Amerikaanse heilig verklaard Overval op basis VS in Ethiopië MOGELIJK EXECUTIES NA MOORD OP AGENT Autobusongeluk in Costa Rica Argentinië heeft een president ad interim Franse actie voor rechten Palestijnen afgekeurd Minister Van der Stoel: „Tijdstip onjuist” Regeringsformatie door premier De Azevedo bijna rond Jongste aanslag FRAP in Spanje MONA LISA 4 Bom in Tokio AANDACHT Nederlands schip bij door mco scheepmaker Frankrijk aan de grond Isabel Peron „geestelijk uitgeput” Saoedi-Arabië koopt nog geen Northrops MAANDAG 1 5 SEPTEMBER 1975 BINNEN. EN BUITENLAND £8 (Van onze redactie buitenland) 25 n Geweld Al beloofd BARCELONA Alles wijst erop dat de maoïstische stadsguerrilla FRAP (Revolutionair en Antifastis- tische Patriottenfront) reeds op de haar tekenende wijze wraak geno men heeft wegens de drie doodvon nissen en de hoge gevangenisstraf fen die vrijdag door een Madrileen- se krijgsraad uitgesproken werden tegen vijf FRAP-terroristen. (Van onze redacteur in Barcelona, Robert Bosschart) na ak de ze t o ng 1 a er ps de in- I- •g t- rt es in rij n- al- is- de In m- BUENOS AIRES (Reuter, UPI, AFP) Argentinië wordt sinds za terdagavond voor ongeveer ander halve maand bestuurd door een pre sident ad interim: senaatsvoorzitter Italo Luder, die als een gematigd Peronist bekend staat en de steun van alle secties van de Peronisti- sche beweging zou genieten. LISSABON Brigade-generaal Enrico Corvacho, de laatste aanhanger van de pro-communistische oud-premier Vasco Goncalves met een hoge bevelvoerende functie in Portugal, is ontheven van het commando in het noordelijk militaire gebied. Hij is vervangen door brigade-generaal Pires Veloso, voormalige hoge commissaris in Sao Tome en Principe, welke ge bieden in juli onafhankelijk werden. i ft*:; (Van onze redacteur in Brussel, Henk Kolb) BRUSSEL Minister van Bui tenlandse Zaken mr. Max van der Stoel heeft uit Parijs wederom de schuld toegeschoven gekregen voor het ontbreken van een nadere om schrijving van „de legitieme rech ten der Palestijnen” in de slotver klaring van het Europees politiek overleg, dat eind vorige week in Venetië heeft plaatsgehad. Portugese generaal Corvacho door MFA uit functie gezet 1 i 5 5 tl is n ver- SAN JOSE (UPI). Bjj een ongeluk met een autobus, waarvan een voorband klapte, zijn zaterdag in Costa Rica 49 mensen, onder wie een tiental kinderen, om het leven gekomen. de in ver- Integendeel, de regeringswil is autori teit, en de eerste minister staat erop de machtsmiddelen te ontvangen teneinde elementen van de bevrijdingsbeweging van dat gebied opzij te schuiven”. Hoe dit in de praktijk gaat uitwerken met de communisten vertegenwoor digd in de meeste krantendirecties en in de arbeiderscommissies blijft voorlo pig nog een vraagteken, maar de wil verandering te brengen in deze kwestie, was een der voorwaarden voor de deel neming in de regering door de socialis ten. P o in ert ïze lan de lan eft r t r a 1 e n it e it ig n is de dt lat tr ok g 1 in >k- »k- >nd Irie fd- >en te in aar ien rs t- :n ie ïg n- de de m >n ie jn >P w nt ig »n e. gs iet or Is- ;o- ak an •d. o- let TOKIO (AP). Een man werd ge dood en een tweede zwaar gewond toen een bom in hun huurauto vanmorgen ontplofte bij een Japanse Legerpost in Tokio, aldus heeft de politie bekend gemaakt. De gewonde is volgens de poli tie geïdentificeerd als een radicale stu dent. Men vermoedt dat de omgekomen man ook een radicale activist was. De politie neemt aan dat de mannen een bomaanslag op de post hebben willen plegen, maar dat de bom voortijdig is ontploft. Nu Nederland inmiddels vier Palestij nen gevangen houdt die een gijzelingsac - tie met geweld van plan waren, en vanuit Libanon daar nog eens een klein stukje dreigement aan werd toegevoegd, vond Van der Stoel het maar beter om in de slotverklaring zelfs een verwijzing naar de oude tekst weg te laten, „omdat dit onder de gegeven omstandigheden bij de Nederlandse publieke opinie slecht zou aankomen”. De bus was in het westen van Costa Rica op weg van Miramar naar het aan de Stille Oceaan gelegen Punta Arenas toen op een smalle brug de band klapte, waardoor het voertuig in zee stortte. De I slachtoffers verdronken voordat redding kwam opdagen. De overige van de in totaal zeventig passagiers konden wor den gered. Veloso is een nauwe medewerker van de negen gematigde officieren die de val van generaal Goncalves bewerkstelligden en die nu de Beweging van de Strijd krachten domineren. Het ging er Van der Stoel vooral om dat het moment verkeerd was om Pales tijnse rechten uit te diepen. Sauvagnar- gues heeft daarop zelf gezegd dat uit het slotbericht dan ook een verwijzing naar de bekende tekst maar moest wegblij ven. Een woordvoerder van het front voor de bevrijding van de Ethiopische provin cie Eritrea (ELF) verklaarde dat de aanval het werk van de strijdkrachten van ELF was. de activisten en de gewapende benden te ontwapenen- Dit is een duidelijke into ming van de door linkse elementen ver worven machtspositie verworven onder het fanatieke oog van Vasco Goncalves. Volgens het regeringsprogramma, dat de volledige steun heeft van de socialisten en volksdemocraten, maar niet ten volle van de communisten, wordt een meer voudige democratie gewaarborgd, alsme de de diversiteit van de genationaliseer de en toe dusverre gelijkgeschakelde kranten, die door de belastingbetalers gesubsidieerd worden. De moord op een 49-jarige politieman in Bercelona gistermiddag, droeg alle kenmerken van de laatste FRAP-acties. De 49-jarige Juan Ruiz Munoz, kapper van zijn regiment, werd van achteren benaderd door de twee daders. Zonder een woord te zeggen, brachten zij hem met pistoolschoten om het leven. De twee jonge daders, die volgens ooggetui gen al meer dan een half uur rondhin gen in de buurt van de woning van deze politieman, ontkwamen. Zij hadden de gewoonten van de poli tieman klaarblijkelijk grondig bestu deerd, want zij wisten precies langs welke straat hij naar huis zou komen, en herkenden hem ondanks het feit dat hij in burger ging. Senor Ruiz Munoz had ook geen wapen op zak; het enige wat hij bij zich had, was een zakje patatfriet voor zijn zesjarig dochtertje. Maar om terug te komen op dat filosofische probleem: de man die het gedaan heeft, zocht kennelijk aandacht. Dat is hem gelukt. De meeste mensen met soortgelijke problemen plegen zelf moord, of doen alsof, door een net iets te kleine dosis slaaptabletten in te ne men. En hoewel de mens sterfelijk is, en de Nachtwacht daarentegen al vele ge neraties heeft overleefd, geloof ik toch dat we de voorkeur moeten geven aan tien messteken in de voeten van Frans Banning Cocq en Willem van Ruyten- burch dan aan een dronkemanssteekpar- tij, waarbij iemand het leven laat, zon der dat dit dezelfde opschudding veroor zaakt die nu de Nachtwacht ten deel is gevallen. Het is nog een wonder dat labiele mensen niet vaker hun verlangen naar onverdeelde aandacht op bekende kunst werken richten, want die zijn bijzonder kwetsbaar. Zij kunnen zich niet verdedi gen, zij kunnen niet weglopen, zij han gen daar maar beroemd te zijn, en de man met het kartelmes in zijn zak weet dat hij maar even over zijn drempel vrees hoeft heen te stappen om geduren de enige dagen even beroemd te zijn als dat kunstwerk. Soms zelf wel langer, want in de Algemene Winkler Prins wordt de man die de Mona Lisa stal, de Italiaan Vincenzo Perugia, met naam en voornaam genoemd. Misschien zou Nederland, in een groots gebaar waarbij de cultuur en de volksgezondheid hand in gaan, de Nachtwacht, althans de benedenstrook van een meter hoogte, beschikbaar kun nen stellen aan al diegenen voor wie het leven even te veel is geworden, zodat zij daar hun gramschap of gemis aan aan dacht met een kartelmes op kunnen afreageren. Dat helpt ons er ondertussen aan herinneren dat een mensenleven nog altijd belangrijker is dan kunst. een politieke verklaring van de EEG- ministers op 6 november 1973. Minister Van der Stoel heeft het bij zijn eigen achterban met die tekst al moeilijk genoeg gehad, omdat zij naar de mening van velen verder ging dan de befaamde VN-resolutie 242, en het was nauwelijks vol te houden dat de EEG- tekst niets wijzigde aan de Nederlandse standpunten omtrent het Midden-Oosten. En Van der Stoel hield zich aan dit laatste vast. Eerder op de dag had minister van buitenlandse zaken Angel Robledo naar verluidt laten doorschemeren dat de piesidente wellicht om gezondheidsrede nen zal besluiten definitief af te treden. PARIJS (AFP). Het Nederlandse vrachtschip „Francesca" is vannacht vooi- de kust van Calvados (Frankrijk) bij de plaats Grandcamp-Maisy aan de grond gelopen, zo heeft de Franse kust wacht meegedeeld. Een sleepboot is uit gevaren om te proberen de Francesca vlot te trekken. Twee maanden geleden ontvoerden ELF-leden twee Amerikaanse burgers en vier Ethiopische werknemers van de Amerikaanse verbindingsbasis bij Asma ra, waar ongeveer vijftig Amerikanen zijn gedetacheerd. Zij worden nog steeds vermist en men vermoedt dat het front hen vasthoudt om te zijner tij d een losprijs te eisen. Overigens hebben ook de advocaten van de drie veroordeelde FRAP-leden hoger beroep aangevraagd bij het opper ste militaire gerechtshof in Madrid. Het is nog niet zeker of dit militaire hoogge rechtshof deze aanvraag zal aanvaarden, of de zaak daarentegen onmiddellijk naar de ministerraad zal doorschuiven. Na deze laatste moord op een politieman is het te verwachten dat er in Spanje op zeer korte termijn executies zullen plaatsvinden. met een onopvallende politieke carrière, werd in juli j.l. tegen de wens van presidente Peron tot voorzitter van de senaat gekozen en daarmee tot eerste in de lijn van opvolgers voor het president schap. Luder, een Peronist van de oude gar de, zou onder meer de steun hebben van de vakbonden, de oppositiepartijen en de strijdkrachten. Volgens Peronistische klingen is hij een behoedzaam man met een redelijke mate van soepelheid, als mede een realist die toegeeft dat de Peronistische regering veel fouten heeft gemaakt. WASHINGTON (UPI, Reuter) On bekenden hebben zaterdag een verbin- dingscentrum van de Amerikaanse mari ne bij Asmara, in Ethiopië, overvallen. Twee Amerikanen en zes Ethiopiërs die op de basis werkten worden vermist, zo heeft het Pentagon bekendgemaakt. Maar goed, Rembrandt is dood, zijn schilderijen leven echter; de vraag ia dus: is dit een ramp vergeleken met allerlei andere rampen? Er worden re gelmatig kunstwerken gestolen (de Mona Lisa van Leonardo da Vinci, die net zo wereldberoemd is als de Nachtwacht, werd in 1911 uit het Louvre gestolen en pas in 1913 weer teruggevonden), of zij gaan verloren bij een brand, of zij worden, wanneer het architectonische kunstwerken zijn, afgebroken om plaats te maken voor een snelweg. Als iets moois verdwijnt of kapot gaat, is dat natuurlijk altijd zonde, vooral als het om iets uitzonderlijks gaat. Maar is de Nachtwacht zo uitzonderlijk? B. Haak noemt „De Joodse bruid” in zijn kapitale Rembrandt-boek Rembrandt’s volmaakt ste schepping, maar memoreert dat in de 19e eeuw ook „De anatomische les van dr. Tulp” en „De staalmeesters” als het toppunt van zijn kunnen zijn gezien. Ik zelf geef graag toe dat ik heel wat geschokter zou zijn geweest als een der schilderijen van Johannes Vermeer in het Rijksmuseum zou zijn neergestoken. Van Nederlandse kant zullen de Fran sen niet formeel ais leugenaars worden bestempeld, en er is ook geen officieel Protest van Van der Stoel op komst. Dit neemt echter niet weg dat de bewinds man van Buitenlandse Zaken voor de zoveelste maal het slachtoffer is gewor den van de erecode die zegt dat uit besloten vergaderingen eigenlijk niets mag worden verklapt. Frankrijk heeft Frankrijk heeft zich inmiddels EEG-kringen de slechte reputatie Worven politiek-gevoelige mededelingen te lozen onder de bescherming van het afgesproken stilzwijgen. De Fransen zijn blijkbaar naar Vene tië gekomen met de bedoeling Om bij de bespreking van de toestand in het Mid den-Oosten wat meer inhoud te geven aan het begrip „de legitieme rechten van de Palestijnen”, dat werd gehanteerd in Luder verklaarde dat hij zich zal in spannen voor de eenheid van alle Ar gentijnen en voor rechtvaardigheid en sociale vrede. Mevrouw Peron blijft tij dens haar rustperiode in Argentinië. De 58-jarige Luder, een rustige man VATICAANSTAD (REUTER). De Paus heeft gisteren in de Sint Pieter in Rome voor de eerste maal een Amerikaanse heilig verklaard, Elizabeth Ann Seton. - jf-, Presidente Isabel Peron droeg zaterdag avond tijdens een korte plechtigheid haar bevoegdheden aan Luder over voor een periode van 45 dagen, waarin zij een rustkuur zal houden om te bekomen van tie spanningen van de afgelopen tien weken. Volgens medische kringen ver keert de 44-jarige presidente in een toestand van geestelijke uitputting. De druk als gevolg van de ernstige econo mische, politieke, militaire en arbeidscri- ses en de toeneming van het geweld van zowel linkse als rechtse kant heeft ge leid tot psychosomatische moeilijkheden die zich uiten in een darmontsteking en algemene vermoeidheid. Tijdens de plechtigheid barstte zij in tranen uit. „Ik ben niet ziek, ik neem alleen een korte rust. Ik zal terugkomen me' nieuwe kracht en een paar kilo's meer gewicht”, verklaarde zij. Volgens aanwezigen was de Franse minister van Buitenlandse Zaken. De Sauvagnargues de eerste om uit te roe pen dat hij in deze situatie precies hetzelfde zou doen. Inmiddels was een werkgroep toch al aan de slag geweest met het definiëren van de Palestijnse legitieme rechten, en daarbij zou, naar sommigen menen te weten, zelfs van Franse kant een politiek nogal brand baar begrip als „een Palestijns vader land” zijn ingebracht. Admiraal Pinheiro de Azevedo, forma teur van de zesde voorlopige regering van Portugal, heeft eindelijk een rege ringsprogramma en een regering, hoewel de namen van de ministers pas morgen of overmorgen bekend zullen zijn. Zijn regeringsprogramma is een mengeling van het originele programma van de Beweging der Strijdkrachten, aangehecht aan de voorlopige constitutie, en van programmapunten opgesteld door ma joor Melo Antunes. die bekend zijn als ,,het document van de negen”. In diplomatieke kringen, zoals dat heet, heeft nu de veronderstelling post gevat dat de Fransen doorgaans op zeer goede voet met de Arabieren, van welk allooi dan ook aan de Arabieren al min of meer een nieuwe verklaring over de Palestijnen hadden beloofd. Toen dat bleek te mislukken, was het dus noodzakelijk om Nederland daarvan de schuld te geven. Zelfs al heeft Van der Stoel ook nadrukkelijk gezegd dat Nederland zich aan de bestaande klaring niet wenst te onttrekken Als deze moord inderdaad het werk van de FRAP is blijkt deze terroristen organisatie nog minder politiek inzicht te hebben dan haar vorige acties al aanduidden. Op deze manier versterkt zij immers alleen de argumenten van het Spaanse regime, en geeft zij de oppositie daarentegen des te meer redenen om het terrorisme te veroordelen. De zinloze en laffe moorden van de FRAP zijn even gevaarlijk voor de Spaanse toekomst als de blinde machtswellust van de uiterste rechtervleugel van het bewind. Beiden zwepen oncontroleerbare haatgevoelens op. Tenslotte maakt de FRAP het voor veie welmenende Spanjaarden en buiten landers, die uit principe tegen de dood straf zijn, zeer moeilijk om te proteste ren tegen de vonnissen die tegen FRAP- leden werden uitgesproken, of gratie te vragen voor personen die zelf niet het minste respect voor een mensenleven tonen. Links: Italo Luder, de president ad interim, en naast hem Isabel Peron, die tijdelyk haar presidentiële bevoegdheden terzijde legt. Sedert de bijeenkomst van leden van de assemblee van de Beweging der Strijdkrachten (MFA) op de legerbasis in Tancos een week geleden, was gene raal Corvacho geen lid meer van de revolutionaire raad, het hoogste beleids orgaan van de MFA. De meeste officieren in het noorden waren tegen hem, maar hij genoot daar entegen een grote populariteit onder de revolutionaire militairen en de volksor- ganisaties van de basis van Oporto. Generaal Corvacho was, na missies in Guinée Bissau en Angola te hebben uitgevoerd, commandant op 25 april 1974 en hij had de leiding van de operaties in Oporto tijdens de staatsgreep. Een jaar later werd hij benoemd tot militair be velhebber van het noordelijke gebied. Volgens het dagblad „Diario de Notici- as” onderscheidde zijn opvolger, generaal Veloso, zich tijdens het dekolonisatiepro- ces in Sao Tome en Principe „door uit de overgangsregering de progressieve Op het plein voor de basiliek volg den ongeveer 100.000 mensen onder wie ongeveer 15.000 Amerikaanse rooms-katholieken die er speciaal voor waren gekomen de plechtigheid. Zeven van de meer dan twintig kardinalen bij de ceremonie waren Amerikanen, de Amerikaanse rege ring was vertegenwoordigd door de staatssecretaris van marine, William Middendorf, en de speciale afgezant van de Amerikaanse president bij de Heilige Stoel, Henry Cabot Lodge. Elizabeth Seton was in 1774 als protestantse in New York geboren. Zij huwde op 19-jarige leeftijd en kreeg vijf kinderen. Haar echtgenoot overleed negen jaar later. Spoedig daarna werd zij rooms-katholiek. Zij richtte een orde van religieuze zus ters op, de zusters van liefdadigheid van St. Jozef. (Van onze correspondent) DEN HAAG Saoedi-Arabië heeft besloten de aanschaf van 60 Northrop F-5-jachtvliegtuigen (een transactie van in totaal 800 miljoen dollar) voorlopig uit te stellen. Volgens het Amerikaanse blad Aviation Week zijn Northrops po gingen tot omkoping in de Saoedische luchtmachttop de directe oorzaak van het uitstel. Met deze omkoping was een bedrag gemoeid van 450.000 dollar. De Bloemendaalse ingezetene die De Compagnie van kapitein Frans Banning Cocq en luitenant Willem van Ruyten- burch met een tiental messteken ernstig, maar niet dodelijk verwondde, is 38 jaar. Frans Banning Cocq, Heer van Purmerland en Ilpendam, was 37 jaar toen Rembrandt hem in 1642 schilderde, en Rembrandt zelf was toen 36 jaar. Drie generatiegenoten, over de eeuwen heen door één schilderij „gloend aaneen gesmeed” Het schilderij kreeg pas in 1808 zijn bijnaam „de Nachtwacht”. Het was toen al van hogerhand gekortwiekt, met een strook van 25 centimeter aan de onder kant en 60 centimeter aan de linkerzij de, hoewel er ook nog aan de bovenzijde en de rechterkant het mes werd ingezet om het passend te maken voor de krijgsraadkamer. Maar niet met een kartelmes, want dat is pas een uitvin ding van de tweede helft van deze eeuw. De molestatie van de Nachtwacht lijkt me vooral een filosofisch probleem. Eer ste vraag: is het een ramp? Volgende vraag: vergeleken waarmee? In 1642, toen Rembrandt dit schilderij voltooide, stierf na een huwelijk van acht jaar zijn vrouw Saskia op 29-jarige leeftijd, Rem brandt achterlatend met hun enige zoon Titus van negen maanden. Had iemand hem toen gevraagd of hij het erg zou vinden als omstreeks 1715 een paar fikse lappen van zijn doek zouden worden afgesneden en als in 1975 een Bloemen daalse geestesgestoorde er tien japen met zijn mes in zou geven, dan zou hij waarschijnlijk zijn schouders hebben opgehaald. „Een schilderij is een stuk beschilderd linnen, ik heb er maar 3200 gulden voor gehad, dus ze doen maar”, zou hij vermoedelijk gezegd hebben. Ondanks het hartelijk begripsvertoon van de Franse minister, is toen van Franse zijde aan Franse publiciteitsme dia meegedeeld dat Nederland een ver wijzing naar de Palestijnse problematiek had tegengehouden. Dat is, houdt men te Den Haag vol, in strijd met de feiten, want de zaak was tijdens de lunch in een handomdraai geregeld en is verder niet meer ter sprake gekomen. Toch, zo riep men van Franse kant, zou er de hele middag over geharreward zijn, Zo nadrukkelijk zelfs, dat de vergadering met enkele uren is uitgelopen. De enige minister wiens naam bekend is gemaakt, is overigens Melo Antunes, die terugkeert naar Buitenlandse Zaken, het ministerie waarin hij grote activiteit heeft ontwikkeld tijdens zijn reizen naar de Westeuropese landen en bij het Afri kaanse dekolonisatieproces. Het regeringsprogramma, zaterdaga vond laat uiteengezet voor de Portugese radio en televisie, laat er geen twijfel aan bestaan dat de nieuwe regering door de communisten en de extreem-Iinkse splinterpartijen als reactionair betiteld zal worden. De communistische lijn die de laatste maanden door Vasco Goncal ves werd gevolgd, is eruit verdwenen, en er wordt zelfs geen moment meer ge sproken over de volksmacht en de ra dendemocratie.

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 3