Vorming nieuwe regio’s voor Nico Kloosterhuis van DS ’70 gezondheidszorg moeizaam verlaat Velsens gemeenteraad politie F C. Hoek wil zacht water Wijziging telefoonnummer H. Zwart werkte zich in 45 jaar op van koperslager tot industrieel „Zondags ben ik altijd een beetje ziek” I r F*** „Ik stond overal alleen voor; het was te veel voor me” DINSDAG met Bert van der Veer VELSEN Nico Kloosterhuis vah DS’70 neemt afscheid van de Velsense gemeenteraad. Hij heeft burgemeester en wethouders een brief gestuurd, waarin hij met on middellijke ingang zijn ontslag aan biedt. De reden is dat Kloosterhuis het vele werk dat het lidmaatschap van de raad met zich meebrengt, niet verder kan combineren met zijn functie als directeur van de Velsense ongevallendienst. DS’70 gaat zich deze week beraden over zijn opvolger. (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN Met 45 en een aardbeienslof met wat gereedschap ben ik in 1930 voor mezelf begon nen”, vertelde ons de oprichter van Machinefabriek en Technische Han del H. Zwart b.v. en van Zwart Techniek b.v., beide gevestigd in de Middenhavenstraat 76. Morgen woensdag wordt hij voor dit 45-jarig zakenjubileum in „Het Ho ge Duin” in Wijk aan Zee in de bloe metjes gezet, maar of hem daarmee een enorm plezier wordt bereid, is nog de vraag. „Eigenlijk hoeft dat allemaal niet voor mij, maar ja, je ontkomt er niet altijd aan”, zo be rust hij. NIEUWS UIT STAD EN STREEK te dat 10, m. taf ►55, le- 21 .30- 12- ?e- as- eer eg: u.: „De u.: )ad ana- en •elte, vaar Een van de grootste zendingen uit de laatste tijd, welke de Machinefabriek en Technische Handel H. Zwart b.v. verlie ten betrof 24 sets agregaten. Deze diesel- elektrische installaties waren bestemd voor Ballast Nebam. De opvolger van Nico Kloosterhuis zal als nieuweling in de raad wel de eindbe- tle er an y- an ;ot tot el. en >en- lolt. g 22 Soft en 13.30 vn- 'aar Voor de heer Zwart betekende dat in de afgelopen 45 jaar dat hij weinig tijd „over” heeft gehad. Een opmerking in die richting doet hem in de lach schie ten. „Ik kan niet anders dan in de weer zijn. Daarom houd ik ook niet op met werken. Mijn oudste zoon J. H. Zwart kwam elf jaar geleden in het bedrijf, hij is nu directeur algemene zaken; mijn jongste zoon A.A. Zwart Is zeven jaar in het bedrijf en is directeur verkoop bin nenland en service. Ze hebben het hele bedrijf compleet in de vingers, maar ik blijf ain als adviseur. Ik kan niet tegen niets doen. Daarom ben ik altijd zondags een beetje ziek en ga dan vroeg naar bed”. ol- 14- en :h- n- n: at m :d 'S Met de huisartsen is een gesprek ge weest over groepspraktijken en gezond heidscentra, maar de contacten met de gemeente zijn nog beperkt gebleven tot de artsen in Driehuis en IJmuiden. De gesprekken zullen wel voortgezet wor den, waarbij de gemeente dan ook de artsen van Santpoort en Velsen-Noord wil betrekken. De wethouder zei, dat men overigens nog niet tot periodiek overleg met de artsen is gekomen. Er zijn in Velsen twee pogingen ge daan om tot een vorm van hulpverle ning op het gebied van drugs en alcohol te komen. Beide zijn weer ingezakt, maar opnieuw is men bezig om met Maatschappelijk werk en politie te po gen deze hulpverlening van de grond te Nico Kloosterhuis.afscheid van de Velser gemeenteraad kalmer aan moest doen, want anders kwam ik vanzelf on m’n rug te liggen”, aldus Nico Kloosterhuis. Hij zegt geen direct antwoord klaar te hebben op de vraag of de plaatselijke afdeling van DS’7C nu helemaal ge doemd is te verdwijnen. De zeventien- achttien honderd kiezers die in Velsen DS’70 steunden, hebben over het alge meen meer voor de persoon van Nico Kloosterhuis gekozen dan voor het pro gramma van DS’70. „Ik weet het niet of dit het einde van DS’70 in Velsen bete kent”, zegt hij. „Daarom heb ik ook zo lang lopen dubben Ik realiseer me heel goed dat meer kiezers van wege de naam Kloosterhuis op DS’70 stemden dan vanwege de partij We moeten maar afwachten wat het wordt.” De ontslagaanvraag is voor DS ’70 ook tamelijk onverwacht gekomen. Gemeen telijk-voorzitter A. Rutten was evenals burgemeester en wethouder'pas maan dag op de hoogte gesteld. Rutten zei toen dat nog niet vaststaat wie de op volger van Nico Kloosterhuis in de Vel- sense raad gaat worden. Deze week zal daarover met een aantal kandidaten in tern gesproken gaan worden. Öp de vraag of het heengaan van Kloosterhuis impliceert dat Ds ’70 in Velsen ophoudt te bestaan had voorzitter Rutten geen antwoord. Bij de Velsense afdeling was al eerder het gesprek op gang gekomen om de afdeling om te bouwen tot een zelfstandige plaatselijké belangenpartij. Volgens voorzitter Rutten zal een en ander afhankelijk zijn vin de ontwikke lingen op landelijk niveau’bij Ds ’70. energiek, echter geschoeid op conventio nele wijze van bedrijfsvoeren, zodat men werkt zonder lening, hypotheek of cre- diet. Alles wordt uit eigen middelen gefinancierd. Scooter gestolen - In de nacht van 1 op 2 september is nabij villa „Tussen- wijck” aan de Beverwijkse Zeestraat een scooter ontvreemd. De crèmekleurige scooter van het merk Vespa droeg het kenteken UR-94-13. Belgische Kroonorde met de palmen”. Daarbij werd v ermeld dat hij „in de loop der jaren tal van schepen voor de Belgische visserij heeft gebouwd, welke daar alom als toonaangevend werden beschouwd”. De scheepsbouwerij is later weer aan kant gedaan, omdat het bedrijf daardoor weer in concurrentiepositie kwam met bedrijven, waarmee op andere weg ook zaken werden gedaan. Maar daarmee zijn de contacten met België niet ver broken, want hij is nog steeds consul en heeft veel relaties met de Belgen. Zoveel, dat hij eens in de twee maanden in de auto stapt en naar Belgische vissers plaatsen rijdt om dat een praatje te maken. „Het zijn ontzettend gezellige lui die Belgische viSSers. Als er een binnen loopt hier, ga ik altijd even aan boord, ook al hebben ze mij niet nodig” vertelt hij enthousiast. In de jaren 1950-1960 werd aan het bedrijf een technische handelsmaat- schappij toegevoegd en kreeg het de naam Machinefabriek en Technische handel H. Zwart. Inmiddels waren de activiteiten van het bedrijf op visserij zowel als industrieel gebied dermate naar het buitenland uitgebreid, dat het mede door de verdergaande specialisatie nocdzakelijk bleek een nevenbedrijf op te richten, dat de naam„Zwart Techniek b.v.” kreeg. Beide bedrijven opereren Tussen alle bedrijven door is de heer H. Zwart ook nog Belgisch 'consul voor de „rechtsstaat IJmuiden’’. Hier poseert hij tussen de portretten van de leden van het Belgische koningshuis. slissing krijgen over de CDA-motie, die het bejaardenpaspoort gratis voor min der draagkrachtigen beschikbaar wil stellen. Doordat Nico Kloosterhuis afge lopen donderdag niet bij de raadsverga dering aanwezig was staakten de stem men met zestien tegen zestien. VELSEN. „Het is geen eenvoudige zaak om de regionalisatie van de geeste lijke gezondheidszorg van de grond te krijgen”, aldus wethouder Th. C. Witte. Velsen is momenteel nog aangesloten bij de Stichting, die Noord-Holland tot haar werkgebied heeft, maar men wil over gaan tot decentralisatie van de activitei ten in regionaal te vormen besturen. Omdat men in de regio IJmond ook Castricum en Uitgeest wil betrekken, die nu zijn aangesloten bij Alkmaar, zijn er heel wat gesprekken nodig, aldus de wethouder. Het alarmnummer 25555 blijft ge handhaafd, uitsluitend voor de melding van brand, ongevallen en dringende ver zoeken om assistentie. Wethouder Witte meent overigens wel, dat de nieuwe regio’s voor gezondheids zorg, die aan het ontstaan zijn, inpas baar moeten zijn in een eventuele nieu we provincie-indeling. „Dat is het uit gangspunt bij alle onderhandelingen”, zegt hij. De wethouder meldde, dat er een periodiek overleg met de ziekenfondsen en de wethouders van volksgezondheid tot stand is gekomen. Voorheen is dat nooit het geval geweest, terwijl men bij de gemeente wel eens stuitte op proble men, waarbij de ziekenfondsen mede betrokken waren en omgekeerd. VELSEN. „Het lijkt me de moeite waard om in de gemeente Velsen de hard heid van het drinkwater aanzienlijk te rug te brengen. Velsen springt er wat dat betreft wel sterk uit in vèrgelijking met andere gemeenten in Nederland Dat zei raadslid C. Hoek in de commis sievergadering Volksgezondheid. Wet houder Th. Witte beloofde deze kwestie eens binnen de BDZK aan de orde te stellen. krijgen. Overigens zal de commissie volksgezondheid zich binnenkort kunnen buigen over een nota van het college van B. en W. naar aanleiding van een subsidieverzoek van Release. Wethouder Witte vertelde, dat nog geen 50 percent van de schooljeugd deelneemt aan de Jeugdtandverzorging. Wel is het zo, dat de jeugd tand verzor ging haar werkgebied naar beneden, naar de kleuters, en naar boven, naar het vervolgonderwijs, uitbreidt. Velsen wil echter eerst, dat ieder schoolkind tweemaal per jaar gebitscontrole kan krijgen voordat men tot uitbreiding van het werkgebied overgaat. Als het echter zover is, zal de Jeugd tand verzorging een zekere ontlasting kunnen betekenen voor de gewone praktiserende tandartsen in de gemeente. „Ik heb het een heel moeilijke beslis sing gevonden”, aldus Nico Kloostershuis in een toelichting op zijn ontslagaan vraag. „Het ging niet meer. Ik zat er voor DS’70 in mijn eentje. Ik moest alles alleen doen. In zeven commissies had ik zitting en tot diep in de nacht was ik bezig, elke avond weer, om de stukken te bestuderen; vooral de laatste tijd, omdat de raad de begrotingsbehandeling voorbereidt. Daarnaast was het zo dat ik van DS’70 geen enkele steun kreeg en alles zelf moest opknappen; aan m’n partij-achterban had ik helemaal niets. Dat alles was niet meer te combineren met de ongevallendienst. Ik heb boven dien nogal eens wat lezingen te houden en het was ook zo dat ze me thuis niet meer zagen. Dat werk van een raadslid is eigenlijk een fulltime baan en nu met die begrotingsbehandeling voor de deur.Het was bovendien zo dat ik het fysiek niet meer aan kon. De dokter had ook al tegen me gezegd, dat ik het Bij de gemeentelijke verkiezingen stond de heer Ruud Wagenaar als twee de kandidaat op de lijst voor Velsen, maar het is nog niet zeker of hij Nico Kloosterhuis gaat opvolgen. Zoals voor zitter Rutten al aankondigde gaat daaro ver nog intern gepraat worden. Eerder dat was in 1955 bracht hij ook nog twee moderne visserssche pen in de vaart, waardoor hij werd opgenomen in de redersvereniging en daar gevraagd werd voor de functie van voorzitter. In 1959 werden de schepen van de hand gedaan, maar hij bleef nog lang als voorzitter aan. Ook was hij gedurende dertien jaar voorzitter van de Bedrijfsvereniging BSCM, sectie Kenne- merland (thans Metaalunie) waarin ver enigd een zeventigtal bedrijven uit de metaalsector. Een direct gevolg van zijn deskundigheid was zijn benoeming als lid van de Rechtspraakcommissie van De Metaalunie. De diverse bestuurlijke functies van de heer Zwart bleven niet beperkt tot bedrijfsleven. Ook in het IJmuidense sportleven kent men hem als een zeer actief. Man. In 1961 werd hij voorzitter van Stormvogels; in 1963 had hij een groot aandeel in de fusie van VSV en Stormvogels en bij de oprichting van Telstar kreeg hij het verzoek zitting te nemen in het bestuur. Door dit alles is hij thans ere-voorzitter van Stormvo gels; ere-lid van Telstar en lid van verdienste van de voetbalvereniging „IJ muiden”. Wat deze laatstgenoemde vere niging betreft is hij er de initiatiefnemer geweest van het Veteranentoemooi dat nu nog ieder jaar met veel succes en animo wordt verspeeld. Twintig jaar was Hendrik Zwart in 1930 vijf dagen na zijn verjaardag be sloot hij een eigen «bedrijf te beginnen, met een bedrijfskapitaal van 45. „Dat geld was nog niet eens van mezelf. Dat had m’n moeder opgespaard door 450 weken lang een zegeltje van een dub beltje te kopen bij de Rijkspostspaar- bank. Ik huurde een oud rokerijtje in de Midden Havenstraat in de buurt Van de vuurtoren, voor 2,75 per week. Ik weet npè best hoe het die eerste dag binnen nog harder regende dan buiten. Ik had het vak gekozen van koperslager-licht- plaatweker omdat je daarvoor het min ste gereedschap nodig had. En bovendien verstond ik dat vak, want na de techni sche school en de visserij school heb ik verscheidene bazen gehad bij machinefa brieken waar je je vak wel „moest” leren. Maar vakman of niet, in die crisistijd dreigde de werkloosheid en werkloos worden leek mij het ergste wat er bestond. Daarom ben ik zelf begonnen. Van die 45 kocht ik voor 35 nog wat gereedschap, maakte zelf een werkbank, knutselde een kopersla- gersvuur in elkaar en kocht voor de resterende tien gulden een gegalvani seerde plaat. Ik had namelijk een nieuw type deklamp uitgevonden en uit die plaat maakte ik acht lampen. Die ver kocht ik tegen contante betaling aan een paar bedrijven en van het geld dat ik daarvoor ontving kocht ik toen drie gegalvaniseerde platen, waarvan ik dus 24 lampen maakte. En zo ging ik een tijdje door. Bovendien kende ik een hoop mensen en van deze en gene kreeg ik allerlei opdrachten, vooral omdat ik van het begin af als eis voor mijzelf stelde om degelijk werk te leveren. Dat doen wij nu nog steeds. Mijn zoons zijn niet anders.” Ondanks de crisistijd groeide het be drijf en tussen 1930 en 1939 ontstond eer. kleine machinefabriek met daarin een machinepark dat geheel gericht was op het visserijbedrijf. Dat was zijn red ding in de oorlogsjaren toen de bezetters hem verschillende keren sommeerden zijn bedrijf te sluiten. Maar zijn werk voornamelijk voor de Urker vissersvloot, maakte dat hij poodzakelijk was voor de voedselvoorziening. Daartussendoor vond hij nog tijd om te studeren met als gevolg dat hij in 1941 door de Arrondissementsrechtbank van Haarlem werd beëdigd als makelaar en expert in schepen en machineriën. „Ik had toen een leuk bedrijf opge bouwd” vertelt hij vol trots. „Maar 26 maart 1944 werd een zwarte dag. Bij een bombardement van de haven viel een bom van vierduizend kilo boven op mijn bedrijf. Alles werd honderden meters weggeslingerd. Ik was in één klap ridder te voet. De oorlogsschade werd begroot op 180.000. De verzekering keerde eerst na de oorlog uit en ik kreeg niet meer dan 24.000 en daar begon je niet zo veel mee. Ik moest dus van voren af.aan begin nen. Direct werd er een gebouw gehuurd en toen gingen we maar weer van start.” Na de oorlog werd een nieuwe bedrijfshal gebouwd en heeft de heer Zwart intensief meegewerkt aan de we deropbouw van de IJmuidense, Katwijk- se en Urker vissersvloot. De gedegenheid waarmee hij werkte deden een binding ontstaan met de visserij en de vijsserij- organisaties. Er werden contacten gelegd met de Belgische zeevisserij en de servi ce welke aan de eerste klant uit België werd verleend was van dien aard, dat de schipper het enthousiast over zijn scheepsradio uitdroeg. Met als gevolg dat sindsdien regelmatig schepen uit het na buurland de IJmuidense haven binnen varen om bij hem de reparaties te laten verrichten. Automatisch werd hij voor andere moeilijkheden ingeschakeld en de Belgen konden bij hem terecht voor ziekte, ongeval en andere voorkomende zaken. Dit bleef niet onbekend in België, met als gevolg dat van Belgische zijde heel wat keren een verzoek tot hem werd gericht om medewerking te verlenen bij moeilijkheden op Texel, in Den Helder en Scheveningen. In 1965 werd hij door de Belgische regering aangesteld als consulair-agent met rechtsmacht voor de „rechtsstaat IJmuiden” zoals dat heet. In 1959 volgde daarop zijn aanstelling als vice-consul. Dag en nacht stond hij, en staat hij dat nog, gereed voor de Belgische vissersman en dat resulteerde weer in zijn benoeming tot ere-consul in 1967. Vier jaar tevoren werd hij wegens zijn bijzondere inzet door de Belgische regering benoemd tot Ridder in „de André van Duin is een Nederlandse komiek, die de laatste tijd nogal wat furore maakt. Zo’n succes kan niet zon der gevolg blijven en de TROS tracht een deel van de nasleep in eigen beheer te houden. Dag, dag, heerlijke lach, roe pen de TROS-baasjes de vaderlandse theatergrootheden toe. Na André van Duin worden Jan Blaaser en Henk El- sink nu binnengehaald. Met minder lui heid wordt aan Johnny Kraaykamp ge werkt; die krijgt onder regie van Bob Rooyens een tv-show en dat is iets totaal anders dan de registratie van een theateroptreden. Als dat maar goed gaat. Jan Blaaser noemde zijn theatershow ,,’t Is anders”. Een intrigerende titel. Het alternatief dat Jan Blaaser bood zat wellicht in ’s mans verbeten speuren naar een eigen identiteit. Er was in de 35 minuten die het programma duurde, werkelijk niet één gerenommeerde caba retier die niet in mijn gedachten opdook. Toon Hermans in het oog voor details, Wim Kan bij de mompel-overgangen, Wim Sonneveld in de typering van een jager op groot wild. Jan Blaaser is best een charmant en intelligent mannetje, hij schrijft tenslotte teksten voor André van Duin, dat doe ik hem niet na. Maar is dit nu leuk: „Saté is een lolly, voor grote mensen en die moet je eten als een mondorgel”. Moet u lachen om een sketch naar „Dit is uw leven”, gepresenteerd door een imitatie-Sonja Barend Idaf is al belegen tv-geschiedenis) waarin een dia loogje als: „Je hebt in dienst gelegen”. „Nee, hoor, ik heb wel met een dienst meisje gelegen.„Kan ik verder gaan?” „Dat zei ik tegen dat meisje ook.Hoe is uw reactie eigenlijk als Joke Bruys in een zwart badpak zingt? „Hier vreet me maar op” „Ik hfcb liever patat met appelmoes”, repliceerde een mede-kijkster in mijn gezelschap. Het is mij trouwens niet ontgaan dat regisseur Robert Kaesen moeite had met zijn publieksshotjes. De zaal zat niet vol, bij André van Duin zijn vaak een heleboel lachende mensen in beeld, bij Jan Blaaser werd er meer met close-ups gewerkt. Zo bekritiseert de televisiere gisseur zijn eigen programma. g Het showtje van minister Gruyters in TROS-Aktua was korter, maar heel wat aardiger. De bewindsman gaf de zich journalist noemende amateur-demagoog Marcel Bruyns de wind van voren. De Aktua-man vroeg: „Heeft u de illusie dat u de gewone man de auto af kimt pakken?” Reactie: „Meneer Bruins, u vertekent mijn woorden. Als we hier een gesprek hebben, dan voeren we het netjes of we voeren het niet”. Tussen de bedrijven door corrigeerde minister Gruyters het taalgebruik van de ‘„ver slaggever” door de vraag opnieuw te formuleren als „Denkt u dat de gewone manDe minister had natuurlijk in het scholierenblad Reflector de geloofs belijdenis van Wibo van de Linde gele zen, waarin hij zegt: „Wat die gewone Nederlander beslist niet wil, is kijken en luisteren naar mensen die termen als massa-communicatie gebruiken. Gelijk heeft-ie”. Aktua onderhield het contact met de gewone Nederlander verder met infor matie over de miljoenennota en de die renbescherming. Een reportage over Rhodesië begon Henri Schoup lekker gewoontjes met: „De ogen van de wereld zijn gericht op.Zeer duidelijk viel Aktua de ultra-rechtse neo-fascistische bewegingen Viking-jeugd en Volksunie af in een uitstekende reportage. Er had, nadat Elsevier, de Telegraaf en het Al gemeen Dagblad eerder een bronvermel ding kregen, best even gezegd mogen worden, dat dit onderwerp was overge nomen van het geïllustreerde blad Nieu we Revu. En dan was er nog Instrumental Jour ney, bijna een half uur met de accorde on, de trompet, de piano en andere instrumenten. In een onlangs verschenen boekje over Op Losse Groeven, dat ik u van harte kan afraden, want zulke on kritische, slijmerige, slecht geschreven stukjes over de Nederlandse Top-Vijf- Artiesten kan iedereen zelf wel beden ken, zegt het TROS-amusementhoofd Cees den Daas: „Nee, we doen geen instrumentaal in Groeven. Een instru mentaal stuk in een programma Bs Groeven werkt vertragend. Het is bo vendien moeilijk in beeld te brengen”. Dat zijn wijze woorden. Toch was In strumental Journey een TROS-programj ma. BEVERWIJK. Per 26 sptember aanstaande zal het telefoonnumer van de gemeentepolitie Beverwijk 27444 ko men te vervallen. Met ingang van die datum is het hoofdbureau, Breestraat 37, telefonisch bereikbaar onder nummer 02510-29123. i,..

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 7