In Libanon woedt godsdienstoorlog Zonder helm op „snorfiets Syriërs verhoord De Gou niet met de muziek mee Politie paraat op Prinsjesdag Ook rij-instructeur moet gordel dragen Federatie NVV-NKV voorlopig van de baan H MAZDA 3 Winkelcentrum Schalkwijk Cftartendorp Vrachtauto met lading gestolen ’n ware I r-i DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN 1 DU in de Barteljorisstraat vindt u 5 etages klassieke en 1 eigentijdse A J meubelen ■I politiek Godsdienst Het woord is aan Feest Amsterdam 700 zonder Haarlemmers UITSPRAAK KANTONRECHTER: en 0 0 D AGENDA P”RJna 8 Leider gepakt van busovervallers KOOIJMAN W SANITAIR B.V. Wisselend bewolkt „Ik WAARDE f36.000 Lynette Fromme: was niet van plan op Ford te schieten” fl i i IDEE WESTERTERP: Doden Tripoli 2 D)0 Blauw o 'fl Il m- sn Deze krant bestaat uit twintig pagina’s >e- ;o,- ;o,- Achtergrond: Plaatselijk nieuws 5, 6, 7, Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, 3, itu:kl' e: wachting ;o,- Kastje Kijken Radio en tv Strips Beurs Sport Kantoor: Lange Nieuwstraat 427 IJmuiden Postgiro 273107; Tel. redactie: 15389, Tel. adm. en adv.: Klachten bezorging: 18.30-19 Postbus 18 IJmuiden na kantoortijd: 10709 Tel. 15437 en 16450 1 uur en op zaterdagen van 17.30-18 uur: Tel. 10519 ■jj IJmuider Courant De Stoa: Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning/ Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. Losse nummers 60 ct. 99 (Van onze redacteur in Beiroet) >o,- bepaalde (Van onze Amsterdamse redacteur) (Van onze redactie binnenland) le- (Zie ook pagina 2) (Van een onzer verslaggevers) 15, 17 D D D)* Barteljorisstraat 13-17 - Haarlem -023/320850’ \FRANKESTRAAT 27 (bij C&A) HAARLEM^ )0,- )0,- WOENSDAG 10 SEPTEMBER 1975 65e jaargang nummer 261 sen verhoord, in Amsterdam en Haar lem. De justitie overweegt om de mannen via snelrecht te berechten. Dat zou be tekenen dat ze binnen een maand voor de rechter zullen staan. Licht onstabiele lucht maar mor gen overwegend droog met een aantal uren zon. Matige zuidwes telijke wind. Temperaturen van 18 tot 20 graden. Zeewater 18 gra den. Vooruitzichten: Licht wissel vallig, met perioden van redelijk strandweer. 8 6 13 13 1!) 4 3 Kantonrechter en officier stelden dat een heupgordel ook was toegestaan en dat er dan voldoende bewegingsvrijheid voor de instructeur overbleef. De instructeur zal tegen de uitspraak in beroep gaan. Dit meisje is er de oorzaak van, dat commandant Stevenson van de Amerikaanse onderzeeër „Fin back” is geschorst. De comman dant had toegestaan, dat zij bij de afvaart van het schip voor de bemanning een voorstelling naaktdansen gaf. Helaas bevond zich op de kade een waakzame admiraal, die dit zedeloos vond en Stevenson voorlopig naar de wal haalde. Tripoli zelf biedt een trieste aanblik. Platgebrande of leeggeplunderde huizen en winkels. Hopen glas en meubilair op straat als resultaat van bomexplosies. De Gun u de tijd want u eet van ons brood van topkwaliteit ROME (DPA). Een zeldzame zilve ren fluit, eigendom van een Koreaanse lerares, is een 26-jarige Chileen noodlot tig geworden. Hij is door de Romeinse politie als leider van de bende gepakt, die enkele dagen geleden een luchtha- venbus heeft overvallen en de inzitten den beroofde. De opvallende buit van hoge waarde viel de politie bij een huiszoeking op. ie e- of SACRAMENTO, geen ;rg *^1 SANTPOORT 023 - 37 03 50 KOMPLETE BADKAMERS inclusief tegelwerk. le- bij 38, 50,- )0,- )0,- 10.- 50,- uw )0,- cht 50,- >0,- >0,- ;o,- ;o,- ;o,- len jan jen cm. •0,- •0,- 10,- >0, •0,- Jto ;o,- io,- 10,- 10,- >o,- Heeremans van Leuven B.V. Nieuwe Gracht 78 - Haarlem Telefoon 023 319245 ns iz. en tie de iet k- o- 10,- 50,- 50,- 50,- )0,- 50,- 2000 GRATIS PARKEERPLAATSEN Op die dag zuller fanfarekorpsen en majorettes van de deelnemende ge meenten door de Amsterdamse bin nenstad naar de Beurs trekken, waar de negentien eerste burgers door bur gemeester Samkladen zullen worden ontvangen. Het initiatief voor deze manifesta tie is genomen door Amstelveen. Vol gens een woordvoerder van deze ge meente zou Haarlem „zonder opgave van redenen” van deelname hebben afgezien. Op het Haarlemse stadhuis wist men vanmorgen echter te ver tellen dat er wel degelijk een reden is: „voor het sturen van een muziek korps naar Amsterdam ontbraken de financiële middelen”. Een rekensom metje had namelijk geleerd dat dit 800 gulden zou kosten en in hun vergadering van 1 juli besloten B. en W. dat dit te duur was. AMSTERDAM. Burgemeester L. de Gou van Haarlem is de enige die zal ontbreken op het muzikale feest, dat negentien burgemeesters onder de rook van Amsterdam de jarige hoofdstad op 20 september aanbieden. Dit feit heeft in bestuurlijke kringen in Amsterdam grote bevreemding ge wekt. Weersverwachting van het KNMI tot morgenavond: gisteren 60 doden en een honderdtal gewonden zijn aan de lage kant. Met het invallen van de nacht verflauwden de gevechten enigszins. de hierdoor een principiële uitspraak van de rechter uitlokken. De instructeur voerde onder meer aan dat hij bij het dragen van een driepuntsgordel niet vol doende gelegenheid had mo zonodig in te grijpen, bijvoorbeeld om de auto uit een slip te halen of bij de contactsleutel te komen. DEN HAAG. Koningin Juliana zal op Prinsjesdag, 16 september, in Den Haag extra streng worden bewaakt. Na de alarmtoestand in Groningen, waar gisteren het programma van het konink lijk bezoek werd omgegooid als gevolg van bommeldingen, heeft de regering besloten dat alle veiligheidsdiensten op Prinsjesdag extra waakzaam zullen zijn. De leiding van de Haagse politie verga derde vandaag uren lang over maatrege len die zouden moeten worden getroffen om elk risico voor de koninklijke stoet zoveel mogelijk uit te sluiten. beraadslaagd over de federatieplannen. In beide kampen was het slot op de mond gelegd van de woordvoerders. (Zie verder pagina 4) Gisteravond waren de verbondsraden (voorzitters van aangesloten bonden en dagelijkse besturen van NVV en NKV) weer apart in vergadering bijeen nadat eerst de hele dag de verbondsbesturen van beide vakcentrales samen hadden HAARLEM. Ook een rij-instruc- teur is verplicht tijdens het lesgeven de autogordel te dragen. Dit is gisteren vastgesteld door de Haarlemse kanton rechter, die een Haarlemse rjj-instruc- teur 25 boete oplegde omdat hij bij het lesgeven de gordel niet omhad. UTRECHT. (ANP) Het ziet er naar uit dat niets terechtkomt van de voorge nomen federatie tussen de beide grootste vakcentrales, het NVV en het NKV. Vast staat in ieder geval dat die federa tie niet op 1 januari a.s. gaat functione ren, zoals de bedoeling was. Er zijn op het laatste moment zoveel volgens ingewijden al lang voorspelbare voet angels en klemmen ontdekt, dat de verbondsbesturen en verbondsraden van NVV en NKV in feite sinds maandag ochtend permanent in conclaaf zitten om een uitweg te vinden. BEIROET. Na vier uur praten is gisteravond de spoedvergadering van het Libanese kabinet onder voorzitterschap van president Sleiman Frangieh weer onverrichterzake uiteen gegaan. Premier Rashied Karameh gaf na afloop de vol gende verklaring: De regering heeft de nodige maatregelen genomen om de si tuatie in het land te bezweren. Deze maatregelen zullen donderdag bekend gemaakt worden op de gebruikelijke wekelijkse ministervergadering. Elke po litieke en godsdienstige groepering zal tevreden gesteld worden. De wet zal streng toegepast worden en de aanstich ters van de huidige onlusten zullen hun gerechte straf niet ontlopen. Burgemeester F. IJsselmuiden van Spaarnwoude en Haarlemmerliede, die zoals bekend nogal overhoop ligt met zijn hoofdstedelijke collega, gaat wel. En met muziek. „Uiteindelijk bestaat die stad 700 jaar, of je het nou leuk vindt of niet. Dan moet je acte de présence geven. Tenslotte hoeft bij zoiets geen politiek te ko men”, aldus de heer IJsselmuiden. Wisselend bewolkt met nu en dan buien. Matige, aan de kust later krachtige wind uit west tot zuidwest. Minimumtemperaturen omstreeks 11 graden. Maximum temperaturen rond 18 graden. uw warme bakker KENNEMERLAAN HK. SNELLIUSSTR. TEL. 14652 Een van de vier Syriërs, die door de [politie zijn aangehouden in verband met leen voorgenomen treinkapnig, op weg near het huis van bewaring. De mannen I werden gisteren op verschil1 'nde plaat- -- ynrmnmmmmnmnmmmmm (Van onze stadsredactie) HAARLEM. Een vrachtauto, volge laden met glas en salontafels, is in de nacht van maandag op dinsdag van de Gedempte Voldersgracht gestolen. De chauffeur miste gisteravond zijn wagen, waarvan de waarde inclusief lading on geveer 36.000 bedraagt. Bij een vechtpartij van hon derden mensen op de kermis in Schnelldorf (N.-Beieren) zijn twintig gewonden gevallen, waar van sommigen ernstig. De veld slag kwam nadat een lid van de kermisgemeenschap een blauwtje had gelopen bij een schone uit het dorp. Deze woorden waren bedoeld om een einde te maken aan de oorlog in het noorden van het land tussen moslims en christenen. Maar de onzekerheid over de aard van de maatregelen heeft er weinig toe bijgedragen de spanning te vermin deren. Het inschakelen van het leger is een drastische maatregel, gezien de be denkingen van moslim-zijde tegen deze nationale instelling, maar politieke waarnemers blijven het als de enige oplossing zien om erger te voorkomen. In het noorden van Libanon werden gisterenweer herinneringen aa de Tweede Wereldoorlog opgeroepe. De in woners van de noordelijke havenplaats Tripoli overwegend moslims be gonnen een strafexpeditie tegen het na bijgelegen christelijke dorpje Zghorta. Het motief was wraak voor mortierbe- schietingen op de stad vanuit de heuvels in de omgeving van Zghorta, alsook voor Het is ten zeerste de vraag of de regering met haar noodmaatregelen een spoedig einde kan maken aan het bloed vergieten, te meer daar een groot aantal omliggende dorpen in Noord-Libanon voor deze of gene partij heeft gekozen en zich in de strijd heeft geworpen. De gevechten zijn er uitgegroeid tot een ware godsdienstoorlog tussen moslims en christenen. Overigens zijn de veiligheidsmaat regelen al sinds twee jaar verscherpt. Sinds gijzelingen en vliegtuigkapingen in sommige delen van de wereld regelmatig voorkomende gebeurtenissen werden, heeft de Nederlandse regering opdracht gegeven de veiligheidsmaatregelen op te voeren, wat onder meer blijkt uit een groter aantal politiemannen langs de route die de Gouden Koets op Prinsjes dag aflegt. Als we willig zijn worden we naar het nieuwe geleid, als we onwillig zijn worden we erheen gesleept. brandweer en het ziekenvervoer functio neren niet meer. De waterleiding en het elektriciteitsnet zijn opgeblazen. Er is een tekort aan benzine. De telefoonver- bindingén werken niet meer. Zwaar ge wapende groepen patrouilleren door de straten. De stad is afgegrendeld door barricades. van der Mije, H. P. Stuurman Abonnement - bij vooruitbetaling - 1 12.35 p. mnd., f 35,45 p. kwartaal (p. post I 42,-), p. jaar f 139,10 (p. post 1161 (AFP) „Ik heb moment de bedoeling gehad te schieten. Ik wilde alleen maar de aan dacht trekken met de opzet een nieuw proces voor Charles Manson en de meis jes te krijgen”. Dit heeft Lynette Fromme verklaard, de 27-jarige vrouw die vrijdag met een pistool president Ford bedreigde. (Zie ook pagina 3) De hevigheid van de gevechten komt iets duidelijker naar voren als men weet dat aan beide zijden gebruik gemaakt werd van raketten en mortieren. Een rapport had het zelfs over 120 millime- tergeschut. Het is onmogelijk om een schatting te geven van het aantal doden en gewonden. De officiële cijfers van Het Noorden is volledig geïsoleerd van de rest van het land. Beiroet zelf is rustig, maar uiterst gespannen. Nauwge zet volgt men de ontwikkelingen aan het noordelijk front, maar de berichten zijn schaars of schromelijk overdreven. Die wilde geruchten hebben er in ieder ge val toe bijgedragen dat iedereen in staat van paraatheid is omdat men een alge mene burgeroorlog voor de deur ziet staan. Een leger van meer dan 3000 zwaar bewapende moslims begon aan het beleg van het dorpje, dat niet alles passief over zich heen liet komen. Een 2000 christenen hadden zich ingegraven op de berghellingen en besproeiden elk bewe gend voorwerp met een regen van ko gels. De instructeur had zich op 2 juni, de dag na het inwerkingtreden van de nieuwe wet, laten verbaliseren. Hij wil- De mateloze ellende die over Noord- I Ierland is gebracht dooi de onophoude- |lijke vijandelijkheden tussen militante groeperingen van protestanten en rooms katholieken huize is in de diepste grond een gevolg van de verweving, die in Ierland bestaat tussen godsdienst en po litiek. Terwijl aan beide zijden van de politieke scheidslijn „christenen” met moord- en wraaklust tegenpver elkander staan, probeert het Britse bestuur de grondslag voor een coalitieregering te leggen, waarin beide groepen naar ver houding van hun aanhang vertegen woordigd zijn. De Noordierse conventie die zich over deze mogelijkheid moest uitspreken, is volledig mislukt, doordat de protestanten pertinent weigeren de politieke macht te delen met het roomskatholieke volks deel. Deze mislukking zal ongetwijfeld de haat en daardoor het geweld aan katholieke kant doen toenemen, met een onvermijdelijke reactie in gelijke zin van protestante kant. Dus: moorden, bomaanslagen, geweld, schietpartijen en rellen. Er is blijkbaar in de religieuze bele ving van die Ierse christenen geen ele ment te vinden, dat beide groepen bindt. Maar in feite ligt de zaak anders. Na tuurlijk is de beleving van het christen dom in wezen aan beide zijden gelijk, afgezien van de praktische verschillen in eredienst en ceremonieel. Zodra echter die beleving in een politieke gedragslijn moet worden omgezet, vallen de .binden de elementen weg en treden rivaliteit en wederzijdse afkeer op. Ierland vormt een tragisch voorbeeld van de onge rijmdheid tussen godsdienst en politiek. Een absolute scheiding van geloofsbele ving en politieke levensbeschouwing lijkt in Ierland noodzakelijk, voordat er enigszins sprake zal kunnen zijn van een Politieke coalitie Zolang de godsdienst wordt misbruikt als inspiratiebron voor een zuiver materieel gerichte maat schappelijke belangenstrijd, worden de bindingselementen van zuiver religieuze aard verstikt en de leuzen krijgen een vervalste betekenis. Noord-Ierland kan in dat opzicht een voorbeeld zijn voor politiek-confessione- le illusies elders, zoals ook in Nederland, dat overigens ai een zij het veel minder ernstige, doch zeer duidelijke splijtzwam heeft zien groeien in wat men egalise- r®d „het christelijke volksdeel” noemt. het in koelen bloede neerschieten van twaalf gevangen genomen Tripolitanen. r Dineren doet U overal A alleen „MALLE BABBE” maakt er een CULINAIRE BELEVENIS van. Spec. Canard a l'orange Tafelres. 31 22 73 geopend vanaf 17.00 uur of na afspraak voor AL uw festiviteiten (Van onze verkeersredacteur) DEN HAAG. Minister Wester- terp (Verkeer) heeft de industrie voorgesteld een bromfiets te ontwer pen die niet sneller kan dan 20 km per uur. Berijders van deze, door Westerterp „snorfiets” genoemde tweewieler mogen zonder een helm te dragen aan het verkeer deelnemen. De minister is tot deze suggestie gekomen door de drastisch teruggelo pen verkoop van bromfietsen. Eén van de oorzaken daarvan is de ver plichting tijdens het rijden een helm te dragen. Ook het bromfietsgebruik is teruggelopen. Westerterp houdt overigens vast aan de helmverplichting op de brom fiets; ontheffingen zullen niet worden verleend. De „snorfiets” zal aan zekere eisen moeten voldoen. De snelheid mag niet hoger liggen dan 20 km per uur, maar ook moet de fabrikant garande ren. dat het motorvermogen niet kan worden opgevoerd. Voorts moet de „snorfiets” duidelijk herkenbaar zijn. Wat dat in de praktijk betekent, staat volgens het ministerie nog niet vast. Gedacht wordt aan een kleur of herkenningsplaat. (Zie verder pagina 4)

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 1