DBU-directeur wil geen „koude en kille” sanering consumentenzegels bepleit DISCONTO Weer korter werken bij Philips handelsbalans BRITSE CROTONDERZOEKERS GERED Voornamelijk door ontwikkelingen in Wall Street: Nieuwe ruimte voor Rijksgebouwendienst 1 Groter tekort BEURS BË VERLAAGD Een degelijk huis? Dan ook een degelijke RPS-hypotheek!. Eigenaardig om niet aan eenDAF te denken! Dus’tis, eigenaardig om geen proefrit te maken. j Wettelijke reglementering L Rijkspostspaarbank GELD 1T: W* uw nationale spaarinstelting D ofd JAARVERSLAG OVER ’74 GEPUBLICEERD ENGELAND: i W Suralco genoopt tot produktieverhoging 1 UM II 1 3 SEPTEMBER 1975 ECONOMIE 11 •d Informeer eens naar de aantrekkelijke rente. Bel gratis 0017. Haal een folder in het postkantoor. Schrijf - zonder postzegel - naar de RPS, Amsterdam. ,v' Goud ZATERDAG Inflatie Èiï jSL J iale landel s na (Van onze correspondent) bewo- IL an de iring); September begint teleurstellend et lei- (Van een medewerker) algens nsten. ADVERTENTIE) van de (ADVERTENTIE) de vol- jsvaar- 1 boek- richten Ommeren, -■ Om deze ontwikkeling te stoppen wer- -den in een aantal gemeenten grote kan toorpanden gehuurd, die zowel perso neelsuitbreidingen als een concentratie Van verspreide kleinere vestigingen mo- ge.’.ijk maakten. Aldus de Rijksgebou wendienst in het gisteren gepubliceerde jaarverslag 1974. ding van DEN HAAG (ANP). De dislokatie van ministeries, diensten en instellingen heeft in de grotere gemeenten een zoda nige omvang aangenomen, dat het voort gaan op deze weg tot onaanvaardbare gevolgen voor de doelmatigheid van de dienstuitoefening zou leiden. dei IX» nsten, ik van it onze itb.ewa- man of e admi- liteuren raak bij stekend aarden, Verder werd een aantal projecten in uitvoering genomen waarvan de bouw in het kader van de werkverruiming ver vroegd kon worden. Dit zei gistermiddag de heer B. J. van Willigen, directeur van Delta Baksteen Unie, tijdens de opening van een nieuw kantoor annex showroom te Haaften in Gelderland. Vier Britse grotonderzoekers, die sinds zondag tijdens een ex peditie in de Franse Alpen geïsoleerd raakten, zijn door een hulp ploeg naar de oppervlakte gebracht. Eenmaal bovengronds brachten de vermoeide, maar ongedeerde mannen een toast uit op hun redders. lende bedrijfsberichten een dergelijk ver lies moest ondergaan. in en De behoefte aan huisvesting van rijks- overheidsdiensten is in 1974 verder toe genomen als gevolg van uitbreiding van het personeelsbestand en uitbreiding van taken. De bestaande kantoorruimte bleek niet toereikend om aan de vraag naar nieuwe huisvesting te voldoen, zodat het noodzakelijk bleek naar nieuwe vestigin gen te zoeken. Tengevolge van de uitzonderlijke re genval van de laatste tijd is het water in het Afobaka-stuwmeer boven alle verwachtingen gestegen. Om in 1976 niet boven de maximumhoogte in het stuw- meei te geraken en het water onbenut door de sluiten te moeten spuien, zal Suralco moeten overgaan tot het opwek ken van meer energie (en dus verhoging van de produktie). Men verwacht dat de voorraden aluminium sterk zullen toe nemen. HAAFTEN (ANP). Om in de baksteenindustrie een evenwichtssituatie tussen produktie en afzet te verkrijgen, zal de jaarproduktie van bakstenen met nog ongeveer 200 a 250 miljoen stenen moeten worden verminderd. DEN HAAG (ANP). Een commissie van het hoofdbedrijfschap detailhandel acht het wenselijk dat er enkele wette lijke voorschriften komen op het gebied van de zogenaamde consumentenzegels. Zij deelt dit mee in een ontwerp-advies dat in de vergadering van het bestuur van dit hoofdbedrijfschap op 24 septem ber zal worden behandeld. 'an de telef 11. Dat er ondanks alle structurele pro blemen in deze bedrijfstak toch nog een zeker optimisme voor de toekomst aan wezig is, wordt naar de mening van de heer van Willigen onderstreept door het feit dat Delta Baksteen Unie als de op een na grootste steenproducent in Ne derland toch een nieuw kantoor heeft gebouwd met daarbij een speciale show room voor bakstenen, iets wat volgens de heer van Willigen voor Nederland geheel nieuw mag worden genoemd. Voor 40 van de uitgevoerde werken werd een werkgelegenheidsbijdrage ont vangen van f 19.700.000, In 1974 werden voltooid 126 werken met een totale bouwsom van f 182.230.000,- en gegund 166 werken met een totale bouwsom van f 526.169.00,-. MARIBO (ANP). Ondanks de heer sende recessie en de geringe vraag naar aluminium zal het Surinaamse bedrijf Suralco de produktie van aluminium moeten verhogen. EINDHOVEN. Philips heeft op nieuw een lange lijst werktijdverkortin gen aangevraagd voor in totaal ongeveer 2750 man personeel. De aanvragen, die in oktober en november moeten ingaan, betreffen 20 tot 50 percent inkorting van de werktijden. AMSTERDAM. De laatste beurs week voor Prinsjesdag waarop volgens geruchten vele bedenkelijke financiële zaken zullen worden gepresenteerd, ver liep voor het Damrak in minder plezie rige omstandigheden. Vooral de lokale marktsector lag slecht, omdat er zich nauwelijks kopers meldden. Hoewel ze ker de talrijke ongunstige bedrijfsbe richten hier aan hebben meegewerkt, was het gure beursklimaat toch groten deels het gevolg van de teleurstellende ontwikkeling in New York. Daar liet Wall Street het deze week volledig af weten door in enkele dagen ruim 20 punten te laten vallen. Daarmee kwam men flink beneden de laatste koersen van augustus, zodat september geen floris sant begin heeft laten zien. beurspubliek, en vooral ook de grote financiële beursmakers, zitten daarginds een aantal belangrijke dingen dwars. Zo werd de vrees steeds ernstiger dat de New York City Bank binnenkort de korte-termijnrente, die nu op 7,75 per cent staat, op 8 percent wil brengen. Hierdoor zou de rentebeweging. die nu een aantal weken tot rust was gekomen, weer in opgaande richting worden door getrokken, waardoor alle hoop op een spoedige ommekeer naar lagere regionen in rook op zou gaan. AMSTERDAM (ANP). Om haar ta rieven verder aan te passen aan de geldmarktrente in binnen- en buiten land, heeft De Nederlandsche Bank be sloten deze over de hele linie met een vol percent te verlagen. Maandag gaat het wisseldisconto van 5,5 naar 4,5 per cent; het promessedisconto en de voor- schotrente worden verlaagd van 6.5 tot 5,5 percent. Dit besluit is volgens geldmarktkrin- gen het logische gevolg van de West- duitse discontoverlaging. Daar gingen de tarieven gisteren met een half percent omlaag. De laatste Nederlandse discontowijzi- ging dateert van 15 augustus jl. Ook Italië verlaagt maandag zijn dis conto, en wel van zeven tot zes percent. Op 28 mei jl. werd het tarief verlaagd van acht tot zeven percent. De groei van de behoefte aan huisves ting heeft voorts geleid tot een intensi vering van de voorbereiding van bouw- plannen. Het in 1974 goedgekeurde I meerjarenprogramma 1975-1977 voor werken en aankopen gaf voor 1975 een bedrag van in totaal rond f350 miljoen aan waarvan ca. f60 miljoen werd gere serveerd voor in 1975 aan te vangen bouwwerken. „Baksteenproduktie moet nog verder omlaag y J U wilt veiligheid, in deze tijd hoort een auto allereerst veilig te zijn. U wilt zuinigheid. Economisch in energieverbruik en onderhoud U wilt comfort. Makkelijk te besturen en aangenaam om in te rijden. Behoorlijk wat ruimte. Terecht verwacht u heel wat van uw auto. Er is een DAF dealer bij u in de buurt. unnen ing tot jk is).: Terwijl de beleggers nogmaals op de feiten werden gedrukt dat aandelenbezit ditmaal ,door de reccessiè geen bescher ming biedt tegen de inflatie - een feit waarvan ieder overigens al doordrongen is - werd het deze week opnieuw op pijnlijke wijze duidelijk dat ook een edel metaal als het goud dat niet meer is. Door ingrijpen op hoog internationaal niveau kelderde de prijs van het gele metaal deze week nog eens met rond 15 dollar per ounce en kwam op circa 145 dollar. Begin van dit jaar werd bijna nog 200 dollar voor het goud betaald Nu de opslagfunctie van het goud als basisdekking voor het internationale be talingsverkeer op ernstige wijze is on dergraven, zal het nog wel enige tijd duren voor het metaal zijn handelseven- wicht heeft teruggevonden. De monetaire consequenties van deze ontwikkeling zijn niet duidelijk De ster ke waardedaling is in elk geval een rem op de internationale inflatie en waar schijnlijk een prikkel tot rentestijging. In ons land gaf de obligatiemarkt deze week in elk geval eerder de indruk tot enige verstijging van de rente, ondanks een verdere discontoverlaging in Duits land. De hypotheekbanken kwamen met 9 percent-pandbrievèn op de markt, va riërende met afgiftekoersen tussen 99.5 percent en 100 percent. De obligatie markt zelf brokkelde wat af. En om met een vrolijker noot te eindigen: Norit, I.eidse Wol en de VMF zien het lopende boekjaar vrij optimis tisch tegemoet en verwachten geen lage re winst. IBB Kondor denkt het herstel van vorig jaar zelfs nog te kunnen uitbreiden en Aniem gaat aandeelhou ders opnieuw op zijn aandelen terug betalen. Alleen beide laatste zagen hun aandelen in koers stijgen De rest nam het goede nieuws voor kennisgeving aan. Voor velen is dat een teleurstelling, omdat vele tekenen, die op een economi sche herstel in de V.S. wijzen, beter hadden doen verwachten. Maar het LONDEN (Reuter). De balans van de Britse zichtbare handel voer augustus sluit met een tekort van 370 miljoen pond sterling, zo heeft het ministerie van Handel en Industrie in Londen giste ren bekendgemaakt. Het tekort over juli bedroeg 293 miljoen pond (herzien) en dat over augustus vorig jaar 403 miljoen pond. De uitvoer is van juli op augustus verminderd van 1579 miljoen tot 1494 miljoen pond en de invoer van 1872 miljoen tot 1864 miljoen pond. De lopende rekening van de betalings balans toonde eind augustus een tekort van 260 miljoen pond na een nadelig saldo van 183 miljoen (herzien) eind juli. De handel in olie leverde in augustus een tekort van 278 miljoen pond op tegen 234 miljoen in juli. Het overschot op de onzichtbare handel is niet veran derd en is over augustus uitgekomen op 110 miljoen pond. Het ministerie merkt bij deze gege vens op dat de betrouwbaarder ontwik keling op lange termijn voor het eerst in maanden een sterke verslechtering te zien geeft. Het tekort op de lopende rekening in de drie maanden juni tot en met augustus bedraagt 527 miljoen pond tegen 135 miljoen pond over de voor gaande drie maanden. De handel in andere goederen dan olie ging van een overschot van 167 miljoen naar een tekort van 116 miljoen pond. Nu het internationale inflatiepercenta ge in 1975 zeker weer op 10 percent zal uitkomen, lijkt een olieprijsverhoging vrijwel zeker. Sommige olielanden wil len zelfs tot een verhoging van 25 pro cent gaan En dat zou een nieuwe dom per zetten op de herstelkansen van de wereldeconomie. Bovendien wordt het olieconflict in de V.S. door een verdere olieprijsverhoging op de wereldmarkt erdoor verscherpt, omdat de kunstmatige afstand tussen de olieprijs buiten en binnen Amerika erdoor wordt vergroot. Volgens de heer van Willigen is de uitkoop van bepaalde produktie-eenhe- den in relatie met een produktiebeheer- singssysteem de enige mogelijkheid om in de toekomst tot een gezonde bak steenindustrie te komen. De heer van Willigen hoopt dat de saneringsplannen nog dit najaar uitge voerd zullen worden en naar zijn me ning is het noodzakelijk dat het sane- ringsbeleid voor 1976 zou zijn voltooid. De DBU-directeur waarschuwde ervoor dat een koude en kille gezondmaking met alle schadelijke maatschappelijke en sociale gevolgen vandien zou plaats vin den, indien de gezamenlijke baksteenin dustrie er niet in zou slagen de sanering gecontroleerd te laten verlopen Zonder lyoale steun van overheid en vakbewe ging. zal dit sanerinsbeleid echter niet tot een goed einde komen, zo merkte de heer Van Willigen op. AMSTERDAM (ANP) De advieskoersen (aan- en verkoopprijzen) voor buitenlands bankpapier luiden Amerikaanse dollar 2,61— 2.71; Engelse pond 5,465,76; Belgische frank (100) 6,53—6,83; Duitse mark (100) 100,75—103,75: Italiaans^ lire (10 000) 35,0038,50; Portugese esc. (100) 7,25—9,25: Canadese dollar 2.53—2,63; Franse frank (100) 58,7561,75; Zwitserse frank (100) 97,25—100.25; Zweedse kroon (100) 58,75— 61,75; Noorse kroon (100) 46,2549,25; Deense kroon (100) 42,5045,50; Oostenrijkse sch. (100) 14,4014,70; Spaanse pes. (100) 4,374,67; Griek se drachme (100) 7,15—8.4": Finse mark (100) 68,0071,00; Joegoslavische dinar (100) 13,25— 15,75. I "T In 1974 zijn voor een bedrag van f 69.728.000,- verplichtingen aangegaan voor de aankoop van gebouwen en ter reinen. In 1972 werd voor dit doel 14.922.000 en in 1975 f59.091.00 vastge legd. Het gaat om machinefabrieken Eindhoven, Almelo en Alkmaar, voorts een vijftal toeleveringsbedrijven in Noord-Brabant (Valkenswaard, Weert, Maarheeze en twee bedrijven in Eindho ven). Philips heeft op dit moment werk tijdverkortingen lopen voor 6500 man op een totaal personeelsbestand in Neder land van ongeveer 92.500 werknemers. In de praktijk is gebleken dat de „gebruiker” van baksteen steeds meer zelf kleur en nuancering van het pro- dukl wil bepalen. In dit verband speelt de showroom een belangrijke rol. Daar naast zal deze ook een functie vervullen bij de toenemende exportactiviteyten van Delta Baksteen Unie. Het Congres wil die afstand continue ren en het Amerikaanse bedrijfsleven van de goedkope eigen olie laten profite ren. Maar president Ford wil die afstand opheffen, om zodoende de Amerikanen met duurdere olie te confronteren en tot energiebezuiniging aan te zetten. Over dit geschil zijn al diverse veto’s en tegenge stelde congres-uitspraken gevallen. Maar dat er uiteindelijk een fikse inflatieprik- kei in besloten ligt, is voor ieder duide lijk en zeker voor Wall Street, dat er deze maand maar niet door op gang kan komen. Ondertussen heeft de prijsstijging van 1 percent in augustus ook ons land weer eens hardhandig op de inflatie gedrukt Het streven de prijzen in 1975 beneden een stijging van 8 percent te houden, kunnen we nu verder wel vergeten. Het is al mooi ais de stijging beneden de 10 percent zal blijven. Daar tegenover werd deze week bekend dat de werkeloosheid in augustus verder is gestegen en dat al meer dan 600 bedrijven dit jaar om overheidssteun hebben gevraagd om een levensgevaarlijke crisis te boven te ko men. Allemaal bijzonder nare berichten, die elk vertrouwen in de toekomst on dermijnen. Dat er zich deze week op het Damrak dan ook geen kopers meldden, is geen opzienbarende waarneming meer. Inte gendeel, blijft het nog altijd opmerke lijk dat vooral de internationals zich zo goed blijven gedragen. Zelfs de enorme werktijdverkorting die Hoogovens ge dwongen is voor de komende herfst door te voeren, had maar weinig invloed op de koers. De meeste hoofdfondsen brok kelden weliswaar af, maar hielden toch betrekkelijk goed stand. Alleen in de scheepvaart zat de klad door minder gunstige toekomstverwachtingen van de Scheepvaartunie en de KNSM. De eerste die vorige week al flink was teruggelo pen verloor deze week nog enkele gul dens, terwijl de KNSM rond /5 terug moest. Vooral van Ommeren, die met een sukkelende tankvaart tobt, moest het ontgelden door 15 te verspelen. Op de lokale markt was deze week het verlies van 5 of meer over een breed front tref. AMEV. Assurantiemaatschappi j Stad Rotterdam, Ahold, BAM. Hagemei- jer, Hoek. Pakhoed, Fries-Groningse en Naarden waren er vertegenwoordigers van, evenals Furness die op teleurstel- Het ontwerp-advies is het gevolg van de adviesaanvraag van staatssecretaris Hazekamp van Economische Zaken in juni van het vorige jaar aan het hoofd bedrijfschap. De bewindsman wil weten, of ei voldoende waarborgen bestaan dat ondernemingen die de consumentenzegels verstrekken steeds aan hun verplichtin gen tot verzilvering (kunnen), voldoen. De commissie, die onder voorzitter schap staat van mr. G. van Muiden, algemeen secretaris van het Nederlands Christelijk Ondernemersverbond in het Midden- en Kleinbedrijf, merkt in het ontwerp-advies onder meer op dat het beantwoorden van de vraag van de staatssecretaris werd bemoeilijkt door de onzekerheid over de rol die een te verwachten herziening van de wet toe zicht kredietwezen zou hebben voor het uitgeven van consumentenzegels. D+* rol bleek groter dan aanvankelijk was gedacht. De commissie zeg dat van wijdver breide misstanden bij de consumentenze gels of het uitgeven daarvan stellig geen spiake is. Toch zijn er signalen geweest die er op duiden dat een regeling wense lijk is. Het meest zit Wall Street echter de onzekerheid dwars over de olieprijzen. De olielanden, verzameld in het zgn. OPEC-verband, zullen hierover deze tnaand een beslissing moeten nemen. Hoewel de meningen in dat kamp nogal verdeeld zijn, lijkt een verder olieprijs verhoging wel unaniem aanvaard te worden En dit terwijl de olieleveranties vanuit het Midden-Oosten dit jaar al rond 15 percent beneden die van vorig jaar liggen. s 'C>o'

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 11