Ziekendag to vishal JUBILERENDE ZAKENMAN GEHULDIGD Haven 1 claudia stóter Sportief en rijk aan details Ondoorzichtig I I I I I rRARIANMluBELEN1 I I I I I I I I U VOETGANGSTERS VEROORZAAKTEN ONGEVAL Bromfietser gewond HENDRIK SMIT,. NESTOR VAN JUBILERENDE WANDELAARS: f Bestelauto in slip Hf DONDERDAG 1 1 SEPTEMBER 1975 NIEUWS UIT STAD EN STREEK .5 mmfemrmrmfmmrmmmmm/. v0OT‘a.m..;' en heren Kortom, een ideaal herfstjurkje inde nieuwe rechte lij In uni wol voor 198-,in makkelijk/; tinneroy voor 149,- Bijpassende geruite bloeses behaaglijk flanel vanaf 49,75. Is d e ■e i. ir :e (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN „Het is allemaal begonnen in het najaar van 1935. Toen begonnen we met een klein groepje jongelui te wandelen. We gingen gewoon zo hier en daar een wandeling makpn met elkaar en toen zeiden we: jongens we moeten er een club van maken. Daar voel den ze allemaal wel voor en op 4 november 1935 werd toen de wan- delsportvereniging „De Kennemer Jagers” opgericht. Een beetje vreem de naam misschien vopr een wan delclub, vooral tegen dat jagers, daar kijk ik nog steeds wat vreemd tegenaan, rhaar ja. Na zoveel jaren zo’n naam nog veranderen, ach Dralon bankstel zeer fraai uitgevoerd in diverse J kleuren van f 1.300,— voor f 695,- I Hoekbankstelien (1-2-3 zits) v.a. f 695,- Massief eiken bank- stellen v.a. 1095,- ff fp (Van een onzer verslaggeefsters) Is n (Van een onzer verslaggevers) n (ADVERTENTIE) k méér dan waar voor je geld (TlDVEKTENTZEj n ir is n ;e latie chte een e in ede- ten- (Van een onzer verslaggevers) Op tafel legt de nestor van de wan delclub de eerste medaille die door de vereniging werd uitgereikt. Veertig kilo meter hebben die eerste leden daarvoor gewandeld.-Dat was op 8 november 1935, vier dagen dus na de oprichting. Hij herjnnert zich dat die eerste wan deltocht financieel geen succes was: „Er De eerste gloriejaren van De Kennemer Jagers: 1938, keurig in uniform, ferm wandelend in vaste gelederen, het vaan del voorop. moest dik geld bij. We hadden niet eens genoeg geld om de medailles te betalen. Later hebben we die moeten afbetalen van het contributiegeld. Ja, d’r moest een hoop geld bij.” Zo’n dertig leden telde De Kennemer konden niet meer met de hele vereni ging gaan wandelen, je kon ook haast geen wandeltochten organiseren, want je mocht niet met groepen die groter wa ren dan twee of drie mensen de straat op. Maar verder hebben we wel veel plezier gehad. D’r waren soms wel 35 mensen bij me thuis en dan droegen ze een toneelstukje voor. Dat was een ge zellige tijd. Daar krijg je ze nu niet meer voor.” Haarlem, Grote Houtstraat 22. Ook maandagmiddag geopend van 13.00 tot 18.00 uur. adat Hen, wist hten s te lijf- hter nent )nt- ook ioor n te eld- de aen- lank dige rec- lan- 8 in- ri op le- oor- tijd. nid- ïters De zen- Aan :iële eld- In tank zijn stel- aire die ciën l te en i in de op een <an- Pge- n >r is >r n is :e 1- Alle fraktievertegenwoordigers, inclu sief van de PvdA en het CDA dus, toonden zich namelijk bij de commissie- bespreking voorstanders van een gratis bejaardenpaspoort. B. en W. namen deze opmerkingen niet serieus, door in hun voorstel aan de raad wel een bedrag van 6,50 voor elk paspoort te vragen. Maar het was ook verbazingwekkend dat het CDA tijdens de raadsvergadering vorige week met een motie kwam waar in het aanvankelijk ingenomen stand punt uit de commissie werd erug- gedraaid. Daarover zijn in het fraktiebe- raad vorige week moeilijkheden geweest. Bij het CDA bleken er zowel voor- als tegenstanders van dit idee te zijn. De leden van de fraktie konden elkaar tenslotte vinden (volgens het bekende harmoniemodel) in een motie, waardoor alleen de minder draagkrachtigen een gratis paspoort zouden krijgen. Het is wat merkwaardig dat burge meester en wethouders met de mogelijk heid die het CDA nu wil geen rekening hebben gehouden bij hun voorbereidin gen. Tenslotte is de zaak uitvoerig ter sprake gekomen In de commissie voor financiën. In deze comrtussie zijn door de leden heel duidelijke adviezen en ideeën naar voren gebracht, die B. en W. echter totaal niet hebben gebruikt. En misschien wordt hiermee opnieuw aan getoond hoe ondoorzichtig gemeentelijke politiek kan zijn. Maar even vreemd was het gedrag van de CDA-wethouders Van der Werff en Witte, die zich bij de motie van hun fraktie aansloten. Met deze motie wil het CDA het bejaardenpaspoort gratis beschikbaar stellen aan mensen die met de betaling ervan moeite hebben. De twee CDA-wethouders weken ook daar mee af van het gezamenlijke B. en W.- voorstel. De discussies vorige week in de raad van Velsen over het bejaardenpaspoort hebben duidelijk gemaakt dat ook ge meentelijke politiek soms volstrekt on doorzichtig en onbegrijpelijk kan zijn. Anderhalf uur lang is door de raadsle den over het voorstel van burgemeester en wethouders gediscussieerd, waarbij het eind van het debat schijnbaar voor verrassingen zorgde laad i in ring Hendrik Smit, bijna 82 jaar, is de nestor van wandelsportvereniging De Kenne mer Jagers. Vanaf de oprichting is hij lid van de wandelsportclub, die dit jaar veertig jaar bestaat. (ADVERTENTIE) rder hter ssen esti- zij esti- Amsterdam (ook bij Peter Jongmans), Rotterdam, Utrecht, Haarlem, Alkmaar. BEVERWIJK. De ziekendag van de St. Agatha-parochie, de parochie van de O.L. Vrouw van Goede Raad, van de Regina Caeli-parochie en de parochies van Wijk aan Zee en Velsen-Noord wordt zaterdag 20 september in Helio- mare te Wijk aan Zee gehouden. Met eenzelfde Verdeeldheid werd de PvdA tijdens het fraktieberaad gecon fronteerd. Daar ontstond een fikse ruzie. Vooral de „jongerengroep” in de. fraktie wilde ter wille van de confrontatiepoli tiek met het CDA een gezamenlijk standpunt naar buiten en geen verdeeld heid. De fraktie zou in het raadsdebat enkele weken terug over de gemeentelij ke handelsavondschool tegenover het CDA politiek gezichtsverlies hebben gele den. Van dissidente PvdA-leden, die op de hoogte waren van de ter inzage gegeven CDA-motie en die zich daar een voorstander van toonden, werd geëist in het gareel te blijven lopen. Ook de twee wethouders moesten daaraan geloven. De verklaring van wethouder Ockeloen in de raad was echter zo ongelukkig geformuleerd hij sprak over de druk van zijn fraktie dat ook daarover weer onenigheid is ontstaan. Na afloop van het raadsdebat werd dan ook gezegd dat deze verklaring in het afdelingsbe stuur van de PvdA besproken moet worden. Ook de Velsense PvdA-afdeling is daarmee de lange en moeilijke weg opgegaan van conflicten, tegenstellingen en ruzies, zoals bij andere afdelingen in het land al het geval is. BEVERWIJK. Woensdagmiddag te gen half vier staken twee voetgangsters onverwacht de rijbaan over in de Bree- straat, ter hoogte van perceel 102. Zij werden aangereden door een 16-jarige Beverwijkse bromfietser. De dames ble ven ongedeerd, maar de bromfietser moest met een hersenschudding in. het Rode Kruis Ziekenhuis worden opgeno men. (Van een ^medewerker) Smit: „Een bijzondere medaille. Zie je er niks aan?” En hij wijst op de fiere/ wandelaars die erop staan afgebeeld, toonbeelden van wat in die woelige dertiger jaren door velen gezien werd als ideale mensen en waarvan de disci pline afstraalde. Het illustreert een tijdsbeeld dat toen in Europa beheerst werd door het Nationaal Socialisme. „Er waren in het begin ook heel wat mens- sen van de partij bij de vereniging”, zegt Smit, „maar dat heeft gelukkig niet lang geduurd.” „Véér tig kilometer? Nee, daar krijg je ze niet meer voor...” Jagers, die eerste paar jaar( Toen ging het snel bergafwaarts: „Bij' het eerste lustrum had ik de hele vereniging bij mij thuis om het te vieren. We waren nog maar met z’n vijven. Toen zei er iemand dat we de club maar moes ten ontbinden. Daar was ik behoor lijk op tegen. Ik zei: Niks ontbinden, we moeten juist doorzetten. Later in de oorlog Jiadden we zo’n zestig leden. Je had toen verder helemaal niks hé.” Zeer velen zijn woensdagmiddag naar „Het Hoge Duin” in Wijk aan Zee geko men om daar de jubilerende zakenman H. Zwart, oprichter van Machinefabriek en Technische Handel H. Zwart b.v. en van Zwart Techniek b.v. in IJmuiden te complimenteren met diens 45-jarig za kenjubileum en tegelijkertijd met zijn 65-ste verjaardag. Tot hen behoorde Velsens burgemees ter drs. J. Reehorst: maar ook de Belgi sche ambassadeur in Nederland de heer J. Lodewyck met diens echtgenote, die overgekomen was om „zijn” consul in de rechtsstaat IJmuiden geluk te wensen. Niet alleen om geluk te wensen, maar tegelijkertijd om woorden van dank te spreken was daar eveneens de heer Tur ner als representant van het hospitaal - kerkschip „De Hoop”. De heer Zwart had namelijk als wens te kennen gege ven dat degenen, die meenden hun be zoek door een geschenk of bloemen te moeten onderstrepen dit zouden nalaten en in de plaats daarvan de aan zo’n cadeau verbonden kosten over te maken aan de vereniging HospitaalkerkschipDe Hoop. Woensdagmorgen had ten kantore van het bedrijf een kort officieel gebeuren plaats, waarbij het personeel bij monde van voorman J. Jurg een prachtige koel kast aanbood. Namens de directie sprak de heer J. H. Zwart die uit naam van het bedrijf een gouden polshorloge en een televisietoestel overhandigde. Hendrik C. Smit, bijna 82 jaar en wandelsportminnaar tot in het diepst van zijn hart, lepelt herinneringen op uit de historie van „De Kennemer Ja gers”, de IJmuidense wandelclub die dit jaar zijn veertigjarig jubileum herdenkt. Smit is op enkele maanden na vanaf de oprichting lid en veel van zijn herinne ringen liggen als vergeelde foto’s in een al dikwijls geopend sigarenkistje. Hij laat ze nog dikwijls door z’n handen gaan. Dertig jaar lang is Smit secretaris van de Kennemer Jagers geweest. Nu is hij al jaren ere-lid en zijn activiteiten bestaan niet meer zo uit wandelen. Smit zet zich vooral in voor- hét organisatie- werk. Is de grote vraagbaak voor andere in de vereniging: „Tja, ik zit overal even goed in hè.” 7 showrooms in Nederland I met een grootse sortering bank stellen, salontafels etc. I in diverse kleuren tegen kei- harde prijzen. 5 jaar garantie op constructie en binnen- werk Service-dienst door geheel Nederland I AMSTERDAM, Boelelaan 12 2 min. vanaf de nieuwe RAI, tegen- over de ingang van het Crest-Hotel, voorheen Esso Motor Hotel. I geopend van 10.17.00 uur. donderdag koopavond tot 21.00 uur I maandag gesloten BADHOEVEDORP Nieuwe Moerdijk 17. geopend van I 10-17.00 uur. vrijdag koopavond tot 21.00 uur. maandag gesloten PARIAN MEUBELEN VELSEN. Woensdagmiddag om streeks half drie raakte een 21-jarige bestuurder van eén bestelauto uit Wijk aan Zee op de afrit van de rijksweg in de omgeving van „Beeckestijn” met zijn voertuig in een slip, tengevolge waarvan de wagen van het talud gleed. De be stuurder bleef ongedeerd, maar de auto moest zwaar beschadigd worden afge- voerd. IJMUIDEN. Woensdag aangeko men. Monte Toledo, Santander; Fiducia, Colchester, IJmuiden; Mary-M, Montro se; S. W. Churchill, Londen; Jan Graebe, Kemi, Beverwijk; Runo, Nynasham, Be verwijk; Jelez-Z, Stettin; Osteturn, Ar- gangel; Pallas, R.dam; Aludra, Kho- romshor; Golden Oil, Husum; Tor Danis, Gotenborg; Hebe, Goole; Electron, Bluth; Fridel, Poole, Velsen; Midas Rhein, Samarinda; Elisabeth Oldendorff, Antwerpen; Skaufast, Tubarao, IJmui den; Abel Santamaria, Santander; Roe lof Holwerda, Grangemouth. Woensdag vertrokken: Provincia, Lon donderry, IJmuiden; Parkesgate, Roches ter, IJmuiden; Marconi, Kingslynn, IJ muiden; Tor Anglia, Gotenborg; Herm- S, R.dam; Dunbegan Head, Londen; Shekmales, Inganka, Velsen; Merkator, Delfzijl; Edward Brough, R.dam; Mat thias, Antwerpen, IJmuiden; Monte To ledo, Santander; Stirling Eagle, Cont. Plat, IJmuiden; Merc Scandinavia, Fe- lixtowe; Brinda, Gotenborg, IJmuiden; Function, Ipswich; Regent Star, Tafona; D. C. Coleman, Clyde, IJmuiden; Sal- land, St. Maarten; Birte Oldendorff, St. Lauwrence; Mersey Lloyd. Le Havre; Mercur, Stavanger; Marianne-V, Stettin, IJmuiden. Donderdag aangekomen: Ivan Mazu- rannic, IJmuiden, Ipswich; Lindinger Ivory, Bilbao; Stoer, Bremen; Nizhego- rodskiy Konsomolzts, Antwerpen; Impa la, Ipswich; Esteland, Londen; Pepito Ley; Rotterdam. Donderdag vertrokken: Carola Schul te, Emden; Venezuela, Venezuela; Marij- ke Smits, Lagos; Kennemerland, Gent; Bomma, Hamburg. IJMUIDEN. Aan de woensdagmarkt werd aangevoerd: 2300 kg tong, 7 kisten tarbot en griet, 83 kisten kabeljauw, 22 kisten schelvis, 327 kisten wijting, 86 kisten schol, 13 isten schar, 66 kisten varja. PRIJZEN IN GULDENS Per 1 kg. grote tong 12,80-12,78, groot middel tong 11,87-11,79, kleinmiddel tong 11,43-10,62, tong één 10,13-9,29, tong twee 7,51-7,01. tarbot 13,45... Per 40 kg. Tarbot 265-164, griet 220- 120, kabeljauw drie 122, kabeljauw vier 152', kabeljauw vijf 61-46, schelvis vier 64, schol één 154, schol twee 148, schol drie 144-108, schol vier 90-71, wijting drie 56-30, schar 55-31. DE BESOMMINGEN WAREN: KW 152 1.9700, UK 17 3900, UK 56 3700, UK 78 3700, UK 123 9000, VD 6 6900, VD 19 3200. Al met al wordt de gemeentelijke politiek door dit soort manoeuvres en spelletjes in de raad er niet beter op. Integendeel, eerder wordt afbreuk ge daan aan de taak en het werk waarmee de raadsleden zich moeten bezighouden: het onbaatzuchtig behartigen van de be langen van de Velsense bevolking. T. K. Zoals voor de meeste verenigingen was het toch voor de Kennemer Jagers ook geen gemakkelijke tijd. Smit: „We De wandelaars liepen in de eerste clubjaren ook nog in uniform: „Ja, ons overhemd was een schotse ruit en daar hadden we een grijze broek bij. Maar de ouderen vonden die Schotse ruit niet zo passen. Vooral niet bij oudere mensen hè, dus dat veranderde in een grijs overhemd met rooie stropdas. In de oorlog hebben we geen uniform gedra gen. Néééé, dat ging niet. We liepen toen eens in Wassenaar en onze mensen had den een padvindersriem om. Toen stopte er een auto met Duitsers. De gespen werden van de riemen gesneden en in die auto gegooid.” Hendrik Smit ziet De Kennemer Ja gers nu als een sterke vereniging: „We hebben een goed bestuur dat erg actief is.” Gaan de leden zo wel eens met elkaar aan de wandel? Smit: „Nooit”. Nooit? ..Nee, nooit. Kijk, vroeger ging je trai nen, maai- dan liep je ook afstanden van veertig kilometer. Daar krijg je ze nu niet meer voor. We wandelen wel In georganiseerd verband. Dan gaan ze wel mee hoor. We hebben nu ruim veertig leden en die zijn erg voor de vereniging. Het is echt heel wat hoor, dat een wandelsportvereniging zó lang bestaat, daar zijn de banden nrteestal niet zo stevig.” Vertelt dat ook de zustervereniging „De laatste loodjes” in Zaandam dit jaar hetzelfde jubileum viert. Onze jeugd en die van Zaandam hebben eind augustus ale een feestdag gehad. Toen zijn ze naar Bergen a. Zee geweest. Naar de speeltuin gewandeld, pannekoeken gegeten en des avonds 'een broodmaaltijd bij Verkade. Om de kosten te dekken hadden we oude kranten opgehaald.” Het komende weekeinde gaat de vere niging het jubileum al wandelend vie ren. Dan is op zaterdag en zondag een wandeltocht georganiseerd, waarvoor overal in IJmuiden al raambiljetten hangen. Iedereen mag er aan meedoen. Weliswaar staat er geen afstand van veertig kilometer meer op het program ma, maar toch gelooft Hendrik Smit dat het best druk zal worden. Véértig kilo meter? Nee, daar krijg je ze niet meer voor”, zo weet hij zeer beslist. SANTPOORT. Donderdagmiddag om vijf uur is een zeventienjarige brom fietser uit Haarlem op de Hagelingerweg in Santpoort tegen een hier geparkeerde personenauto aangereden, omdat hij vol gens het politierapport „in gedachten was verzonken”. De bromfietser werd met knieletsel door de ongevallendienst naar het Zeewegziekenhuis gebracht. Een daarvan werd gepresenteerd door de wethouders Ockeloen en Roessingh, die verklaarden het eigen B. en W.- voorstel te zullen afvallen. In een stem verklaring, die ook door zijn collega Roessingh werd ondersteund zei wethou der Ockeloen dat hij voor druk van zijn fraktie was gezwicht. Evenals de rest van de PvdA wilde hij liever het be jaardenpaspoort gratis beschikbaar stel len. Daarmee maakten beide wethouders een op z’n zachtst gezegd vreemde ma noeuvre, daarom zo vreemd omdat het gezamenlijke B. en W.-voorstel lange tijd van voorbereiding heeft gehad, in raadscommissies is doorgesproken en doof andere contacten politiek is voor bereid. in I f- •i' o

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 5