INTERVENTIE VAN EEG GEEIST DOOR ITALIË Zorgen EEG-landen over naleving van Helsinki-akkoorden Gemaskerde getuige Edward Kennedy- documenten spoorloos leider I Heftige ontkenning van Ethiopië over executie-geruch ten Na Prinsjesdag „Willem en Piet” Twee doden bij botsing Haig bezorgd over Nederlandse defensiebezuiniging „Democratie zwaar beproefd" Grijnzende f Waarschuwing van NAVO-opperbevelhebber Kathedraal bezet DREES JR. IN NIEUW BOEK: WELLICHT FUSIE VAN OGEM EN Groep ontwikkelingslanden drijft zaak op de spits NEDERHORST „Wijnoorlog” 41/ A. 2 ZATERDAG 1 3 SEPTEMBER 1975 3 BINNEN- EN BUITENBAND (Van onze redacteur in Washington, Henk Leffelaar) J 9 ital itie (Van onze speciale verslaggever in Venetië, Henk Kolb) VENETIË. De EEG-landen maken zich, min of meer in stilte, zorgen over de naleving van de Hel sinki-akkoorden met het Oostblok. De‘negen ministers van buitenland se zaken hebben dan ook afgespro ken dat zij gezamenlijk zullen gade slaan in hoeverre het de Sovjet unie en haar vazalstaten ernst is bij het vergemakkelijken van de be trekkingen tussen Oost en West. ide y list t in uit old len óch mst ide- >ne- na- irie i er oM- tbr NEW YORK. De aanvankelijk veelbelovende onderhandelingssfeer op de speciale zitting van de VN over een nieuwe economische orde die de Derde Wereld ten goede moet komen, is omgeslagen. Minis ter Pronk, die de werkgroepen als voorzitter coördineert, zei dat er niet meer dan 50 percent kans is dat de gesprekken maandag afge rond zouden kunnen worden. (Van onze parlementsredactie) Een handelaar in verdovende middelen uit New York van De „zeer ontspannen discussie” van de negen ministers van buitenlandse zaken tegen het aangrijpend decadente decor van een in de nazomer smachtend Vene tië, weerspiegelde ook bekommernis met het Midden-Oosten. nigen. Haig zei, dat de tendens tot bezuinigingen voor dit doel in indivi duele gevallen bestaat. Maar dit leidt tot zelfvernietiging, aldus de NAVO- commandant. Hij nam toen een deel van het dossier mee, maar hij gaf dit later terug, het geen door zijn opvolger, Jesse Oliver, werd bevestigd. In hun wandeling langs de actuele politieke problemen hebben de ministers een hernieuwd gevoel van bezorgd heid", die hij bij de Europese NAVO- landen had geeontateerd. Volgens Moynihan vergegenwoordigde het document een „gebalanceerde oplos sing” die, hoewel de Amerikaanse rege ring verder is gegaan dan eigenlijk het Echter: namens de EEG zal de Itali aanse minister van buitenlandse zaken in de VN-vergadering pleiten voor de onafhankelijkheid van Namibië (Zuid- west-Afrika). (Van onze redacteur in Rome, Gerard Verlinden) van wie Het gebied rond Napels wordt extra zwaar getroffen doordat nog maar enke le weken geleden de tomatenoogst daar grotendeels moedwillig is vernield door boze boeren, die van regering en hande laren te lage prijzen gegarandeerd kre gen. in ren Len. en- ve- eg- er- sis) ord iele in de jnd Iers alle het den lête Ge- in der Ne ers, pet te iige 40 tere een rid- zan •uit ien. bij ;rse ren sten izie- met :ten i te erd. de nu de likt de Irag Iers Ige- in van nse ge- r i> ge en- van tien iul- van rde >to- an- be- veg ks- iran den be er den in ien •5 iht- ggn de- re- ve- op te aak ens iem een die zis- ite- jnd de ■net zol een ■ote .ten iten i in elft ler- het -ijd be- BRUSSEL. De opperbevelhebber van de NAVO, generaal Alexander Haig, hoopt dat de regering zich nog eens zal bezinnen op de voorgenomen bezuinigingen op de defensiebegro ting. Over de Nederlandse plannen, waarover binnen de NAVO bezorgd heid is ontstaan, is nog de gebruike lijke consultatie op het NAVO-hoofd- kwartier gaande. DEN HAAG. „Onze parlementaire democratie wordt in deze tijd wel op een bijzonder zware proef gesteld. Zij loopt geen gevaar te worden vervangen door een militaire dictatuur, maar zij moet zich wel doen eerbiedigen en beter beschermd worden tegen het optreden van agressieve minderheden, die het bij uitstek democratisch achten te pogen hun wil aan anderen op te leggen, ook door onwettige middelen”. De EEG-bewindslieden vinden dat na het succesvolle afsluiten van een interi- makkoord tussen Israel en Egypte, nu op korte termijn moet worden gestreefd naar het tot stand komen van een troe- penscheidingsovereenkomst tussen Israel en Syrië. „De vaart moet erin blijven”, zo omschreef minister van buitenlandse zaken Van der fetoel het EEG-verlangen dat in de officiële verklaring achteraf niet verder reikte dan de vage formule ringen waarmee in de internationale di plomatie dieper liggende meningsver schillen met een oppervlakkige overeen stemming kunnen worden toegedekt. Hij gelooft niet dat iemand de kiezer het gevoel zal kunnen geven dat hij veel invloed heeft. „Daarom zal men de kie zer ook niet meer invloed kunnen toe kennen. Hij is er maar één van de in totaal acht miljoen. Wil de kièzer meer invloed dan moet hij zich aansluiten bij een partij en die partij moet dan via compromissen met anderen zijn invloed geldend maken”, aldus Drees. streven was, de volledige steun had Washington. Deze, ietwat sombere woorden zijn van de thans 89-jarige oud-premier dr. W. Drees, in zijn deze week verschenen boek „Het Nederlandse parlement, vroe ger en nu”. Dr. Drees haalt in het boek herinneringen op aan de zeer lange tijd die hij in diverse functies in de Tweede Kamer heeft doorgebracht. stek democratisch achten, maar vastheid van beleid ten opzichte van onwettig optreden beschouwen als reactionair ge- zagsgedrag”. De kwestie van het lot van de prin sessen werpt een schaduw op de viering die dit weekeinde zal plaatsvinden in verband met het feit dat het gisteren een jaar geleden was dat de militairen een einde maakten aan het bewind van de keizer. In Ethiopië en in het buitenland wa- De bezuinigingen die minister Vre- deling (Defensie) voorheeft, bestaan uit het twee jaar eerder dan gepland uit de vaart nemen van de kruiser De Zeven Provinciën, het stilleggen per 1 januari aanstaande van het squadron Neptune-vliegtuigen van de marine- luchtvaartdienst, alsmede het naar Nederland terugbrengen van de drie Neptunes die in in de Nederlandse Antillen zijn gestationeerd. Het streven van minister Pronk en zijn onderhandelaars is geweest een der gelijke stemming te voorkomen omdat deze, gezien de numerieke meerderheid van de Derde Wereldlanden in de VN, door hen altijd gewonnen kan worden. Daarmee zou deze speciale zitting echter in wezen zonder een overeenkomst ein digen. Om een breuk te voorkomen deed een gematigder groep ontwikkelingslan den donderdagavond laat een beroep op VN-secretaris-generaal Kurt Waldheim om als bemiddelaar met de grotere lan den op te treden. Waldheim stelde zich Generaal Haig waarschuwde op een persconferentie op het geallieerde hoofdkwartier in het Belgische Cas- teaux, dat geen enkele lidstaat van de NAVO een oplossing van de economi sche cirisis naderbij kan brengen door op de defensieuitgaven te bezui- Direct na afloop van Haigs uiteen zetting werd officieel bekendgemaakt dat 1500 Amerikaanse mariniers voor het eerst sinds de Tweede Wereldoor log zullen deelnemen aan een militai re oefening in het noorden van West- Duitsland. Aan deze oefeningen.die elke herfst in West-Duitsland worden gehouden, npmen ook 5000 man van een Amerikaans cavalerie regiment deel. De oefening is overeenkomstig de afspraken die voorzien zijn bij de Europese veiligheidsconferentie, door de nationale staten gemeld bij het Warschau Pact Kort geleden deelde Oliver mee dat de documenten in april terug waren, maar hij is daarop uit zijn functie geschorst. GENEVE (Reuter). Betogers hebben gisteren uit protest tegen de Spaanse doodvonnissen voor de Basken de kathe draal van Genève bezet, zo heeft de Zwitserse politie bekendgemaakt. In een perscommuniqué noemden de demon straten zich „het comité tegen doodvon nissen in Spanje”. Onder de ongeveer twintig leden van het comité bevinden zich vier priesters. Generaal Haig noemde de huidige economische recessie een nieuwe uit daging voor de NAVO naast de klas sieke militaire bedreiging, die „vereist dat een hoog peil van veiligheid ge handhaafd dient te worden”. Haig wees erop dat de militaire uitgaven van de Warschau-Pactlanden sneller stijgen dan die van de NAVO. Ander zijds zei hij „buitengewoon onder de indruk te zijn van de toewijding en Overeenstemming met Syrië of zelfs maar het begin van onderhandelingen zal, zo zei Van der Stoel voorzichtig: „Een uitermatie moeilijke zaak” zijn. Ten aanzien van de verhouding die de negen zullen innemen wanneer in de Verenigde Naties de positie van Israe1 aan de orde komt, heeft minister Van der Stoel vastgesteld dat Nederland zich niet wil binden aan een meerderheids standpunt van de negen „indien anderen een standpunt hebben dat ons beter past”. Met nog andere woorden: zelfs op dat punt bestaan er meningsverschillen van betekenis. De negen zullen zich wel gezamenlijk verzetten tegen een uitsto ting van de joodse staat. sies waren gedaan en dat daar te weinig tegenover stond aan de kant van de geïndustrialiseerde landen. Deze groep, de „hard-liners”, stelt zich op het stand punt dat er op zeer korte termijn con crete resultaten bereikt moeten worden, wil een algemene stemming over het werkdocument van de ontwikkelingslan den vermeden worden. ning en individuele bestrijding van onderzeeboten. Minister Vredeling wil ook de bestelling van drie Orion- vliegtuigen, als begin van de volledige vervanging van de Neptunes, een jaar uitstellen. Daarmee wordt een bedrag van 80 miljoen gulden bespaard. De eerste tekenen van spanning deden zich voor toen een groep ontwikkelings landen. waaronder Algerije en enkele olieproducenten, te kennen gaf dat er door de Derde Wereld al te veel conces- ren geruchten opgedoken dat de militai re leiders van plan waren de prinsessen gisteren ter dood te brengen. Enkele dagen geleden waren ze van het hertog Harrapaleis, waar ze opgesloten zaten, overgebracht naar de Akakigevangenis. Enige ministers hebben erop geatten deerd dat het voor Italië erg moeilijk zal zijn de invoerheffing door de Fran sen van Italiaanse wijn (15 percent) met juridische middelen te bestrijden. Zijn wijzen erop dat de in- en exportafspra- ken dienaangaande al in 1971 zijn verlo pen, en dat de onderhandelingen zullen moeten worden gevoerd op basis van tevens aangelegd bij het Portugese vraagstuk- Minister Van der Stoel signa leerde weliswaar een „groeiende hoop op een ontwikkeling in de richting van de democratie” doch kennelijk is de tijd nog niet rijp om verder te gaan dan de uiterste voorzichtigheid. van' de Nederlandse een richting hebben Drees beperkt zich waarschuwing tegen schijnselen: de buitenparlementaire ac ties en de toevloed van gastarbeiders. In beide gevallen is te merken dat Drees een sympathisant van DS’70 is, na in 1971 zijn lidmaatschap van de PvdA te hebben opgezegd. Zijn mening komt vrijwel woordelijk overeen met het standpunt dat zijn zoon regelmatig in de Tweede Kamer naar voren brengt. De verouderde Neptunes worden voornamelijk gebruikt voor verken- Beide belangrijke stukken van het dossier werden opgesteld door het hoofd van politie in Edgartown. Dominick Arena. Deze werd in 1973 overgeplaatst. (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Het is niet uitgesloten dat delen of het geheel van het in moeilijkheden verkerende concern Ne- derhorst worden samengevoegd met de len van het Ogem-concern. Minister Lubbers (Economische Zaken) heeft de Ogem verzocht hem over de mogelijkhe den op dit punt te willen informeren. Binnen vier weken zal de Ogem daaro ver rapport uitbrengen. ROME. Italië eist van de EEG interventie in de wijnoorlog met Frank rijk- De Italiaanse ministeraad heeft dit gisteren besloten in een bijeenkomst die door de minister van landbouw, Giovan ni Marcora, was bijeengeroepen. De twee andere besluiten van deze vergadering waren: de zaak wordt aanhangig ge maakt bij het internationale hof van justitie in Den Haag, en maandag al zal de invoer van boter en vlees van Frank rijk in Italië drastisch worden beperkt. Deze eigentijdse kooplieden van Vene tië hebben zich ook op het punt van de Europees-Arabische dialoog omtrent economische, technische en culturele sa menwerking niet verder gewaagd dan de bekende voorzichtige algemeenheden. Francisco Do Amaral, leider van het Fretilin (het revolutionaire front voor een onafhankelijk Oost-Timor) grijnst breed tegen rijn aanhangers in Dili, de hoofdstad van de Portugese kolonie Timor. De foto werd genomen door Ste wart Richmond, correspondent van het persbureau Associated Press, die een van de eerste buitenlandse journalisten was die Timor binnen mocht na de maand lange burgeroorlog op het eiland. DEN HAAG. (ANP)Na Prinsjesdag, komende dinsdag, zal het in de Tweede Kamer mr. Willem Aantjes en Piet H. van Zeil zijn. Dit als gevolg van een besluit van het Kamerpresidium om in plaats van de beginletters de voornamen van de Kamerleden voluit op de naam lijst te vermelden. „redelijkheid en wederzijds respect”. De bescherming van het eigen wijn- produkt in Frankrijk is daarom zo acuut geworden, omdat het gaat om de goed kope. zogenaamde laag-gradige wijnen, die in Frankrijk behalve als tafelwijn ook voor het versnijden worden ge bruikt. Het verbruik van deze wijnen in Frankrijk is gedaald en tegelijkertijd is de produktie groter geworden. In Italië- is de consumptie niet gedaald, maar de produktie beweegt zich in een dermate stijgende lijn, dat de extra belastinghef fing van Frankrijk een zware slag zou betekenen voor met name arme Itali aanse gebieden. Daar is de wijnbouw de belangrijkste bron van inkomsten. Engeland en de Verenigde Staten de den deze week beroepen op regering ih Addis Abeba uit bezorgheid om het lot van de prinsessen. Gisteren lieten de machthebbers in Addis Abeba via de radio weten dat alle bezorgdheid onge grond was omdat de prinsessen in elk geval een proces zullen krijgen. Frappant is dat Drees zijn waarschu wing op papier zette vlak voor de ern stigste actie, die Nederland in lang ge kend heeft: de schippersblokkade. Het zal hem alleen maar in zijn mening gesterkt hebben. En ook in zyn kritiek op de zijns inziens slappe houding van sommige bestuurders, „die zich bij uit- MAASTRICHT (ANP). Bij een ver keersongeluk in Meerssen (bij Maas tricht) zijn gisteren twee mensen om het leven gekomen. De slachtoffers zijn de 41-jarige heer W. Abma uit Géleen en zijn 31-jarige echtgenote H. A Poppen. De auto waarin zij zaten en die werd bestuurd door de heer Abma botste tegen een andere wagen- Optimistische sfeer speciale VN-zitting omgeslagen Deze ontwikkeling vloeit voort uit het interim-verslag dat de regeringswaarne- mer bij Nederhorst, dr. G. van der Wal, aan de minister heeft uitgebracht. Dr. Van der Wal werd in mei benoemd aFs onderdeel van de overeenkomst inzake de verstrekking van garanties voor le ningen voor de Verenigde Bedrijven Ne derhorst. In overeenstemming met het Neder- horst-bestuur adviseert Van der Wal de minster Ogem te verzoeken na te gaan of nadere samenwerking mogelijk zou zijn. Ogem en Nederhorst hebben reeds bepaalde gemeenschappelijke betrekkin gen. In de te onderzoeken samenwerking zouden mogelijk ook andere bedrijven kunnen worden betrokken. NEW YORK (AFP) Een politie officier in Edgartown, Massachusetts, mevrouw Patricia McLeod, heeft tegen journalisten gezegd dat documenten be treffende het auto-ongeluk van senator Kennedy in 1969 zijn verdwenen. Bij dat ongeluk kwam een vriendin van de senator, Mary-Joe Kopechne, om. On danks intensieve naspeuringen zijn de papieren niet teruggevonden. De militaire regering liet vorig jaar november 59 prominente leden van Se- lassie’s regering terechtstellen. De ge ruchten over de executie van de prinses sen zijn vermoedelijk voortgekomen uit het feit dat deze promimenten voor hun executie naar deze gevangenis waren gebracht. daarop telefonisch in verbinding met een aantal EEG-vertegenwoordigers. Ver moedelijk in verband daarmee is de groep van Westeuropese ministers die op het ogenblik in Venetië vergadert, inge schakeld om tot een soepeler beleid te komen. Dit geldt vooral de politiek van West-Duitsland, Engeland en Frankrijk. De grootste moeilijkheden doen zich in de VN-werkgroepen voor op het ge bied van de handel om tot een geïnte greerde benadering te komen. Op dit punt neemt de Verenigde Staten een starre houding in. De Amerikaanse am bassadeur bij de Verenigde Naties, Pa trick Moynihan, ontkende overigens dat Washington terug was gekomen op de voorstellen die het in een werkdocument aan de speciale zitting had voorgelegd. Drees waagt zich niet aan een oplos sing voor het probleem. Dat is jammer want juist nu de politieke vernieuwing meer dan ooit in het slop zit en er geen zicht is op nieuwe initiatieven, zou een man als Drees met zijn enorme kennis politiek misschien kunnen aangeven, tot een ernstige een tweetal ver droeg een masker om zijn identiteit te verbergen tijdens een hoorzitting van een comité van het Amerikaanse huis van afgevaardigden. Het comité, dat onderzoekt of hulpverlening aan Turkije gestaakt moet worden vanwege gebrek aan controle op handel in narcotica aldaar, riep de handelaar als getuige op. Het comité behoort tot de afdeling internationale verhoudingen van het huis van afgevaardigden. De documenten bevatten met name het politierapport dat na het ongeluk werd opgesteld en de eerste verklaring die de senator de ochtend daarop had afgelegd. (Van onze redactie buitenland) Naast herinneringen en anekdotes geeft dr. Drees ook zijn visie op actuele kwesties als: hoe kan de invloed van de Tweede Kamer en de kiezer vergroot worden en: zijn buitenparlementaire ac ties schadelijk voor de democratie. Dr. Drees is ten aanzien van beide punten niet optimistisch. Hij signaleert een steeds toenemend onbehagen bij de be volking ondanks gestegen levenspeil, veel grotere bestaanszekerheid en meer Een van de concessies die de ontwik kelingslanden hebben gedaan is om de ingangsdatum voor de betaling va de ontwikkelingshulp (0,7 percent van het bruto nationale inkomen van de geïn dustrialiseerde landen) op te schuiven tot begin 1980 (de oorspronkelijke eis was om deze hulp meteen te laten ingaan, en anders uiterlijk 1978). Minister Pronk voerde gisteren ook nog gesprekken met afgevaardigden het Amerikaanse Congres, onder senator Jacob Javitts van New York. Volgens politieke bronnen staat het Congres welwillend tegenover een uit breiding van de Amerikaanse ontwikke lingshulp. Minister Kissinger had dan ook in zijn document voor de speciale zitting de voorzorg genomen er een aan tal ideeën van het Congres in te verwer ken. Volgens Kamervoorzitter. Vondeling was deze wijziging nodig, omdat de Ne derlandse volksvertegenwoordiging op dit punt in de parlemehtaire wereld een uitzonderingspositie" innam. De PvdA- Cractie in de Tweede Kamer gaat nog een stapje verder en besloot unaniem tot het niet meer vermelden van titels van ir. dr. mr. en-of drs. voor de naam. Vanuit de- Kamer kwamen tot nu toe weinig reacties los op de voorgestelde wijziging. Een klein aantal Kamerleden blijft er evenwel de voorkeur aangeven tot het gebruik van de voorletters, zoals tot nu toe. Dit zijn de Kamerleden G. M. V. van Aardenne en Th. Joekes (VVD), H. M. Franssen (PvdA), A. J. Hermes (KVP), J. Imkamp (D'66). vrije tijd. Vooral de inflatie heeft naar zijn mening grote onrust tot gevolg. Pogingen om dal onbehagen op te vangen via meer medezeggenschap en inspraak ziet dr. Drees echter niet sla gen. Letterlijk zegt hij: „Het is een illusie dat men door wijziging van onze staatsrechtelijke instellingen een reële verruiming van de staatkundige demo cratie zou kunnen verkrijgen”- ADDIS ABEBA (UPI). De Ethiopi sche regering heeft heftig ontkend dat zij van plan zou zijn twaalf prinsessen ter dood te brengen die momenteel ge vangen worden gehouden. Zij deed een indirecte aanval op de Verenigde Staten en Groot-Brittannië die zij ervan be schuldigde zich met de binnenlandse aangelegenheden van Ethiopië te be moeien.

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 3