Opperbevelhebber eervol ontslagen Lorenz herkent zijn vermeende ontvoerders Britse leger: IRA-leden lopen vrij Vijfhonderdste Tijd werkt voordeel Sadat in redding van SAR I rond” Gezochte Ij Leider FNLA inspecteert omgeving Loeanda achtergrond LUANDA |32Km BEREND BANG Na arrestaties in West-Berlijn BED SNORFIETS door nico scheepmaker Lynette Fromme formeel beschuldigd Doden in Rhodesië i. I DONDERDAG 1 1 SEPTEMBER 1975 BINNEN- EN BUITENBAND >nd ade (Van onze redacteur in Beiroet, E. Ditters) den ank ling '99 I (Van onze redacteur in Beiroet, Everhard Ditters) BEIROET De eerste verhitte reacties binnen de Arabische wereld op het Egyptisch-Israelisch akkoord zijn afgekoeld. Boze Palestijnen, opgezweepte Syrische Baathisten en progressief radicalen hebben hun furie uit kunnen leven in protestdemonstraties in Damascus en Bei roet. Nu kunnen de belangrijkste geïnteresseerden op diplomatiek vlak verder gaan om de Arabische wereld te winnen voor de diverse stand punten. Egypte, Syrië en de Palestijnen blijven in de strijd. BEIROET De Libanese rege ring heeft de knoop doorgehakt. De opperbevelhebber van het leger, ge neraal Iskandar Ghanem, heeft eer vol ontslag gekregen en zal voorge dragen worden voor een diploma tieke post. Tot nieuwe bevelhebber is benoemd kononel Hanna Saied, die bij presidentieel besluit tot ge neraal werd gepromoveerd. Het 20.000 man tellende leger zal inge schakeld worden om een bufferzone te vormen rond de noordelijke ha venplaats Tripoli en rondom het nabij gelegen christelijke dorp Zghorta, de vuurhaarden van de burgeroorlog van de afgelopen da gen. Libië Habasj I r I w 1 ft I W”' i j L y^,., V it Regering van Libanon .che zet het leger in (Van onze redacteur in Bonn) op Angela Luther A voorzitter van de Westberlijnse CDU, Peter Lorenz, zes maanden geleden. Van nu af aan zijn we collega’s, zei hij, dus mogen jullie me Peter noemen. Hij raadde je aan er altijd zo bij te lopen, ook als je even sigaretten ging halen om de hoek, dat je het niet erg zou vinden als je iemand tegenkwam die iets voor je kon betekenen. Hij legde uit hoe je je garderobe moest samenstellen, zodat je ook voor weinig geld er toch steeds anders uit kon zien wanneer je in een kleine groep aldoor nieuwe, moder ne stukken moest spelen. Voordat het doek opging moest je nooit drinken; je spel werd er niet beter op, je dacht alleen maar dat het beter werd. Als je op het toneel iets moest drinken, moest je eerst je longen met lucht volzuigen voor je een slok nam, dan kon je je niet verslikken. n te r de Zui- Na- het libië dit eeds Twomey, die onder meer werd gezocht in verband met de sensationele ontvluch ting per helikopter uit de Mountjoy- In onze weekendbijlage „Erbij” beste den wij zaterdag uitgebreide aandacht aan de SAR. Holden Roberto, de leider van de FNLA (Nationale Front voor de Bevrijding van Angola), omgeven door een lijfwacht in Sassa- lemsa, 32 km ten noorden van Loeanda, waar deze foto korte tijd geleden werd gemaakt. De MPLA (Volksbeweging voor de Bevrijding van Angola) heeft bekend gemaakt de stad Caxito, 53 km ten noorden van Loeanda, te beheersen. Deze stad was langer dan een maand in handen van de FNLA en naar Holden Roberto genoemd. De Syrisdhe president Hafez El- Assad gaf deze week duidelijk te kennen dat hij het akkoord voor de Sinaï verwierp omdat hij het niet eens was met de Egyptische president over de voorzieningen van de over eenkomst. Zijn standpunt kreeg toch wel een belangrijke nuancering mee. De Syrische leider verklaarde dat niemand Syrië beloofd had dat on- derhandelingen op touw gezet zouden worden voor een troepenscheidings- akkoord in de Golanvlakte. Een beperkte Israëlische terugtrek king is voor Syrië onaanvaardbaar, maar een gedeeltelijke demilitarisatie de oprechte bedoelingen van Arafat als die van Syrië. op gen de lens Ver niet de sche t al bin- Met e in ndse de uwe met één en iren leid leze hte- Drie iron om- ver- in lork als de zeer ge- rins i als nds, igde den. New iher der- >pu- titie van ■itse De nin- iën- leld. oeek ;sto- een rden aar- om - en cht- nde oen Van ierd en :un- lui- 7100 iren 2,50 tke- IV); uik; ;sen zijn ali- agt, zou den rio- wde een 24 ten. ïijk iten liste van Zo te zien werkt de tijdsfactor ontegenzeggelijk in het voordeel van de Egyptische politiek. Een verdere afbrokkeling van het Palestijnse verzet ligt in het verschiet, terwijl Syrië rustig afwacht hoe de kaarten ver deeld zullen worden. aan beide kanten van de bestandslijn zou een eerste stap kunnen betekenen voor een overeenkomst tussen Syrië en Israel. Blijkbaar is het Syrische standpunt niet zo erg radicaal, maar moet de regering in Damascus af en toe wat krachtige geluiden laten ho ren, bestemd voor interne consump tie. BELFAST (AP) Seamus Two mey, chef-staf van het verboden Ierse Republikeinse Leger (IRA), en tot voor kort bovenaan de lijst van gezochte personen van het Britse le ger, loopt vrij rond in Belfast, zo hebben de Britse autoriteiten giste ren toegegeven. Habasj wil Egypte doodzwijgen en Syrië aarzelt volgens hem nog steeds welke weg in te slaan; ófwel de weg van Egypte ofwel de weg van oorlog met Israel. Overeenstemming binnen de Arabische wereld is duidelijk af wezig. Vandaar ook de koortsachtige activiteiten van Egyptische en Syri sche afgezanten om bij de verschil lende Arabische regeringen stemmen te winnen. Heeft u minister Westerterp met het dodelijk ernstige gezicht het woord „snorfiets” zien uitspreken, zonder zelfs maar een zweem van een glimlachje? Een snorfiets is in zijn filosofie een bromfiets die niet harder kan dan 20 km per uur. De snorfietser hoeft dan geen helm op en de verwachting is dat daar door de verliezen van de bromfietshan del zullen worden gecompenseerd door een opleving van de snorfietshandel. In de volgende druk van Van Dale zal de snorfiets ingepast moeten worden tussen de snorbas, de snorbeer, de snorpot, de snorstem, de snortol en de snorvlieg, maar dat zal wel lukken, dunkt me. De meest vertelde grap in de komende da gen lijkt mij de volgende-: Dan komen de Palestijnen. Jasser Arafat, leider van de Palestijnse be vrijdingsorganisatie (PLO), maakte bekend dat het Palestijnse verzet spe cifieke maatregelen had genomen om in samenwerking met Syrië het nieu we Sinaï-akkoord ongedaan te ma ken. Maar andere Palestijnse groepe ringen en met name het zogenaamde Verwerpingsfront twijfelen zowel aan Libië, de veilige thuishaven voor Palestijnse en andere radicalen, laat het ook voor het moment afweten. Libië heeft acute financiële moeilijk heden, vanwege de terugval van de olie-inkomsten. Algerije en Koeweit willen niet bijspringen. Daarnaast heeft Libië ruzie met Soedan over het vermeende Libische aandeel in een poging tot de recente staatsgreep. Ook wordt Libië beticht van annexa tieplannen voor gedeelten van buur land Tsjaad om de hand te leggen op de daar aanwezige uraniumlagen. ZUID-SCHARWOUDE. Woensdag middag heeft de SAR (Search and Res cue). de helikopterreddingsdienst van de koninklijke luchtmacht, de vijfhonderd ste reddingsactie in zijn bestaan uitge voerd. De op Terschelling gestationeerde bemanning heeft een vakantieganger uit Zuid-Scharwoude, die op Terschelling verbleef en een hartinfarct kreeg naar Leeuwarden overgebracht. De man is opgenomen in het Sint Bonifatiuszieken- huis. Hoofdcommissaris Wittlaus zei op een persconferentie dat nog vier verdachten worden gezocht. Negen tot de Beweging 2e juni behorende terroristen zitten sinds dinsdag achter slot en grendel. Vier zijn nog voortvluchtig. Tot de hoofdfiguren die nog in vrijheid zijn behoort de 35-jarige Angela Luther. Alleen tegen haar bestaan concrete aan wijzingen dat ze in februari aan de ontvoering van Lorenz heett deelgeno men- Zij is het laatst voor de Duitse ambassade in Oslo gezien. Peter Barkworth had twee axioma’s: „Toneelspelen kan worden geleerd” („Acting can be taught”), al gaf hij graag toe dat het bij ongetalenteerde acteurs ontzettend lang duurde, en ver der zei hij dat acteren een kwestie was van achtereenvolgens „kijken, bewegen en spreken” („look, move and speak”). De meisjes gaf hij als laatste raad mee, dat ze weliswaar best een rol konden krijgen door met een producent of regis seur naar bed te gaan, maar dat de volgende rol dan veel moeilijken te krij gen zou zijn. De collega’s zouden immers zeggen: die rol kreeg ze omdat ze met hem naar bed ging, en degeen met wie ze naar bed was geweest zou denken: ja hoor eens, ik blijf niet aan de gang „Een bromfiets nadert met een snel heid van 40 km per uur een rotonde van rechts. Op hetzelfde moment nadert op de rotonde van links een snorfiets met een snelheid van 15 km per uur. Een botsing is onvermijdelijk. Wie krijgt de boete?” U denkt even na en roept dan triomfantelijk: „Bromsnor”. BONN. De Berlijnse politie be schikt over voldoende bewijzen, dat de dinsdag bij een inval in West-Berlijn aangehouden anarchisten Reinders, Inge Viett en Juliana Plumbeck direct te maken hadden met de ontvoering van de Dat wordt een moeilijke keus vana vond: protesteren tegen de junta in Chili, kijken naar het tweede deel van „Melissa”, of op de ander zender lachen om het befaamde blijspel „Slippers”. Ik vermoed dat de meeste mensen naar „Melissa” kijken. De angst van Berend Boudewijn voor Peter Barkworth was dus niet ongegrond. U kijkt nu even vreemd op, ik zal het u uitleggen. De televisieregie van „Slippers” is van Be rend Boudewijn. Heel, heel lang geleden zat hij twee jaar op de Royal Academy of Dramatic Art in Londen. De leraar voor techniek was daar Peter Bar- kworth, die Guy Foster speelt in „Melis sa”, de echtgenoot dus van de vermoorde „Melissa”, Berend Boudewijn herinnert, zich nog levendig zijn laatste les, bij het afsluiten van de cursus. Een les vol raadgevingen, over het acteren maar ook over datgene wat je als acteur van de belastingen kon aftrekken. Lorenz heeft gisteren tegenover de politie bevestigd, dat enkele bij de inval en bij andere huiszoekingen gevonden voorwerpen, waaronder twee notitie boekjes, tot zijn persoonlijk bezit be hoorden. Of hij bij de confrontatie een of alle van de drie gearresteerden als zijn ontvoerders herkende, wilde Lorenz tegenover de pers niet bevestigen. Dit om het speurwerk van de politie niet te bemoeilijken. is om ook elders in het land en zelfs in Beiroet te hulp geroepen te worden, indien nodig. Na het bekend worden van het nieuws ging er een zucht van verlichting door de Libanese hoofdstad. Er werd tenmin ste wat gedaan om het zinloze bloedver gieten in het noorden van het land een halt toe te roepen. Men ging er alleen nog wat te licht overheen dat het leger zich nog ter plekke diende te installeren, in de duisternis van de nacht, terwijl de gevechten tussen de moslim-Tripolitanen en de christen-Zghortieten verder gin gen. Vandaag zouden de resultaten van de regeringsmaatregelen pas aan het front te merken zijn. Vandaag werden ook de eerste reacties verwacht van de tegenstanders van militaire interventie, die echter niet gecombineerd is met de afkondiging van de noodtoestand voor het Noorden. gevangenis in Dublin in oktober 1973, heeft drie jaar uitgezeten voor het in bezit hebben van gestolen goederen en voor zijn lidmaatschap van het IRA. De Britten waren genoodzaakt toe te geven dat Twomey nu vrij rondloopt nadat de protestantse dominee Ian Pais ley een legerdocument openbaar maakte waarin staat dat Twomey zien in Belfast bevindt. Het nieuws had een averechts effect op de protestanten die momenteel be sprekingen voeren met de katholieken over de toekomst van de provincie, te meer daar Groot-Brittannië deze week ook bekend heeft gemaakt dat de mo menteel „meest gezochte” terrorist, de wapensmokkelaarster Margaret McKear- ney, vrij rondloopt in Dublin. De Ierse minister van Buitenlandse Zaken, Garret Fitzgerald, heeft gisteren in Kopenhagen verklaard dat de toe stand in Noord-Ierland thans „in een zeer ernstig stadium is gekomen”. De minister zei dit naar aanleiding van de weigering van dè loyalistische coalitie in het Congres van Ulster om de macht in deze provincie te delen met de katholie ken. SACRAMENTO. (AP) Lynette Fromme, ^en volgelinge van de wegens moord veroordeelde Charles Manson, is gisteren formeel in staat van beschuldi ging gesteld wegens een poging de Ame rikaanse president Gerald Ford te ver- moorden. Een jonge^schutter, bewapend met een M-16 geweer, neemt een stelling in op een dak in Tripoli. i De leider van het marxistische volksfront van de bevrijding van Pa lestina, dr. Georges Habasj, verklaar de onlangs op een persconferentie dat zijn organisatie weer actief wilde gaan deelnemen aan een gezamenlijk politiek en militair program voor alle Palestijnse organisaties wanneer Ara fat ronduit wilde verklaren dat de Palestijnse revolutie een revolutie is tegen de Arabische reactionairen, te gen Amerika en de Amerikaanse handlangers in het Midden-Oosten. Wanneer Arafat zijn betrekkingen verbreekt met Saoedi-Arabië, Oman en de Golf-emiraten en zich verder keert naar Algerije, Libië, Irak, De- mocratisch-Jemen en Somalië dan wil het volksfront de eenheid binnen het Palestijnse verzet herstellen. Egypte én Syrië komen in het lijstje niet voor. Tot nu toe heeft alleen de Soeda- nese leider, Noemeiry, stelling geno men in het voordeel van Egypte. Koeweit heeft een genuanceerd ge luid laten horen, maar Saoedi-Arabië en de radicalen Irak en Lybië hebben nog verstek laten gaan. Irak is inbe- slaggenomen met het voorzichtig los weken van al te nauwe betrekkingen met Rusland. Zo wordt het bezoek van Irak’s sterke man Saddam Hoes sein aan Frankrijk geïnterpreteerd, vooral nu er sprake is van een gepe perd contract voor de levering van Frans militair materiaal. Zogenaamd om wat variatie te brengen in de Iraakse wapenleveranciers. dra ling, 'elke rvan han- hou- ezen het .vaar ■r de lagd. per chi- is in stuur nog me- Dat verklaarde de Egyptische mi nister van buitenlandse zaken, Fach- mi, die bijzonder positief is in zijn voorspelling dat een troepenschei- dingsakkoord aan het Golan-front aanstaande is, onmiddellijk gevolgd door besprekingen voor het „Pales tijnse front”, dat wil zeggen de wes telijke Jordaanoever. De Egyptische president Sadat heeft zich uiteraard opgesteld ten gunste van zijn eigen vredespolitiek. Hij verwijt Syrië en de Palestijnen zich tegen het akkoord verklaard te hebben voordat ze van de bijzonder heden op de hoogte waren. In wezen gaven ze gehoor aan het verzoek van Rusland om de leiding te nemen van de Arabische oppositie, in ruil voor massieve militaire en economische hulp van Moskou. Gisteren golfden de gevechten daar op en neer. Op het luiden van de kerkklok ken het alarmsein in dit gebied stroomden tot aan de tanden gewapen de mensen, oud en jong, toe om de rangen van de inwoners van Zghorta te versterken. Aan de andere kant van de frontljjn reden vrachtwagens hun lading aan. De ene keer waren het verse man schappen, e en andere keer ammunitie. Aan beide kanten werd gebruik gemaakt van raketten, mortieren, bazooka’s, zwa re automatische machinegeweren en zelfs 105- en 120-mm-geschut. Behalve op Angela Luther concen treert de speurtocht zich op de sinds lang gezochte anarchisten Fritz Teufel, Andres Vogel en Norbert Kröcher. Ver dacht van de ontvoering van Lorenz zitten al gevangen Hendrik Reinders, een broer van Ralf Reinders, Gerard Klöpfer en Ronald Fritzsch. Bij een schietpartij op 7 juni werd eveneens de gezochte, vermoedelijk tot de Lorenz-ontvoerders behorende Till Meyer gepakt. De Noorse politie deelde mee dat er tien dagen geleden een vrouw werd opgemerkt die waarschijnlijk Angela Luther is. Ze kwam met een onbekende man met een Volkswagen voor het am bassadegebouw rijden. De man ging het ambassadegebouw binnen en gaf zich daar voor een Duitse journalist uit. De vrouw bleef buiten en maakte een praatje met een daar geposteerde poli tieman. De 35-jarige Angela Luther was vroeger in Hamburg lerares en behoort eveneens tot de Beweging 2e juni, die verantwoordelijk is voor de moord op de Berlijnse rechter Günther von Drenck- mann. SALISBURY. (UPI) In de afgelo pen week zijn bij gevechten met Rhode- sische veiligheidstroepen negen zwarte nationalisten gedood, zo is gisteren in Salisbury bekendgemaakt. Het aantal gesneuvelde guerrillastrijders sinds de cember 1972 is hiermee gestegen tot 629. Volgens de bekendmaking vielen de meeste doden bij gevechten in het noordoosten van Rhodesië. De spaarzame rustpauzes werden door premier Rashied Karameh gebruikt om politieke en godsdienstige kopstukken te peilen over een mogelijke interventie van het leger. Zelf gaf hij zijn fiat nadat een wijziging was aangebracht in de topleiding van het leger. Later op de avond waren er nog geen reacties voor handen van de kant van verschillende moslimgroepen of links-progressieve partijen, die het leger zien als bescher mer van de christelijke rechtervleugel. Het is duidelijk dat met de verwijde ring van één persoon nog geen einde wordt gemaakt aan de voor moslims twijfelachtige reputatie van het leger. Die gevoelens zijn bekwaam gepareerd, want het leger moet alleen optreden in het noorden van het land. Het is duide lijk dat bij het welslagen van him opdracht daar een precedent geschapen Kwam je op tournee in een vreemde zaal, dan diende je tevoren het decor en het toneel te controleren, vooral als je op de achtergrond van het toneel door een deur moest binnenkomen. Het kon immers zijn dat de mensen op het balkon alleen het onderste deel van de deur konden zien. Dan moest je eerst enkele stappen naar voren doen voordat je iets begon te zeggen. Als je je tekst niet meer wist, kon je dat het beste opvangen door dat wat je het laatst gezegd had nog eens in andere woorden te herhalen, beginnend met de woorden: „Of laat ik het anders zeggen”. Hij leerde zijn leerlingen op de valreep ook nog even hoe zij de lachers alsnog op hun hand konden krijgen als er in eerste instantie niet om een echt leuke zin gelachen werd. Even aan je neus krabben en het gewenste effect was meestal bereikt! Het leger zal acties van en botsingen tussen de twee groepen trachten te ver mijden, maar zal de handhaving van de orde overlaten aan de veiligheidspolitie. Eindelijk is dan toch een beslissing ge vallen. Een eerste spoedvergadering van de ministerraad, gistermorgen onder voorzitterschap van president Sleiman Frangieh, moest later in de middag her vat worden voordat overeenstemming kon worden bereikt. De middagzitting duurde overigens nóg eens vier uur. ssswss '1 e i'

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 3