Hogere winst Ennia DAF-directie erkent verkeerde prognoses Vakcentrales in werkgelegenheidsnota: Energie-dialoog van start op 13 oktober Franse wijnbelasting verboden Flinke order voor Stork ■SSB GELD Zal ’t wel met een sisser aflopen, denkt u? Diesel Ind. „BEDRIJVEN REGELMATIG VERPLICHT DOORLICHTEN” „Akzo-leiding wijzen op maatschappelijke verantwoordelijkheid” EEG-ministers schoorvoetend akkoord Europese Commissie oneens met Lardinois Opnieuw orders voor Fokker Friendship fl „We zijn te optimistisch geweest” 13 1 6 SEPTEMBER DINSDAG 1975 ECONOMIE (Van onze redactie economie) Verstandig met aardgas Stook een graadje lager We weten nog niet welk geluid het geeft, als het laatste restje aardgas uit de Groningse bodem komt. We horen dat pas in de volgende eeuw. Maar hoe later we 't horen, des te beter. Daar zijn allerlei goede redenen voor. Aardgas is bijvoorbeeld een ’rustige’ energie: het wordt kris kras door heel Nederland vervoerd, in een ondergronds buizensysteem. Je ziet het niet en je hoort het niet. Daarom is het verstandig om zo lang mogelijk te doen met wat we hebben. Door nü al op aardgas te besparen. Hoe? Door bijvoorbeeld een graadje lager te stoken, Eén graadje minder scheelt echt niet zoveel in behaaglijkheid. Maar het scheelt wel een grote hoeveelheid brandstof. Als alle aardgasverbruikers in Nederland een jaar een graad lager stoken, komt er zoveel gas vrij dat alle Limburgers zich daarmee een jaar lang kunnen verwarmen. Publikatie van de Vereniging van Exploitanten van Gasbedrijven in Nederland (Vegin) en N.V. Nederlandse Gasunie Correspondentieadres: postbus 19, Groningen En dit mag toch wel een positief geluid worden genoemd. i 7* Uw* Bonden vragen ministers om hulp de naar Enka. hebben steeds 1 de problemen bij over e van van (Van onze redactie economie) (ADVERTENTIE) EINDHOVEN (ANP). „Achteraf bezien zijn de uitgangspunten voor onze prognoses volkomen fout geweest, we zijn te optimistisch geweest. We hebben de teruggang in de conjunctuur, die zich medio 1974 op de truckmarkt begon te manifesteren, onderschat. Daar moeten we eerlijk in zijn.” Dit zegt de financieel directeur van DAF-trucks, drs. P. J. G. van Doorne, in het personeelsblad Daf- bode, van dit vrachtwagenconcern in Eindhoven. DEN HAAG. De vakbonden, betrokken bij de Enka-kwestie, ho pen dat de leiding van het Akzo- concern van regeringszijde op haar verantwoordelijkheid voor het weg vallen van arbeidsplaatsen zal wor den gewezen. Vermoedelijk zullen de ministers Boersma (Sociale Za ken) en Lubbers (Economische Za ken) in een gesprek met het Akzo- bestuur trachten zoveel mogelijk scherpte te ontnemen aan het con flict tussen Enka Glanzstoff en de vakbeweging, dat al enige tijd dreigt. De ministers vergaderden gisteren in Brussel terwijl er tussen hen nog een groot aantal tegenstellingen bestonden. Aan de grote conferentie in december zullen acht geïndustrialiseerde landen deelnemen. De EEG hoopt dat ze dan met één stem zal kunnen spreken, zodat 2,72 5,78 6,81 104,00 38,50 9,25 2,64 61,75 100,50 61,75 49,25 45,50 14,70 4,69 8,40 71,00 15,75 de twee navolgende jaren de resulta ten negatief zullen uitvallen indien maatregelen uitblijven. Per 1 oktober zal Ennia een onveran derd interimdividend van f 2 per gewoon aandeel beschikbaar stellen. Hiermee is een bedrag gemoeid van f 3,4 mln (vj ƒ2,7 mln). SCHIPHOL (ANP). De Fokkerfa brieken hebben opnieuw enkele bestel lingen ontvangen voor de F 27 Friend- schip. De IJslandse regering heeft er één besteld voor haar kustwacht (patrouille- ring boven de IJslandse visserijwateren) en de Australische Ansett Transport In dustries hebben een opdracht ingediend voor twee van deze toestellen. 2,62 5,48 6,51 101,00 35,00 7,25 2,54 58,75 97.50 58,75 46.25 42.50 14,40 4,39 7,15 68,00 13.25 Als het over hulp van de overheid zou gaan is financiële steun alleen niet vol doende, meende Boersma. Maar hij vond het moeilijk om nu al een afgerond oordeel te hebben over de achtergronden van de Enka-moeilijkheden. Bovendien moet men onderscheid maken tussen korte en lange termijn. Zover als een bemiddeling wilde de minister niet gaan, wel „een tijdig geïnformeerd zijn”. Er kunnen immers vele honderden gezinnen bij betrokken raken. DEN HAAG (ANP). Het verzeke ringsconcern Ennia NV heeft in het eerste halfjaar van 1975. een nettowinst behaald van 14,1 mln tegen f 11,8 mln in dezelfde periode van 1974. De hogere winst werd vooral bereikt door betere resultaten bij het levensverzekeringsbe- drijf en de andere activiteiten. De resul taten van het schadeverzekeringsbedrijf bleven enigszins achter. Met de nieuwe opdrachten is het tota le aantal verkochte F 27 toestellen geko men op 640 aan 139 gebruikers in 55 landen. De gang van zaken bij het concern in de eerste helft van 1975 was in overeen stemming met de verwachtingen van de raad van bestuur, zo blijkt uit het halfjaarbericht. De omzet 704,6 mln) nam toe met 31 pet bij een stijging van de kosten 92,6 mln) met 16 pet. Bij opneming van Ennia Holdings (U.K.) Ltd. in de cijfers over 1974 bedroegen de stijgingspercentages resp. 15 voor de om zet en 9 voor de kosten. De industriebond NVV wil bij mi nister Lubbers het plan indienen om van Daf-Trucks BV in Eindhoven een bedrijf te maken dat op non-profit basis werkt. De industriebond NW vindt evenals trouwens de andere vakbonden ontslag bij de met af- zetproblemen worstelende vrachtwa- genfabriek niet acceptabel. vereenkomsten. De meeste publiekrech telijke bedrijfsorganisaties schieten vol gens de vakcentrales voor een dergelijk onderzoek tekort. Een bezinning op hun functie en werkwijze is nodig. UTRECHT (ANP). Via verplichte, periodieke doorlichting van be drijfsgegevens zouden plotselinge bedrijfscalamiteiten met massa-ontsla- gen kunnen worden voorkomen. Dat stellen NVV, NKV en CNV in een gezamenlijke werkgelegenheidsnota. De vakcentrales, die opmerken dat „leren leven met de werkloosheid” niet de doelstelling mag zijn van het beleid, geven in de nota een aantal instrumenten aan voor bestrijding de ongekend grote werkloosheid. L t De ministers Boersma en Lubbers (links) tijdens het beraad met vakbondsvertegenwoordigers Glanzstoff. 1974. Het laatste cijfer is gecorrigeerd voor de claimwaarde bij de aandelen emissie in mei jl. Een gesprek tussen de ministers en de raad van bestuur van het Akzo-concern is denkbaar, zei de bewindsman. Volgens Industriebond-NVV-bestuurder - Jan de Jong hebben de vakbewegingsvertegen- woordigers de ministers gevraagd bij Akzo een paar belangrijke zaken na te gaan. Vragen als: „Is de Akzo aan de AMSTERDAM (ANP). De advieskoersen (aan- en verkoopprijzen) voor buitenlands bankpapier geldend In Amsterdam luiden: Die tegenstellingen zijn niet opgelost. De werkelijke politieke problemen zijn ver schoven naar de permanente vertegen woordigers van de EEG-lidstaten in Brussel. Die moeten ze, samen met de speciale commissie van de EEG (ad-hoc- groep) die hiervoor is gevormd, op zien te lossen voor 13 oktober. vakbewegingsvertegen- ministers Akzo Per aandeel van 20 beliep de winst over de eerste helft van dit jaar 8,37 tegen 8,26 in het eerste halfjaar van De directie van DAF-Trucks be raadt zich thans over de taakom schrijving en de samenstelling van de werkgroep, die de structurele proble men bij Daf zal gaan onderzoeken. De heer Van Doorne verwacht, dat over drie maanden een eindrapport van de werkgroep gereed kan zijn. Over de mogelijke ontslagen zegt hij in de DAF-bode: „Ik kan van onze kant zeggen, dat er nog steeds niet van ontslagen wordt uitgegaan, maar dat eerst de resultaten van de werk groep bekend moeten zijn”. De totale produktie van levensverze keringen steeg in het eerste halfjaar van 1975 met 5 pet tot 1.815 mln. Het verzekerd bestand ging netto met f 724 mln (v.j. 1,3 miljard) vooruit naar 20.906 mln. Eind juni van dit jaar telde het concern 3.465 medewerkers tegen 3.546 aan het einde van 1974. De opdracht aan Stork-Werkspoor Diesel Industrial vertegenwoordigt een waarde van ruim 40 mln en omvat het ontwerp en de bouw van de installaties, alsmede de levering van zes dieselmoto ren van het type TM410 en zestien dieselmotoren van het type DR0210, al dus VMF Stork. De elektriciteitscentra les zijn bestemd om te voorzien in de energiebehoefte van zeven nederzettin gen in Saoedi-Arabië. Voor het tweede halfjaar van 1975 wordt een zodanige winstgroei verwacht dat de raad van bestuur de eerder gedane uitspraak kan handhaven, dat de winst per aandeel over geheel 1975 na de kapitaalsuitbreidingen met ruim 20 pet gelijk zal zijn aan die over 1974 (de voor de claimwaarde gecorrigeerde winst per aandeel over 1974 beliep 17,61). de gemeenschap dan als één land aange merkt zal worden. Als dat niet lukt zullen niet alle negen EEG-landen ter conferentie vertegenwoordigd kunnen zijn. De OPEC-landen en de ontwikke lingslanden zullen onderling moeten uit maken hoe ze samen de 19 overblijvende plaatsen ter conferentie verdelen. In to taal zal de grote conferentie 27 deelne mers kennen. Ansett is één van Fokkers beste klan ten. De maatschappij heeft sinds 1958 voor haar diverse dochtermaatschappijen 27 Friendships gekocht en vijf F 28 Fellowships. BRUSSEL (ANP). Op 13 oktober zullen industrielanden, olieproducerende landen en ontwikkelingslanden uit de gehele wereld bijeenkomen om een dia loog voor te bereiden die half december gehouden zal worden. Na urenlang ver gaderen is dit het enige waaraan de ministers van Buitenlandse Zaken van de EEG gisteren hun fiat aan hebben gege ven. Deze conclusie kon gisteren worden getrokken nadat vertegenwoordigers van de bonden een gesprek hadden gevoerd met de bedde ministers. De Vereniging van Hoger Akzo-personeel wordt nog afzonderlijk ontvangen. Officieel waren de vakbondsbestuurders gekomen om verslag uit te brengen van de stand van zaken in deze kwestie, die door de moeilijkheden bij Enka maatregelen als ontslagen kan opleveren. Minister Boersma zei dat hij en zijn collega Lubbers geïnformeerd wilden zijn om zich nader te beraden op wat zij van hun kant zouden kunnen doen. Concrete gedachten zijn daarover nog niet, maar er is een breed instrumenta rium van maatregelen beschikbaar. „Of die ook inpasbaar zijn, weten we nog niet, maar we hebben dit gesprek ge voerd vanuit onze betrokkenheid bij de werkgelegenheidsproblemen”. Amerikaanse dollar Engelse pond Belgische frank (100) Duitse mark (100) Italiaanse lire (10.000) Portugese escudo (100) Canadese dollar Franse frank (100) Zwitserse frank (100) Zweedse kroon (100) Noorse kroon (100) Deense kroon (100) Oostenrijkse schilling (100) Spaanse peseta (100) Griekse drachme (100) Finse mark (100) Joegoslavische dinar (100) Over een gering aantal andere punten is men het ook eens geworden. Op de voorbereidende conferentie in oktober zullen waarnemers aanwezig mogen zijn van de OPEC (Organisatie van oliepro ducerende landen), van het internatio naal energie-bureau (IEA) en van de OESO (organisatie voor economische sa menwerking en ontwikkeling). Op de grote conferentie in december zal alleen de secretaris-generaal van de Verenigde Naties als waarnemer (met recht van spreken) aanwezig mogen zijn. AMSTERDAM. Stork-Werkspoor Diesel Industrial, die deel uitmaakt van de VMF-Stork Dieselmotorendivisie, heeft van de Ballast-Nedam Groep op dracht ontvangen voor de levering van dieselkrachtcentrales, als onderdeel van een groot project dat deze groep voor de regering van Saoedi-Arabië uitvoert. De Italianen is gevraagd met spoed aan hun arme wijnboeren de al meer dan een jaar achterstallige EEG-premies uit te betalen die in Rome zijn blijven hangen. Aan de noordelijke - geen wijn- producerende - landen van de EEG ver zoekt de commissie hun accijnzen op wijn te herzien. De Nederlandse landbouwcommissaris, ir. P. Lardinois, bevond zich in een kennelijk lastig parket, want hij had de Fransen in de slotfase van het vorige week in crisissfeer mislukte ladnbouwbe- raad juist het instellen van de heffing gesuggereerd, die de voltallige Europese Commissie nu voor onwettig heeft verklaard. De diepergaande onderzoeken per be drijf moeten eveneens, via de minister van Economische Zaken, kunnen worden afgedwongen. Wanneer blijkt dat de be drijf sproblemen in wezen de hele be drijfssector betreffen dan zal een nader - verplicht - sectoronderzoek moeten volgen, vinden de vakcentrales. Bij de bedrijfsonderzoeken zullen de belangen van de werknemers voorop moeten staan. Anderzijds moet ook het toe komstperspectief van het bedrijf in het onderzoek tot uitdrukking komen. Maar in ieder geval zullen voor de korte termijn voor alles massa-ontslagen voor komen moeten worden, aldus de vakcen trales. Enlca- Anderen meenden echter dat de Ge meenschap een rechtsgemeenschap is en zich daarom in de eerste plaats aan zijn eigen wetten dient te houden. Zodoende kwam Lardinois in het nauw en kon hij niets anders doen dan zich neerleggen bij een discussie in de EEG-commissie. Om de zaak nu toch nog zoveel mogelijk met een sisser te laten aflopen, zou zijn afgesproken dat in geval van een Franse weigering geen kort geding bij het hof aanhangig wordt gemaakt. De kwestie komt dan pas volgend jaar op de rol, als het nieuwe wijnreglement er al is en de Franse maatregel reeds is afgeschaft. Frankrijk heeft vrijwel onmiddellijk na het bekend worden van de commis- sie-maatregelen laten weten dat het zijn heffing van 12 percent op de Italiaanse wijn zal handhaven. De discussie in de commissie was noodzakelijk géworden, omdat een aantal EEG-functionarissen het niet eens was met het akkoord dat Lardinois met de Franse en Italiaanse bewindslieden had bereikt. De zaak zou niet worden opgeblazen en de Fransen zouden de opbrengst van hun heffing via Brussel weer naar Italië terugleiden. Daarmee zou in afwachting van de nieu we wijnregeling politiek te leven zijn geweest, zelfs al was de overeenkomst dan niet geheel conform de EEG-wetge- ving. betoogd dat het niet alleen gaat om de Enka Glanzstoff, maar dat de topleiding van het concern er zeker ook aan te pas moet komen. Volgens woordigers zullen de zijn investeringspolitiek vragen. Boersma en Lubbers hebben de bonden ook toegezegd informatie te geven over het handelsakkoord tussen Rusland en Nederland. Daarin zou zijn vervat dat BRUSSEL. De Frans-Italiaanse wijnoorlog is in een nieuw stadium ge komen. De Europese Commisssie heeft Frankrijk verboden de extra 12 percent- De vakcentrales vinden dat de over heid met het geld over de brug zou moeten komen om een doorlichtingsap- paraat te creëren waaraan deskundigen van allerlei disciplines zouden moeten worden verbonden. Het doorlichtingsin- stituut zou onder verantwoordelijkheid van de minister (Economische Zaken) moeten vallen, maar wel een betrekke lijk grote mate van vrijheid moeten hebben. Met name de Nederlandse Her- structureringsmaatschappij (NEHEM) zou via een belangrijke uitbreiding een dergelijke doorlichtingstaak voor zijn rekening moeten nemen. De Nehem is het meest geschikt om dat zich daar in de toekomst toch alle bedrijven met problemen moeten mel den. Bovendien is de Nehem de instel ling die - onder meer via sectorale onderzoeken - het hele herstructure ringsproces moet begeleiden, aldus NW, NKV en CNV. Bij doorlichting per bedrijfssector zouden de werkgevers- en werknemers organisaties moeten worden betrokken. Zolang de doorlichting niet wettelijk verplicht is, kan de doorlichting wellicht worden bereikt via collectieve arbeidso- Akzo bepaalde kennis levert in ruil voor produkten en de bonden zouden daar over meer willen weten. Ook hebben zij de ministers gevraagd of in het onlangs gevoerde gesprek tus sen de Westduitse bondskanselier Schmidt en onze premier Den Uyl de zaak-Enka Glanzstoff aan de orde is geweest. Boersma en Lubbers bleken dit niet te weten, Den Uyl heeft geen ver slag in de ministerraad uitgebracht. grens van zijn kunnen of welke plannen heeft het concern nog in Nederland? Hoe zit het met de verschuiving van investeringen naar het buitenland? De echte harde onderhandelingen be ginnen pas op 26 september, aldus De Jong, die blij was dat ook de ministers nu denken aan een gesprek op het niveau van de Akzo, dus van het gehele concern en niet alleen van de divisie Ook de bonden De commissie wil thans restituties ge ven (voor een periode van zes maanden), waarmee de export naar derde landen kan worden bevorderd door nivellering van ongeveer het verschil tussen de EEG-prijzen en de niet-officieel be staande wereldmarktprijs voor wijn. Achttien landen, waarmee een afspraak over de prijs van wijn is gemaakt, vallen daar buiten. Zelfs bij handhaving van een jaar- produktie van 14.000 trucks is DAF, doordat werd vooruitgelopen op de verwachte groei, te ruim in zijn jasje komen te zitten. „Dat is een structu reel probleem, maar de verminderde afzet betekent voor ons tevens een conjunctureel probleem, aldus de DAF-directeur. Volgens de heer Van Doorne verto nen de Europese vrachtwagenmark ten ook nu nog geen tekenen herstel. Ook al zou in de tweede helft van volgend jaar de markt weer wat aantrekken, dan nog wordt over ge heel 1976 geen grotere afzet in Ne derland verwacht dan dit jaar, name lijk ruim 10.000 eenheden. Wellicht, aldus de heer van Doorne, zal vanaf 1978 de afzet weer wat begunstigd worden door de levering van militai re vrachtwagens aan het Nederlandse leger. De heer Van Doorne stelt, dat de vooruitzichten van DAF-Trucks voor het tweede half jaar van 1975 even eens verliesgevend zijn, terwijl ook in heffing op de invoer van Italiaanse ta- felwijnen van eenvoudige kwaliteit te handhaven. Daarnaast heeft de Europese Commissie maatregelen genomen ter ontlasting van de markt, die onder een overvloedig aanbod is bezweken.

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 13