Kunstijsbaan van Alkmaar failliet BERTUS QUAARS WIL TERUGVECHTEN 1 SPORT Cijfers toto VECHTERSBAZEN IN SOVJET UNIE: TOT VIJF JAAR WERKKAMP Chilenen moeten naar Baastad VRIJSPRAAK i Olympische Spelen op televisie „AALSMEER” „DAT RIJVERS STRENGER IS KAN IK BILLIJKEN” „IK BEN NU WEL OVER DE TELEURSTELLING HEEN” een miljoen gulden aan prijzen IWOBWU 6: j. I ZATERDAG 1 3 SEPTEMBER 1975 13 SPORT J i Te winnen in de Nationale Puzzelaktle t.b.v. Nationaal Fonds Sport Gehandicapten. Geen modder Relativeren I (Van onze sportredactie) ek, Bertus Quaars: niet meer zeker van plaats. en de BERT BREVOORD V oet bal vandalen I- overal gevreesd de I politie minder De Westduitse zegt (ADVERTENTIE) a l« A ♦1 i* Een Polo N. Extra ter waarde van 10.567,60 van Pon’s Automobielhandel B.V., Leusden. ker ;en ird md de aal uel ;en mde iben leer uyf. de ;gen de rijd een t in oals naar pad. ZEIST (ANP). Een commissie van onderzoek heeft aan het bestuur van de sectie amateurvoetbal bericht dat niet is gebleken dat er betalingen aan spelers zijn gedaan of andere vergoedingen wer den gegeven door de vereniging Aals meer. Ook is niet gebleken dat dergelij ke vergoedingen door derden aan spelers van Aalsmeer zijn gedaan. en dat is, ik weet dat het een cliché uitspraak is, nu eenmaal nog moeilijker dan kampioen worden. Wat koop ik er trouwens voor om nu allerlei negatieve verhalen rond te strooien? Daar maak ik het voor mezelf alleen maar moeilijker mee. Bovendien benadeel ik op die ma nier ook mijn medespelers en als ik iets wil voorkomen dan is het dat wel. to's waren beschadigd en de plaatselijke cafébezoekers waren gemolesteerd. eind moeten komen. Ik vraag me alleen al, wat heeft het voor zin om nu al te gaan speculeren. Als er een tussenba lans moet worden opgemaakt, doe dat dan maar na een wedstrijd of tien”. bij de ingang. Enkele stadions hebben hekken van kippegaas tussen de tribunes en het speelveld. Vernielzuchtigen kun nen rekenen op hoge boetes. De voetbalaanhang van verenigingen, die de Sovjet-Unie bezoeken, kunnen op de zelfde behandeling rekenen. van eeft ring legd istig was en bij em pas is en. ’od sen et- de de- ma tig. rtij liet sij- w. len Dat Bertus Quaars het eerste „slacht offer” is van een wat hardere aanpak van Kees Rijvers is voor hem geen reden om met modder naar zijn coach te gooien. „Mijn respect voor Rijvers is gewoon erg groot en dat hij wat stren ger is dan hij tot dusver was, kan ik alleen maar billijken. Tenslotte is het voor PSV zaak om aan de top te blijven Overigens heeft Bertus Quaars inmid dels ervaren dat ook het veroveren van een landstitel maar een betrekkelijke zaak is. „We waren er allemaal vol van, maar na een week is iedereen het al weer zq’n beetje vergeten. Die enorme kampioensroes die je verwacht, dat is voor ons allemaal wel een beetje tegen gevallen geloof ik. Weet je, toen ik twee jaar geleden met NAC de beker won in het Feyenoord-stadion, die toestanden daar omheen zijn me meer bij gebleven was geworden”. LONDEN (UPI). Het Davis Cup- comité heeft gistermiddag in Londen besloten niet in te gaan op het verzoek van Chili de wedstrijd voor de halve finales van het toernooi tegen Zweden in een neutraal land te spelen. Het comité, dat uit zeven personen bestaat, handhaafde met meerderheid van stem men Baastad als plaats van handeling. De leden van het comité waren van mening dat er voldoende maatregelen genomen waren om de veiligheid van de Chilenen te verzekeren. EINDHOVEN. De dreun is hard geweest voor Bertus Quaars, maar hy heeft het ergste nu wel gehad. „Ik geloof dat ik nu helemaal over de teleurstelling heen ben”, zegt de voetballer die er voor honderd procent op had gerekend een vaste plaats te krjjgen in het basiselftal van landskampioen PSV. Geen overmoedige gedachte, want tegen het einde van het vorige seizoen bewees Quaars zo nadrukkelijk te zijn inge- burgerd in de PSV-formatie, dat niet alleen hij ervan overtuigd was dat coach Kees Rijvers dit seizoen zonder meer een beroep zou doen op de voormalige sterspeler van NAC. Met de vierde competitie-ronde voor de deur wacht Quaars echter nog altijd op zjjn eerste optreden en dat is de afgelopen weken een hard gelag geweest voor de 28-jarige Bredanaar, die dacht voor „het seizoen van zjjn carrière” te staan. LONDEN (Reuter). Groot Brittan- nië geniet de twijfelachtige eer te wor den erkend als koploper op het gebied van het voetbal-vandalisme. „De idiote minderheid van het supporterdom”, zoals een Britse journalist het uitdrukte, „heeft een spoor van gebroken ruiten, omge gooide auto's en doodsbange omstanders door Europa getrokken. Het afschaffen van de mogelijkheid van goedkoop ver voer, een versterkte politiemacht en het optrekken van omheiningen om de her rieschoppers in te perken zijn daar als eerste reacties uit voortgevloeid. In En geland hebben de spoorwegen snel gere ageerd, toen vernielzuchtige fans op de laatste zaterdag van augustus de speciale voetbaltreinen voor meer dan een half miljoen gulden schade toebrachten. Aan de mogelijkheid om goedkoop naar het voetbalstadion te reizen werd onmiddel lijk een einde gemaakt. De volgende zaterdag kon een woord voerder van de spoorwegen constateren, dat met het weren van de supporters ook het vandalisme was verdwenen. Dat was een niet geringe oplichting, want de week tevoren hadden supporters van Chelsea op de terugweg vanuit Luton niet alleen hier en daar ruiten stuk gegooid en auto’s in brand gestoken, ZANDVOORT/AMSTERDAM. Hel nu zeker dat Roy Schuiten zijn aanval het werelduurrecord op 31 oktober I doen. Hij start om 12 uur ’s middags de Mexicaanse olympische wieler- an, waardoor het voor de AVRO mo- lijk wordt om de race direct op de evisie uit te zenden. In Italië gebruikte de politie aan het eind van het vorig seizoen traangas ter beteugeling van het van oudsher roerige supportersvolk. Op die manier werd voorkomen dat de muren van het stadi on in Napels werden bestormd. Op de zelfde dag werd eveneens traangas ge bruikt in Milaan. Hoewel de boetes hoog zijn, heeft dat het vandalisme niet kun nen beteugelen. In Spanje doen zich nauwelijks problemen voor, hetgeen op merkelijk mag heten, aangezien wat club- liefde betreft geen volk de Spaanse supporter kan evenaren. De angst voor het gezag is echter groter dan de geest drift voor het voetbal. Bij grote wed strijden bewaken niet meer dan vijftig a honderd politie-agenten de orde in de stadions. Bij minder belangrijke ontmoe tingen is dat aantal navenant minder. De politie is geposteerd rond het veld en De feiten zijn inmiddels bekend: Rijvers vond dat Bertus Quaars gedurende de aan de competitie voorafgaande oefen campagne te weinig betrokken was bij de dingen die zich op het veld afspeel den. Quaars zou te wisselvallig zijn ge weest en vooral niet hebben voldaan waar het aankwam op zijn verdedigende taak als middenvelder. Gevolg: toen de elf namen voor het verrichten van het eerste seizoenkarwei, de thuiswedstrijd tegen MVV, bekend werden gemaakt was die van Quaars er niet bij. De jonge Zweed Peter Dahlqvist kreegq (en krijgt tot dusver) de voorkeur. Hoewel Bertus Quaars tot de betrek kelijk kleine categorie voetballers hoort die hun sport niet als zaligmakend be schouwen, wil hij niets liever dan de plaats die hij vast in handen dacht te hebben zo gauw mogelijk terug verove ren. „En”, zegt Quaars, „dat kan maar op één manier, namelijk keihard en nog eens keihard werken. Het zal vooral een mentale kwestie zijn, want ik weet heus wel dat ik nog kan voetballen. En ook dat ik in verdedigend opzicht mijn mannetje sta, als het moet. Dat heb ik in de slotfase van de vorige competitie toch wel bewezen, dacht ik. Eén ding wil ik voor alles voorkomen en dat is dat ik het grootste gedeelte van de competitie op de bank moet zitten. Vorig seizoen (zijn eerste bij PSV, dat er in tegenstelling tot bijvoorbeeld FC Brugge, FC Twente en Cercle Brugge wél in slaagde Quaars bij NAC weg te krijgen, rea.) heb ik dat gedaan, bij NAC is het een seizoen het geval geweest en ik ben er bepaald niet happig op om dat nog eens mee te maken”. moeite te hebben met het probleem van het supportersgeweld dan de Britse col lega’s en men wil het daar zo houden. In München, waar Britse en Schotse clubs op bezoek komen, treft men reeds maatregelen om het te verwachten Brit se supportersgeweld te keren. Daar ligt de nadruk op preventie. Vier camera’s van een gesloten televisiecircuit zijn constant op de toeschouwers gericht, waardoor agenten in burger onmiddel- lijk kunnen worden gedirigeerd naar de plaatsen waar moeilijkheden dreigen te ontstaan. Dat Bertus Quaars, bezig aan het der de jaar van een avondstudie atheneum, zaken pleegt te relativeren blijkt onder andere uit de manier waarop hij reageert op de al in diverse toonaarden geuite bewering dat geen enkele ploeg PSV van een nieuw landskampioenschap kan afhouden. Quaars: „Ach, waarop wordt zoiets nou gebaseerd? Óp die drie wedstrijden die we gewonnen hebben? Vorig seizoen De cijfers van de toto van het afgelopen weekeinde Nederland is het dan zeven uur in avond. Schuiten zal slechts enkele en voor de race naar Mexico ver ben. Mocht hij er bij zijn eerste ing niet in slagen het record van ■ckx te breken, dan is het twijfelach- of hij nog een tweede poging zal begonnen we ook ontzettend sterk kwam er later een terugslag. Dat dezelf de clubs als altijd weer bovenaankomen, dat lijkt me wel een uitgemaakte zaak. Maar laten we eerst maar eens wat verder zijn in deze competitie. Tegen Telstar spelen we morgen onze eerste echte uitwedstrijd (PSV’s eerste ontmoe ting op vreemd terrein was die tegen de gepromoveerde stadgenoot Eindhoven) en dat is voor elke club een moeilijke klus. Telstar, Sparta, dat zijn zo een paar van die clubs die de gekste dingen kunnen doen. Als blijkt dat we dit seizoen uitwedstrijden van dat kaliber kunnen controleren en vrij gemakkelijk kunnen winnen, dan ben ook ik geneigd te zeggen dat niemand ons kan tegen houden. Want natuurlijk is het duidelijk dat we met deze ploeg weer een heel In de Sovjet-Unie veroorzaakt het supportersgeweld de betrokken instanties eveneens de nodige hoofdpijn. Bij het behalen van de Russische beker ging het legioen van Ararat zich in het Razdan- stadion van Jerevan te buiten aan ver nielingen. In Moskou zelf zorgen geüni formeerde eenheden van het leger er voor dat de toeschouwers zich naar behoren gedragen. In het Lenin-stadion, dat aan 100.000 bezoekers plaats biedt, zitten ze schouder aan schouder rond het veld. Wanneer zich op het veld ook maar iets voordoet, dat de gemoede ren in beweging zou kunnen brengen staan ze als één man op en keren zich tegen het publiek. Bereden politie be waakt de menigte op weg naar en uit het stadion. Zo nu en dan worden voor bijgangers gefouilleerd om te voorkomen dat flessen drank mee naar de tribunes worden meegenomen. Als iemand er des ondanks in slaagt een fles naar binnen te smokkelen en iemand ziet hem een slok nemen, dan wordt hij afgevoerd naar een politiepost met een beste kans in de cel terecht te komen. Op de minder belangrijke vergrijpen staat nog altijd vijftien dagen gevangenisstraf. Maar als iemands eigendom is kapot gemaakt, qf iemand ernstig is gewond, of dat de herrieschopper verzet pleegt tegen de politie, kunnen straffen worden uitgesproken tot vijf jaar werkkamp toe. DEN HAAG (ANP), lotto en t„._ - zijn: Lotto no. 36: aantal deelnemers: 860.318; bruto inleg: 3.307.143; prijzenbedrag 1.702.493. Ie prijs: geen winnaar, van het besschikbare bedrag gaat éénvijfde deel naar de jackpot van a.s. zondag. Het overige viervijfde deel wordt in gelijke delen ver deeld over de overige prijsklassen. 2e prijs: 1 winnaar, die bruto 293.371 ontvangt. 3e prijs: 73 winnaars, die elk bruto per kolom 5094 ontvangen. 4e prijs: 3954 winnaars, die elk per kolom 113 ontvangen. 5e prijs: 9053 winnaars, die elk per kolom 49 ontvangen. Jackpot voor de lotto van a.s. zondag (nr. 37) 136.282. Toto no. 36: Aantal deelntmers: 212.923; bruto inleg: 562.005; prijzenbedrag: 266.952. Ie prijs: geen winnaars, van het beschikbare bedrag gaat éénderde deel naar de jackpot van a.s. zondag. Het overige tweederde deel wordt in gtlijke delen verdeeld over de overige prijsklassen. 2e prijs: geen winnaars, van het beschikbare bedrag (incl. éénderde deel van de le prijs) gaat de ene helft naar de jackpot van a.s. zondag. De andere helft naar de 3e prijs. 3t prijs: 13 winnaars, die elk bruto per kolom 13.860 ontvangen. Jackpot voor de toto van a.s. zondag (nr. 37) 86.759. irwacht wordt dat de curator alles doen om het voortbestaan van de lan en de sporthal te continueren, wordt niet uitgesloten geacht dat de eente Alkmaar het complex uitein- jk zal overnemen. Ik sta hu wel een beetje in de publici teit, maar de belangstelling komt voort uit een situatie die voor mij niet zo prettig is. Daar had ik het tot voor kort een beetje moeilijk mee, maar met het wegglijden van de ergste teleurstelling ben ik ook dat weer anders gaan zien. In ieder geval heb ik er voor gewaakt om over te komen als de gefrustreerde voetballer die er naast staat en nu de kans krijgt eens lekker te katten. Dat zit er bij heel PSV trouwens niet in, zo’n mentaliteit. Gelukkig maar, want daar mee maak je een bepaalde zaak alleen maar erger en trek je bepaalde verhou dingen scheef. Als ik soms lees wat voetballers zeggen als ze in een situatie verkeren die niet zo prettig is, dan denk ik wel eens: tjonge, tjonge, wat denk je daar nou toch mee te bereiken. Ik heb de zaak voor mezelf verwerkt en heb vertrouwen in mijn eigen mentaliteit. Ik ken mezelf goed genoeg om te weten dat ik terug kan vechten. Bovendien, dat ik een kans krijg staat wel vast, want heb jij wel eens gehoord van een elftal dat kampioen werd en daarvoor in een heel seizoen maar elf spelers nodig had? Lange tijd heeft het er naar uitge zien dat de landen buiten Noord - Amerika het zonder televisie-i^itzen- dingen an de spelen zouden moeten doen. Het organisatiecomité in Mon treal (Cojo) had een bedrag van 18 miljoen dollar geëist, de gecombi neerde omroepen van Europa, Japan en Latijns Amerika wilden niet meer dan 9,3 miljoen dollar betalen. Lord Killanin, president van het Internati onale Olympisch Comité, had de Canadezen al eens gewezen op de plicht er voor te zorgen dat de spelen in zoveel mogelijk landen op de tele visie te volgen zouden zijn. Volgens onbevestigde berichten zou de over eenkomst zijn gesloten voor een be drag van 10,3 miljoen dollar. OmW maar ook nog het interieus van treinen kort en klein geslagen, banken uit de ramen op de rails gegooid en het treinverkeer in beide richtingen ont wricht. Met behulp van de inhoud van postzakken werd bovendien brand ge sticht in enkele compartimenten. Bij een andere gelegenheid bestormden suppor ters van Manchester United, die een ongeëvenaarde reputatie bezitten op het gebied van vernielzucht, een restauratie wagen en molesteerden de beheerder. Vijftig supporters werden als gevolg daarvan gearresteerd. De Britse minister van sport, Denis Howell, zelf eens een eersteklas scheids rechter, heeft een hartig gesprek gehad met de veertien verenigingen, die dit seizoen Engeland in de Europese voet balcompetities vertegenwoordigen. Ho well is van mening dat de voetbalvere nigingen de verantwoordelijkheid voor de gedragingen van hun supporters op zich moeten nemen. De meeste clubs op het Europese vasteland nemen maatre gelen, zodra het Britse supporterslegioen in aantocht is. Engeland dreigt berucht te raken door de wandaden van zijn voetbalsupporters. In Frankrijk heeft het voetbalvanda lisme eveneens minder grote vormen aangenomen dan in Engeland, maar het bezorgt de autoriteiten toch al jarenlang hoofdpijn. Het meest roeren zich de aanhangers van de zuidelijke clubs, met name van Bastia en Ajaccio op Corsica en Olympic in Marseille. Na de veldslag, die de volgers van Bastia en Marseille enkele jaren geleden uitvochten, heeft de Franse voetbalbond bevolen dat alle velden van hoge omheiningen moeten worden voorzien. Politie-versterking is altijd beschikbaar voor wedstrijden waar moeilijkheden worden verwacht en de Franse bond treedt hard op tegen clubs waarvan de supporters onwillig zijn. Een beeld van een wedstrijd in Zuid-Europa. Boze supporters slopen het doel, een beeld dat helaas niet meer tot de hoge uitzon deringen behoort. LONDEN. Na maandenlang touwtrekken is er toch overeenstem ming bereikt over de televisierechten van de Olympische Spelen voor lan den buiten Noord-Amerika. Dit maakte een woordvoerder voor Sir Charles Curran, president van de Eu ropese Omroep Unie (EBU) vrijdaga vond in Londen bekend. Hij zei voorts dat nadere details maandag openbaar zouden worden gemaakt. In een communiqué liet Curran weten: „Ik ben blij dat het met de steun van andere omroeporganisaties gelukt is tegen redelijke kosten de olympische televisiebeelden voor de sportliefheb bers veilig te stellen”. ALKMAAR (ANP). De president van de Alkmaarse rechtbank heeft de Stichting IJssport Noord-Holland te Alkmaar in staat van faillissement verklaard. Mr. II. J. Knuwer uit Den Helder zal als curator optreden. Er is een schuld van f 4,3 miljoen, waarvan gemeente Alkmaar 3,5 miljoen nt. Verder moet nog 570.000 aan Z worden betaald van de bouw ijl de ABN 147.000 te vorderen Ook in Nederland worden speciale maatregelen getroffen, wanneer het Britse voetballegioen in aantocht is. Guus Brox, manager van Feyenoord zegt: „Wij staan in nauw contact met de politie en het Britse consulaat. Bij de wedstrijd tegen Ipswich op 17 september zal er veel meer politie op de been zijn dan normaal het geval is.” Feyenoord heeft dan ook slechte herinneringen aan de supporters van Tottenham Hotspur, die vorig jaar na de UEFA-cup finale in Rotterdam aanzienlijke verwoestingen aanrichtten. „Wij zijn enigszins beducht voor de komst van de Britse supporters”, aldus Brox. In vergelijking tot Engeland heeft België weinig problemen met suppor- tersvandalisme. Toch lijken de stadions op forten met hun hoge omheiningen van staaldraad, die de kijkers van de spelers scheiden. Ook hier worden de Britten gezien als de voornaamste her rieschoppers. Verleden maand nog wer den na afloop van een vriendschappelij ke wedstrijd in Oostende 33 volgers van Manchester United gearresteerd, nadat ruiten waren ingegooid, geparkeerde au- De renners Aling, Van Katwijk en Vranc- ken hebben de noodklok geluid, omdat zij sinds 1 juni geen salaris meer ontvingen van werkgever Alsavar (Ton Vissers). De finale van het herenenkelspel van het toernooi in Willemstad zal gaan tussen Santa na en Mandarino. Polen heeft in de wedstrijd tegen Noor wegen (Davis Cup) een 2-0 zege behaald. Na een nederlaag tegen Raymond Ceule- mans heeft Rini van Bracht gisteravond zijn terste wedstrijd in het toernooi om de Coupe Simonis (driebanden) gewonnen van Laurent Boulanger: 60-58. De amateurwielerploeg Soka Flandria - heeft de renners Hans Langerijs (winnaar Olympia’s ronde) en Ad Tak (nationaal kam pioen) gecontractterd. De gebroeders Vollebregt waren gisteren met een tweede plaats (Flying Dutchman) de beste Nederlander in de strijd om de West duitse titels. OP

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 13