DE VIJFHONDERDSTE REDDING VAN DE SAR Helikopter-afdaling werkt als sociale dienst’ van luchtmacht n N f s x U ’X 1 Twee emmertjes water halen, een pink overvlieg en, door Hans Rombouts Watermonsters 1 Veilig gevoel Handige jongens Windkracht 11 n Slaappillen redden van zeelui en patiënten «^:SHfenh Foto’s Poppe de Boer. minuten! of Qranje-oord in Harlingen (vliegtijd 12 minuten) De mensen van Vlieland ga; n liever naar Harlingen in velband met de boot». rik inding voor ziekenhuisbezoek. Bij de ziekenhuizen zijn speciale landingsstnps vooi de helikopters gemaakt. De laatste tijd heeft men nogal wat a.s. moeders als nood-passagiers. Daarover worden natuurlijk nogal wat giappcn gemaakt bij de SAR. In ieder geval hoeven de monteurs- redders bij het overbrengen van zo’n moeder niet het speciale knal-oranje- plonspak aan, dat ze dragen als ze iemand uit de koude zee moeten oppikken. Dat pak absorbeert het water, dat zich dan kan a.' nptssen aan de lichaamstemperatuur. De vliegers hebben een waterdicl op maat gemaakt rubber pak aan onder hun overal. De vier SAR-helikopters met de Flintstone-namen Fred, Wilma, Barney en Pebble (Betty is na een goed afgelopen crash van het toneel verdwenen) hebben - in tegenstelling tot de normale luchtmachttoestellen - een lier, die 175 kg kan trekken. Dat betekent bij een redding, dat er niet twee natte kerels tegelijk aan de kabel kunnen hangen. Als het slachtoffer niet bij machte is om De uitrusting van de helikopterbe- manning hangt direct voor het grijpen. Klaar voor actie. De Wilms staat gereed op het platform var. Soest er eer Evenals op Terschelling staat in Soe - terberg altijd een toestel van de SAP paraat. Een vlieger wordt bij een oefening uit zee o 'gepikt. Sergeant-majoor vlieger Herman van Bolden (links) met de boordmonteurs- redders sergeant I Dick Schuller (in het zg. plonspak) en zijn collega sergeant- majoor Wim Horsmeier. r. 3 ■«Ff ’t r 1- De SAR heeft het drukker met zijn andere taken (het uitvoeren van fotovluchten behoort ook tot de officiële I bezigheden), die er in de loop van de I zestien jaar dat de eenheid nu bestaat I lijn bijgekomen. Je zou de SAR op dat gebied bijna de sociale afdeling van de luchtmacht kunnen noemen. Of het nu gaat om het in veiligheid brengen van een zeehondje of een zeeman dan wel om het overvliegen van een kapper naar Vlieland, of het plaatsen van een ooievaarsnest op een kerktoren, men draait er wel de rotor maar niet de hand voor om. Sergeant-majoor-vlieger Herman van Bolden: „Het is echt niet allemaal zo spectaculair natuurlijk. Ik had laatst een jongen op Terschelling, wiens pink er af was. De dokter verzekerde me, dat, als er binnen een half uur in een ziekenhuis iets aan gedaan kon worden, de kans bestond, dat de jongen zijn pink zou kunnen behouden. Dan kun je niet gaan opbellen om te vragen of het wel goed is, dat je aan de slag gaat. Dan handel je onmiddellijk. Als je dan zo’n jongen zijn vinger teruggeeft voor zijn leven, dan is dat toch mooi meegenomen. Dan heb je wel voldoening van je werk”. Allemaal even leuk zijn de ervaringen natuurlijk ook weer niet. Van Bolden: „Ik kreeg laatst het verzoek om te helpen speuren naar een drenkeling, een badgast, die vermist was De boot was al een half uur aan het zoeken, maar kon hem niet vinden. Met de heli hadden we hem zo in de peiling. Hij hing met zijn hoofd omlaag. Het was te laat. Dat doet je wel wat”. Toen er door Volksgezondheid watermonsters genomen moesten worden in do Waddenzee werd de SAR ingeschakeld. "Van Eolden: „Dat was een kwestie Van emmertjes water halen. We lieten aan de iijn emmers zakken en, hop, we hadden de monsters aan boord. Het ging om het lesten van het water langs de badstranden.” TNO en TH Delft maken graag gebruik van d- diensten van de SAR (in samen werking met de NASA is er een project aan de gang om stereofoto’s van de beweging van de golven te maken). Onlangs vloog een helikopter met een staatssecretaris en een omroep-TV- equipe over het gebied, waar landschapsparken geprojecteerd zijn. De SAR werd ingeschakeld voor het verkeersobject Oudenrijn. Indertijd haalde een helikopterbemanning oorknopjes voor Godfried Bomans op, die op Rottumerplaat bivakkeerde en een week daarna pikte men op verzoek van Jan Wolkers op dat zelfde eiland een jonge zeehond op (voor jonge zeehonden heeft men een vast adres bij een familie in Pieterburen, die de beesten opfokt en weer uitzet). Het plaatsen van ooievaarsnesten zou je een specialiteit van de SAR-redders kunnen noemen. In Oudkarspel bijvoorbeeld weten ze daar alles van. Weer een heel andere speciale service is het overvliegen van nieren voor een transplantatie. Zo heeft men vluchten voor dat doel gemaakt van Gent naar Leiden of Nijmegen. Buitenlandse filmploegen zijn ook nogal eens te gast van de SAR. Commandant Schols: „We beschouwen dat gewoon als goodwill missies voor ons land. Ze nemen fraaie shots van ons land en draaien die - noem maar eens wat - in Amerika. Dat trekt de toestellen is 180 km per uur. Ze gaan niet voor een zuchtje wind opzij. Of om het met hun eigen woorden te vertalen: „ze maken het daar waar in hun toko”. De basis voor a, die vele uiteenlopende acties is de perfecte samenwerking en teamgeest. De mensen van de SAR beschouwen hun eenheid als een soort bedrijfje, waar ze samen verantwoordelijk voor zijn. Ze kennen elkaar door en door en zijn ook bereid om voor elkaar in te springen. Zo zette vorig jaar een van de bemanningsleden zijn caravan op Terschelling. Hij kon daardoor diensten in vakantietijd voor anderen gemakkelijker -overnemen. De SAR heeft op zijn beurt weer alle waardering voor de collega’s van de vliegbasis Leeuwarden, die in het weekeinde, als de SAR niet stand-by is (omdat er in de weekends niet door de luchtmacht geoefend wordt bij» de eilanden) klaar staat om de „sociale” taken van de SAR waar te nemen. Naast de officiële pijlers van de SAR (redding ven vliegers en luchtfotografie) heeft di': luChtmachtonderdeel een enorm scala van bezigheden. We hebben de gewonden- of hospitaaltransporten al genoemd Dan is er het redden van Die monteurs-redders zijn handige jongens. Dat moet ook wel. omdat ze onder alle omstandigheden hun hersens en handen moeten kunnen gebruiken. Ze krijgen dan ook een speciale opleiding en mogen tenslotte een wing op hun uniform dragen. Geen enkele monteur in de luchtmacht mag dat, de „redders” alleen wel. Ze zijn ook officieel lid van de viiegtuigbemanning, hetgeen dan weer bepaalde financiële en sociale voordelen heeft. Kapitein Schols: „Het zijn allemaal jongens, die je om een boodschap kuni. sturen. Het zijn allemaal prima neuzen”. Monteur-helper adjudant Toon van Os. die eens een paniek moest bedwingen bij een scheepsramp, en, omlaag gekomen, op bet dek de bemanning in twee groepen moest indelen, zodat een doeltreffende reddingsactie kon worden uitgevoerd samen met de Marine Luchtvaartdienst, die de grote acties vanuit Valkenburg coördineert, die monteur Van Os zegt: „De selectie is streng. Je moet so wie so een goede monteur zijn; je moet uitstekend kunnen reddend zwemmen je moet een halve dokter zijn en meer dan een normale EHBO-kennis hebben. Wij mogen dan ook morfine inspuiten als dat nodig is. Natuurlijk hebben we allerlei materiaal bij ons als beademingsapparatuur. Het is dankbaar werk, al valt het niet mee om in de winter wat in het ijskoude water te zitten pionieren”. ii.i.r’im:..'' weer mensen naar ons land”. Bij de Grand Prix in Zandvoort staat de SAR ter plaatse klaar met een toestel. Alle activiteiten vallen onder de noemer oefeningen. De bemanningen blijven op die manier paraat. Een bijzonder plezierige „bijkomstigheid” van dat alles is. dat men bijzonder gemotiveerd kan werken en veel contact heeft met de burgerij. „Ons werk geeft volop voldoening aan iedereen”. Vandaar dan ook dat er een gedrang is om bij de SAR te komen. Maar de mensen die er werken willen niet weg. Of het feest van de vijfhonderdste reddingsactie (dus een activiteit om een mens te helpen; de andere zaken vallen er buiten) een fikse zaak zou worden hing nog van de aard en afloop van die jubileumvlucht af. Ondertussen is de vijfhonderdste een feit geworden. Een vakantieganger met een hartinfarct werd heelhuids van Terschelling naar het ziekenhuis in Leeuwarden gebracht. Dat was dus weer een dankbare klus. Vandaar dat de vlag nu feestelijk uitgestoken kan worden. De eilanders doen er aan mee. want de SAR is een onderdeel van hun gemeenschap geworden. Eigenlijk detoneert de piepkleine kantine van de SAR op de vliegbasis Soesterberg. Aan de wand hangen scheepsreddingsboeien, zoals van het Russische Archangel of de Noorse Mulus. Je zou eerder denken in een Marine-etablissement te zijn. Maar de uniformen zijn blauw en de overalls qrijs. Kapitein J. Schols, de commandant van de SAR, is trots op zijn afdeling, op zijn mannen. „Het zijn allemaal ervaren neuzen, die hier zitten. Je draagt hier wellicht meer persoonlijke verantwoordelijkheid dan waar ook. Er kunnen direct levens van afhangen, van je oordeel, van je beslissing. Je moet voorzichtig zijn: kijken of je iets nog kan maken, nog kan doen. Als we het sein voor een reddingsactie krijgen is het meestal qeen mooi weer en zijn de omstandigheden rot. Steek ik als vlieger mijn nek uit dan gaan er vier het sop in”. Er is nog nooit een man het sop in gegaan afkloppen natuurlijk er zijn er wel uit het sop gehaald. Want dat is de primaire taak van de SAR: vliegers, die (vooral boven het waddengebied) in moeilijkheden komen de helpende hand te bieden. Gelukkig komt dat maar zeer sporadisch voor, omdat de vliegveiligheid groot is. Maar het is nu eenmaal noodzakelijk dat er een helikopter standby staat op Terschelling, dicht bij de oefen- schietgebieden als de Vliehorst en de Noordvaarder. Vorig jaar pikte men een Duitse overste op uit de woelige baren. Het moet al heel slecht weer zijn, wilier de helikopters, die onder commando van Soesterberg staan (uitgezonderd de heli van Terschelling, die onder de vliegbasi: Leeuwarden ressorteert) er niet uitgaan Niet voor mets is het devies van dit groepje „Servans in periculo” hetgeen wil zeggen: „dienend in gevaar”. Men vliegt tot in windkracht elf en ’s nachts windkracht acht. De kruissnelheid van De badgasten op Terschelling vinden het een veilig get oei dat er steeds een luchtmachthelikopter klaar staat. Die geborgenheid zit ’m dan meer - maar dat weten z’j niet - in bet feit, dat er bij een calamiteit op het eiland zelf onmiddelliik hulp gebeden kan worden. Ais er een badgast in zee bij het zwemmen in mot ili ikheden komt moet hij het van de reüii ngsbrigades hebben. Voordat namelijk de he’i gewaarschuwd is is het meestal te laat in dit soort gevallen. De eilanders zijn de luchtmacht erg dankbaar voor hun aanwezigheid. Als een terzijde zegt kapitein Schols: „Onze activiteiten hebben als nevenaspect dat Ken minder last heeft van de geluidshinder. Dat wil zeggen: rpen accepteert hei, eerder, dat hier nu eenmaal geoefend moet worden met vliegtuigen, omdat het onze aanwezigheid op Terschelling noodzakelijk maakt. Trouwens, de eilanders zelf klagen veel minder over geluidsoverlast dan de badgasten”. Bewijs voor de dankbaarheid ten opzichte van de SAR in de kantine op Soesterberg (waar de basis is van de SAR) hangt een keurig briefje opgeprikt: „24 september feest op Terschelling, aangebeden door de gemeente. Varken aan bet spit in het zwembad”. «5- 'i de kabel te grijpen en de lus om zijn lijf te bevestigen gaat een redder met een draad langs ’e kabel omlaag, doet de drenkeling in de lus en laat hem ophijsen. Daarna komt hij zeil weer omhoog. ’-Vi ’';-W De SAR «Search and rescue), het kleinste onderdeel van de Koninklijke Luchtmacht met een eigen embleem, heeft een feestje op stapel staan. De vijfhonderdste reddingsactie van deze helikoptergroep is een feit. Daarmee heeft men een mijlpaal bereikt waarop men bij de luchtmacht erg trots is. Men zou de SAR wel de vliegende promotion- afdeling van de luchtmacht kunnen noemen afwel met een knipoog naar de naam van het vroegere stuntteam, de Whisky Four, de Zoutwater-Four. Er is geen militaire afdeling, die zo'n nauw en nuttig contact heeft met de burgerij als deze SAR. een groep, die bestaat uit vier Alouette Hl-helikopters, ieder met een bemanning van één vlieger en twee boordmonteurs-redders. De eilanders zijn daarom alleen al gelukkig met de parate helikopter op Terschelling, omdat ze weten direct geholpen te kunnen worden als dat nodig is. Er worden dan ook zc’n stuk of veertig hosp'.taalvluchten per jaar gemaakt. Patiënten, die snel hulp nodig hebben (Herman van Bilden: „zo had ik letnauc. die ie veel si; tppillen had ïbslikt. Het was zo ernstig, dat de dokter zelf mee wilde”), krijgen een razendsnelle overtocht naar oiwel het Bonifatüisziekenhibs of hét Triotelziekenhuis in Leeuwarden (met junstig weer nauwelijks twintig zeelui bij scheepsrampen (men heeft zelfs een Russische onderscheiding voor liet in veiligheid brengen van drie Russen). De SAR zorgt voor het vervoer van het Koninklijk Huis (zoals de komst van prins Bernhard naar hotel Bouwes in Zandvoort). Men werkt voor overheid en ‘■eml-overheid zoals de Rijkswaterstaat (fotograferen en cartegrnferen van o tde Delta-werken) en de Rijksdienst voer de IJssclmeerpolders („dan vliegen we weer eens voor een ornitholoog, een vogeldeskundige. dan weer voor een planoloog”) F iL 1 li. ffl T i 1 t - - zo

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 15