2 TROON REDE i J C I i Grote gevaren is 15 1 6 dinsdag SEPTEMBER Prinsjesdag 1975 19 7 5 iHmwuwmuumfuuufuuu/. „Riskante zaak” „Teleurstellend” C27G UITGEEFT „Intenties goed” 1 Zmx uiteenlopende reacties op troonrede kunnen (Van onze parlementsredactie) Van Thijn Leden van de Staten-Generaal, Div.co.23d. 16 september 1975 ’•«■BS HOE DE STAAT 1 GULDEN Defensie ca. 10 cl De regering wil de inkomensverschil len verder verkleinen. Nu er weinig te verdelen valt, is het des te meer noodza kelijk dit weinige rechtvaardig te verde len. Door deze overtuiging heeft de rege ring zich laten leiden bij de keus van de prioriteiten in het uitgavenbeleid en bij de verdeling van de lasten. Zij meent dat hetzelfde uitgangspunt ook tot uitdrukking dient te komen in het geheel van de inkomensvorming in 1976. Rond de jaarwisseling zal u een wetsontwerp bereiken om werknemers te doen delen in de vermogensaanwas van ondernemingen. Een voorontwerp van wet op de inko mensvorming zal worden gepubliceerd. Nieuwe wettelijke maatregelen zijn in voorbereiding ter versterking van de po sitie van de consument. Terwille van de noodzakelijke verster king van onze economie is de stijging van de belastingdruk zo beperkt moge lijk gehouden. De regering is zich be wust van de problemen verbonden aan de financiering van het wederom toene mende begrotingstekort. Zij onderkent daarvan de risico’s, doch meent dat deze onder de huidige om standigheden als onvermijdelijk moeten worden aanvaard. Een voorstel is in voorbereiding de leeftijd van meerderjarigheid te verla gen tot 18 jaar en, in verband daarmee, de financiële verplichtingen van ouders jegens hun meerderjarige kinderen na der vast te stellen. Met het uitspreken van de hoop dat wij daartoe de kracht zullen ontvangen, verklaar ik deze zitting van de Staten- Generaal geopend. vc"rkeer- Walerstaan IhL 8cf J 1 Dr. Kruisinga De uitvoering van het huur- en subsi diebeleid zal worden voortgezet door in voering van een regeling voor be schermd eigen woningbezit ten dienste van de lagere inkomensgroepen. Een be gin wordt gemaakt met uiteenlopende huurverhogingen voor woningen van verschillende kwaliteit. Mede met het oog daarop is een omvangrijke reorgani satie en uitbreiding van de huuradvies commissies in gang gezet. In de loop van 1976 zal het aangekondigde ontwerp van de huurprijzenwet woonruimte wor den ingediend. In een binnenkort uit te brengen nota zal het kabinet zijn visie geven op de ontwikkeling en versterking van de eco nomische structuur van ons land. Het gaat daarbij niet alleen om de De vooral dit jaar toegenomen migra tie uit Suriname stelt onze samenleving voor ernstige problemen. De regering waardeert het dat zovelen willen meewerken de noodzakelijke op lossingen te vinden voor opvang en be geleiding, huisvesting en werkgelegen heid. Wetsontwerpen hebben u bereikt en nieuwe zijn u heden aangekondigd, waaraan de regering grote betekenis hecht. Geringere economische mogelijk heden zullen leiden tot minder materiële vooruitgang. Des te meer komt het nu aan op de verwezenlijking van een ont wikkeling naar meer gelijkwaardigheid en zichtbare solidariteit van de sterken met de zwakken. In goed overleg zullen beslissingen moeten worden genomen, waarvan vele met ver reikende gevol gen. Voor het eerst in de na-oorlogse peri ode zijn, met de wereldhandel, de Ne derlandse uitvoer en produktie gedaald. Reeds in een vroeg stadium van de economische inzinking heeft de regering gepoogd om met stimuleringsprogram ma’s de toeneming van de werkloosheid tegen te gaan. Zij heeft daarmee de bestedingen voor nog verder inzakken behoed en op velerlei wijze hulp gebo den aan het bedrijfsleven. Deze maatre gelen hebben evenwel niet de verminde ring van de vraag uit het buitenland kunnen goedmaken. Het feit, dat een zo groot aantal van ons thans werkloos is, gebiedt ons vele wensen ondergeschikt te maken aan hun toekomst. Het verplicht tot solidariteit in de verdeling van inkomen en werk. De mogelijkheid wordt nader verkend van een betere verdeling van de werkgele genheid over de beroepsbevolking. Dr. Kruisinga (CHU) noemde Troonre de en Miljoenennota teleurstellend. Er is te weinig aandacht, zo meende hij, voor de ernstige noden, vooral bij zwakke groepen zoals middenstand en invaliden. En de maatregelen die aangekondigd zijn, zijn onvoldoende. De Miljoenennota laat duidelijk zien dat het kabinet in vo-ige jaren een veel te optimistische visie heeft gehad. Ondanks de sombere toestand laat de regering de overheids uitgaven sterk stijgen, en maakt daar mee de problemen voor de toekomst nog groter, aldus dr. Kruisinga. De PPR vindt dat de regering bij de bestrijding van de werkloosheid te veel blijft kiezen voor middelen die hebben bewezen weinig effect te hebben, zoals algemene lastenverlichting en werkgele genheidsprojecten. In de moeilijke eco nomische toestand zal een bestedingsim- puls weinig helpen, en daarom acht de PPR het onbegrijpelijk dat de tijdelijke belastingverlaging van 1100 miljoen van dit jaar gehandhaafd blijft. Het groei percentage van 3,75-percent acht de PPR voorts een slag in de lucht, vooral gezien het feit dat de regering te weinig 1 Soc.voorz- kVolksqez. ca.12ct Leden van de Staten-Generaal, De werkloosheid is in vele lan den van de westerse wereld geste gen tot een peil dat niet meer moge lijk was geacht. Een inzinking van tijdelijke aard gaat gepaard met verschijnselen die wijzen op een meer duurzame verstoring van het economisch evenwicht. Hoewel voor het komende jaar enige opleving van de economie wordt verwacht, moet daarbij toch gerekend worden met een blijvend tragere groei en het nog voortduren van omvang rijke werkloosheid. Diepgaand in ternationaal beraad is nodig om te komen tot een gezamenlijk ant woord op deze ontwikkeling die voor arme en rijke landen ingrij pende gevolgen heeft. In het over een te komen beleid zullen nieuwe inzichten tot uitdrukking moeten komen over het verband tussen groei en werkgelegenheid en over de ondeelbaarheid van de wereld economie. De in de Defensienota 1974 vervatte plannen op langere termijn zullen wor den bijgesteld. Om financiële redenen zijn ook voor 1976 reeds enkele ingrepen in de be staande plannen noodzakelijk. Daarover wordt overleg gepleegd met de Atlanti sche bondgenoten. versteviging van die structuur maar ook om de verdere vermaatschappelijking daarvan. Daarom zullen in deze nota belangrijke vraagstukken op het gebied van de economische orde en met name de vraag naar de gewenste omvang en richting van investeringen worden uitge werkt. DEN HAAG. De Troonrede en de Miljoenennota hebben in de Tweede Kamer zeer uiteenlopende reacties opgeroepen. Zij variëren van „waardering” van de regerings partijen, tot „bankroet” van de VVD. KVP en ARP vinden dat de rege ring de problemen realistisch be nadert, maar constateren wel dat in de afgelopen jaren de situatie veel te rooskleurig is voorgesteld. De PvdA zegt vooral tevreden te zijn over de voortgezette spreiding van de macht, die op een aantal punten concreet is uitgewerkt. De VVD daarentegen staat op het standpunt dat het kabinet zijn on bekwaamheid met de Miljoenen nota duidelijk heeft aangetoond. Bij het overleg over de totstandko ming van een Europese Unie zal de regering zich inspannen om het integra tieproces nieuwe impulsen te geven. De noodzaak van een democratischer en doelmatiger besluitvorming staat daarbij voorop. Daarom ook hecht de regering grote betekenis aan de afspraak om in 1978 te komen tot rechtstreekse verkiezingen voor het Europees Parle ment. De gevolgen van de economische crisis treffen de armste landen het hardst. Des te groter is de betekenis geworden van het door Nederland gesteunde plan van de Verenigde Naties voor een nieuwe economische wereldorde. De voorberei ding van de conferentie van producen ten- en consumentenlanden wordt spoe dig hervat. De regering acht het van wezenlijk belang dat niet alleen energie- maar ook grondstoffen- en ontwikke lingsproblemen in deze dialoog worden betrokken. Veilig Verkeer Nederland (VVN) is blij dat het kabinet van plan is extra aandacht te besteden aan de veiligheid van de meest kwetsbare weggebruikers. VVN is vooral tevreden dat vijfentwin tig miljoen wordt uitgegeven voor de aanleg van fietspaden. „Het is eigenlijk voor het eerst dat in de begroting aan dacht wordt geschonken aan de fietser”, aldus VVN. ombudsman, die als commissaris van onderzoek klachten over het optreden van de centrale overheid behandelt, zal nu spoedig worden ingediend. Voor klachten over het optreden van de onaf hankelijke rechter wordt een afzonder lijke regeling in het wetsontwerp opge nomen. Om de emancipatie van de vrouw ook na dit jaar te bevorderen, zal in aanslui ting op het wereldactieplan van de Ver enigde Naties voor vrouwen een vijfja renplan worden voorbereid. Over gelijke kansen en behandeling in de arbeid worden in brede kring adviezen inge wonnen. Mede gelet op de moeilijke inkomens positie van vele ondernemers in het midden- en kleinbedrijf en in de land en tuinbouw bevat het beleidsprogram voor 1976 een aantal bijzondere voorzie ningen ten behoeve van zelfstandigen. De fiscale reserveringsmogelijkheden voor de oude dag worden belangrijk verbeterd. Een groter deel van het bedrijfsver mogen wordt van vermogensbelasting vrijgesteld. De belasting van inkomsten van de in het bedrijf meewerkende vrouw wordt verlicht. De vrijstelling van premiebetaling voor de volksverze keringen wordt per 1 januari 1976 ver ruimd. hetgeen kleinere zelfstandigen ten goede zal komen. Het wetsontwerp tot reorganisatie van het binnenlands bestuur zal worden in gediend. Bij de voor te stellen herverde ling van taken en bevoegdheden tussen provincies-nieuwe stijl en gemeenten gaat de regering tevens uit van het streven naar verdere decentralisatie van rijkstaken en van de erkenning dat rijk, provincie en gemeente staan voor de vervulling van een gemeenschappelijke taak. Dezer dagen zal een voorstel worden ingediend tot invoering van de gebruiks waarde als grondslag voor de vergoeding bij onteigening. Gelijktijdig zal u wor den voorgesteld een voorkeursrecht voor gemeenten bij de verkoop van daartoe aangewezen onroerend goed in te voe ren. Toekenning van een voorkeursrecht aan andere overheidslichamen kan el ders worden geregeld, zoals in het aan gekondigde wetsontwerp stadsvernieu wing. In aansluiting op de nota over de structuur van de gezondheidszorg zal een zestal wetsontwerpen worden inge- diend, waaronder die tot regeling van de 1 gezondheidsvoorzieningen en van een volksverzekering tegen ziektekosten. De omvangrijke werkloosheid stelt de overheid voor grote financiële lasten, terwijl daartegenover de ruimte voor vergroting van overheidsuitgaven in de komende jaren beperkt zal zijn. Daarom zijn niet alleen de meerjarenafspraken herzien maar wordt u tevens voorgesteld enkele belastingen te verhogen. De motorrijtuigenbelasting wordt ver hoogd. vooral voor grotere auto’s. De accijnzen op alcohol, wijnen en enige tabakswaren en de assurantiebelasting worden verzwaard. In de loon- en in komstenbelasting wordt een correctie voor de geldontwaarding voor 80 procent toegepast, met een extra beperking voor de hogere inkomens. Deze aanpassing is vooral van belang voor de lagere en middeninkomens. De tariefpercentages zullen met een punt stijgen met uitzon dering van het laagste tarief. Een wetsontwerp betreffende de sa menstelling en bevoegdheden van onder nemingsraden zal u nog dit kalenderjaar bereiken. Voor de veiligheid en gezond heid van werknemers en de verbetering van hun werkomstandigheden komen nieuwe wettelijke maatregelen. Nog dit jaar zal een langere-termijn- raming van de behoefte aan bouwwer ken gereedkomen; mede op basis daar van wil de regering in 1976 komen tot een meerjarenprogrammering van de bouwproduktie. In de woningbouw wordt voor 1976 gestreefd naar handhaving van het ni veau van het aantal in 1975 in aanbouw te nemen woningen, waarbij voor de bouw van wooneenheden voor een of twee personen meer plaats wordt inge ruimd. De miljoenennota, die het kabinet de volksvertegenwoordiging heeft ge presenteerd staat zeer sterk in het teken van de economische depressie, waarin wij verkeren. Ons land kan niet in zijn eentje onder deze bui uitkomen, omdat het te zeer van de economie in het buitenland afhanke- lijk is. Dit heeft dan ook verregaande consequenties voor het beleid in de komende jaren, dat op die situatie is afgestemd. Een beleid dat, zo zegt minister Duisenberg van Financiën zelf, niet zonder grote risico’s kan zijn wil men ondanks de slechte situ atie niet afzakken naar een nog ge ringere groei, een nog veel omvang- rijkere werkloosheid en ’een onder-* graving van wat wij kennen als soci ale verworvenheden. De regering heeft de risico’s kenne lijk aangedurfd, omdat zij aan het eind van de donkere tunnel, gepla veid met veel grotere economische tegenvallers dan verwacht, toch nog een lichtpuntje meent te ontwaren: het aantrekekn van de economie in de Verenigde Staten en Japqn. In feite draait het nieuwe beleids programma van het kabinet om twee punten: het terugdringen van de werkloosheid en het afwenden van de hoge inflatie, waarmee Nederland overigens niet eens ongunstig afsteekt tegenover het buitenland. Het voorge stelde beleid zal zijn invloed vooral ook doen gelden op de periode na 1976. De vraag is echter wanneer de economie, met name in West-Europa zal aantrekken. Zal dit al volgend jaar plaatsvinden of pas in 1977? Multinationals houden er voor hun bedrijfsplanning al rekening mee dat volgens de gegevens waarover zij be schikken zich over drie jaar weer een economische recessie zal voordoen. De verbeide opleving moet dus snel ko men. Een sombere, want vast geworden post op de begroting is de grote groep werknemers, die zal moeten wennen aan het feit gedurende lan gere tijd geen inkomsten te verwer ven uit arbeid. Voorzien is dat de werkloosheid zich het komende jaar rond de kwart miljoen zal blijven bewegen en dat is in feite nog een geflatteerd getal. Immers, door een langere leerplicht worden veel jon geren, die anders een plaatsje in het arbeidsproces zouden innemen, thans in het onderwijs vastgehouden. Bo vendien worden de zogenoemde werk loze „part-timers” - dit begrip sluit ook jongeren in, die twee dagen per week leerplichtig zijn - niet eens op de staat van arbeidzoekenden meege teld, evenmin als de aanzienlijke groep van oudere werknemers, die „afgevloeid” zijn naar de WAO. Om juist verdere afbrokkeling van de werkgelegenheid tegen te gaan heeft de regering gekozen voor een trendmatige groei van het nationale inkomen van 3,75 percent. Zij hoopt dat dit getal gehaald kan worden, wil de ontwikkeling in de economie -en daarmee ook de werkgelgenheid - niet verder op de tocht komen te staan. Het genoemde percentage is I namelijk een streefgetal en in verge lijking met voorgaande jaren kan men zien hoezeer de groei is vermin derd. In de jaren zestig kon de minis ter van Financiën uitgaan van vijf percent, het vorige kabinet moest dit cijfer al terugdraaien naar 4,3 en het huidige percentage blijft vooralsnog een hoopvolle verwachting. De regering heeft destijds gekozen voor uitbreiding van de collectieve sector, maar volgens gegevens van het Centraal Plan Bureau zullen werkloosheid en inflatie de komende jaren de regering als kwade geesten op haar weg vergezellen, waardoor zij gedwongen is het beleid opnieuw te bezien en consequenties te trekken uit het feit dat de omvang van het voorgestelde doel omtrent de collec tieve sector niet kan worden gehaald. De regering wil nu deze sector niet met meer dan één percent laten groeien, niet alleen volgend jaar, maar ook de tijd daarna. Dit is één beleidsbijstelling. Een andere en hier mee verband houdende wijziging is de opzet de particuliere sector meer armslag te geven. Onder andere zal het publiek meer moeten gaan consumeren om zo d e produktiviteit aan te zwengelen. De vraag rijst in welke om vang gekocht zal moeten worden en waar het geld, zo men wil extra geld vandaan zal moeten komen. De reële arbeidskosten moeten na melijk gematigd worden, zo vindt de regering, hetgeen - en zij erkent dat - de bestedingsmogelijkheid van de consument aantast. De oplossing wordt derhalve gezicht in de wat genoemd wordt, afvlakking van de collectievé sector, als ook in een be scheiden stijging die voor de laagste inkomentrekkers het grootst zal zijn, maar voor de hogere en hoogste in komens daarentegen op een reële da ling zal uitkomen. Deels zullen de bestedingen ook uit de particuliere spaarpot moeten rollen, zo meent de regering, die overigens zelf ook aan zienlijke bedragen zal gaan besteden. Zoals gezegd is, aanvaardt de rege ring het risico een beleid te voeren, dat op een letterlijk betere gang van zaken in het buitenland hoopt. Be vreemdend hierin is dat er nog vrij wel geen sprake is van een gezamen lijke beleidsaanpak op internationaal economisch gebied door de in moei lijkheden verkerende landen, alle fraaie oproepen hiertoe van autoritei ten in vele landen ten spijt. Een belangrijk deel van de maatrege len is erop gericht vermindering van de stijging van prijzen en inkomens moge lijk te maken. Het rijk zal in 1976 opnieuw een groot bedrag aan sociale lasten overnemen. De voor 1976 noodzakelijke verhoging van het 16 procentstarief van de omzet belasting zal pas op 1 juli ingaan. De per 1 april van dit jaar ingevoerde tijdelijke maatregelen in de sfeer van de loon- en inkomstenbelasting en de ver vroegde afschrijving worden tot eind 1976 gehandhaafd. De regering zal extra middelen ter beschikking stellen ter verbetering van de onderlinge aanpassing van vraag en aanbod op de arbeidsmarkt en ter ver hoging van de kwaliteit van het werk. Naast verdere maatregelen ter opvoering van de bouwactiviteit worden 'nieuwe initiatieven genomen tot steun aan sec toren en bedrijven. De regering wil be vorderen dat bepaalde ondernemingen gegarandeerde leningen kunnen sluiten om hun krappe financieringscapaciteit te verruimen. De aftrek van reiskosten in het woon werkverkeer voor werknemers wordt verruimd. De belastingheffing op arbeids ongeschiktheidsuitkeringen aan gehuw de vrouwen wordt verzacht. De regering wil een eind maken aan de situatie dat bejaarden met geringe aanvullende in komsten netto tninder ontvangen dan bejaarden die uitsluitend AOW-pensioen genieten. I De KNAC is van mening dat de begroting voor Verkeer en Waterstaat en het Rijkswegenfonds zo ongeveer het „faillissement van het verkeersbeleid” inluidt. Verwacht mag worden aldus de KNAC, dat er voor de uitvoering van de meerjarenplanning personenvervoer en voor de bevordering van het openbaar vervoer nauwelijks geld beschikbaar is. Dc KNAC verwijt de regering „eerst het verkeer te laten vastlopen om daarna de slachtoffers er nog eens voor te laten betalen”. zijn mening blijkt dat de regering on machtig is de volstrekt noodzakelijke maatregelen te nemen. Hij wees daarbij onder meer op de stijging van de werk loosheid tot 240.000 mensen, de daling van de bouwproduktie tot 105-000 wo ningen, en op het feit dat de regering toegeeft dat zowel de stijging van de collectieve uitgaven als de loonkosten omlaag moeten. Volgens Wiegel ver schuift het kabinet de ellende naar late re jaren. „Het potverteren gaat door, en de afschuwelijke werkloosheid wordt lijdzaam geaccepteerd”, aldus Wiegel. Het welzijnsbeleid zal hoge prioriteit behouden ondanks de beperkingen die de huidige economische situatie ons oplegt. De bevolking moet betere mogelijkheden krijgen om deel te nemen aan sociaal- culturele activiteiten. Speciale aandacht zal worden gegeven aan hen die buiten het arbeidsproces kwamen te staan en aan hen die anderszins in moeilijke omstandigheden verkeren. De opening van bureaus voor rechts hulp en de experimenten op het gebied van de sociale advocatuur zijn erop gericht om voor mensen in maatschap pelijk kwetsbare posities de rechtsbij stand te vergemakkelijken. Het voorstel tot instelling De beleidsvoorstellen die de regering u heden voorlegt zijn in velerlei opzicht gericht op een duurzame verbetering van onze economie en daarmee op het veilig stellen van de basis van onze collectieve voorzieningen. Een van de voorwaarden voor het behouden en scheppen van arbeidsplaatsen is een ma tiging van de stijging van arbeidskosten. Om dit mogelijk te maken en in het zicht van een langzamere economische groei, zal de stijging van de overheids uitgaven en van de uitgaven voor de sociale voorzieningen minder moeten zijn dan de toeneming, waarvan eerder is uitgegaan. Dr. J. C. Terlouw (D’66) vroeg zich af ol de begroting wel in overeenstemming is met het lange-termijnbeleid. Het werkgelegenheidsprogramma is geheel gekoppeld aan de groei van het nationa le produkt, en losgemaakt van de inhoud var het werk en de aard van de pro- dukten. Ondanks waardering voor met name de oplossing van het AOW-plus- probleem en de verruiming van de fisca le oudedagsreserve, noemde hij de be groting een riskante zaak, vooral wegens het financieringsprobleem en de vrij op timistische verwachtingen die eraan ten grondslag liggen. Dr. Drees (DS’70) vond de Miljoenen nota een trieste nota, die een beeld geeft van wat hij noemde een triest beleid. De regering geeft de schuld aan het buiten land, maar juist Nederland verkeert in een gunstige positie door het aardgas, en juist typisch binnenlandse bedrijfstakken zoals de bouw, zijn zwaar getroffen, zo meende hij. Volgens Drees grenst de presentatie van de begroting aan mislei ding, doordat onder meer over lasten- vei lichting wordt gesproken als het gaat 5 KVP-fractievoorzitter Andriessen con stateerde dat de regering eindelijk be gint in te zien dat het beleid van de afgelopen jaren niet ongewijzigd kan worden voortgezet. „De intenties van het kabinet zijn goed, maar de uitwerking blijft veel te veel in het vage”, zo meent hij. Als positieve punten noemde An driessen de betere financiering van het bedrijfsleven en de export, het beleid Het bedrijfsleven is niet onverdeeld gelukkig met de plannen van de rege ring. NVV en NKV zijn van mening, dat de regering voor de oplossing van de structurele werkgelegenheid te veel ver trouwd op een beperking van de reële arbeidskosten. Het CNV zegt dat het ka binet geen kans ziet om de bestaande werkloosheid effectief te bestrijden. Het Nederlands Christelijk Werkgeversver bond NCW is zelfs van mening, dat de regering met deze Miljoenennota werk gelegenheid en welvaart op het spel zet en het Verbond van Nederlandse Onder nemingen meent dat de problemen van het bedrijfsleven en daarmee de werk loosheid en inflatie groter zijn geworden dan enkele maanden geleden werd aan genomen. Over het u heden gepresenteerde sa menstel van beleidsvoornemens wil het kabinet ook in overleg treden met het georganiseerde bedrijfsleven. De regering hoopt dat aan de hand van de gepubliceerde nota over het on derwijsbestel een brede gedachtenwisse ling op gang zal komen over aard, taak en opzet van ons onderwijs in de toe komst. Een voorontwerp van wet op het onderwijs voor 4- tot 12-jarigen wordt ter discussie gesteld. Er komt een wetsontwerp ter verbete ring van de aansluiting tussen het hoger beroepsonderwijs en het wetenschappe lijk onderwijs. De vernieuwing van het buitengewoon onderwijs voor gehandicapte kinderen zal grote aandacht krijgen. Voor de eerste maal wordt u, tegelijk met de begroting, het wetenschapsbudget aangeboden. De regering wil het wetenschappelijk potentieel in zijn huidige omvang in stand houden maar belangrijke accent verschuivingen aanbrengen, opdat het wetenschappelijk onderzoek zich beter kan richten op vraagstukken die samen hangen met de beoogde selectieve groei. Naar verwachting zal Suriname spoe dig volledig onafhankelijk worden. De regering hoopt dat de nieuwe staat, ge grond op een bestel waarin de funda mentele rechten en vrijheden zijn ver ankerd, zich voorspoedig zal ontwikke len. Door te sluiten verdragen zal een bijzondere band met het Koninkrijk blijven bestaan. Het Statuut voor het Koninkrijk blijft voor Nederland en de Nederlandse Antillen van kracht. ten aanzien van de verkeersveiligheid, en de spoedige indiening van de wetten op de ondernemingsraden en de grond- politiek. AR-fractievoorzitter Aantjes zei het in deze ernstige economische toestand een nationale taak te achten van zowel rege ringspartijen als oppositie om het kabi- ne' naar vermogen te steunen. Hij plaatste een kritische kanttekening bij het groeipercentage van 3,75 percent waar de regering van uitgaat, maar noemde het aan de andere kant ver heugend dat de regering niet heeft willen tornen aan de ontwikkelingshulp. Zor gen had hij ten slotte ook over de verhoging van de btw en de loon- en inkomstenbelasting. De regering blijft ernaar streven lacu nes in ons stelsel van sociale zekerheid geleidelijk op te heffen. Zij onderzoekt welke maatregelen kunnen leiden tot beperking van de kostenstijging op het terrein van de sociale voorzieningen in brede zin, mede gezien de sterke toeneming van het aan tal niet-actieven in onze maatschap pij- De ondertekening van de slotakte van de conferentie over veiligheid en samen werking in Europa kan een belangrijke stap betekenen op de weg naar ontspan ning en samenwerking tussen Oost en West. Voorwaarde daartoe is de bereid heid om het overeengekomene ook in daden om te zetten. Te betreuren is dat op het punt van de veiligheid weinig concrete afspraken tot stand zijn geko men. Des te meer is het van belang dat de impasse in de Weense conferentie over wederzijdse en evenwichtige ver mindering van strijdkrachten spoedig wordt doorbroken. Met het oog hierop acht de regering het van belang dat ook tactische nucleaire wapens in het onder handelingspakket worden opgeno men. De Nederlandse hulpverlening aan ontwikkelingslanden zal in 1976 verder worden verhoogd en het niveau bereiken van l’/i procent van het nationale inkomen. De hoofddoelstelling van de ontwik kelingssamenwerking is onverminderd dat zij ten goede moet komen aan de. armste landen en bevolkingsgroepen. PvdA-fractievoorzitter Van Thijn vindt dat de Troonrede terecht is door trokken van de solidariteitsgedachte, die bijvoorbeeld tot uitdrukking komt in de verkleining van de inkomensverschillen en de betere verdeling van de werkgele genheid. Wel waarschuwt hij dat het snoeien in de steeds duurder wordende sociale voorzieningen niet ten koste mag gaan van de (buiten hun schuld) niet- actieven in de samenleving. De PvdA juichte toe dat het expansie ve beleid ter bestrijding van de werk loosheid wordt voortgezet. Dat daarnaast nog 700 miljoen is gevonden voor oplos sing van het AOW-plus-probleem, stemt de PvdA „dubbel tevreden”. Vraagtekens zet de PvdA onder meer bij de verho ging van de aardgasprijs en de wegenbe lasting, terwijl de extra bezuiniging op Defensie ook de nodige reserves geeft. WD-leider Wiegel somde in zijn re actie een aantal punten op waaruit naar U kunt een wetsontwerp tegemoet zien dat ertoe strekt het fonds snelle kweekreactor een langere looptijd en geleidelijk een andere bestemming te geven ter financiering van het nieuwe energiebeleid. van een macht heeft om de groei te sturen. De wil tot behoud en herstel van onze steden krijgt gestalte in de komende Vers'tedelijkingsnota. het spoedig in te dienen wetsontwerp op de stadsvernieu wing en het in werking treden van een subsidieregeling voor de voorbereiding en uitvoering van een stadsvernieuwings plan. De regering blijft zich ook verder inspannen om de gemeenten de nodige financiële armslag te geven voor de vervulling van hun vele taken. De ver hoging van de diverse uitkeringen zal naar verhouding vooral ten goede ko men aan gemeenten met bijzondere pro blemen. Het beleid is gericht op beteugeling van de groei van het autoverkeer en bevordering van het openbaar vervoer, vooral in stedelijke gebieden. Een meerjarenplan voor het personen vervoer wordt u binnenkort voorgelegd. Het gebruik van de fiets en de veiligheid van de voetganger krijgen daarin een belangrijke plaats. De in 1973 begonnen daling van het aantal dodelijke ongelukken in het ver keer heeft zich in 1974 en ook dit jaar gelukkig voortgezet. Een nationaal be leidsplan om een verdere vermindering van het aantal slachtoffers te bereiken zal u binnenkort worden aangebo den. De werkzaamheid voor het behoud van onvervangbare natuurgebieden en waardevolle cultuurlandschappen wordt versterkt. Dit parlementaire jaar zal de regering haar plannen voor het Wadden gebied bekendmaken. In het belang van het milieu alsook ter besparing van grondstoffen en ener gie worden beleidsmaatregelen voorbe reid om het ontstaan van afvalstoffen te beperken en elementen daarvan opnieuw te gebruiken. Een wetsontwerp geluidshinder wordt spoedig ingediend. om uitstel met een half jaar van de btw-verhoging van 16 tot 18 percent, waarover nog nooit een wet is aangeno men. >5». I Voikshuisv. l( co 9ct ^Onderwijs én '.Velenschappen \ca.21ct. .1

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 15