Verlies meer dan een miljoen gulden groot F. Vos zilveren jubilaris bij Van Gelder Papier Aanvoer in IJmuidense vishallen ook vorig jaar kleiner geworden De Nieuwe Slof Snelle eerste steen van Klokkenluiders De Mei” met aangehouden wogramma voor jongeren l I o 1 A Nederland draagt zorg voor 9.600 weeskinderen in Vietnam '1 i behaalde eerste prijs Meisje valt van paard Derde prijs voor „Watervrienden” uit IJmuiden „Wilhelmina”-dnimband Z «F l/Z '2; MAANDAG 8 NIEUWS UIT STAD EN STREEK SEPTEMBER 1975 6 Velsen-IJmuiden Kantoor Afwachten Heemskerk Castricum Velsen-Noord In en om Haarlem Danscentrum T. Griek rj <1 HAARLEM Het werk van het Komitee voor Vietnamese Weeskin deren is op een keerpunt gekomen. „Het is wel fijn geweest” vertelt Rineke Knippenberg, zowel secretaresse buitenland als penningmeester van de vereniging. „Maar de mensen raken nu overbelast. Alle gegevens zijn ver spreid over diverse adressen, dat werkt erg vertragend. En bovendien kost het zeer veel energie, die beter aan andere zaken zou kunnen worden be steed. We zorgen nu voor 9600 weeskinderen uit Vietnam. Dat betekent enorm veel boekingen en rompslomp. Daarom zijn we op zoek naar een beperkte katoorruimte in de Haarlemse wijk Schalkwijk, waar de meeste vrijwilligers zitten. Dan kunnen we part-time krachten aanstellen, zodat het werk in ieder geval doorgang kan vinden”. Er-.1 Beverwijk Stroomversnelling Wijk aan Zee I SM Komitee gaat zaken professioneel aanpakken Agenda 1 (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggeefsters) u.: en 21.30 u.: en (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggevers) 14 .'W oer, u.. „De kaping van de Pelham 19 en 21.13 u.: Zjjlweg 49 Haarlem HEEMSKERK. De politie heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag zeven jeugdige Heemskerkers aangehouden die er een gewoonte van hadden gemaakt de Ned. Hervormde Kerk binnen te dringen daar de klok te luiden en vernielingen aan te richten. Zij konden die nacht de klok niet luiden, want het touw was verdwenen. Zij liepen de politie als het ware in de armen en mochten toen verder de nacht in de cel doorbrengen. De politie was wel nieuwsgierig naar de beweegredenen. Na een verhoor zijn de jongelui naar huis gestuurd met een proces-verbaal wegens lokaalvredebreuk en waarschijnlijk enkele bijkomende za ken. Van een aantal vaartuigen werd de lading, bestaande uit eigen vangst of uit gekochte vis, geheel of gedeeltelijk niet publiek verkocht, tot een hoeveelheid Het vinden van een kantoor is niet het enige probleem van dit moment. In In de marmeren steen is de spreuk „Het leven is kort, de kunst is lang” van de Griekse wijsgeer Hipocrates gegraveerd. IJMUIDEN. Op de Kwekesteinweg is zaterdagmiddag een 19-jarig meisje uit Amsterdam van haar paard gevallen. Met letsel aan haar mond is ze in het Zeewegziekenhuls opgenomen. Zaterdag 13 sept., aanvang 8.30 uur, opening van het nieuwe dans- seizoen met een oergezellige soiree!! Wij gaan er een feest van maken! Kom je ook gezellig meedoen? In Nederland zijn 9.600 Vietnamese weeskinderen geadopteerd. Daarvoor betalen de „pleegouders” een bedrag van twintig gulden per maand. Via postbus 4300 in Haarlem komen nog steeds aanmeldingen binnen van men sen die iets willen doen. gonnen voor zijn eindexamen niet slaag de en niet bereid was herexamen te doen. Door de jaren heen heeft hij zich echter met hulp van zijn vrouw door de De Rijksvishallen van IJmuiden draai den vorig jaar met een verlies van f 1.372.157,23. Dit verlies zal door het rijk worden uitgekeerd. Van 6790 vaartuigen werd de vangst publiek verkocht. Hieronder is begrepen een aantal vaartuigen, waarvan de vangst niet rechtstreeks uit zee, maar per auto van elders te IJmuiden werd aangevoerd. In 1973 werd er van 7390 vaartuigen vis aangevoerd, ook hier een vermindering, van zeshonderd. „De 21.15 u.: IJMUIDEN. Opnieuw is vorig jaar fn de Rijksvishallen van IJmuiden min der vis aangevoerd. Werd in 1973 nog 52 miljoen kilogram vis voor de verkoop aangeboden, vorig jaar was de aanvoer iets meer dan 48 miljoen kilogram vis. Ook de opbrengsten daalden. In 1973 was de omzet ruim 78 miljoen gulden, vorig jaar 75 miljoen gulden. Ook de aanvoer van diepgevroren vis in IJmui den is gedaald. Vorig jaar was deze hoeveelheid 9,8 miljoen kilogram, terwijl in* 1973 deze hoeveelheid 11,5 miljoen kilogram groot was. Maar zoals gezegd, de hele zaak kwam in een stroomversnelling. In de groep werkers was geen organisatiedeskundige die de komende moeilijkheden kon sig naleren en opeens waren die er. Voor een stuk of tien moeders in Schalkwijk kwam er steeds meer werk. Rineke reed op de fiets door de wijk om alle spullen te bezorgen en als de kinderen naar schooi waren werd de tafel leeggeruimd om de duizenden boekingen en aanvra gen te kunnen verwerken. De maandomzet van het Komitee, dat inmiddels was omgezet in een vereni ging, steeg tot 200.000. Gelijke tred daarmee hield de omvang van het ver dere werk. Vandaar dat het de actieve moeders min of meer boven het hoofd groeide. Mensen moesten geruime tijd wachten voor ze antwoord kregen op brieven en hier en daar ontstond enige angst of al het geld nu wel bij de kinderen terecht kwam. van 28.546.160 kilogram. Deze hoeveel heid bestond voornamelijk uit pekelha ring, voornamelijk aangevoerd met vis sersvaartuigen uit Katwijk en Vlaardin- gen. Deze haring werd in de havens van het Staatsvissershavenbedrijf in binnen vaartuigen op vrachtauto’s overgeladen en vervoerd naar elders. centrum De Nieuwe Slof door mevrouw Bruinsma bij te wonen of de voorzitter van het actie-comité kreegee n alarme rend seintje dat de eerste steen reeds in het cement lag.Achteraf bleek, dat een communicatiestoornis tussen een lid van het actie-comité kreeg een alarme- Bruinsma aanleiding tot deze supersnelle (Van een onzer verslaggevers) VELSEN-NOORD. De staf van buurtcentrum „De Mei” heeft voor de woensdagavond een vast jongerenpro gramma opgezet. Voor iedereen vanaf 15 jaar is het mogelijk daarop in te schrij ven. Het jongerenprogramma ziet er veel zijdig uit. Els Willemsen geeft balletles van 19 20 uur aan jongens en meisjes (kosten f 7,50 per maand) en Jos van Hout geeft van 19.30 20.30 uur gitaar les. Er kan gesport worden onder leiding van Juul Mulder. Deelname hieraan kan per keer en kost 1 gulden. Dit geldt ook voor deelname aan handenarbeidgroepen o.l.v. Gerrit van den Akker. (Van 19.30 20.30 uur en van 20.30 21.30 uur.) De leiding van het buurtcentrum houdt zich aanbevolen voor verdere sug gesties. Opgave voor deelname is vanaf deze weer mogelijk bij „De Mei”, tel. 02510-24025. BIOSCOPEN Corso Theater, Dorpsstraat. 20 u.: „Alicla”. L a „Onze contacten lopen via de Boed dhisten in Parijs. Zij melden aan de werkers in Vietnam dat er geld onder weg is en krijgen bericht over de aan komst ervan.” Het Komitee heeft het volste vertrouwen in de Boeddhisten, die zich al negen jaar onder zeer moeilijke omstandigheden bezighouden met op bouwwerk. Daarom gaat men door op de oude voet, maar worden er geen, nieuwe pleegkinderen „uitgegeven”. Mensen die toch iets willen doen kunnen dat, door geld1 te storten op een girorekening- Daarvan worden vluchtelingen opgevan gen, medicijnen gekocht e.d. De hulp die via het Komitee wordt geboden is voor de mensen in Nederland concreet. Zij krijgen informatie over het geadopteerde kind in Vietnam en een foto- Al die informatie wordt door vrij willigers verzonden. Zegt Rineke Knip penberg: „We gingen er vanaf het begin vanuit dat we zo goed en zo goedkoop mogelijk wilden werken. Dan konden we zoveel mogelijk geld naar Vietnam sturen. Daarom hadden we ook de stellige over- Een bijzondere prestatie vooral als men bedenkt dat de helft van de dertig jeugdige trommelaars nauwelijks een jaar lid is van „Wilhelmina”. HAMBURG. De IJmuidense zwem vereniging „Watervrienden” heeft dit weekeinde in Hamburg deelgenomen aan een waterpolotoernooi en daarin de der de prijs behaald. Er namen zes clubs deel. De IJmuidense vereniging was de enige buitenlandse afvaardiging die was uitgenodigd. Zij worden verwezen naar giro 44600 t.n.v. het Komitee. Het geld dat hierop wordt gestort wordt ter be schikking gesteld van de boeddhisten in Vietnam, die er in de eerste plaats weeskinderen mee helpen maar ook andere hulp mee kunnen verlenen. „Toen zeiden we: nu zijn we toe aan een centrum, bemand met een soort vaste staf. Dan heb je daar een team dat BIOSCOPEN Kennemer Theater, Zeestraat. 19 en 21.15 u.: „Kato”, 19.30 u.: Express”. Luxor Theater, Breestraat. „Erotische dromen in Zweden”. TENTOONSTELLINGEN Galerie Boumans, Breestraat 122. Expositie tekeningen en reproducties van Jan van der Schoor; geopend tot en met 13 september van dinsdag tot en met zaterdag van 9 tot 18 uur. diversen MAANDAG 8 SEPTEMBER Sociëteit Alpha, Moensplein. Geopend vanaf 20 u. Openbare bibliotheek. Kerkstraat 44 en Am- stelstraat 44: volwassenen en jeugd 19-21 u. DINSDAG 9 SEPTEMBER Hulpdienst Help een handje. Maandag tot en met zaterdag van 8-10 u.: Zeestraat 61, tel. 24017 of bij de bekende wljkhoofden en medewerkers. Sportfondsenbad, Kuikensweg. Geopend 9.30- 12 en 13.30-15.30 u.; buitenbad 9-18 u. Sociëteit Alpha, Moensplein. Geopend vanaf 20 u. Animal Farm, Willem Alexanderplantsoen. Geopend 14-17 u. Openbare bibliotheek. Kerkstraat: volwasse nen 14-17.30 u., jeugd 15-17 30 u. Voorlopig is het kantoor er echter nog niet. Een oproep leverde nog geen resul taat op. Er zijn wel wat andere contac ten gelegd, maar het is nu nog te vroeg om te kunnen beoordelen of die vruch ten zullen afwerpen. Een aanbieding moest worden afgewezen omdat de kos ten te hoog waren VELSEN-NOORD. Bij Van Gelder Papier Velsen heeft de heer F. Vos, administratief medewerker van het pro- duktiebureau, zijn vijfentwintigjarig dienstverband kunnen afsluiten met een hartelijke huldiging die geschiedde door de heer Th. J. Bakker, adjunct-bedrijfs- directeur in aanwezigheid van de heer Chr. van Bergen, chef produktiebureau. Het Komitee werd in mei 1973 opge richt door Hans Lourens. Kirsten Roep, Rineke Knippenberg en Linde Lijftogt. Dat gebeurde op verzoek van Cao Ngoc Phuong en Thich Nhat Hahn, de leiding van de vredesdelegatie van de Verenigde Boeddhistische Kerk van de An Quang Pagode. Zij vroegen mensen te zoeken, die financieel wilden zorgen voor wees kinderen in Vietnam. De kinderen zou den dus in het land zelf worden opge vangen, in de familiekring. Het geld uit Nederland zou die families in staat moe ten stellen de kinderen op te vangen. Het begin was klein: in september 1973 worden er ongeveer vierhonderd kinderen geholpen. Dan komt het Komi tee in de publiciteit via radio en de kranten. Een jaar later kan het Komitee 2.500 weeskinderen verzorgen, eind de cember 1974 zijn het er vijfduizend en nu dus 9.600. Totdat het I^omitee zoveel succes had dat de zesduizend adopties werd gehaald was er één meisje dat alle boekingen verrichtte. „Dat was geen liefhebberij meer, het werd eentonig, geestdodend werk dat hele dagen vulde,” constateert Rineke Knippenberg. Op dat moment werd het Administratief Centrum op het Haarlemse Leidseplein ingeschakeld. De situatie is nu nog verre van ideaal. Weliswaar is men van het probleem van de boekingen af, maar als er inzage moet zijn in het ledenbestand kan dat alleen in het weekeinde worden opge- haald- En ook dat bevordert een soepele gang van zaken niet. Vietnam kwam een andere regering en hoe de zaken zich nu gaan ontwikkelen is nog een kwestie van afwachten. Vol gens Rineke kunnen de mensen best voor zichzelf zorgen, als ze maar gehol pen worden in het begin. De banken zijn inmiddels weer opengesteld, de blokkade van de post is nog niet opgeheven. Dat maakt de communicatie moeilijk. weet wat er allemaal gebeurt. We heb ben berekend dat als we een kantoortje kunnen huren (en een aantal mensen er part-time laten werken, we nog net beneden de vijf percent kosten blijven.” Rineke Knippenberg ziet geen andere oplossing, de mensen raken overbelast. „Zo’n kantoor is het beste voor het geheel. Dan kunnen we in ieder geval de belangen van dit moment veilig stellen en kunnen we weer eens gaan denken aan uitbreiding.” Vergezeld van zijn vrouw en beide kinderen werd de jubilaris in het direc- tiekantoor ontvangen. De heer Bakker herinnerde aan de wat wonderlijke loopbaan van de heer Vos, die als leer ling in 1950 op de Papiervakschool be tuiging dat we nooit een kantoor zouden beginnen, om te laten zien dat een „strijkstok” beslist niet noodzakelijk is. Met z’n allen hebben we er toen de belangeloze schouders onder gezet. Als gevolg daarvan konden we met een kostenfactor van 3‘/i percent werken, dat is erg laag.” steenlegging was geworden. De feest vreugde bij het comité, de gemeente en de toekomstige gebruikers van de Nieu we Slof was er niet minder groot door. beginmoeilijkheden geworsteld en werd na diverse functies aan de verschillende papiermachines in 1962 administratief as sistent op het bedrijfsbureau van machi ne 51. Thans vervult hij nu een flink aantal jaren zijn huidige functie en staat bekend als een zeer goede administratie ve kracht. Aangeroerd werd nog dat de heer Vos een fervent supporter is van Feyenoord, antiekliefhebber is, graag kaart, en hij op het gebied van de mode zijn weetje kent. Met dank voor de bewezen diensten aan het bedrijf kon de heer Bakker namens de Raad van Bestuur van het Van Gelder-concern een geschenk onder couvert en schriftelijke gelukwensen overhandigen terwijl mevrouw Vos bloe men ontving en een foto van haar man „tijdens zijn werk”. De jubilaris en de zijnen werden na het officiële gedeelte door de fabriek rondgeleid. Ten huize van de familie Vos aan het Van den Bergh van Eisingsplantsoen in Santpoort bleken ook chefs en collega’s zich niet onbetuigd te hebben gelaten met bloemen en geschenken. DIVERSEN MAANDAG 8 SEPTEMBER Openbare bibliotheek. Dt Zwaanstraat 4a: 19-21 u. DINSDAG 9 SEPTEMBER Openbare bibliotheek. De Zwaanstraat 4a: 14.30-17.30 u. Of Vietnam nu wel of niet door communisten wordt geregeerd, zegt Rineke Knippenberg, de weeskinderen blijven weeskinderen Een rare zaak vindt Rineke Knippen berg het, dat er mensen zijn die hebben afgehaakt omdat Vietnam nu communis tisch wordt geregeerd. Nog afgezien van de vraag of dat nu zo zwart-wit kan worden gesteld, blijven de kinderen vol gens haar dezelfde kinderen als vroeger. „En nogmaals: de Boeddhisten blijven hun werk gewoon doen, met heel veel liefde. Wat er voor regering is heeft daar niets mee te maken. Zij staan er los van en verzetten op het ogenblik bergen werk. Ik vind dat we dat moeten steunen en daarom gaat het Komitee door.” DIVERSEN DINSDAG 9 SEPTEMBER Openbare bibliotheek. Wijkerstraatweg: 13- 21.30 u. HOOGWOUD. De drumband van „Wilhelmina” uit Santpoort heeft zondag op een concours in de plaats Hoogwoud een eerste prijs weggesleept. Er namen zevenendertig verenigingen deel. De drumband die onder leiding staat van de Haarlemmer A. J. van de Stoop en tamboer-maïtre de zeventienjarige Ton van Amstel had, behaalde 198 punten. Nooit eerder in Beverwijk is een eer ste steenlegging zo snel verricht als zaterdagmiddag door mevrouw T. Bruinsma-Schilte. Tientallen genodigden stonden zaterdagmiddag tegen half twee bij de entree van de bibliotheek gereed om na een paar korte toespraken de eerste steenlegging van het ontmoetings- Kerkweg 45: jeugd s 39111, brandweer SCHOUWBURG Concertgebouw (L. Begijnestr.) Dinsdag 20.15 u.: Willy Walden en Piet Muyselaar met „Waar blijft de tijd”. MUZIEK Grote of St. Bavokerk (ingang Oude Groen markt 23) Dinsdag 20 u.: Orgelconcert door Klaas Bolt. At The Jazzcorner (Spaarne 104) Dinsdag 22 u.: Klaas Pienter Trio. BIOSCOPEN Cinema Palace (Gr. Houtstr.) 15.30, 19 en 21.30 u.: „The big boss”, 18 j. Woensdag 13.30 u.„Ali-Baba en de veertig rovers", a.l. Frans Hals (Frans Halspleln) 19 en 21.15 u.: „Meisjes met geopende lippen’’, 18 j. Lido (Houtplein) 14, 19 en 21.15 zeeduivels van Kau-Lun”, 18 j. Luxor (Gr. Houtstr.) 14, 18.45 „Aardbeving", 14 j. Rembrandt (Gr. Markt) 14, 19 en 21.15 u.: „Inpikken en wegwezen”, 14 j. Roxy (KI. Houtstr.) 14.30, 19 „Scènes uit een huwelijk”, 18 j. Studio (Gr. Markt) 14.15, 19 „Flanagan”, 18 j. wc°”^Qtr en bezemstelen”, aj. BIOSCOPEN Cinema Marquette, Ruysdaelstraat. 20 Thunderbolt and Lightfoot”. DIVERSEN MAANDAG 8 SEPTEMBER Progress-sociëteit. Const. Huygensstraat. Ge opend vanaf 20 u. Donkey Shoto. A. Verherentstraat. Geopend vanaf 20 u. Openbare bibliotheek, Kerkweg 45: volwas senen en jeugd 18-21 u. DINSDAG 9 SEPTEMBER Zwembad Waterakkers, Kerkweg. Geopend 12.15-13 u.; buitenbad 7-20 u. Kinderboerderij, Vrljburglaan. Geopend 9.30- 12 en 13-16.45 u. Bowlingcentrum. Vrijburglaan. Geopend 13- 01 u. Progress-sociëteit, Const. Hiuygensstraat. Ge opend vanaf 20 u. Donkey Shot, A. Verherentstraat. Vanaf 21 u. film. Openbare bibliotheek 15.30-17.30 u. Alarmnummers. Politie 32121, milieuklachten 96000. voor Bejaarden, Cultureel Centrum 9 tot 10 uur; in 16 tot 17 uur, In BIOSCOPEN City, maandag en dinsdag 20 uur: Bruee Lee als „Kato”. TENTOONSTELLINGEN EN MUSEA Museum Beeckestein, Rijksweg, Velsen- Zuid. Stijlkamers en oude gebruiksvoorwer pen. Dagelijks geopend van 14 tot 17 uur. Noordelijk Koetshuis, dagelijks van 14 tot 17 uur: expositie van Zeefdrukken van Lode Pemmelaar. Pieter Vermeulen Museum, Cultureel Cen trum, Moerbergplantsoen, dagelijks van 9.30 tot 12 en van 14 tot 16.30 uur. Stadhuis, Bezichtiging op wekdagen tussen 10 en 12 uur. Bedrijfsmuseum Hoogovens, Bessemerstraat, Velsen-Noord. Geopend dinsdag van 12 tot 14 uur en op aanvraag. DIVERSEN Alarmnummers, politie 10933, Ongevallen dienst 15400, Hoogovens 02510-96000, brandweer Velsen 16400, Santpoort 370750, VelsenNoord 20750. Gem. Soc. Adviesbureau spreekuur dinsdag in Moerbergplantsoen van gebouw de Abeel van - Buurthuis De Mei, Velsen Noord van 11 tot 12 uur en in geitouw De Haven, Santpoort van 14 tot 15 uur. Stichting Dienstverlening aan Bejaarden, Abelenstraat 1, spreekuur dagelijks van 9 tot 10 uur, tel. 12484. Interkerk. Stichting voor Gezinsverzorging, spreekuur dagelijks van 9 tot 10 uur, Velser- duinweg 52, tel. 11830. Stichting Huishoudelijke en Gezinsvoorlich- ting, spreekuur dinsdag van 9.30 tot 12.30 uur, Willebrordstraat 102, IJmuiden Velserbad. Briniostraat, vrij zwemmen ding dag van 9.10 tot 9.40 uur voor bejaarden, van 12.15 tot 13.15 van 16.40 tot 18 uur en van 20 tot 21.30 uur. Openluchtbad De Heerenduinen, geopend dagelijks van 10 tot 18.30 uur. 14 j. 18 j. en 21.15 u.: 18 j. Woensdag 14.15 u.: „Heksen I

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 6