Polen legde feiten heel wreed bloot Mennen: 10.0 I I 3vanURK donderdag KNOBEL: ENGELAND IN EINDSTRIJD TE STERK VOOR VERMOEID TEAM VAN WAI FS IK MOEST OP EEN KLAP WACHTEN...” 23 11 SEPTEMBER 197 5 SPORT Niet de bedoeling Bedrogen Simpele kans 9995.- PIANO’S VLEUGELS Rechtstreeks van importeur. cteiNWAY VLEUGEL in lx* WRw nu 4495.- I: »n NEDERLANDS HOOGMOED KWAM VOOR DE VAL (Van onze speciale verslaggever) >5 Paniek in top van KNVB (Van onze speciale verslaggever) A (ADVERTENTIE) Vierde plaats voor hockeysters Cherny om- zelf eerder een inzet op de doellijn gestopt had gezien door Lynne Thomas. een De meest opmerkelijke uitlating van Knobel na afloop van de wedstrijd was, dat hij deze klap eigenlijk wel had Polen Nederland Italië Finland 3 3 1 0 1 0 1 0 0 1 1 5 7 6 3 0 was in de Na de hervatting viel Van der Kuylen als gevolg van een blessure ver terug. Polen bleef intussen gevaarlijk met de counters. Eén daarvan vormde de inlei ding van de tweede treffer - één mi nuut voor het rustsignaal die de cha otische organisatie van de Nederlandse afweer nog meer dan voorheen blootleg de. Een door Adrie van Kraay veroor zaakte vrije schop kon onbegrijpelijk snel niemand kwam op het idee daar een stokje voor te steken door de overigens weinig opvallende Deyna wor den genomen. Hij bereikte Gadocha, die schot miste echter voldoende kracht om Tomaszewski te verontrusten. eerst langs Overweg glipte en vervolgens de weifelende Van Beveren omspeelde. De eindstand van het toernooi is: 1. Engeland, 2. Wales, 3. Nieuw-Zeeland, 4. Nederland, 5. Australië, 6. Argentinië, 7. Finland won de landenwedstrijd tegen Italië met geringe voorsprong: 109 tegen 102 punten. 9— 2 11— 7 2— 3 3— 13 4 4 3 5 i ■w. komen vleugelverdediger Szymanowski, verdween onbereikbaar voor Van Beve ren net over de lat werd door Neder land minzaam in de wind geslagen. De straf op deze zonde volgde snel. In de veertiende minuut nam Polen door een treffer van Lato de leiding. Neeskens, ver onder zijn normale vorm acterend, was de hoofdschuldige. Zijn terugspeel bal was de directe oorzaak van het doelpunt. De ook niet alert reagerende Van Beveren ging niet vrijuit en tevens kwam de desorganisatie in het centrum van de verdediging schrijnend aan het licht. Op de vraag welke maatregelen Kno bel naar aanleiding van de eerste con frontatie met de Polen gaat nemen, wilde de technisch directeur niet ingaan. Een radicale koerswijziging; het loslaten van de „lijn-Micheis” en het bouwen aan een eigen elftal desnoods met het gevolg dat de finalestrijd om het Euro- Wat de wedstrijd zelf betreft maakt Knobel niet de indruk zichzelf van de gemaakte fouten te willen vrijpleiten, maar zonder dat hij de Zwarte Piet aan een of meer bepaalde spelers toespeelde, liet hij voldoende duidelijk blijken zwaar teleurgesteld te zijn in zijn elftal. „Nog nooit heb ik op topniveau zoveel individuele fouten zien maken als nu. Met zo’n berg kwaliteit in het elftal is dit gewoon ongelofelijk. Nederland is vanavond sléchts Europees kampioen in terugspeelballen geworden”. de hij alleen maat kwijt dat het hoofd stuk voorbereiding, die in tegenstelling met die van de Polen, ronduit miserabel is geweest, nu dient te worden uitgeplo zen. CHORZOW De val, altijd volgend op hoogmoed, was zeer diep. Met hartverwarmend, simpel, maar uiterst gevaarlijk voetbal heeft Polen gisteravond de op alle fronten falende Oranje-equipe vernederd op een wijze, die niemand na de WK-triomfen meer voor mogeljjk had gehouden. De vice- wereldkampioen werd met een 4-1 nederlaag als kleine jongen in de hoek gezet. De hoek, waarin Knobels keurkorps, gezien de ongelooflijke blunders, die voor en tijdens de wedstrijd zijn gemaakt, ook thuishoort om zich te gaan schamen. We horen het George Knobel, de technisch directeur, nog zeggen: „Zowaar ik hier sta, ben ik ervan overtuigd dat ik met dit elftal met zo’n stoot kwaliteit, hier kan winnen. Maar dan moeten we ons offensieve karakter natuurlijk niet ver loochenen”. Dit optimisme, zo dient achteraf zonder meer te worden gesteld, was de eerste van een gigantische reeks mis rekeningen, die Nederland in het met 80.000 uitzinnige Polen bevolkte Slaski-Stadion zwaar opbrak. waarde 3600.-, nu 2345.- Irmbach waarde 5100.-, nu 3695.- Rich. Weber waarde 6350. Tchaika waarde 6500.-, nu 4695.- Bechner waarde 6900.-, nu 4695.- Verontschuldigde Neeskens zich ach- raf bij Knobel: „Het was helemaal niet mijn bedoeling op Van Beveren terug te spelen maar omdat ik vooruit geen afspeelmogelijkheid had, wilde ik Van Kraay (Oranjes vrije verdediger -red.) laten bouwen”. Het was niet de eerste en ook niet de laatste keer dat de PSV’er niet op de plek was waar hij werd gewenst. Het was de vierde ach tereenvolgende keer dat Nederland in de kwalificatiestrijd voor het Europees kampioenschap op een achterstand werd gezet. In de drie voorafgaande gevallen (twee keer tegen Finland en één keer tegen Italië) bleek zo’n tegenvaller geen ernstige gevolgen te hebben voor het eindresultaat. Knobel ging er eerder de ze week zelfs nog prat op, dat zijn team het karakter had over dergeljjke tegen slagen, die zich tijdëns de WK nooit hadden voorgedaan, heen te komen. stelling te manoeuvreren. Nederland had de in feite simpele keus zich behoed zaam en overwegend defensief op te stellen. Het excuus, dat het spelersmate- riaal zich niet zo goed voor een dergelij ke aanpak leent, is niet juist. Er is immers, zoals Knobel ook zelf stelt, zoveel kwaliteit aanwezig, dat een der gelijke aanpassing te verwezenlijken moet zijn. verwacht. „Het is min of meer de na sleep van een ongunstige ontwikkeling, die ik al had gezien Maar ik moest op die klap wachten voordat er iets kon worden ondernomen”. De technisch di recteur liet zich echter niet verleiden tot een dieper gaande analyse over die door hem al eerder ontdekte verloedering van zijn keurkorps. Na enig aandringen wil- In de tweede helft mocht Nieuw- Zeeland negen strafcorners nemen, die geen van alle doeltroffen. Van de Ne derlandse verdediging bleven met name Cora de Wilde en Gonneke Elshof recht overeind. De verdediging van Nieuw- Zeeland gaf de Nederlandse spitsen ech ter geen enkele kans. De lage Neder landse passes werden nagenoeg alle door een stickvast Nieuw-Zeeland onderbro ken. Het resultaat van de genomen strafballen gaf de verhouding in het spel goed weer. Nederland één, Nieuw-Zee land drie. De eerste duidelijke waarschuwing, die de Polen al in de zevende minuut gaven de kopbal van Szarmach, na Mochten de Nederlanders de hoop hebben gehad in het tweede part met Geels als invaller voor de licht gebles seerde en zeer teleurstellende Van Ha- negem de schade te kunnen herstel len, dan kwamen ze bedrogen uit. Polen bleef de strjjd beheersen en liep met twee treffers van Szarmach (waarvan de Alle tekortkomingen, de desorganisatie in de verdediging, het gebrek aan een lijn in de aanval en de onvoldoende samenwerking tussen de linies, werden door Knobel teruggevoerd op de indivi duele fouten. „Je speelt de beste organi satie stuk als er zo veel en zulke ernstige fouten worden gemaakt. Ik heb toch heel wat gezien en meegemaakt, maar ik heb nooit eerder een elftal in de beginfase een wedstrijd zo zien be vriezen als Nederland nu deed. Er was geen concentratie, maar toch stonden ze op het veld zo met de air van: hier is de vice-Weltmeister. We hebben tussen het eerste en tweede doelpunt van de Polen mogelijkheden gehad om gelijk te ko men, maar het liep niet; er zat geen lijn in de aanval. Ook dat was het gevolg van het feit, dat de rust door al die fouten was verdwenen”. Ook nu heeft het er even naar uit gezien, dat het openingsdoelpunt voor Nederland slechts als een soort keerpunt zou kunnen worden gezien- Bijna een half uur lang werd Polen onder druk gezet. In die fase speelde Willy van der Kuylen een hoofdrol. Eerst gaf hij met een fraaie dieptepass de wisselvallige Johan Cruijff een geweldige mogelijk heid om gelijk te maken (Oranje’s aan voerder schoot echter tegen de subliem spelende dóelmari Tomaszewski op), waarna Van der Kuylen met een goed genomen vrije trap het hoofd van Nees kens wist te bereiken (opnieuw was de Poolse goalie een onoverkomelijk obsta kel) en ten slotte wist de PSV’er zichzelf na twee man te hebben gepasseerd in manoeuvreren. Zijn „Een gebrek aan concentratie”, wees Knobel achteraf aan als oorzaak van de serie missers. Waarbij hij slechts gedeel telijk tot de juiste analyse kwam. Van zeker even groot belang was het feit, dat Cruijff en de zijnen geen antwoord wisten te vinden op het snelle, directe spel van de Polen. Vreemd daarbij was, dat zij vrij lijdzaam toekeken als de mannen van Gorski op avontuur trok ken. Met slechts negen bestrafte charges tegen Polen 16 boekte Oranje, be rucht om zijn professionele hardheid, op dit punt een opmerkelijk record. Het lijkt een positieve ontwikkeling, maar in deze wedstrijd was het meer het gevolg van een gebrekkig* inzet. Europa's grootste import- en exportspecialist in vleugels en piano's.5^ Instrumenten, vervaardigd door 's werelds meest geniale instru mentbouwers. Keus uit meer dan 150 modellen en uitvoeringen, alle direct uit vo.orraad leverbaar, leder instrument met 5 jaar volledige garantie. Van Urk, sinds 1898: Uw waarborg voor een veilige koop en service. Stemmen en onderhoud in geheel Neder land. concept. De Nederlandse meisjes waren tegen het technisch en tactisch beter spelend Nieuw-Zeeland niet opgewassen. In de zestiende minuut scoorde Shirley Hayg met een schot in de verste hoek van Margo Slebus’ doel: 0-1. In dezelfde minuut maakte Toos Bax uit een straf- corner voor Nederland gelijk: 1-1. gemakkelijker weg naar de eindstrijd had af te leggen dan tegenstander Wa les, dat de beslissingswedstrijd van dins dag tegen Nederland nog in de benen had. Wales liet zich vrijwel voortdurend terugdringen in de verdediging en moest een reeks strafcorners weggeven om op de been te blijven. In de 20ste minuut nam Engeland de leiding toen de bal na een vrije slag bij Anne Whitworth te rechtkwam, die twee verdedigers speelde en scoorde. tweede wegens hinderlijk buitenspel van Lato ten onrechte werd toegekend) uit naar 4-0. Dat de verder totaal niet in het stuk voorkomende René van de Kerkhof tien minuten voor tijd in bui- tenspelpositie na een combinatie van Geels en Cruijff de eindstand op 4-1 kon bepalen, deed aan de afgang van het Ne derlands elftal niets meer af. Chili gaat niet naar Zweden voor het spelen van de Davis Cupwedstrijd, die van 19 tot en met 21 september in Baastad zou worden gehouden. Zweedse antl-Chileense groeperingen hadden al wekenlang bedreigin gen geult aan het adres van de spelers van het Chileense team. Het Italiaanse voetbalelftal, voor groep 5 van het Europees kampioenschap ingedeeld met Polen en Nederland, heeft in Bazel een oefenduel tegen FC Basel met 6-0 gewonnen Antognonl (2), Savoldl, Benettl, Pulici en Graziani scoorden. Nederland heeft ook de derde wedstrijd in het toernooi om het Europees kampioenschap rolhockey verloren. Tegen Portugal werd het 2-7 na een ruststand van 1-4. FC Antwerp heeft na de vijfde speeldag de leiding in de Belgische voetbalcompetitie met negen punten. RWD Molenbeek won de topper tegen Lokeren en deelt met deze club de tweede plaats met één punt achterstand. Door de laatste etappe te winnen heeft de Italiaan Fausto Bertoglio de Ronde van Cata- lonië op zijn naam gebracht. De Franse beroepsrenner Jean-Claude Mi- sac is gisteren in Barsur Aube aan een hartaanval overleden. Misac (27 jaar, ploegge noot van Zoetermelk) ging trainer maar viel na drie kilometer van zijn flets. Door een 1-0 overwinning op Ijsland heeft het Russische voetbalteam zich geplaatst voor het Olympisch voetbaltoernooi te Montreal. Billy Bremner. die maandag voor het leven werd geschorst voor het Schotse natio nale voetbalelftal, heeft van de leiding van zijn club, Leeds United, een ernstige repri mande gekregen. Net als Knobel voelden ook zijn spe lers zich superieur. Direct na het begin- signaal van de uitstekend leidende En gelse scheidsrechter Partridge alleen zijn beide grensrechters faalden een keer bij buitenspelgevallen, waardoor Polen zijn vierde en Nederland zijn enige treffer kon laten aantekenen trachtte Nederland met het bekende schaakvoetbal de tegenstander te impo neren. Die opzët ging grandioos de mist in omdat enerzijds de Polen het juiste antwoord kenden en anderzijds de Ne derlanders daarbij fout op fout stapel den Niet onbegrijpelijk wenste Knobel na afloop van het echec zijn strijdplan niet ter discussie te stellen. Het is ook ge woon waar, dat zelfs een eventueel door hem uitgedokterd goed concept finaal de vernieling zou zijn ingegaan door de fouten die zijn spelers met uitzonde ring van vleugelverdediger Ruud Krol tijdens de wedstrijd maakten. Maar dat neemt niet weg, dat hij, uitgaand van de onjuiste veronderstelling dat zijn formatie onaantastbaar was, tegen alle wetten van het Europa-cupvoetbal heeft gezondigd. In uitwedstrijden tegen vrij wel gelijkwaardige opponenten en het als derde in West-Duitsland gefi nishte Polen dient men toch als zodanig te kwalificeren kan men zich niet ongestraft de luxe veroorloven de eigen tactiek niet' voor het grootste deel aan te passen aan de sterke en zwakke punten van die tegenstander. Voortbordurend op het stramien van de „zilveren” WK-ploeg heeft Knobel dit essentiële punt uit het oog verloren, en wel omdat hij kennelijk voorbij is ge gaan aan het feit, dat de formule van Michels, in feite gedwongen door de ongunstige omstandigheden, specifiek was ontwikkeld voor de wereldtitel strijd. Uitgerekend tegen Polen is dat fataal. Al tijdens diezelfde WK was immers gebleken, dat het team van coach Gorski op zijn sterkst was als het de mogelijkheid werd geboden op de counter te spelen; als het niet werd gedwongen het spel zelf te bepalen. J. van Urk, Westersingel 42 Dagelijks van 9 tot 17.30 uur, Rotterdam, Tel. (010) 363500. Vrijdags koopavond van 19 tot 21 uur. pees kampioenschap wordt gemist lijkt zijn enige mogelijkheid. Het is echter de vraag of hem van bovenaf die vrijheid van handelen zal worden toege staan. Hij heeft niet ten onrechte zelf altijd gesteld dat zijn autoriteit binnen de KNVB voor het belangrijkste deel staat of valt met de prestaties van het A-team. Welnu, de staat van dienst van „zijn” elftal vertoont zo langzamerhand te veel zwakke plekken. Ierland, 8. India, 9. Schotland, 10. Vere nigde Staten, 11. België, 12. Spanje, 13. Groot-Brittannië en Ierland onder 23 jaar, 14. Japan, 15. Canada, 16. Jamaica, 17. Maleisië, 18. Trinidad en Tobago, 19. Oostenrijk, 20 Bermuda, 21. Zambia, 22. Denemarken. Nederland was in de wedstrijd geheel ongeïnspireerd. De gewijzigde op stelling, waarbij Albertien Hadders de plaats van José Poelmans innam, was een laatste redmiddel van coach Riet Küper, die al haar eerdere uitgesproken wereldcup-dromen zag vervliegen. In de nraktiik bleek het een falend tactisch Het wereldkampioenschap werd vero verd door Engeland, dat in feite De opstellingen: Polen: Tomaszewski; Szy manowski, Bulzacki, Zmuda en Wawrowskl: Kasperczak, Deyna, Maslczyk; Lato, Szar mach. Gadocha. Nederland: Van Beveren; Suurbier, Overweg, Van Kraay, Krol; Nees kens, Jansen, Van Hanegem (46 Geels); Van de Kerkhof. Cruijff en Van der Kuylen. Scheidsrechter: Partridge (Eng.), 80.000 toe schouwers. Het trieste is, dat Oranje, mede als gevolg van het feit dat Polen door het gelijkspel tegen Italië een punt achter geraakt, juist alle troeven handen had om de gastheren in geschetste, niet zo florissante uitgangs- In de tweede helft bleef Engeland sterke druk uitoefenen op het doel van Wales. Anne Whitworth smaakte het genoegen ook het tweede doelpunt voor haar rekening te nemen. Dat voor haar en haar ploeg heugelijke moment deed zich voor in de 57ste minuut, nadat zij PALERMO. (SID) De Italiaan Pie tro Mennea heeft gisteren tijdens de atletiekinterlandwedstrijd ItaliëFin land (heren) te Palermo het Europees record op de 100 meter geëvenaard met 10.0 seconden. Naast Mennea, die reeds eerder 10.0 seconden had gelopen, heb ben nog dertien atleten het record op hun naam staan. Bechner waarde 14.900.-, nu Estonia waarde 25.400.-, nu 18.900.- Steinway vanaf 22.4 50.- KATOWICE. Na de wedstrijd Polen- Nederland is de stand in groep vijf van het toernooi om het Europees kampioen schap als volgt: Szarmach (geheel rechts) jubelt alweer. De Nederlandse defensie heeft hem niets in de weg gelegd bij zijn voornemen het vierde Poolse doelpunt te scoren. EDINBURGH (ANP). Het Neder lands dames-hockeyelftal heeft genoegen moeten nemen met de vierde plaats in de eindklassering van het IFWHA-we- reldkampioenschap. Na het nemen van strafballen verloor Nederland van Nieuw Zeeland in de strijd om de derde en vierde plaats. Na een 70 minuten durend Nieuwzeelands overwicht was de stand 1-1. Drie strafballen, genomen door Nel van Kollenburg, Marlies Jan sen en Conny Nessen, werden gestopt of afgekeurd. Toos Bax pushte raak. Doel- vrouwe Margo Slebus kon haar huza renstukje tegen de Verenigde Staten niet herhalen. Slechts één bal werd uit het doel gehouden. René van de Kerkhof doet een van zijn weinige opvallende dingen: hij verzacht het Nederlandse debacle enigszins door het enige doelpunt te scoren. Het is inmiddels zeker dat Cruijff en Neeskens mits zij niet geblesseerd raken de gehele voorbereiding voor het tweede treffen met Polen kunnen meemaken. „We kunnen dan vrijdags voor de wedstrijd' al naar Nederland komen, omdat Spanje die woensdag zelf ook moet spelen en dan ligt daar de competitie altijd stil. Maar tegen Italië kunnen we er beslist niet bij zijn, omdat die wedstrijd op zaterdag wordt ge speeld. Jammer, maar het is niets anders.’» CHORZOW. Volgens aanvoerder Johan Cruijff zijn de tijden vol malaise voor Oranje van vóór het wereldkampi oenschap na het in Polen geïncasseerde pak slaag nog niet teruggekeerd, maar feit is dat in de KNVB-top wel degelijk paniek is ontstaan. Zelfs technisch directeur George Knobel, die voor af stelde dat een eventuele, maar zeker niet verwachte nederlaag de zaak niet hopeloos zou maken, gaf blijk van een groot ongenoegen. Tussen de regels door liet hij duidelijk weten, dat er ingrijpende veranderingen rondom Oranje moeten worden aangebracht. Veel tijd is hem daarvoor echter niet gegund: over vijf weken staat de nu terecht met grote vrees tegemoet geziene return tegen Polen op het program ma. w' scormgspositie te

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 23