Amerikanen nu dichter bij ontwikkelingslanden gekomen dagen VS dreigt EEG Volgelinge Manson heeft spijt ARRESTATIES IN ZAAK-LORENZ Libanon in de problemen „Lice in 50 herbouwd” te isoleren” „Nieuw onderhandelingsdocument van Protesten tegen doodstraf Basken KMI 99 9) j Premier Demirel: BEROEMD Nieuwe minister van Woordvoerders in Nairobi: binnenlandse zaken OVERSTUUR in VS benoemd Nederlander aangehouden RECORD door mco scheepmaker Viking-2 gelanceerd 3 WOENSDAG 1 0 SEPTEMBER 19 7 5 BINNEN- EN BUITENLAND 2 LEIDER NOORDIERSE PROTESTANTEN UIT CONVENTIE luis djes test takt atie afel oek vijn [ues itraf, een een T<:::dam7scus:::: k LIBANON s2$-^ÓziöëbéïK g^sglByblosg h^BEIROETf? Complot tegen Amin mislukt o £iyak o M.64lSRAELft<. BERLIJN (DPA) De politie heeft meegedeeld dat in West-Ber- lijn gisteren de anarchisten Ralf Reinders en Inge Viett zijn aange houden die o.m. in verband met de ontvoering van de regionale CDU- leider Peter Lorenz werden gezocht. (Van onze redacteur in Beiroet, Everhard Ditters) resi- >rdig ticht zine. iteel het heb- Het interview met Atkins werd drie weken geleden opgenomen, vóór de mis- I lukte aanslag van een andere Manson- fanaat, Lynette Fromme, op president I Ford. Op de vraag van de interviewer hoe zij deel heeft kunnen nemen aan een afschuwelijke misdaad als die in huize Tate, antwoordde de 26-jarige Atkins dat ze „een hersenspoeling” had onder gaan en dat haar geest „was verward door drugs”. Het interview had plaats in de Fron- tera-vrouwengevangenis bij Los Angeles krachtens een nieuw voorschrift van de staat Californië, dat de nieuwsmedia in terviews toestaat als dc gevangenen er mee instemmen. WASHINGTON. (DPA) De Ameri kaanse president, Gerald Ford, heeft gis teren Thomas S. Kleppe benoemd tot minister van binnenlandse zaken. Klep pe, die van 1967 tot 1971 lid van het Congres was, moet de om gezondheidsre denen afgetreden Stanley Hathaway op volgen. De benoeming van de welgestel de zakenman uit de staat Noord-Dakota moet nog door de senaat worden be krachtigd. De Amerikaanse voorstellen gaan nu op een aantal punten verder dan de denkbeelden van de EEG en er is sinds gisteren druk overleg tussen de negen landen van de Europese gemeenschap gaande naar aanleiding van het nieuwe Amerikaanse document. Volgens de diplomatieke zegslieden in Nairobi is de ontevredenheid in het leger over het bewind van Amin groeiende, ondanks een forse recente loonsverho ging. Zelfs de moslem-troepen, de steun pilaar van Amin in het leger, beginnen zich te roeren omdat ze vrezen dat de woede van het leger zich tegen hen zal keren als Amin ten val wordt gebracht, aldus deze zegslieden. ring [uale 15ste ge erde ber- nke- verd iten, r de neer zijn 112- uit ieger n in estel d op iele- raag eleid tsen. k op ,ads- iden 700- neer Ne- rorig i het het 1 al- jfers im- joen roet Zork tijd cieel smpt Ijard tiaar t na icale jard tter- twee elre- end- i de 0 en gou- een wa- haar De gaan de irige nu uren naar was •ich- dens >ver- ver- leter 'OUW ndat ïf. echt ont- en stal ende neer ding t de eren de chijn laad vrjj- trie- gaan reau irga- van eels- zijn. svor- rden male eslo- NEW YORK (ANP) De Ver enigde Staten hebben bij de onder- handelingscommissie uit de zeven de speciale Algemene Vergadering van de Verenigde Naties te New York een nieuw onderhandelings>- Het wereldrecord voor de pocketrech- ten is nu met een bedrag van 1.800.000 dollar overgegaan op „Ragtime” van E. L. Doctorov, een schrijver van wie ik niet alleen nooit iets gelezen heb, maar waar ik om de waarheid te zeggen ook nog nooit van gehoord had. Jaco Groot van de kleine uitgeverij De Harmonie las fragmenten van „Ragtime” in „The American Review”, en legde meteen be slag op het boek voor een Nederlandse vertaling, niet wetend welke veldslag nog om die Amerikaanse pocketrechten zou ontbranden. en leeft dent itter ven- het o is baar ver- tting Een eenheid van de militaire politie, naar Masaka gestuurd om kolonel Gori te arresteren, werd van de kaart ge veegd in een vuurgevecht, en de kolonel wist te ontkomen. Ik heb nog even de kranten afgewacht om te zien of Steve Gray behalve we reldberoemd per televisie ook wereldbe roemd per drukletter was geworden, maar nee, zijn wereldfaam bleef beperkt tot de televisie. U hebt hem allemaal verschillende keren kunnen zien, na die mislukte aanslag op president Ford. Hij was die lange, knappe, zwartharige jon geman die opgewonden vertelde dat hij de president een hand had geschud, en dat het daarna gebeurd was. „Neem me niet kwalijk dat ik beef”, zei hij halver wege zijn verhaal voor de televisiecame ra. De hele wereld kent hem nu als de jongen die erbij was. De EEG-Ianden bezinnen zich op hun eigen standpunt in het licht van het Amerikaanse document, dat op bepaalde punten een ombuiging of accentver schuiving in de richting van de wensen der ontwikkelingslanden weergeeft. De negen landen van de EEG gaan nu na, of, en in hoeverre, de standpunten van de EEG kunnen worden herzien in het licht van de Amerikaanse voorstellen. Uit het intensieve overleg in de kring der EEG-landen heeft de Nederlandse delegatie de indruk gekregen, dat bij de EEG-partners het inzicht bestaat, dat de Europese gemeenschap positief moet re ageren en zich er voor moet hoeden geïsoleerd te raken, nu Amerika dichter bij de ontwikkelingslanden is gekomen. NAIROBI (UPI) Een groep leger officieren heeft vorige maand een poging gedaan president Idi Amin van Oeganda af te zetten. De sa>- menzwering werd echter op het laatste ogenblik ontdekt, en de be trokken officieren zijn ondergedo ken, aldus is gisteren vernomen uit Afrikaanse diplomatieke bron in Nairobi. De coup zou hebben moe ten plaatsvinden tijdens Amins be zoek aan Ethiopië, waar hij in zijn nieuwe rol van voorzitter van de Organisatie van Afrikaanse Eenheid het OAE-hoofdkwartier in Addis Abeba bezocht. Volgens de zegslieden is Amin tijdens een bezoek aan Libië behandeld voor een gezwel in de nek. hoewel toentertijd officieel alleen sprake was van het weg halen van de amandelen. Amin, die nu in Europa verblijft, wordt daar mogelijk verder behandeld voor het gezwel, aldus de zegslieden. De bronnen voor dit be richt in Nairobi staan in nauw contact met leger en regeringskringen in Kam pala. Tijdens het vierjarige bewind van Amin zijn al verscheidene mislukte po gingen tot staatsgreep gedaan. Peter Lorenz werd op 27 februari ontvoerd en tien dagen later vrijgelaten nadat de regering in Bonn de eis van de ontvoerders van de Beweging van 2 juni tot vrijlating van Westduitse anarchisten Halbo Hermil o ANKARA. (AFP) In 50 dagen zal er een nieuw Lice worden ge bouwd in plaats van de stad die bij de aardbeving van zaterdag in Zuid- oost-Turkije grotendeels werd ver woest. Dit heeft premier Suleyman Demirel gisteren na afloop van een kabinetsvergadering bekendgemaakt. Er is geen Libanees die niet zijn eigen vuurwapen bezit, geweer, pis tool, als het al geen zware artillerie is. Met deze wapens amuseert men zich bij de minste of geringste aanlei ding. Men maakte er ook misbruik van bij de bloedige botsingen tussen Palestijnen, overwegend moslims, en christen-Falangisten in april, mei en juni van dit jaar. Het afgrijselijk hoge aantal slachtoffers meer dan duizend doden is daarmee ook te verklaren. Waarom houden we niet dezelfde re delijke verhouding aan waarin de Ne derlanders zich eeuwenlang met de In donesische bevolking hebben vermengd? Die Indonesiërs raakten daar toch ook niet overstuur van, althans niet de eer ste drie eeuwen? Hebt u ooit op vergeel de foto’s een Indische baboe in haar deuropening horen zeggen dat ze blij was dat haar dochters al het huis uit waren, nadat haar door een toean ge vraagd was wat zij vond van al die blanke kolonialen die per scheepsladingen tegelijk (de zogenaamde Batavia Expres) werden aangevoerd? Hij zei dat over zes dagen de eerste fundamenten zullen worden gelegd voor 1500 geprefabriceerde woningen, die lager dan het tegenwoordige Lice zullen worden neergezet. Op de „dag van de republiek” 29 oktober zullen de sleutels aan de bewoners worden overhandigd, zo zegde de eer- ste-minister toe. Hij deelde mee dat in Lice 5000 woningen geheel of ge deeltelijk zijn verwoest. In totaal zul len 3000 huizen moeten worden her bouwd. OAKLAND (Reuter). Susan Atkins, een van de volgelingen van de wegens moord veroordeelde Charles Manson, heeft gisteren gezegd dat zij spijt heeft van haar aandeel in de moord op film- actrice Sharon Tate en zes andere mensen in 1969. Zij veroordeelde de man in wie zij ooit „een messias” had gezien. In een interview voor de televisie in haar gevangeniscel zei Susan Atkins: „Spijt is zo’n zwak woord voor wat ik voel over wat ik die mensen heb aange daan”. Een duidelijke verandering van stand punt ziet de Nederlandse delegatie in het feit, dat het Amerikaanse onderhande- lingsdocument nu verwijst naai de „ver klaring en het actieprogramma voor de vestiging van een nieuwe internationale economische orde”, die verleden jaar in de zesde speciale algemene vergadering van de Verenigde Naties zijn aanvaard. Ondanks deze aanvaarding door de algémene vergadering hebben de Ameri kanen zich altijd zeer gereserveerd op gesteld tegenover deze verklaring en het actieprogramma. Het is een duidelijke tegemoetkoming aan de ontwikkelings landen, dat Amerika daar nu van uit wil gaan. Wanneer het Libanese gezag weinig anders is dan een groep concurrenten en rivalen, dan hoeft men van die kant geen leiding te verwachten voor de hoognodige politieke en sociale hervorming. Dezelfde overwegingen sluiten ook een militaire staatsgreep uit. Rest nog de mogelijkheid van een sociale revolutie van onder af. Het complot zou zijn beraamd door verscheidene officieren, onder wie luite- nant-kolonel Gori van een legerbasis in Masaka, 120 km ten zuidwesten van de hoofdstad en een majoor van een regi ment in Bombo, vlak bij Kampala. De majoor is een neef van ex-minister van buitenlandse zaken Odongo, wiens lijk na zijn ontslag als minister in de Nijl werd gevonden. De majoor zou tankeen heden in gereedheid hebben gehad om Kampala binnen te trekken tijdens Amins afwezigheid, maar toen hij voor een laatste verkennend bezoek in Kampa- pala was, lichtte een luitenant, die in het complot zat. de chef van de generaal, generaal Moestafa in. Moestafa mobili seerde Amin-getrouwe commandotroe pen en arresteerde de majoor. Hij werd voor ondervraging overgebracht naar Nagoeroe. Maar vrienden van hem in de regering zorgden voor zijn vrijlating en de majoor kon onderduiken vóór Amin in Oeganda terugkeerde. LONDEN. (DPA) De leider van de rechtse protestantse „Vanguard” voor- hoedepartij, William Craig, is gisteren afgetreden als fractievoorzitter in de Noordierse conventie. Hij deed dit uit protest tegen de compromisloze houding van de protestanten ten opzichte van een delen van de macht met de katho lieken. Craig had maandag als enige tegen een resolutie van de protestantse coalitie gestemd, waarin elke deelneming van de gematigde katholieke sociaal democratische SDLP aan een nieuwe regering wordt afgewezen. De Palestijnen komen er helemaal niet aan te pas, tenzij ze met hun aantal de moslimzijde van de balans nog verder laten doorslaan, of door hun commando-activiteiten als gevolg waarvan de Libanese bevolking de klappen van Israel op te vangen krijgt. Was het echt de bedoeling om in Stavenisse met 1300 inwoners een con tingent van 500 Surinamers te huisves ten? Is die verhouding wel verstandig, is dat niet een beetje te veel van het goede? Aan de andere kant, als mij als Surinamer verteld werd dat ik met 500 landgenoten zou worden gehuisvest in de onmiddellijke nabijheid van 1300 Sta- venissers, dan zou ik toch ook wel even bedenkelijk kijken. Dertienhonderd Sta- venissers op eenkluitje, dat is ook niet niks. stellen die minister van buitenlandse zaken Kissinger, de vorige week in zijn rede in de plenaire vergadering heeft gedaan- Spoorweg Olieleiding km 50 De Amerikanen hadden al eerder voorstellen (twintig in totaal) voor de concrete onderhandelingen ingediend, maar hun nieuwe voorstellen, zoals zij in het nieuwe document staan, zjjn veel directer en gerichter, aldus de Neder landse delegatie. Een aantal Amerikaan se voorstellen is nu zó geformuleerd, dat zij als „positieve” verschuivingen van standpunt of accent moeten worden ge waardeerd, aldus de mening van de Nederlandse delegatie. De Amerikanen hebben het besluit tot het indienen van hun nieuwe document genomen na overleg met de ontwikke lingslanden. Er is, ook tijdens het afge lopen weekeinde, druk overleg geweest tussen de vertegenwoordigers van de verschillende groeperingen, die nu aan de onderhandelingstafel zitten. Minister Pronk, die de onderhandelin gen leidt, heeft bij de diverse partijen benadrukt, dat het nu de tijd is voor concessies, wil men in de weinige dagen, die nog van deze speciale vergadering van de Verenigde Naties over zijn, tot concrete resultaten komen. De vergade ring moet vrijdag aanstaande eindigen. Het nieuwe Amerikaanse onderhande- lingsstuk is geheel gebaseerd op het onderhandelingsstuk, dait de voorstellen van de ontwikkelingslanden bevat, en dat als basis van de onderhandelingen in de algemene vergadering dient. Het Amerikaanse document bevat de voor- document ingediend, dat volgens de Nederlandse delegatie het gehele onderhandelingsproces „in een stroomversnelling” heeft gebracht. ’Ghozir Solar Voor de wederopbouw van de ge troffen streek stelde de regering in Ankara 500 miljoen pond (ruim 90 mln) beschikbaar. De overlevenden zullen voorlopig geen belasting be hoeven te betalen, terwijl ook de aflossing van hun schulden is opge schort. Wat het aantal doden betreft deelde Demirel mee, dat er tot dusver ongeveer 2000 lijken zijn gevonden. BEIROET Libanon zit in de problemen, en dat is bepaald niet de eerste keer. Al in 1958 kreeg Libanon voor het eerst maanden lang de aandacht van de wereld pers door een burgeroorlog. Met de opkomst van het Palestijnse verzet in 1964 kende de repu bliek aan de Middellandse Zee bijna jaarlijks een politieke crisis als gevolg van botsingen met de Palestijnen en van andere inci denten tussen diverse groepen Libanezen onderling. Sinds kort komen deze zo niet dagelijks, dan toch maandelijks voor. Om te begrijpen wie er tegen wie vecht, of wat de oorzaak is van de jarenlange politieke crisis, moet men terug gaan naar de kern, waar alles om draait. Dat is het moeizame sa menleven van zo’n 3,5 miljoen inwo ners, verdeeld in twee grote gods dienstige groeperingen, de ene moslim en de andere christelijk. Dit naast elkaar leven wordt onafgebroken in gevaar gebracht door politieke rivali teit. De We kennen hem zelfs beter van ge zicht dan Sirhan Sirhan die Robert Ken nedy vermoordde, of Jack Ruby die Lee Oswald doodschoot. Wat maakte Steve Gray nu eigenlijk zo wereldberoemd? Lynette Fromme, die de aanslag wilde plegen, had hij niet gezien, want er stonden te veel mensen tussen. En het pistool had hij ook niet gezien, nee. Hij had eigenlijk helemaal niets gezien. Nooit tevoren werd iemand zo ver schrikkelijk wereldberoemd om iets dat hij gezien had kunnen hebben, maar helaas net niet zag. r Bsjarre O BaalbekjL had ingewilligd. De uit Duitse gevange nissen vrijgelaten anarchisten werden in maart naar Zuid-Jemen overgevlogen. De 27-jarige Ralf Reinders, zoon van Nederlandse ouders, zou leider zijn van de zgn. „Strijdgroep Berlijn” van de Rote Armee-Fraktion (RAF), verwant aan de Baader-Meinhofgroep. Ralf Reinders en de 31-jarige Inge Viett worden ook beschuldigd van deel neming aan bomaanslagen en bankover vallen. Reinders werd bovendien gezocht wegens poging tot moord op twee poli tiemannen. In april waren al in verband met de ontvoering van Lorenz vier anarchisten in West-Berlijn aangehouden. Onder hen bevond zich de 22-jarige broer van Ralf Reinders, Hendrik. De politie vond in zijn garage voor werpen die afkomstig waren uit de auto die bij de gijzeling van Lorenz gebruikt werd. Vervolgens maakte de politie gis teren nog de aanhouding van een vrouw bekend wier identiteit echter niet werd meegedeeld. Voor het eerst hekelde ze Manson, de leider van de hippie-commune die is veroordeeld wegens het beramen van de moord op de zeven mensen. Zij noemde de tot levenslang veroordeelde Manson, een „misleid en beklagenswaardig mens”. „Ik geloof dat hij in duisternis rondtast”, zei ze. MADRID. (AFP, UPI en ANP) De Baskische nationalistische partij en de solidariteitsbeweging van de Baskische arbeiders hebben opgeroepen tot het houden van een algemene staking op 11 en 12 september in de vier Baskische provincies van Spanje. In een in Bayonne, Zuid-Frankrijk, uitgegeven communiqué zegt de Baski sche nationalistische partij dat deze twee dagen beslissend zullen zijn voor het lot van de Basken Garmendia en Otaegui, die door de krijgsraad ter dood veroor deeld werden wegens moord op een lid van de guardia civil. De stakingsoproep geldt ook voor winkeliers die uitgeno digd worden hun zaken op genoemde dagen te sluiten. De Nederlandse regering pleegt, via verschillende kanalen, overleg met ande re landen met het doel druk uit te oefenen op de Spaanse regering om de twee Baskische activisten niet ter dood te brengen, aldus heeft de woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Za ken gisteren meegedeeld. Welke deze landen waren werd niet I gemeld. Men zou zich echter kunnen voorstellen dat dit in de eerste plaats de acht andere landen van de Europese gemeenschap zijn. De gisteren in Utrecht gehouden ver gadering van kaderleden van de Indus triebond NVV bij de bedrijven van Akzo en Enka-Glanzstoff in Nederland heeft zich in een telegram aan de Spaanse ambassadeur in Den Haag unaniem uit gesproken tegen de in de Spaanse stad Burgos uitgesproken doodvonnissen. KAAP CANAVERAL. (UPI) tweede Viking-sonde die moet vaststellen of er al of geen leven op de Planeet Mars is, is maandagmiddag te 17.39 uur (onze tijd) gelanceerd. De Vi king moet, evenals zijn voorganger, een afstand van 812 miljoen kilometer afleg gen om de planeet te bereiken- De lancering was enkele malen uitgesteld. „Doctorov stond in kleine kring al heel goed aangeschreven om zijn boeken „Welcome to the hard times” en „The Book of Daniel”, maar ik ben toch wel verbijsterd over alles wat er nu rond dat nieuwe boek van hem gebeurt. Het is eigenlijk een zeer literair boek”, zegt Jaco Groot. Else Hoog (beter kan dus niet) zal „Ragtime” vertalen. Of het, net als de vondst van Ian McEwan („De laatste dag van de zomer”), die Jaco Groot ook fragmentarisch uit „The American Review” opviste, in Nederland eenzelfde weerklank zal krijgen als in Amerika is natuurlijk de vraag, want „Ragtime” is een levendig gecomponeerd boek over historische figuren uit het Amerika van de Ragtime,, maar je kan je natuurlijk nooit een buil vallen aan een boek dat meer pocketrechten incas seerde dan „Zolang er leven is”, „Zee meeuw” en „Waterschapsheuvel”, die het ook in Nederland uitstekend gedaan hebben. S^^Jotroeni SlStdontfSQ) I ^^Tierdiojoert BjRjSoet §§y|Tyrus| r.l\ Theo Sontrop van de Arbeiderspers vertelde me gisteren dat onlangs het wereldrecord aan pocketrechten door Bantam Books werd verbeterd. Het re cord stond met 1.250.000 dollar op naam van „Zolang er leven is” („Alive”) van Piers Paul Read (het verslag over de overlevenden van de Andes-vliegramp), die daarmee „Zeemeeuw” van Jonathan Livingston en „Waterschapsheuvel” van Richard Adams had afgetroefd, die ook allebei boven de één miljoen dollar ble ven. gebieden in de meerderheid, behalve op politiek gebied. In het parlement hebben zij op grond van een al lang geleden gehouden volkstelling, waarvan veel gegevens al tang ach terhaald zijn slechts recht op 45 vertegenwoordigers, tegenover 54 voor de christenen. De premier wordt gezocht onder de moslims, maar de president van de republiek en de opperbevelhebber van het leger zijn per definitie christen, om precies te zijn: Maroniet. Wanneer men bedenkt dat de christelijke leiders, uit vrees onder de voet gelopen te worden door de mos lims, zich jaar-in-jaar-uit hardnekkig verzet hebben tegen het organiseren van een nieuwe volkstelling, dan be grijpt men ook beter de diepere oor zaken van de jongste incidenten. Dit onmogelijke evenwicht houdt Liba non intern, maar ook binnen het kader van de Arabische wereld, in een permanent wankele positie. Voeg hier nog bij het wilde fana tisme dat karakteristiek is voor de Libanese samenleving, een land dat voorgeeft van deze eeuw te zijn. Vandaar ook het verontrustende ver schijnsel van het bestaan van privé- iegers, zoals die van de Falangisten- leider Pierre Gemayel, van de libera lenleider Camille Chamoen en sinds kort ook die van de Shia-tnoslimlei- der Kamal Joemblat. moslims zijn beslist op alle De christen-Libanees wil zijn land vrij en onafhankelijk houden: een fervent Libanees nationalisme. Een deel van de moslim-bevolking is het daarmee eens, maar wil dan wel een rechtmatig aandeel in de politieke macht. Een andere, belangrijke groep moslims streeft een Arabisch natio nalisme na, wat aansluiting inhoudt van het land bij de Arabische natie, die voor 99 percent moslim is. Dan is er ten slotte een groep die de strijd heeft aangebonden tegen het wel- vaartsmonopolie van de christenen.

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 3