J. G. Nelis Kijken van IJmuiden naar Haarlem Bromfietser tegen auto TV-opnamen in Vredevorstkerk Raadscommissie ploegde door nota wijkraden en bestuurscommissies Manifestatie t.b.v. politieke gevangenen in Zuid-Afrika Veel waardering voor W. Spruit bij zijn afscheid van de „VAK” een deskundig drukwerk- advies? drukkerij schmitz nv 11 REACTIES GEVRAAGD VAN INSTITUTEN EN BESTUREN EN BURGERIJ M. J. GORIS NIEUWE VOORZITTER Autodief aangehouden Gevonden voorwerpen MOEDER EN ZOON GEWOND BIJ AANRIJDING boekdruk foliedruk offset klein offset Inbraak in school 7 6 1 6 DINSDAG SEPTEMBER NIEUWS UIT STAD EN STREEK 19 7 5 Nieuw bedrijfskantoor Eskimo’s Detailhandel Oversteken Kunstverkoop met Bert van der Veer (ADVERTENTIE) leest geschoeid. tisdhe Fragmenten van viering en manifesta- wijkerstraatweg 160 velsen-noord zou graag willen weten hoe de buiten wacht er zelf allemaal over denkt. De organen die we nu allemaal genoemd hebben, hoe denken die daar zelf over? Of zijn zij tevreden met de zaken zoals die nu liggen”, ^prak de burgemeester. „Wij als college hebben de zorg dat nieuwe commissies bemand moeten wor den. Als u zegt dat we er een dozijn doctorandussen tegenaan mogen zetten, nou dan kan het misschien. Maar voor het huidige college is de limi’ voor wat de mogelijkheden betreft bereikt”, aldus de voorzitter- telefoon 02510-2 32 07 Burgemeester Reehorst vond dat men in Velsen de zaken niet moet „overorga niseren”. Met de komst van veel be stuurlijke commissies zag de voorzitter grote problemen voor raadsleden, amb tenaren en voor het college. „Maar ik De opbrengst van de collecten tijdens viering en manifestatie zijn bestemd voor het „Defence and Aid Fund”. De gelden worden gebruikt voor rechtsbij stand aan politieke gevangenen en voor hulp aan hun gezinnen. SSS<- IJMUIDEN. Dankzij de oplettend heid van twee jonge agenten van het Velser politiekorps is vannacht een auto dief aangehouden. De agenten zagen op het Pontplein een automobilist, die zich naai hun gevoel verdacht gedroeg. De auto werd voor controle aangehouden en daarbij bleek, dat de wagen in Alkmaar gestolen was. De bestuurder, een 22- jarige inwoner uit Bergen is ingesloten. De eigenaar van de auto had de wagen nog niet gemist. In overleg met dagelijks en algemeen bestuur werd de heer Spruit met alle daarbij behorende bijzondere rechten en tie worden opgenomen voor het program ma van Symbiose, dat wordt uitgezon den op 22 september. Met deze uitzending wil men de kijkers opwekken op 26 sep tember naar een manifestatie in de Koop mansbeurs in Amsterdam te gaan. Aan het programma in de Koopmansbeurs werken dezelfde dichters en musici mee als in Beverwijk. over de nota die nu ter discussie lag. Over het Orgaan voor de Detailhandel zei hij van mening te zijn dat het als orgaan niet zo functioneert. „Dat ligt misschien aan ons, maar er komt ook weinig uit het orgaan zelf. Van die kant kan je ook meer inbreng, bijvoor beeld door middel van nota’s ver wachten”, meende burgemeester Ree horst. Overigens droeg de vergadering maan dag eerder het karakter van een raads vergadering, dan van een commissiever gadering. (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. Een 23-jarige huis vrouw uit Santpoort is gistermiddag met haar zoontje in het Beverwijkse Rode Kruis Ziekenhuis opgenomen. Na afloop van een familiebezoek be steeg de vrouw haar bromfiets en reed de Noorderweg op. Nabij de vuurlinie keek zij achterom om haar familieleden nog even toe te zwaaien. Bij deze ma noeuvre kwam zij op de linkerweghelft terecht en botste tegen een passerende auto. De vrouw liep verwondingen op aan hoofd en knieën. Haar 3-jarig zoontje scheurde zijn lip en moest met een hersenschudding eveneens naar het zie kenhuis worden overgebracht. (Van een o»zer vefslaggeefsters) BEVERWIJK. Door vernieling van een ruit drongen inbrekers de LEA- school aan de Brink binnen. Een geld kistje met wat kleingeld, wat paperassen en een sleutelbos worden vermist. De aandacht wordt vooral gericht op de politieke gevangenen. Zuid-Afrikaan- se dichters declameren verzetspoëzie en Zuid-Afrikaanse musici brengen hun in heemse muziek ten gehore. Een ex-po- litieke gevangene zal informatie geven. Voor wat de wijkraden betreft ver wees hij ook naar de Stichting Samenle vingsopbouw (STISA). Daarvoor zag hij een duidelijke taak met betrekking tot het werk in de wijken liggen. En wat de provinciale herindeling betreft, meent burgemeester Reehorst dat het in het Presentator Hans van Willigenburg schijnt tot de positieve denkers over Gellers kunsten te behoren. Daar kan na dit live-programma wel eens verande ring in gekomen zijn. Uri Geiler toonde zich een onaangenaam mens, die Hans van Willigenburg voornamelijk de meest begrijpelijke Engelse teksten liet verta len. „Hij gelooft niet dat wij zo goed Engels begrijpen”, zei Hans tot de kij ker, in een onderonsje eigenlijk, waarop Uri Geiler weer begreep wat Hans had gezegd, even voor Hans niet begreep wat de gast met „control conditions” bedoel de. Ter sprake kwamen voorts nog een passende behuizing voor de afdeling Vel- sen-Noord van de Algemene Bond van Bejaarden en de vrij onoverzichtelijke, gevaarlijke situatie, die is ontstaan door de wijzigingen van de sportcomplexen Rooswij k en Koningsveld ten aanzien van het oversteken van de Breedband- Deze bijeenkomst luidt een landelijke actie in die een jaar zal duren. De doel stelling sluit aan op enkele resoluties van de Verenigde Naties. In deze reso luties wordt aangedrongen op onmiddel lijke vrijlating van alle politieke ge vangenen in Zuid-Afrika, actieve steun aan de vrijheidssteun, politieke isolering van het apartheidsregime en opheffing van de apartheid als internationale mis daad. De FBI hield dapper stand, en ook Wibo (we hebben weer een achttal on derwerpen voor u) van de Linde weer stond de geheimzinnige krachten van Uri Geiler. En de Ramblers zijn natuur lijk al helemaal niet kapot te krijgen. Al vijftig maal heeft de TROS-radio onder de titel „Rondje Amsterdam” een nostalgisch programma rond de Ram blers ’74 uitgezonden: Uit puur plichts besef heb ik daar zaterdagochtend naar geluisterd; een hele opoffering, want op het concurrerende kanaal is tegen die tijd de VARA actief met Z.I., een pro gramma dat best onderscheiden had mo gen worden met de zilveren reis-micro- foon of zo. Uit handen van secretaris B. Wellink ontvangt Wim Spruit een oorkonde van het ere-lidmaatschap, terwijl links de nieuwe voorzitter M. J. Goris toekijkt. Door de expansieve ontwikkeling van de afdelingen bagger- en grondwerken; wegenbouw, pijpleidingen en heibedrijf; beton- en utilisutiebouw; projectontwik keling en transportbedrijf, is in IJmui den ruimtegebrek ontstaan. Verder acht de directie concentratie van enkele bij kantoren op één punt van belang. Het terrein en de opstallen van de voormalige Haarlemse Schaapsbouw in de Waarderpolder in Haarlem behoren al vele jaren in eigendom aan de ven nootschap en huisvesten reeds een deel van het bedrijf. Op dit terrein, aan de Waarderweg, zal een nieuw bedrijfskan toor worden opgericht. Dit kantoor zal uit 3 gelijke blokken bestaan; een totale inhoud hebben van 19.535 m3 en 4.463 m2 beslaan. De kantoorruimten zullen ten dele als zogenoemde kantoortuin worden ingericht. Ook de B.V. Hofman in Haarlem, die eigenaresse is van een belangrijke vloot baggermaterieel en 100 pet. dochter is van J. G. Nelis en Zn. IJmuiden B.V., zal in het nieuwe bedrijfskantoor wor den ondergebracht. De bouwkosten zul len ongeveer 4.000.000,- bedragen; met de bouw zal zo spoedig mogelijk een aanvang worden gemaakt. Eind 1976 zal deze voltooid zijn en zullen 150 mede werkers hier dagelijks werkzaam ziin. IJMUIDEN. Op de hoek Saturnus- straat-Eenhoornstraat is maandagavond om half zeven een ongeval gebeurd, waarbij een 70-jarige bromfietser zijn rechterschouder heeft gekneusd. De man gaf volgens de politie geen voorrang aan een 29-jarige automobilist en reed tegen de achterzijde van de auto. De auto werd licht beschadigd en de bromfiets mankeerde niets. Tot verdriet van Hans van Willigen burg ging de grote gast niet in op een voortreffelijke suggestie. Uri Geiler kan ook videobanden uitwissen, en het leek de KRO-presentator een aardige gedach te de TROS op het andere net een storing te bezorgen. Ik kan, dank zij een tweede tv-toestel dat het beeld van Ne derland 2 weergaf, (een apparaat waar mee ik, hoewel dat mijn grootste wens was, de Duitse televisiezenders nog steeds niet kan ontvangen) meedelen dat de TROS niet gedupeerd werd. Hij keerde zich tegen een bestuurlijke commissie voor de Detailhandel en meende voorts dat samenwerkingscholen het onderwijs in het algemeen ten goede zal komen. Een vermoeiend programma. Ik had snel een kapotte bandrecorder van de zolder gehaald, die enige maanden gele den om onverklaarbare redenen de geest had gegeven en nu, dat blijkt eenvoudi ger te begrijpen, nog steeds kapot is. Een geruïneerde wekker begon zowaar al tijdens het NOS-journaal te lopen, maar zweeg onmiddellijk toen de heer Geiler op het televisiescherm verscheen. Het zal de unieke Hollandse tegenkracht zijn waar het Israëlische fenomeen nogal last van had. De meeste horloges liepen even, en stopten dan weer. Dat is stof voor die afwezige geleerden, waar Uri Geiler het maar steeds over had. Hilariteit veroorzaakde de C.P.N.-er met een opmerking over de boekenkeuze van de Openbare Bibliotheek. Kruisman: „Wanneer ik daar een boek zie dat heet „De Eskimo’s en hun vervoermiddelen' en het gaat over pornografie als ik het doorkijk, dan klopt er iets niet”. De Amsterdamse kunstenaars Jan Koperdraat, Toos Koedam en Herman Yesenbaart zorgen voor de aankleding van de kerkruimte. Bovendien wordt er een kunstverkoop gehouden. Wel werden tijdens de vergadering van maandagavond door de raadsleden in de commissie al enige voorstellen ingebracht. Ook werd kritiek geuit op sommige voorstellen. Zo keerde het C.D-A. zich fel tegen het instellen van samenwerkingsschollen. „In het openbaar wil ik aankondigen dat wij dit fel zullen bestrijden”, kondigde fractieleider H. de Boer vastberaden aan. Over wijk- en dorpsraden luidde de C.D.A.-mening dat de betrokkenheid van de burgers uit de eigen wijk dient te komen Als hét instituut dat in de wijken zou kunnen opereren noemde De Boer de politieke partij. De financiële middelen zouden daarvoor echter ontbreken, zodat hij pleitte voor het vinden voor een oplos sing daarvoor. Ook andere fractieleiders, zoals die van Progressief Velsen, waren vóór een grotere inbreng van de politieke partijen in de verschillende gemeentewijken. Burgemeester drs. J. Reehorst, voorzitter van de commissie, zei daarover aan het eind van de avond: „Het is wel zaak dat de politieke partijen dan aangeven in welke zin en welke vorm zij willen gaan werken in de wijken. Er zal dus een concrete adviesaanvraag moeten komen, wil een partij voor financiële steun van de gemeente in aanmerking komen”. IJMUIDEN-HAARLEM. Het Aannemingsbedrijf J. G. Nelis en Zonen IJmuiden B.V. in IJmuiden zal binnen afzienbare tijd haar hoofdvestiging ver plaatsen naar Haarlem. Besloten werd tot een integratie van bedrijfsactivitei ten. J. G. Nelis en Zn., met een bedrijfsbe- stand van ongeveer 750 medewerkers en een omzet van rond f 80.000.000,- per jaar, werd ruim 40 jaar geleden in Haarlem opgericht. In 1956 werd de onderneming naar IJmuiden verplaatst. IJMOND. In de viering van de Kritische Gemeente IJmond, die op za terdagavond 20 september om 19.15 uur begint in de Vredevorstkerk aan de Be verwijkse Laan der Nederlanden staat het thema „Gerechtigheid en recht” cen traal. Aandacht wordt besteed aan de situatie in Zuid-Afrika. Na de viering om 21 uur begint in de Vredevorstkerk een manifestatie, die een landelijke actie inluidt. In ver band daarmee maakt een filmploeg op namen voor het TV-programma Sym biose. Gerrit den Braber bleek de presenta tor van „Rondje Amsterdam”. Hij vroeg aan een jongetje „hoe oud ben je?”. „Zeven”, zei het kereltje, en toen volgde luid applaus uit de zaal. Dat was er in de tv-versie weer uitgehaald, maar het is natuurlijk wel typerend voor zo’n programma. Ik ben dol op de Ramblers. „Wie is Loesje, wie is toch dat snoesje”, het is een vraag die mij al jaren door het hoofd speelt. Ik ben zo dol op de Ramblers, dat ik> bedroefd word bij de aanblik van deze in modern zomerkos- tuum gestoken heren, en dat ik over heiligschennis ga spreken als Ben Cra mer erbij gesleept wordt. En niet te vergeten Marjol Flore, die altijd hoofd zakelijk Frans heeft gezongen, zodat lang verborgen bleef dat zij geen teksten uit haar hoofd kan leren. Naast wethouder M. Roessingh van Sport en Culturele Zaken waren ook G. J. Kwakkel, ambtenaai' van Jeugdzaken in Velsen, alsmede H. J. van der Linden van „Stisa” en René van Esschoten, staflid van „De Mei” bij dit afscheid aanwezig. komende half jaar wel duidelijk zal worden wat de regering met de provin cies zal gaan doen en wat de gemeenten dan als zelfstandige besturen blijven voorstellen. C.D-A. en V.V.D. hielden een vurig pleidooi voor het Contactorgaan voor de Detailhandel om hiervoor te komen tot een zogenoemde functionele commissie. De P.v.d.A. toonde zich hierover afwij zend. Overigens bleek het C.D.A. eerder voorstander van commissies met louter adviserende bevoegdheden in plaats van bestuurlijke, omdat zij meent dat de taak van de raadscommissies anders wel eens zou kunnen worden uitgehold. Suggesties van de V.V.D. ten aanzien van bestuurlijke commissies waarin één of meer raadsleden zitting zouden ne men (functionele commissies) waren met name voor de bejaarden verzorgingste huizen, Contactorgaan voor de Detail handel, Midden- en kleinbedrijf en het Openbaar Onderwijs. Progressief Velsen noemde de Stichting Eigen Woningbezit als mogelijke kandidaat voor een be stuurlijke commissie- De C.P.N. toonde zich nogal sceptisch tegenover het instellen van wijkraden. Fractievoorzitter Th. Kruisman vreesde de komst van de 26 provincies en kop pelde, daaraan de angst dat er voor de raadsleden maar weinig werk zou over blijven, wanneer dat eens realiteit zou worden. Zelfs het delegeren van kleine bevoegdheden naar de wijken zelf vond hij dan overbodig. Hij meende te kun nen volstaan met actiegroepen zoals die zich tot nu toe tot de gemeente wenden. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. De Raadscommissie van bijstand voor Algemene Zaken heeft zich maandagavond in het stadhuis in een openbare vergadering uitgesproken over en verdiept in de discussienota over wijkraden en functionele bestuurscom missies. welke al weer geruime tijd gele den door het Velsense College van B. en W. werd uitgebracht. Het resultaat van deze openbare discussie waarbij de raadsleden door de nota ploegden was een oproep tot uitlokken van reacties van buitenaf, van de burgerij, van be staande instituten, bestuursvormen en wat dies meer zij. Daarom zal de com missie Algemene Zaken over enige tijd weer bijeenkomen om gewapend met de kennis van wat er buiten het stadhuis over wijkraden en functionele commis sies leeft, tot meer concrete suggesties en voorstellen te komen. Tenslotte deed de burgemeester de commissie de toezegging dat hij met het midden- en kleinbedrijf zal gaan praten weg voor bezoekers aan deze complexen. Dit zal onder de aandacht worden ge bracht van de betrokken autoriteiten evenals een gewenste vaste oversteek plaats bij de Breesaperhof naar het zogenoemde tunneltje van Duinvliet- straat naar De Gilden. Vooral voor be jaarden vond men dit van groot belang. Nu het dorpshuis „De Meerpaal” in Velsen-Noord als ontmoetingscentrum on losse schroeven is gekomen, zal het gemeentebestuur hierover worden bena derd teneinde deze recreatiemogelijkheid vooral ten aanzien van de bejaardenso ciëteit mogelijk veilig te kunnen stellen. Wethouder H. van der Werff staat open voor suggesties in verband met de vol gend jaar te houden KWF-kermis, die met meer aan de Wijkerstraatweg kan plaatsvinden De volkstuindersverenigirig „Wijker- oog” blijkt ook behoefte te hebben zich aan te sluiten bij de VAK. Tussen de FBI en 50 x Hartje Am sterdam riep de TROS de tv-kijkers op binnenkort de Anna’s Hoeve bij Hilver sum te bezoeken en daar een uitzending van het radioprogramma „Steiger b” bij te wonen. Een tv-kijker is nog geen radioluisteraar, maar toevallig heb ik juist zaterdagmiddag naar „Steiger b” geluisterd, en ik kan u een tocht naar de Anna’s Hoeve van harte aanbevelen als u getroffen wordt door grappen als: „Mamma, ik weet nu alles van veilig verkeer”; „Zo, fijn, jongetje, dan heb je zeker verkeersles gehad”; „nee, mamma, seksuele voorlichting”. Leuk? Dan volgt hier nóg een grap uit „Steiger b”: „Heeft u een paar oude schoenen voor me?; „hoezo? Zijn die van u niet oud ge noeg?”. bevoegdheden in de VAK en gelijktijdi ge overhandiging van een fraaie oorkon de alsmede een prachtige balpen met inscriptie en bloemen het erelidmaat schap van de stichting aangeboden. Voor zijn bijzondere activiteiten beloonde de Velser Gemeenschap de heer Spruit met het embleem van de VG. Voorzitter M. J. Goris vond het funda ment waarop de VAK was opgebouwd door bouwmeester Spruit een degelijk stuk werk en hoopte met alle VAK- leden de stichting nog breder uit te bouwen tot een volwaardig instrument van sociale en culturele werkzaamheid voor de bevolking van Velsen-Noord. Voorts worden er informatiestands inge richt door de anti-apartheidsbeweging in Nederland, de Boycot-Outspan-actie en andere. Nederland is ontregeld. Duizenden theelepeltjes moeten vandaag krom in de koffiekopjes staan. Menigeen zal uren te laat op het werk zijn gekomen, omdat de autosleuteltjes niet meer pasten. Hor logemakers zullen zich, brodeloos gewor den, bij de arbeidsbureaus in hebben laten schrijven. Uri Geller was op de KRO-televisie. De belangrijkste reden voor zijn verschijning onthulde hij zelf. Uri Geiler heeft een boek geschreven, en wij moeten dat allemaal kopen, als er na de vervanging van al het door de heer Geiler verbogen bestek nog een spaarcentje over is dan. Wethouder Roessingh uitte zijn grote waardering namens het gemeentebestuur voor de in korte tijd opgebouwde buurt- activiteiten waarin de VAK een zeer belangrijke rol heeft gespeeld. Hij hoop te desondanks dat toch nog een gesprek kon plaatsvinden tussen de contactcom missie Velsen-Noord van de Velser Ge meenschap en de VAK, welke de activi teiten van de contactcommissie in feite heeft overgenomen. De heer Roessingh meende dat het voor voorzitter Spruit moeilijk was geweest het orgaan van de VAK tot leven te brengen. Hartelijk dankte hij de heer Spruit namens het gemeentebestuur voor zijn verdiensten. Secretaris Wellink liet in zijn jaar verslag duidelijk blijken dat de VAK in Velsen-Noord een noodzakelijkheid was geworden en dat volgend jaar veel meer activiteiten de aandacht zullen vragen, waartoe met het Velsense bureau Jeugd zaken, het onderwijs en de Velser Ge meenschap al contacten zijn gelegd. Penningmeester J. H. Huis in ’t Veld kon het dit jaar financieel nog redden dank zij bedrijfssubsidies aan de VAK. VELSEN-NOORD. De „Velsen- noordse Aktiviteiten Kommissie” (VAK), die op 22 april 1975 bij notariële acte haar stichtingsvorm kreeg en maandag avond in buurtcentrum „De Mei” haar tweede jaarvergadering hield, kan sedert gisteravond al bogen op een erelid. Voor de vertegenwoordigers van de aangeslo ten verenigingen bij de VAK was het geen verrassing maar wel voor de heer Wim A. Spruit, staflid van „De Mei”, die wegens zijn grote verdiensten als mede oprichter, gespreksleider, coördinator en voorzitter in de afgelopen twee jaar het erelidmaatschap kreeg bij zijn afscheid als voorzitter. Een belangrijk moment was het voor de VAK dat de heer M. J. Goris. die als adviseur van de stichting fungeerde, nu als nieuwe voorzitter van de VAK werd geïnstalleerd. Uitvoerig behandelde se cretaris Wellink bij het afscheid van de heer Spruit als voorzitter diens grote verdiensten voor de opbouw van de stichting tot een organisatie op democra- VELSEN. Bij de Velsense politie zijn weer de volgende voorwerpen als gevon den aangegeven: etui met vier kleine sleutels, ring met vier sleutels, etui met drie sleutels en geld, etui met drie autosleutels, ring roet drie sleutels, au- tosleutelring met vier sleutels, ring met vijf sleutels, voordeursleutel, damesvest, kettinkje, kinder jack, bankbiljet, zwem broek. herdershond met halsketting, rij- wieltas met regenjas, sterrebeeld, enve lop met briefpapier, bloesje, voetpomp, hondje, damespolshorloge, mesje in etui, hond. Inlichtingen over deze voorwerpen kunnen dagelijks worden verkregen op het hoofdbureau van politie in Velsen, waar zij elke dinsdag en vrijdag van 16.30 tot 17.30 uur eventueel zullen wor den afgegeven.

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 7