Bij vorming Portugese regering: Steeds meer stemmen in Israel voor overeenkomst met Syrië In Beiroet weer hevige gevechten Compromis lijkt deze tiende ronde niet haalbaar Gesprek defensie-akkoord VS-Madrid stokt Van Hulten boos op PPR-fractie Spoorwegstaking in Italië «5^ Kaping niet gelukt HARINGKAKEN GEEN VERVOLGING REGELS Libanese leger legt kordon rond stad KAPING OVERSTROMING HOESTEN IN PIEMONT Geen eenheid bij leiders van door nico scheepmaker ii Noordierse Unie Gesprek met stakende Belgische schippers weer verdaagd AAT VELDHOEN W W7 3 1 6 SEPTEMBER 19 7 5 DINSDAG BINNEN- EN BUITENLAND J tad (Van onze redacteur in Lissabon) :efd echt (Van onze redacteur in Barcelona, R. Bosschart) Azoren en Angola igen ina kom ïssie dag- ge- Het voor be- uden Dei eltje ;et is leeld Baath-partij arov i die ij de scha lt de mw. idaag even Ontmantelins ling LISSABON. Het vinden van een geschikte kandidaat voor het om streden ministerie van voorlichting vormt tot nu toe het grootste struikel blok voor de nieuwe Portugese premier Pinheiro de Azevedo hij zijn poging een coalitieregering van sociaal-democraten, communisten en volks democraten te formeren. Iloew'el van officiële zijde geen enkele naam wordt genoemd, mag worden aangenomen dat majoor Veto Alves, lid van de Revolutionaire Raad en al eerder minister van voorlichting in de vorige voorlopige regering, voor deze moeilijke ministerspost wordt aangewezen. Weinig armslag Wapens MADRID Gisteren begon in Washington de tiende en laatste ronde van onderhandelingen tussen Spanje en de VS over het defensie- akkoord dat op 26 september af loopt. De vroeger zo zwijgzame Spanjaarden zeggen nu openlijk dat het gesprek volkomen vastgelopen is. Het optimisme van de Amerika nen, die erop rekenden dat de Spaanse regering wegens haar zwakke binnenlandse en internatio nale positie opnieuw geen andere uitweg zou zien dan het tekenen van een verlenging van het akkoord voor vijf jaren, begint ook te ver vagen. dng /VS I Ministerie van I! (Van een speciale verslaggeefster) Kissinger, die de onderhandelingen voorlichting struikelblok gulden middenweg tot een overeenkomst zouden leiden. Behalve deze binnenlandse problemen, ziet premier De Azevedo zich ook ge plaatst voor moeilijkheden in de over zeese gebiedsdelen. Zo heeft het bevrij- dingsfront van de Azoren (FLA) geëist dat alle Portugese troepen en oorlogs schepen de eilanden onmiddellijk moe ten verlaten- Het FLA is een half jaar geleden opgericht door vertegenwoordi gers uit de middenklasse, die zich niet konden verenigen met de linkse opvat tingen van de regering in Lissabon. Het FLA riep toen de „Democratische repu bliek Azoren” uit, en vormde een onder grondse regering. In Tripoli hebben linkse moslims drie politiebureaus bezet. Er zijn ook onbe vestigde berichten dat moslims in Tripoli een aantal regeringsfunctionarissen, le gerofficieren en politieagenten ontvoerd hebben. Op het vliegveld van San José in California heeft gisteren een scherpschutter van de politie een man dood geschoten die twee gijzelaars had gemaakt en trachtte een vliegtuig te kapen. Tevoren had hij een vrouw ver kracht en haar met messteken levensgevaarlijk verwond. Tijdens de onderhande lingen met de politie schoot de aspirantkaper één van de gijzelaars, die trachtten te vluchtten, in een been. Qp de foto wordt de gedode man weggehaald. voor tbare -ilig- Deze ir de ig en Eu- een loord lelijk igs- iche igen :ken De een in aan ne- te uwe De iten 'eer de i te bij zijn 5or- Zo- i-pi, mi nor, ang L de >ven de >UW Igen om- de ndi- De roep om het ver een een lijnt iben ara- een am- eeld. men west it de eden larin zoek ische land. me- t re- Ikom Don lome ?rva- ïging van ewe- be- drie ikker >vjet- -cteur ■roor- linis- werd over- i; i Bij een groot deel van de Israëlische bevolking vallen zulke harde uitspraken niet erg goed. De Israëlische regering zal ook om deze redenen tijd willen rekken om in staat te zijn de bevolking voor te bereiden op eventuele vergaande stap pen. Aan de andere kant maken de laatste Egyptische uitspraken duidelijk dat Egypte erbij gebaat is dat Israel zo W DEN HAAG (ANP). PPR-staatsse- cretaris Van Hulten van Verkeer en Waterstaat is verbolgen over het gebrek aan steun, dat hij onlangs van de PPR- fractie in de Tweede Kamer heeft erva ren bij de behandeling van zijn voorstel om de evenredige vrachtverdeling af te schaffen. In Lissabon wordt gevreesd voor ge wapende strijd, omdat vrachtwagenla dingen automatische geweren in handen van deze revolutionaire bewegingen zou den zijn gevallen. Woordvoerders van de Copcon, de militaire veiligheidspolitie, ontkennen noch bevestigen de wapen roof, maar gaven toe dat een onderzoek wordt ingesteld. De vrachtwagens ver voerden de wapens van een legerdepot naar militaire onderdelen in Lissabon. Linkse militairen die dit wapenkonvooi begeleidden, zouden voor het verdwijnen ervan verantwoordelijk zijn. U ziet, het was toen ook al geen vrijgevochten bende op zee, al waren er al wel schermutselingen tussen Neder landse en buitenlandse vissers, vergelijk baar met die welke onlangs enige op schudding in Denemarken veroorzaak ten. In de 16e eeuw vochten onze vissers hun ruzies op zee voornamelijk met de Schotse vissers uit. In 1549 rustte het rijk daarom vijf oorlogsschepen uit, die de Hollandse haringbuizen tegen kaping door de Schotten moesten beschermen. De overheid droeg hierin 6000 gulden bij, de rest moesten de reders zelf bijbe talen. De staat gesubsidieerd door de particulieren, inplaats van de particulie ren gesubsidieerd door de staat. Overigens is er een zekere verandering waarneembaar in het Israëlische stand punt ten aanzien van Syrië: er wordt niet langer gesproken over minimale veran deringen. Enkele ministers hebben zich zelfs uitgesproken voor een algehele overeenkomst met Syrië, waarin Israel bereid zou moeten zijn een deel van de nederzettingen op de Golanhoogten op te geven. De rivier was buiten zijn oevers getre den tengevolge van hevige regenval. In de omgeving van Tortona vernietigde het water de hele aardappeloogst. Een compromis lijkt in deze tiende ronde niet haalbaar, en in theorie zal dat betekenen dat de Amerikanen op 26 september moeten beginnen met de ont manteling van hun bases, waarvoor zij dan een jaar de tijd hebben. Daarom verwacht men een voorlopige verlenging van het akkoord met drie maanden voor verdere onderhandelingen die over de Die waard is Franco, die begin dit jaar-naar verluidt was de zaak bijna al in kannen en kruiken - opeens besloot hoog spel te spelen. Hij hoeft zich im mers geen zorgen te maken over zijn binnenlandse positie, en heeft zich nooit veel van het buitenland aangetrokken. Franco, de militair, zag daarentegen dat het Pentagon in het nauw was gekomen door de omwenteling in Portugal (lees: gevaar voor de VS-basis op de Azoren) en de problemen met Griekenland en Turkije. ervaring als staatshoofd nu al de langste ter wereld is. Hij zei dit op een perscnferentie naar aanleiding van de bekendmaking dat verscherpte veiligheidsmaatregelen geno men zullen worden om een eind te Later verhuisde de haring merkwaar digerwijs van de Oostzee naar de Noord zee en het was in Willem Beukelsz’ tijd dat men de oplossing vond om de haring langer goed te houden, namelijk grotere schepen waardoor men op zee al kon kaken. De haringbuizen konden zout, tonnen en een stuk of twintig opvaren den meenemen, en waarschijnlijk, schrijft Han Wielick, was Willem Beu- kelszoon een van de eersten die met een buis op haringvangst ging, want het pekelen van de haring werd naar hem „beukelen” genoemd, - een woord dat in de woordenboeken overigens onvindbaar is. Onder het ministerie van voorlichting ressorteren de nieuwsmedia in Portugal. Volksdemocraten en socialisten vinden dat de voorlichting in de pers pluralis tisch en democratisch” moet zijn. De nieuwe minister dient daarom eerst een eind te maken aan twee slepende affai res: het dagblad Republica en radio Renascenca, die volgens PPD en PSP na bezettingsacties in communistische han den zijn gevallen, en aan hun vroegere eigenaren moeten worden teruggegeven. De communistische partij van Alvaro Cunhal verzet zich tegen deze eis. ibrie- i van I gra- ooit sl te- r. De Xldan o BELFAST (Reuter). Leiders van de Noordierse Protestantse Unie zijn er gis teren niet in geslaagd de breuk te helen, die is ontstaan nadat vorige week een van hen voorstelde de katholieken te betrekken bij de vorming van een „nood” coalitie die het huidige Britse bewind in* Noord-Ierland moet vervan gen. Zo heb ik het ook nog geleerd op school, maar in werkelijkheid schijnt Willem, die niet uit Biervliet maar uit Hugevliet kwam, het haringkaken hele maal niet te hebben uitgevonden, om de simpele reden dat er al jaren vóór zijn tijd (hij stierf in 1397) gekaakt werd op het schiereiland Skanoer aan de Oostzee. In het boekje „Gouden Eeuw” schrijft Han Wielick dat men bij Skanoer de haring maar voor het opscheppen had, wat soms niet eens meeviel, omdat de haringscholen zo dicht waren dat de schepnetten niet in het water geduwd konden worden. Deze nieuwe uitbarsting van geweld dadigheden volgt op een vuurgevecht tussen legereenheden en socialistische sluipschutters gistermorgen, waarbij 12 man het leven verloren. Hiermee is het totaal aantal doden in het noorden van het land sinds zaterdag gekomen op 125. Bijna 300 nersonen raakten gewond. voor de jachtbommenwerpers die hun „zandbak” in Libië kwijtraakten- moment, op verzoek van het Verbond van Belgische Ondernemingen (VBO), opgeschort tot vandaag. Het nieuwe ge sprek werd gevoerd op initiatief van de vakgroep „Eigen Schippers” van de Bel gische transportbond. De dichter A. Roland Holst zat met een aantal mensen te dineren, toen hij zich verslikte. Zijn buurman klopte hem met krachtige hand op de rug om het euvel te verhelpen, maar Roland Holst zei afwerend: „Nee dank u. ik hoest liever”. BRUSSEL (ANP). De Belgische mi nister van verkeer, Chabert, heeft giste ren op zijn ministerie in Brussel op nieuw besprekingen gevoerd met de sta kende Belgische binnenschippers, die nu al meer dan drie weken niet hun sche pen binnenwateren af grendelen. Het gesprek werd op een gegeven Het achterwege blijven van justitie optreden geschiedt: „om ongewenste pu bliciteit opnieuw te voorkomen”. Zo deelde een woordvoerder van het parket van de procureur-generaal in Amster dam desgevraagd mede. Op de „eerste politieke tekening” van Veldhoen zijn koningin Juliana, premier Den Uyl, prins Claus, burgemeester Samkalden van Amsterdam, oud-minis- ter Luns en een ezel op pornografische wijze afgebeeld. maken aan de ongeregeldheden. De min ster van binnenlandse zaken zei onder meer dat het leger zich in volle omvang zal gaan bemoeien met de gevechten, als die maatregelen niet aan het gestelde doel beantwoorden. Eenzelfde eis tol terugtrekking van Portugese troepen, maar dan uit linkse hoek kwam gisteren van Agostinho Ne to, leider van de Angolese bevrijdingsbe weging MPLA. Als datum voor die te rugtrekking noemde hij 11 november, de dag waarop Angola onafhankelijk zal worden. In het tussen de drie elkaar bestrijdende Angolese verzetsbewegingen en Portugal gesloten akkoord was ge steld dat Portugese troepen uiterlijk 29 februari volgend jaar uit Angola zouden verdwijnen. rekte in de overtuiging dat de Spaanse regering, eenmaal in tijdnood gekomen, wel door de knieën zou gaan om de bondgenootschap met Washington niet te verliezen, rekende buiten de waard. ieri- za- I dat ;aan ïlin- Unie Van Hulten heeft weinig goede woor den over voor de geringe aandacht die de fractie aan net wetsontwerp heeft besteed, zo schrijft hij aan de kerngroep van de partij, die op 20 september aan staande bijeenkomt. „Tegenover het argument van VVD- woordvoerster mevr. Smit-Kroes dat ik aan contactarmoede lijd, moesten AR- woordvoerder Schakel en Imkamp (D’66) mij verdedigen. De verdediging door de PPR-fractie van mijn beleid als staats secretaris was uitermate zwak”, aldus Van Hulten. Maar in dat geval spreken de Span jaarden al over een verlenging van slechts drie jaren (en niet zoals aanvan kelijk tien, en daarna steeds vijf jaren). Franco wil zijn levensavond grondig uit buiten. Premier Karami heeft gisteren alle partijen opgeroepen mee te helpen aan het herstel van de vrede in Libanon. „Geweld is geen oplossing voor de pro blemen waar ons land mee te kampen heeft”, aldus Karami. In Lissabon wordt echter verwacht dat het dagblad Republica dezer dagen zal ophouden te bestaan. De arbeiders- commissie die Republica nu beheert, heeft dé regering gevraagd berg te staan voor een bankkrediet van 900.000 gulden. Op dat verzoek is afwijzend gereageerd. Naast de benoeming van Alves tot minister van voorlichting, is ook die van majoor Melo Antunes als minister van buitenlandse zaken zo goed als zeker. Marxistisch-links spreekt, voordat de sa menstelling van de nieuwe regering offi cieel bekend is gemaakt, reeds van een zwenking naar rechts, en voorspelt op korte termijn krachtmetingen op het gebied van arbeids- en loonkwesties. In Jeruzalem wordt erop gewezen dat voor de laatste pendeldienst van Kissin ger in het Midden-Oosten al in principe overeenstemming bestond over de nieuwste punten van het Egyptisch-Is- raelische akkoord. Israel is dan ook voorstander van een voorlopig voorzich tig en in het geheim peilen van poten tiële punten van overeenstemming tus sen Syrië en Israel. Al eerder hadden Israëlische functio narissen erop gewezen dat Israel er belang bij heeft de onderhandelingen met Syrië pas te beginnen als het Egyp- tisch-Israelisch akkoord geheel rond is. Hiervooi zijn twee redenen. Allereerst wil men zeker- zijn van het akkoord met Egypte^ zodat een eventueel mislukken van de besprekingen met Syrië niet kunnen leiden tot een Egyptische weige ring het akkoord alsnog te bevestigen. Bovendien staat Israel op het standpunt dat de onderhandelingstaktiek met Syrië eenzelfde zal moeten zijn als met Egyp te. AMSTERDAM (ANP). - De justitie in Amsterdam zal vooralsnog niet optreden tegen de graficus-schilder Aat Veldhoen uit de hoofdstad en de uitgever van het Amsterdamse studentenweekblad Prop ria Cures, dat in zijn nummer van 6 september een tekening van de graficus publiceerde waarop ondermeer de ko ningin voorkomt. Pas drie weken geleden nog leidden stakingen van zowel linkse als rechtse spoorwegbonden tot chaotische toestan den, waarbij zeker twee ^mensen het leven verloren en talrijke reizigers wer den gewond bij gevechten om een plaats te krijgen in de sporadisch rijdende treinen. Gedurende de nieuwe staking rijden de internationale treinen niet verder dan de grensstations. Op enkele korte afstan den zullen busdiensten worden georgani seerd. Na de spoorwegstaking leggen vrijdag de postbeambten het werk voor een etmaal neer. Daarna volgen de ambtena ren van de ministeries, het onderwijzend personeel en mogelijk ook de werkne mers van de luchthavens. JERUZALEM. De Israëlische rege ring neemt een afwachtende houding in ten aanzien van het gebeuren in de Arabische wereld. Over het algemeen bestaat er begrip voor de moeilijke situ atie waarin Egypte zich bevindt, en onthoudt men zich van commentaar op de huidige conflicten tussen Egypte en de Palestijnen. Op de uitspraken van de Egyptische minister van buitenlandse za ken Fahmi dat de Verenigde Staten zich hadden verplicht Israel te dwingen zich van een deel van de Golanhoogten terug te trekken, volgde slechts een ontkenning. ROME (DPA) In Italië is gistera vond bij de spoorwegen een 24-uursta- king begonnen, waarmee de betrokken bonden druk op de regering willen uit oefenen met het oog op de komende cao-onderhandeiingen. William Craig bood zijn ontslag aan als leider van de Vanguard partij toen de Raad van de Verenigde Unionisten van Ulster zijn coalitievoorstel met overweldigende meerderheid afwees. Dat ontslag heeft hij inmiddels weer ingetrokken, maar de ontmoeting met onder meer dominee Paisley, leider van de Democratische Unie, leverde niette min geen resultaat op Nu de pogingen om de Spanjaarden tevreden te stellen met een „zijdelingse band” met de NAVO zijn mislukt, en het Amerikaanse Congres zeker geen formeel verdrag met Franco’s Spanje wil sluiten, hebben de Amerikaanse on derhandelaars weinig armslag meer. Volgens de laatste inlichtingen vraagt Spanje nu de sluiting van de lucht- machtbases in Spanje (nabij Sevilla, Ma drid en Zaragoza) plus wapenleveranties ter waarde van 1,5 tot 2 miljard dollar. Alleen de atoomduikbotenbasis Rota na bij Cadiz (die daar allesbehalve populair is) zou nog overblijven. Dit zou het Pentagon de langste militaire startbaan in Europa ontnemen (nabij Madrid, on der andere gebruikt voor tankvliegtuigen die tijdens de laatste oorlog in het Midden-Oosten de Amerikaanse lucht brug naar Israël mogelijk maakten), plus het oefenterrein nabij Zaragoza ROME (DPA). Een door tienduizend mensen bewoonde wijk van de Italiaan se stad Tortona, in de provincie Pie- mont, staat sinds gisteren vroeg blank door een overstroming van de rivier de Ossona. In 1630 had Nederland niet minder dan 500 haringbuizen, in de vaart, waar van er 270 in Enkhuizen en 200 in Rotterdam thuishoorden. Haring was eeuwenlang het belangrijkste volksvoed- sel: „Vier, vijf haringen per persoon per dag was een normale portie in vele gezinnen, terwijl in het leger op voorstel van prins Maurits haring de eerste plaats bij de voeding van de soldaten innam”. Maar na 1630 begon de aardap pel de haring te verdringen. Er wordt nu, in 1975, gesproken over een quote ring van de haring, die al net zo zeld zaam dreigt te worden als de tong en de schol. Ook in de zestiende eeuw wemel de het al van de voorschriften en veror deningen. De vissers moesten een eed afleggen, waren verplicht al hun gevan gen haring naar Holland te brengen, het haring pakken was streng gereglemen teerd evenals het haringkaken (de ha- ringkaaksters op Skanoer werden per kaak betaald, ze verzwaarden de ton wel eens met een steen om meer te verdie nen, maar als dat gemerkt werd, werd de schuldige nog voor zonsondergang opgehangen, want Ordnung musz sein), en op 11 september 1563 werd vastge steld dat haringvissers hun netten niet voor St. Jansdag (24 juni) mochten uit werpen, en daarna volgden er nog aller lei data die bepalend waren voor de steden en landen waarheen de haring moest worden vervoerd. Zo ging haring die tussen 24 augustus en 17 september gevangen was naar Keulen en verder Duitsland in, en haring gevangen na 14 september was in hoofdzaak bestemd voor Rouen en andere Franse steden. In een communiqué van het Frente Unido Revolucionario een recent sa mengesteld front van zes marxistisch- leninistisch bewegingen en revolutionai re brigades wordt gesteld dat de nieu we regering geen vertegenwóordigers van de volksmacht telt, en daarom niet het vertrouwen van de arbeidersbevol king heeft. Het opvallende herstel van Franco’s gezondheid maakte het ook zinloos voor Kissinger om de onderhandelingen nog verder te rekken in afwachting van politieke ontwikkelingen in Spanje: hij zal wel degelijk een regeling moeten treffen met de generalissimo wiens In een paginagrote advertentie heeft Telefunken enige grote uitvindingen in de loop der eeuwen gememoreerd, uit mondend in het PAL-kleurensysteem dat door Telefunken wordt gebruikt. Een van die belangrijke uitvindingen was het haringkaken. Gezegd wordt dat de Zeeuw Willem Beukelsz van Biervliet destijds met een slimme handomdraai het haringkaken bedacht: het inwendig reinigen en vervolgens conserveren van de vis in pekel. snel mogelijk onderhandelingen met Sy rië begint. Dit zou Egypte uit het huidi ge isolement kunnen halen. Vooral de Syrische Baath-partij ageert tegen het Egyptisch-Israelisch akkoord. De Syrische president Assad heeft zich tot nu toe min of meer op de vlakte gehouden. Op deze wijze houdt Assad de optie tot onderhandelingen open. Sadat trok gisteravond in zijn speech voor de socialistische partij dan ook voornamelijk van leer tegen de Syrische Baath-partij. Zo beschuldigde hij deze partij ervan niet de interne politieke problemen op te lossen, maar zich slechts bezig te houden met aanvallen op Egypte. Ook waarschuwde hij de Palestijnen. dat ze door Syrië slechts voor nationale doeleinden worden ge bruikt, en dat Syrië misbruikt wordt door de Sovjet-Unie. BEIROET (AFP, Reuter) Gistera vond zijn weer hevige gevechten uitge broken in de buitenwijken van Beiroet terwijl legeneenheden een kordon ron dom de Libanese hoofdstad hebben ge legd. De gevechten zouden het hevigst zijn in de wijk Ain Remmaneh, waar veel christelijke falangisten wonen en waar in april van dit jaar de eerste gevechten uitbraken. Dat lijkt een hoge prijs voor de Ame rikanen, die er ook aan herinneren hoe belangrijk de enorme Amerikaanse in vesteringen voor de Spaanse economie zijn (Spaanse economisten antwoorden daarop dat de Amerikanen hier meer winst uit hun dollars slepen dan waar dan ook en dat zij zich verder zeer onvriendelijk gedragen tegenover de Spaanse economie die steeds meer in voert uit de VS en daar wegens douane- muren steeds minder kan kwijtraken). I**;:; Inier I van man de :t in erlid ndse te I

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 3