Met Heini nieuwe ski seizoen in r F OW llsö rd SEPTEMBER TOE~KME 1975 Toeristische notities door ,.JS> Wo J. V' 'JT «CM ■I St ÏOlll Vakantiegangers lieten Portugal links liggen het land woeden. ONDERVINDT Kauwgum als wisselgeld en stenen voor de Gringo Kinderen op het platteland Yucatan I Een terras op een pleintje in Portimao tegen middernacht. Toeristen zijn tussen de autochtonen dun gezaaid. - de traditionele de Portugezen - citroen hoort te worden ingenomen. Ma tigheid wordt sterk aanbevolen. jaren maar nauwelijks van uiterlijk ver anderd. Wel is hier en daar een nieuwer wetse kijkkast te vinden, waarop elke dag meneer de uil en consorten van de fabeltjeskrant via nagesynchroniseerde Spaanse stemmen het een en ander aan gestroomlijnde rwintigste-eeuwse cultuur weggeven. DE NEDERLANDERS bleven dus bij duizenden weg deze zomer, maar wij niet alleen. Met dit feit voor ogen zakte ik in augustus af naar Algarve, Portugals meest bloemrijke provincie. Mijn ver wachting: lege bedden, verlaten stranden en terrassen en stranden waar ik me in alle rust en eenzaamheid de eigenaar van zou kunnen wanen. Niets van dat al, het meest toeristische plaatsje van de Algarvekust, Albufeira, was een heksen ketel en voor een stoel in het populaire visrestaurant Ruina aan de haven ston- DE POLITIEKE ONRUST in Portugal heeft een belangrijke domper gezet op het enthousiasme van de vakantiegan gers dat land te bezoeken. De buitenlan ders bleven dan ook in groten getale weg. Om ons eigen land maar bij de kop te nemen: in de reisprogramma’s ver melde charterdiensten werden even snel uit de vaart genomen als ze aanvanke lijk waren gereserveerd. Een aardig voorbeeld daarvan is de reisgigant Hol land International, die al dit voorjaar alle chartervluchten van de Ijjst schrap te. Liefhebbers die toch naar Portugal wilden, werden op een lijndienst gezet. WAT IS DAT NU eigenlijk voor een land, dat Mexico? We weten wat af van grote sombrero’s, van donkere kortge- sneden mensjes met gitzwarte ogen. Tja en dan is er nog wat blijven hangen van de Olympische Spelen van een jaar of wat geleden waarbij ons duidelijk werd gemaakt, dat de divers gekleurde atleten soms paars van ademnood in de buurt van de finishlijn in elkaar zakten we gens de ijle lucht. En dat zat hem dan in de hoge ligging van de onhandig grote hoofdstad. Daar houdt onze kennis mee op. Maar de aandachtige lezer had al opgemerkt, dat deze inleidende woordjes samen zo zijn opgebouwd, dat het nu tijd is voor de met harde slagen neer getikte mededeling: „Er is echter meer in Mexico. Heel veel meer zelfs”. In de hoofdstad hokken een compacte tien miljoen samen. Een eigenlijk on leefbare grootheid met een luchtvervui ling, die volgens officiële luchtjeskenners erger is dan in welke grote Amerikaanse industriestad. En dan het lawaai. Niet te geloven. Knetterende busuitlaaten, auto- claxons en ga zo nog maar even door. Het is dat er zoveel te zien is in deze str.cl anders was een bezoek zeker niet aan te raden. Er zijn 125 bioscopen, 30 radiostations, 18.000 taxi’s en 400.000 an dere voertuigen. De drie-ltfnen metro in het hart van de stad heeft opluchting geven maar de hoofdstedelingen zitten wel zwaar tegen zijn geringe capaciteit aan te hikken. DIE REIS MAKEN ze niet vergeefs, want de Algarve is de Algarve gebleven en van de westkust tot de Spaanse grens herinneren alleen royaal op de muren gekalkte leuzen aan de stormen die jn hof urnoidan Reconstructie van een gave Maya- tempel. Te vinden in het hof van het beroemde hoofdstedelijke antropologische museum. Uit haar venster kijkt dit vrouwtje uit op een typisch plaatselijk restaurant in Portimao: Escondidmho. Normaal zijn - ook al vanwege de prijzen - de tafels bezet door toeristen. Nu zijn het haar eigen landgenoten die ze nieuwsgierig bespiedt. ZOALS GEZEGD is Mexico een land van grote tegenstellingen. Zo rijk als de toeristencentra eruit zien, zo ellendig kunnen de inlandse nederzettingen nog zijn. Vooral het met lichte jungle bedek te schiereiland Yucatan is hiervan een schrijnend voorbeeld. De lemen huizen in de dorpen zijn de laatste honderden OOK BRIAN STEPHENS, op en top Brit, en manager van het bungalowpro ject Aldeia do Gof in het toeristische plan Vilamoura heeft veel meer Portu gezen te verwerken gehad dan in voor gaande jaren. „Normaal zitten ze in bepaalde plaatsen, zoals Praia da Rocha en Armacao de Pera, maar nu zijn ze uitgewaaierd langs de hele kust”. Ook hij heeft met annuleringen te doen ge had. Zijn vrouw Pam: „Gisteren kreeg ik een telex uit Londen. Is het waar dat er bij jullie geschoten wordt en dat er demonstraties zijn? was de vraag. Ik heb ze geantwoord dat de knallen die we De grootste „exporteur” van Nederlan ders naar de Portugese zuidkust is Christoffel. De Rotterdamse touroperator maakt gebruik van de dienst van Trans avia Holland en vloog deze zomer wel door. Maar ook directeur André Verlin- den heeft wel degelijk gemerkt dat de klad zit in Portugal. „Van de twee toestellen waar we op gerekend hadden, kunnen we er maar een laten vliegen”, meldde hij me onlangs. HET LAND LIGT er wat vreemdsoor tig bij. Noordelijk grenst het aan de machtige en van overvloed uitpuilende Verenigde Staten en zuidelijk aan het arme maar o zo mooie Guatemala. Mede daardoor zijn de Mexicanen wat twee slachtig. Ze verkeren in een bufferzone. In de arme Centraalamerikaanse landen wordt met een schittering in de ogen over het buurland gesproken maar in de Verenigde Staten is laatdunkendheid troef. En dat heeft zo zjjn redenen. Een daarvan is, dat ettelijke duizenden van hen zo fors van hun vakantiebezittingen zijn ontdaan, dat bij de ambassade moest worden aangeklopt om geld voor de terugreis bij elkaar te bedelen. In los Estados Unidos Mexicanos wordt onfat soenlijk veel gestolen. En vooral in de hoofdstad. Doch zoang je zelf niet het lijdend voorwerp van de activiteiten bent is het een lust voor het oog deze vingervlugge gladakkers door de metro te zien schuiven. DATZELFDE ONDERVINDT ook George loannides, manager Benelux van Algarve Agency. Hij zegt: „De publiciteit rond Portugal heeft een enorme invloed. Aan de televisie kan ik ’s avonds zien hoeveel anuleringen ik de volgende dag krijg en dat gaat ook op. Ik heb er deze zomer vijftig percent minder mensen naar toe gebracht dan vorig jaar. Het is bar slecht en dat is vreselijk jammer, want het is gewoon niet nodig. Want in het zuiden is niets te merken van wat dan ook, ze hebben daar maar één interesse: de hotelkamers moeten gevuld worden, dan hebben we werk en dus brood”. CEES DE BOER o ren dat nodig is or Jpen of waar dan neeuwzeker te zijn: vaalt' lessen neemt ka 1 heel redelijk een b< llende van lopen lerei an achter de rug.” Voor mensen die he litrusting ontbreekt k kan elk een uur 16C choenen zelf meeneer !1 Primo is in Berge: Juin we ff. VERRE REIZEN GAAN steeds meer over de balie van de reisbureaus. Vooral het Verre Oosten is een grote trekpleister en staat bovenaan de populariteits- iadder. Met name is dan Bangkok, de hoofdstad van Thailand, de reisbestem- ming. Tweede op de „verre ladder” is Oost-Afrika, waar in Kenia safaridromen in vervulling gaan. „De belangstelling wordt duidelijk met sprongen groter”, zei Bram Mulderij, verre-reizen-specialist van Neckermann Nederland. Die reisorganisatie brengt in samenwerking met het Duitse moederbedrijf concur rerende prijzen in de slag om de gunst van de consument. Dit jaar bracht ze voor het eerst het Verre Reizenprogramma in het Nederlands op de markt, ook een indicatie dat die geconstateerde groei geen fabeltje is. Nog even terug naar de populariteitsladder, waarop Mexico als een goede derde prijkt (bij voorbeeld in het Neckermann-programma vanaf 1467). Een medewerker reisde I door deze bufferzone tussen twee culturen en maakte de volgende notities. de grotere plaatsen langs de kust weet als oorzaak: „De Portugezen zelf zoeken het op het moment liever niet al te ver van huis. Je kunt nooit weten wat er gebeurt. Bovendien is er een beperking op het uitvoeren van geld, wat remmend werkt”. Maar ook kreeg hij vaak te horen dat de mensen de onrustige hoofdstad Lissabon graag ruilen voor het rustige landleven van de meest zuidelij ke provincie. QUA BEVOLKING is Mexico het tweede land in Latijns Amerika. Vijftig miljoen stuks en daar komen er gemid deld anderhalf miljoen per jaar bij. Maar liefst de helft van de bevolking is onder de twintig jaar. Een kwart kan niet lezen en schrijven. oktober. Gezegd wordt wel, dat de win termaanden de beste tijd is voor een vakantie in Mexico. Dat gaat in ieder geval zeker op voor de laaggelegen kust streken en voor het schiereiland Yuca tan, waar het drukkend en erg heet kan zijn. De hoger gelegen streken, dus ook Mexico-stad, dat op 2240 meter ligt, kennen dagelijks temperatuurverschillen v van om en nabij twintig graden. Zeer verraderlijk voor de argeloze. Het water in de grote steden is tegenwoordig goed drinkbaar. Daarbuiten is men op de fles aangewezen. De volksdrank is de uit cactus getrokken Tequila, vuurwater dat met een snufje zout en met een schijfje IN AUGUSTUS scoorde ook Da Balaia- een hoger cijfer aan Portugese va kantiegangers dan gebruikelijk. Frans Rood een andere Nederlander, die Taver ne drijft, een kroeg bij de visafslag in Albufeira, noteerde hetzelfde symptoom. „Vanavond zitten er toevallig wat bui tenlanders in de hoek van de bar, maar het zijn voornamelijk Portugezen die ik dit jaar binnenkrijg”, zegt hij. Felix koestert geen hoge verwachtingen voor het naseizoen. „Als ze eind september iets uithalen kan je het allemaal wel weer vergeten. Dan zit' je weer tot maart op toeristen te wachten”, is hij somber. hier horen te maken hebben met vuur werk dat op feestdagen wordt afgescho ten en dat er een massa mensen op de been zijn maar dat die liggen te zonnen op het strand”. En Brian: „Voor ons is er niets veranderd en ook de toeristen merken er niets van”. leeft, krijgt dit seizoen Lurt Moser. El Primo a Bergen met 200 led' lat aantal is inmiddels leden ook om, aldu: oorzitter Cees de Boet aan te gaan bouwen, emonstratieweekeinde 1 mee te beginnen. Bo e twee bestaande ba leter tot 16 meter verl an de grote baan van leter, de hoogte 18 ariëren van 11 tot 26 CULTUURZOEKERS kunnen hun hart ophalen in het land van de Maya’s en Azteken. Wat deze mensjes vele eeu wen terug allemaal voor elkaar gebokst hebben is schier ongelooflijk. Vooral de trapsgewijs gebouwde pyramiden (jawel ook daar!) van de Maya’s in plaatsen als Chichen-Itza en het tussen het oerwoud ingedrukte Palenque zijn indrukwek kend. En dan uiteraard alle invloeden van na de tijd, dat meneer Cortes het nodig vond Mexico een deel van het Spaanse rijk te maken. Het land zit trouwens nog steeds met een stel erger lijke gevolgen van die verovering, waar bij vooral het lot van veel indianen beschamend is. het middelpunt van hun wufte bestaan gekozen. Driftige tellers zijn kortelings tot de slotsom gekomen, dat in de week rond Pasen elke drie minuten een vlieg- tuiglading zon- en zeeaanbidders vanuit de hoofdstad richting Acapulco wordt ge jet. TOCH LATEN de Amerikanen het er niet bij zitten. Ze blijven komen. Jaar lijks gaan er nu al zo’n kleine twee miljoen de zuidgrens over. De Mexica nen halen daarmee een bedrag aan geld binnen, dat oploopt tot dertig procent van de totale export. Het land moet dus wel wat charmes hebben. Zanger Elvis. p. zong zo’n vijftien jaar geleden al uit volle borst over een uit de kluiten gegroeide uitspanning als Acapulco. En sinds die tijd hebben hele hordes jetset ters deze stad aar de blauwe oceaan tot DE TOERISTENSTROOM heeft de enkele jaren geleden nog lachwekkend lage prijzen fors de lucht in gewerkt. Zo hoog z elfs, dat Amerikaanse toeristen wagens regelmatig met stenen worden bekogeld en je zou bijna zeggen ten overvloede de zinsnede „Gringo Go Home” krijgen toegevoegd. Toch kan je in Mexico nog aardig voordelig terecht. Maar dan moeten de bordjes, waar het woord turista op voorkomt, wel hard voorbij gelopen worden. Zo zijn er in de hoofdstad legio tentjes waar je voor drie rijksdaalders een aardig op peil zijnde vier gangen maaltijd kan krijgen. De Mexicaanse keuken kent een aantal zeer typische gerechten. Bijvoorbeeld de taco, een klein rond van maïs gemaakt pan- nekoekje gevuld met ei, vlees of geite- kaas. De enchilada, opgerolde gevalletjes, gevuld met kip en soms overgoten met een maar moeilijk pruimbaar chocolade sausje. Bernhard Felix: „Een slecht bericht en we zitten tot maart weer zonder toeristen. Tenslotte nog even dit: In Mexico zitten ze zeer slecht in het koperen wisselgeld. Daardoor gebeurt het veel, dat met een pakje kauwgom wordt af gepast. En dat is toch wel handig van tevoren even te weten. Zeker als je geen Spaans spreekt. Het antropologisch museum in het Chapultepec-park is volgens velen een van de meest indrukwekkende musea in de wereld. Gaat dat zien. Het klimaat heeft in dit land alles te maken met de hoogte waarop men zich bevindt. BIJ HET PORTUGESE VERKEERS BUREAU aan de Amstel in Amsterdam is het ook al geen komen cn gaan van naar Portugese zon snakkende landgeno ten. „Het is hier ronduit stil”, zegt woordvoerster Marianne Smeenk, die wat droevig voorspelt dat nu de Portu gezen weer aan het werk zijn de grote stilte voor de Algarve weer begint. Maar nu augustus vakantiemaand voor voorbij is, keert de grote stilte terug. Bernhard Felix, Haarlemmer en assis tant-manager van het luxueuse Neder landse hotel De Balaia nabij Albufeira verwacht voor de maand september nog een „redelijke bezetting”. Hij rekent voor dat tachtig percent van de Algarve van het toerisme afhankelijk is, waar door het wegblijven van de buitenlan ders wel erg pijn doet. „Buiten het seizoen is het totaal niets geweest”, zegt hij, „de negatieve publiciteit is duidelijk merkbaar. De grote koppen in de kran ten werken als een vogelverschrikker. Maar de herrie was. in Lissabon en omgeving, de Algarve ligt 300 kilometer zuidelijker en er is hier niets van te merken. De landsaard is hier niets ver anderd en de mensen die zijn geweest waren allemaal erg tevreden. Dat ligt ook aan de instelling hier. Ze zijn alle- kantiebestemming hebben opgegeven; de daardoor vrij gebleven accommodatie werd onmiddellijk ingenomen door de Portugezen zelf. HET WAS DÈ VERRASSING van het seizoen. Een hoteleigenaar: „We wisten niet wat ons overkwam, we hadden de meest zwarte voorgevoelens. De Portu gezen kwamen altijd wel al, maar dat De stranden aan de Algarve waren dit seizoen hoofdzakelijk voor „eigen gebruik” van de Portugezen. -t SKI-SCHOOL EL PF M'laat Oostenrijks kampk Her opdraven om het s iveekeinde van 13 ei rtficieel binnen te gl VCzu ^tee dagen gepaard ’Vï»-' ^'"demonstraties, die 's middags beginnen. DE OOSTENRIJKSE fried (Sigi) Moser, die DE KREEFTSKEERKRING deelt Mexico in twee grote zones, een tropi sche en een gematigde. De regentijd is voor het hele land hetzelfde, van mei tot .'’"O -■ lijk volk is dat eigenlijk vreemd”. drie de rij. Want, enkele tienduizenden bui tenlanders mogen Portugal dan als va men hadden we zelfs niet durven ho pen”. En de VVV-directeur van een van de kersverse aantal in de beetje 1 die om half k een l „Iemand '=3u. <^~iiig^ ;Ss

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 17