FINALE-PLAATS VERSPEELD AAN WALES Bekerhouder Den Haag tegen Emmen Wielersponsors bereid tot harde acties POST KIEV WON 9 SPORTMWB 16 5 Win’n prijs 19 29 15 8 9 „Nees” speelt DE SPUIGATEN UIT” „HET LOOPT Boek In reis )9 35 95 75 I >8 15 I ji Algemene Bank Nederland Algemene Bank Nederland L_ 30 I WOENSDAG 1 0 SEPTEMBER 1975 SPORT Misstanden Bereidheid Als u op wintervakantie gaat, kunt u ’t best boeken bij de ABN. Want dan kunt u tot 1 november a.s. meedoen aan een gemakkelijke prijsvraag met twintigduizend gulden aan geldprijzen. Wie weet, maakt u zo uw vakantie ’n flink stuk goedkoper! Als u voor uw wintervakantie gaat boeken bij de ABN, profiteert u van meer dan alleen de uitgebreide keuzemogelijkheden. Er is namelijk ook nog een kans op een plezierige financiële meevaller. 14 Samenwerking Bi/ Toos Bax: twee doelpunten. ABN (Van onze sportredactie) Peter Post: ..Als het moet zullen we onze renners van alle koersen weren’’. baat”. en Wibo de Groot vijfde. strekt. SPORT-TOTO Nr. 37 basistip 11 750911 koers te geven”. ABN sors afgesproken dat en we PETER HEERKENS. toto-tips Hockeysters: technisch en taktisch zwak spel In de onderstaande kolommen treft u aan: de wedstrij den, daarachter de resultaten van de thuisspelende clubs in eigen huis (vorig seizoen of dit seizoen als de betref fende vereniging tenminste deze competitie al thuis ge speeld heeft), de resultaten van de uitspelende club op dezelfde basis. In de vierde kolom de resultaten van de- Conny Nessen: tegen Wales een van de weinige goedspelende dames in het nationale hockeyteam. voorbeeld van hoe het niet hoort als je de wielrennerij in Nederland wilt stimu leren”. >e- 1. GA Eagles Feyenoord 2. NEC - FC Amsterdam 3. MVV - FC Utrecht 4. Eindhoven - AZ '67 5. FC Twente - Graafschap 6. Telstar - PSV 7. Ajax - Roda JC 8. Sparta - FC Den Haag 9. NAC - Excelsior 10. Waqeninqen - Willem II 11. FC Den Bosch - VVV 12. FC Groningen - Haarlem 13. Fortuna SC - PEC Zwolle 2 3/2 1 2/3 1/3 2 1 1/3/2 1 1 2/3 3/1/2 1 thuis- wedstrijden 10 10 1 110 0 2 10 10 1 10 0 10 110 0 2 10 10 1 110 0 2 10 10 1 10 10 1 2 110 3 2 10 12 2 110 3 2 2 0 0 4 uit wedstrijden 110 0 2 10 0 10 10 10 1 10 0 10 10 10 1 110 0 2 10 0 10 10 10 1 1QQ1Q 2 0 0 2 0 10 10 1 2 2 0 0 4 2 0 111 zelfde wedstrijden in de afgelopen drie seizoenen en ver volgens een basistip, d.w.z. een advies met welke cijfers u de beste kans heeft. De op een na laatste kolom geeft aan wat uw kansen in percentages zijn bij 1, 2 of 3 en tenslotte een advies voor degene die zes kolommen in wil vullen. minuut liet Wales zien hoe het wel moest. Jackie Wheeler had succes met haar schot op het Nederlandse doel: 1-3. De 20e straf corner voor Nederland leverde in de 68e minuut voor Nederland dan eindelijk resul taat op. Toos Bax kreeg de bal nu eens een keer goed onder controle: 2- 3. Twee minuten waren voor Neder land te weinig om nog iets aan de stand te veranderen. Wat velen al vreesden na de eerder gespeelde zwakke wedstrijden tegen de Verenigde Staten en Wales, werd dinsdag werkelijkheid. De Nederland se dames trachtten een spelsysteem te hanteren, waarbij van een zuivere uitvoering geen sprake was. Wales heeft op een niet mis te verstane wijze laten zien wie zich de sterkste kon noemen. Reeds in de tweede minuut wist de waitervlugge Ann Mor gan te ontsnappen aan haar perma nente bewaakster Cora de Wilde. Zij sloeg de bal na een scrimmage voor het Nederlandse doel direct achter keeper Margo Slebus: 0-1. De weinige uit solo-acties voortkomende Neder landse aanvallen resulteerden in de 16e minuut in een tweetal straf cor ners, waarvan de tweede door Toos Bax onhoudbaar achter keeper Iris Davis werd ingeslagen: 1-1. Neder land slaagde er daarna niet in een De opstelling die Knobel maakte: Van Beveren; Suurbier, Overweg, Van Kraay en Krol; Neeskens, Jansen en Van Ha- negem; René van de Kerkhof, Cruijff en Van der Kuylen. Wisselspelers: Schrij vers, Geels, Lubse, Deijkers, Thijssen en Peters. KATOWICE. In de tweede ronde van het toernooi om de KNVB-beker zal bekerhouder FC Den Haag een thuis wedstrijd spelen tegen een van de twee amateurclubs die nog in de strijd zijn: Emmen. percentages 1 2 3 20 60 20 25 45 30 40 30 30 20 40 40 50 15 35 20 50 30 50 20 30 35 30 35 40 30 30 50 20 30 20 40 30 35 30 35 60 20 20 „Onze renners moeten voor een aal moes rijden, de buitenlanders steken duizenden guldens in hun zakken. Dat is het. Ik hoorde bijvoorbeeld dat het co mité vaar de Ronde van Dordrecht bij Frisol was komen jammeren dat het zo slecht bij kas zat. Of er niet een paar renners gratis konden komen. Directeur De Vries van Frisol gaf na wat aarzeling toe. En wat hoorde-ie later: kort voor de koers waren Swerts en Godefroot nog gecontracteerd voor 15.000 franc per man. Kijk dat zijn misstanden en daar willen we iets tegen doen. De uitslagen van de andere wed strijden: Om de vijfde plaats: Austra liëArgentinië 2-0, om de zevende platas: IerlandIndia 1-0, om de ne gende plaats: SchotlandVerenigde Staten 3-0, om de elfde plaats: Bel giëSpanje 2-1. Dat bijvoorbeeld Thevenet als winnaar van de Tour de France een startgeld van dik zes mille krijgt, vind ik bela chelijk wanneer in hetzelfde deelne mersveld andere renners zitten die voor organisatie en publiek ook aantrekkelijk zijn. Dan zeg ik: voor de helft van het geld dat Thevenet kost, heb je m’n hele ploeg of die van Frisol compleet. Daar is de Nederlandse wielersport meer bij ge- MÜNCHEN. Dynamo Kiev heeft zich in het met slechts 30.000 toeschou wers gevulde Olympisch stadion van München uitstekende uitzichten gescha pen opvolger te worden van Ajax sla houder van de „supercup”. De Russen, die vorig seizoen de Europese beker voor bekerwinnaars veroverden, versloegen Bayern München (houder van de Euro- pa-cup der landskampioenen) met 1-0 en moeten met de tweede wedstrijd op 6 oktober in Kiev in het vooruitzicht in staat worden geacht de tweekamp te winnen. AMSTERDAM. Bij de drie sponsors van Nederlandse profwielerploegen (Ra leigh, Frisol, Ormas) is zoveel ongenoe gen ontstaan over de voorkeur van veel organisatorez rsMewws te contracteren ten koste van landsecpcten, dat ze in een SWMweflüilfc’r v-v». hotstws besloten alle hoexssn altuatte zich voordoet, te boycotten. Afgezien nog van de beweegredenen, is het initiatief tot samenwerking opzienbarend, want nooit eerder in de nationale profwieler- sport van de laatste tijd (de periode- Pellenaars-Van den Enden/Peters-Vis- sers) gingen de sponsors schouder-aan- schouder op een probleem af. De drie waagden zich bij het tot stand brengen van hun primeur zó ver, dat ze zelfs over een „organisatiebureau” rep ten toen hun boosheid zich maandag ontlaadde op een bijeenkomst in Am sterdam, waar Peter Post zich opwond namens Raleigh, Nico de Vries en Piet Liebregts als vertegenwoordigers van Frisol en Hans de Moor voor Ormas. Vooralsnog is het woord „bureau” een wait al te imposante uitdrukking in de verklaring van de drie en zou het begrip „actiegroep” wat duidelijker zijn ge weest. In eerste instantie nemelijk vere nigde heit trio sponsors zich om een drachtig ten strijde te trekken tegen wedstrijdorganisatoren die de Nederlan- se coureurs te weinig aan de start halen. „De werkgelegenheid”, zegt Petei’ Post, „is een bedroevende zaak. We pikken het niet langer. Wat er tegenwoordig ge beurt, loopt de spuigaten uit. Het moet maar eens afgelopen zijn”. Helt beklag richt zich tegen de organi satoren, die wel bereid blijken geld uit te trekken voor wat de sponsors venijnig laatste drie seizoenen 0-6 13 2-4 0-0 10 10 2Q De uitslag van de loting voor de tweede ronde, die op 12 oktober zal worden gespeeld (de clubs mogen even tueel uitwijken naar 11 oktober) ziet er als volgt uit: FC TwenteFC Utrecht, Feyenoord—Veendam, SpartaFC Am sterdam, Roda JCAmersfoort, NEC Ajax, MVV—AZ’67, PSV—NAC, Vlaar- dingenTelstar, FC DordrechtPEC Zwolle, Go Ahead EaglesVVV, SVV— Heracles, EindhovenExcelsior, Den HaagEmmen, De GraafschapRheden, FC Den BoschHaarlem, Wageningen Helmond Sport. Bayern München was bijna het gehele duel in de aanval, maar de sterke Russi sche verdediging bleek onneembaar. De beslissing in München viel in de 65e minuut toen de beste speler van het veld, de 22-jarige Oleg Blosjin, vier verdedigers en doelman Sepp Maier op onnavolgbare wijze het nakijken gaf. KATOWICE. Na alle speculatie» rond zijn meespelen, bleek Johan Nees kens bij aankomst in Polen geen enkel probleem voor bondscoach Knobel. De geruchten over Neeskens’ blessure ble ken namelijk ingewikkelder dan de ver wonding zelf. Laatste woord aan Peter Post: „Hoe ze het ook bekijken, we hebben als spon sors afgesproken dat wanneer er zo’n stuk of 20 Belgen in een koers starten, wij al onze renners terugtrekken. Die macht hebben we als werkgevers zullen er gebruik van maken”. Op het circuit van Le Mans is de Japanse motorcoureur Morio Sumija tijdens training om het leven gekomen. Hij was fabrieksrijder bij Honda. Anderlecht speelde dinsdagavond voor de Belgische competitie gelijk tegen Beveren: 2- 2. Club Brugge won met 2-0 van Mechelen. In een vriendschappelijke wedstrijd ging De Graafschap kansloos ten onder tegen de Duitse landskampioen Borussia Münchenglad- bach: 3-0. Bij de rust van deze in Emmerik gespeelde wedstrijd (8000 toeschouwers) was het 2-0. Trainer Lattek liet na de pauze maar liefst 10 vervangers aanrukken, doch ook tegen het b-team was De Graafschap niet opgewassen. De Stichting FC Groningen heeft een beleidsnota gemaakt waarin deze eerste divi- sieclub binnen 5 of 6 jaar de sub-top van de ere divisie bereikt moet hebben. Daarbij wordt uitgegaan van eigen kweek” in plaats van dure aankopen. Om financieel quitte te spelen heeft Groningen in die periode gemid deld 12.500 toeschouwers per seizoen nodig. Het zeilduo Kief t-Westendorp is in de tweede race voor het Europees kampioen schap Tornado-klasse 7e geworden. In het algemeen klassement bezet dit tweetal de 2e plaats. overwicht op het middenveld te krij gen. José Poelmans, slechts voor 80 procent genezen van haar dijbeen blessure en speciaal voor deze wed strijd in de ploeg gezet, kon niet op snelheid komen en moest zich beper ken tot het afstoppen van aanvallen van Wales. De overige Nederlandse verdedigers moesten het zowel in stickvastheid als positiespel afleggen tegen de aanval van Wales. Met na me aanvoerder Anneke van Buffelen had haar dag niet. De Nederlandse aanval vergat de breedte op te zoe ken toen de centrale verdediging van Wales liet zien dat acties door het midden heilloze ondernemingen wa ren. Alleen Conny Nessen slaagde er soms in door individueel goed spel de cirkel van Wales te overschrijden, de daaruit voortkomende strafcorners troffen echter geen van alle doel. In de 27e minuut strafte Wales de tech nisch en tactisch slordig spelende Ne derlandse ploeg af. Shirley Morgan deponeerde de bal achter de onnodig op de knieën vallende Margo Slebus: 1-2. In de tweede helft kreeg de Nederlandse ploeg een lawine van strafcorners toegewezen. Een zwak spelende Toos Bax had echter geen antwoord op het snelle uitlopen van de verdediging van Wales. In de 52e Na 2 wedstrijddagen bezet het Nederlands rolhockeyteam in het Europees kampioen- geld bij de organisaties. Dan kun je zeggen, zoals Post: waarom die Belgen’ Nou, omdat je publicitair buitenlanders nodig hebt om kleur en fleur aan je EDINBURGH. Het Nederlands dames hockeyelftal heeft de finale in het toernooi om het IFWHA-wereld- kampioenschap niet gehaald. De dins dag tegen Wales gespeelde beslis singswedstrijd ging met 2-3 verloren. Nederland speelt nu tegen Nieuw Zeeland om de derde en vierde plaats. schap de 5e wedstrijden. Op het eiland Makon speelden de Feyen- oord-amateurs tegen het elftal vaa de prof club Sporting Mahonnes. Het bleef 0-0, waar mee de Rotterdammers zich onderscheidden want onlangs versloegen deze Spaanse profs Hamburger SV met 4-0. Op de tweede dag van de zeilwedstrijden om de internationale Westduitse kampioen schappen, eindigde Peter Vollebregt als twee de in de race van de Finnjollen. Frank Louwers en Jan Willem van de Hondel finishten als derde in de 470-klasse. In de Flying Dutchmanklasse werden Fred Imhoff „Ik vind bovendien, dat wanneer een firma als de mijne negen ton in de wielersport; steekt, dat je je dan niet door een organisatie op een dergelijke manier hoeft te laten pakken. Weet je wat de hele zaak is: ze vinden het sjiek en aanlokkelijk voor het publiek om wat met buitenlandse namen te scher men. Of zo’n coureur dan in kwaliteit beter of slechter is dan een Nederlander, doet er niet toe. Als ze maar een Belgische naam op het affiche hebben”. De SBB reageert ruimdenkend op deze boosheid. De bereidheid tot overleg is bij dit college groter dan bij Peter Post, die roept: „De SBB..Praat me d’r niet van. Wat hebben die mannen nou gepres teerd? Niks. Geen resultaat. Af, uit. Ik zie het niet zitten, dat overleg met de SBB”. plaats met nul punten uit 2 2-0 70 22 11 Q-1 6-1 3-0 0-0 1-0 31 1-1 21 0 0 0 0 0-0 11 - 2-1 4 1 0-2 2 2 2 0 noemen „een stelletje Belgen”, terwijl de Nederlanders voor beduidend minder moeten starten of zelfs helemaal niet, omdat het deelnemersveld volgeboekt is. Een schrijnend voorbeeld van deze situ atie is de onlangs gehouden Ronde van Karnerik, waar niet het grootste deel van -ie Raleigh-ploeg mocht starten, Ave's maximaal vier coureurs en dat met het »otief: „om combinevorming te vowAoraen”. Peter Post is daar nog steeds des duivels over. „Want”, zegt hij, „men liet er wel 18 Belgen vertrekken. Alsof die niet samen in de slag zouden gaan. Na afloop stonden ze op straat het gewonnen geld te verdelen! Een schande was het”. Omdat de Ronde van Kamerik tot stand kwam met bemiddeling van de SBB (Stichting Bevordering Beroepswie lersport, waarvoor Jan Janssen als coör dinator optrad), riet Peter Post een sa menwerking met dit door de KNWU zwaar geëntameerde college niet meer zit ten. „Maar”, aldus Post, „het is niet alleen de SBB, ook de organisaties die nog zelf standig werken”. Als volgend tekenend voorbeeld noemt Post in dit verband de vandaag woensdag, te verrijden Ronde van Hendrik-Ido-Ambacht, „waar”, sig naleert hij verontwaardigd, „voor een man als Theo Smit, die twee ritten in de Tour won, geen geld was en waar ook Roy Schuiten met zijn naam als wereld kampioen niet rijdt. Er is zoveel aan de buitenlanders betaald, dat ze van onze ploeg alleen de goedkoopsten konden hebben „Ze wilden in Hendrik-Ido-Ambacht zelfs tien amateurs laten meerijden in de profkoers. Maar daar hebben we met de drie sponsors via een telegram aan de KNWU wat aan gedaan. Wanneer je, zoals de KNWU, de werkgelegenheid wilt verbeteren, moet je de plaatsen van profs niet laten innemen door amateurs. Hendrik-Ido-Ambacht is nou precies het De secretaris van de SBB, Jean Hou- ben uit Sittard, windt zich over deze kritiek niet op, maar stelt nuchter ana lyserend; „Ik vind dat we ervan uit moeten gaan, dat Post en de andere sponsors op bepaalde punten heus wel gelijk kunnen hebben. Wij weten ook niet alles, wat er speelt. Nu wordt da kat de bel aangebonden. Wel, nu kunnen we van gedachten wisselen. Ik beschouw de samenwerking van de sponsors als een positief feit. Het heeft lang geduurd voor deze groepering in de wielersport elkaar vond. En wat de concrete bezwa ren van Post betreft: als hij de SBB kraakt in het werk van het laatste jaar, dan heeft hij niet helemaal ongelijlq maar we kunnen zeer duidelijke argu menten aanvoeren die ons werk onver wacht derangeerden. Dat de Nederlan ders niet aan de bak kwamen, lag voor een groot deel aan het feit dat ons reclamebureau onverwacht liet weten geen sponsors te hebben. Er ontbrak dus advies voor zes kolommen 2 2 2 2 2 2 2 2 2 3 3 3 111111 3 2 3 2 2 2 13 3 111 2 2 2 2 2 2 111111 13 2 113 111111 111111 2 2 3 3 2 2 3 3 12 12 111111

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 15