Papoea-Nieuw Guinea onafhankelijk Explosies bij uitzending Uri Geiler VS eisen Zweden stapt uit Folteraars als wilde songfestival dieren naar hun kooi Netspanning op 230 volt Miljoenennota onder druk van economische nood Perscommentaar Bevriidingsfront Eritrea stelt 11 'n Goeie kop koffie beter met Buisman. Weloverwogen vernieling Nachtwacht KAMPERMAN L 4 SEPTEMBER DINSDAG 1 6 19 7 5 BINNEN- EN BUITENLAND D REGERING WERKT SAMEN MET „LINKS” EN MET PALESTIJNEN (Van onze redacteur in Beiroet) Stroom telefoontjes in Griekenland over nasleep proces VOORSTEL: Oniroepen beperken eigen reclame E Ministers af getreden Zuid-Afrika boycot in Argentinië opening VN-assemblee zomerkorting van 10% Conventionele wijsheid Sublieme bontcouture bij Kamperman in Haarlem! Afremming BONTSPECIALISTEN fi 7 Andere politiek Overstag Langzaam Voldoening „GEEN OPWELLING” Vijftien jaar voor moord op bankloper Kodde Minder actieven De Nederlandse dagbladpers is over het algemeen van mening dat de Miljoenennota een stuk is dat onder druk van de economische nood is samengesteld. Hieronder hebben wij een keuze weergegeven uit de com mentaren. Overtroffen DE STOETERIJ VAN DE UILENBOOM” Ondoorzichtig Anarchie in Tripoli *1 (Van onze RTV-redactie) (Van onze redacteur in Athene) (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) o o*-, tf b ECONOMISCH inflatie U bent van harte welkom! UTRECHTS En dat, terwijl zij nog geen houvast NIEUWSBLAD het blad een aanslag zowel op het leef- peil als op het leefpatroon. De secretaris-generaal van de IEC, mr. C. J. Stanford, sprak de hoop uit dat deze aanbeveling zal worden gesteund, zodat in de komende maanden de plan nen hiervoor kunnen worden uitgewerkt. „Mogelijk is dan rond 1980 een universe le netspanning in de wereld haalbaar, hetgeen zeker voor de consument kos tenbesparend zal zijn”, aldus Stanford. Bij de IEC zijn 42 landen aangesloten waar circa 80 percent van de wereldbe volking woont. Deze landen nemen 95 percent van de wereld-elektriciteitspro- duktie voor hun rekening. De nieuwe bontmode van Kamperman belooft ook dit jaar weer een modieus hoogtepunt te worden. Maar voor wij u deze modellen presenteren geven wij op onze bestaande collectie een Wagenweg 11 Haarlem Tel. 31 20 86 100 meter van Houtplein, parkeren voor de deur! in 1976 moeten wenste aanwakkering moet worden betaald. Zweden organiseerde het festival van dit jaar dat in de lente plaats had. Vorig jaar behaalde het de eerste prijs met de groep Abba. DE HAAGSCHE COURANT schrijft: Zijlstra heeft onlangs in Washington ge zegd, dat wij beter eerst de inflatie konden bestrijden en dan de werkloos- Gisteravond deed premier Karameh na een twee uur durende kabinetsvergade ring een beroep op alle Libanezen de gevechten te staken. De minister van binnenlandse zaken, Camille Chamoen. verklaarde dat de regering besloten had strenge maatregelen te nemen om de straatgevechten in de Chijah- en Ain Ail-Rammanehwijken in Beiroet te be ëindigen. Zonodig zou het Libanese leger vandaag ook in de Libanese hoofdstad ingeschakeld worden. HILVERSUM. (ANP) De zeven om roepen zijn vrijwillig overeengekomen het gebruik van zendtijd voor eigen reclame te beperken. Per radiozenddag en televisieavond mag elke omroep niet meer dan twee minuten aan leden- of abonnementwerving doen. Op overtre ding staat een boete van 200 per se conde. Eventueel betaalde boetegelden gaan eenmaal per jaar naar een charita tief doel. HILVERSUM. Om de stroom te lefoontjes na de uitzending van de Israëlische magiër Uri Geiler af te dammen, heeft de KRO maandagavond tegen half twaalf alle telefoonlijnen afgesloten. Er hadden toen ongeveer 2000 mensen opgebeld om een onthut sende lawine van vreemde voorvallen te melden. heid, omdat zonder het eerste het twee de tot falen was gedoemd. Het merkt op: De Australische marine heeft, vanoch tend in alle vroegte met een eresaluut van 101 schoten de onafhankelijkheid van Papoea-Nieuw Guinea ingeluid. In het Hubert Murray-stadion in Port Mo resby, waar de plechtigheid platasvond, onstond daarna een uitbarsting van vreugde. Over de regenmaker, die de plechtigheid zou verstoren door het water met bakken uit de hemel te laten vallen, was vanochtend niets naders vernomen. DE WAARHEID schrijft onder de titel „Andere politiek nodig”, dat de regerings- plannen geen werkelijke bestrijding van de crisis inhouden. Het komt neer op aanpassing aan de crisis via bezuini gingen. lastenverzwaring voor de bevol king en bevoordeling van de grote on dernemers. DEN HAAG. (ANP) Op de veertig ste algemene vergadering van de Inter nationale Elektrotechnische Commissie (IEC) die vandaag in' Den Haag is be gonnen, wordt een voorstel in stemming gebracht om de netspanning over de gehele wereld te normaliseren tot 230 volt. Op het ogenblik is het voltage in ons land nog 220. een publiek geheim dat de betreffende oud-officieren aldaar nog over zoveel gezag beschikten, dat ze voor zichzelf een herenleventje afdwongen; iets wat nu stellig ten einde is. Tijdens het trans port schreeuwden ze dat minister van defensie Averof hun had beloofd dat ze in Boyati mochten blijven. ongehoord groot ongedekt begrotingste kort van meer dan tien miljard. Het ECONOMISCH DAGBLAD schrijft dat het erop lijkt dat de rege ring overstag is gegaan, en dat zij nu eindelijk inziet dat het bedrijfsleven meer financiële ruimte nodig heeft. De regering wil althans met haar beleid volgend jaar de voorwaarden scheppen tot herstel van de rendementen. Zeer verontrustend is echter dat de koerswijziging niet het gevolg is van een weloverwogen beleid, maar dat, de rege ring als het ware door de nood gedwon gen reageert- Maar de vrees wordt geuit dat bij de minstens drie folterprocessen die nog moeten volgen, de „lagere organen” min der vlot met bekennen zullen zijn nu blijkt dat dit nog meer schaadt dan baat. Na de uitspraak beet de echtgenote van Theofiloyannakos (zelf advocate) hem (Petrou) honend toe: „Net goed”. De conclusie van HET VRIJE VOLK uit troonrede en miljoenennota is dat het kabinet-Den Uyl onverdroten op weg is naar een nieuwe maatschappij, „maar het gaat wel langzaam”. Het besluit is genomen uit ontevre denheid over de slechte kwaliteit van de in de laatste jaren gebrachte songs en omdat het commerciële element teveel is gaan overheersen. BUENOS AIRES. (AFP) In Argen tinië zijn gisteravond de ministers van binnenlandse zaken en defensie, kolonel Vicente Damasco en Jorge Garrido, af getreden en meteen opgevolgd door An gel Federico Robledo op binnenlandse zaken en Tomas Vottero op defensie. Linkse politieke kringen in Beiroet hebben zich tijdelijk aan de kant van de regering gesteld. De gevechten hebben STOCKHOLM (AFP). Zweden neemt niet- meer deel aan het internatio nale songfestival, zo heeft de directie van de Zweedse radio- en televisie- organisatie maandag bekendgemaakt. heeft waar het gaat om de door haar verlangde immateriële zaken, zoals ver dere democratisering van het bedrijfsle ven en een vinger in de pap bij investe ringsbeslissingen. Het lijkt erop alsof de regering met deze aan de uitgavenkant wel zeer uitbundige begroting in een nu-of-nooit-sfeer alles op alles zet om de economie weer op een hoger toerental te krijgen- Maar het zit er dik in dat voor dit alleszins wenselijke re sultaat de prijs van een hoogst onge- Er waren honderden gevallen bij van plotseling weer op gang gekomen klokken, wekkers en horloges. Maar er werden ook ernstiger en bedenke lijker voorvallen gemeld zoals een uit elkaar geklapte tv en een explode rende wasmachine. De KRO zal deze gevallen nader bekijken, maar het uitkeren van een schadevergoeding wordt niet overwogen. Eén van de verbazingwekkendste meldingen kwam van een mevrouw wier poes plots twee hoektanden ver loren zou hebben tijdens de uitzen ding. Geiler verricht zijn telepathi sche daden volgens zijn zeggen door zich diep te concentreren en hetzelfde van de tv-kijkers te vragen. niet meer als inzet ideologische geschil punten, maar zijn uitgelopen op een regelrechte confessionele strijd. Linkse progressieven en socialisten helpen nu mee de godsdienstoorlog onder controle te krijgen. Palestijnse commandoleiders en in het bijzonder, Jhsser Arafat, leider van de PLO, hebben een ander motief om hun goede diensten aan te bieden. De interne situatie in Libanon verhindert de Pales tij nen al hun aandacht te schenken aan de confrontatie met Israel en de nieuwe situatie in het Midden-Oosten die ont staan is als gevolg van het Sinaï-ak- koord tussen Egypte en Israel. In een botsing tussen het Libanese leger en een gewapende bende werden dertien personen, voornamelijk aanhan gers van de Tripoli-leider Faroek Al- Moekaddam, gedood. Onmiddellijk daar op barstte de hel in Tripoli los. Gewa pende lieden trokken de straat op, vielen het stadhuis aan, bezetten een aantal politieposten en namen een groot aantal leden van de veiligheidspolitie gevangen. Vanaf één uur vannacht begonnen deze lieden met nieuwe beschietingen van het christendorp Zghorta. Faroek Al-Moekaddam, rivaal van zijn stadsge noot premier Rashied Karameh, richtte in 1969 een revolutionaire groep op de „24 Oktober”-beweging. Hij staat o.a. een totaal nieuw staatsbestel in Libanon voor en actieve militaire steun aan de Palestijnse revolutie. AMSTERDAM (ANP). In tegenstel ling tot zijn verklaring van zondag liep de 38-jarige afgekeurde leraar uit Bloe- tnendaal al geruime tijd rond met het plan „iets groots te beschadigen, dat wereldnieuws zou moeten zijn en waar door hij de aandacht voor zijn spirituele ideeën zou verkrijgen.” Het was dus geen plotselinge ingeving, aldus de poli tie. Hij 'had bij dit plan al terstond aan de Nachtwacht gedacht. Dit idee begon za terdag vaste gestalte te krijgen. Óveri gens gelooft de politie niet dat er ooit een duidelijk motief voor de vernieling zal worden vastgesteld, gezien de geeste lijke toestand van de dader. Naar ge meld is hij verpleegd geweest in de psychiatrische inrichting te Santpoort. Het achterwege laten van loonsverho ging bij de aanvang van de cao’s leidt tot een onduldbare achteruitgang in het besteedbaar inkomen van de werkne mers. Door het toegeven aan hun eisen zullen de ondernemers echter alleen maar worden aangemoedigd tot nog bru taler optreden. De drastische verhoging van de motorrijtuigenbelasting noemt Maar van dit kabinet is een dergelijke koele opstelling niet te verlangen. Inter nationaal wordt trouwens van landen met een overschot op de betalingsbalans en daar behoren wij bij het te gendeel geëist. Het is moeilijk de rege ring hard te vallen, omdat zij doet, wat in en buiten ons land algemeen als de conventionele wijsheid wordt beschouwd Maar Den Uyl en Duisenberg geven er blijk van te weten, dat het niet de laatste wijsheid is. Zij zeggen ernaar te streven de stijging van overheidsuitga ven en sociale voorzieningen te beperken tot één percent van het nationaal inko men, dat zelf met 3 3/4 percent moet toenemen. Dit betekent dat zij zich ten doel stellen het aandeel van deze zaken in het nationaal inkomen te verlagen. Te weinig wellicht. Maar voor een zich links noemend kabinet toch een dappere erkenning. ROTTERDAM (ANP). De recht bank in Rotterdam heeft vandaag twee inwoners van de Maasstad veroordeeld tot vijftien jaar gevangenisstraf elk. we gens moord op de 64-jarige Rotterdamse bankloper Jacob Kodde Veertien dagen geleden had de officier van justitie te gen beide verdachten, 27 en 42 jaar, twintig jaar gevangenis geëist. „Nog nooit hebben zo weinig Neder landers zo veel moeten opbrengen voor zo veel mensen in Nederland en de wereld. Dit zou de LEEUWARDER COURANT als motto boven de Troonre de van 1975 willen zetten. Het aantal niet-actieven in de samen leving, zoals werklozen, zieken en be jaarden stijgt en de stroom Surinamers naar ons land zwelt aan. Een slinkend percentage actieven moet de dekking waarborgen van meer sociale voorzie ningen en een record-begroting van meer dan 70 miljard, waarvan weer drie miljard extra tegen de werkloosheid en één miljard meer voor hulp aan de arme landen. De Troonrede roept op tot solidariteit van de sterken met de zwak ken. Maar zal het aangekondigde rege ringsbeleid toch niet resulteren in ver zwakking van de sterken en vermeerde ring der zwakken? Wat het kabinet aankondig! in Miljoe nennota en Troonrede van dit jaar is een poging, de beleidsdoeleinden voor een belangrijk deel uit te voeren en toch een zekere beperking op te leggen aan de stijging van de uitgaven. Er is wel enige afremming: bij Defensie, Volks huisvesting, Onderwijs, en Verkeer en Waterstaat maar de vraag is, of het voldoende zal zijn. Want er blijft een Alles goed en wel, zo zegt de publieke opinie, maar waarom heeft die andere dienstplichtige, Michael Petrou - die vanaf het begin alles heeft bekend en voor wie de officier van justitie en ook sommige getuigen zoveel waardering hadden - zes jaar gekregen, twee maal zoveel als geëist? De reden kan alleen zijn, dat hij nóg harder sloeg dan de anderen, en vooral ook: militair hogeren. NEW YORK. (Reuter) Zuid-Afrika zou vandaag de openingsbijeenkomst van de dertigste zitting van de algemene vergadering van de Verenigde Naties niet bijwonen en zal de resterende bij eenkomsten ook boycotten, als in de houding van de Verenigde Naties jegens Zuid-Afrika geen grondige verandering komt, zo verklaarde gisteravond de Zuidafrikaanse permanente vertegen woordiger bij de VN, Roelof F. Botha. Botha zei nogmaals dat de kwestie van Zuid-Afrika’s opzegging van *het lid maatschap van de Verenigde Naties „ernstig” door zijn regering werd bestu deerd. Toen afgelopen winter Theofiloyanna kos werd gearresteerd, ging dat ook met enorm kabaal gepaard. Vergeefs riep hij toen zijn soldaten van de militaire poli tie te hulp. Maar wel kregen we kort daarop de mislukte putschpoging van officieren die met hem sympathiseer den BEIROET. Terwijl zware ont ploffingen de ruiten laten rinke len, probeert de Libanese regering in samenwerking met linkse partij en en Palestijnse commandoleiders de orde in Beiroet te herstellen. De situatie in de noordelijke haven plaats Tripoli is vrij hopeloos. Daar heersen rebellie en anarchie. In het jaar 1980 zullen aldus mi nister Duisenberg de gezamenlijke uitgaven het feestelijk bedrag van 100 miljard genaderd zijn. Omdat de werke lijkheid, zo schrijft HET BINNENHOF, ramingen altijd overtreft, zal 1980 wel het historische jaar worden waarin dit bedrag overschreden wordt, terwijl men niet eens erg oud behoeft te zijn om nog het jaar te weten, waarin Nederland de tien miljard „vierde”. Welk perspectief Duisenberg of zijn opvolger de natie dan moet schetsen, ligt helemaal in de schoot van een onzekere toekomst. Want één van de kenmerken in de miljardennota voor 1976 is juist het gevoel van groeiende onzekerheid. Niet zo zeer de onzekerheid hoe het heel forse tekort voor dat jaar gedekt moet worden, maar onzekerheid omtrent wat op middellange termijn nog te wachten staat. ATHENE. Als wilde beesten, brie send en tierend, nauwelijks aangekleed, zo zijn de vier zwaarst gestrafte Griekse folteraars overgebracht van de militaire gevangenis Boyati naar de burgerlijke Korydallos bij Athene, waar ze werden verwezen naar de vleugel die tijdens de dictatuur gebruikt werd voor de com munistische gevangenen. Een woordvoerder van het in Beiroet gevestigde ELF-PLF deelde voorts mee dat de Ethiopische regering de Eritrese „vrijheidsstrijders”, die volgens het front in Addis Abeba gevangen zitten, moet vrijlaten. Tenslotte moeten de Verenigde Staten hun militaire hulp aan Ethiopië stopzetten. Het is niet, duidelijk of de voorwaar den ook gelden voor de zes Ethiopiërs die tegelijk met de Amerikanen zijn ontvoerd. De twee Amerikanen, die afgelopen juli door het front zijn ontvoerd, zijn volgens de woordvoerder meegenomen om inlichtingen te verkrijgen „over de rol van de Ethiopische militaire regeer ders tegen de revolutie van het volk”. Het front beschikt nu over „belangrijke en ernstige gegevens over de rol die de basis speelt tegen de revolutie van ons volk, het Arabische volk en de Afri kaanse bevrijdingsbewegingen”. Er is een duidelijke verontschuldiging, de vette jaren zijn voorbij, de magere zijn begonnen. De werkloosheid, vorig jaar nog door ons een slagschaduw ge noemd is inmiddels een donkere wolk geworden. De welvaart stijgt minder snel dan in voorgaande jaren. Op een, ook voor hem, onverwachte manier krijgt Den Uyl toch nog gelijk: de oude tijden keren niet weerom. De snelle groei is uit de economie. Waarschijnlijk definitief. De werkloosheid blijft om vangrijk- Waarschijnlijk lange tijd. Nie mand weet het juiste antwoord. Rege ringen niet, economen niet, werkgevers niet, vakbonden niet. Verder merkt het blad op dat het dit jaar echter niet gaat om de Miljoenen nota, maar om de Troonrede. „Omdat daarin de plannen staan die het be staansrecht van het kabinet-Den Uyl moeten bewijzen.” De Grieken zien deze nasleep van het eerste folterproces (dat bijna een maand heeft geduurd) met voldoening. Maar ze zijn ook nog niet uitgepraat over een ander facet ervan: de vrijspraak van maar liefst 15 van de 31 verdachten: meer dan iemand had verwacht. Het waren bijna allemaal jonge dienstplich tigen, tegen wie de beschuldiging, vol gens de uitspraak, op „rechterlijke dwa ling” berustte: weliswaar ging het feit dat ze desbetreffende bevelen hadden opgevolgd terug op een „waan”, maar deze waan was juridisch geen reden tot veroordeling, aldus de militaire rechter. BEIROET (Reuter, UPI). Alle Amerikaanse militaire bases in de Ethio pische provincie Eritrea moeten worden gesloten en de Verenigde Staten moeten de gebieden die door Ethiopische rege ringstroepen met Amerikaanse wapens zijn gebombardeerd schadeloosstellen. Dit zijn twee van de vier voorwaarden die de Eritrese afscheidingsbeweging ELF-PLF (bevrijdingsfront voor Eritrea- volksbevrijdingsstrijdkrachten) gisteren heeft gesteld voor de vrijlating van de twee Amerikanen van het Amerikaanse communicatiecentrum „Kagnew” bij As mara, die vrijdag door guerrillastrijders zijn ontvoerd. Hoofss'raat 238, Santpoort Unieke (eiegenheid voor recepties, diners, k de buffetten, fondue- en barbecue-parties. Uw gastheer Jan G. Westerhovan Telefoon 0 23 - 37 67 41 HET PAROOL noemt de begroting 1976 een nogal ondoorzichtig miljarden- spel van geven en nemen dat in een enorme uitgavenstijging en een onge kend tekort uitmondt. Onzeker acht het blad vooral hoe het beleid zal aankomen bij de vakbeweging, die het praktisch met de nullijn zal doen. van de Dit moet vooral voor de bijkans pa thologische communistenhater Theofi loyannakos een zwaar gelag zijn. De gewoonlijk goed ingelichte krant Vradini meldt dat de vier weigerden zich voor het transport aan te kleden en hun spullen bijeen te pakken. Er moest een speciale troepeneenheid aan te pas ko men om hen weg te slepen en het vervoer te begeleiden. De hele operatie heeft vijf uur geduurd. De Korydallos-gevangenis is op zich zelf gerieflijker dan Boyati, maar het is B -*

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 4