Nederlands Syriërs wilden trein kapen op Centraal Station geld voor rampgebied Geen reconstructie kabinet f 10 miljoen schade in Roosendaal g< Ex-premier De Jong kapittelt mgr. Gijsen urn Auto slipte: vrouw en 3 kinderen dood dit omi „Verdachten konden na verhoor uitrusten in cel” in 4 pij Vrouw uit Amsterdam onder doden door Na vuurzee Tien doden in het verkeer FR UI bomaanslag Hilton r 5 .S' MAANDAG 8 SEPTEMBER 1975 BINNEN» EN BUITENLAND 2 (Van onze redactie binnenland) li II L.;-. f Feesi (Van onze redacteur in Athene, Frans van Hasselt) Uitrusten AMSTERDAM. De vier Syriërs die in de nacht van donderdag op vrijdag door de Amsterdamse politie zijn gearresteerd, waren, zo deelt commissaris Toorenaar mee, van plan om vrijdag tijdens het spitsuur een willekeurige trein op het Centraal Station, liefst zo vol mogelijk met forensen, te overmeesteren. re: mi Ct to) on r lil f 4 Biscajej ATHENE. In het Atheense folterproces - het eerste van een serie van vier - hield de aanklager vandaag zijn requisitoir. Afgelopen week zijn de 32 beklaagden, officieren en manschappen van de militaire politie (ESA) stuk voor stuk uitvoerig aan het woord geweest. De hoofdverdachte, majoor Chatzizisikis, heeft alle records gebroken met een pleidooi van zes en een half uur. 5= h Caransa Hongerstaking Boodschap Zondagswet Arron houdt vast aan 25 november r: Een macabere aanblik van de ontplofte tank in Roosendaal. (Van onze redactie binnenland) Proces tegen Griekse folteraars 0 32 0 In ruil voor hun vrijlating moest minister-president Den Uyl dan een verklaring voor radio en televisie af leggen. waarin hij af zou zien van verdere bemoeienissen met de emi gratie van joden naar Israel. Verder zou hij een pro-Arabische verklaring moeten afleggen. wnw w.stil nnw n wzw w.stil 19 29 20 20 21 19 21 19 20 21 24 30 32 12 24 19 11 11 11 13 6 15 12 12 13 18 17 17 4 9 19 16 3 15 15 11 17 20 21 7 6 9 3 3 6 9 2 15 10 0 7 0 Minister van Justitie Van Agt ont hulde zaterdagavond in de televisie- rubriek „Brandpunt” nog een andere eis van de vier: „Het moet uit zijn met de steun die Nederland verleent aan de emigratie van joden elders in de wereld naar Israel”. Volgens mi nister Van Agt staat Nederland ge- Wegsturen zou betekenen terug wij ken voor terreur die nog niet gebeurd is, aldus minister Van Agt. Uit de woorden van minister Van Agt bleek verder, dat de politie niet toevallig op het spoor van de Syriërs is gekomen. Aanvankelijk werd ge meld, dat een parkeerfout de aan dacht van de politie op de Syriërs had gevestigd. Minister Van Agt liet echter doorschemeren, dat de arresta tie het werk is geweest van de speci ale anti-terreurbrigade, die enige tijd geleden werd ingesteld, in samenwer king met de Binnenlandse Veilig heidsdienst. Onder omwonenden werd een folder verspreid, waarin vermeld stond dat de gemeentelijke sociale dienst zaterdag morgen open zou zijn voor het lenigen van acute nood. Ongeveer 140 Roosenda- lers, wier woningen min of meer ernsti ge schade hebben opgelopen, bezochten of belden deze dienst, in hoofdzaak om te weten te komen bij wie zij hun schade konden verhalen. Voor twee ge zinnen moest onderdak worden gevon den. opgeslagen goederen en vrachtauto’s ook in de miljoenen. Mir mon besch dat Ford Tij een tobus bescl Wj Pistoi Alice heeft overt sedui reger T< dat ten plaa gen. Ir verf gekt afga van ginj nieu in f drie z w.stil n nno ozo n o wzw nnw zo zzw no n w.stil W.stil nnw w.stil o no zo nnw w ozo ono o zo w.stil zzo o w.stil zo zzw 14 31 26 23 20 21 18 16 23 22 24 20 27 27 30 28 17 23 27 25 14 18 18 19 25 0 0 14 0 0 4 2 0 0 3 0 2 0 0,4 1 2 1 0,4 0 0 2 4 0 0 0 o o 0,2 7 0 Sin gehei: heids: veilig zijn. Agc Mans vraag Lynel BE geve links de I mins gewo kend Di leng ge over ten D stri ger nan stav en elen teitt van V gen aan aan lucl D in 1 geh wat Raa nier Alv apr gen noe Amsterdam De Bilt Deelen Belde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z. -Limburg Aberdeen Atehen Barcelona Bordeaux Brussel Genève Innsbrück Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca Nice Oslo Parijs Rome Spilt Stockholm Wenen Wenen Zürich Casa Blanca Istanboel Las Palmas Tel Avlv Tunis I ind fun nie tegi ger re i zon opp rev cor onbew. mist onbew. mist onbew onbew onbew. mist z. bew. mist Off zei z slaggi tooi, noem me h De bego: een i groej Pn in ve daag voor SS’ Vol. fin hi ben i presic De oud-premier typeerde het optreden van mgr. Gijsen als „onheus” zoniet „onbehoorlijk”. Des te ongelukkiger vindt hij het dat dit gebeurt, nu de opvolging van kardinaal Alfrink wordt geregeld en er „enige rust” zou moeten heersen. De heer de Jong vindt in de toespraak van mgr. Gijsen weinig christelijke naasten liefde tegenover zijn medebroeders. „Ik proef er een zekere hoogmoed in”, aldus de oud premier. De weet die r „In hebbe aal v; len”, Drie van de vier gearresteerde Sy riërs zijn inmiddels verspreid over gevangenissen in ons land. Een van hen zijn identiteit wordt niet vrij gegeven wordt nog vastgehouden op het hoofdbureau van politie in Amsterdam. Het bureau wordt nog steeds zwaar bewaakt. Deze plannen zijn afgeleid uit in de bagage van de Syriërs gevonden do cumenten. Dit heeft c ommissaris G. Toorenaar van de Amsterdamse poli tie zaterdag bevestigd. De vier Syriërs zouden bovendien een vliegtuig heb ben willen eisen om daarmee Neder land te kunnen verlaten. reconstructie wil van het huidige kabi net. Hij daagde de oppositie uit te be wijzen, dat zij de meerderheid heeft in het huidige statencollege. De partijraad van de NPS nam ten slotte met algemene stemmen een motie aan, waarin de regering wordt verzocht alles in het werk te stellen de onafhan kelijkheid van Suriname te realiseren op 25 november van dit jaar. „Suriname moet trots zijn op deze regeerders, die het Surinaamse volk hierdoor zijn eigen identiteit zullen geven. Een volk dat zichzelf respecteert, kan niet anders dan deze stap toejuichen,” aldus de motie. De officieren op de eerste rijen had den meer moeite gevoelens van mededo gen bij de militaire rechters op te wek ken. Hun argumenten waren ook een stuk verrassender: menigeen had het over de wijze waarop hij zich op de ESA had „uigesloofd”, zonder aan eigen belang te denken. „Onze verdachten”, zei één hunner, „konden na afloop van het verhoor uitrusten in hun cel (wellicht het sterkste staaltje van eufemisme op dit proces vertoond) maar wij moesten meteen doorgaan met de volgende. Soms dag en nacht”. Wear in Mmmu> anz' «uitanlaoa Zondag zijn ook aardschokken gemeld uit Chili en Joegoslavië. In beide geval len werd geen melding gemaakt van slachtoffers, terwijl de schade zich be perkte tot scheuren in muren- PARAMARIBO (ANP). Op een bijeenkomst van de partijraad van de NPS in Paramaribo heeft partijvoorzitter premier Arron gezegd, dat hij alles in het werk zal stellen, om de souvereiniteitsoverdracht aan Suriname te laten geschieden op 25 november. Hij wees erop, dat deze datum over eengekomen was met minister-president Den UyL De NPS van premier Arron is de grootste partij in de regeringscoalitie NPK. LONDEN (REUTER, AP). De Lon- dense politie heeft gisteren meegedeeld dat een van de twee personen die zijn gedood bij de bomaanslag op het Hilton- hotel in Londen een vrouw uit Amster dam is, de 39-jarige mevrouw Gezina Loohuis. z. bew. onbew. h. bew. onbew. z. bew. geh. bew. geh. bew. 1. bew. onbew. z. bew. mist onbew. 1. bew. 1. bew. z. bew. 1. bew. h. bew. onbew. h. bew. h. bew. onbew. z. bew. verand. z. bew. verand. mist z. bew. mist h. bew. onbew. 1. bew. boekstaafd als een land dat méér dan een ander land in dit opzicht steun verleent aan Israel. DINSDAG 9 SEPTEMBER onder 19.11 uur onder 20.36 uur HILVERSUM (ANP). „Ik vind dat bisschop Gijsen onrecht doet aan zijn medebisschoppen”. Aldus reageerde oud- premier P. de Jong zaterdagavond in „Brandpunt” op de scherpe kritiek die mgr. Gijsen woensdag in Düsseldorf had geuit op de andere Nederlandse bisschop pen. Deze zouden te lankmoedig zijn geweest in het toestaan van hervormin gen. Steeds weer kon men horen, dat de verdachten door de ESA en het proces voor het leven getekend waren. Oude vaders en moeders, zusters, kinderen die zij niet zouden kunnen onderhouden, speelden een grote rol in de pleidooien- „Het enige werk waarvoor ik nog zal worden gevraagd”, zo zei een voormalig ESA-soldaat, „is het schoonmaken van riolen”. BELFELD (ANP). Vier mensen zijn gistermiddag overleden bjj een verkeers ongeluk op de rijksweg Venlo-Roer- mond onder Belfeld. Een personenauto raakte op de rijksweg met de wielen in de rechterberm. De bestuurster, een 26- jarige vrouw uit Roermond, heeft daar na, volgens de politie, vermoedelijk een ruk aan het stuur gegeven, waardoor de auto dwars op de rijksweg op de linker weghelft terecht kwam. Daar kwam de wagen in botsing met een personenauto uit de richting Roermond. .sis:;:®, Uit Ankara heeft de liga van Rode- Kruisverenigingen in Genève zondag avond telefonisch vernomen dat hulpzen dingen van zusterverenigingen nog niet noodzakelijk zijn. Het Nederlandse Rode Kruis dat voor zending van hulpgoede ren voorbereidingen had getroffen, heeft daarop besloten in eerste instantie een financiële bijdrage ter beschikking te stellen. De vrouw en haar twee zoontjes van vijf en twee jaar waren op slag dood. Drie inzittenden van de andere personen auto raakten zwaar gewond, de vierde, een eenjarig meisje uit Lomm (Limburg) overleed na aankomst in een ziekenhuis. Een 60-jarige vrouw uit Winterswijk is gisteravond overleden nadat de auto waarin zij zat in Aalten in botsing was gekomen met een ambulanceauto. De ambulance was met een hartpatiënt op weg naar het ziekenhuis. De echtgenoot van de vrouw, die de wagen bestuurde werd zwaar gewond. De inzittenden van de ambulanceauto, de chauffeur, de bij rijder, de patiënt en twee familieleden raakten lichtgewond en zijn overge bracht naar een ziekenhuis in Winters wijk. In de gemeente Gramsbergen (Ov) is Eerder had op dezelfde bijeenkomst de voorzitter van de partijraad, vice-pre mier Olton van Genderen gezegd, dat het kabinet Arron had besloten niet de portefeuille-kwestie te stellen. Wel liet hij de leden van de partijraad weten, dat zij er rekening mee moesten houden, dat „binnenkort nieuwe verkiezingen zullen worden gehouden”. De Surinaam se vice-premier noemde echter geen na dere datum. Ook zei hij dat de Nationale Partij Kombinatie (regeringscoalitie) geen Vooruitzichten voor dinsdag en woensdag, opgesteld door het KNMI zondag om 18.90 uur: ZONNIGE PERIODEN, MMAR LATER OOK PLAATSELIK EEN BUI. ENIGE STIJGING VAN TEMPERATUUR. Zon op 6.03 uur Maan op 11.09 uur Hoogwater 5.45 uur en 18.09 uur Laagwater 1.43 uur en 13.58 uur De Turkse Rode Halve Maan zal voor het geld in eigen land hulpgoederen aakopen en naar het rampgebied trans porteren. (Vervolg van pagina 1) Terwijl het dodental steeds meer steeg, merkte het hoofd van een van de reddingsploegen op dat men eigenlijk beter de overlevenden kon tellen om te weten hoeveel mensen er zijn omgeko men. Minister-president Demirel en ver scheidene leden van zijn kabinet bezoch ten gisteren het rampgebied. Het in Dordrecht en omgeving ver schijnende dagblad De Dordtenaar is vandaag uitgekomen met een volledig in het Turks geschreven pagina over de aardbeving. De andere dode was een Britse man uit Staines ten zuiden van Londen. Van de ruim zestig gewonden van de aanslag lagen er gisteren nog zeven in zieken huizen. Scotland Yard deelde mee dat zij op de dag van de aanslag ruim 250 waar schuwingen had ontvangen dat bommen waren geplaatst. De Londense politie zoekt naar twee mannen in een blauwe automobiel, die enkele minuten voor de bomexplosie met grote snelheid bij het Hilton hotel wegreed. Het socialistische Lagerhuislid John Ryman heeft gisteren gevraagd om terug roeping van het parlement van reces om de nieuwe reeks bomaanslagen in Londen en de verslechterende politieke toestand in Noord-Ierland te bespreken. Lice en de andere getroffen plaatsen liggen in een gebied dat hoofdzakelijk door Koerden wordt bewoond. De streek ligt op 900 km ten oosten van Ankara. Vier jaar geleden verloren bij een aard beving in de omgeving ongeveer duizend mensen het leven. Diyarbakir ligt, evenals de minder ge troffen provincies Erzurum, Erzincan, Ma’atya, Urda, Mardin, Bingol, Siirt Bitlis, Maras. Van en Kayseri, op de breuklijn die dwars over Anatolië loopt van de Perzische grens tot Izmir aan de Turkse westkust. Het Nederlandse Rode Kruis heeft gis teravond 50.000 gulden ter beschikking gesteld van de Turkse Rode Halve Maan. Via het .vliegveld van Diyarbakii zijn zaterdag en zondag grote hoeveelhe den hulpgoederen van de Rode Halve Maan aangevoerd. a c - n II De experimentele visserij in de Golf van V Biscaje lijkt na wat beginmoeilijkhe- den een succes te worden. Drie sche pen, die naar de Golf van Biscaje zijn gegaan, vingen er zoveel tong, dat ze hun vangst niet zelf naar Nederland konden brengen. Ze willen de tong uit Franse havens met vrachtauto’s naar Nederland laten vervoeren. ROOSENDAAL. De oorzaak van de explosie in Roosendaal en de daarop volgende vuurzee op het BP-depot van Broermann’s Service Bedrijf NV is nog niet bekend. Volgens brandweercom mandant H. Stammers van de regio Roosendaal, is er zeker voor 10 miljoen gulden schade aangericht. in de nacht van zaterdag op zondag een motorrijder in een flauwe bocht van de weg geraakt en eerst tegen een lan taarnpaal en daarna tegen een brugleu ning gebotst. De duopassagiere. een 17- jarige kapster uit Hardenberg, kwam hierbij in het water terecht en verdronk. De motorrijder is met zware verwondin gen opgenomen in een ziekenhuis. In de gemeente Raalte (Ov) is in de nacht van zaterdag op zondag een perso nenauto van achteren tegen een tractor aangereden. Hierbij kwam een inzittende van de auto, en 54-jarige landbouwer uit Dalfsen, om het leven. De bestuurder van de auto raakte zwaar gewond en een andere inzittende liep lichte ver wondingen op. Een 48-jarige man uit Ontario is za terdagavond bij een verkeersongeluk in Amsterdam om het leven gekomen. De man zat in een auto, die op een kruis- sing in botsing kwam met een motor. Volgens de politie heeft de bestuurder van de auto geen voorrang gegeven. Zondagmiddag is een 26-jarige man uit Leimuiden bij een verkeersongeval om het leven gekomen. De man reed met zijn motorfiets op de rijksweg Assen- Meppel, toen hij ter hoogte van Uffelte (gem. Havelte) op de linker weghelft kwam en frontaal tegen een tegemoet komende auto botste. Hij was op slag dood. -K O In deze laatste fase van het proces vielen de beklaagden in drie categorieën uiteen: de officieren, die nog iets van de eer van de militaire politie trachtten op te houden; dienstplichtigen, die ook trachtten vol te houden dat het allemaal nogal meeviel met de ESA, en een klein aantal dienstplichtigen die zichzelf voor stelden als slachtoffers (of liever slaag- offers) van de ideologie van het geweld die de ESA voorstond. Van deze laatsten was Michael Petrou (een van de zwaar ste ranselaars) een pionier. Hij had van af de eerste dag aangekondigd zijn ver dediging te zullen baseren op het beken nen van de bruutheden die hij in op dracht van de officieren had moeten plegen. Enkele anderen zijn hem, mede op advies van hun advocaten, hierin gevolgd. gemeentelijke overheden sport creatie op zondag beperken. De Amsterdamse zakenman M. Caransa is deelgenoot geworden in de Hilver- sumse „Ted Masters Fitness Club”. De zaken lopen niet zo best, en Caransa heeft plannen om het centrum meer renderend te laten zijn. Zo zal de bar aanzienlijk worden uitgebreid en niet meer alleen toegankelijk zijn voor bezoekers van het fitheidscentrum. Ook de eis lid te moeten zijn van de club vervalt. Tegen betaling kan iedereen er nu het luie zweet uit trimmen. „In plaats dat ik de kans kreeg het land te dienen”, zo zei er een, „heb ik jarenlang een groepje paranoide officie ren gediend”. De meerderheid van de manschappen echter bleef hun verdedi ging baseren op verdoezeling van de terreurdaden en op halfpunten in de terminologie. Het ranselen werd bij hen „duwen” of „stevig aanpakken”. Maar, „natuurlijk viel er wel eens een klap”. Opmerkelijk ook was de felheid waar mee sommigen van deze soldaten zich verzetten tegen de beschuldiging, dat zij hadden gevloekt bij het vuile werk (de getuigen hadden bericht dat er bij de ESA ook bij onderlinge conversatie niet veel meer dan vloeken en andere krachttermen vielen). Maar het motief, dat alle manschap pen gemeen hadden, was zelfbeklag. Zes Chilenen zijn gistermiddag in de Amsterdamse Mozes en Aaronkerk een hongerstaking begonnen, die zij willen voortzetten tot zij tienduizend handtekeningen onder een aantal ei sen hebben verzameld. Zo willen zij vrijheid voor de politieke gevangenen in Chili, een onderzoek naar de moord op 119 politieke gevangenen en een opgave van de „verdwenen” personen in Chili, die naar hun zeggen zijn vermoord door het regime Pinochet. Nadat één officier eraan herinnerd had dat zijn uniform onscheidbaar was van zijn lichaam vanwege alle diensten die hij het vaderland, tot in Korea toe, had bewezen, maakte majoor Chatzizisi kis het nog bonter: „Mij kleeft het uniform aan het lijf”, zo riep hij uit, ,van al het zweet dat ik in mijn dienst bij de ESA heb vergoten. Dit zweet laat ik me niet afnemen”. De officieren bleken over het alge meen de beginselen van de „Nationale Revolutie” nog steeds toegedaan en vooral oud-majoor Theofiloyanakos raakte niet uitgepraat over het gevaar dat de communisten dit proces zouden misbruiken ter uitholling van het mili taire prestige. Ze ontkenden zich per soonlijk aan mishandelingen te buiten te zijn gegaan (vaak met het wonderlijk argument: „Wat voor reden zou ik daar toe hebben gehad”?) De gevreesde Theo filoyanakos beroemde zich er zelfs op met de verdachten dikwijls tot „psychi sche communicatie” te zijn gekomen. Zij achtten het mogelijk dat manschappen „overdreven dienstijver” ten toon hebben gespreid bij het bewaken van de ver dachten. maar namen als goede officie ren de volledige verantwoording op zich voor wat er was gebeurd. De minister gelooft, dat met de vier gearresteerden alle lieden die betrokken zijn bij de voorgenomen actie, nu in verzekerde bewaring zijn. De minister vond het een „benau wend dilemma” waarvoor ons land zich nu weer gesteld ziet: het recht zijn beloop laten of de vier het land uit zetten. Dat laatste kan je alleen maar doen, aldus de minister, in het besef dat anderen, hier of elders, gevaar lopen. In gevangenhouding zit een magneetwerking voor terroristi sche activiteiten van hun collega’s. Voor woensdag: aantal uren zon 0 tot 7, minimum temperatuur omstreeks 13 graden, maximum temperatuur omstreeks 20 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur 70 percent, kans op een geheel droog etmaal 40 percent. WEERRAPPORTBN Terwijl het Aalsmeers bloemencorso door het centrum van Amsterdam trok heeft een twintigtal Britse esta- fettelopers uit Doking zaterdagmiddag aan burgemeester Samkalden een boodschap uit hun woonplaats over handigd. De boodschap hield een feli citatie in met het 700-jarig bestaan van de stad Amsterdam. De lopers waren donderdagmiddag in Engeland aan hun marathonloop begonnen. Ah gasten van het Amsterdamse gemeen tebestuur woonden zij het corso bij. Het humanistisch verbond heeft in een brief aan de Eerste Kamer aangedron gen het voorstel tot wijziging van artikel 7 van de zondagswet te aanvaar den. Dit wetsvoorstel wordt morgen in de Eerste Kamer behandeld. Het arti kel 7 behelst in zijn gewijzigde versie dej’Pheffing van de mogelijkheid, dat en re- Rond de 5000 Rotterdammers hebben afgelopen zaterdag meegedaan aan het feest ter ere van de opening van de nieuwe electriciteits-centrale in Rotterdam. De feestgangers werden behalve met van gemeentewege ver strekte hapjes en drankjes geconfron teerd met leden van actiegroepen, die protesteerden tegen de centrale en tegen de tweeëneenhalve ton, die de ge meente Rotterdam in de feestelijke opening had gestopt. De actiegroepen wezen erop, dat de overheid over twintig jaar van plan is van de cen trale een kerncentrale te maken. De toestand van de echtgenote van de depothouder, die samen met haar man met ernstige brandwonden naar het zie kenhuis moest worden vervoerd, is nog kritiek. Gistermiddag deelde burgemees ter Godwaldt op een persconferentie mee, dat het college van B. en W. zich zal beraden over de hinderwetvergun ning van het bedrijf en de plaats waar het depot nu gevestigd is, niet ver van het centrum van de stad. Volgens directeur F. Broermann van Broermann’s Service Bedrijf zijn er vrij dagnacht drie tanks met in totaal 800.000 liter benzine verloren gegaan. Vijf andere tanks, gevuld met gasolie, konden door nathouden behouden blij ven, waardoor meer ontploffingen zijn voorkomen. Bij de groothandel in levens middelen BV Holland en Asselbergs ijzerindustrie, die vlak bij het depot- liggen, loopt de schade aan gebouwen.

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 2