Met bijna 47 km naar Brussel NIJMEGEN AAR LIEP WERELDRECORD OP 10 MIJL SPORWHffl Zwem records Maas en Elzerman Sijmons nieuwe voorzitter KNHB Wereldtitel voor Van der Velden KNAPPE REN VOLBLOED JAN SPORTIEF Volleybalteam trok zich terug ■i ma fwfr n ■1 MAANDAG 1 5 SEPTEMBER 1975 SPORT 15 (Van onze sportredactie) Succes Mi Op de weg Jos Hermens wil nog meer Jos Hermens op weg naar zijn wereldrecord op de tien Engelse myl. 11- Elzerman: Nationaal record. van deuren, Frans, J*. Freddy Maertens brak alle records 8 7 7 6 6 5 5 5 5 5 3 3 2 2 2 1 1 1 11 9 8 8 8 7 7 6 6 6 6 5 5 4 4 8 3 2 0 aldus Jos Hermens, die al na 8600 meter alleen doorging. wijze profiteren. Jan won met een halve lengte verschil. De Idenburg droeg de voorzittersha mer na een periode van tien jaar deel te Hierbij moet dan aangetekend wor den dat Geert Jansen zijn records op de weg liep. Een situatie waaraan de KNAU een einde wil maken, want aanstaande zaterdag komt er in de Unieraad een voorstel om op afstan den tot de marathon alleen records op de baan te registreren. Jos Her mens zit dan nog beter te paard, want de voor de 20 kilometer en het uur vastgestelde limieten zijn respec tievelijk een uur en drie minuten en 19 kilometer. Joop Zoetemelk heeft de Ronde des As op zijn naam gebracht. Tweede werd de Belg Rik van Linden. 1 1 1 3 0 0 1 2 0 -1 -4 -1 -0 -0 -0 -4 -2 De belangrijkste uitslagen zijn: 250 cc nationaal: 1- Van der Cruijs (Oisterwijk), snelste ronde met gemid delde van 115.156 km. u., 2. Claassens (Edam), 3. Van der Draay (Oosterhout). 500 cc nationaal: 1. Scheepens (Mid- debeers, snelste ronde met gemiddelde van 115,951 km. u., 2. Monden (Amster dam), 3. Verweij (Ravenswaay) m. SC DC se. 37 ien is iel. rijs eld /an 15 - itto leg be tel, rijs Z, c a, <Kn- 0-1, hot ard »rse aan 1 10 en v.d. Rock Aldis. 2-0, iste 2-0, ies- an- ed- l 3- roi- 2-0. -11, Het Nederlands softbal negental versloeg Zambia in een dubbetwedstrijd in Weert twee maal. Het werd 18-2 en 9-0. Uitslagen van de zaterdag op Duindigt ge houden draverijen en rennen luiden: Elst- prijs 2120 m 1. Magnifique (W. Duivenvoor den), 2. Neelitan, 3. Wappie. Winn. 5,20, pl. 2,60 1,80 2,60, kopp. 23.30, trio 545. Parii»Brussel is een Belgische aan- rP;PcrPr>heid geworden. De eerste ze. plaatsen waren voor Belgen, voordat pas een buitenlander over de streep ging. In Viareggio is Portugal Europees kampi oen rolhockey geworden. De Rus Anatoli Karpov werd winnaar van het internationale schaaktoernooi in Milaan. Hij won 1 van de 6 partijen. De overige 5 duels met Portisch eindigden in remise. Op het circuit van Zolder in België werd de Fransman Leclere eerste in een race voor formule 2 wagens, meetellend voor het Euro pees kampioenschap. Zijn landgenoot Laffite is reeds titelhouder in deze klasse. Emst-prUs 2120 m. 1. Kiry van Ursem (C. Immlng), 2. Massel T., 3. Iron. Winn. 6,40, pl 3,10 1.70. kopp. 4,80. In het spoor van de oud-wereldkampi- oen volgden vedetten als Dierickx, Kui per, Pollentier, Thurau. Verbeeck plus Priem en Jacobs. Het was toen duidelijk dat de beslissing op de Alsemberg zou vallen. Cees Priem moest in de klim afhaken. Maertens probeerde zeven kilo meter voor de streep weer weg te ko men, maar onmiddellijk volgde de reac tie van Merckx en Dierickx. Het trio had zich in de afdaling definitief losge- ssia ■FC Of- 2-0, f 3- 5-1, ISV en- ch- ach middels met de topsport gestopte Amsterdammer Geert Jansen (een uur, 1 minuut en 7,4 seconden op de 20 kilometer en 19.601,45 meter in het uur) duidelijk onttronend. Tsjecho-Slowakije heeft zondag in Se any voor 20 000 landgenoten de motor cross der naties gewonnen voor motoren tot 500 cc. Grote favoriet België die met drie wereldkampioenen aan de start ver scheen, Harry Everts. Roger de Coster en Gaston Rahier, eindigde op twee punten van de winnaar. Derde werd op grote achterstand Groot-Brittannië. Ne derland eindigde op de vijfde plaats. De eerste schermutselingen vonden na 70 kilometer plaat.' toen een kopgroep van dertig renners zich had losgemaakt van het peloton. Tussen de twee groepen bevond zich Roy Schuiten, die de aan sluiting bij de vluchters niet kon be werkstelligen en tenslotte de strijd staakte. Freddy Maertens, die aanvanke lijk „onzichtbaar” was gebleven, ont plooide zijn activiteiten pas in de laatste 35 kilometer. Op de glibberige kasseien demarreerde hij, maar kon zijn winst niet groter maker» dan ongeveer 100 meter. In het achtervolgende groepje was het met name Eddy Merckx, die de jacht op zijn jonge landgenoot inzette. Engeland heeft in Edinburgh de atletiek interlandwedstrijd tegen Zweden zowel bij de dames als heren met ruim verschil gewonnen. Bij de dames werd het 103-54 en bij de heren 113-99. In i kilometer. Hij deed er 2 uur 27 sec. over. Dat was wereldkampioen Hennie Kuiper, die in de slotfase de concurrentie moest laten gaan en zich niet meer in het sprintgeweld kon mengen. Voor velen waren de ruim 291 kilometers te veel. Van de 97 vertrokken renners kwamen er slechts 26 over de streep in Rhode- Saint-Genese, een voorstadje van Brus sel. tempo ontwikkelt tot een van Neder lands compleetste zwemsters, finishte in de tijd van 2.24.0. Op het laatste nummer van de dag, de 800 meter vrije slag heren, vestigde Henk Elzer man, ook al iemand die langzaam naar een top groeit, een nieuw Ne derlands record op de 800 meter vrije slag: 8.29.9 tegenover 8.34.26 half maart van dit jaar bij de traditionele wedstrijden in Bremen. Jos Hermens bezit nu nationale records op de twee, drie, vijf, tien en 20 kilometer, de twee, drie, zes, en tien Engelse mijlen en het uurrecord. Of de Nijmegenaar hiermee tevreden is? „Wanneer ik nog een kans krijg en het weer werkt een beetje mee, wil ik over enkele weken toch nog proberen de records van Roelants te pakken”. In Dordrecht bracht André Kolders (AAA) een nationale loop over tien Engelse mijl op zijn naam. Hij legde de afstand af in 52.6 min. Annelies Maas zwom op de 200 meter wisselslag een nieuw nationaal record. Maas, die zich in gestaag De dames- en herenatletiekploegen van de NKS, wonnen op de slntelbaan Brakkenstein In Nijmegen de drielandenwedstrijd tegen West-Duitsland en Zwitserland. De Argentijn Galindez heeft in Johannes burg zijn wereldtitel boksen in het halfzwaar gewicht (WBA-versie) met succes verdedigd. Galindez won op punten van de Zuidafrikaan Pierre Fourie. In de Formule klasse eindigden André Dierikx (Bel.) en Hans Pelster (Ned.) gelijk op de eerste plaats met 100 pun ten. De overwinning ging naar Dierickx wegens een betere tijd over zijn races. Derde in deze klasse werd de Brit Hill en vierde de Nederlander Robbie Lin- nenbank. Supertrio (Grote Autoprijs, ren op Duin digt): 1. nr. 9 (Beemster, 2. nr. 10 (Not So Bad), 3. nr. 12 (Laureada). Toto omzet: 25.958; de uitbetaling ƒ4867.10. Het eindklassement Velden (Ned.) HOC (G.Br.) 1030 pnt3 Bullen (G.Br.) 750 pnt., 4. Hering (Vst.) 625 pnt. ARNHEM. De nu al jaren naar wereldrecords hunkerende Nederlandse atletiekwereld heeft zijn zin. Binnen acht dagen til den twee Nederlandse atleten het peil van de nationale atletiek naar een dermate hoog niveau, dat voor hen een plaatsje inge ruimd moet worden op de we- reldrecordlijsten. Acht dagen ge leden was dat de jeugdige 800- meterloopster Olga Comman deur, en zondagavond op Papen dal de ervaren Nijmegenaar Jos Hermens. Met succes, want de sterk richting 70 seconden dalende rondetijden - het vereiste gemiddelde was 68.5 secon den - werden plotseling sneller: tus sen de 67 en 68 seconden en zelfs een keer 66,9 seconden. Jos Hermens, die voor het eerst in wedstrijdverband meer dan 10 baan kilometers draaide, zag kans het tempo tot aan die 10 Engelse mijlen hoog te houden, het geen resulteerde in zjjn eerste wereld record. DEN HAAG (AWP). Het Neder lands heren volleybalteam zal in januari in Italië niet deelnemen aan de kwalifi catiewedstrijden voor de Olympische Spelen die volgend jaar in Montreal worden gehouden. Hiertoe besloot zater dagavond het hoofdbestuur van de Ko ninklijke Nederlandse Volleybalbond. Het is namelijk gebleken dat het meren deel van de selectie zich wegens studie redenen niet kan vrijmaken voor de trainingen, die als voorbereiding dienen voor de kwalificatiewedstrijden. Wel hebben de spelers hun medewerking toe gezegd voor het Europese kampioen schap dat in oktober in Joegoslavië wordt gehouden. WASSENAAR. De klassieke ren om de St. Leger heeft gisteren op Duin digt een beheerste overwinning opgele verd voor de driejarige volbloed Jan met Pikeur Rob Wetemans. De overwinning in deze 2900 meter lange ren leverde de combinatie een winstsom op van bijna 2estien mille. 500 cc internationaal: 1. Hartog (Ab- bekerk), snelste ronde met gemiddelde van 123,832 km. u., 2. Van Duimen (Ammerzoden), 3. Alblas (Krimpen aan de Lek). De Venezolaan Esteba eiste in Caracas de vakante wereldtitel boksen in het lichtvlieg- gewicht (WBC-versie) op. Hij sloeg Lovera uit Paraguay in de vierde ronde k.o. pikeurs en rijders B. vergunning). 1. Kame raad, (R. Hom), 2. Jacob R, 3. Iris Volo. Winn. 1.50, pl. 1,60 3,90, kopp. 13,80. Ermelo-prijs 1600 m. Autostart. 1. Kingston Again (P. Smit), 2. Mila G., 3. Karper K Winn. 5,20, pl. 1,60 2,10 4,80, kopp. 14.30, trio 507.50. heid te maken voor zijn trainingsgenoot, raakte toen vanuit leidende positie met 4in stijgbeugel een piketpaaltje langs de AMSTERDAM (ANP). Het H.D.Z.-toernooi, waarmee zondag in het sportfondsenbad oost officieus het Olympische zwemseizoen 1976 werd geopend, heeft twee nationale records opgeleverd. Een nogal onverwachte oogst, omdat sinds het bad een kleine vijftig jaar geleden werd gehuisvest in een toen reeds bejaarde gasfabriek, het in deze accommodatie heeft ge mankeerd aan behoorlijke startblok ken. Iedereen springt er zo van de kant het water in. Die omstandigheid heeft naar alle waarschijnlijkheid de gulle sponsor een recordverbetering op het hoofdnummer: de 100 meter vrije slag dames door de neus ge boord. Enith Brigitha, vorige week in Antwerpen goed voor een kwalitatief zeer sterk 25 meterecord van 57 seconden rond, bleef nu na een ge vecht met de Europese jeugdkampi oene Ineke Ran steken op 57.1 secon den. Epe-prijs 2040 m. Autostart. 1. Nevada K (A. Plagge), 2. Max Record, 3. Magnolia. Win. 4-, pl. 1.50 2,50 2.60. kopp. 16.20, trio 227,60. Ede-prijs 2040 m. Autostart. 1. Mabel Rust- burght (J. de Leeuw, 2. Menyanthes, 3. Maai ke G. Winn. 6,80, pl. 2.30 2.10 2,50, kopp. 23.10. QuickC Devel-prljs 1800 m. Ren. (Ie afd.) 1. Daris Honey (F. van Deuren). 2. Lavendel. 3. Lady Wlepke. Winn. 2.70, pl. 1,20 1,50 1,70. kopp. 6,80, trio 46.20. Eerbeek-prijs 2040 Eefde-prijs 2520 m. 1. Morschy G. (W. van Dalen), 2. Kameleon V, 3. Mike H. Winn. 12,40. PL. 2,30 1.70 1,30, kopp. 83,70, trio 258,40. Quick Devel-prijs 1800 m. Ren. (2e afd.), 1. Pedro (F. van Deuren), 2. Merrygo, 3. Vitesse. Winn. 3.-, pl. 3,-, 6.40, kopp. 15. Totalisator-omzet: 285.022. hebben uitgemaakt van het bondsbe- stuur (waarvan drie jaar als secretaris en zes jaar als praeces) over aan ing. P. F. Sijmonds. De heren Idenburg en Bromberg (die als coach 94 wedstrijden van het nationale herenteam en twee Olympische Spelen meemaakte) werden, evenals de heer C. de Jong (oud-voorzit- ter van het district Noord-Holland) tot ereleden van de KNHB benoemd. De heer De Jong uit Bloemendaal kreeg de onderscheiding wegens zijn verdiensten, vooral in het district Noord-Holland. Adrie de Korte, kampioen van de natio- nalen bij de bromfietsen, kon niet ver trekken in de lichtste categorie na een val in de training. Polen won in Warschau de Davis Cup wedstrijd tegen Noorwegen met 5-0. In de tweede ronde komt Polen in Rome uit tegen Italië. UITSLAG: 1. Maertens (Bel) 291,5 ki lometer in 6 uur. 11 minuten en 30 seconden, 2. Merckx (Bel) z.t., 3. Die rickx (Bel) op 3 sec4. Pollentier (Bel) op 10 sec., 5. Verbeeck (Bel) op 15 sec., 6. Jacobs (Bel) z.t7. Kuiper (Ned) z.t., 8. Thurau (Wdl) op 17 sec. 9. Priem (Ned) op 1.38 minuut, 10. Laurent (Fra) op 3.35, 11. Bruyere (Bel) z.t., 12. Van Springel (Bel) z.t„ 13. De Meyer (Bel) op 4.30, 14. Pintens (Bel) z.t., 15. Re Nier (Bel) op 6.20, 22. Van den Hoek (Ned) z.t. De Nederlanders Vermeulen en Franken hout hebben de 500 kilometer van Imola (Italë) gewonnen. De wedstrijd telde mee voor de Coupe de l’Avenlr. de achtervolgers en de einspurt inzette CARDIFF (Reuter). Cees van der Velden heeft zijn wereldtitel speedboot- varen in de klasse tot 2000 cc behouden. De gevaarlijkste concurrent van de Ne derlander. die vorig jaar op het meer van Castelgandolfo ook wereldkampioen werd, was de Brit Tom Percival. Zater dag en zondag werden in de baai van Cardiff vier wedstrijden gevaren, de drie beste resultaten telden voor het eind klassement. Zaterdag wonnen zowel Percival als Van der Velden één keer, zondag eindigde Van der Velden, voor Percival opnieuw als winnaar. Doordat Percival in de vierde wedstrijd met motorstoring uitviel kon Van der Vel den ongehinderd doorvaren naar zijn wereldtitel en de laatste overwinning laten aan de Amerikaan Bob Hering. was: 1. Van der pnt., 2. Percival DEN HAAG (ANP). De zaterdag middag in het Nederlands Congresge bouw in Den Haag gehouden Algemene Ledenvergadering van de Koninklijke Nederlandse Hockey Bond, die zich mocht verheugen in een bijzonder grote opkomst, stond in het teken van het afscheid van voorzitter mr. J. D. J. Idenburg en vice-voorzitter P. M. J. Bromberg. Jan Raas werd in ’s-Gravenpolder eerste in een wielerwedstrijd voor profs over 110 ‘7 mn. en 50 MILL (ANP). De kampioensweg- races te Mill hebben de ontbrekende kampioenen in de halve-literklasse opge leverd. In de internationale categorie won Wil Hartog het prestigeduel met Boet van Duimen, waardoor de titel naar de rijder uit Abbekerk ging. Win naar en kampioen bij de „nationaJen” werd Cor Scheepens. Henk van Kessel onderstreepte zijn kampioenschap in de 125-cc-klasse met een overwinning te Mill. Twee andere titelhouders startten niet in hun klasse. Wil Hartog zag af van deelneming in de 250-cc klasse. Titel bij „halve liters” voor sterke Wil Hartog maakt van de achtervolgers en toen Maertens de einspurt inzette had Merckx geen kracht meer om ook deze aanval te pareren. Voor Maertens was het de 31e zege in dit seizoen, voor Merckx weer de teleurstelling van het net niet winnen. m. Autostart (leerling- Kraksprijs 1900 m. Ren. 1. Jingo (H, Kaart), 2. Danish Delight, 3. F.™,. Winn. 1,60, pl. 1.10 1.20, kopp. 4,20. Van de Caballeroploeg, die in het volgend wielerseizoen niet meer zal bestaan, zullen de renners Jacobs, Verboom, Verweij, Vis- schers, De Lange, en Luchtenburg worden ingelijfd bij de equipe van Michelin. Meer echter dan de overwinning Jan werd de aandacht in deze St. Leger getrokken door een merkwaardig inci dent dat zich 400 meter na de start voordeed. De jonge pikeur Chris Van deuren, zoon van Frans, die er door wetemans op uit was gestuurd om snel- In een tijd van 45.57,6 rondde de al veelvoudig nationaal recordhouder op de afstanden die liggen tussen de twee en tien kilometer, de tien En gelse mijlen, ofwel 16.090 meter af. Zo’n zeven seconden sneller dan de Belg Polleunis (46.04,8), drie jaar ge leden in Brussel. Bovendien liet Jos Hermens op de 15 kilometer via 42.52,6 een officieus wereldrecord voor zich registreren, dat al een jaar of 20 in handen was van de Brit Mei Batty (44.18,4). Hoewel die 15-kilometertijd niet gehonoreerd zou worden met een of ficiële erkenning, speelden die 42 mi nuten en 52,6 seconden een belangrij ke rol in deze toch unieke recordpo- ging van Jos Hermens, die ook duide lijk aasde op het wereldrecord 20 kilometer en het even verderop gele gen werelduurrecord. Al op de 15 kilometer werd duide lijk dat de Nijmegenaar in elk geval „Het record op die afstand was mijn bedoeling. Het is natuurlijk niet zo aansprekend als een record op de 10 kilometer, maar het begin is er toch. Gaston Roelants heeft dan die records op de 20 kilometer en op het uur nog wel. maar beslist niet langer dan een winter”. Een uitspraak die niet van hoog moed, maar van kennis van eigen kwaliteiten getuigt. Wanneer Jos tij dens de kilometers die na die 10 Engelse mijlen volgden, goed op de hoogte was geweest van de stand van zaken, had de ook aanwezige Gaston Roelants zonder records Papendal moeten verlaten. „Na die 10 Engelse mijlen heb ik met de gedachte gespeeld om te stop pen, maar na een paar langzame ronden ging het weer. Ik had echter geen idee meer van mijn kansen. Ik wist gewoon niet hoe ik zat ten opzichte van de tussentijden van Roelants”, vertelde de Nijmegenaar, die ten opzichte van het 20-kilome- terrecord van Roelants (57.44,0) maar 4,4 seconden te kort kwam en op het werelduurrecord van dezelfde Belg (20.784 meter) maar exact 44,56 me ter. „Een afstand die ik nog had kun nen overbruggen, maar toen ik een schot hoorde, dacht ik dat ik nog een minuut moest lopen. Dat was afge sproken. Tweemaal zou er een schot klinken. Eerst na 59 minuten en dan na een uur. Achteraf gezien, jammer, want als er geen misverstanden rond mijn schema waren geweest en het schot tijdig had geklonken had ik ook die records kunnen pakken”, al dus Hermens, die op die 20 kilometer en op het uur uiteraard wel nationaal recordhouder werd, daarmee de in- In München is de Nederlandse kampioen Erik Swinkels tweede geworden bij het we reldkampioenschap skeet. Tijdens het internationale concours hippi- que van Salzburg won de Oostenrijker Simon het grote springconcours. Marcelina, Evers, Smits en Nusse (AAC) brachten op de kunststofbaan van Papendal het Nederlandse record 4 x 800 meter van 7.35.8 (Ciko’66) op 7.31.9. Piet van de Kruys (Helmond) werd voor de tweede achtereenvolgende maal eerste in de ronde van de Achterhoek voor amateurs. Van de Kruys versloeg in de eindsprint Arie Hassink uit Neede. De Nederlandse moderne ritmische gym- nastiekploeg, is in Lemgo (W-Dl) als derde geëindigd in de wedstrijden tegen West- Duitsland en Bulgarije. De wedstrijd werd gewonnen door de Bulgaarse dames. Tijdens de Russische kampioenschappen gewichtheffen in Rybinsk bij Moskou, bracht Saidoelajev het wereldrecord trekken in het halfzwaargewlcht op 188 kg. Het record stond al met 185,5 op zijn naam. Volgens verwachting won Raymond Ceule- mans in Wenen het driebandentoemooi om de Coupe Simones. Rini van Bracht eindigde op de derde plaats. In Minsck werd de Sovjet-Unie eerste in de strijd om het wereldkampioenschap Grieks-Romeins worstelen. Bulgarije werd tweede en Polen derde. baan. Met een snelheid van ongeveer zestig kilometer viel de jonge Vandeuren van zijn paard Notre Debut, dat welge zind zijn weg vervolgde. Vandeuren kwam met de schrik vrij. De kop werd daarop overgenomen door de doodloper Rathsalla met de Engelse jockey Allan Jones. Rathsalla is veel meer een sprinter dan een stayer, nam weliswaar zeker vijftig tot zestig meter voorsprong, maar bleek uiteinde lijk toch volledig leeggelopen. Tegen wil en dank moest daarop favoriet Henk van der Kraats met Derby-winnaar Rhodos de leiding overnemen. Rhodos geeft zich slechts dan volledig als het paard zich midden in het strijdgewoel bevindt. Nu dat niet het geval was, kon Jetemans daarvan met Jan op beheerste het record op de 10 Engelse mijlen zou veroveren, want toen al lag hij ruim voor op de Belgen Polleunis en Gaston Roelants, die in 1972 een identieke poging deden. „Hoewel ik het na de 13 kilometer erg moeilijk kreeg. Tot die afstand ging het lekker, al heb ik eerder dan gepland de leiding van Gerard Tebro- ken, die mij op de eerste tien kilometer zou helpen, overgenomen. Gerard kwam moeilijk te zitten, ook wel door die regen en wind in het eerste half uur. Het moest harder gaan, en wanneer ik dat tegen Gerard zei, versnelde hij ook wel, maar dit had te grote tempowisselingen tot gevolg”, BRUSSEL (AFP-Belga). Freddy Maertens heeft de 55e editie van de klassieker ParijsBrussel gewonnen door in de eindsprint zijn landgenoten Merekx en Dierickx te verslaan. Voor de 23-jarige Maertens betekende het zijn tweede seizoentriomf in een klassieker, want in het voorjaar won hij ook GentWevelgem. De Belg vestigde te vens een nieuw koersrecord door de 291.5 kilometer af te leggen met een gem’ddelde snelheid van 46,819 kilome ter ner uur. Het oude record stond op naam van Felice Gimondi, die in 1966 de afstand tussen de beide hoofdsteden aflegde met een gemiddelde snelheid van 43,667 km. per u Tevens realiseerde Maertens het beste gemiddelde, dat ooit tijdens een klassieker is gereden en dat sinds 1964 met 45 129 kilometer op naam van Peter Post stond, die toen Parijs Roubaix won. Voor dit feit bezit Maer tens nu de ..Ruban Jaune de la Route”, een symbolische gele band. r z xfc z

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 15