Inkomensverbetering voor zelfstandigen EXPORT MOET OMHOOG Lubbers: Niet doorgaan met Kalkar-2 Arbeidsbureaus krijgen meer personeel Ruim 200.000 buitenlandse werknemers AARDGASPRIJS Voorlichting aan WEER OMHOOG consument moet worden verbeterd Prijsbinding en l kartels worden aangepakt Nieuwe satelliet dinsdag DIVERSE MAATREGELEN OP KOMST Milieukosten voor Kalkarfonds wordt meer Ook elektriciteit duurder TAAK OVERHEID ONDERSTEUNEND bedrijfsleven mogen niet te snel stijgen algemeen energiefonds 19 1 6 SEPTEMBER 19 7 5 Economische Zaken Meer steun (Van onze parlementsredactie) Meer export nodig Li’ (Van onze parlementsredactie) Economie voorlopig (Van onze Haagse redactie) nog in het slop Dit van (Van onze redactie economie) S (Van onze Haagse redactie) (Van onze Haagse redactie) Deze achtergestelde leningen zijn be- (Van o.i e parlementsredactie) het igen ver- lend. die isten n op afzet ede- Heroriëntesing en ombuiging van het overheidsbeleid zijn noodzakelijk, aldus Lubbers. Het investeringsniveau, dat beduidend is gedaald; Het nationaal inkomen dat minder groeit dan voorheen. Minister R. F. M. LUBBERS (Economische Zaken) (Van,onze parlementsredactie) over (Waren in er januari 1976, de voorgenomen opheffing van het voor zelfstandigen nadelige ver schil in de heffingsgrondslag voor de volksverzekeringen. be- zeg- mde at is wil Nu het werk aan de astronomische satelliet (ANS) is beëindigd, is met de lopende projecten deze bezetting niet verzekerd. Een nieuwe satelliet zou on der Nederlandse leiding moeten staan, maar ook buitenlandse activiteiten kun nen omvatten, zoals lancering door de Amerikaanse ruimtevaartorganisatie NASA. erf gd ii- ole en van lan- vik- ijec- con- l de wer- de or- >n- een net er- tu- oer ing en be ien leid nee, .cie- ter- ilijk en >nze oor- al- Idus ng iën :he ■ij- ie- in- op m- -en ib- ind Zij vel eze iar :he len >re- ire- nde sti- De zul- een :ke- ?ro- ting ling l de de den Jing met De activiteiten voor bemiddeling moe ten in belangrijke mate worden gericht op de moeilijk plaatsbare werkzoeken den. „Langere duur van de werkloosheid levert ook een achteruitgang in de be reidheid tot werken op”, meent het mi nisterie van Sociale Zaken. Om zowel een snelle doorstroming van het aanbod op de arbeidsmarkt te bevorderen als een snelle vervulling van openstaande vacatures, wordt geëxperimenteerd met nieuwe werkwijzen. De gunstige ervaring van de vacature banken arbeidsbureaus in grootwin kelbedrijven en andere plaatsen waar veel publiek komt hebben geleid tot de beslissing 60 nieuwe te installeren. Ook bleek bij de arbeidsbureaus-nieuwe- stijl in Arnhem. Enschede, Sittard en Zeeuws-Vlaanderen behoefte te bestaan aan zogenaamd sollicitatiebanken. Het scheppen van 100.000 arbeidsplaat sen zou 10 miljard kosten, afgezien nog van extra kosten voor voorraadvorming. Omdat de betalingsbalans negatief zou worden beïnvloed door een hoger inves- teringspeil (dat voor een economisch herstel nodig is) is de positie van de lopende rekening minder ruim dan op het eerste gezicht lijkt. Wat de ontwik keling van de loonkosten betreft, in guldens gemeten was bij ons de kosten stijging sedert 1972 15 percent groter dan bij de concurrenten. DEN HAAG De gewestelijke ar beidsbureaus zullen zeer snel beter voor hun zwaardere taak worden toegerust. Om alle taken beter te kunnen uitvoe ren, werden in 1975 reeds 230 extra personeelsleden op de arbeidsbureaus ge plaatst. In 1976 zullen er nog eens 150 bij komen. Het gaat hierbij vooral om de aanstelling van bemiddelingsconsu- lenten, scholingsdeskundigen. beroepen deskundigen, beroepskeuzeadviseurs en administratief personeel. Minder stijging van het nationaal in komen betekent ook lagere groei van het persoonlijk inkomen, mede gezien de noodzakelijke inflatiebeperking. In het belang van de werkgelegenheid moeten offers worden gebracht. Voor de sprei ding van de werkgelegenheid over de gehele beroepsbevolking is. zo meent de regering, te denken aan een verkorting van de arbeidstijd, die niet gepaard gaat niet een compenserende loonsverhoging per uur. DEN HAAG. - Nederland staat er economisch slecht voor. In de nabije toekomst is nog geen verbetering te wachten. We zitten nu in de „moei- lijkste situatie sedert de Tweede Wereldoorlog”, zo stelt minister Lubbers (Economische Zaken) in de toelichting op zijn begroting 1976. Slechts internationaal herstel kan een keer ten goede veroorzaken. In afwachting daarvan doet de rege ring al het mogelijke om de gevol gen van de slechte internationale conjunctuur voor ons land te be-- perken. Het ene wetsontwerp heeft betrekking op horizontale en verticale prijsbindingen De overheid krijgt de bevoegdheid mini mumprijzen voor te schrijven in geval len dat dit noodzakelijk is om abnorma le prijsconcurrentie te voorkomen. Het tweede voorziet in een openbaar kartel- register. In verband hiermee wordt ook de aanmelding van mededingingsregelin gen opnieuw geregeld. De werkloosheid, die op 5,5 percent van de beroepsbevolking staat; Tekenen van de recessie zijn volgens Lubbers: Ook in 1974 ging de verminderde groei van het stroomverbruik, die in 1973 al werd geconstateerd, voort. Voor zover dit nu duidelijk is bleef de tendens dit jaar dezelfde. De elektriciteitsbedrijven beraden zich op de gevolgen van deze ontwikkeling voor het op te stellen pro- duktievermogen. Om de financieringsmogelijkheden bij export van kapitaalgoederen te verbete ren zullen, behalve een uitbreiding van het Export Financierings Arrangement bij de Nederlandsche Bank met 1,5 mil jard, ook andere, kleinere, maar niet onbelangrijke bijstellingën een bijdrage leveren. doeld voor in principe gezonde en goed geleide ondernemingen met blijvende mo gelijkheden tot rendement, die echter be hoefte hebben aan versterking van risi codragende middelen om hun activiteiten in Nederland vcort té zetten en uit ie breiden. Voorwaarde is dat daarin op andere manier met kan worden voorzien. In dit verband is van belang dat de wer kingssfeer en de omvang van het z.g. Industrieel Garantiefonds worden uitge breid. De prijsstijging van tien percent per jaar; dat andersom het ontbreken van de aardgasbaten ook niet voor de volle 12 miljard- op de betalingsbalans zou druk ken. DEN HAAG. Per 1 januari gaan de aardgasprijzen weer omhoog. Dit zegt minister Lubbers (Economische Zaken) in de toelichting op zijn begroting-1967. Wie tot 600 kubieke meter per jaar verbruikt, moet één cent meer per ku bieke meter gaan betalen: 27 in plaats van 26 cent; voor deze categorie stijgt het vastrecht van 36 naar 42. Voor de verbruikers tussen 600 en 170.000 kubie ke meter per jaar daalt het vastrecht van 96 naar 84 en stijgt de prijs per kubieke meter van 16 naar 20 cent. Voor blokverwarming blijft het vast recht 12 en stijgt de meterprijs van 15 tot 19,5 cent. De prijzen voor de kleinere verbruikers worden dus minder verhoogd. De bedoeling is op den duur tot één tarief te komen met één vast recht en een meterprijs voor het gehe le kleinverbruik. De grootverbruikers- prijzen zullen later in het volgend jaar weer stijgen, evenals de exportprijzen. Op fiscaal terrein worden genoemd de belangrijke uitbreiding van de mogelijk heden om op voordelige belastingvoor- waarden geld te reserveren voor de oude- dag, voorts een verbetering van de rege lingen voor de meewerkende echtgenote, de invoering van de zelfstandigenaftrek voor 1975 en 1976, de invoering van een gedeeltelijke vrijstelling van het be drijfsvermogen voor de vermogensbelas ting in 1975 en de voorgenomen verho ging daarvan in 1976, aanpassing van de grenzen in de kleine ondernemingsrege- ling in de omzetbelasting bij de verho ging van het algemeen tarief. DEN HAAG. Bijna 4 percent van de beroepsbevolking is vreemdeling. In maart 1975 woonden meer dan 300.000 buitenlanders in ons land. Hiervan werkten er 160.000 in loondienst. Daarbij komen nog 51.000 werknemers uit de EEG-landen, die geen werkvergunning nodig hebben. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Minister Lubbers (Eco nomische Zaken) bevestigd in ztfn memo rie van toelichting dat hij weinig voelt voor deelneming van ons land aan nog een snelle kweekreactor na Kalkar. De beslissing over de bouw van drie kern centrales moet zeer binnenkort worden genomen. De internationale concurrentiepositie van het Nederlandse bedrijfsleven is de afgelopen jaren verslechterd. Sinds 1972 zijn de loonkosten in guldens gemeten, 15 percent meer gestegen dan bij de con currenten. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De mogelijkheden voor de ontwikkeling van een Infrarood Astronomische Satelliet (IRAS) zullen worden onderzocht. Dat meldt minister Lubbers in de toelichting op zijn begro- ting-1976. Dit gebeurt mede om het mi nimum bezettingspeil van ruimtevaartaf- delingen van Nederlandse bedrijven en laboratoria te verzekeren. In afwachting van een algemene rege ling van een minimuminkomen van zelf standigen is de regering voornemens voor oudere zelfstandigen voorzieningen te treffen via de Algemene Bijstands Wet door middel van een aparte rijks groepsregeling. Aan gemeentebesturen zijn nadere instructies gegeven over de toepassing van de ABW zolang de Alge mene Arbeidsongeschiktheidsverzekering (AAW) nog niet van kracht is. Daardoor kan in veel gevallen in de meest acute nood worden voorzien. Niettemin slaat Nederland internatio naal een vrij gunstig figuur, althans op het eerste gezicht. Als we geen aardgas opbrengst hadden zou de betalingsba lans er 12 miljard gulden ongunstiger uitzien. Overigens is het effect van de aardgasbaten op de betalingsbalans vol gens het Centraal Plan Bureau eigenlijk maar 5 miljard, omdat de aardgasin komsten grotendeels naar het rijk stro men en in bestedingen dus niet in besparingen worden omgezet. Deze bestedingen beïnvloeden voor een deel de betalingsbalans in ongunstige zin, zo- DEN HAAG (ANP). Het Kalkar fonds moet een meer algemeen gericht energiefonds worden. Dat zegt minister Lubbers (Economische Zaken) in de toe lichting op zijn begroting 1976. Spoedig zal een wetsontwerp verschijnen waarbij het mogelijk wordt gemaakt de midde len van het fonds ten dienste van het alomvattende energiebeleid te stellen. Matiging moet eerder worden gezocht bij de overdrachtsuitgaven (sociale uit keringen) dan bij de overheidsinvesterin gen. In de overdrachtssfeer voltrok zich een zeer snelle groei: van 1965 tot 1975 steeg het aantal mensen dat een sociale uitkering kreeg met 50 percent van 1,4 miljoen tot 2,1 miljoen. Bovendien steeg het reëel beschikbaar inkomen per hoofd voor uitkeringsgerechtigden tussen 1965 en 1975 met 6,4 procent per jaar, terwijl het nationaal inkomen per wer kende maar met 4,2 procent steeg. Onder invloed van de energiecrisis daalde de groei van het stroomverbruik in 1973 tot ongeveer 6,8 percent. De laatste jaren werd telkens regelmatig ongeveer 10 percent meer stroom ver bruikt. De groei liep in 1974 terug tot ongeveer zes percent, terwijl in de eer ste vijf maanden van dit jaar de groei tot ongeveer 5,5 percent terugliep. Er zijn overigens verdere tariefsverhogingen te verwachten. vraagd aan de SER-commissie consu mentenaangelegenheden, die de gehe le consumenten voorlichtingskwestie bekijkt. Lubbers is in principe bereid voor concrete projecten op het terrein van de consumentenvoorlichting of -vor ming financieel bij te dragen. In dit verband werd dit jaar een subsidie gegeven aan de NOT-NOS-schooltele- visie. Een voorlichtingscampagne om bekendheid te geven aan de colporta gewet wordt voorbereid. Ook wordt het publiek geïrformeerd over het textielartikelenbesluit wet). DEN HAAG Minister Lubbers wil nog steeds een verbetering van de consumentenvoorlichting. Hierbij denkt hij aan produktinformatie, voorlichting via de ether, informatie over wettelijke regelingen en klach tenbehandeling. Mede door de komende opheffing van de Stichting Informatieve Etiket tering moet er spoed worden betracht met de kwestie van de aanduidingen op consumptiegoederen. Er moeten nu zeer ruime wetteliike bevoegdhe den worden geschapen op grond waarvan aanduidingen kunnen wor den voorgeschreven, die liggen op het terrein van veiligheid, gezondheid, doelmatigheid en andere voor de con sument belangrijke aspecten van een produkt. De taak van de overheid met be trekking tot de consumentenvoorlich ting vindt Lubbers primair van on dersteunende en in bepaalde gevallen van aanvullende aard. Dat de Consu mentenbond geen zendtijd kreeg voor radio en tv betekent niet dat de situatie op dit gebied niets te wensen overlaat. Hierover is een advies ge- Deze verslechtering van de concurren tiepositie maakt het nodig meer aan dacht aan de exportontwikkeling te be steden. Daartoe is matiging van het kostenverloop van belang, wat evenzeer geldt voor de sectoren die op de Neder landse markt met de import concurre ren. De schaarsteverhouding tussen ka pitaal en arbeid, de toenemende druk van belastingen en sociale lasten, ach terblijven van opbrengstprijzen en kwesties als gelijke betaling en mini mumloon hebben sterk tot de loonkos tenstijging bijgedragen. Op sociaal gebied wordt melding ge maakt van de voorgenomen verhoging van de premievrijstellings- en reductie- grenzen in de volksverzekering per 1 In de toelichting op zijn begroting zegt de bewindsman dat dit ernstige gevolgen zou hebben voor het bedrijfsle ven. Vooral waar de regionale waterbe heerders streven naar een termijn om het water schoon te maken, die ver binnen de door de regering gestelde termijn van 15 a 20 laar ligt, houdt men onvoldoende rekening met de mogelijk heden van het bedrijfsleven deze kosten stijgingen op te vangen, aldus minister Lubbers. Naar aanleiding van adviezen heeft Lubbers de overtuiging dat toepassing van snelle kweekreactoren op gróte schaal vóór de tweede helft van de jaren negentig nauwelijks te verwachten valt. Tegen dat tijdstip zullen wellicht andere methoden van elektriciteitsop wekking eveneens toepasbaar zijn. Als dat niet het geval is zullen ontwikkelin gen elders het mogelijk maken aan eventuele dan blijkende behoeften aan kweekreactoren te voldoen. Het totale olie- en gasverbruik in Nederland is sinds begin 1974 niet on aanzienlijk gedaald. Het is moeilijk het belang van de diverse oorzaken van de energiebesparingen precies te bepalen en ook die besparingen naar oorzaak uit te splitsen. Aais belangrijkste oorzaak wordt de forse prijsstijging genoemd. Het aandeel van de overheidsmaatrege len, zoals zuinigheidscampagnes, kan nog maar gering zijn geweest, want dat be leid moet nog in volle hevigheid opgang komen. Om die redenen rijzen er bij Lubbers ernstige twijfels of voortzetting van de huidige financiering door de overheid van de „Kalkarontwikkeling” nog wel verantwoord is. Financiering van de vol gende fase zou bovendien in korte tijd forse bedragen vergen. Met de betrokken buitenlandse regeringen en met de in dustrie is daarover contact opgenomen. De Tweede Kamer zal nader over dit overleg worden ingelicht. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Minister Lubbers (E- conomische Zaken) heeft twee wetsont werpen op stapel in de sfeer van mede dinging en kartels. Zij waren reeds eer der toegezegd, maar bij de uitwerking deden zich veel problemen voor, waar door meer tijd nodig bleek. Er wordt naar gestreefd beide zaken voor zomerreces van 1976 in te dienen. Ondernemingen zullen straks een be roep kunnen doen op een financierings- fonds, waaruit de regering door tussen komst van de Nationale Investerings bank onder staatsgaranti j z.g. achterge stelde leningen zal verstrekken. Om er varing op te doen wordt daarmee in 1976 een proef genomen tot een maxi mum van 500 miljoen gulden. In samen hang hiermee kunnen de banken hun eigen kredietfaciliteiten uitbreiden. DEN HAAG. Een te snelle stijging van de milieuheffing voor het opper vlaktewater en een hoog en snel op schroeven van de vergunningsvoorwaar den is voor minister Lubbers onaan vaardbaar. Twee bestedingscategorieën zijn in 1975 achtergebleven. De investeringen in woningen zijn vergeleken met 1973 met ruim 25 percent gedaald. Het peil zal in 1976 ongeveer 30 percent beneden dat van 1973 liggen. Uit een oogpunt van structurele werkgelegenheid is een 13 percent lager bedrijfsinvesteringspeil voor volgend jaar onbevredigend. De structuurwerkloosheid, dat deel van de werkloosheid dat ook bij een opleving van de economie zou blijven besitaan, wordt voor 1976 op 100.000 man ge raamd. In voorbereiding zijn maatregelen om de consument beter te bescher men tegen onredelijk bezwarende be palingen in standaardcontracten. De bedoeling is klachtencommissies per branche te erkennen en te subsidië ren. Over de wenselijkheid een cen traal administratief punt voor de in diening van klachten in te stellen denkt Lubbers nog. Hij is bereid de consumentenorganisaties financieel zodanig te steunen dat zij hun steeds groter wordende inbreng kunnen le veren. Het ministerie van Sociale Zaken werkt voor al deze mensen aan de in stelling van een „Centraal Adres”, waar men in staat moet zijn de problemen van de buitenlandse werknemers rond hun toelating en verblijf op de arbeids markt te coördineren en deskundig te behandelen. Het verloop onder deze werknemers is groot. In 1974 veranderde bijna 26 per cent van werkgever en van 17,5 percent werd de werkvergunning niet verlengd. Het aantal werklozen onder de vreemde lingen nam de laatste tijd sterk toe, voornamelijk onder de vrouwen. Het aardgasverbruik stijgt, gedeeltelijk als vervanging van de groei die onder normale omstandigheden in de oliesector zou zijn voorgekomen. Behalve de on gunstige conjunctuur en de tariefsaan- passingen is de daling van olie- en gasverbruik in het eerste kwartaal te verklaren dcrfrr' het zachte weer. Niet duidelijk is of de daling zich in het verdere verloop van dit jaar voortzet. Lubbers stelt nog eens duidelijk dat de aardgasvoorraden niet toenemen door nieuwe vondsten. Het beleid om het Groningse veld geleidelijk uit te putten moet dan ook worden voortgezet. Klei nere voorraden in eigen land moeten worden ontgonnen en meer import is gewenst. Ook op langere termijn zijn er nog geen gunstige vooruitzichten. Noch wat de prijsontwikkeling, noch wat de werk loosheid betreft. Het CPB komt met een verkennende studie tot 1980. Daarmee samenhangend komt Lubbers met een structuurnota over het economisch be leid op middellange termijn. Intussen tekent zich de noodzaak van een ombui ging af, verband houdend met het da lende tempo van de produktiegroei en het aandeel van overheid en sociale verzekering. De enkele jaren geleden verwachte jaarlijkse groei van het reële na tionale inkomen met 4,3 percent, waarbij een relatieve uitbreiding van de collectieve sector van 1,25 percent van het nationale inkomen was voorzien, is niet meer te halen. Het beleid is erop gericht dat de gemiddelde groei de ko mende jaren nief onder de 3,75 percent komt voor 1976 wordt gerekend mét een groei van één percent. Richtlijn voor de groei van de collectieve sector moet voorlopig één percent van het nationaal inkomen zijn. DEN HAAG De zelfstandigen het midden- en kleinbedrijf zullen komend jaar in inkomen op vooruitgaan door de tijdelijke verlagingen van de algemene en fiscale lasten, waartoe de regering beeft besloten. Minister Lub bers (economische zaken) meldt dat in zijn memorie van toelichting. Verder zijn er maatregelen getroffen (of nog op komst) die speciaal voor zelfstandigen van belang zijn. Voor steun aan individuele onderne mingen zal in 1976, net als in 1975, 400 miljoen gulden beschikbaar zijn, jaar was aanvankelijk 300 miljoen gul den uitgetrokken, daar komt nog 100 miljoen gulden bij. Voor 1975 was een bedrag van 300 miljoen gulden uitge- trokken voor een aantal projecten in diverse sectoren, die ten dele dit jaar worden afgewerkt, voor een ander deel in 1976. In dat jaar zal er minder beschikbaar zijn voor dit doel. Het gaat om overbruggende activiteiten, maar zonder deze uit nood geboren hulp zou den veel omvangrijker kapitaalverliezen optreden en zouden meer massa-ontsla- gen, met mogelijke kettingeffecten, voorkomen. Versterking van het risicodragend ver mogen is nodig om tal van ondernemin gen die met financieringsproblemen kampen, te helpen. Als gevolg van infla tie en rendementsdaling is het aandeel van dit vermogen in de totale financie ring in de afgelopen tien jaar steeds minder geworden. Daardoor wordt hand having en/of uitbreiding van activiteiten ernstig belemmerd, zodat de continuïteit ook van gezonde bedrijven in gevaar komt. Sb-

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 19