Miljoenenfraude Premier Palme doet aanval op bestraft met Zweedse communisten 2*/2 jaar Roemenië wil samenwerken met VFW-Fokker Aardbevingen „voorspelbaar" iu I w 3 Franco keert terug van vakantie om politieke ontwikkelingen stop te zetten HUMPS LAATSTE TREIN Overgave zonder verzet NUTS achtergrond Van kort-gestraften moet 10 tot 15 pct straf nog uitzitten door nico scheepmaker „Jullie volgen slaafs de voetsporen van Stalin” DINSDAG 9 SEPTEMBER 1975 BINNEN» EN BUITENLAND (Van onze redacteur in Stockholm) Franco Voorbereiden (Van onze redacteur in Barcelona, Robert Bosschart) MADRID De advocaten van de jonge Basken Garmendia en Otae- gui, die op 29 augustus ter dood ver oordeeld zijn als leden van de af scheidingsbeweging ETA en respec tievelijk dader en medeplichtige van de moord op een sergeant van (Van onze redacteur in Rome, Gerard Verlinden) PARIJS (AFP) Aardbevin gen, zoals de rampzalige beving die afgelopen vrijdag het oosten van Turkije trof, zijn in principe wetenschappelijk te voorspellen. Een tijdige waarschuwing zou het aantal slachtoffers van zo’n na tuurramp belangrijk kunnen be perken. aorn aren jstikt dor issen jding de guardia civil, verwachten niet dat het militaire hooggerechtshof de zaak vóór het einde van deze week zal opnemen. dng losie STOCKHOLM In een gisteren gepubliceerde, buitengewoon scher pe aanval op de Zweedse commu nistische partij heeft de Zweedse premier Olaf Palme niet alleen ge waarschuwd voor een communisti sche dictatuur in Portugal wanneer de huidige ontwikkeling zo door gaat, maar hij beschuldigde boven dien de Zweedse communistische partij ervan in de voetsporen van Stalin te treden. i t w Zaak Basken niet vóór eind deze week in behandeling L (Van onze correspondent) Gijzeling Milaan afgelopen De twee gemaskerde overvallers worden de Milanese bank uitgeleid door recherche. (Van onze parlementsredactie) uit- mi- int- Iden- loorn is in hele Corea het beest roorn ’rond digen roed- Kroes ti het luiten Is uit ongen at het Ier te af of 3 had ieids- steren in het kking n, dat ooi in zuur- raakte lacht- enhuis jgeko- De dag bracht echter één troost op crimineel terrein: het kostbare renpaard Deze kwestie is juist vorige week uitvoerig bestudeerd door enkele hon derden geologen, die deelnamen aan de 16de vergadering van de Internati onale Unie voor Geodesie en Geofysi ca, in het Franse Grenoble. Ze kwa men tot de voorzichtig-optimistische conclusie dat het binnen enkele jaren mogelijk moet zijn aardbevingen met een zekere nauwkeurigheid te voor spellen. de ontwikkeling van de situatie in Por tugal”, vertelde Palme gisteren. „Zonder enige reserve kan ik zeggen dat ze m’n standpunt volledig delen. Wij hierin Scandinavië zijn niet de enigen die er volledig van overtuigd zijn, dat de com munistische machtsovername in Portu gal een groot gevaar vormt voor het land”, aldus Palme. Antich in maart 1974) verstreek er an derhalve maand tussen het vonnis en de voltrekking ervan. Binnen een jaar of vijf verwacht men voor de studie van de opbouw van de aardlagen ook de hulp nodig te hebben van radio-astronomen, die tot dusver hun aandacht meer op de sterrenhemel hebben gericht. Uit het binnenste van de aarde stijgen heli- umgassen op. Studie van die opborre lende gasstromen zou mogelijk meer aan het licht brengen over de vulka nische plaatsen in de aardmassa, die zelf de „motor” zijn van de bewegin gen van de aardlagen. Op de bijeenkomst in Grenoble is niet alleen aandacht geschonken aan de seismologische studie, maar voor het eerst ook aan de sociologische aspecten van een waarschuwingssys teem. Hoe reageert de bevolking op Indien Franco (foto) geen gratie ver leent, worden de ter dood veroordeelden overhandigd aan de burgerlijke justitie, die vonnissen voltrekt aan de wurgpaal een middeleeuwse methode, waarbij de beul door middel van een paal en een ijzeren band de veroordeelden gelijktij dig wurgt en hen de nekwervel breekt. de aankondiging van een op handen zijnde aardbeving? Hoe moet paniek worden voorkomen, en de schade zo veel mogelijk beperkt? Voor de aard beving van 1966 in Lima (Peru) was gewaarschuwd, maar toch vielen er duizenden doden. op de ken, llen niet Idus igen jaas, oon- zijn n de nbe- mella >kken ir vis sl iepen Toeg aand, zijn, laten Vorige week schreef ik over de proef in Rotterdam met de „wegdekschotels”, die moeten bevorderen dat het snelver keer het wat kalmer aan doet. Het schijnt echter dat menige automobilist ontdekt heeft dat je de minste hinder van het gehobbel ondervindt als je er met een snelheid van 80 kilometer per uur overheen schiet, wat natuurlijk niet de bedoeling is. In Frankrijk noemt men deze wegdekschotels „slapende agenten”, in Engeland heten ze simpelweg „humps” oftewel bulten. In Oxford zal nu ook een straat van zulke bulten worden voorzien, alleen heeft men daar na de nodige experimenten besloten om niet de gebruikelijke kleine wegdekscho tels aan te brengen (die in Rotterdam zijn 25 centimeter doorsnee en liggen 15 centimeter van elkaar), maar veel grote re, die 3,65 meter in doorsnee en in het midden 10 centimeter hoog zijn. Meer heuveltjes dus dan bulten, die met tus senafstanden van 70 tot 90 meter van elkaar worden aangelegd- Wie daar te hard overheen rijdt doet het geen twee de keer, meldde de Sunday Times van deze week, die als veilige snelheid voor een bromfiets 30 kilometer, voor een kleine auto acht tot 23 kilometer en voor een geladen vrachtwagen acht kilometer per uur aangeeft. Letterlijk zei Palme in een commen taar, dat het nodige opzien heeft ge baard: „Wanneer Stalin nog in leven zou zijn geweest, dan zou hij uiterst tevre den zijn geweest met jullie slaafs volgen van zijn dictatoriale ideologie. De com munisten in Portugal en mensen zoals jullie zijn er de oorzaak van dat de huidige crisis bestaat, waarbij ik uit drukkelijk wil waarschuwen voor een Stalinistische dictatuur in Portugal. Om dat jullie in Portugal geen traditionele relaties hadden met de bevolking, wordt nu geprobeerd met macht en kracht invloed op regeringsniveau te krijgen.” DEN HAAG. Tien tot vijftien per cent van de mensen die een straf van 14 dagen of langer moeten uitzitten, hebben nog één of meer straffen te ondergaan. Dat heeft staatssecretaris Zeevalking van Justitie de Tweede Kamer in een brief laten weten. De genoemde cijfers gelden voor de laatste paar jaren. De bewindsman zegt in zijn brief dat er nauwelijks mogelijkheden bestaan om de capaciteit van de gevangenissen in ons land uit te breiden. Van de elf gevangenissen en huizen van bewaring die sinds 1970 waren gesloten, zijn er negen weer geheel of gedeeltelijk voor de opvang van veroordeelden geopend. Voor het merendeel geldt volgens hem dat heropening of althans volledige her opening niet mogelijk of gewenst is. Voor het westen van het land komt daar nog het probleem bij dat er nauwelijks aan personeel te komen is. Binnenkort zal een tijdelijke strafin richting voor kort-gestraften worden ge opend in een voormalige psychiatrische inrichting voor vrouwen in het Noord- brabantse Grave. Was- ran de :n tot e epi- shing- an de iaat i» Omdat er zondag toch niet op mijn niveau werd gevoetbald, besloot ik mijn achterstand in films in te halen door twee vliegen in één klap te slaan. Eerst „De laatste trein”, daarna „Alice doesn’t live here anymore”. Opgejaagd door de smalende kritieken die deden vrezen dat als ik niet meteen de eerste week de beste naar „De laatste trein” ging deze film voor eeuwig voor me verborgen zou blijven, net als „Moutarde in Sonn an See” van Toon Hermans en „Spuit Elf” van Paul Cammermans, besloot ik Erik van Zuylens film het eerst te gaan zien, zodat er tenminste een climax in mijn bioscoopbezoek zou zitten. Van tevoren had ik al een pleidooi bedacht om van zulke films een „samenvatting van de belangrijkste momenten” te maken en die dan als voorfilm van bijvoorbeeld „Alice etc.” te brengen, maar wilt u wel geloven dat ik „De laatste trein” eigen lijk best een, weliswaar curieuze maar toch ook aardige film vond, waar ik in ieder geval met meer plezier naar heb zitten kijken dan naar „Flanagan”. Zo werd er over het geheel genomen beter in geacteerd (Herman Naber als zoon Dries, prima type) en weliswaar was de film wat merkwaardig door allerlei sur realistische trekjes, maar die vond ik beter te verteren dan de verfilmde loze kreten in „Flanagan”. De procedure in dit soort gevallen is zeer ingewikkeld en wordt stipt opge volgd, zonder dat binnen- of buitenland se protesten hierop maar enige invloed hebben. De laatste maal dat een dood vonnis ten uitvoer werd gebracht (tegen de Catalaanse extremist Salvador Puig Nu al hebben de geleerden zich dankzij gevoeliger meetapparatuur, de studie van het verloop van schok- BONN. Roemenië heeft belangstel ling voor langdurige samenwerking met het Nederlands-Duitse lucht- en ruimte- vaartconcern VFW-Fokker. Deze voor VFW-Fokker meer dan interessante me dedeling bracht de voorzitter van de raad van beheer van het bedrijf, de heer G. Klapwijk, gisteren uit Boedapest mee, waar hij gedurende het weekeinde had gesproken met de Roemeense president Ceausescu. Generaal Franco keerde gisteren van zijn lange vakantie in zijn geboorte streek Galicië (Noordwest-Spanje) terug naar Madrid, hetgeen betekent, dat het Spaanse staatsapparaat weer op gang komt. De 43 dagen die Franco nabij La Coruna doorbracht, kan men echter eer der als een „werkvakantie” omschrijven. Men moet een flinke tijd teruggaan in de historie van zijn regime om een periode te vinden waarin Franco zo direct en zo daadwerkelijk aan de poli tieke touwtjes trok. Al wordt hij komende december 83 en heeft hij één jaar geleden een zo ernsti ge inzinking gehad, dat hij de dood nabij was, Franco ziet er momen.ee. bijzonder kwiek uit- Zijn gezondheid blijft natuur lijk broos, gezien zijn leeftijd. De come-back van Franco betekent dat de politieke ontwikkelingen binnen het regime volkomen zijn stopgezet. Aan de ene kant kan men verwachten dat premier Arias Navarro, die naar verhou ding iets democratischer denkt dan de uiterste rechtervleugel van het regime, hierdoor gevrijwaard is van de verbit terde pogingen van die vleugel hem ontslagen te krijgen; aan de andere kant is het duidelijk dat Franco’s terugkeer ook de bevriezing van Navarro’s beschei den democratiseringspogingen betekent. ners halen hun geld van de bank, de banken verlenen geen kredieten meer, bedrijven zullen sluiten. Volgens hun schatting zal tien per cent van de bevolking emigreren in de twee jaar, voorafgaand aan de aardbeving (als het mogelijk is de beving zo lang tevoren te voorspel len). Zestig percent van de bevolking zou twee weken vóór de fatale datum vertrekken. Op de bewuste dag zou ervoor gezorgd moeten worden dat niemand zich in of vlakbij gebouwen, of in auto’s bevindt. De drie sociologen willen hun stu dies nog uitbreiden tot gebieden met een andere maatschappelijke struc tuur dan het verstedelijkte, geïndus trialiseerde Califomië, zoals met na me Japan en China. Volgens officiële mededelingen uit China is men er daar onlangs in geslaagd de verliezen aan mensenle vens en de materiële schade beperkt te houden door een tijdige waarschu wing voor een aardbeving in het gebied van Han Tsjan. Maar ja, „Alice” bleek natuurlijk toch weer een stuk beter en leuker en aan doenlijker, want die was gemaakt in een land waar ze nog vaker films maken. Er zit een leuk zoontje met een brilletje in, dat zijn moeder met alle geweld een onbegrijpelijke schuine mop duidelijk wil maken, over een gorilla, een hond en een boom. Om te lachen, dus erg leuk. Het jongetje bezigt daarbij ook de term „nuts” en vraagt aan zijn moeder of die wel weet wat dat betekent? „Ballen” of „testikels” zegt ze. Dat her innerde mij er aan dat ik nog altijd even moest terugkomen op wat generaal McAuliffe in Bastogne zei, toen de Duit sers de overgave eisten van de geallieer de legers aldaar. „Nuts!” zei hij. Hoewel volgens het documentaire boek „Bastog ne” van Peter Elstob was het eerste wat McAuliffe zei: „Oh, shit”. De Duitse onderhandelaars namen daarna geen ge noegen met een mondelinge afwijzing en eisten een schriftelijk antwoord, McAu liffe kon zo gauw niets bedenken. „Je zou best die eerste opmerking van j« kunnen gebruiken”, zei kolonel Kinn ard, maar ten slotte werd het toch „Nuts!” („Onzin”) en niet „Le mot du Général Cambronne a Waterloo” (Merde!, Frans voor „shit”, dus ongeveer „stront” of „schijt”), dat in 1815 naar generaal Von Lüttwitz werd teruggezonden. Zolang alles goed blijft gaan, kan Portugal erop rekenen dat de Scandina vische landen zullen blijven werken voor het behouden van een parlementai re democratie in het land, vrijheid van meningsuiting, het recht vrije vakbon den op te richten, het bevorderen van de socialistische ontwikkeling en het probe ren te verhinderen dat het land econo misch, politiek of op enige andere wijze wordt geïsoleerd. De sociaal-democrati- sche steun aan Portugal is dan ook vrijwel volledig te noemen. Volgens een studie van drie Ameri kaanse sociologen is het absoluut noodzakelijk de bedreigde bevolking psychologisch voor te bereiden, ter wijl tevens de degelijkheid van de constructie van stuwdammen, water reservoirs, en gebouwen moet worden gecontroleerd, de verbindingen be schermd en een algemeen plan voor noodhulp opgesteld. De drie sociologen hebben hun stu die vooral gericht op Californië, ook een gebied dat kwetsbaar is voor aardbevingen. Ze wijzen er op dat de aankondiging van een aardbeving een ingrijpende weerslag op de economie van de streek kan hebben. De inwo- Volgens de voorlichtings-afdeling van VFW-Fokker is Roemenië bereid in het kader van de reeds bestaande samen werking licentierechten te verwerven om in Roemenië 100 machines van het straalpassagiersvliegtuig VFW-614 te gaan produceren. Het project, dat een waarde heeft van ruim één miljard gulden, zal door een Duits-Nederlands- Roemeense maatschappij worden uitge voerd. Voor VFW-Fokker is dit een plezierige ontwikkeling. Want nu de machine de testserie met succes heeft doorstaan, zijn er enkele honderden bestellingen nodig om met winst te kunnen werken. Daar om is de Roemeense bereidheid om de VFW-614 in licentie te bouwen, goed nieuws yoor de firma. ken van het aardoppervlak en van het binnenste van de aarde, van aardverschuivingen en magnetische en elektrische velden in de rotsen, een beter inzicht verworven in het verschijnsel aardbeving. ROME Twee gemaskerde man men hebben gisteren zeven en een half uur lang acht cliënten en zeven personeelsleden van een bank in Milaan gevangen gehouden. De overvallers stelden dadelijk na het binnenkomen van het gebouw grote eisen: 200 miljoen lire (800.000 gul den) en een vrije aftocht. Zo niet, dan zou ieder uur een bloedbad worden aangericht. De directie van de Credito Commerci- ale wilde deze eisen onmiddellijk inwil ligen, maar politie en justitie in Milaan lieten het geld blokkeren. Aan het eind van de middag bleek, dat de magistra tuur gelijk had bij het nemen van deze beslissing: de twee overvallers (tot dat moment was aangenomen dat ze met z’n drieën opereerden) gaven zich zonder enig verzet over en lieten de nog aanwe zige gijzelaars vrij. De daders waren een 27-jarige en een 34-jarige man die on langs op borgtocht vrijgelaten waren na een schietpartij. Vier gegijzelden mochten al tegen elf uur in de ochtend het gebouw verlaten. Deze gebeurtenis in Milaan overscha duwde een minder spectaculaire, maar veel efficiënter roofoverval bij Rome. Op weg van de luchthaven Fiumicino naar Rome werd gisteravond de passa- giersbus van de officiële dienst door overvallers op een zijweg gedwongen. Met vuurwapens bedreigd hadden de 30 inzittenden merendeels kersvers aan gekomen toeristen geen andere keus dan zich alle geld en waardevolle zaken te laten afnemen. Palme’s speech was gedeeltelijk geba seerd op het overleg van verschillende socialistische leiders, waaronder premier Den Uyl, vorige week in Londen, waar bij behalve door Palme van Scandinavi sche zijde werd deelgenomen door de Noorse premier Jörgensen. „Vier uur lang heb ik met de andere Scandinavi sche leiders en premiers gesproken over gaan uur I Met druk een be- eids- velhebber van het militaire district, de kapitein-generaai. Op dat moment gin gen de advocaten in hoger beroep en begonnen zij hun argumenten op schrift te stellen voor de zitting van het mili taire hooggerechtshof. De termijn waar binnen dit uitspraak moet doen, is tien dagen. Die beginnen vanaf het ogenblik waarop de beklaagden opnieuw officieel hun advocaten hebben benoemd en deze door de militaire rechters zijn aanvaard als zodanig; iets wat tot heden nog niet was gebeurd. Dit alles betekent dat het vrijwel ónmogelijk is dat de Spaanse minister raad zich in de zitting van komende vrijdag kan bezighouden met de beide doodvonnissen. Wanneer het militaire hooggerechtshof, zoals algemeen ver wacht wordt, de beide doodvonnissen bevestigt, moet het kabinet namelijk of ficieel verklaren dat het „kennis geno men heeft” van dit besluit. Pas 12 uur daarna kan het vonnis worden voltrok ken. Waar het me nu om gaat is, dat „nuts” natuurlijk helemaal niet „onzin’’ of „loop naar de hel” of zoiets betekent, maar gewoon „kloten!” Verschillende le zers hadden me daar al op gewezen, Alice was de eerste niet. Toch een merkwaardig idee, dat zo’n historische uitspraak alleen door de Amerikanen op zijn juiste effect getaxeerd kan worden, terwijl alle andere volkeren het steeds met een bijgeschaafde vertaling hebben moeten doen- AMSTERDAM. (ANP) Het ge rechtshof in Amsterdam heeft gisteren een 33-jarige ex-garagehouder uit Hil versum, die zich twee jaar geleden in de oliehandel onreehtmatig met ongeveer 6,5 miljoen verrijkte, wegens valsheid in geschrifte en oplichting veroordeeld tot een gevangenisstraf van twee jaar en zes maanden. Dit is drie maanden minder dan de straf, die de rechtbank, hem in maart oplegde. Zowel de officier van Justitie als de procureur-generaal hadden de man tot vier jaar veroordeeld willen zien. De ex-garagehouder maakte in 1973 gebruik van de omstandigheid, dat er bij het verhandelen van olie een overgangs regeling bestond, waarbij voor een en dezelfde soort olie een hoog en een laag accijnstarief gold Was de olie bestemd voor het wegverkeer dan bedroeg de accijns 16,87 per hectoliter, terwijl bij gebruik voor andere doeleinden 3,26 per hectoliter moest worden betaald. De Hilversummer kocht in vijf maan den tijd ruim 54 miljoen liter belast met het lage tarief en verkocht de olie door met het hoge tarief. Hierbij werkte hij met valselijk opgemaakte verkoopbevesti- gingen en facturen de indruk, dat hij voor de verrekening van de accijnsen zou zorgen. In werkelijkheid stak hij het accijnsverschil van f 6,5 miljoen in eigen zak. De verdachte heeft steeds volgehoyden( dat hijzelf slechts 650.000 aan de trans acties had „verdiend”. De rest zou hij hebben afgegeven aan een „contactman”, die hem tot de accijnszwendel zou heb ben geïnspireerd. Diens identiteit heeft hij nooit willen onthullen. Wayne Eden, dat op 17 augustus was geroofd, werd teruggevonden. Het was blijkbaar niet ontvoerd om een losprijs te bedingen, naaar uitsluitend om te verhinderen dat de veelvoudig kampioen in enkele belangrijke wedstrijden zou uitkomen. De commentaren op acties binnen Spanje zijn dit keer minimaal, aangezien het land zich in een beperkte noodtoe stand bevindt sinds een speciale anti- terroristenwet in werking trad op 25 augustus. Nadat een krijgsraad in Burgos beide doodvonnissen had geveld, werden deze bevestigd door de hoogste militaire be- s in r. J. be- vrij- reus- ilaats noot, vordt •and- De Deense premier Jörgensen ging zelfs kort geleden zo ver bij een bezoek te weigeren premier Goncalves te ont moeten en zijn bezoek werd dan ook in de Portugese communistische pers volle dig doodgezwegen De Noorse en Finse premiers Bratteli en Sorsa laten vrijwel dagelijks in commentaren weten het kort geleden opgerichte comité voor vriendschap en steun aan Portugal uitermate nuttig te vinden. Alle Scandina vische landen blijven erbij de toegezegde miljoenenhulp te zullen blijven geven zolang het maar niet op een militaire of communistische dictatuur uitdraait.

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 3