beker competitie gebuffeld. Twee beslissingswedstrijden hebben we ervoor gespeeld. En dan word je op zo’n manier uitgescha keld. Dat zit me behoorlijk dwars”. Aldus de reactie van EDO- trainer Dobi Peters, na afloop van het bekerduel dat zjjn ploeg tegen FC Vlaardingen had gespeeld. EDO verloor die wedstrijd pas na het nemen van strafschoppen. En dat nadat de Haar lemse amateurhoofdklasser tot vjjf minuten voor het einde van de tweede verlenging een 10 voorsprong had gehad. Dankzij een duidelijke buitenspelgoal van de opgerukte Vlaar- dingen-verdediger De Ruiter kwam FC Vlaardingen toch nog langszij. Peters: „Is het nou een normale goal, of voor mijn part een Hoe het ook zij, concreet kwam het er op neer dat de organisatorische chaos in de midd'enlinie en achterhoede van Tel star in welgeteld drie minuten en 4 seconden werd afgestraft. Achtereenvol gens scoorden Storm, Hazelhekke en Schoenaker, terwijl Storm er in de 35e minuut voor zorgde dat zijn team met een zeer veilig gevoel kon gaan rusten. De stemming in de Velser kleedkamer was gedurende de pauze aanmerkelijk minder. Castenmiller verweet zijn spe lers vooral verwaarlozing van de verde digende opdrachten en een totaal gebrek aan concentratie en wilskracht. „We hebben ons in de eerste helft eigenlijk te positief ingesteld,” verklaar de hij later, „we hebben te veel het accent op de aanval gelegd en de defen sie vergeten.” Hoewel hij een speel- klare André, De Wit en Kramer op de bank had, weigerde de Velser oefen meester spelers te wisselen. Niemand had het hem kwalijk kunnen nemen wanneer hij bijvoorbeeld De Wit in het veld had gebracht voor een herhaalde- Dat fel begeerde mirakel bleef echter uit. Telstar kende nog wel een korte opleving, waarin het de achterstand van 4-0 terugbracht tot 4-2, maar zo de Velsenaren nog enige hoop mochten koesteren, werd die de grond ingeslagen toen Gerdo Hazelhekke de vijfde Doe- tinchemse goal aan liet tekenen. Telstar stond weer met beide benen op de grond. Het zal in de komende week met overleg de wonden moeten likken, wil Als iedereen zijn verdedigende taken verwaarloost komen er zoveel mensen op, dat wij telkens onze eigen man los moeten laten om zoveel mogelijk in te kunnen grijpen.” DOETINCHEM. Wanneer trainer Joop Castenmiller voor het duel van aanstaande zondag tegen PSV alle giste ren gemaakte fouten door wil nemen, dan zal hij overuren moeten maken. Want hoe men het spel dat de Velsena ren tegen De Graafschap lieten zien ook wil betitelen, van georganiseerd voetbal was op het eerste kwartier in de tweede helft na geen sprake. Het ongeconcentreerde spel van de Velser equipe leidde al voor rust tot een onver mijdelijke afstraffing. Vier doelpunten vlogen keeper Jaap Bloem om de oren. Tijdens de theepauze konden aanvoerder Frans van Essen en de zijnen er al vanuit gaan, dat zij dicht bij hun eerste nederlaag waren, tenzij zich in de twee de helft een wonder zou voltrekken. In het eerste deel van de verlen ging kwam EDO op een voorsprong. Hedley kreeg eindelijk de ruimte die hij nodig heeft, passeerde Pijl en passte naar Lensen, die prachtig in kopte (1-0). EDO leek het hierna te redden, vooral ook omdat Vlaardin gen nogal traag aanviel. De gelijkma ker viel dan ook nogal onverwacht. Lochtenbergh lobte vijf minuten voor tijd naar de buitenspel staande De Ruiter, die alle gelegenheid had om in te koppen (1-1). frommeldoelpunt, dan kan ik er nog vrede mee hebben. Maar een goal, waarbij een speler zeker drie of vier meter buiten spel staat, nee, daar kan ik me niet mee verenigen. Ik snap ook niet waarom die grensrechter niet vlagde. Kjjk, als het nou maar een half metertje scheelt, of als die speler al lopen de in buitenspelpositie komt, dan kan ik me voorstellen dat zo’n man zich vergist. Maar die De Ruiter stond gewoon hele maal stil, toen hij de bal ontving. Ongelooflik”. Dobi Peters baalde er goed van. En dat is ook begripelijk, als men in ogenschouw neemt, dat EDO de bekercompetitie vanaf het moment dat het zeker was dat de Haarlemse ploeg zou meedoen, als zeer belangrik kwalificeerde. Peters: „Met een beetje geluk hadden we toch twee of drie ronden verder kunnen komen.. Ik had met min ploeg wel eens willen stunten”. maakt. Haarlem’s sterk spelende doelman lag op tijd in de baan van een van dichtbij door middenvelder Barten (later gestraft met een officië le waarschuwing* af gevuurde schui ver. Met het mooiste doelpunt van de wedstrijd zorgde Kleton na een één- twee met Cor Pot in de 72ste minuut voor het mooiste doelpunt van de wedstrijd. Daarbij had het eigenlijk niet mogen blijven, waarbij wel dient te worden opgemerkt dat scheids rechter Bakker uit Zwijndrecht zich op weg naar Noordwijk kennelijk vast had voorgenomen onder geen enkele voorwaarde de voordeelregel toe te passen. Met die houding bena deelde hij beide clubs een paar keer. Eelman: „Mijn spelers waren in de eerste minuten veel te gespannen en als je dan zo snel zo’n rotgoal tegen krijgt, dan wordt dat er natuurlijk niet beter op”. Hoofdschuldige aan de door Eelman bedoelde Haarlemse openingstreffer was reserve-doelman De Boer (onmiddellijk, na de wed strijd nam hij bij het tweede elftal de plaats onder de lat in voor het spelen van een competitie-wed- strijd.die de bal na een afgesla gen aanval veel te gehaast en te onzuiver uitgooide. Cor Pot maakte koelbloedig gebruik van de daardoor ontstane verwarring en schoot Haar lem met een omhaal naar een voor sprong. endaal zijn inzet tegen de lat had zien belanden, werd Storm in de gelegenheid gesteld de carambolerende bal in tweede instantie in te knallen. Nog geen minuut later was Storm met Hiddink betrokken bij de tweede door Hazelhekke gemaakte goal en tien minuten later was het opnieuw Storm die het leer direct op zijn slof kon nemen en Bloem daarmee voor de vierde maal kansloos liet. Opstellingen Noordwijk: De Boer; Westgeest, C. Spaanderman, v.d. Veen, Van Kesteren (67 Bogers); Boot, Karstens, Barten (78 Al ders); A. Spaanderman. Vreugdenhil. Bröring. Haarlem: Boersma; Wentink, Metgod, Fransz, Derksen; Peys (83 v.d.Aar), Van den Berg, Kleton; Sadek. Pot, Groen (46 George). Scheidsrechter Bakker. 2500 toe schouwers. Welnu, voor dit jaar is die droom in ieder geval al uit. EDO werd gistermiddag in Haarlem in de eerste ronde van de bekercompetitie uitge schakeld door FC Vlaardingen, tot nu toe de revelatie van de eerste divisie. Maar wat heeft het weinig gescheeld. Wat heeft FC Vlaardingen eigenlijk gemazzeld. Niet alleen omdat de strijd pas na het nemen van straf schoppen werd beslist en EDO enkele zeer goede kansen onbenut liet, maar ook omdat het doelpunt waarmee FC Vlaardingen in de tweede verlenging een 1-0 achterstand ongedaan maak te, door De Ruiter in zuivere buiten spelpositie werd gescoord. Natuurlijk heeft ook FC Vlaardin gen kansen gehad. Meer zelfs nog dan EDO. En natuurlijk was de ploeg van trainer Jan van Baaren in de slotfase veel sterker, maar over de manier waarop de beslissing uiteinde lijk werd afgedwongen, zal in EDO- kringen ongetwijfeld nog vele weken worden gepraat. Kleton’s aktie voltrok zich vlak nadat Boersma de enige werkelijk goede kans voor Noordwijk in de tweede helft onschadelijk had ge- OPSTELLINGEN: EDO: Tent, Van de Broek, Maas, De Jong (Evers), Blum, Koenekoop, Koster Verstraten, Hedley, Kamoen, Lensen (Be rends), FC Vlaardingen: Van de Meer, Quelhorst (Fiers, die in de tweede helft op zijn beurt werd vervangen door Roodbol), De Ruiter. Robbemontf Pijl, Van de Bol, Stans. Bou- man, Bercenkamp, Lochtenbergh, Zwam- born. Scheidsrechter Van Eijk. 2000 toe schouwers. NOORDWIJK „We zijn er door en daar gaat het tenslotte om”, con cludeerde Barry Hughes nuchter na dat zijn Haarlem zich op een vrij simpele, maar weinig overtuigende manier via zaterdag-eerste klasser Noordwijk had verzekerd van een plaats in de tweede ronde van het KNVB-bekertoernooi. Daarmee was ook wel het meeste gezegd over een wedstrijd, waarin al snel duidelijk werd dat er geen plaats zou zijn voor sensationele ontwikkelingen. Noord wijk, toch al jarenlang een van de absolute toppers in het zaterdagvoet- bal, stelde zich in de beginfase veel te angstig op, een houding die al na zeven minuten een Haarlem-doelpunt tot gevolg had. Een anti-climax voor de Noordwijkers, die vooral in de eerste helft een niet uit te wissen stempel op het nogal povere duel drukte. Zoals gezegd was h(j echter niet de enige schuldige. Hoewel ausputzer Frans van Essen vaak te voorzichtig ingreep en Bischot en Driesen de zeer mobiele Nan- lily en Hazelhekke niet onder controle konden krijgen, is het debacle zelfs niet alleen door het falen van de achterhoe de te verklaren. Van Essen had dan ook ep zijn beurt gelijk toen hij oordeelde: „Het lag niet alleen aan de achterhoede. Over het uiteindelijke resultaat (03) liepen de meningen van Barry Hughes en zijn collega John Eelman opvallend ver uiteen. Terwijl Hughes gedecideerd te kennen gaf dat zijn ploeg met veel groter verschil had moeten winnen, verklaarde Eelman dat wat hem betrof de Haarlemse overwinning bepaald geflatteerd was uitgevallen. Het waren te sporadische krentjes in een zouteloze voetbalpap, die na de hervatting overigens iets rijker werd aan pittige ingrediënten. Noordwijk had eindelijk de schuchterheid afge worpen, drong Haarlem zelfs terug, maar toen Kleton halverwege de tweede helft uit een vrije schop schitterend raak had geschoten (eer der had hij na een trekbal van Van den Berg voor open doel kans gezien de bal zéér hoog over het houtwerk te lepelen) was het duidelijk dat het bekeravontuur voor Noordwijk slechts één ronde zou duren. EDO verdiende vooral meer door het enthousiasme waarmee de ploeg FC Vlaardingen bestreed. Ook in moeilijke momenten weigerde Dobi Peters’ formatie ten enen male te capituleren. Hachelijke situaties voor het doel van de uitblinkende doelman Berend Tent werden steeds maar weer opgelost en bovendien wist EDO, dat als het eventjes kon en masse de aanval zocht, zich enkele uitstekende kansen te scheppen. een periode, waarin Noordwijk ook al enigszins gehandicapt door blessures muurvast bleek te zitten en waarin Haarlem dermate ongecon centreerd te werk ging, dat een slag vaardiger tegenstander dan het Noordwijk van zaterdag daarvan ze ker geprofiteerd zou hebben. Haarlem bleef heel ver verwijderd van het niveau waarnaar het bijvoor beeld in de competitie-wedstrijd te gen Wageningen reikte. Het meren deel van de passes bereikte het be oogde doel niet, er werd te veel gesoleerd en in het strafschopgebied van Noordwijk bleek het met de schotvaardigheid van de Haarlem mers droevig gesteld. Twee keer, en vooral op die mo menten moet Eelman hebben gedoeld toen hij zei dat de nederlaag voor zijn ploeg te hoog was uitgevallen, ontsnapte Haarlem voor de rust aan de gelijkmaker. Eerst werd een ju weel van een afstandsschot van lin kerspits Bröring door Rob Boersma op bewonderenswaardige wijze klem- vast uit de bovenhoek gehaald en vijf minuten voor het verstrijken van de eerste helft teisterde Albert Spaan derman uit een indirecte vrije schop de paal met een verschrikkelijk hard schot. Opstellingen: De Graafschap: Van Zoghel, Mlntjes. /gayer. Marijt, Koenders. Schoena ker, Hiddink, Van Veenendaal, Hazelhekke, Storm en Nanlohy. Telstar: Bloem, Driesen, De Goey, Van Essen, Bischot. Fens, (De Wit), Bijl, Jonker, Stout, Van Kooten en Ayre (Kramer). Scheidsrechter Wellinga, 8000 toeschouwers. Marijt kreeg een gele kaart omdat hij Jonker onderuit haalde.

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 13