In VS wordt in hoofdzaak aan twee methoden gewerkt Hooggerechtshof besluit geen onderzoek in te stellen OUDHEIDKUNDIGE VONDST IN CHINA m SPAANS GALJOEN MET SCHAT GEVONDEN Seizoeninbraken ZOEKEN NAAR MANIEREN OM ZONNE-ENERGIE TE „TEMMEN” A xr B Drie instanties in concurrentie w O Mfew - 10 „Macaber uurwerk” Niet te vinden !S a (Van een speciale medewerker) MONTEVIDEO In alle Latijnsamerikaanse staten vreest de bevolking niets rozeer als de politieke politie. Daarbij maakt het nauwelijks uit of die politie in dienst staat van een militaire of van een burgerregering. Politieke gevangenen verdwijnen regelmatig „Aan een hartaanval ge storven”, krijgen de familieleden meestal te horen. Toch lijkt er nu een schandaal te ontstaan over het „verdwijnen” van 119 gevangenen in Chili. Koud kunstje Welgesteld HM w EZ jFW opslagsysteem, vandaan de Strijd om musea voor filmwereld ïlopps is. 6 t De Chileense pers nam onlangs artike len over uit het Argentijnse tijdschrift „Lea” en de Braziliaanse krant „O’dia”. Hierin werden 119 namen genoemd van leden van de links-radieale Chileense MER („Movlmiente Izqnierdista Revolu- cionario”) die door hun eigen kameraden wegens interne meningsverschillen ais „verraders” vermoord zouden zijn. Deze moorden zouden in Argentinië, Venezue la, Panama, Colombia, Mexico en Frank rijk hebben plaatsgehad. nu naar Madrid „gereisde" voormalige sterke man van de Argentijnse regering, José Lopez Rega. In handboeken over de Braziliaanse pers is het dagblad O’Dia niet te vinden. De eerste eenvoudige apparaten zijn al op de markt. Aangespoord door het omhoog schieten van de was studios. zeer den bleef de exacte locatie van het wrak een raadsel. Volgens de overlevering is de „Duque de Florencia” in de baai van Tobermory ontploft en gezonken en heeft hij de schatten waarmee de bezetting van En geland had moeten worden gefinancierd mee naar de bodem genomen. „Wij hebben een sectie van een wrak blootgelegd. Het ligt in 80 voet water en 20 voet modder,” vertelde commandant John Cratton die het marine-duikteam leidt. „We zijn er vrijwel zeker van dat het de Duque de Florencia is. Wat we nu doen is het wrak zoveel mogelijk mod- dervrij te maken, zodat we het kunnen TOBERMORY (AP). Duikers van de Britse marine hebben voor de Schotse kust, ter hoogte van de havenstad To bermory, het wrak gevonden van een Spaans Galjoen. Het gaat hoogstwaar schijnlijk om de „Duque de Florencia”, het geldschip van de armada die in 1588 tevergeefs trachtte een invasieleger op de Engelse kust aan land te zetten. Veel kranten maakten enige tijd gele den melding van de vondst van een collectie waardevolle relikwieën en een goed bewaard gebleven lichaam van een man, 2140 jaar geleden begraven, bij opgravingen in een graf uit de vroege periode van de West Han dynastie (206 v. Chr. tot 24 n. Chr.). Het graf werd LOS ANGELES (AP). De hoofdstad van de Amerikaanse filmindustrie, die momenteel nog geen museum heeft voor zijn kleurrijk verleden, zal er waar schijnlijk binnenkort drie hebben - die onderling levendig zullen strijden om wat rest van het verleden van de film industrie. In het jaar 2000 zal het beter zijn, zegt hij. Dan zal volgens hefn een vijfde van de energie die het land verbruikt van de zon afkom stig zijn. De doorgaans zeer betrouwbare Ar gentijnse krant „La Opinion” zei het zo: „In Chili is een macaber, uurwerk in beweging gezet. Met de precisie van een chronometer wordt gemoord, worden de lijken verbrand en de as in de wind verstrooid. Een grote samenzwering, met verbindingen in Argentinië, dacht dui velse methodes uit, die alles uit het Duitsland van Hitler overtreffen. Daar bij worden buitenlandse spookkranten ingezet, alsmede Chileense consuls, die onjuiste identiteitskaarten afgeven”. Het Chileense hooggerechtshof besloot met acht tegen vijf stemmen geen on derzoek in te stellen in de zaak van de 119 vermoorden. LOS ANGELES. In de V.S. zoeken regeringsinstellingen, parti culiere bedrijven en laboratoria van universiteiten uit alle macht naar een manier waarop de energie van de zon het goedkoopst kan worden gebruikt. Veel geleerden menen echter dat ’t nog te bezien staat of dat zal lukken. De motive ring is bij de onderzoekers net zo groot als in 1961, toen president Kennedy het land opzweepte om binnen tien jaar een man op de maan te laten landen. Het in Santiago de Chili verschijnende weekblad van de Jezuïten ..Mensaje” (Boodschap) schreef, dat volgens onder ede afgenomen verklaringen van fami lieleden er in 77 gevallen duidelijk be wijzen, en in 26 gevallen aanwijzingen zijn dat de slachtoffers die tot de lijst van de 119 „vermoorden” behoren in Chili waren gearresteerd en ook ver dwenen. De Chileense kerk vroeg daarop vervolgens om een onderzoek. Het is duidelijk dat hier sprake is van een nauwe samenwerking tussen de po litieke politie en rechts-radicale elemen ten in Argentinië, waarbij ook andere autoriteiten worden ingeschakeld. n Spaanse schepen die de dans ont sprongen probeerden via een noordelijke koers, rond Schotland, uit het Kanaal te ontsnappen. De Duque de Florencia zocht een wijkplaats in de luwte van de Schotse kust. Inderdaad werden in Argentinië enige lijken gevonden met een Chileense iden titeitskaart. Familieleden van deze slachtoffers reisden uit Santiago de Chili naar de Argentijnse hoofdstad Buenos Aires. Maar bij de lijkschouwing stelden zij vast dat het om andere mensen ging. Waar de identiteitskaarten kwamen, bleef een raadsel. Voor de industrie denken de on derzoekers aan grote „zonne-boer- derijen” met grote spiegels die op de zon gericht blijven en de ener gie verzamelen. Wanneer 4060 vierkante km woestijn daarmee wordt ingericht is dat voldoende voor de energievoorziening van het hele land. ter moeilijk om deze apparaten op huizen aan te brengen”, aldus Ro bert Rod, vicepresident van een van die maatschappijen. Hij zegt dat de huizen daarvoor in het vervolg voor zullen moeten worden ontworpen „en de bouwin- dustrie is erg traag met het aan brengen van veranderingen. Als je een waterzak op een dak aan- brengt moet het gebouw veel soli der worden gebouwd, anders is een enkele aardbeving voldoende om 23.000 liter water over je hoofd uit te storten". PARIJS. Net zoals de hondsda gen de zomer en de bevroren wateren de winter begeleiden, zijn in Frank rijk sedert enkele jaren de inbraken het onvermijdelijke bijverschijnsel van de grote vakanties geworden. Het arbeidsterrein van de linke en vin gervlugge jongens verplaatst zich ia de juli- en de augustusmaanden van het platteland waar de vakantiegan gers dan zijn neergestreken, naar de uitgestorven steden en die seizoens- kraakjes zijn door de politie al lang niet meer bij te benen. In de zomer van 1973 werden zo 71.000 woonhuizen „bezocht” en in de winter van datzelfde jaar moesten nog eens 12.500 buitenhuizen het ont gelden. Een paar andere veelzeggende cijfers die de Franse politie zojuist over de misdaad die haar steeds meer boven het hoofd uitgroeit, heeft vrij gegeven: ruim 50.000 winkels en an dere ondernemingen, waarbij de voorkeur van de heren naar de tex tielbranche uitging, mochten zich in de actieve belangstelling van het gil de verheugen, terwijl voorts nog 123 kastelen, 245 kerken (voor de offer blokken) en 53 musea en 64 kunstga lerijen de meer kunstlievende leden van Frankrijks onderwereld onweer staanbaar hebben aangetrokken. De banken registreerden gemiddeld drie overvallen per dag. En door de bank genomen werd over het hele jaar in Frankrijk iedere drie minuten ergens wel een deur geforceerd of een kraak gepleegd. raad van bestuur van MCA-Universal, ontkende dat winst beoogd zou worden. Hij zei dat een belangrijk onderdeel van het plan was een schenking van een miljoen dollar te garanderen aan het film- en televisie fonds. In een brief, die alle leden van de vier bonden ontvingen, wordt gezegd: „Dit is geen zakelijke onderneming van MCA- Universal.” In de brief wordt om bijdra gen van scenario’s, films, kostuums en andere memorabilia voor „ons” ge vraagd, met de nadruk op het woord „ons”. Het museum wordt in de brief om schreven als „een belangrijk middelpunt van cultuur, wetenschap en onderwijs”, dat „archieven filmzalen, bibliotheken en tentoonstellingen zal omvatten. Volgens berichten zal Universal pro beren de collectie over te nemen van de actrice Debbie Reynolds, die vroeger ook het idee had een film-museum op te zetten. De kamer van koophandel zegt er zeker van te zijn een verzameling van füm-memorabilla van de actrice Jane Wi thers te zullen ontvangen. Deze zou even groot, zo niet groter zijn als de verzame ling die Universal van mevr. Reynolds hoopt te ontvangen. MCA-Universal Ine. en de vier groot ste vakbonden in de theaterwereld kon digden onlangs het grootste en kostbaar ste van deze-projecten aan. Het wordt gebouwd op het enorme complex van Universal City Studios. „Wij kunnen ons moeilijk voorstellen dat er een beter museum mogelijk is dan dat, wat wij in gedachten hebben”, zei directeur Robert Aldrich, daarbij het begin van de harde strijd om Holly wood’s memorabilia inluidend. Aldrich, president van de Amerikaan se bond van regisseurs, heeft verklaard dat zijn bond tezamen met nog drie andere - de bond van akteurs, de bond van producenten en de bond van schrij vers - zijn leden om bijdragen zal vra gen. Enkele kilometers verderop gaat de kamer van koophandel van Hollywood zijn eigen museum bouwen. Hierbij wordt hij gesteund door de gemeente raad van Los Angeles, die onlangs be sloot de filmcollectie van de stad, ter waarde van twee miljoen dollar, aan de kamer over te dragen. Om de zaken nog ingewikkelder te maken, is de voorstad Burbank van plan een eigen filmmuseum in te richten. Lew Waserman, voorzitter van - VS-» .„m Het vervelende is, dat tegen dit snel om zich heen grijpende euvel ook verder weinig kruid gewassen is. Iedere rechercheur kan u vertellen dat het doorgaans een erg koud kunstje is vrijwel elke deur te force ren, en anders kom je via een zolder raam of een venster nog wel binnen. De grote Franse warenhuizen hebben speeciale stands ingericht waar vette zaken worden gedaan met de verkoop van ultramoderne veiligheidsinstalla- ties, sloten, alarmsignalen en sirenes. Maar een buitenhuis of een flat werkelijk afdoende beschermen komt een eigenaar, volgens de experts, wel gauw op zo’n slordige vier a vijfdui zend gulden te staan. Een bedrag waarvoor de meeste mensen terug schrikken. Vrijwel tegelijkertijd verklaarden drie vrouwen van mannen die op de lijst van 119 voorkwamen, dat hun echtgenoten in Chili waren gearresteerd. In Venezue la verklaarde een prominente Chileense emigrant, dt voormalige secretaris-gene- raa! van de Chileense socialistische par tij Anideto Rodriguez, dat daar geen enkel lid van de MIR was gedood of gestorven. i Mannen die al nkele jaren wer ken aan het verminderen van de kosen zeggen dat één watt aan zonne-energie nu tussen de 10 en 20 dollar kost. Omstreeks 1985 willen zij dat tot 25 a 50 cent teruggebracht hebben. De kennis ervoor is er al, het hangt er nu vanaf of er genoeg geld komt voor nassa-produktie. De huidige toe wijzing van 50 miljoen dollar paar aar wordt absoluut ontoereikend gevonden. Zonne-geleerde dr.Paul Rapa- port meent echter dat „zelfs als >nze stoutste dromen waar wor- Volgens de overlevering wist de ge zagvoerder het met de plaatselijke clan- oudsten, de Macleans, op een akkoordje te gooien en werden de wederzijdse krijgsgevangenen uitgewisseld. Maar toen de Spanjaarden zich niet aan het bestand hielden en met de resterende Schotse krijgsgevangenen het anker poogden te lichten zou het galjoen door sabotage van de arglistige Macleans zijn ontploft. De bergingsrechten voor het schip zijn in handen van de hertog van Argyll, die de vondst onlangs bekend maakte. De afgelopen 350 jaar zijn er tientallen pogingen gedaan om de juiste positie van het schip vast te stellen. Maar hoewel er nu en dan edelstenen, zilveren ducaten en kanonskogels werden gevon- Waar vooral aan gewerkt wordt is het rechtstreeks omzetten van de zonnehitte in elektriciteit. De ruimtevaartindustrie gebruikt ai Er wordt in hoofdzaak gewerkt aan twee methoden: grote platte platen op het dak die de warmte verzamelen en het concentreren van de zonnestraling met behulp van spiegels op lenzen op kleine zeer gevoelige cellen, die lange tijd tegen zeer hoge temperaturen bestand zijn. was gedrukt door is met Hoe Chili 119 vermoorden liet bijna verdubbeld „zonnecellen” voor het omzetten van zonnestralen in bruikbare energie, maar dat is erg duur. keling heeft zich daartoe voorna melijk geworpen op het gebruik van zonne-energie. Mensen die zich hierop toeleg gen zeggen dat er al genoeg van bekend is om er goedkoop gebruik van te maken zo niet al in 1985 dan toch zeker omstreeks het jaar 2000. Veel zal echter afhangen van de bedragen die aan onderzoek en ontwikkeling worden besteed. Er is veel geld voor nodig en enkele geleerden betwijfelen of het con gres al bereid zal zijn dat ter beschikking te stellen. De geleerden willen de 100 watt, die de zon elke dag per elke vierkante voet op aarde weggeeft niet langer verloren laten gaan. Een redelijk efficiënt collector- gevonden in de stad Chinancheng in een Centraalchinese provincie. Chinancheng stond ooit bekend als Ying, de hoofdstad van de Ssjoe-staat (770-221 v. Chr.) maar verviel tot een ruïne nadat de Tsjoe-staat de hoofdstad verplaatste. Het lichaam van de man (op de foto wordt het behandeld voor de sectie) dat is gevonden is 165,7 centimeter lang en weegt 52,2 kilo. Men vermoedt dat de man op ruim vijftigjarige leeftijd is overleden. Het lichaam lag ondergedom peld in een kist in een donkerrode vloeistof. Het is bijzonder goed bewaard gebleven: de huid is nog elastisch, ver scheidene gewrichten kunnen nog bewo gen worden en het gebit is nog intact. Op de andere foto’s de grafkuil, nadat de doodkist eruit was gehaald en een gelakt houten bakje met vissen erin geschilderd. Het graf heeft een recht hoekige aarden schacht, bijna tien ter diep en een gang die schuin afloopt van de grond naar de grafkuil. r- .-. ifl. Hl President Ford heeft wetenschap en industrie gevraagd het land in 1985 onafhankelijk te maken van olieinvoer uit het buitenland. Zijn bureau voor onderzoek en ontwik- den de zonnecellen in 1985 nog maar een fractie kunnen leveren van wat wij nu al aan energie nodig hebben”. „verdwijnen” De plannen van Burbank zijn iets minder definitief, maar een woordvoer der van de stad zei „dat contact opgenomen met verschillende „De studio’s in Burbank zouden geïnteresseerd zijn in het project. Alle drie musea zijn gepland als „le vende musea” met filmzalen. Onderzoek leerde verder dat het tijd schrift Lea slechts éénmaal was ver schenen. Het was gedrukt door een drukkerij die gelieerd is met de inspecteren en hopelijk bij kunnen komen”. De Spaanse armada, die in Spanje de naam had „onoverwinnelijk” te zijn, verscheen op 20 juli 1588 voor de Engelse zuidwestkust ter hoogte van Plymouth. Koning Filips II had 130 schepen aan zijn invasieplan gewaagd, bemand door 7000 zeelieden en 17.000 soldaten. Onder commando van sir Francis Drake voer de Engelse vloot uit om van 29-30 juli slag te leveren met de armada. Drake profiteerde van het slechte weer en de wendbaarheid van zijn schepen om de logge galjoenen en galjassen bij tien tallen in de grond te boren. T..L.. A Die welige bloei van de misdaad mag vooral op rekening van de va kanties worden geschreven. Vooral in de welgestelde buurten kunnen de dieven zich naar hartelust uitleven, want hele woonblokken zijn dan ver laten. In de wintertijd richten ze hun aandacht dan weer speciaal op de vakantieverblijven in de dure bad plaatsen en Kurorts en ook daarmee lijkt de politie zich zo langzamerhand al wel bijna te hebben verzoend. Ik ken zo’n uitermate welvarende reder, die in het Normandische La Baule een wolk van een villa bezit. Hij vertelde me dat in de winter zijn buitenresidentie één of meer keertje» op de welbekende ongenode gasten mocht rekenen. Die dan alle achter gelaten dranken tot op de laatste druppel liquideerden, vaak een paar weekjes bleven logeren om ten slotte nog alles mee te nemen wat nog enige waarde had. De politie heeft zich bij dat sel- zoenverschijnsel neergelegd. Je kan, zo excuseert zich de commissaris, tenslotte niet dag en nacht een kod debeier naast het hek van elk vakan tieverblijf opstellen. En zo is het inderdaad. de schat plaat die de ongeveer 90 vierkante meter van daken in buitenwijken bedekt kan, met behulp van een eenvoudig opslagsysteem, alle energie leveren die in een huis nodig is. prijzen van gas en elektriciteit zijn de eigenaars van zwembaden al collectorplaten met koperen pijpen op de daken gaan gebrui ken om het water van het zwem bad te verwarmen. Deze apparaten worden echter alleen nog maar door kleine fabriekjes gemaakt en zijn erg duur. Volgend jaar komen echter de grotere maatschappijen op de markt met in mr. e. v ,-digde zonneiPstallatles voor zwembad- verwarming die stukken goedko per zijn. Enkele grote Amerikaanse maatschappijen doen proeven met collectorplaten en grote waterzak ken voor zowel koeling als ver warming van huizen. „Het is ech- •W*: ,r -i:

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 11