Snelheid op wegen blijft Tekort openbaar vervoer 1644 miljoen onveranderd Geen nieuwe Briefport naar 55, drukwerk 45 cent Zeescheeovaart kriiet steun Aanleg van nieuwe snelwegen tot 1979 bijna nihil NS-verliezen op goederenvervoer worden vergoed Volgend jaar oordeel over Schiphol-2 metrolijnen meer IÉ rpr# WESTERTERP: VERLIEZEN KUNNEN NIET ONBEPERKT VOORTGAAN F BASISTARIEF WEGENBELASTING 48 PCT OMHOOG PER 1 APKil MEER GELD VOOR FIETSPADEN dinsdag 1 6 SEPTEMBER 19 7 5 Verkeer en Waterstaat 17 Schiphol 3FS lq76: AFDWINGEN (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Minister Westerterp (Verkeer) heeft een reeks maat regelen op het oog om het autoverkeer terug te dringen. Bestaande heffingen worden verhoogd en daarnaast komt er een „congestieheffing” om het gebruik van de auto in dichte stedelijke gebieden tijdens de spitsuren af te remmen. I (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. De PTT zal in januari en april 1976 in alle sectoren een reeks tarieven flink verhogen, zo blijkt uit staatssecretaris Van Hultens plannen voor volgend jaar. De tarieven voor partijenpost gaan met ingang van 12 januari met gemiddeld 22,5 percent omhoog. Vooi periodieken en dagbladen zullen, aldus de toelichting op de begroting, „in overleg met betrokkenen nog grotere percentuele tariefverhogingen worden doorgevoerd”. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Minister Westerterp acht het „vrijwel uitgesloten” dat aan het lopende vijfjarenprogramma voor de aanleg van autosnelwegen nieuwe projecten zullen worden toegevoegd. Het huidige viifiarenpro- gramma loopt van 1975 tot en met 1979. In de nu ingediende begroting voegt Westerterp alleen het wegvak Waalwijk-Loon op Zand (rijksweg 62) aan het bouwprogramma toe, alsmede twee minder kostbare pro jecten: omlegging bij Goirle en bij Baexem, beide in Oost-Brabant. f (Van onze parlementsredactie) Nieuwe heffingen en druk op gemeenten voor autobeperking (Van onze Haagse redactie) (Van onre Haagse redactie) «RW lich- ip de wor- Minister Th. E. WESTERTERP (Verkeer en Waterstaat) Deze maatregelen zullen worden geno men in overleg met de gemeentebestu- De subsidie voor de aanleg van vrije tram- en busbanen wordt verhoogd van 50 tot 80 procent. Voorts worden aan het Rijkswegenfonds, ooit ingesteld om de aanleg van autosnelwegen te bekostigen, middelen onttrokken voor de aanleg van fietspaden. In stedelijke gebieden wor den, zij gesubsidieerd tot 80 pet (was 50 pet), langs buitenwegen voor 50 pet (was nihil). IJ-tunnel in Amsterdam en ’t Schouw, de splitsing naar Purmerend en Monni kendam. Dit werk wordt minder urgent geacht, nu de ringweg om Amsterdam Minister Westerterp houdt er rekening mee dat het wegennet in de komende jaren intensiever zal worden gebruikt. Om hier uit een oogpunt van verkeers veiligheid aan tegemoet te komen, zal rijkswaterstaat beginnen met de aanleg van een landelijk functionerend mobilo foonnet. Het moet in 1977 voltooid zijn. Voorts zullen meer wegen worden voor zien van een signalering zoals thans al in gebruik is tussen Rotterdam en Dor drecht; bij filevorming geven verlichte borden lang tevoren aan bij welke snel heid de minste kans op filevergroting ontstaat. rnuari van an de ot de naast jen of word', ociale boden anden Westerterp verwacht dat door deze maatregelen in en om de steden meer zal worden gefietst; een ontwikkeling die het rijk wil stimuleren door de aanleg van „aantrekkelijke en veilige” fietsroutes. Voor de aanleg hiervan zal in 1976 25 miljoen gulden worden uitge trokken, afkomstig van de opbrengsten uit het Rijkswegenfonds. Voor 1976 verwacht de PTT op de verzending van post een verlies te lijden van 143 miljoen gulden. Van telefoon, PCGD en telegrafie daarentegen wordt een winst verwacht van 298,5 miljoen. Aan het rijk moet de PTT een uitkering uit de winst afdragen van 15 miljoen gulden, alsmede ruim 374 miljoen af komstig uit het bedrag dat voor fondsen en reserves beschikbaar is. De PTT raamt de winst van het totale bedrijf over 1976 op 388,8 miljoen. Over dit jaar op 362 miljoen. DEN HAAG (ANP). - Staatssecretaris Van Hulten van Verkeer en Waterstaat is van plan de verliezen die de Nederlandse Spoorwegen Ijjden in de sector goederen vervoer geheel voor rekening van de staat te nemen. Op de begroting voor 1976 is 445 miljoen uitgetrokken voor de verliezen van 1973 tot en met 1975, en een bedrag van 143 miljoen voor 1976, zo blijkt uit de toelichting op de begroting. Tussen 1 augustus 1974 en 1 augustus 1975 is 88,2 km autosnelweg gereed ge komen, waarmee het totaal van het Nederlandse autosnelwegennet is geko men op 1494 kilometer. Voor onderhoud van deze rijkswegen in 1976 is 262 miljoen gulden uitgetrokken (tot 1980 jaarlijks oplopend tot 356 miljoen). voor 200 miljoen gulden, die de NS nodig heeft voor aflossingen en in vesteringen. (L ir die initi- ïnsio- ejaar- I ifonds I i met I De begroting voor 1976 van het we genfonds bedraagt 860 miljoen gulden een vermindering van 130 miljoen. De nieuwe bedragen die hiervoor zijn uitge trokken, waarbij alleen rekening is ge- deze rijksweg 7 nog niet bereikt. Voorts is besloten de brug bij Kampen in de ontworpen rijksweg Hattem-Em- meloord (rijksweg 50) niet op het pro gramma te zetten, alsmede de Botlek- tunnel ten zuidwesten van Rotterdam (rijksweg 57). Hetzelfde geldt voor de bruggen tussen Muiden en Lelystad en tussen Hellevoetsluis en Brielle. DEN HAAG Minister Westerterp verw’acht dat het openbaar vervoer in 1976 een exploitatietekort zal lijden van 1,644 miljard gulden een stij ging van 705 miljoen ten opzichte van dit jaar. In de memorie van toelichting op zijn begroting laat de bewindsman uitkomen dat deze ver liezen niet onbeperkt kunnen voort gaan; de budgettaire situatie laat niet toe dat de vergoedingen van over heidswege even snel meestiigen. Het parkeerbeleid omvat een belang rijk deel van deze fysieke verkeersmaat regelen. In drukke stadsdelen zal de beschikbare parkeerruimte moeten wor den verminderd, door eenvoudige ophef fing. door het plaatsen van bloembakken of door herprofilering van de weg. Tege lijk zullen elders, waar dat de verkeers- circulatie minder hindert, meer parkeer ruimtes gecreëerd moeten worden. Het briefport wordt met ingang van 1 april op 55 cent gebracht (thans 50 cent). Briefkaarten worden 40 cent en de ove rige drukwerken tot 20 gram worde». 45 cent. De verzending van pakketten wordt gemiddeld 21 percent duurder. De ta riefsverhogingen bij de Post, die 200 miljoen gulden moeten opbrengen, wor den noodzakelijk genoemd om te voor komen dat het exploitatietekort bij de Post in 1977 zal zijn opgelopen tot circa Uit de toelichting blijkt, dat dit jaar sprake was vin een daling in de ver keersongevallen. op autosnelwegen met veertien percent en op de overige rijks wegen met twaalf percent. Het aantal do den daalde respectievelijk met 24 en 21 percent en het aantal gewonden met 24 en 16 percent. r van telijk g dit isont- e va- Wet- I al in I het orden I het i per k be- t ook t het a z.g. wil ;ekort innen it het I arden V een komt odwet luwen •ingen ingen, at de loeten I msten I halen. I r het uitke- I orden I >n zal I nloon. I >or de mil- JOUW ering I irzie- I itrof- I aum- ligen. m in iigen Op iigen >nder ig op i van zul- ings- voor ver ston tssecretaris M. H. M. VAN HULTEN (Verkeer en Waterstaat) De minister wil het basistarief van de wegenbelasting met 48 percent verhogen en de belasting op de auto naar ge- wichtsklasse progressief inaken (hoe zwaarder de auto des te hoger de motor rijtuigenbelasting). Verdere verhogingen van de benzineprijzen lijken onvermij delijk en ten slotte zal de aangekondigde btw-verhoging extra zwaar drukken op de aanschaf van nieuwe auto’s. Met name aan de NS stelt de be windsman de eis dat de extra kosten voor nieuwe projecten in de dienst regeling van 1976 zullen worden Minister Westerterp heeft, in plaats vnn steun aan metroplannen te verle nen, besloten het accent te leggen op de verbetering van bus- en tramverbindin- gen. In de meerjarencijfers is wel reke ning gehouden met een begin van de bouw van een spoorlijn naar Almere vauit Amsterdam, die later kan worden doorgetrokken tot Lelystad. Het ministerie van CRM zal voorts middelen beschikbaar stellen om de so ciale gevolgen van een autoloze zondag te onderzoeken. Een dergelijk onderzoek is door voorstanders van een autovrije zondag in de loop van 1974 al eens gehouden. DEN HAAG (ANP). —Minister Wes terterp hoopt dat de regering in de loop van volgend jaar een voorlopig oordeel kan uitspreken over de gunstigste vesti gingsplaats voo.- een eventuele tweede nationale luchthaven. Daarna kan de ruimste inspraakprocedure op gang ko men. zo zegt de minister in de toelichting op de begroting 1976. Ook de telefoonkosten hoogd. Met ingang van wordt het entreegeld voor nieuwe aan sluitingen van f 200 op f 210 gebracht en het maandelijkse abonnementsgeld van f 22 op f 24. Voorts zullen per 1 januari 1976 enkele niet nader genoemde tele- communicatietarieven worden verhoogd die „duidelijk verlieslatend zijn”. De wachttijd voor een nieuwe telefoonaan sluiting, thans gemiddeld 3,5 maand, zal in de komende jaren geleidelijk oplo pen. Verwacht mag worden dat in de loop van het jaar ook betaald zal moeten worden voor inlichtingen op 008. Staats secretaris Van Hulten had de mogelijk heid hiertoe eerder dit jaar al aangekon- digd. Een tarief wordt niet genoemd; wel dat de werkelijke kosten van een verstrekte inlichting f 1,40 bedragen. Voor blinden zal nog een oplossing wor den gezocht. houden met een prijsstijging van 4 per cent per jaar, lopen op tot 931 miljoen in 1980. Daarentegen is voor fietspaden rekening gehouden met bedragen van 25 miljoen voor 1976 tot 51 miljoen in 1980. Van het rijks wegenplan is afgevoerd de verbetering van rijksweg 7 tussen de Voorts is het de bedoeling dat te zijner tijd de loketkosten voor stortingen en cheques aan niet-rekeninghouders ge heel worden doorberekend. Op 1 april volgt alvast een verhoging van het stor- tingstarief, van 85 cent tot een gulden. Voor cheques moet in plaats van f 1,25 f 1,50 worden betaald; voor zichtcheques wordt het tarief verhoogd van een gul den tot f 1,25 en voor binnenlandse post wissels gaat het tarief van f 2,10 naar f 2,50. Stortingen op eigen rekeningen en kascheques blijven gratis. bieden op herstel van rentabiliteit bin nen redelijke termijn. Volgens de minis ter is de mogelijkheid tot herstel van evenwicht in Cc exploitatierekening bij de KLM binnen enkele jaren aanwezig. Daarin herinnert hij aan het diep gaand onderzoek naar een mogelijk sa mengaan van de drie nationale lucht vaartmaatschappijen van Nederland, Bel gië en Luxemburg. Minister Westerterp schrijft, dat h>j zich verheugt over deze studie, omdat een samengaan de be staansbasis van elk van de drie maat schappijen aanzienlijk kan versterken. Als een co-"hirr.tie wordt aangegaan is het, naar zijn mening, van belang dat het om op zichzelf gezonde maatschap- vrij- Pijen gaat, die in ieder geval het uitzicht .tregel tomen sgrens czeke- pre- DEN HAAG Nederlandse reders die bij Nederlandse werven zeeschepen be stellen, kunnen vanaf 1977 rekenen op een tegemoetkoming van overheidswege. In zijn toelichting op de begroting schrijft minister Westerterp van Verkeer en Waterstaat, dat zulke maatregelen noodzakelijk zijn om de Nederlandse koopvaardijvloot te handhaven op het huidige peil: zowel op politiek-strate- gische als militair-strategische gronden. DEN HAAG (ANP). Minister Wes terterp (Verkeer) heeft niet het voorne men om wijziging te brengen in de vastgestelde snelheidslimieten. In de toe lichting op zijn begroting 1976 deelt hij mee, dat de politie met inzet van moder ne middelen toezicht zal blijven uitoefe nen op de naleving van de snelheidsli mieten en dit toezicht, waar mogelijk nog zal intensiveren. dam-Utrecht, Harderwijk-Zwolle- Wierden en Zwolle-Heerenveen. Westerterp ontkent in zijn toelichting op de begroting dat de maatregelen zijn bedóeld als „autootje pesten” Hij schrijft: „Ik wil nadrukkelijk opmerken dat ik in de auto een belangrijk middel zie voor de persoonlijke ontplooiing van de mens in zijn omgeving en voor zijn persoonlijke geluk. Dat de auto ook voor de Nederlanse economie een gewichtige rol speelt, behoeft geen betoog. Het is het onnodige en het minder gewenste gebruik van die auto, dat ik ten gunste van de samenleving in zijn geheel wil en moet inperken”. Dit betekent het terugdringen van het gebruik van de auto, vooral in het woonwerkverkeer, en de bevordering van het gebruik van openbaar vervoer en van de fiets. De minister stelt voorts dat er pogingen in het werk gesteld moeten worden om de spits zelf „af te vlakken”, door spreiding van de werktij den en door gemeenschappelijk gebruik van de auto („carpooling”) te bevorde ren. De stedelijke gebieden zullen moeten worden „gecompartimenteerd”, verdeeld in verkeersruimten en verblijfseenheden. In de verblijfseenheden staan wonen, werken en leven op de eerste plaats. Langzaam verkeer en openbaar vervoer krijgen er prioriteit en voor het andere verkeer wordt regel dat slechts mag worden geparkeerd als het uitdrukkelijk is toegestaan. Tot dusver vergoedde het rijk alleen de verliezen die NS leed in het perso nenvervoer. Dit op grond van de EEG- bepaling uit 1971 die vaststelt dat perso- I nenvervoer per trein een sociaal goed is, I en dat derhalve de exploitatieverliezen I voor rekening van de overheid ko- I men. Het goederenvervoer per trein, dat I concurreert met de binnenscheepvaart en I het wegvervoer, is bij de NS aanzienlijk I afgenomen sinds het kolenvervoer uit Zuid-Limburg is weggevallen. Het marktaandeel van de trein in de totale goederenstroom in Nederland bedraagt I thans drie a vie’ percent. Een reorganisatie van het spoorweg- goederenverkeer, waarmee een aantal jaren geleden is begonnen, heeft NS’ marktaandeel in deze sector nauwelijks vergroot. De reorganisatie, die gepaard I ging met sluiting van vele goederenstati ons, moet in 1976 worden voltooid. De Spoorwegen zullen in 1976 250 nieuwe goederenwagens in dienst stellen en 400 oude afvoeren. Projecten waarmee de NS in 1976 een begin mogen maken, zijn de elektrificatie van de lijn Oldenzaal- Benthëim; aanleg van de tramlijn v Utrecht-Nieuwegein; aansluiting van de spoorlijn Rhenen-Veenendaal-De Haar op die van Arnhem naar Utrecht. Op Schiphol wordt een begin gemaakt met de bouw van het spoor wegstation in het kader van de ge staag voortgaande bouw van de Schipholspoorweg. Er komt nieuwe beveiliging op de trajecten Amster- ren; zij zullen worden rfgedwongen door de subsidies voor openbaar vervoer alsmede voor andere verbeteringen (vrije tram- en busbanen, fietspaden) afhanke lijk te stellen van het ontwerpen van de door Westerterp gewenste verkeerscircu latieplannen. worden ver- 1 april 1976 DEN HAAG. Het ministerie van Verkeer en Waterstaat zal geen steun meer verlenen aan de bouw van metro lijnen. „behoudens misschien de door trekking van de (Rotterdamse) metro naar Spijkenisse”, zo blijkt uit de me morie van toelichting van dit departe ment. Daarmee blijft het Nederlandse netwerk van metroverbindingen beperkt tot twee lijnen in Rotterdam en één in Amsterdam. Van deze drie is er één in gebruik: die van Rotterdam-C.S. naar Hoogvliet. De twee andere, Rotterdam- W'est naar Kralingen en Amsterdam- Bijlmer naar Centraal Station moeten over een jaar of vier gereed zijn. 550 miljoen in 1977, „een situatie die nauwelijks meer voor sanering vatbaar is”, aldus de toelichting. Om hierin te voorzien, wil de regering voor 1977 een bedrag van 15 miljoen beschikbaar stellen; f35 miljoen voor 1978 en telkens f50 miljoen voor de vier daarop volgende jaren. Daarnaast komen reeds bestaande bedragen aan rente- overbrugging van Economische Zaken, waarmee naar schatting tussen 1977 en 1990 f 130 miljoen zal zijn gemoeid. De regering is niet van plan de Neder landse havencapaciteit uit te breiden; gebleken is dat daaraan voorshands geen behoefte bestaat. Evenmin zullen voor de binnenscheepvaart nieuwe vaarwegen aan het reeds fijnmazige net worden toegevoegd. Verwacht wordt dat het bin- nerscheepv. :irtv< 'voer, rlamede de ge middelde omvang van de schepen, in de komende jaren zullen blijven groeien. De consequenties hiervan zullen worden uitgewerkt in de komende Vaarwegen nota, aldus minister Westerterp. In de dienstregeling van de NS worden in de Randstad de volgende verbeteringen ingevoerd. De intercity- dienst Keulen-Rotterdam wordt door getrokken naar Den Haag Centraal. Aan de bestaande kwartier-sneldienst Rotterdam-Amsterdam wordt elk half uur een sneltrein Den Haag Centraal-Leiden toegevoegd, die in Leiden aansluit op hetzelfde perron. Enkele stoptreinen van Den Haag Centraal naar Leiden worden in de spitsuren doorgetrokken naar Am sterdam CS. De rijtijden van de trei nen van Rotterdam naar Noord-Bra- bant worden verkort. gedekt door de opbrengsten ervan. Over de periode 1970 tot 1974 zijn de tekorten van het openbaar vervoer gestegen met 186 percent, ierwiji in dezelfde tijd het nationale inkomen met 63 percent is toegenomen. In totaal is voor vergoeding aan het openbaar vervoer een bedrag uit getrokken van 1,344 miljard gulden voor het jaar 1976. Hiervan gaat 593,1 miljoen naar de NS; 417,5 miljoen naar de negen gemeenten met eigen openbaar vervoersbedrijf; 233,5 mil joen naar het streekvervoer en 100 miljoen naar de gemeenten die het door een streekvervoerder verzorgde stadsvervoer vergoeden. Voorts wil de staat de NS een rijksgarantie geven i IIIMWIllllllia,

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 17