GIJZELING MADRID VOORBIJ Belasting in 1976 Bols wint geding Den Uyl: „Rijden in kleine auto wordt eigenlijk goedkoper” M DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN 1976 DANSEN LEREN DANSSCHOOL HANNIE EN JOHN STOL V 159.- kgb MENSEN MET INKOMEN TOT f 30.000 GAAN ER IN 1976 IETS OP VOORUIT De miljarden van mjman Haarlem Wolkenvelden AGENDA pagina 6 Tot 21 september zomerprijzen Kunsthandel Jos de GraUf DICHDDR1CLS Telefoonbeantwoorders CASTROL GTX 2,99 p. Itr Het woord is aan... „fflodisch middelpunt44 voor bont, nappa en suède houtmarkt 21 023-319309 Deze krant bestaat uit achtentwintig pagina’s. 2 3, 4 7, perspex lichtbakken neon lichtreklames Kastje kijken Radio en tv Strips Beurs Economie Sport DINSDAG 16 SEPTEMBER 1975 65e jaargang nummer 266 Fiat-onderdelen tot 50% 'W Binnenkort aanvang kinderklubs van 9-11 en 12-14 jaar (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Met een begroting die een record-tekort vertoont van f 15,1 miljard wil het kabinet-Den Uyl trachten in 1976 de werkloosheid in toom te houden en de economische bedrijvigheid te stimuleren. In de moeilijke omstandigheden waarin de neergaande wereldeconomie ook Nederland heeft gebracht, wil de regering niettemin vasthouden aan haar oorspronkelijke doelstellingen, zoals het verkleinen van de inkomensver schillen, de spreiding van kennis en macht en het behoud van een goed leefmilieu. 4 W 9 9 11 11 12 13 26, 27 Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, Plaatselijk nieuws 5, 6, Kantoor: Lange Nieuwstraat 427 IJmuiden Postgiro 273107; Postbus 18 IJrnuidcn Tel. redactie: 15389, na kantoortijd: 10709 Tel. adm. en adv.: Tel. 15437 en 16450 Klachten bezorging: 18.30-19 uur en op zaterdagen van 17.30-18 uur: Tel. 10519 Zittende bevalling IJmuider Courant Wertheimer: Losse nummers 60 ct. der Mije, H. P. Stuurman Abonnement - bij vooruitbetaling - 1' 12,35 p. mnd., f 35,45 p. kwartaal (p. post 1 42,—), p. jaar 1 139,10 (p. post f 161 (Van onze redactie buitenland) pagina 4 15 Record-begrotingstekort ter 15 18 bestrijding werkloosheid 25 Si- Bij de belastingmaatregelen artsen eigen ontwerpstudie voor TELEFOON 1 47 33 Perscommentaren Troonrede Eerste reacties Sociale Zaken, Volkshuisvesting, Landbouw Verkeer en Waterstaat Financiën, Planbureau Economische Zaken Volksgezondheid, CRM Onderwijs, Justitie Defensie, Buiten), en Binnenl Zaken, Ontwikkelingshulp 16 17 19 21 23 Weersverwachting van het KNMI geldig tot morgenavond: De regering bereidt een vijfjarenplan voor tot verbetering van de positie van de v/ouw in de samenleving. voor 1976 ligt het accent op de versterking van het bedrijfsleven, vooral ook van het midden- en kleinbedrijf en op de verbetering van de positie van de laagst betaalden. De belastingtarieven in alle schij- 10.000 gulden 15.000 gulden 20.000 gulden 30.000 gulden 40.000 gulden 80.000 gulden 120.000 gulden Belastingverzwaring in guldens in 1976 32 gulden 77 gulden 127 gulden 294 gulden 465 gulden 1084 gulden 1826 gulden Het aardgas wordt in 1976 ge middeld drieeneenhalve cent per ku bieke meter duurder. Relatiegeschenken Gierstraat 47-53 - Telefoon 31 28 01 Showrooms: Breestraat 30 en 24 Bontmodehuis Wagenweg 146, IfcWL. Haarlem. Tel. 023-316529 KOOP vanaf 495, HUUR vanaf 20.p. m. NATEBO-AMSTELVEEN, tel. 020-456456 ALLE AUTO-UITLATEN 30"/» ALLE FIAT PLAATWERK 20»/. AUTO-ITALIË. Jansweg hoek Parklaan 1 elefeon 0 23 32 02 32 Neem „snelprivéles”! JULIANAKADE 18 IJMUIDEN De wijnaccijns wordt verdubbeld, de alcoholaccijns gaat 32 percent om hoog en de accijns op tabak zal eveneens worden verhoogd. Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. van Wachten op de Gouden Koets, dit jaar met wat meer politiebewaking. overigens op gewezen dat hij absoluut niet van plan is voor mensen met lagere inkomens het autorijden veel duurder te maken. De belastingverhoging per auto varieert namelijk van dertig gulden per jaar voor de kleinste wagens tot twee duizend voor de allergrootste. Volgens de premier is de verzwaring voor de kleinere auto’s achtergebleven ven, behalve de laagste (van 20 per cent worden met 1 percent verhoogd. stijgt, zwaardere auto’s. In procenten belastbaar inkomen 0,3 pet. 0,6 pet. 0,7 pet. 1.2 pet. 1,5- pet. 2.3 pet. 3,0 pet. AMSTERDAM (ANP). De slijterijen van Dirk van den Broek Dranken BV moeten binnen twee dagen stoppen met de verkoop van Bolsprodukten onder de door de drankfabrikant vastgestelde ver koopprijzen op straffe van een dwang som van 5000 gulden per overtreding. Dit heeft de president van de rechtbank in Amsterdam, mr. W. J. Borgerhoff Mulder, vanmiddag bepaald in zijn uit spraak in het kort geding, Maatregelen ter bevordering van de werkgelegenheid, die in totaal f 3 mil jard kosten, zullen vólgens de verwach tingen van de regering niet kunnen voorkomen dat de werkloosheid in 1976 gemiddeld 5 percent zal bedragen, dat 240.000 werknemers werkloos zullen zijn. Deze werkloosheid is, zo blijkt uit de bij de loon- en prijsstijgingen zodat het autorijden relatief zelfs goedkoper wordt. De regering is wel van plan om het onnodig veelvuldig gebruik van de auto terug te dringen. Zij houdt er rekening mee dat veertig percent van de 3,5 miljoen wagens die ons land telt in handen zijn van mensen met lagere inkomens. Per 1 juli 1976 wordt het „nor male” BTW-tarief verhoogd van 16 tot 18 percent. Wolkenvelden, ook af en toe zon en hier en daar een bui. Over wegend matige wind eerst uit uiteenlopende richtingen, later uit zuid tot zuidwest. Minimum temperaturen van 13 graden in het zuidwesten tot 6 graden in het noordoosten. Maximumtem peraturen omstreeks 20 graden. Enkele Braziliaanse hebben voorgesteld om vrouwen te laten afzien van de traditione le liggende houding wanneer zij moeten bevallen, en een hurken de houding te gaan aannemen zoals gebruikelijk is bij „primi tieve” Zuidamerikaanse Indianen. De dokters zeggen dat dit gezon der is, natuurlijker, minder com plicaties veroorzaakt en dat het zelfs minder pijnlijk kan zijn. 25 miljoen beschikbaar voor de aanleg van speciale fietspaden, terwijl fietspa den langs wegen in en buiten de be bouwde kom in het vervolg voor 80 in plaats van 50 percent worden gesubsi dieerd. Minister-president Den Uyl heeft er op een bijeenkomst met-’de pers, waar hij zijn plannen voor 1976 toelichtte, Menigeen wordt benijd om dat gene. waarom hij zichzelf be klaagt. Dank zij de bijdragen van de schatkist aan de sociale fondsen hoe ven de sociale premies in 1976 slechts zeer weinig te stijgen: 1,2 percent voor d e werknemers en 0,1 percent voor de werkgevers. De inflatiecorrectie wordt voor 80 percent doorgevoerd. Alleen voor de inkomens boven 45.000 wordt de inflatie niet gecompenseerd. In het Amerikaanse Dubuque heeft men weer eens wat anders dan anders bedacht. Schoolkin deren kregen de kans hun crea tiviteit uit te leven en daarom hield men een wedstrijd in het beschilderen van brandkranen. De foto toont een van de fraaiste resultaten. De PTT zal in 1976 een aantal forse tariefsverhogingen doorvoeren. Zo zal de briefport op 1 april worden verhoogd van 50 tot 55 cent. Het drukwerktarief stijgt naar 45 cent, waardoor het verschil met de brief post weer relatief kleiner wordt. Een somberder toon dan vele vooraf gaande jaren het geval geweest is, klonk door in de door koningin Juliana voor gedragen regeringsnota. De reden van die somberheid vindt men in volle om vang terug in de koele cijfers van de Miijardennota. De ernst van de econo mische toestand in ons land en de we reld wordt niet meer door schijnoptimis- me verbloemd. Er is geen enkele reden tot optimisme en tot opgewekt geloof in de profetieën over „het aantrekken van onze economie” over zo veel of zo veel maanden. Als men de economie met een schip vergelijkt, is het goed lek. Wat de rege ring doen kan op dit moment, is hozen. Aan lekken dichten is zij nog niet toe. Het noodbeleid in deze situatie kenmerkt zich door een programmering, die we melt van realistisch toegegeven onzeker heden. De regering neemt niet de hou ding aan, alsof deze begroting en de daarin vervatte maatregelen de econo mische machine minder schokkend zal doen lopen en door een soepel ritme de gehele maatschappelijke ontwikkeling heilzaam zal beïnvloeden. Integendeel, de regeringsnota voorspelt „geringere economische mogelijkheden en minder materiële vooruitgang”. De grote stroom aangekondigde wetsontwerpen en priori teitennota’s is merendeels gericht op aanpassing van de samenleving aan een soberder bestaan, met kennelijke be zorgdheid ten aanzien van de eerlijke verdeling der lasten. Behalve door de modieuze term „nivellering”, die natuur lijk onvermijdelijk was om de vakbon den niet te irriteren, roert de regering ook voorzichtig het onderwerp „sociale voorzieningen” aan, „mede gezien de sterke toeneming van het aantal niet- actieven in onze samenleving”. Zij be- dóelt daarmee méér dan „de werklozen”, al zegt zij nergens duidelijk dat zij er eindelijk van overtuigd geraakt is dat vele „niet-actieven” de arbeid als een bezigheid voor onnozele zielen beschou wen en de in bureaucratische breiwer ken verstopte sociale zorg handig uitbui ten. Die bureaucratie wordt als we dit maal Den Uyl mogen geloven spoedig te lijf gegaan door een „Ombudsman” en ook op ander gebied wordt iets in het vooruitzicht gesteld aan rechtshulp voor verdwaalde eenlingen, die door de socia le bomen het bos der gerechtigheid niet meer zien. Wat de totaliteit van de Miljardennota betreft: het vereist moed om met een zo weinig bemoedigende en impopulaire -S- door arbeidsplaatsen zouden vrijkomen. Deze kortere werktijden zouden moeten resulteren in een lagere beloning, in het kader van de solidariteit. Op korte termijn zal bij de Tweede Kamer een wetsontwerp worden inge diend tot instelling van een ombudsman, die klachten van burgers tegen het op treden van de centrale overheid zal be handelen. Ook komt er eon regeling -voor klachten tegen het optreden van rechters. Er is een wetsontwerp op komst waarbij de regels voor de onteigening van onroerend goed worden gewijzigd. Niet de marktwaarde, maar de gebruiks waarde zal de grondslag worden voor de onteigeningsvergoeding. Alle werknemers van 18 jaar en ouder krijgen een wettelijk recht op minimaal vier weken vakantie per jaar. De regering wil de leeftijd waarop een Nederlander wettelijk meerderjarig wordt terugbrengen van 21 naar 18 jaar. De regering hoopt voor juli 1976 een wettelijke regeling van het stakingsrecht tot stand te hebben gebracht. De t nieuwe flanel overdress y nmet verbrede schouderlijn in modieuze u (krijtstreep. Lekker rite kombineren met J ’bloese of koltrui GEN CRONJÉSTRAAT 59 HAARLEM Uit een staatje in de miljoenennota blijkt dat de fiscus bij het heffen van loon- en inkomstenbelasting de lagere inkomens ontziet en de hogere afroomt. Belastbaar inkomen Troonrede die koningin Juliana vanmid dag in de Haagse Ridderzaal uitsprak, de grootste zorg van de regering. Ondanks de moeilijke..economische si tuatie zullen de mensen met lagere en middelbare inkomens er in 1976 toch op vooruitgaan. Beneden de f 16.000 per jaar krijgt men gemiddeld 1,5 percent meer besteedbaar inkomen, daarboven neemt de stijging af tot 0 percent op een inkomen van 30.000, op 46.000 gulden gaat men er 0.5 percent op achteruit, op 92.000 gulden ëën percent. Uit de Miljoenennota 1976 blijkt dat twee begrotingen van 1975 op 1976 fors omhoog gaan. On'wikkelingshulp stijgt van 1,855 tot 2,808 miljoen, waarmee Nederland 1,22 percent van het bruto nationaal produkt uitgeeft aan ontwik kelingshulp. De Begroting van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk werk groeit met 34 percent, van 5,5 tot 7,3 miljard. Minister Van Doorn kenschetste de pro testen tegen de „bezuinigingen” op CRM maandag dan ook als „kretologie”. Over igens gaat het merendeel van de stijging (1,4 van de 1,8 miljard) naar bijstands uitkeringen, oorlogspensioenen en de opvang van rijksgenoten. Drie departementen hebben veren moeten laten bij de bezuinigingen die minister Duisenberg (Financiën) tijdens de laatste weken van het begrotings overleg heeft weten door te voeren. De fensie, Verkeer en Waterstaat en Onder wijs en Wetenschappen moeten in totaal 1,4 miljard bezuinigen, ten opzichte van de oorspronkelijke plannen. De niet direct economische doelstellin gen van het kabinet-Den Uyl komen tot uitdrukking in een lange serie wetsont werpen en maatregelen die in Troonre de, Miljoenennota en in de toelichtingen op de diverse begrotingshoofdstukken worden aangekondigd, zoals: Om de last van de werkloosheid te spreiden overweegt de regering werk tijdverkortingen door te voeren, waar- Gemiddeld gaan de tarieven (exclusief de bijdrage aan het Rijkswegenfonds) met 48 percent omhoog; Er wordt gewerkt aan een zoge noemde congestiebelasting, die het ge bruik van de auto in de spitsuren en in drukke gebieden extra duur maakt. De regering wil het gebruik van fietsen stimuleren- Daartoe stelt men (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Het kabinet kondigt voor 1976 een aantal maatregelen aan waardoor men de auto uit het Neder landse landschap en straatbeeld hoopt terug te dringen: De motorrijtuigenbelasting vooral voor grotere, MADRID. Op het vliegveld van Algiers is het vanochtend om half zes tot een ontknoping gekomen van het gijzelingsdrama dat twintig uren lang de Spaanse hoofdstad Madrid onder hoog spanning had gehouden. De actie is zon der bloedvergieten verlopen. Ondertus sen heeft de gijzeling een scherpe bot sing tussen de Egyptische president Sa dat en de Palestijnse Verzetsorganisatie PLO (plus, naar het schijnt, Syrië) uit gelokt. Het Algerijnse Iloesjin-vliegtuig dat, op persoonlijk verzoek van Sadat aan president Boemedienne, naar Madrid werd gestuurd om de Palestijnse terro risten die daar drie Egyptische diploma ten hadden gegijzeld, een uitweg te bie den, kwam om drie uur in de Spaanse hoofdstad aan. Een kwartier later ver lieten de terroristen met hun gevange nen de Egyptische ambassade in het centrum van Madrid; gezamenlijk wer den zij in een geel autobusje naar het vliegveld gebracht. Om kwart voor vier vertrok het vlieg tuig. Aan boord bevonden zich, afgezien van de bemanning, de vier jonge Pales tijnse terroristen, een niet nader geïden tificeerde „leider van de PLO” die zich in de loop van gistermiddag aandien de op de plaats van het gijzelingsdrama om als bemiddelaar op te treden en die sindsdien niet meer van de zijde van de vier Palestijnen geweken was; de gegij zelde Egyptenaren (de ambassadeur, de consul en de persattachè) en de ambas sadeurs van Algerije en Irak. Het vliegtuig landde om half zes. en onmiddellijk werden de diplomaten vrij gelaten terwijl hun Palestijnse ontvoer ders naar een apart gebouw op het vliegveld werden gebracht. Wat de Alge rijnse regering met deze terroristen denkt te doen is nog niet duidelijk. De vier jonge Palestijnen hadden toe gestemd in deze oplossing voor hun gijzelingsactie, nadat men hun had laten inzien dat zij, in geval van een bloedig einde, geen enkele steun van de PLO konden verwachten. (Zie verder pagina 3) V - boodschap voor het voetlicht te treden.

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 1