Criminaliteit minder Beperking vooral op personeelskosten universiteiten 1974 gestegen in Vergeleken met ’75 stijging van bijna 2,5 miljard TNO moet één geheel blijven Experiment Bureau Rechtshulp geslaagd Teldata per schooljaar Meer hulp voor drugverslaafde Weldra nota over hoger Justitie komt met belangrijke wetsontwerpen: onderwijs Bk Commissie knelpunten voortgezet onderwijs Experimenten bij wo Nederlander mag dit voorjaar naar casino BIBLIOTHEEKWET '2 DINSDAG J 6 23 SEPTEMBER Onderwijs 19 7 5 Justitie Buitenlandse kinderen (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Minister Van Kemenade van Onderwijs en zijn beide staatssecretarissen Klein en De Jong kunnen volgend jaar aanzienlijk minder uitgeven voor nieuwe activiteiten. Er zal slechts ƒ114 miljoen gulden voor beschikbaar zijn. Vorig jaar was dat 271 miljoen. Werkende jongeren Stimuleringsbeleid F sH 1 (Van onze parlementsredactie) een Veel minder voor nieuwe onderwij sactiviteiten (Van onze parlementsredactie) (Van onze parlementsredactie) (Van onze parlementsredactie) (Van onze parlementsredactie) (Van onze parlementsredactie) 1 In het cursusjaar 1976-1977 zal vol gens de bewindsman de basis moeten DEN HAAG (ANP). De Technische Hogeschool Twente krijgt er met ingang van het volgend studiejaar een experi mentele studieinrichting bestuurskunde bij. De universiteit van Amsterdam mag starten met een experimentele tandheel kundige praktijk, aldus minister Van Kemenade in de toelichting bij zijn begroting. Deze functionarissen gaan aan slag op de 17 schoolbegeleidingsdiensten (SBD), die ten minste 20 stimuleringsscholen in Minister A. A. M. VAN AGT (Justitie) DEN HAAG De criminaliteit in Nederland is vorig jaar opnieuw toege- nomen, zij het minder snel dan in 1973. DEN HAAG De beperking van 160 miljoen gulden die minister Van Kemenade van Onderwijs op zijn be groting heeft moeten aanbrengen, komt voor het grootste deel uit be zuiniging op de personeelskosten van het wetenschappelijk onderwijs (wo). Dat levert volgend jaar 75 a 80 miljoen op. Ook op de investeringen voor het wo zal bezuinigd worden: opbrengst 15 miljoen. de enorme kostenstijging die dit op een aantal terreinen (bijvoorbeeld bijstand, studietoelagen) kan hebben. Het kabinet heeft echter besloten het voorstel vol gend jaar toch bij de Tweede Kamer in te dienen, maar met de restrictie dat de ouders onder zekere voorwaarden ver plicht blijven tot het 21e jaar de kosten van een opleiding of een studie voor hun rekening te nemen. Over de kwestie van de rechtsverhou ding tussen minderjarigen en hun ouders of voogd zijn de bewindslieden „op in grijpende problemen gestuit’Ook de vervanging van Glastra van Loon door Zeevalking als staatssecretaris heeft ver traging veroorzaakt. Daarom lijkt het de bewindslieden beter om de beloofde dis cussienota maar achterwege te laten. De tijd van voorbereiding van de nota kan beter besteed worden aan het opstellen van concrete wetsontwerpen, zo menen DEN HAAG. Er zal meer hulp aan druggebruikers worden verleend. Samen met het departement van Volksgezond heid zal het ministerie van CRM in 1976 nieuwe voorzieningen tot stand brengen, vooral op het gebied van opvang, behan deling en nazorg. CRM wil daarin met name de „opsporende” vormen van hulp benadrukken, zoals het streetcornerwerk, niet-medische drug-vrije behandeling in therapeutische leef- en werkgemeen schappen en voorzieningen die de terug keer, in de samenleving voorbereiden (halfweghuizen, woon- en werkbemidde- ling». De bewindslieden kunnen als gevolg van de budgettaire problemen van het kabinet volgend jaar 160 miljoen gulden minder uitgeven dan ze van plan waren. Bovendien wordt de rijksbijdrage aan de academische ziekenhuizen met 60 mil joen verminderd. Dat is mogelijk door een verhoging van de verpleegtarieven met 30 gulden per dag. leven geroepen om eerste hulp te verle nen in zaken als personen- en familie recht, arbeidszaken, huur- en consumen tenzaken etc. Een betere organisatie van de rechtshulp is volgens Van Agt wel geboden. Hij denkt daarbij aan de op richting van één centraal landelijk bu reau, dat de coördinatie van de rechts hulp ter hand neemt. De bewindsman hoopt door versobering van de bouw van scholen voor het voortgezet onderwijs 14 mil joen te besparen. De totale bouwpot voor 1976 bedraagt ongeveer 420 mil joen. Met dit bedrag kan volgens Van Kemenade in redelijke mate in de behoefte worden voorzien. lingen moet twee miljoen op gaan leveren. DEN HAAG (ANP). Minister Van Agt (Justitie) spreekt in zijn begrotings toelichting de \erwachting uit dat de Raad voor de Casinospelen binnenkort voorstellen zal doen met betrekking tot de aanwijzing van de vestigingsplaatsen van casino’s. Er wordt naar gestreefd het mogelijk te maken dat in het voorjaar 1976 de Nederlander in het eerste echte casino een gokje kan wagen. Bij de keuze van de beperkingen is er, aldus Van Kemenade in de toelichting op zijn begroting, naar gestreefd de prioriteiten van het beleid tot uitdruk king te brengen. „Daarom zijn er geen Van Agt tclê.'. gesteld dé.’ het hem en zijn collega Boersma nog niet is gelukt tot een aanvaardbare regeling van het stakingsrecht te komen. Het wetsvoorstel, w^ar de Kamer al jaren vol ongeduld op wacht, zal nu zo vroeg mogelijk in het zittingsjaar worden in gediend, zo belooft hij- Het grote probleem bij het verlagen van de meerderjarigheid tot 18 jaar is beperkingen aangebracht waar onder wijskansen van achtergestelden in het geding zouden kunnen zijn.» zoals in het kleuter- en lager onderwijs, het buiten gewoon onderwijs het stimuleringsbe leid, het onderwijs en vormingswerk van werkende jongeren, het vormingswerk voor jonge volwassenen en het onder wijs voor kinderen van buitenlandse werknemers”. DEN HAAG. De regering vindt dat TNO één geheel moet blijven en niet moet worden opgesplitst in een aantal aparte organisaties, ondergebracht bij de meest verwante departementen. Wel moet de Centrale Organisatie TNO een sterkere positie krjjgen, om de coördina tie van de research beter te laten verlo pen. In de begroting voor 1976 is een bedrag Van 9,3 miljoen gulden opgeno men voor speciale voorzieningen voor kinderen van buitenlandse werknemers en voor kinderen uit Suriname en de Nederlandse Antillen die voortgezet on derwijs volgen. De leraren zullen voor hen extra uren krijgen. Ook aparte voorzieningen als opvangklassen en be geleiding vallen hieronder. Voor het onderwijs aan werkende jon geren wordt voor 1976 een bedrag van bijna 30 miljoen gulden uitgetrokken. Minister Van Kemenade hoopt dat in het cursusjaar 1976-1977 begonnen kan worden met de samensmelting van het beroepsbegeleidend onderwijs (leerling wezen) en het vormingswerk. Om deze samensmelting te bereiken zal de be windsman instituten die proberen tot samenwerking te komen, extra facilitei ten verlenen. Het gaat daarbij onder, meer om het gezamenlijk aanbieden van programma’s en het onderling op elkaar afstemmen daarvan DEN HAAG Minister Van Agt van Justitie komt volgend jaar met twee belangrijke wetsontwerpen: de regeling van het stakingsrecht, en de verlaging van de meerderjarigheidsgrens van 21 naar 18 jaar. Een verruiming van de zedelijkheidswetgeving staat nog niet op Van Agts lijstje, maar daar staat tegen over dat htf haast wil maken met de herziening van de rechten van minderja rigen en hun ouders. DEN HAAG Minister Van Kemena de (onderwijs) wil het aantal kleuter leidsters en onderwijzers waarvoor rijksvergoeding wordt gegeven in de toe komst gaan vaststellen per schooljaar in plaats van per kalenderjaar. Dit zal gebeuren op grond van het gemiddelde aantal leerlingen over het afgelopen schooljaar. worden gelegd voor een gezamenlijke aanpak van de voorlichting, inschrijving en verdeling van de leerlingen over de instituten. In dit verband denkt de be windsman ook aan een gezahnenlijk op gezette introductie van de leerlingen. Zo nodig zal Van Kemenade geen extra faciliteiten verlenen aan instituten, die samenwerking weigeren. Het stimuleringsbeleid voor scholen met relatief veel kinderen die een ach terstand hebben, zal volgend jaar verder worden uitgebreid. Op de begroting is hiervoor een bedrag van 5,2 miljoen gulden uitgetrokken. Scholen die boven tallige leerkrachten hebben gekregen, zullen extra begeleiding krijgen. Er zul len voor de begeleiding van de stimule ringsscholen ongeveer 30 functionarissen worden aangesteld Dit schrijft minister Van Agt (justitie) in een toelichting op de begroting. De Bureaus voor Rechtshulp zijn in het Het aantal geregistreerde misdrijven steeg met 9,6 percent, wat neerkomt op een stijging met 8,1 percent per 100.000 inwoners. Dit staat in een overzicht in de begroting voor justitie. De stichtingsnormen voor lagere scholen worden verhoogd. Van Ke menade denkt daarbij aan 120 leer lingen voor een school in een ge meente beneden de 50.000 inwoners en aan 240 leerlingen voor een school in een gemeente boven de 50.000 inwoners. Deze maatregel moet leiden tot een besparing van 10 miljoen. Een verhoging van de groepsgrootte bij vwo-havo-mavo van 18 naar 20 leer- (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Staatssecretaris De Jong (Onderwijs) zal op korte termjjn een commissie instellen die de knelpun ten in het voortgezet onderwijs moet gaan inventariseren. Speciale aandacht zal worden geschonken aan de proble matiek van de grote school. De commis sie zal moeten uitvinden hoe groot een school voor voortgezet onderwijs moet zijn. Het onderwijs en de wetenschapsbeoe fening gaan in 1976 in totaal bijna 17 miljard gulden kosten. Dat betekent dat in 1976 alleen al via de begroting van onderwijs en wetenschappen f 1244 per hoofd van de bevolking aan onderwijs zaken wordt besteed. In 1970 was dit nog f 517. Vergeleken met de begroting voor 1975 is er een stijging van bijna 2,5 miljard gulden. Het merendeel hiervan gaat echter op aan salarismaatregelen ruim twee miljard zodat er voor het onderwijs een stijging van bijna 450 miljoen overblijft. Vorig jaar was dit nog ruim één miljard. Tegenover de wetswinkels staat Van Agt nog steeds wat huiverig. Subsidie kan alleen worden overwogen, schrijft hij, als de wetswinkels werk doen dat op het terrein ligt van de gemfeen telijke sociale raadslieden of het maatschappe lijk werk. De subsidie zal echter nooit meer bedragen dan f 5000 en slechts van aanvullende aard zijn. Ook zal gelet worden op de deskundigheid van de hulpverleners en op mogelijke samen werking met universiteiten of gevestigde advocaten. Door deze wijziging van de Kleuter en Lageronderwijswet kan het wettelijk verplicht aantal kleuterleidsters en on derwijzers gedurende het gehele school jaar gehandhaafd blijven. Het verplichte aantal kleuterleidsters en onderwijzers wordt dan niet meer op 1 januari, maar op 1 augustus aan het begin van het nieuwe schooljaar veranderd. Dit staat in^ de begroting van weten schapsbeleid van minister Trip. De rege ring volgt hiermee het advies van de commissie-Reinoud, die de relatie tussen TNO en de overheid onderzoekt. TNO is in 1930 bij speciale wet in het leven geroepen om een impuls te geven aan het natuurwetenschappelijk onderzoek. Op de begroting voor 1976 is een bedrag uitgetrokken van 219 miljoen, tegen 200 miljoen vorig jaar. Minister Van Agt blijkt echter wat milder te oordelen over de toeneming van de criminaliteit dan het openbaar ministerie. Van Agt legt het cijfer 8,1 percent naast de stijging met tien per cent in 1973, en concludeert: het aantal misdrijven is zowel relatief als absoluut minder sterk gestegen dan in het voor afgaande jaar. De procureurs-generaal bij de gerechtshoven spreken in hun aan de begroting toegevoegd jaarverslag ech ter van een „aanmerkelijke, zelfs opval lende toename, die reden kan en móet zijn voor grote bezorgdheid”. Toch houden ook de procureurs-gene raal een slag om de arm, door op te merken dat de term „de” criminaliteit eigenlijk onjuist is. Het aantal ter kennis van de politie gekomen misdrijven staat nu eenmaal niet gelijk met het werke lijke aantal gepleegde misdrijven. Boven dien zijn er aanwijzingen dat het publiek meer dan vroeger geneigd is aangifte te doen van een sr.rafbaar feit", zo schrij ven zij. Het oplossingspercentage is vorig jaar opnieuw gedaald: van 33,8 percent in 1973 naar 31,8 percent. Dit noemen de procureurs-generaal onaanvaardbaar, aangezien, zo zeggen zij, het risico van ontdekking altijd meer preventief werkt dan het vooruitzicht te worden gestraft. Een ander opvallend verschijnsel is, dat het platteland de steden op het gebied van de misdaad aan het inhalen is. De laatste jaren neemt de criminaliteit op het platteland sterker toe dan in de steden, met het zuiden van het land als koploper. Uit de memorie van toelichting bij de CRM-begroting is verder af te leiden dat binnenkort maatregelen genomen wor den om de bijstandsuitgaven inzake hulpverlening aan gezinnen en bejaar den terug te dringen. De financiering zowel via de subsidieregering als via de bijstandswet leidt er volgens de be windsman toe dat een groter beroep op overheidsgelden wordt gedaan dan nodig is. Bijstand worden overgebracht zinsverzorging”. subsidieregeling komst. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. De Wet op de open bare bibliotheken zal vanaf 1 januari 1976 volledig van kracht zijn. Op vijf plaatsen in ons land zullen experimênten worden begonnen met bij scholing Kunstzinnige Applicatie Sociaal Pedagogen. Bijzondere aandacht zal de staatssecretaris van CRM besteden aan de kwaliteit van het bijzonder jeugd werk in internaatsverband, de ontwikke ling van nieuwe hulpverleningsvormen, de identiteit van het bijzonder jeugd werk en de plaats van dit werk in het totaal van de jeugdzorg. Een verhoging van de gemiddelde groepsgrootte in het hoger beroepson derwijs (hbo) met ongeveer tien per cent, moet volgend jaar ruim 20 mil joen opleveren. Van deze maatregel zijn onder meer de pedagogische aca demies en de opleidingsscholen voor kleuterleidsters uitgezonderd. Een verhoging van de groepsgrootte bij het middelbaar beroepsonderwijs moet eveneens 20 miljoen opleveren. De regering streeft ernaar op zo kott mogelijke termijn een selectie-systeem uit te werken, waarmee de toelating tot de universiteiten en hogescholen beter kan worden geregeld dan nu het geval is. Voor de universiteiten en hogescholen zullen volgend jaar 415 personeelsplaat sen beschikbaar komen. De gemiddelde salarislast zal minder hoog zijn voor de invoering van de salarisschaal voor hoogleraren. Voor onderhoud van gebou wen en voor vervanging van apparatuur is op de begroting voor 1976 een extra bedrag van 9,5 miljoen gulden uitgetrok ken. hun werkgebied hadden. In dit najaar zullen de scholen in overleg met de SBD’s gezamenlijke programma’s opstel len. De minister streeft ernaar dat de begeleidingsfunctionarissen begin 1976 met concrete werkzaamheden kunnen beginnen. DEN HAAG. Minister Van Keme nade en staatssecretaris Klein (beiden Onderwijs) hopen nog in de eerste helft van het parlementaire jaar een beleids nota uit te brengen over het hoger onderwijs nieuwe stijl. Naast de extra begeleiding door de SBD’s zullen er in de zwaarste pro bleemgebieden ook enkele grote stimule- ringsprojecten worden opgezet. In 1976 zullen vijf van deze projecten worden aangepakt. Het gaat daarbij om de re gio’s: 1. Stad Groningen, 2. Oostelijke Mijnstreek, 3. Helmond, 4. Drenthe, 5. Den Haag. Het opbouwwerk, club- en buurthuiswerk, peuterwerk en volksont- wikkelingswerk zullen actief bij deze projecten worden betrokken. Ook be staande plannen op het gebied van bij voorbeeld de stadsvernieuwing spelen een rol bij de keuze van de projecten. Minister Van Kemenade verwacht mid den 1976 met de uitvoering van de goedgekeurde werkprogramma’s te kun nen beginnen. Nieuw stakingsrecht en sneller meerderjarig In deze nota zal worden ingegaan op de samenwerking tussen het weten schappelijk onderwijs (wo) en het hoger beroepsonderwijs (hbo). Ook zal aan dacht worden besteed aan de gelegen heid tot wederzijdse doorstroming van studenten. Minister J. A. VAN KEMENADE (Onderwijs en Wetenschappen) Minister Van Kemenade en de staats secretarissen Klein en De Jong hopen halverwege 1976 een nota uit te brengen waarin zij hun beleid ten aanzien van de examens en de toelating tot het wetenschappelijk en hoger beroepson derwijs uiteenzetten. zij. Over het omstreden punt van de hulp aan weggelopen minderjarigen (art. 280 Strafrecht) zegt Van Agt: „Naar aanleiding van recente publikaties in de vakliteratuur onderzoeken de staatsse cretaris en ik of een wijziging van art. 280 Strafrecht kan bijdragen aan het voorkomen van conflictsituaties”. Andere belangrijke wetsontwerpen die volgend jaar verwacht kunnen worden, betreffen de misleidende reclame, de rechtsbijstand aan on- en minvermogen den (o.a. afschaffing van de gratis ad- missieprocedure) en de rechtsbescher ming van vreemdelingen, terwijl voor stellen in studie zijn over de invoering van vermogenssancties en alternatieve straffen. Voorts wil Van Agt een klacht recht instellen bij de ombudsman voor mensen die menen dat zij door een rechterlijk ambtenaar onjuist zijn be handeld. DEN HAAG Het experiment in Amsterdam met het Bureau voor Rechtshulp kan als geslaagd worden be schouwd. Het is de bedoeling dat in alle arrondissementen soortgelijke bureaus worden opgericht. Daarbij zal samen werking worden gezocht met notarissen, deurwaarders, sociale raadslieden en wetswinkels. Het aantal kinderdagverblijven zal worden uitgebreid. Er is een definitieve kinderdagcentra op ia -rr- sgHi Er zal op deze post 30 miljoen bezui nigd worden. Zodra deze besparing tot stand is gekomen, zal door wijziging van de begroting een bedrag vanuit de post naar „ge- i A 'TÉ

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 23