/Vanaf 1 februari '76 twee maanden korter dienen Gemeenten krijgen Verschil van mening meer geld van Rijk Pronk-Van der Stoel Regering geeft miljard meer uit aan ontwikkelingshulp Van der Stoel: „Kansen op geleidelijk Groot tekort op betalingsbalans van Antillen I Landelijke aanpak ordeverstoringen herstel crisis binnen EEG verbeterd" 1 DINSDAG 1 6 SEPTEMBER 25 19 7 5 Defensie Binn. Zaken Buit. Zaken Ontw. Hulp Antillen bezuinigingen slechts 170 miljoen Zelfde trendbeleid ambtenarensalaris Nieuw materieel Rechten militairen BEZORGHEID OVER GEBREK AAN EUROPESE SLAGVAARDIGHEID VN-fondsen Oost-West Kamer krijgt toegang tot kabinetsadviezen 7 Over hervatting energie-dialoog” Grote projecten van gemeenten wellicht naar GS voor fiat Departementen moeten anders verdeeld (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Minister Vredeling heeft op zijn defensiebegroting voor volgend jaar ruim ƒ250 miljoen moeten bezuinigen. De twee be langrijkste bezuinigingen zijn het buiten dienst stellen van de 16 Neptune- vliegtuigen van de Marine Luchtvaartdienst en het twee jaar eerder uit de vaart nemen van de kruiser „De Zeven Provinciën”. Mocht de NAVO waarmee over deze bezuinigingen wordt overlegd hiertegen bezwaar hebben, dan zullen de totale bezuinigingen slechts f 170 miljoen bedragen. 2] (Van onze parlementsredactie) Vredeling bezuinigt 250 miljoen (Van onze parlementsredactie) (Van onze parlementsredactie) (Van onze parlementsredactie) (Van onze parlementsredactie) Deze grote stijging was al voorzien in tot (Van onze parlementsredactie) X. het moet gaan om uitgebrachte ad viezen aan de regering, In totaal staat voor 1976 een bedrag van f7,7 miljard op de begroting- De helft daarvan gaat op aan de landmacht, terwijl marine en luchtmacht elk onge veer f 1,7 miljard op te maken hebben. De aanvankelijk voorgenomen bezuini ging van 105 miljoen op de landmacht, gaat nog niet door omdat de besprekin gen over wederzijdse en evenwichtige troepenvermindering in Wenen nog geen resultaat hebben opgeleverd. Dit geld is nodig voor het handhaven van de huidi ge vredessterkte, zo staat in de defensie begroting. verhouding tussen minister Van der DEN HAAG. Minister Pronk (Ont wikkelingssamenwerking) krijgt in 1976 bijna een miljard gulden meer te beste den dan dit jaar. De regering vraagt het parlement het totale Nederlandse hulp programma vast te stellen op 2.808 mil joen gulden tegen 1.855 miljoen voor het lopende jaar. hetgeen een stijging met ongeveer 50 percent betekent. DEN HAAG. De gemeenten zullen volgend jaar heel wat meer graantjes meepikken uit de inkomsten van het rijk. Hun gemeenschappelijk aandeel in de pot van een aantal belastingen groeit van 12,54 percent naar 13.58 percent. Dat betekent dat ongeveer 7,9 miljard gulden van de rijkspot doorgeschoven worden naar het Gemeentefonds. Minister M. VAN DER STOEL. (Buitenlandse Zaken) DEN HAAG (ANP). Dienstplichti gen krijgen toegang tot de ambtenaren rechter, blijkt uit de toelichting bij de Defensiebegroting. Voorts is het de be doeling de openheid in de beoordelings procedures ste.k uit te breiden. het gaat om mondelinge of schrifte lijke informatie of toelichtingen; de minster die door het adviescollege bediend wordt, krijgt een afschrift van het verzoek om informatie en de ver strekte informatie, of mag bij mondeling overleg aanwezig zijn of zich daarbij laten vertegenwoordigen. Directe contacten tussen de kamer commissies en de adviescolleges die de regering ten dienste staan, zouden in de toekomst mogelijk zijn onder de volgen de voorwaarden: bestaande systeem, waarbij op de wedde van de militairen 20 percent wordt inge houden voor voeding en huisvesting, zal worden verlaten. Voor de huisvesting zal een aparte vergoeding worden gevraagd, terwijl men alleen per genoten maaltijd betaalt. Minister H. VREDELING (Defensie) Nederland speelt een actieve rol bij het opstellen van een regeling waardoor bevrijdingsbewegingen zich kunnen vast leggen op de regels van het humanitair oorlogsrecht, aldus de memorie van toe lichting In het verleden hebben de Tweede- Kamerleden er vaak over geklaagd; dat zij in hun eentje moeten opboksen tegen ministers die een heel ministerie en een grote staf van deskundigen tot hun be schikking hebben. Hoewel het kabinet niet wil dat de taken van Tweede Ka mer en regering door elkaar heen gaan lopen, wil ze het parlement deze kans op betere informatie graag bieden. DEN HAAG. Het kabinet-Den I’yl heeft besloten om de Tweede-Kamerle- den te helpen bij hun taak om het regeringsbeleid te beoordelen. In de toe komst zullen de vaste Tweede-Kamer- commissies (groepjes van deskundigen) rechtstreeks advies kunnen inwinnen bij adviescolleges die tot nu toe alleen de rering ten dienste staan. Minister Van der Stoel is bezorgd over een gebrek aan slagvaardigheid bij de Europese Gemeenschap en de onvol doende democratische onderbouwing van de EEG. Hij wijst er nog eens op dat de communautaire opzet ondersteuning be hoeft. omdat deze de beste waarborg vormt tegen een overwicht van een of enige lidstaten. Minister Pronk schrijft dat nieuwe internationale forums, zoals deze dialoog tussen olieproducenten en olie-importe- rende landen, alsook de „OPEC in haar nieuwe machtsopstelling”, de bestaande wereldwijde kaders, die gericht waren op het vormgeven van ontwikkelingssa menwerking tussen arme en rijke lan den, naar de achtergrond dreigen te verschuiven. De Nederlandse troepenmacht in Suri name zal na de onafhankelijkheid wor den teruggetrokken. Een kleine militaire missie zal nog vijf jaar met de status van adviseurs in Suriname blij ven. Marine, landmacht en luchtmacht zul- In kringen van de ambtenarenbonden ontstond enige maanden geleden op schudding, toen oerichten uit de begro- tingsonderhandelingen sijpelden dat de regering via een verandering van het trendbeleid meer geld wilde uitsparen. Met name zouden daarbij de hogere salarissen worden afgestopt. DEN HAAG Minister Van der Stoel (Buitenlandse Zaken) en zijn collega Pronk (Ontwikkelingssamenwerking) zijn het niet eens over de wenselijkheid van de bezwaren over geluidshinder tege moet te komen nog steeds gestudeerd op een verdraaiing van de start- en lan iingsbanen. Sprekend over de Oost en West zegt Stoel, dat er kennelijk ook aan oostelij ke kant groot belang aan wordt gehecht de bereikte ontspanning niet in de waagschaal te stellen. Wel is de regering „bijzonder teleurgesteld” over het optre den van de landen van het Warschau pact bij de besprekingen over weder zijdse en evenwichtige troepenverminde- ring (MBFR) in Europa, omdat de Oost bloklanden weigeren cijfers over te leg gen over de onderlinge krachtsverhou ding. In afwachting van resultaat van de MBFR-besprekingen zal Nederland de sterkte van de landstrijdkrachten niet kunnen verminderen, aldus minister Van der Stoel. Naast het bevorderen van duurzame ontspanning tussen Oost en West waarvoor hechte samenwerking in At- DEN HAAG Het trendbeleid voor de ambtenarensalarissen zal voorlopig intact blijven. Minister De Gaay Fort man. die verantwoordelijk is voor het salariëringsbeleid voor ambtenaren, schrijft dit in de toelichting op zijn begroting 1976. De bewindsman kondigt overigens wel aan dat mogelijk veran deringen in de berekeningsmethoden op til zijn. Dit najaar wordt daarover ge praat in het Centraal Georganiseerd Overleg. In dat overleg zal ook een voorstel worden besproken om de aan vangssalarissen van jonge academici in overheidsdienst te verlagen. Vanaf 1 februari 1976 zal de militaire diensttijd bij de landmacht worden te ruggebracht van 16 naar 14 maanden. Dat heeft tot gevolg dat een aantal nu nog parate eenheden mobilisabel zullen worden. De totale personeelssterkte van ons defensieapparaat zal worden terug gebracht, echter met minder dan aan vankelijk was gepland. Dit wordt ver oorzaakt door het ook bij het leger invoeren van de 40-urige werkweek. Met Duitsland wordt momenteel di plomatiek overleg gepleegd over het recht om betogingen te houden van de in Duitsland gelegerde militairen- Het De Miljoenennota geeft ook voor de komende jaren defensiebezuinigingen van deze grootte aan: in 1977 ƒ230 mil joen en in 1978 260 miljoen. Op welke punten de komende jaren zal worden bezuinigd is nog niet bekend. Ook hiero ver moeten met de NAVO besprekingen worden gevoerd. Afwijzing door de NA VO van de voorgestelde bezuinigingen betekent dat de regering de totale de- fensielasten zal moeten verhogen. Turkije en Nigeria zijn geschrapt van de lijst van bijzondere concentratielan- den, omdat zij minder behoefte hebben aan hulp. In de samenstelling van de lijst van landen waarop de Nederlandse hulp in het bijzonder is gericht, is ver der geen verandering gekomen. Niet alleen de economische uitvoer baarheid van het project zou dan getoetst moeten worden, maar ook de vraag of de gemeente niet een te groot deel van haar bestuurlijke bevoegdheden uit han den geeft. Een en ander blijkt uit de toelichting op de begroting 1976 van Binnenlandse Zaken. „Geduldige voortgang” naar een oplos sing van het conflict in het Midden oosten en een zo harmonisch mogelijke afwikkeling van het dekolonisatieproces in zuidelijk Afrika, zijn volgens Van der Stoel voor de wereld als geheel van de grootste betekenis. Om de gevolgen van de apartheidspolitiek op het humanitaire vlak te helpen verlichten, zullen de bijdragen aan VN-fondsen die voor dit doel zijn opgericht, worden verhoogd. Deze staf neemt beleidsbeslissingen en geeft deze door aan de commissarissen van de koningin, die samen met de procureurs-generaal in de betrokken provincies een provinciale staf vormen. Om de slagvaardigheid van de politie te vergroten, zullen van tevoren al „organi satorische voorzieningen” zijn getrof fen. De Gaay Fortman constateert dat het goed gaat met de uitbreiding van politie personeel. De feitelijk aanwezige sterkte van de gemeentepolitie is vorig jaar dacht vooral ook richten op het stand brengen van een nieuwe internati onale economische orde en van een in ternationale rechtsorde. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Zowel de aanpak van de criminaliteit als ook de bestrijding van reilen en onlusten op grotere schaal moeten meer vanuit Den Haag worden geregeld. De minister van binnenlandse zaken. De Gaay Fortman, kondigt in zjjn begroting-1976 aan dat bij grote orde verstoringen zoals bij voorbeeld de acties van boeren, vrachtwagenchauf feurs en ook van de binnenschippers in Den Haag een beleidsstaf zal worden gevormd. gestegen met 650 man tot een totaal van 17.555. Het landelijk aantal vacatures was per 1 april van dit jaar 1342, terwijl op die datum 1295 man in opleiding was. Volgens de minister wordt echter de flinke uitbreiding van de korpsen van de afgelopen tijd teniet gedaan door maat regelen in de sociale sfeer, de 40-urige werkweek en uitbreiding van het aantal vakantiedagen. „Hoe verantwoord op zichzelf ook, deze maatregelen drukken zeer bijzonder op de continudienst”, schrijft De Gaay Fortman. Over de samenwerking tussen binnen landse zaken en justitie op het gebied van regionale politieactiviteiten zal de Tweede Kamer nog voor het einde van dit jaar worden ingelicht, zo voorspelt de minister. Het overleg tussen hem, Van Agt en politieautoriteiten is in juni van start gegaan. De samenwerkingsver banden moeten vooruitlopen op de reor ganisatie van het binnenlands bestuur (gewestvorming). Opvallend is verder de opvoering van de begrotingspost voor directe hulp aan de armste landen, en groepen mensen in ontwikkelingslanden (508 miljoen gulden tegen ruim 247 miljoen gulden in 1975). Ook de bedragen voor bilaterale hulp en hulp via internationale organisaties zijn aanzienlijk verhoogd. nister De Gaay Fortman (Koninkrijksza- ken). Minister Pronk heeft voor 1976 230 miljoen gulden uitgetrokken voor hulp aan Suriname, voor de uitvoering van de eerste fase van het meerjarenplan waar over Suriname en Nederland in juni overeenstemming hebben bereikt. Daar naast zal Nederland aan Suriname een schuld van 100 miljoen gulden kwijt schelden, hetgeen ook ten laste van de begroting van ontwikkelingssamenwer king komt. De netto-ontvangsten in de sector toe risme (een van de belangrijkste inkom stenbronnen, bijvoorbeeld op Aruba en op Curacao) zullen dit jaar waarschijn lijk gelijk zijn aan die van 1974. Een gemengd Antilliaans-Nederlandse groep deskundigen zal op korte termijn een integraal sociaal-economisch plan opstellen voor alle eilanden. Daarbij zal ook aandacht worden besteed aan het ontwerpen van een nieuwe staatkundige structuur, waarbij de zelfstandigheid van de eilandgebieden zoveel mogelijk zal worden bevorderd. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. „Met nieuwe moed en inzet” wil de regering zich het komende jaar inspannen om de nog niet uitgewerkte crisis in de Europese samenwerking te over winnen. Dat schrijft minister Van der Stoel in zijn toelichting op de begroting 1976 voor Buitenlandse Zaken. Hij acht de kansen op een geleidelijk herstel enigszins verbeterd. Dit gemeentefonds kan volgend jaar beschikken over ongeveer 9,3 miljard gulden. Behalve op het belastingaandeel van 7.9 miljard kan het rekenen op een rijksbijdrage van 1,4 miljard ten behoeve van het lager onderwijs. Aan de gemeenten zal ongeveer 8,2 miljard gulden uitgekeerd moeten worden, zodat het Gemeentefonds eind 1976 een tekort van enkelen honderden miljoenen te zien zal geven. De Nederlandse gemeenten staan er dit jaar overigens iets beter voor dan de afgelopen jaren het geval was. Het aantal gemeenten met een begrotingstekort daalde van 35 naar 24 percent en tegelijk nam ook het totale begrotingstekort af van 429 miljoen in 1974 tot 362 miljoen in 1975. DEN HAAG (ANP). Er zal een onderzoek worden ingesteld naar de vraag, of de gemeentewet moet worden gewijzigd, zodanig dat contracten van gemeenten met projectontwikkelaars of projectmaatsehappijen moeten worden onderworpen aan de goedkeuring van Gedeputeerde Staten. Een deel van de stijging van de uitga ven voor hulpverlening komt ten goede aan Suriname, dat tot nu toe steeds ressorteerde onder de begroting van mi- De landmacht gaat een hele nieuwe generatie tanks beproeven die in het begin van de jaren tachtig de Centurions en de AMX moet vervangen. Ook komt er nieuw veldgeschut en nieuwe lucht verdedigingswapens. Het vliegveld Wel schap bij Eindhoven zal voorlopig nog door de luchtmacht (het NF-5-squadron) gebruikt worden. Wel wordt om aan Deze centralisatie geldt niet alleen de bestrijding van burgerlijke acties en on lusten, maar ook de bestrijding van „terroristische agressie”. De minister schrijft in zijn memorie van toelichting dat deze toen nog geïmproviseerde werkwijze bij de twee gijzelingsacties die ons land tot nu toe hebben getrof fen, goed heeft gewerkt. Beide malen ging het om acties in de Randstad. De minister schrijft dat het ministerie nu goed voorbereid is op terreurdaden in het gehele land. het vorig jaar opgestelde meerjarenpro gramma voor ontwikkelingshulp. Hierbij was als doel gesteld, de uitgaven voor internationale hulpverlening met ingang van 1976 vast te stellen op ongeveer 1,25 percent van het bruto nationaal produkt. In de begroting voor 1976 komt dit percentage uit op 1,22 procent. De minister zal ook alles achterwege laten dat zou kunnen worden uitgelegd als erkenning van het Zuidafrikaanse beheer over Namibië (Zuidwest-Afrika). De regering erkent de rechtsgeldigheid van het decreet van de VN-raad voor Namibië, waarin wordt bepaald dat ex ploitatie en uitvoer van natuurlijke rijk dommen van Namibië onderworpen worden aan de toestemming van deze raad. Concrete initiatieven worden overigens niet aangekondigd. Alleen wordt gezegd dat van Nederland een actief beleid kan worden verwacht ten aanzien van het vaststellen van een regeling voor de verkiezing van het Europese parlement. Over de Europese politieke samenwer king (betreffende kwesties die buiten de bevoegdheid van de EEG vallen) zegt de Vninister, dat deze zich gunstig blijft ontwikkelen. Wel is de regering van mening, aldus de toelichting, dat de EPS-samenwerking niet impliceert dat Nederland fundamentele nationale standpunten zou moeten prijsgeven. De NAVO wordt door de regering beschouwd als de beste garantie voor het voortbestaan van de veiligheid van West-Europa. Daarnaast is de NAVO een lantisch verband een essentiële voor waarde blijft wapenbeheersing, ont wapening en versterking van de Europe se integratie, wil de minister zijn aan- Minister Pronk is echter niet geheel ongeschonden uit het kabinetsberaad over de samenstelling van de begroting tevoorschijn gekomen. De uitgaven op zijn begroting voor subsidies en bijdra gen ten bate van de opvang van rijksge noten bedragen ruim 61 miljoen gulden, tegen ruim 15 miljoen vorig jaar. Ook de bijdrage in de uitgaven van het ministerie van Buitenlandse Zaken is verhoogd van 23,8 tot 46,8 miljoen gul den. Deze posten horen volgens ontwik- kelingsdeskundigen in de Tweede Kamer eigenlijk niet in Pronks begroting ■thuis. Minister Van der Stoel spreekt de hoop uit dat de in april afgebroken dialoog, die diende ter voorbereiding van een conferentie van 25 landen- over energie-, grondstoffen en ontwikkelings problemen, spoedig kan worden hervat. Minister Pronk onderschrijft deze me ning niet. In zijn toelichting wordt het woord „dialoog” tussen aanhalingstekens geplaatst. len volgend jaar voor vele honderden miljoenen aan nieuw materieel krijgen. De marine krijgt er volgend jaar twee geleide-wapenfregatten bij (Tromp en De Ruyter), terwijl begonnen wordt met de bouw van een serie van acht stand aardfregatten. Samen met Frankrijk en België wordt gewerkt aan het ontwikke len en bouwen van een nieuw type mijnenvegers. Nederland bestudeert sa men met Frankrijk een nieuw type onderzeeboot. Binnen NAVO-verband zal worden bezien óf Nederland nog wel onderzeeërs moet hebben. een spoedige hervatting van de dialoog tussen de OPEC-landen, de westelijke industrielanden en de ontwikkelingslan den. Dit valt af te leiden uit de toelich ting die beide bewindslieden geven op hun begroting voor volgend jaar. belangrijk politiek forum, waar Neder land gehoor en dikwijls ook steun vindt voor zijn gedachten over internationale vraagstukken. Minister Van der Stoel wordt evenmin door Pronk gesteund als hij schrijft het van belang te achten dat de relaties van het Internationaal Energie Agentschap met de oliemaatschappijen worden uit gebouwd. Bij het IEA zijn alle Westelij ke landen, inclusief Nederland, aangeslo ten. Het IEA werd op initiatief van minister Kissinger opgericht nadat de OPEC-landen eind 1973 hun olieprijs aanzienlijk hadden verhoogd. DEN HAAG Bij de vorming van het eerstvolgende kabinet moeten de ta ken van de diverse departementen wor den herverdeeld. Minister De Gaay Fort man, verantwoordelijk voor de organisa tie van het regeringsbestuur, schrijft dit in de toelichting op zijn begroting. Hij noemt de herverdeling een politieke zaak- Nu al zou moeten worden begon nen met een organisatieonderzoek, studie en overleg tussen de betrokken ministe ries. De bewindsman constateert in de or ganisatie diverse overlappingen en lacu nes. „De taken van verschillende depar tementen liggen voor een deel op dezelf de terreinen van overheidszorg”, aldus de minister. Hij noemt als voorbeeld het overlappende complex onderwijs, weten schappelijk onderzoek, welzijn, milieu en ruimtelijk beheer. Het nagaan waar de knelpunten liggen, is een taak voor een kleine commissie uit de ministerraad, onder leiding van premier Den Uyl. DEN HAAG. Minister De Gaay Fortman (Koninkrijkszaken) verwacht dat de Nederlandse Antillen in 1975 een aanzienlijk tekort op de betalingsbalans aullen hebben. Dit wordt veroorzaakt door een snelle stijging van de importen bij gelijkblijvende waarde van expor ten.

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 25