Begroting CRM 34 pet omhoog Grote schoonmaak kost 11 miljard Volgend jaar geen verhoging omroepbijdrage Te veel geïsoleerd van andere organisaties Minister ontevreden over werk Surinaamse welzijnsinstellingen Hendriks: klachten patiënt moeten meer aandacht krijgen Luchtvervuiling stijgt niet meer IJS ONDANKS BUDGETVERHOGING MET RUIM 40 MILJOEN: Grote achterstand in bouw overdekte sportaccommodaties illiiii Cl 20 1 6 DINSDAG SEPTEMBER 19 7 5 Volksgezondheid 21 (Van onze correspondent) steun „Hergebruikplan” Dichtersfestival Extra werkloosheid (Van onze parlementsredactie) Controle Gebedsruimten Democratisering Vluchtelingen Musea niet duurder Woon wasen bewoners DEN HAAG. Minister Van Doorn (Cultuur, Recreatie en Maat schappelijk Werk) is ontevreden over het werk van de welzijnsstich- tingen die zich bezighouden met opvang en begeleiding van rijksge noten. Hun positie is te geïsoleerd tussen de andere dienstverlenende organisaties; contacten tussen beide groepen instellingen komen veel te aarzelend van de grond. Door in stelling van een commissie waarin Nederlandse èn Surinaamse wel zijnsinstellingen zitting hebben, moet dit contact verbeterd worden. De bewindsman van CRM spreekt dit oordeel uit in de Memorie van Toelichting bij zijn begroting voor 1976. Beperking Erkenningen - -■ fl Bezuinigingen in culturele sector (Van onze parlementsredactie) (Van onze parlementsredactie) (Van onze parlementsredactie) (Van onze Haagse redactie) moeten en (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. De post „cultu rele zaken” is in de CRM-beg,roting voor 1976 met ruim 40 miljoen ver hoogd. Toch zal er op het gebied van de scheppende kunst en kunst- Ons land heeft in totaal thans 425 gevluchte Chilenen toegelaten. Er zal een vast overlegorgaan komen dat zich bezig houdt met „asiel-zoekers”, die indi vidueel of groepsgewijs Nederland bin nenkomen. paling komen, onder meer in verband met de positie van Proloog en GLTwee. De beschikbare middelen zijn overigens niet toereikend om op grote schaal vrije toneelprodukties van rijkswege te finan cieren. Het budget voor de beroeps-mime zal slechts in geringe mate kunnen worden verruimd. zelf mee (Van onze parlementsredactie) L '69, bevr.; 023- 1 met □rzien o. Off Bloe- Over- 023- deurs, ijk b.v. 329, 023- kenhuizen zelf. Deze organen moeten de kwaliteit van het handelen toetsen aan de hand van maatstaven die de organi saties van beroepsbeoefenaren en zieken nister misschien nog wel prijsverla gingen, die mogelijk zouden kunnen worden door kostenbesparende zui veringstechnieken, die nu ontwikkeld worden. Het strakke milieubeleid zal er toe leiden dat ovei een periode van twaalf jaar een produktiedaling op treedt van een kleine twee percent. Om het minder hard te laten klin ken: dit betekent, dat de jaarlijkse groei van bij voorbeeld 3,5 percent zal verminderen tot ongeveer 3,4 per cent. Voor het rendement van inves teringen hebben de milieumaatrege len volgens minister Vorrink nauwe lijks effect. Maximaal zou dat „een fractie lager” liggen. nieuwe problemen” als oorzaak genoemd van het uitblijven van de nota Kunstbe leid. Hij kan nu echter „binnen afzien bare tijd” worden verwacht. Het wets ontwerp Raad voor de Kunst zal nu spoedig door de Kamer worden behan deld. Omdat er andere noodzakelijker uitga ven zijn, zal gekort worden op de post „kunstexperimenten”. In andere sectoreh is er al genoeg mogelijkheid om nieuwe ontwikkelingen te bevorderen, vindt de minister. Er zal een onderzoek worden ingesteld naar de wenselijkheid van fondsen voor scheppende toonkunst en kamermuziek (ook jazz). Mohammedaanse werknemers in Ne derland krijgen de beschikking over ge bedsruimten in de vier grote steden. Er wordt nog bekeken in hoe ver voor deze „religieuze accommodatie” subsidie kan worden gegeven. In de toekomst zal meer aandacht worden besteed aan de gezinsproblematiek van gastarbeiders. Er zullen speciale maatschappelijke werkers voor worden ingezet. totaalbedrag van vergen. Van Doorn blijft daarom „strak” beleid voeren. Omdat steeds meer „gewone” mensen naar het museum gaan, is een gelijkma- DEN HAAG Er moet in de zieken huizen en verpleeghuizen meer aandacht worden besteed aan de klachten van de patiënten. Dit zegt staatssecretaris Hen driks (Volksgezondheid) in ztfnmemorie van toelichting. Hij wil maatregelen ne men om dc ziekenhuizen daartoe te dwingen. Dat kan gebeuren in het kader van het verlenen van erkenningen krachtens de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten en de Ziekenfondswet. tige spreiding van musea over het hele land dringend noodzakelijk. Voor een aantal rijksmusea zijn nieuwbouwplan- nen in voorbereiding. Voorlopig zullen de toegangsprijzen voor musea niet wor den verhoogd. Het is nog altijd niet mogelijk de subsidiestop op restauraties op te heffen. De middelen voor monumentenzorg ste gen dit jaar met 50 percent tot bijna 73 miljoen, maar het aantal niet-gehono- reerde aanvragen bedraagt nog steeds zo’n 3000, die bij inwilliging een 500 miljoen zouden een Minister H. W. VAN DOORN (Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk) Mr. van Doorn constateert daarin te vens dat er verdeeldheid te bespeuren valt tussen de verschillende Surinaamse bevolingsgroepen in ons land. Deze one nigheid uit zich in kritiek op de samen stelling van de besturen van de wel- zijnsstidhtingen. De minister hoopt dat spoedig een representatieve vertegen woordiging van de verschillende etnische groeperingen in de stichting tot stand komt. Voor de extra voorzieningen, zoals ge meentelijke coördinatiebureaus en bege leiding van onderwijzend personeel, worden extra middelen ter beschikking gesteld. De subsidiëring van de Welzijns- stichtingen is opgetrokken tot 100 per cent. DEN HAAG Het inhalen van de grote achterstand in de bouw van over dekte sportaccommodaties, zal het groot ste gedeelte van de voor sport bestemde begrotingsgelden van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk in 1976 opslok ken. Deze achterstand baart zorgen. Staatssecretaris J. P. M. HENDRIKS (Volksgezondheid en Milieuhygiëne) Bijzondere zorg is nodig voor de handhaving en verbetering van de kwa liteit van de geneesmiddelen. Onderzocht wordt hoe de achterstand in de beoorde ling van verpakte geneesmiddelen die voor de inwerkingtreding van de gewij zigde Geneesmiddelenvoorzieningswet in de handel waren, zo spoedig mogelijk kan worden ingehaald. Een probleem is dat een geneesmiddel in omloop mag blijven zolang daarover geen beslissing is genomen. Het instellen van beroep schort de uitvoering van een beslissing op. Daarom heeft degene die registratie van een geneesmiddel aan vraagt, er geen belang bij om haast te maken met het verstrekken van gege vens. Overwogen wordt nu de mogelijk heden om in beroep te gaan te beper ken. Het Rotterdamse dichtersfestival Poe try International krijgt de beschikking over aanzienlijk meer geld. Het Fonds voor de Letteren echter zal op hetzelfde niveau moeten verder werken. Het filmbeleid zal geen wijzigingen ondergaan. Het aantal bioscoopbezoekers nam in 1974 ten opzichte van 1973 met 5.9 percent toe tot ruim 28 miljoen. De Nederlandse film heeft een aantal van 8.9 percent in het totale bioscoopbezoek; het succes van 1973 is daarmee niet herhaald. Toch heeft de nationale film in 1974 meer bezoekers getrokken dan de buitenlandse film. Aan de alternatie ve filmcircuits zal meer geld worden gegeven. Het aandeel van het rijk in de subsi diëring van muziekscholen (13 percent) zal „helaas” niet verder kunnen stij gen. De bewindsman signaleert een toene mende uiting van onbehagen bij patiën ten die menen dat men in de zorg die hen toekomt, te kort schiet. Daarvoor zijn diverse oorzaken te noemen: de grotere mondigheid van de patiënt, de grotere afstand tussen de patiënt en de hulpverlenende instantie als gevolg van schaalvergroting, en de ingewikkeldheid van de medische en verpleegkundige zorg. binnen de Nederlandse gemeenschap in het gedrang. O experimenten, muziek, monumen ten en oudheidkundig bodemonder zoek respectievelijk moeten worden bezuinigd of niet verder uitgebreid. In de Memorie van Toelichting bij de CRM-begroting 1976 worden „telkens Het tekort aan standplaatsen voor woonwagenbewoners is nog steeds ern stig. Oorzaak: planologische moeilijkhe den. Minister Van Doorn gaat een lande lijk urgentieplan woonwagencentrum maken. Plannen tot de bouw van deze kleine centra zijn er genoeg, maar de uitvoering vindt veel te langzaam plaats. van doorgaat. zou door DEN HAAG Wil de „grote schoonmaak van Nederland” in 1980 klaar zijn, dan zullen er grote offers gebracht moeten worden. De Rosten van deze grote onderneming, waar mee minister Vorrink van volksge zondheid en milieuhygiëne in 1973 begon, zullen ongeveer 11 miljard gulden gaan bedragen, uitgespreid over zeven jaar. Rond 1980 zal jaar lijks daarvoor 2,4 miljard gulden no dig zijn, meent zij. Toch wordt het beleid met kracht voortgezet. De luchtverontreiniging door benzine zal nog in 1975 aanzienlijk wor den beperkt. Het maximaal toelaatbare loodgehalte van benzine zal worden ge steld op 0,4 gram per liter, ongeacht het octaangetal. Door deze maatregel wordt de luchtverontreiniging met 30 percent teruggebracht. huizen opstellen, en die het ministerie moet goedkeuren. Ook moeten er eisen worden gesteld aan de materiële en personele voorzie ningen. Hierbij gaat het om de aanwe zigheid van noodzakelijk te achten appa ratuur, veiligheid en bedrijfszekerheid, en deskundighed van het bedienend personeel. Daarvoor zullen normen moe ten worden opgesteld. De overheid zal meer dan tot dusver via het erkennin gen- en vergunningenbeleid op dit punt invloed gaan uitoefenen. In het kader van de „grote schoon maak” wil de minister binnenkort komen met een zgn. „hergebruik plan”. Dit plan zal erop gericht zijn om afvalstoffen zoveel mogelijk weer te gebruiken voor de produktie. Om een voorbeeld te geven heeft het ministerie de samenvatting van de begroting laten drukken op herge bruikt papier. Het hergebruikplan wil ook komen tot beperking van het ontstaan van afvalstoffen door zuini ger produktie en gebruik van andere produktiestoffen Terugdringing van het energiever- buik is ook een van de belangrijkste doelstellingen van de „grote schoon maak”. Dat zou moeten gebeuren door doelmatiger gebruik van grond stoffen en energiebronnen, bezinning op gegroeide verbruikspatronen, na dere studie van verplaatsingsgewoon- ten, binnentemperatuur en energie- kritische consumptie en vooral door betere voorlichting aan de consu ment. Hoewel binnenkort een repatriërings- regeling voor Molukkers naar Indonesië tegemoet kan worden gezien, zal naar verwachting het overgrote deel van de Zuidmolukkers in ons land blijven. De verschillende visies binnen de Molukse gemeenschap heeft de instelling van een Moluks inspraakorgaan ernstig ver traagd. Daardoor raakt de maatschappe lijke ontplooiing van Zuidmolukkers Hendriks vindt het opstellen van toet- singsmaatstaven en het externe toezicht daarop, door de organen uit de zieken huiswereld niet de meest aangewezen weg. Daarmee wordt de controle op de kwaliteit van het handelen te veel in handen van de groep zelf gelegd. De patiënt, om wie het in feite gaat, wordt dan buitenspel gezet. Daarom wil hij de controle door het staatstoezicht verster ken. Daarvoor is het nodig dat het perso neelsbestand van de inspecties wordt vergroot. Er is reeds een eerste begin gemaakt door enkele regionale inspecties met een tweede inspecteur te versterken produktie en Alleen mogen De kosten zullen vooral veroor zaakt worden door het kiezen voor minder vervuilende produkten (waar door soms duurdere produkten in de plaats komen voor de nu nog gangba re), door verbetering van bestaande produktie-instaRaties en door maatre gelen die moeten voorkomen dat de jaarlijkse groei consumptie zo „schone groei” gaan. De Nederlandse Operastichting zal ge noegen moeten nemen met beperking van financiële steun van het departe ment van CRM. Deze beperking die voortvloeit uit de sterk gestegen arbeids kosten, zal waarschijnlijk leiden tot een kleiner aantal jaarlijks te geven voor stellingen. Van verhoging van steun aan Forum zal vooralsnog geen sprake kun nen zijn. Het wordt volgens minister Van Doorn tijd dat een beslissing wordt ge nomen over de toekomst van het Neder landse toneel. De discussies naar aanlei ding van de Toneelnota zijn in volle gang, maar er moet nu een standpuntbe- DEN HAAG De bestrijding van de luchtverontreiniging gaat vruchten af werpen. Voor het eerst is er dit jaar geen sprake meer van toenemende ver vuiling. Met enige trots meldt minister Vorrink van milieuhygiëne in haar be groting: „Globaal gesproken kan worden gesteld dat aan de toename van lucht verontreiniging een einde is geko men”. Voor eind dit jaar zal er een zg. „inhaal”-programma moeten komen. Bij het uitvoeren van dit programma moet vooral voorrang worden gegeven aan accommodaties in de oude stadswijken die sociaal-culturele achterstand hebben. Een en ander blijkt uit de Memorie van Toelichting bij de CRM-begroting voor 1976. Pas over twee jaar zal er naar ver wachting duidelijkheid ontstaan over de „structuur” van de „sportieve recreatie”. Overleg heeft reeds plaats gehad om in 1976 een landelijk project voor sportieve recreatie tot stand te brengen. Vertegen woordigers van de sportorganisaties en de overheid praten er nog steeds over. Een dergelijk beleid zal leiden tot extra werkloosheid van ongeveer 7400 man, meent de minister. Door een actief beleid moet het volgens haar mogelijk zijn om voor deze nieuwe werklozen nieuwe werkgelegenheid te scheppen. Dat zou vooral in enkele regio’s bijzonder belangrijk wor den. De consument zal volgens Vorrink weinig merken van de extra lasten die het milieubeleid in de toekomst zal opleveren. Zij schat dat de prijzen onder invloed van het milieubeleid per jaar gemiddeld 0,1 tot 0,2 percent zullen stijgen. Het prijseffect op in vesteringen zou nog lager uitvallen. Daar tegenover staan volgens de mi- DEN HAAG Het CRM-beleid heeft in het totale regeringsbeleid voor 1976 opnieuw voorrang gekre gen. De begroting voor cultuur, re creatie en maatschappelijk werk is met 1,8 miljard gulden gestegen tot 7,3 miljard: een toeneming in verge lijking tot 1975 met 34 percent. Het is uitdrukkelijk de wens van de staatssecretaris dat de gezondheidszorg wordt gedemocratiseerd. De individuele patiënt in een ziekenhuis of andere in stelling moet zijn (al of niet terechte) klacht kunnen indienen bij een instantie die voor behandeling zorgt of een verde re weg wijst. De inspecties van de volksgezondheid spelen hierbij al een DEN HAAG De omroepbijdrage (kijk- en luistergeld) zal vrijwel zeker op 1 januari 1977 worden verhoogd. Voor komend jaar is zo’n verhoging, gelet op de financiële situatie bij de omroep, nog niet nodig. Voortaan zullen de bijdragestijgingen om de twee jaar worden vastgesteld. Dit blijkt uit de Memorie van Toelichting op de CRM- begroting voor 1976. Tot dusver werd de kwaliteitsgarantie voor een instelling in een ministeriële erkenning, die in het algemeen voor onbeperkte tijd en voor de gehele in richting werd gegeven. In de toekomst zullen deze erkenningen meer een voor waardelijk dan wel een gedifferentieerd karakter krijgen. De kwaliteit zal hierbij een grote rol spelen. Voorwaarden zullen worden gesteld aan de aanwezigheid van kwaliteitscon- trolerende organen, zoals: infectiecom- missie, verpleegkundigencommissie, ge neesmiddelencommissie, medische staf met vastgelegde toetsingsbevoegdheid, klachtencommissie e.d. binnen de zie- en met een verpleegkundige als toege voegd ambtenaar. Op deze manier kan volgens de staatssecretaris meer dan nu een voor patiënt en publiek doorzichtige controle worden uitgeoefend. Verwacht wordt dat het doelmatig heidsonderzoek bij de NOS volgende maand klaar zal zijn; het kostenonder- zoek bij de Wereldomroep tegen het eind van het jaar. Op 1 januari 1976 wordt door ontkop peling van één AM- en FM-zendernet de radiozendtijd met 69 uur uitgebreid. Het nieuwe programma via Hilversum-4 de zogenaamde klassieke zender moet als proefneming worden beschouwd. Be keken zal worden of de uitzendingen inderdaad aan de behoeften van het publiek tegemoet komen. De kosten van het Hilversum-4-experiment bedragen negen miljoen. De experimenten met regionale om roep in Amsterdam (STAD) en Zuidoost- Brabant (SROB) zullen eind van dit jaar en medio 1976 officieel van start gaan. De experimenten, die maximaal twee jaar duren, worden uit de regionele omroeppot betaald. De stijging wordt vrijwel geheel „opgeslokt” door loon- en kostenstij gingen. uitkeringen in het kader van de Algemene Bijstandswet (1,2 mil jard meer dan in ’75), opvang en begeleiding van rijksgenoten (die sa men 68 miljoen vergen) en oorlogs- pensioenen (177 miljoen meer dan in ’75). Daardoor zal er komend jaar voor nieuwe activiteiten op het ge bied van jeugd- en jongerenwerk (club- en buurthuiswerk), gezinsver zorging, monumenten en archieven, en culturele experimenten weinig overblijven. De buikriem zal worden aange haald, zo melden minister Van Doorn en staatssecretaris Meijer (CRM) in de Memorie van Toelichting op de begroting voor ’76, maar dat betekent in dit geval niet het wegduwen van „een knagend gevoel van honger”, maar het voorkómen van een onge zond uitdijen. De uitgaven voor het jeugd- en opbouwwerk rijzen de pan uit. Dat is een zorgwekkende ontwikkeling die alleen kan worden tegengegaan door bij de besteding van deze gelden op „harde prioriteiten” te letten. Het au tomatisme van „één keer erkend dus immer gesubsidieerd” wordt door de bewindslieden met kracht afgewe zen. Wil men tot een maatschappij met een menselijker gezicht komen, dan zullen er verschuivingen ten gunste van nieuwe behoeften moeten plaats vinden. Veranderingsprocessen, het behoud van het natuurlijke en cultu rele erfgoed, een grotere bereikbaar heid van maatschappelijke voorzie ningen en een grotere ontplooiing voor „achterstandsgroepen” in onze samenleving, moeten daarbij voor rang krijgen. De komende jaren zal CRM aan een nog meer toegespitste besteding van de middelen moeten werken. In het kader van de voorstellen in de Knelpuntennota streven beide be windslieden naar verdergaande de centralisatie in het welzijnsbeleid. Inf deze lijn past het ombouwen van een aantal subsidieregelingen tot rijksbij- drageregelingen. Gemeenten kunnen daardoor een steviger greep krijgen op de welzijnsbehartiging in hun ge bieden. Rijksbijdrageregelingen die voor subsidieregelingen in de plaats ko men. gelden voor het plaatselijk vor- mings- en ontwikkelingswerk voor volwassenen, voor samenlevingsop bouw en het jeugd- en jongerenwerk. De interim-regeling voor vrijwilligers in het jeugd- en jongerenwerk blijft in ’76 gehandhaafd. De verscherpte prioriteitenstelling vereist dat er een kritische herziening komt van verschillende soorten wel zijnswerk. Zo gaat een bijsturings- commissie de subsidieregelingen jeugd- en jongerenwerk en het veld werk bij de samenlevingsopbouw on derzoeken. Ook is er een onderzoek gestart naar het doelmatig functione ren van het vrijwilligerswerk op het terrein van de jeugd. Voor het demo cratisch en doelmatig functioneren van gesubsidieerde instellingen in het algemeen zoekt de commissie-Van der Burg mogelijkheden. Wetgeving blijft in de visie van Van Doorn en Meijer een belangrijk welzij nsinstrument. Binnenkort is een concept van een algemene kaderwet te verwachten. Nog dit jaar wordt een voorontwerp van wet op het behoud van cultuurbezit (natuurge bieden, monumenten, stadsgezichten) aan de belanghebbenden gestuurd. Er wordt gewerkt aan ministeriële be sluiten op grond van de tijdelijke Verstrekkingenwet maatschappelijke dienstverlening. rol, maar de mogelijkheden worden uitgebreid. De overheid zal meer een rol moeten gaan spelen op het gebied van de kwali teitscontrole in de gezondheidszorg. In stellingen en beroepsbeoefenaren houden er zich in toenemende mate bezig. Maar deze zaak kan niet in alle vrijblijvendheid voortgaan, meent Hen driks. Er moeten wettelijke bepalingen komen om de taken van overheid en instellingen en beroepsbeoefenaren even wichtig af te bakenen. 1

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 21