BIGGETJES ETEN VAN ONS HUISVUIL Heemskerk wil 60 huizen bouwen voor het PEN Apparatuur in IJmuiden gedemonstreerd om water van olie te zuiveren 2 Algemene Hulpdienst Velsen wil naar „sociale ANWB 95 IV Vergaderingen raadscommissies Kort IJmondnieuws WERKGROEP ONDERZOEKT MOGELIJKHEDEN Oliehandel De Boer met olie-afzuiginstallatie „Clean Sweep’1 schepte veertien ton olie uit Averijhaven ZATERDAG 1 3 SEPTEMBER 1975 7 NIEUWS UIT STAD EN STREEK 6 J en Li Paques - met Gerard PROTESTANTSE BEGRAFENISONDERNEMING - Sf 'S HAARLEM De Kennemerraad heeft zich gisteravond uitvoerig la ten voorlichten over twee metho des van vuilverbranding: af voer via de VAM en door middel van ver branding. Conclusies werden er nog niet uit getrokken. Het ging om een informele informatie-avond, die over enkele maanden gevolgd zal moeten worden door een definitie ve keus voor de meest gewenste oplossing voor het gewest Zuid- Kennemerland Recycling Laadstation - - X X XXXX.s. -X g I» i Kennemerraad vergeleek twee afvalverwerking manieren van (Van een onzer verslaggevers) HEEMSKERK. In het gebied WW* (Van een onzer verslaggevers) (ADVERTENTIE) niet ,3. AANSPREKER J. MEIJER Fazantenlaan 3 - Tel. 1 45 76 IJmuiden-Oost Begrafenissen en Transporten door het gehele land S. V kruisvereni- schappelijk 'cnende nstan- Om met dat laatste te beginnen: daar in ligt hun grootste kracht, als u het mij vraagt. Mini en Maxi zouden kunnen uit groeien tot een verdienstelijk koppel muzikale clowns Meneer Boltini, bent u daar nog? Of anders naar een buiten lands circus, dan zie je ook nog wat van de wereld. Want wat Mini en Maxi gis teravond. afgezien dan van hun muzikale nummertjes, lieten zien, was van een on benulligheid en een kneuterigheid, die je niet meer voor mogelijk houdt. Het duo zong enkele liedjes, die op zijn best deden denken aan een top-nummer van een amateurgroepje uit de veertiger jaren. „Dit is een onbenullig liedje, zonder kop of Staart”, zongen ze op een goed moment en dat was heel juist gezien. Bovendien sloeg het niet op één, maar op alle lied jes. NCRV-interviewer Nico Bogaart stelde aan een Indiase minister de vraag, of zulke tijger-acties wel verantwoord zijn tegen de achtergrond van de grote pro blemen (armoede, honger, dood) in dit land. Hij kreeg l’k op stuk van de Indiër. „Wij zullen niet de fout van de westerse landen maken. Daar heeft men, terwille van de economische vooruitgang, onher stelbare schade aan het milieu toege bracht”. Tot slot stopte Tanja Koen, om een voorbeeld te stellen, twee centen in de Panda beer-bus ten behoeve van „Een apencrèche op Sumatra”. Ik hoop dat Tanja op dit laatste project later nog eens zal terugkomen. AVRO’s Televizier ging voor een groot deel over Suriname. In Paramaribo re gistreerde de camera grote vrolijkheid tijdens een NPS-partijbijeenkomst, maar elders ook woede, verontwaardiging en angst. „Als er geen oplossing wordt ge vonden voor de politieke impasse, krij gen we hier vuur”, voorspelde verslag gever Fons van Westerloo. Maar premier Arron hield vastberaden vast aan de on- afhankelijkheidsdatum van 25 november. Afspraak is afspraak, zei hij. Wat er ook zal gaan gebeuren. Hulpdienst Velsen vertelt, dat de AHD zich daarop xot de Stisa heeft gericht. „Dat is niet alleen om louter financiële redenen gedaan zegt hij, „dat zou te ne gatief zijn. Er zü nog.een'ander aspect aan de zaak” De heer Dceve legt uit. dat de AHD to': nauwere amenwerking wil komen met andere nstanties. "de zich op het gebied van dienstverlening bewegen". Als AHD nemen we in eerste instantie niet zelf de hulpverlening in de hand, maar vei wijzen we de mensen naar die instanties, die hun het meest effectief hulp kunnen bieden en bemid delen we ook bij het tot stand brengen van het contact. Alleen als er niet voor direkte hulp gezorgd kan worden, pak ken we het zelf aan met onze vrijwillig sters als eerste overbrugging. Daarnaast verlenen we allerlei aanvullende dien- x sten, waar de ai dere instanties niet aan toe komen". hulpverlenende instanties, gingen, wijkver !ec;ng werk. enz. „Als hulp*, tie moet je van elkaar eigenlijk weten, wat ie doet. Fr zon dn een srctcre sa- iin. uier dat je bet op fir ie uil- een dergelijke proef met zoveel olie op het water heeft toegestaan. Om versprei ding over het water van de Averijhaven te voorkomen was afgesproken dat de ongeveer twintigduizend liter olie binnen een drijvende oliekering zou worden ge stort. Er werden extra, keringen gereed gehouden voor noodgevallen en ook het vaartuig „Smal Agt” dat met chemische middelen olie kan bestrijden lag stand- by. Ingrijpen was echter niet nodig. Alleen het vaartuig Wortman” van de Rijkshavendienst spoot beperkte hoe veelheden oplosmiddelen over het water toen de olie over en onder de rubberen kering wegglipte. Deze hoeveelheid was volgens havenmeester Dekker die met een groot aantal andere belangstellenden de demonstratie volgde, niet verontrus tend, zeker niet, gezien de sterke wind. Na het storten kon de „Clean Sweep” aan het werk gaan. Het apparaat, ge monteerd op een soort vlot, schepte in rustig tempo de olie van het water en pompte de ongeveer veertien ton terug naar een tankwagen, met een minimum aan water. De „Clean Sweep” werd aan- gedreven op perslucht om gevaar van explosie te vermiiden Lockheed heeft verschillende appara- ien ontwikkld, die afhankelijk van de granite ook op zee kunnen worden inge zet cm bijvoorbeeld olierampen veroor zaakt doo»- tankers te bestrijden. Het ”'’>jda<’mo’-gen geïntroduceerde apparaat ’s dermate klein dat het achter een pe~sonenwagen zeer snel op de plaats van een eventuel» ramp kan worden gebracht. Wanneer een onmiddellijke in zet vereist is, lean het apparaatmet behulp van een helicopter direct worden n'ln'ievlogen. En verder waren er dan de heren Peter de Jong en Karei de Rooy, twee kunste naars. die als het duo Mini en Maxi door het leven gaan. Van de AVRO hadden ze 50 minuten gekregen voor hun aller eerste eigen tc'evisieshow. In de zaal zaten, afgaande op het stormachtige ap plaus, alle ooms en tantes die zich had den kunnen vrijmaken Of het moeten dik betaalde figuranten zijn geweest, want echt: zulke geestdriftige zalen tref je vandaag de dag niet vaak meer. verwijderd. De kwaliteit van de terugge pompte stookolie was volgens de techni ci even goed als voorheen. De brandstof kon zelfs onmiddellijk weer gebruikt worden voor verwarmingsdoeleinden. Veel belangrijker was dat het water in de Averijhaven ook tot tevredenheid van Rijkswaterstaat niet noemens waard was vervulid. IJMUIDEN. In de Averijhaven van IJmuiden is gisteren apparatuur gede monstreerd die zonder chemische be strijdingsmiddelen olie uit het water kan halen. Het was de zogenoemde Mobiele Clean Sweep R 2002 M, een door het Amerikaanse bedrijf Lockheed ontwik kelde machine, die gemonteerd op drij vers vervuild water kan zuiveren. Met toestemming en medewerking van Rijks waterstaat was vrijdagmorgen maar liefst 14 ton stookolie in het water ge bracht. Door een vernuftig geconstru eerd scheidingsapparaat in de vorm van schoepen werd de meer dan vijf centime ter dikke laag olie binnen een paar uur Nee, jongens Mini en Maxi, juister eens even naar vader dit kan echt niet. De AVRO had ook verstandiger moeten zijn. En dan zenden ze dat nog uit precies een avond nadat „Neerlands Hoop” voor een fantastische tv-show zorgde. Mini en Maxi zijn het zwakste komische duo dat ik in lange tijd heb gezien. Ik zal maar geen voor de hand liggende vergelijkin gen maken (Kees en Wim, Johnny en Rijk), want dan weet je helemaal niet meer waar je hei zoeken moet. Een stro hoed op je kop. en dan maar zingen van „een wereld >ml illusies, en de tinteling in je bloed”, in de veronderstelling ver kerend dat die dansmeiden de zaak wel zullen redden. Wrt een treurige boel. Behalve de opera had de NCRV nog één ander programma, zijnde „Van Na ture”, vanouds bekend. Dit keer ging het om een reis naar India die een groep schoolkinderen mocht maken als be loning voor he' feit dat ze anderhalf miljoen dollar bijeen nadden gebracht om de tijgers van India voor uitsterven te behoeden. Hel was de bedoeling dat de kinderen ook tijgers in het wild te zien zouden krijgen, maar dat lukte al niet meer. De d’erentuin van New Delhi bracht uitkoms*. - -*n‘‘ Geslaagd. Voor het examen mavo-4 slaagden alsnog Maarten Roozekrans, Margreet Rumping en Erna van Son van de Willibrordus-mavo. Hugo de Grootschool voor mavo, Vel sen: Geslaagd voor mavo-4 diploma: de dames Germaine Lambert, Hanneke Piet en Irma Swier en de heer Gerrit van Wunnik. Snelheidscontrole. Bij een snel heidscontrole op de Laan der Nederlan den in Beverwijk zijn woensdagavond 25 processen-verbaal opgemaakt wegens te snel rijden. Inbraak. In de nacht van dinsdag op woensdag blijkt te zijn ingebroken in het pand van de papiergroothandel Des co aan de Meerstraat in Beverwijk. Het hele pand is doorzocht en de telefoonka bel werd doorgesneden, maar er wordt niets vermist. Geen spreekuur. Wethouder C. Ocke- loen van Velsen houdt op maandag 15 september geen spreekuur. Correctie. In ons verslag over de „zil veren” Algemene Bond van Bejaarden afdeling IJmuiden is een klein foutje geslopen. Niet D. Zalm is secretaris, zoals er staat, maar J. Deurloo bekleedt deze functie. De heer Zalm is tweede voorzitter. Voor wie van opera houdt was het gisteren een bevredigende avond. Want de NCRV had bijna drie uur uitgetrok ken voor „De bruiloft van Figaro” van W. A. Mozart. Mensen zoals ik, die bij het horen van oe naam van deze opera hooguit aan Doms (Figaro!) van wijlen Tom Manders denken, waren aange wezen op het andere net, waar de AVRO huis hield. Dat gebeurde met de gebroe ders Hammond (voor de liefhebbers, zeg ik altijd maar) en met Fred van der Vlugt, die op een autotentoonstelling in Frankfurt warm liep vóór vijf centimeter méér ruimte voer de passagiers op de achterbank, maar danig in de put raakte, toen hij merkje dat de verlichting van het dashbord niet afstelbaar was. had het al ge stuk kleinér dan Karei. Dat werkt komisch, hebben ze bij de geboorte van het duo vastgesteld. Bovendien kan die lange hele grote ogen opzetten, en dat doet hij dan ook onafge broken, dus dat is ook al schateren ge blazen. Hij draagt nog een snor ook, net als Ted de Break. En dan hebben ze allebei een vlinderdas, dus ook dat on derdeel is in orde. En verder zingen ze liedjes, maken af en toe een danspasje, en bespelen diverse muziekinstrumenten. x\. Het Rotterdamse bedrijf Milpro dat deze apparatuur op de Nederlandse markt probeer* te introduceren had voor deze demonstratie uitvoerig onderhan deld met Rijkswaterstaat.' Deze dienst had geëist dat elk risico vermeden moest worden. Vooral omdat Nederland een van de weinige landen ter wereld is die Wat het kostenaspect betreft zei hij dat die gelijk liggen als bij VAM-afvoer. Door de inflatie zal verbranding echter al zeer spoedig belangrijk voordeliger zijn, omdat er lage personeelskosten zijn, en in feite yoornamelijk voor de instal latie betaald moet worden; een post, niet meer onderhevig aan loonstijgingen, wat wel bij de VAM-contracten het geval is. Een verbrandingsinstallatie kan in twee jaar worden gebouwd. Als een offerte uitgebracht zou worden voor een instal latie van 30 miljoen worden kostenstij gingen tijdens de bouw doorberekend, zodat het uiteindelijk 34 of 35 miljoen wordt. Na de beide uiteenzettingen gingen de vingers omhoog in de Kennemerraad. Een van de vraagtekens was, wat er met het residu van de verbranding gebeurt. De heer Overgaauw zei dat het slakken - spul in Alkmaar gratis wordt wegge haald coor een particulier die er gaten mee vult. In Friesland wordt het mate riaal gebruikt voor wegverharding. De heer Houter kreeg de vraag voor gelegd of Drente nu wel staat te juichen over al dat vuil dat wordt binnenge bracht. Hij zei daarop dat de burgemees ter van Beilen, waarin Wijsten ligt, blij zou zijn met nog meer vuil. Er ligt bovendien een camping in de buurt, waarvan de bewoners een bezoek aan de VAM als een uitje beschouwen. Het provinciaal bestuur van Drente is overi gens in de VAM vertegenwoordigd. Naar hij meedeelde kan de VAM garanderen dat nog tientallen jaren kan worden gestort. Op een vraag over protesten tegen een overlaadstation in Nijmegen antwoordde hij dat de Overslag daar was geprojec teerd in een wijk die „sociaal gevoelig” is. Nu er een lid van de wijkraad in een begeleidingscommissie is gekomen zijn er minder problemen. Moeilijker had de héér Houter het toen de heer Jager met zijn andere cijfers kwam. Volgens VAM-directeur Stolk dient van het composteerbare huisvuil dat wordt aangevoerd 62 per- IJMUIDEN. Het blijkt, dat alleen oliehandelaar Van Duivenbode in de IJmuider vissershaven beschikt over een olie-afzuiginstallatie, maar ook olie handel Klaas de Boer. De Boer heeft op eigen kosten een oliepomp en een tank aan boord van zijn schip laten maken. Zijn oliemaatschappij, de Shell, heeft hier geen enkele bijdrage bij verleend. ten zuiden van de westelijke randweg, in de directe omgeving van de Alkmaarseweg, wil Heemskerk 60 woningen voor het PEN gaan bouwen. Maandagavond 15 september buigt de raadscommissie voor bestemmingsplannen en volkshuisvesting zich over de plannen van het gemeente bestuur. De woningen in het bewuste gebied Westertuinen zijn bestemd voor de ge zinnen, die hun huizen aan de Wencke- bachstraat moeten verlaten voor de uit breiding van de PEN-centrale te Velsen- Noord. Heemskerk wil de woningen bouwen onder voorwaarde, dat Velsen en Beverwijk wat van hun woning- bouwvolume afstaan aan Heemskerk. Binnenkort volgt een hoorzitting tijdens welke de 60 gezinnen informaties over de gang van zaken krijgen. De heer Doeve wjjst erop, dat verschil lende instanties zich vaak met dezelfde mensen bezighouden. Het komt ook re gelmatig voor, dat mensen geen weg meer kunnen vinden in de veelheid van De methode van Sweep Clean” wordt revolutionair genoemd. De apparatuur werkt niet met chemische middelen, hetgeen geen extr: verontreiniging van het water met zich meebrengt. Bij de tot nu toe gebruikte methoden in Nederland wordt de olie via de conventionele ma nier opgezogen, waarbij ook grote hoe veelheden water worden meegenomen. Voor deze methode zijn enorme opslag tanks nodig terwii1 men later de olie veder moet zuiveren. De Lockheed-ap- naratuur schept alleen de olie weg, met daarbij zo weinig water, dat de brandstof weer onmidde'lijk bruikbaar is. Rijkswaterstaat gaat na deze demon stratie na of middels contracten bij calamiteiten van de diensten van het Rotterdamse bedrijf gebruik kan worden gemaakt. Pogingen om van gemeente, provincie of rijk subsidie voor de hulpdienst te krijgen, strandden. Deze instanties waren niet ongenegen om financiële steun re geven, maar steden als eis, dat de AHD zich dan liet inpassen in een grotere, al gesubsidieerde instelling, bijvoorbeeld Maatschappelijk Werk. Deze eis was voor de hulpdienst onaanvaardbaar, omdat het dwars tegen de statuten van de hulp dienst ingaat en om een aantal practi- sche bezwaren. Secretaris J. Doeve van de Algemene VELSEN De Stichting Algemene Hulpdienst Velsen heeft een beroep op de Stisa, de Stichting Samenlevingsopbouw gedaan om haar financiële ondergrond wat te verstevigen. De AHV draait nu drie jaar en in die jaren is men nog al tijd rondgekomen door bijdragen en gif ten vanuit de bevolking. Om het werk echter blijvend te kunnen voortzetten, is een wat steviger financiële basis no dig, vooral omdat veel bijdragen slechts éénmalig waren en de vaste bijdragen by lange na niet toereikend zijn om de exploitatiekosten te dekken. in de vorm van s'.tkken en vliegas. Dat is evenwel maar 6 percent van het volume van de eerdergenoemde 100 kilo. Voorts wordt 3 kin ijzerschroot terugge wonnen. Het rookgas en de waterdamp gaan met een temperatuur van 300 graden de lucht in. Door een hoge schoorsteen wordt ervoor gezorgd dat er geen hinder van de uitworp wordt ondervonden. Vol gens de heer Overgaauw treedt bij ver branding geen stankhinder op, houdt men een ongevaar'iike. steriele afvalstof (slakken) over, is er geen rookgashinder of milieuvervuiling Wat de recycling betreft merkte hij op dat het rendement daarvan vooralsnog laag is en de kosten uitzonderlijk hoog Bij verbranding zijn er overigens gelijke mogelijkheden van recycling als bij andere methoden. Het beste zou gescheiden inzamelen zijn. Mini en Maxi, ja, u raden. Peter is een cent als niet bruikbaar te worden ge stort. Dat lag anders dan dat er veertig of vijftig percent compost verkregen wordt uit duizend kilo afval. De heer Houter, die de laatste cijfers had ge noemd, kon de verschillen niet direct verklaren, maar zegde toe er later op terug te komen. De heer Overgaauw zei en passant nog dat in Nederland nog voor 80 percent op open belten wordt gestort, de goedkoop ste, maar minst aanvaardbare oplossing. Het provinciaal bestuur van Noord-Hol- land zou verbranding prefereren, liet de heer Jager weten. Vertedering, maar ook verwarring bracht de vertegenwoordiger van de VAM (Vuilafvoer Maatschappij), de heer P. J. Houter teweeg. Vertedering, toen hij liet zien dat het verwerkfte afval zelfs wordt gebruikt als voedsel voor biggetjes. Verwarring omdat hij met an dere cijfers over het composteringsren- dement op tafel kwam dan VAM-direc teur Stolk elders in het land had geven tileerd. Dageiyks-bestuurslid Jager con fronteerde hem met die andere cijfers, die hem noodzaakten de belofte te doen de zaak nog eens te bekijken om dan met harde gegevens op tafel te komen. Voor informatie over een vuilverbran dingsinstallatie was Bronswerk-afge- vaardigde H. A. Overgaauw aanwezig. De voorzitter van de vergadering, mr. dr. L. de Gou, wenste niet in te gaan op een suggestie van raadslid Van Gestel (CDA, Haarlemme’Iiede) om beide heren de gelegenheid te geven eikaars betoger! van commentaar te voorzien. Zo kreeg de Kennemerrraad twee visies op vuil verwerking naast elkaar voorgeschoteld. Als eerste hield de heer Houter van de VAM een uiteenzetting. De Vuilaf- voermaatschappij is een overheidsbe drijf, dat in 1929 werd opgericht als een naamloze vennootschap. Aanleiding was destijds het vuilprobleem van Den Haag. De VAM kent momenteel twee verwer kingsbedrijven, in Wijster (Drente) en Mierlo bij Eindhoven. Voorzitter van de raad van bestuur is de heer Th. Laan, gedeputeerde van Noord-Holland. Op de verwerkingsbedrijven wordt compostge- produceerd. Van elke 1000 kilo huisvuil kan 4 a 500 kilo compost worden ver kregen. Bovendien studeert de VAM in tensief op mogelijkheden van hergebruik (recycling). Inmiddels is VAM-Recycling B.V. opgericht, die ten doel heeft het terugwinnen van grondstoffen serieus aan te pakken. De eerste aanzet wordt een proefinstallatie in Mierlo, voor blik- afscheiding uit afval. Het aantal deelnemende gemeenten is vooral de laatste jaren sterk gestegen. Sinds 1968 is het aantal van 18 op 110 gekomen, en het daarmee gemoeide aan tal inwoners van 900.000 op 2.300.000. Het aanbod steeg in deze periode van 180.000 tot 750.000. De enige investering voor de gemeente of regio is de bouw van een laadstation, waarvan de kosten ongeveer 10 percent bedragen van de kosten van een ver brandingsinstallatie. De bouw ervan duurt ongeveer een jaar. De VAM be schikt over 165 wagons. Het laden ge beurt overdag, het lossen ’s nachts. Elke nacht komen in Wijster vier lange trei nen aan die daar automatisch worden gelost. Een karwei dat in een half uur geklaard is, terwijl elke trein toch 800.000 kilo vuil aan boord heeft. In feite zijn de deelnemende gemeenten aan het eind van elke werkdag van al menwerking rr'fi i’ a 'hii ovc ?t, tl s"' zegt hü HEEMSKERK. Maandagavond 15 september begint om 2Ö uur in het gemeentehuis de openbare vergadering van de raadscommissie openbare werken en woningbedrijf. De commissie sport en recreatie komt dinsdagavond 16 septem ber in het gemeentehuis bijeen. Óp de agenda staan o.a. de voorstellen om een krediet te verlenen voor de aanschaf van een beregeningsinstallatte voor het sportpark De Vlotter en voor de aanleg van sportvelden in het sportpark „As- sumburg.” Eveneens op dinsdagavond vergadert de commissie onderwijszaken. Een van de agendapunten is hier de stichting van een gymnastieklokaal in de wijk Oosterwijk-Zuidbroek. Óp donderdag 18 september vergadert de commissie volksgezondheid in het ge meentehuis. Hier komt o.a. de jeugd- tandverzorging aan de orde. De commis sie gemeente-financiën tenslotte komt ook deze avond in vergadering bijeen om o.a. de definitieve kostenopsteiling van het complex De Jansheeren te be spreken. het ingezamelde afval verlost. De heer Houter liet weten dat er nog zoveel ruimte beschikbaar is dat met dit sy steem tot decennia in de volgende eeuw een VAM-contract bedragen circa 35 gulden per ton. een bedrag dat jaarlijks trendmatig zal worden verhoogd. De vuilverLrandingsmethediek werd toegelicni door de heer Overgaauw, die vertelde dat Bronswerk samenwerkt met Martin uit München, die inmiddels 300 installaties heeft gebouwd, onlangs nog een in LeeuwardenEr wordt1 verbrand bij een temperatuur van circa 1000 gra den. Voordat die hitte op de buitenlucht wordt losgelaten moet er gekoeld wor den. Dat kan eventueel gebeuren met het water dat uit een rioolzuiveringsin- stallatie komt, zodat er geen kostbaar drinkwater voor nodig is. Van de 100 kilo verbrande afval blijft 27 kilo over """""X' - Op het ogenLHi: heeit de AHD. naast de vrijwilligster., drie part-time leidstei- in dienst, die de telefonische mcldpost bemannen. Zij zijn echter alleen ’s mor gens bereikbaar, maar eigenlijk zou er een continuedu nst moeten zijn. Om te bekijken, wat de mogelijkheden zijn, 's er nu een werkgroep gevormd van twee mensen van de AHD, twee van de Stisa en twee van de Stichting Dienstverle ning aan Bejaarden. Het is de bedoeling, dat deze werkgroep gaat onderzoeken, hoe in andere gemeenten in Nederland een coördinatie van hulpverlening tot stand is gebracht en hoe de zaak fi nancieel geregeld kan worden. Men denkt daarbij aan een soort van Sociale ANWB een centrale post, waar mensen voor meerdere instanties terecht kunnen. x

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 7