BOUW BLIJFT NOG STEEDS ERNSTIG ZORGENKIND C Huiseigenaren worden verplicht woningen V te verbeteren Iedereen vier weken vakantie N! Uitkeringen van sociale verzekeringen stijgen Haast achter verdeling Voordeel voor van ruimte AOW’ers met pensioen tuinbouw Fiscale maatregelen land- en Si go 0( ■I ■■HM IN 1976 WORDT f 48,1 MLD UITBETAALD OVERLEG OVER VOORTZETTING QUOTERING VISSERIJ MET BEDRIJFSLEVEN - DI 1 16 Landbouw en Visserij Sociale Zaken Volkshuisvesting 1 6 SEPTEMBER 19 7 5 DINSDAG (Van onze redactie economie) Schoolverlaters Meer zieken Somber 1 i Verlenging Visserij 1976 bijna kwart miljoen Werkloosheid in de situatie van voor Reële inkomens niet omhoog (Van onze redactie economie) (Van onze parlementsredactie) op I (Van onze redactie economie) (Van onze parlementsredactie) (Van onze redactie economie) (Van onze redactie economie) van F i if I Staat DEN HAAG Als de nieuw gecorri geerde prijsindex wordt gehanteerd, kan in 1976 de prijsstijging beperkt blijven tot 8,5 percent. Het reëel besteedbaar inkomen zal vrijwel niet kunnen stijgen. Naar schatting zal die stijging in 1976 0,5 percent zijn. Dit geldt dan alleen voor de gehuwde werknemers met twee kinderen en een bruto jaarinkomen van f 23.000. Inkomens vanaf f 46.000 zullen er een half percent op achteruitgaan, en inkomens boven de f92.000 zullen er een heel percent op achteruitgaan. De huurverhogingen zullen in 1976 nog op grond van de geldende wettelijke voorschriften moeten plaatsvinden. De voorbereidingen voor de nieuwe Huur prijzenwet zijn nog niet zo ver gevor derd, dat deze al in 1976 kan worden toegepast. Zonder maatregelen van het kabinet zouden de werkgeverslasten in 1976 met 1,1 percent van de loonsom per werkne mer toenemen, en de werknemerspremie met 1,2 percent. Dit zou een stijging van de arbeidskosten betekenen en een rem Staatssecretaris M. P. A. VAN DAM (Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening) 1975 6800). Er is nu een begin gemaakt met een prognose van de bouwbehoefte. „Wellicht levert dit een scherp inzicht in de behoefte aan arbeidskrachten in de bouw op”, meent minister Boersma. Minister J. BOERSMA (Sociale Zaken) Tot de v< nenv< bepal nenvt en d; voor men. Het concu het v. afgen Zuid- mark goede thans Een goede jaren mark vergr ging i ons, i Spoor goede oude DE Van 1 van f Spooi verve staat 1976 verlie een b blijkt DEI terter van i kan ti gingsi natior ruims men. »P de Opmerkelijk blijkt dat de minder va liden en de langdurig zieken de grootste stijging vertonen binnen het werkloos heidscijfer. Verder is opvallend, dat tus sen werkloosheid en ziekteverzuim geen negatief verband bestaat zoals wel vaak wordt verondersteld. Een interdeparte mentale werkgroep gaat binnenkort de gehele problematiek rond de niet-actieve beroepsbevolking bestuderen. Mede door de stijging van het aantal mensen dat een beroep doet op een wao-uitkering en onder invloed van in 1975 van kracht geworden onderwijsmaatregelen, zal het arbeidsaanbod in 1976 dalen. DEN HAAG Minister Van der Stee van landbouw kondigt in de toelichting op zijn begroting 1976 een aantal fiscale maatregelen aan ten behoeve van land en tuinbouw. Daarmee zijn, zo stelt de minister, toezeggingen aan het Land bouwschap ingelost. Deze fiscale facili teiten zijn: In zijn begroting-1976 kondigt hij op korte termijn aan: structuurschetsen voor de verstedelijkte gebieden, voor het lan delijk gebied, voor verkeer en vervoer, voor vaarwegen, voor buisleidingen en voor de volkshuisvesting. In deze schet- 'sen wordt op ieder van deze terreinen een blauwdruk voor de ontwikkeling van deze sectoren in de ruimteverdeling aangegeven. DEN HAAG. De AOW’ers, die naast hun AOW-uitkering een klein pensioen of een kleine lijfrente ontvangen, wordt voor 1976 door het ministerie van Sociale Zaken een aantal lichtpunten geboden waardoor zij netto meer in hun handen krijgen dan tot nu het geval is. ontstaat in de structurele aanpassingen. Toch acht de minister een voortgaande ontwikkeling van de produktiviteit bin nen de agrarische sector van blijvend belang. voerd tot een bedrag van f 50.000, wordt verhoogd tot f 90.000. Deze nieuwe maatregelen vertegen woordigen in totaal een fiscaal voordeel voor de in de land- en tuinbouw werk zame zelfstandige ondernemer van f 30 a f 35 miljoen. Voor de visserij kan een dergelijke kwantificering niet worden opgesteld. Minister Boersma meent dat voorzich tigheid hierbij geboden is. „Vooral wan neer de verdere groei van het aandeel der sociale verzekeringen in het natio naal inkomen onvoldoende gepaard zou gaan met een bewust streven naar be heersing van de kosten in deze sector, bestaat het gevaar dat de actieven steeds minder bereid zullen zijn tot saamhorig heid met de niet-actieven. Naast de noodzaak tot kostenbeheersing met het oog op de werkgelegenheid, ligt hier een belangrijke reden voor de regering om Doordat steeds meer pendelaars in de grensgebieden terugkeren en steeds meer Surinamers naar ons land komen, zal DEN HAAG. Staatssecretaris Van- Dam van Volkshuisvesting wil de eige naren van woningen gaan verplichten hun woningbezit te verbeteren. Binnen kort zal hij hierover een wetsontwerp indienen bij de Tweede Kamer. Daarin zal verder worden bepaald dat huurders verplicht zijn deze verbeteringen toe te staan. Ook zullen er regels worden vast gesteld voor de bepaling van de huur prijs nadat de woning is verbeterd. de fiscale oudedagsreserve wordt uit gebreid in die zin dat het reserverings- percentage van de winst tot f 30.000 van 10 tot 11,5 percent wordt verhoogd, ter wijl de maximumreservering van f 6000 naar f 9858 wordt verlegd; Verbetering jeugdigen; Nieuwe plannen tot steun aan bedrij ven. (Van onze redactie economie) DEN HAAG Iedere werknemer van 18 jaar en ouder krijgt een wettelijk recht op vier weken vakantie. Nog dit zittingsjaar wil het kabinet een wetsont- op het streven om in het belang van de werkgelegenheid de toeneming van de reële arbeidskosten te temperen en meer in overeenstemming te brengen met de groei van de arbeidsproduktivi- teit. „Dat betekent ook dat opnieuw een zwaar beroep moet worden gedaan op het actieve deel van de beroepsbevol king, om solidair te zijn met de zieken, gehandicapten en werklozen”. Zo steeg bijvoorbeeld het aantal WAO-uitkerin- gen van 195.000 in 1970 tot 310.000 in 1975. Ook zegt het kabinet, dat structureel de steeds stijgende arbeidskosten een rol spelen. Het plan is om deze arbeidskos ten terug te dringen door verlaging van de collectieve lasten. Daarnaast wil het kabinet proberen om het inflatiepercen tage in 1976 beneden de 10 te hou den. De terughoudendheid die ook van de werknemers wordt gevraagd acht de re gering in de eerste plaats aanvaardbaar in het licht van de voorgestelde werkge- legenheidsmaatregelen. In de tweede plaats moet ook worden bedacht dat de overwinst, die ais gevolg van dit beleid kan ontstaan, via de VAD aan de werk nemers ten goede komt. Naast deze nieuwe maatregelen wor den enige lijdelijke fiscale faciliteiten ook in 1976 volledig toegepast. Dat zijn: DEN HAAG. Gemiddeld zullen er komend jaar 240.000 mannen en vrouwen werkloos zijn. Om verdere stijging in te dammen heeft het kabinet een nieuw beleidsprogramma opgesteld, waarvoor drie miljard is uitgetrokken. Overigens is het werkloosheidscijfer een geflatteerd bedrag. Er is niet in berekend de groep jongeren, die langer in het onderwijs worden „vastgehouden”, maar die als zij een plaats op de arbeidsmarkt zouden willen verwerven tot de ontdekking zouden komen dat er geen werk is. Bovendien is er nog een grote groep oudere werknemers die onder de WAO vallen en derhalve niet uit de werkloosheidspot worden uitbetaald. Van de genoemde drie miljard wordt 600 miljoen bestemd als extra bijdrage van het rjjk aan het fonds van de Alge mene Kinderbijslagwet, opdat de pre miedruk ook in 1976 binnen de perken kan worden gehouden. Samen met de 500 miljoen die reeds in 1975 in dit fonds werden gestort, draagt dit totaal van f 1,1 miljard bij tot de verlichting van de lasten van het bedrijfsleven. Een bedrag van f 900 miljoen zal worden be stemd voor: Somber is de minister over degenen die hun bedrijf beëindigen. „Voor vele potentiële „wij kers” bestaat thans geen alternatief, waardoor een vertraging In 1976 zullen omstreeks 110.000 wo ningen in aanbouw worden genomen en 27.000 woningen ingrijpend worden ver beterd. Aan 40.000 woningen zullen klei nere verbeteringen worden aangebracht. Dit blijkt uit de toelichting op de begro ting van het ministerie van volkshuis vesting en ruimtelijke ordening voor 1976. Ook de mensen met de laagste inko mens onder de zelfstandigen in het mid- Een betere onderlinge aanpassing van vraag en aanbod op de arbeidsmarkt; Een verhoging van de kwaliteit van de arbeid. Op korte termijn wil het kabinet ook een bescheiden begin maken met het geven van betaald verlof met een z.g. educatief oogmerk. Deze regeling wil zeggen dat werknemers met een tekort aan opleiding op die manier kunnen inlopen. Met de eerste aanzet gaat het om werknemers van 60 tot 65 jaar die verlof krijgen voor het nemen van initi atieven ter voorbereiding op hun pensio nering. Een nieuw, zorgwekkend element in de stijgende werkloosheid in de bouw noemt minister Boersma de toeneming van het aantal langdurig ingeschrevenen. Een bijzonder probleem is ook de steeds verder stijgende werkloosheid onder jonge bouwvakkers tot 23 jaar (mei De minister wil zeer binnenkort in nauw overleg met het bedrijfsleven be slissen over de voortzetting van de quo tering in 1976. Voorts wil hij deze quo tering uitbreiden tot andere gebieden en vissoorten, om overbevissing te voorko men. „Dit is van belang om de bedrijfs tak naar een nieuwe evenwichtssituatie te begeleiden. Hierbij wordt sanering van de ook aan nieuwe het verkennen den en het ontwikkelen tieve en ken”, aldus de minister. Minister Boersma van Sociale Zaken blijft ernaar streven om in overleg met beianghebbenden tot centrale afspraken te komen over het te voeren inkomens beleid. Zowel de werkgeversorganisaties als de vakbeweging hebben in het alge meen gezamenlijk onderschreven, dat al lereerst de werkloosheid en de inflatie moeten worden bestreden. Alleen over de wijze waarop dit moet gebeuren wordt verschillend gedacht. Toch meent het kabinet, dat op centrale punten voor het te voeren beleid afspraken gemaakt kunnen worden. „Uit de nota’s die de werkgevers en werknemers hebben uitgebracht, blijkt aan beide zijden de bereidheid om in gemeenschappelijk overleg na te gaan, welke mogelijkheden er zijn voor cen trale afspraken over het in 1976 te voeren sociaal-economisch beleid”, aldus minister Boersma. Hij zegt, dat daarbij in het belang van de werkgelegenheid en de bestrijding van de inflatie ge streefd moet worden te komen tot een aanzienlijke beperking van de loon- en prijsstijgingen. „Een dergelijke beper king mag overigens niet verhinderen dat voor de lagere en laagste inkomensgroe pen enige verbetering van het vrij be steedbaar inkomen tot stand komt”, al dus de minister in de toelichting op zijn begroting voor 1976. vrouwen kan bevorderen. De voorlich ting over de positie van de vrouw op de arbeidsmarkt zal intensiever wor den. werp indienen tot wijziging van de va- kantiebepalingen in het Burgerlijk Wet boek. Overeenkomstig met wat al in veel cao’s is overeengekomen, zal het minimum-aantal vakantiedagen worden verhoogd van drie- tot viermaal het aantal overeengekomen werkdagen per week. Bij een vijfdaagse werkweek be tekent dat dus 20 dagen vakantie. Na deze schetsen van beleid, die rond de jaarwisseling verwacht kunnen wor den, zullen ook nog structuurschetsen volgen voor de militaire oefenterreinen, de landinrichting, de openluchtrecreatie, het natuur- ?o landschapsbehoud, zeeha vens, vliegvelden voer civiel gebruik, waterhuishouding en afvalstoffen. De laatste van deze serie zullen waarschijn lijk In 1977 gereed komen. Adviezen van de rijksplanologische commissie zijn binnenkort ook te ver wachten over de ontwikkeling van het Waddengebied en over het wel of niet inpolderen van de Markerwaard. Op grond van deze adviezen zal de regering haar beslissing nemen. De minister kon digt verder aan. dat de staat zal doorgaan met het aankopen van gebieden in de zogenoemde bufferzones, waarbij het be leid erop gericht is om het aaneengroeien va nzich uitbreidende steden te voor komen. Voor het opvoeren van de activiteiten in de bouw is een bedrag van f 650 miljoen gereserveerd en f 850 miljoen is bestemd voor belastingverlichting. Het kabinet zegt dat de uiteenlopende oorzaken van de huidige werkloosheid, bestrijding bijzonder moeilijk maakt. Als oorzaken worden genoemd: de woning- bouwmarkt raakt verzadigd; een onder besteding op internationaal niveau (teruglopende wereldhandel); de ontwik keling van de technologie. DEN HAAG Van 1968 tot 1977 zijn de uitkeringen van de sociale verzeke ringen ieder jaar sterk gestegen. In 1968 werd 12,1 miljard uitgekeerd, in 1973 27,9 miljard en in 1976 zal 48,1 miljard worden uitbetaald Daarmee stijgt het aandeel van de premies in de totale loonsom van 14,9 percent in 1968 tot 20,7 percent in 1976. Het leeuwedeel van deze stijging koml voort uit de aanpas sing van de uitkeringen aan de loonstij gingen, aan de stijging van de prijzen in de medische sector, en uit de groei van het aantal bejaarden. De regering stort in 1976 f 2 miljard in de sociale-verzeke- ringspot. om de premiestijging in de hand te kunnen houden. De werkloosheid onder jongeren neemt voortdurend toe. Dit treft vooral de schoolverlaters. Volgens het minis terie van Sociale Zaken komt dit in heel West-Eiiropa voor. De stimulerings- premie voor werknemers die partieel leerplichtigen in dienst hebben, heeft goed gewerkt. Deze premie bedraagt thans f 45 per week per partieel leer plichtige. Gezien de slechte vooruitzich ten voor de schoolverlaters in 1975 zul len de aanmoedigingsregelingen ook in 1976 van kracht zijn. Minister Boersma concludeert, dat ook een deel van de vrouwelijke beroepsbe volking een zwakke positie op de ar beidsmarkt inneemt. Dit is volgens hem onder meer een gevolg van een te gerin ge opleiding en scholing. De beschik baarheid voor parttime-arbeid van vele vrouwen, met name gehuwde vrouwen met kinderen, maakt deze positie vaak extra moeilijk. Bestudeerd wordt nu of bepaalde maatregelen plaatsing van deze „Wanneer het inkomensbeleid dat de regering voor ogen staat op het fiscale en sociale vlak en ter zake van het minimuminkomen, tot stand zal zijn ge komen, is voor land- en tuinbouw een belangrijke mijlpaal bereikt. Voor mij is dit echter niet het eind van de weg- Inkomensbeleid betekent meer dan een garantie van een minimuminkomen”, al dus minister Van der Stee. De minister acht een garantie voor een minimumin komen voor landbouw en visserij een goede zaak. DEN HAAG. Nu de Tweede Kamer uitvoerig met minister Gruyters van Volkshuivesting en Ruimtelijke Orde ning van gedachten heeft gewisseld over de belangrijkste doelstellingen voor een goede ruimtelijke indeling van ons land wil de minister snel zijn beleid gaan invullen. zelfstandigenaftrek van f 1200, verruiming van de vervroegde af schrijving op bedrijfsgebouwen buiten de Randstad blijft gedurende twee jaar 25 percent, de achterwaartse verliescompensatie blijft gesteld op twee jaar. In totaal betekent deze verlenging van bestaande belastingfaciliteiten voor zelf standigen in de land- en tuinbouw een voordeel van f90 miljoen. De bedrijven die de zgn. landbouwre- geling toepassen krijgen in 1976 4,5 i.p.v. 4,25 percent btw vergoed over hun ver kopen. het totale arbeidsaanbod enigszins toene men. Hiertegenover staat echter weer de uitbreiding van de werkgelegenheid bij de overheid met naar schatting 9000 personen. Het Centraal Plan Bureau heeft berekqnd, dat het totale arbeids aanbod aan het bedrijfsleven in 1976 met 5000 man terugloopt. Een en ander betekent dat de huur verhoging in de zogenoemde niet-gelibe- raliseerde gebieden volgnd jaar niet bo ven de 8 percent mag komen te liggen. Wel zal volgend jaar een begin worden gemaakt met een nieuw systeem van huurverhogingen. Het percentage van die verhogingen zal niet boven de 12 percent mogen komen. Verder zal in 1976 worden onderzocht of er op voor oorlogse woningen een waarderingssy- steem kan worden toegepast. Het ministerie van Volkshuisvesting zal in samenwerking met het Ministerie van CRM subsidies verstrekken voor de restauratie van woonhuizen die waarde hebben als monument en die liggen in stadsvernieuwingsgebieden. De woningen moeten dan wel deel uitmaken van be schermde stads-of dorpsgezichten. Met de subsidies van de beide ministeries kunnen in 1976 ruim 600 woningen in 90 historische kernen worden gerestaureerd. De werkgelegenheid in de bouw blijft het zorgenkind, ondanks de vele extra maatregelen. De gemiddelde werkloos heid in het eerste halfjaar van 1975 bedroeg 54.300 man. De situatie zou nog ongunstiger zijn geweest als in de afge lopen periode de bezetting op de projec ten van de extra werkgelegenheidspro gramma’s niet sterk was toegenomen. Op deze projecten en aanvullende werken waren op 30 juni 1975 ongeveer 11.700 man werkzaam. Vanaf 1 januari 1976 krijgen bejaarden met meer inkomsten dan hun AOW een netto hoger bedrag in handen. Dit komt door het niet verlengen van de noodwet op grond waarvan bejaarden en weduwen die nagenoeg uitsluitend uitkeringen krachtens de AOW of AWW ontvangen, buiten de belasting vallen. (Omdat de noodwet niet wordt verlengd, moeten ook AOW’ers zonder neveninkomsten per 1 januari 1976 belasting betalen. Om te voorkomen, dat daardoor het netto-bedrag daalt, zal het bruto-uitke- ringsbedrag dienovereenkomstig worden verhoogd. He* netto-AOW-pensioen zal gekoppeld blijven aan het minimumloon. De kosten van deze maatregelen voor de schatkist zijn ongeveer f 500 mil joen.) Verder wordt de sinds 1 januari 1975 verleende extra vermindering van f 18 in de laagste premieklasse van de bej aardenziekenfondsverzekering tot de overige premieklassen uitgebreid. Bovendien zijn voor gehuwde bejaar den die niet in het bejaardenziekenfonds kunnen, twee extra premieklassen met een lager tarief opgenomen in de vrij willige verzekering. Door deze maatregel krijgt iedere bejaarde met een inkomen tot 70 percent van de toelatingsgrens voor de verplichte ziekenfondsverzeke ring volgend jaar voordeel van de pre- mieverminderingen. Hij vindt dat de uitbouw van een aantal sociale verzekeringen tot volks verzekeringen van grote betekenis is voor de landbouw. Voorts meent hij, dat redelijke inkomensmogelijkheden in de land- en tuinbouw in de eerste plaats bevorderd dienen te worden door het voeren binnen de EEG van een markt en prijsbeleid ter ondersteuning van de prijsvorming van de voortgebrachte pro- dukten. den- en kleinbedrijf en de landbouw krijgen bijzondere aandacht. De regering had al aangekondigd dat nadere voorzie ningen voor deze groep worden getrof fen in afwachting van een minimum- inkomensgarantie voor zelfstandigen. Bekeken wordt of het mogelijk is om in de rijksgroepsregeling zelfstandigen hiervoor een regeling te treffen. Op grond hiervan kunnen zelfstandigen vanaf een bepaalde leeftijd en onder bepaalde voorwaarden een aanvulling op hun inkomen krijgen tot het niveau van het netto-minimumloon. Daarnaast zul len per 1 januari 1976 de vrijstellings- en reductiegrenzen van de premies voor volksverzekeringen worden ver hoogd. de begrenzing voor middeling winst wordt van vijf tot drie percent verlaagd-’ de toerekening van de winst aan de gehuwde meewerkende vrouw wordt in die zin versoepeld, dat volstaan kan worden met een lager aantal gewerkte uren, 1750 i.p.v. 2000 uren voor hen die gehele dagen meewerken, 975 i.p-v. 1000 uren voor hen die „grotendeeif meewer ken en 550 i.p.v. 600 uren voor hen die „in belangrijke mate” meewerken; vrijstelling voor het bedrijfsvermogen van zelfstandigen, die in 1975 is inge- Daa gaand meng; vaart) gië ei schrij studie staans schap; Als e het, r het o: Pijen biedei nen r ter is evenv de KL niet alleen aan de vloot gedacht, maar mogelijkheden, zoals van nieuwe visgron- het ontwikkelen van selec- kostenbesparende vistechnie- Om dit te bevorderen wil de minister o.a. streven naar een beter rentesubsidiebeleid voor de middengroep. Hij wil vergroting van het werkingsge bied van de huidige regeling verkrijgen door het terugbrengen van het verge lijkbare inkomen tot f 21.000 a f 23.000. extra aandacht te besteden aan maatre gelen gericht op verlichting van de las ten bij de sociale voorzieningen”, aldus de minister en de staatssecretaris van sociale zaken in een toelichting op hun begroting. Daarom zal de bevriezing van de kin derbijslag van het eerste kind in 1976 worden voortgezet; zal de tijdelijke bijdrage aan het Algemeen Werkloosheidsfonds (voor 1975 400 miljoen) ook voor 1976 gelden; en zal de normale bijdrage aan het AOW-fonds met f 520 miljoen worden verhoogd. Dit is hetzelfde extra bedrag dat ook in 1975 in deze pot werd ge pompt. Het Centraal Plan Bureau verwacht dat, mede als gevolg van deze maatrege len, een werknemer met een inkomen van f 23.000 1,2 percent premie meer moet opbrengen voor zijn aandeel in de sociale verzekeringen. De stijging van het werkgeversaandeel blijft beperkt tot 0,1 percent.

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 16