Uitzonderingspositie van Johannen wekt irritatie op Huybregts MEESPELEN VAN NEESKENS laat Deyna TEGEN POLEN IS ONZEKER loting doen POLEN MET NEGEN SPELERS VAN WK Gorski: Nederland individueel beter Beslissingsduel voor hockeyteam Alkmaarse kunstijsbaan Zware straf in moeilijkheden voor Bremner sAls ik zondag de hoofdprijs heb in de Nationale Lotto of Toto ga ik elk weekend I vissen in Ierland. J „Cruijff absolute wereldtop" „Na Papendal is het hier heerlijk rustig” SPORlWaB DINSDAG 9 SEPTEMBER 13 1975 SPORT KNVB-beker Confrontatie Onlustgevoelens Geschilpunt Wisselspeler Ondankbaar Test Haal meteen een formulier bij uw club of winkelier. Welke droom zou u werkelijkheid laten worden? Verplichtingen Elke zondag uitslag. J ■Il (Van onze speciale verslaggever) (Van onze speciale verslaggever) Jan van Beveren tijdens de training van het Nederlands elftal. (Van onze speciale verslaggever) (Van onze speciale verslaggever) Ruud Geels: „Reserve zijn is soms een beetje frustrerend”. Na NederlandFinland zijn wij van (ADVERTENTIE) srwijs telef. g ge- er en veek- Knobel mist in zijn selectie vijf man, die er tot de laatste dag in Duitsland bij waren namelijk Jongbloed, Rijsbergen, Haan, Rensenbrink en Rep. De vermoedelijke opstelling van Polen voor woensdagavond is: Tomaszewski Szymanowski, Ostafinski, Smuda en Wawrowski Deyna, Kaspercgak en Maszyck Lato, Szarmach en Gadocha. We moeten nu eerst afwachten of hij dinsdagavond met Johan Cruijff mee- KATOWICE Trainer Gorski zal woensdagavond in ieder geval acht en vrij wel zeker negen man opstellen van het elftal dat het brons veroverde tijdens het laatste wereldkampioenschap. Hij twijfelt nog aan de fitheid van Szarmach, die in Duitsland zes keer scoorde. Zou zyn spitsspeler nog hinder hebben van de blessure dan valt Domarski in. De twee „bronzen" spelers die zeker niet in actie zullen komen zijn de in ongenade gevallen centrale verdediger Gorgon en linksachter Musial, die nog niet is hersteld van een auto-ongeluk. Ajax onmiddellijk naar het trainings kamp van de club gegaan. Twee dagen hebben wij dat meegemaakt en we zijn behoorlijk aangepakt. Allemaal, ook de jongens die niet bij de wedstrijd tegen Finland waren. Dat is normaal, het is voor het seizoen ook zo geweest. Michels heeft dat trainingskamp overigens niet in de eerste plaats gehouden om keihard te oefenen, maar om de spelers aan hem te laten wennen. Ik had vorige zomer nog acht weken onder hem gewerkt, maar er waren er bij ons die hem nog nooit als trainer hadden meegemaakt. Indien ik Papendal vergelijk met Kato wice dan zeg ik, wat is het hier heerlijk rustig.” van een Het Het sportcentrum kampt met grote tekorten, die via een garantieverklaring gedekt worden door de gemeente Alk maar. De stichting wil nu, dat de ge meente de exploitatie van de kunstijs baan overneemt, met inbegrip van het personeel. Het personeel wil pas met ontslag akkoord gaan, als de gemeente garandeert dat de acht man hun baan terug krijgen. n ge- roene m en ingen De wedstrijd tussen Polen en Ne derland zal ook door de Poolse tele visie rechtstreeks worden uitgezon den. Enkele andere landen zullen het duel eveneens direkt uitzenden, zoals Oost-Duitsland en Hongarije. Voor Nederland is de tv-toekomst van de wedstrijd niet helemaal zeker. Voor een bedrag van boven de 60.000 gul- >oedig e ook Ruud Geels is gewend aan het reserve zijn Geels is niet ontevreden met die situa tie. Hij stelt: „Ik zit mezelf niet op te vreten,, zelfs niet als ik eraan denk dat ik misschien een halve wedstrijd of een gedeelte daarvan zou moeten spelen. Het kan eigenlijk nooit helemaal mis. Er gaan zoveel klassevoetballers om je heen dat je niet kunt afgaan. Als ik echter eerlijk moet zijn, blijf ik, als ik op de bank moet beginnen, liever daar de hele wedstrijd zitten. Als je namelijk moet opstaan, betekent het dat het niet goed gaat. Dan begin je toch met de gedachte ben ik, Ruud Geels, nu de man die het hele elftal moet optillen. Wisselspeler zijn, betekent deel uitmaken van een cirkel die niet gesloten kan worden. Wanneer het goed gaat blijf je zitten en als het slecht is, moet je erin. Min of meer om een wonder te verrichten. Want dat is het toch wanneer het wel lukt. Je komt koud in een ploeg die, hoe dan ook, al een poos bezig is, die een bepaalde speelwijze heeft ontwikkeld en die in zekere zin is ingeschoten op de tegenstander”. Hoewel Knobels definitieve keuze nog niet bekend is, kan aan de hand van zijn uilatingen wel worden geconcludeerd dat hij aanvankelijk van plan was het middenveld door het WK-trio Van Ha- negem-Neeskens-Jansen te laten bezet ten. Jantje Peters is de belangrijkste kandidaat om de plaats van Neeskens zo nodig in te nemen. Weliswaar was Kno bel niet geheel tevreden over het optre den van de NEC-speler in de eerste helft van de confrontatie met Finland, maar na een redelijke tweede helft kwam de technisch-directeur toch tot een positieve beoordeling. „Men moet niet vergeten, dat hij voor eigen publiek onder een extra zware mentale druk speelde. Inderdaad, ook in de wedstrijd tegen Polen zal de druk zwaar zijn. Maar Peters heeft een aanloop gehad van een jaar en dat heeft 'toch een zeer goede wedstrijd tegen West-Duitsland als re sultaat gekregen. Maar kan je toch niet doen”. De Poolse Spielmacher Kazimier Deyna Toch goed om daar nu ai over na te denken. Want elke week keren de Nationale Lotto en Toto samen een slordige twee miljoen gulden aan prijzen uit. Hebt u al een idee? komt”, vertelde de geplaagde oefenmees ter maandagavond na de training. „Het is bekend van Nees, dat hijzelf dolgraag wil. Voor de wedstrijd tegen Joegosla vië is hij alleen gekomen om mij een plezier te doen. Dus als het even kan, komt hij beslist. Maar of hij dan ook meespeelt, moet dan nog worden beke ken. Het gaat hier wel om een uitermate moeilijke wedstrijd, maar zijn gezond heid blijft voorop sitaan”. Bondsarts Frits Kessel beschikt nog niet over de medi sche gegevens, maar hij is zeker niet optimistisch. „Ik heb gehoort dat hij een erg nare blessure aan zijn rib heeft. Dat kan in verband met de ademhaling een erg nare blessure zijn. Als hij morgen toch aankomt, moet ik hem eerst bekij ken voordat ik er iets zinnigs over kan zeggen. De overige uitslagen zijn: Groep B: India-België 2-1. Groep B: Schotland- Spanje 3-0. Troostronde Groep 1: Japan- Jamaica 1-0, Denemarken-Oostenrijk 0- 0. Groep 2: Trinidad en Tobago-Bermu- da 3-0, Groot Brittannië en Ierland on der 23 jaar-Canada 1-0. kens wegens een blessure aan de kant moet blijven de zaak kunnen laten exploderen, de kans erg groot is dat er toch weer zon’ ouderwetse rel ont staat. Door de onzekerheid over Neeskens is de onrust die er in de Oranj eselectie was onltstaan, wat op de achtergrond geraakt. Kobel was er ook tijdig in geslaagd de onlustgevoelens bij een deel van zijn spelersgroep onder controle te houden, maar had al wel de beschuldi gende vinger uitgestoken naar de man die hij verantwoordelijk acht voor het sluimerende conflict. Die man is Jan Huybregts, de secretaris van de sectie betaald voetbal van de KNVB; de man ook, die nauwelijks was bijgekomen van de storm kritiek die over hem, als het brein achter de mislukte nacompeti- tie, was uitgestort. De zege van de KNVB in het begin tegen de Europese voetbalbond over de rechtsgeldigheid van die nacompetitie had de zwaar aan getaste reputatie van Huybregts juist weer enigszins opgevijzeld. En nu is hij dan opnieuw in opspraak. Huybregts had deze zaak inderdaad met beide Johannen geregeld, maar hij meent geen andere keus te hebben gehad dan akkoord te gaan met het door de Spaanse Nederlanders voorgestelde reisschema. Knobel was het daar aan vankelijk ook volledig mee eens, maar toen hij tot de ontdekking kwam, dat Barcelona niet zoals hij had gedacht zondag, maar zaterdag al op de uitwed strijd tegen Elche in Alicante moest spelen, heeft hij nog geprobeerd Cruijff en Neeskens een dag eerder bij de groep te krijgen. Zijn pogingen weren vergeefs. Wat deze zaak betreft, was er al een soort gewapende vrede ontstaan. Het ge mor van de spelers was al enigszins af genomen en is nn praktisch helemaal verstomd. Knobel zegt voor de problemen van Cruijff en Neeskens en in feite dus ook voor die van Huybregts, begrip te hebben. Huybregts zelf is zo verstan dig zich, althans naar buiten, niet op te winden over de toegeschoven zwarte piet. Het ligt voor de hand, dat deze affaire bij een positief resultaat woens- Daar in dat stadion zullen woensdag avond 80.000 Polen het „Polska Goala” brullen. Daar zullen de ingestudeerde strijdliederen weerklinken en zal de speaker zonder twijfel alle FIFA-regels overtreden door onophoudelijk Polen aar te moedigen. Want Polen gaat in de aanval! Over dat plan laat Gorski nie mand in onzekerheid. „We willen verder in dit Europese voetbalkampioenschap. En een 0-0-resultaat is dus voor ons géén resultaat. We moeten winnen.” „We hebben bij dit Europees kampi oenschap een heel ander uitgangspunt dan vorig jaar bij de WK. Toen hadden we niets te verliezen en alles te winnen. Het daar behaalde brons legt ons ver plichtingen op. Ons publiek, ons volk, wil méér. U begrijpt dat wel. We hebben al die mensen al weken voorgehouden, dat woensdag in Chorzow de wereldtop komt voetballen. Tegen ons. We hebben beloofd dat we onze huid duur zullen verkopen. Daarom al die voorbereidin gen. Hier, in dit recreatiecentrum, heb ben we ons in alle rust kunnen voor bereiden. We hebben eindeloos de films afgedraaid die we van de laatste duels van het Nederlands elftal hebben ge maakt. Ook die van West-Duitsland- Nederland, de WK-finale”. De taak van de reserve is ondankbaar, de opgave moeilijk. Geels: „De mensen denken weleens, die reserve^ verdienen hun geld gemakkelijk. Maar zo is het bepaald niet, zeker niet bij een clubelf- tal. De dag na de wedstrijd trainen KATOVICE. Ruud Geels heeft maandag weer twee keer getraind met de groep van het Nederlands elftal. Ge woon, zoals zo vaak. Met iets meer overgave dan Wim van Hanegem, met wat minder dan Jantje Peters en Willy van der Kuylen. Ruud Geels is er aan gewend reserve te zijn, ook al heet dat tegenwoordig wisselspeler. Hij was het in West-Duitsland tijdens het wereld kampioenschap, nadat hij in de oefen campagne tegen Oostenrijk en Roemenië echt had mogen opdraven. In Duitsland zat hij twee keer op de bank, voor de wedstrijden tegen Uruguay en Brazilië. Hij heeft zijn zitplaats niet behoeven te verlaten. ALKMAAR. (ANP) De stichting IJssport Noord-Holland heeft de direc teur en zeven personeelsleden van de kunstijsbaan De Meent te Alkmaar per 1 november ontslag aangezegd. Het per soneel is niet van plan het ontslag te accepteren, zo zegt directeur P. C. Flens. Geschilpunt is de uitzonderingspositie, die beide Barcelona-spelers Johan Cruijff en Johan Neeskens bij het Ne derlands elftal innemen. Dat zij zich pas 24 uur voor het duel met de Polen bij de selectie behoeven te voegen, had hjj enke le collega's wrevel veroorzaakt. Onge twijfeld heeft het feit dat de overigen al op zondag, en niet zoals gebruikelijk is op maandag, dienden af te reizen dit als gevolg van de onwil van de Polen op maandag een rechtstreekse vlucht vanuit Amsterdam naar Kato wice uit de voeren daarbij ook een rol gespeeld. dagavond ook niet meer dan een storm in een glas water zal bljjken te zjjn. Het ziet er echter naar uit dat wanneer de Polen nu niet alleen Wim Rijsbergen, maar waarschijnlijk ook Johan Nees- Gorski praat zoals vorig jaar bij de WK. Daar ook overtuigde hij iedereen van de „zwakte” van zijn Poolse team (Nu praat hij over de sterkte van Neder land, omdat hij eenvoudig niet staande kan houden dat Polen zwak speelt. „Dit auel wordt de grote test. De eerste na de WK. In deze wedstrijd kunnen we zien in hoeverre mijn spelers de WK-vorm weer terughebben”, zegt Gorski. „Alle spelers zijn blessure-vrij. We kunnen iedereen opstellen. Het elftal maken we vanavond in Chorzow bekend. We heb ben dan een lichte training om half zes in het stadion, waar we morgen tegen Nederland zullen voetballen.” degenen die hebben gevoetbald heel rus tig, maar de wisselspelers moeten er keihard tegen aan. Die hebben namelijk de dag daarvoor niets gedaan, terwijl de anderen harder bezig waren dan zij tijdens een training zouden kunnen doen. In een wedstrijd kun je je aan niets onttrekken, even rusten, een beetje praten is er niet bij. Neem de komende tien dagen, woensdag Polen, zaterdag Roda JC, dinsdag tegen de Ieren en dan weer zaterdag PSV. De laatste drie wed strijden vallen binnen een week. Dat is drie keer anderhalf uur zware conditie training.” KATOWICE. Kazimier Gorski (53) is nog precies dezelfde beminnelijke en vriendschappelijke man van vorig jaar tijdens de wereldkampioenschappen voetbal. Daar maakte zijn Poolse team iurore. Daar marcheerde zijn brigade uit de rijen der naamloze voetballanden naar het brons. Pal achter West-Duits land en Nederland. Na een dramatische halve finale, waarin de Poolse aanval op het nippertje strandde op een door plensregens in een moeras herschapen veld. Gorski was toen een zeer beschei den mens. De Belg Michel Laurent Is leider in de Ronde van Catelonië. Battaglin (It.) won de rit van maandag. FC Dordrecht heeft de Joegoslaaf Zoran Perle, een 24-jarige linkerspits, gecontrac teerd. Geert Bakker heeft In de solingklasse een zesde plaats gehaald op de eerste dag van de open Westduitse zeilkampioenschappen. Eddy Merckx heeft in het Franse Cha- teaulln een wegwedstrijd over 150 kilometer gewonnen. Bert van de Kieft en Harry Westendorp hebben op de rede van La Baule de eerste wedstrijd voor de strijd om het Europees kampioenschap Tornado gewonnen. In Engeland zoekt men naar een systeem- dat een einde kan maken aan transferbedra- gen die in de miljoenen lopen. Ook aan de vooravond van Polen- Nëderland schudt hij behoedzaam het hoofd en vertelt dan, dat hij het Neder landse team beter vindt dan het Poolse team. „De tactische verschillen zijn mi nimaal”, zegt hij. „Maar u hebt individu eel betere spelers, met Cruijff 'als de absolute wereldtop.” „Daarom”, zegt Gorski, „heb ik extra lang de spelers in dit trainingskamp gehouden. Daarom ben ik van het normale patroon afgewe ken van drie dagen afzondering. Neder land wereldtop als het erop aankomt vereist extra maatregelen. We zijn he< aan ons publiek verplicht en aan de Poolse jeugd, die na het succes op de WK en masse de voetbalsport ging beoe fenen. We willen geen mal figuur siaan.” EDINBURGH. Het Engelse dames- hockeyteam heeft zich maandag in Edinburgh geplaatst voor de finale van het toernooi om het wereldkampioen schap. Argentinië werd verslagen met 1- 0. Janet Jurischka maakte in de 20e minuut het enige doelpunt. Nederland zal dinsdag een beslissingswedstrijd te gen Wales moeten spelen om uit te maken welk land naar de finale gaat Wales namelijk won maandag Van Au stralië met 2-1 en eindigde gelijk met het Oranjeteam., zowel in punten als in doelcijfers. Beide landen hebben drie punten, drie treffers voor en twee tegen. De eindstanden m de twee halve fina- legroepen zijn: Groep A; 1. Nederland 2 wedstrijden 3 punten, 2- Wales 2 wed strijden 3 punten, Australië 2 wedstrij den 0 punten. Groep B: 1. Engeland 2 wedstrijden 3 punten. 2. Nieuw Zeeland 2 wedstijden 2 punten, Argentinië 2 wedstrijden 1 punt. „Soms is dat weleens een beetje frus trerend”, vertelde Ruud Geels (27) in Katowice, „maar ik ga er niet onder gebukt. Ik vind het niet zo erg. Voorbe reiding op dit soort wedstrijden is voor mij gemakkelijker dan op competitie wedstrijden. Er is geen druk, je leeft er helemaal ontspannen naar toe. Je kunt alleen maar afwachten en ik reken er dit keer eigenlijk ook niet op dat ik tegen Polen zal spelen. Omdat je prof bent houd je toch een beetje rekening met de mogelijkheid dat er alsnog een beroep op je zal worden gedaan. Zo’n wedstrijd in Chorzov is natuurlijk wat anders dan wanneer je met Ajax tegen Roda JC of Excelsior speelt. Dit hier is verschrikkelijk belangrijk voor het Ne derlands voetbal. Vroeger zou ik, zelfs als ik maar wisselspeler was, veel zenuw achtiger zijn geweest. Nu heb je meer ervaring en dan aanvaardt je gemakke lijk dat de kans dat je niet speelt veel groter is dan dat je wel speelt. Daardoor blijf je ontspannen”. KATOWICE. Polens spelbepaler Deyna zal dinsdagavond de loting voor de tweede ronde van het KNVB-bekertoernooi verrichten. Na afloop van de serieuze training van het Nederlands elftal wordt die loting in het Sileyia-hotel in Katowice ge houden. Competitieleider en secretaris van de sectie betaald voetbal, Jan Huybregts, heeft naast Deyna ook de Poolse bondscoach Gorski voor deze speciale gebeurtenis uitgenodigd. den zijn de hekken langs het veld verhuurd aan een Zwitsers bedrijf om er op Nederland gerichte recla meboodschappen te vermelden. De NOS is niet gelukkig met deze „sluik reclame”. Dat zou niet uitzenden kunnen betekenen. KATÖWICE. De stemming in het Oranjekamp, die toch al verre optimaal was, is maandag op zeer laag pitje komen te staan, bericht, dat Johan Neeskens zaterdag in „de wedstrijd van Barcelona tegen El che kort na rust geblesseerd is uitge vallen, en dat daardoor zjjn komst naar Katowice onzeker is geworden, heeft technisch directeur George Knobel en zijn spelers danig geschokt. Rekening houdend met het feit, dat de nieuwe Barcelona-coach Hennes Weisweiler niet overloopt van enthousiasme als zijn me dewerking voor het Nederlands elftal wordt gevraagd, gelooft Knobel ook niet meer, dat hij voor de zeer belangrijke strijd tegen de Polen over Neeskens kan beschikken. GLASGOW (Reuter-UPI). Billy Bremner, de aanvoerder van Leeds Uni ted en het Schotse voetbalteam, zal nooit meer een interlandwedstrijd spe len. Samen met nog vier andere Schotse internationals is de driftige middenvel der door de Schotse voetbalbond levens lang geschorst voor het nationale team. De andere „boosdoeners” zijn Joe Har per, Willie Young, Arthur Graham en Pat McClusky. Het quintet heeft zich na afloop van de door Schotland gewonnen wedstrijd tegen Denemarken (1-0), vori ge week woensdag in Kopenhagen, ern stig misdragen in een nachtclub. a W1W

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 13