AFSCHEID VAN VLETTERMAN VAN BREDERODE waardevol voor burgers College vraagt raad ruim één miljoen voor sportvoorzieningen Suikerbietenoogst valt zwaar tegen to alfe vishal *5 „Partnerschap tussen steden stand b *3 w J.1 gg r v; I y BURGEMEESTER IN BERGISCH GLADBACH: SPORTCURSUS 1 Wl F If V ZATERDAG 1 3 SEPTEM BER 1975 5 NIEUWS UIT STAD EN STREEK 4 (Van een onzer verslaggeefsters) (Van een medewerker) (Van een onzer verslaggevers) Platvis S ■F IJMUIDEN Het wil met de geregelde aanvoer nog altijd maat niet vlotten. Zo was er maandag en vrijdag in de hallen van alles te koop, maar de overige dagen heeft schraalhans steeds als keukenmees ter gefungeerd. Bovendien schitter den deze week Deense en Belgische kotters door hun afwezigheid. Verder kon worden vastgesteld dat de aanvoer van ongestripte wijting stevig aan banden is gelegd. Zo bedroeg de heffing in eerste aan leg f 0,60 per kilogram en veertien dagen geleden was er sprake van f 0,10, maar met ingang yan jongst leden woensdag moest al f 0,25 wor den betaald. Dit betekent dat er van elke bak met veertig kilogram aangevoerde wijting f 10 heffing moet worden betaald, onverschillig of deze vis nu wordt verkocht of doorgedraaid. Dit geld is dan be stemd voor de pot, waar de door gedraaide vis dan wordt overbrugd. V BEVERWIJK. „Een record- oogst van suikerbieten. Laat me niet lachen.” Dit zegt de heer A. van der Stelt sr., voorzitter van de Hollandse Maatschappij van Land bouw, afdeling Velsen en omstre ken naar aanleiding van berichten als zou over enkele weken in Ne derland de grootste suikerbieten oogst ooit meegemaakt, beginnen. Ballenvanger BEVERWIJK i "N 'Ni Handbalvelden veer Blue (Van een onzer verslaggevers) veg: 4a: 4a: we ?e rt on- re- M dte losplank u.: LANDBOUW IN POLDER Ie OPNIEUW IN PROBLEMEN lt 1 1 #1 A slechts L Ki u j de deskundigen een oogst van 43 tot 44 ton. <r Op- ons en de pet de De heer Reehorst besloot zijn toe spraak met het aanbieden van een voor raad bloembollen, zodat volgend laar als Velsen het honderdjarig bestaan van het Noordzeekanaal en van IJmuiden viert, blauwe druifjes en narcissen in de kleu ren van het gemeentewapen - blauw en geel - van de Velsense vriendschap kun nen getuigen. „Dat optimisme delen de landbouwers in onze polder geenszins”, zegt de heer Van der Stelt sr. „De suikerbiet groeit voor een 142-90; 108-63; en itty dag eel- >pe- :est nils aag 21 I. 9 140-90; 140-90; ».30 >n- hei- in 3. 1 i. 1 nd. cu- te- ,,De van ten. >sen u. n”, 9, s. 1. e g 0 "’Al HEEMSKERK. De Heemskerkse raad krijgl donderdag 25 september een hele serie sportvoorstellen te behandelen. De voorstellen, vijf in ge tal, behelsen onder meer de bouw van een gymnastieklokaal in de wijk Oosterwijk/Zuidbroek en de aanleg van velden in Sportpark „Assumburg”. Met de voordrachten is in totaal een bedrag van ruim 1,2 miljoen gulden gemoeid, waarvoor de raad wordt verzocht kredieten beschikbaar te stel len. De raadsvergadering, waarin al deze voorstellen aan de orde zullen komen, vangt donderdag 25 september om 19.30 uur in „De Vrijburcht” aan. X... nu slecht en daar komt bij, dat momen teel de valse meeldouw heerst, een soort schimmel, dat bijzonder funest is voor de groei en de kwaliteit van de biet. Nee, ik deel de mening van de deskundi gen over de grootste suikerbietenoogst in Nederland meegemaakt, helemaal niet.” HET OVERIGE DEEL van deze kot- tervangst wordt nog wel gestript, r.iaar hiervoor moet men als koper goed zijn georiënteerd, want omdat de meeste kot ters met te weinig mensen varen ligt de vis na het strippen dikwijls nog veel te lang aan dek. En dit is voor de kwaliteit nu eenmaal allerminst bevorderlijk. Velsen verheugt zich er op te kunnen wijzen dat kort geleden contacten zijn gelegd met de stad Galle in Sri Lanka, het voormalige Ceylon. Contacten als deze zou de burgemeester ook zijn Duit se Engelse en Franse vrienden willen aanbevelen. F gebied; daadwerkelijke hulp en onder steuning op het terrein van de weten schap of de technologie; de uitwisseling van ideeën op het gebied van onderwijs. Natuurlijk is werkelijke ontwikkelings hulp een opgave - zeer zeker financieel - voor landen en niet voor steden. Maar op gelijk niveau kunnen waardevolle contacten - waardevol voor beide part ners - tot stand worden gebracht. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek hebben de Nederlandse telers hun suikerbieterareaal met ongeveer achttien percent uitgebreid tot ongeveer 138.000 hectare. Per hectare verwachten u. !S”, 1 j- nd. J. A t 1 A 4» - Fi Ter verbetering van de trainingsgele- genheid op de sportvelden aan de Hof- laan heeft het bestuur van de voetbal vereniging ODIN het college om een zogenoemde ballenvanger verzocht- Deze installatie zal achter het doel op het halfverharde oefenveld worden geplaatst en vooral worden gebruikt bij de specia le keeperstrainingen. De raad wordt ver zocht, hiervoor een krediet van 2500 beschikbaar te stellen. Het hoogste bedrag vergt de stichting van een gymnastieklokaal aan de Maas straat. De grond-, bouw- en inrichtings kosten van dit lokaal worden geraamd op 650.000 gulden. In Ooster wijk/Zuidbroek staan momenteel twee gymnastieklokalen. Daar de wijk echter zes basisscholen telt en B. en W. van mening zijn dat pei twee scholen één gymnastieklokaal noodzakelijk is. acht men de bouw van een derde lokaal verantwoord. De raad wordt gevraagd hieraan zijn medewerking te verlenen. NU ZOU MEN kunnen opmerken dat er nog altijd 17,20 overblijft, Wanneer de wijting het predikaat A-kwaliteit wordt verleend, maar toch zijn de aan voerders met dergelijke maatregelen niet bepaald gelukkig. Vooral omdat voor de gestripte wijting slechts ƒ0,02 per kilo gram heffing moet worden betaald. VELSEN. Een afvaardiging van het Velsense gemeentebestuur is samen met de chef gemeentelijke voorlichting dezer dagen naar de partnerstad Bergisch Gladbach gereisd voor een ontmoetings- bijeenkomst met vertegenwoordigers van de andere partnersteden van Bergisch. Die steden zijn Luton (Engeland) en Bourgoin Jullien (Frankrijk); alsmede door de samenvoeging van Bergisch Gladbach met de gemeente Bemsberg: Russnynede (Engeland) en Joinville-le- Pont (Frankrijk). kilogram de moeite van het vangen nog altijd ruimschoots waard. AAN DE VRIJDAGMARKT versche nen weer de Texelse spannen met de mooiste partijen verse haring. Behalve deze voorraad werden ook grote hoe veelheden gezouten haring afgeleverd, bestemd om naar Katwijk en Vlaardin- gen te worden doorgezonden. Momenteel wordt er door de trawlers op de Noord zee niet meer op haring gevist. Deze schepen bevinden zich thans alle voor de westkust van Engeland, Schotland of Ierland, zodat uit deze contreien de mooiste partijen gezouten of diepgevro ren haring kunnen worden aangevoerd. BEVERWIJK. Onder auspiciën van de Nederlandse Sportfederatie organi seert de Beverwijkse Sportraad een cur sus algemene basisopleiding. Deze cursus, die zich ten doel stelt, de deelnemers een algemene theoretische basis te geven voor de diverse trainersopleidingen en opleidingen tot jeugdsportleider en re- creatiesportleider A zal worden gehou den in De Sloof aan de C. H. Moens- straat. Men kan zich tot 27 september a.s. bil de heer Buntsma, Bankenlaan 17 (tel. 25633) voor deze cursus aanmelden. Men hoopt medio oktober te starten. OP DEZE WIJZE wordt de animo voor het strippen weinig gestimuleerd, zodat bij overvloedig blijvende vangsten alleen de grootste soorten in behandeling worden genomen. De rest laat men dan eenvoudig weer weglopen. Pas tegen het eind van de reis wordt overwogen ook nog maar enige dichte wijting aan te houden, omdat men dan bijna van een A-kwaliteit overtuigd kan zijn. Want in gevallen van een B valt de prijs direct alweer tot 20 terug, welk bedrag door de heffing nog eens tot de helft wordt verminderd. En omdat hiervan ook de kosten voor de lossing nog moeten wor den betaald, komt de onderneming met het laten weglopen veel voordeliger uit. DE PLATVISSCHEPEN functioneren ook niet op de manier, zoals de opvaren den dit gaarne zouden zien. Zo valt de vangst van schol beslist niet mee, zodat voor een met deze vis gevulde bak meermalen ruim ƒ100 moet worden uit geteld. Voorts blijven de grofste tong- soorten voortdurend schaars, zodat de prijzen hiervoor van 15 tot 13 bedra gen. Door dit alles blijven ook de al of niet gestript aangevoerde slips van de kust met een gemiddelde van 6,50 per Vbrig jaar hadden de landbouwers in de Wijkermeerpolders het al moeilijk om de gewassen van de kletsnatte akkers te halen. Dit jaar, zo verwacht men, valt de suikerbietenoogst zwaar tegen. En dat is de zoveelste tegenvaller voor de hard werkende landbouwers. Voorzitter Van der Stelt is uitermate pessimistisch over de te verwachte oogst van de akkers in de Wijkermeerpolder. De uitzonderlijke droogte in de afgelo pen maanden heeft de suikerbieten geen goed gedaan en geringe regenval kon de slechte structuur van de grond niet opvijzelen. „De bieten zijn te laat in de groeiperiode gekomen door een tekort aan water”, zegt de heer Van der Stelt, die verwacht, dat van één hectare bie- tenland in de polder slechts 30 ton geoogst kan worden. Vanmorgen heeft burgemeester drs. J. Reehorst tijdens een „Sondersitzung des Hauptausschusses” - een speciale ver gadering van de raadscommissie voor internationale uitwisseling - een t oe- spraak gehouden in het Duits, Frans en Engels. De burgemeester schetste aller eerst een kort beeld van Velsen als industriegemeente, havenplaats, vissers- haven en badplaats en benadrukte verder de grote waarde welke in Velsen wordt W ningsinstallatie voor Sportpark Vlotter” vergt een investering 18.000, waarvoor de raad wordt ver zocht een krediet beschikbaar te stellen. De twee aanwezige installaties hebben, aldus het college, onvoldoende capaciteit om in droge perioden alle veertien sportvelden in een goede conditie te houden. Met de nieuwe beregeningsin- stallatie, die op éen bron in „De Vlotter” zal worden aangesloten, is een efficiënte velden besproeiing in de toekomst moge lijk. Om de capaciteit van de warmwater voorziening in de kleedruimten van de sportvelden aan de Tolweg te vergroten, verzoeken B. en W. de raad voor de aanschaf van een tweede boiler een bedrag van 3000 te voteren. Tevens zal de al aanwezige boiler worden geïso leerd. Met een gezellige bijeenkomst in zijn woning, is vrijdagmiddag afscheid ge nomen van J. van Brederode, medeop richter en penningmeester van de Coöp. vereniging van Vletterlieden. De heer van Brederode, die 26 augustus de 65- jarige leeftijd heeft bereikt, is de laat ste oud-gediende. van de Vletterlieden. Op zijn 17de jaar trad hij in de voet sporen van zijn vader en kwam hij als vletterman bij de „Gouden Ploeg”, een van de drie toen bestaande verenigingen van vletterlieden. Later heeft hij ook bij een andere ploeg, de BVIJ gewerkt, maar al voor de oorlog streefde hij naar samengaan van de drie ploegen, de twee bovengenoemde en de „Koperen Ploeg”. Direkt na de oorlog zag hij mogelijkhe den voor samenvoeging en Van Brede rode werd een van de oprichters van de „CVV”. Meer dan 25 jaar is hij als pen ningmeester voor de vereniging actief geweest naast zijn drukke dagelijkse werk. Door ziekte moest hij vorig jaar voortijdig zijn werkzaamheden neerleg gen. maar helemaal geruisloos wilde het bestuur van de CVV het officiële afscheid niet voorbij laten gaan. Daarom was het hele bestuur met de commissieleden naar de woning van de heer Van Brede rode toegegaan. Een officiële receptie zat er wegens zijn gezondheidstoestand niet in, maar op deze manier kon de CVV toch haar dankbaarheid voor het werk van de vletterman tot uitdrukking bren gen. Namens de leden kreeg de heer Van Brederode een prachtige stereo radio met boxen aangeboden en zijn vrouw bloemen, waarna men nog gerui me tijd leuke herinneringen aan vroeger ophaalde. gehecht aan goede verstandhoudingen met partnersteden. Al de contacten ten spijt vormen echter de staatsgrenzen een drempel voor overleg met betrekking tot bestuursvraagstukken. Uiteraard is de democratische opbouw in alle partner steden gewaarborgd en dat is belangrijk. Waarschijnlijk hebben wij ook dezelfde zorgen - aldus de heer Reehorst - alleen de wijze waarop die worden behandeld is verschillend. Hij zette uiteen, dat in Velsen elk jaar weer met moeite de begroting sluitend wordt gemaakt; dat de ruimtelijke ordening een grote rol speelt; dat er geen woningbouw meer ten uitvoer kan worden gelegd en dat de huisvesting van jonggehuwden de groot ste problemen met zich meebrengt. Daarnaast mogen de miliêuzaken aller minst uit het oog worden verloren. Tot de bestuursproblemen behoort ook de kwestie van de eventuele aanleg van een Voorhaven - zo vernam men daar van Velsens eerste burger. Alle zaken die moeilijk in het kader van het partner schap ter discussie gesteld kunnen wor den. Toch moeten de wederzijdse vriendschap en het zich verbonden voe len een goede voedingsbodem nebben. Als zulk een voedingsbodem zag de bur gemeester de gemeenschappelijke zorg en het gemeenschappelijk streven die tot uitdrukking komen in de directe contac ten van mens tot mens: gemeentebe stuurders maar zeer in het bijzonder ook de burgerij. Uiteraard zal de gemeente uitwisselingen stimuleren, maar het zijn de burgers die het partnerschap waar moeten maken. Er zijn reeds diverse contacten. Wellicht ware het mogelijk te onderzoeken of op cultureel gebied nog verdere activiteiten ontwikkeld kunnen worden. In dit opzicht kon de heer Reehorst mededelen dat in Velsen de mogelijkhe den worden onderzocht om partner- schapcontacten te leggen ook buiten het Oude Europa, buiten de welvaartswe- reld. Daarbij wordt gedacht aan gedach tenuitwisseling op religieus en geestelijk GEBOREN: René, z.v. T. A. Kuipers en E. H. J. Hoorns; Johannes A., z.v. J. H. Zeger- man én J. Boecker; Damiët, d.v. C. L. A. Lauret en A. M. J. Tervoort; Juan, z.v. J. Gómez y Cantos en J. M. Villaplana y Sanches; Patrick, d. v. T. Mul en S. I. Leunissen; Wanda, D. V. J. G. Schellevis en A. J. Al; Femke M. P., d.v. C. F. L. Paul en J. B. Faber; Roy, z.v. C. S. Diependaal en R. H. Muijs; Ronald P., z.v. F. Stavast en T. M. Vlietstra. ONDERTROUWD: J. van de Ridder en M. Gravers, A. A. Smits en D. M. Hoolwerf, E. van der Pol en B. C. L. M. Wijnands, H. H. van Dijk en S. Hartmans, J. G. ter Wengel en J. W. Huiskes, J. H. M. Wullings en U. E. Fellermaier. GEHUWD: W. J. Akse en M. de Winkel, J. de Haas en C. H. Venhuis, G. W. Quarles en J. A.A. Hoogkamer, K. Wolthuizen en E. J. Postma, T. H. A. van Son en C. N. van der Horst. OVERLEDEN: A. Tervoort. oud 91 jaren. „En als u bedenkt, dat wij gewoon zijn 50 ton suikerbieten per hectare van onze akkers te halen begrijpt u wel hoe moeilijk we zitten. Niet alleen de Wij kermeerpolder laat dit beeld zien, ook de telers elders in het land klagen over de slechte oogst, die ons te wachten staat.” 1 Een bedrag van 530.000 denkt het college nodig te hebben voor de aanleg van drie -verharde handbalvelden, een korfbalveld en een entree met parkeer gelegenheid in Sportpark „Assumburg”. Tevens voorziet het gevraagde krediet in een gedeelte van de aan te leggen vij- verpartijen. Evenals de sportvelden en de entree komen de vijvers te liggen langs de Communicatieweg nabij de Tolweg- Hoewel handbal vroeger op grasvelden werd gespeeld, maakt men tegenwoordig meer en meer gebruik van verhai-de velden. Dit hangt samen met een wijzi ging van de spelregels en met verander de bondsvoorschriften. Verharde velden bieden daarnaast het voordeel, dat zij vrijwel altijd kunnen worden bespeeld en ook voor school- en recreatiesport bruikbaar zijn. Daarnaast zijn de kosten van onderhoud lager en kunnen de vel den in korte tijd worden aangelegd. De velden zullen worden gebruikt door de handbalverenigingen ADO en Desirée/ODIN, die momenteel op nood- velden aan de Oosterstreng spelen. Deze veilden moeten binnen afzienbare tijd verdwijnen. Het korfbalveld is bestemd voor de korfbalvereniging „Heemskerk”. Het ligt in de bedoeling, mettertijd in dit onderdeel van Sportpark „Assum burg” nog een Kleedaccommodatie met bijruimten te realiseren. Daarvoor zal door het college zo spoedig mogelijk een afzonderlijk voorstel worden uitge bracht. De aanschaf van een nieuwe berege- IJMUIDEN Aan de vrijdagmarkt werd aangevoerd: 8755 kg tong; 76 kisten tarbot en griet; 986 kisten kabeljauw; 183 kisten schelvis; 1254 kisten wijting; 478 kisten schol; 42 kisten schar; 4610 kisten ha ring; 87 kisten makreel en 98 kisten diversen. Prijzen in guldens z Per 1 kg: tarbot 15,32-14,73. grote tong 13.00-11,68; grootmiddel tong 12.82-11,18; kleinmiddel tong 10,99-8,49; tong één 9,28-8,39; tong twee 6,89-6.41. Per 40 kg: tarbot 519-184; griet 241-128; kabeljauw één 156-1444; kabeljauw twee 196-140; kabeljauw drie 160-136: kabel jauw vier 150-106; kabeljauw vijf 72-42; schelvis twee 134; schelvis drie 108:57; schelvis vier 57-34; schol één schol twee 142-30; schol drie schol vier 108-63; wijting drie 46-28; haring één 51,20-33,60; makreel één 43: makreel twee 50-20,80; schar 69-50. De besommingen waren! KW 29 ƒ23.700. KW 137 125.600, KW 175 ƒ62.700, KW 214 ƒ21.800. WR 68 13-700 IJM1 8 f 2.100, IJM 115 f 24.700. IJM 154 ƒ31.200, VD 6 ƒ700, VD 15 600, VD 18 4.500, VD 19 1.900, VD 20 ƒ1.100, UK ƒ4.000, UK 56 3.900, UK 78 14.020. UK 135 f 1.500. UK 138 112.500. UK 145 ƒ1.600, UK 200 ƒ210, UK 218 15.200. U 23 plus UK 48 17.300. f y-;

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 5