GEDEPUTEERDE VAN DIS: Twintig miljoen voor nieuwe Bijlmerroute Geen spreekuur Provincie: ijsbaan feföfevishal WD-voorzitter in Haarlem Miljoenen onjuist gebruikt door sociaal-psychiatrische diensten in Noord-Holland „Superstatenlid -Alkmaar handhaven Ijsselmeer onder Stadhuisbouw in Beroep aangenomen Haarlemse opzet veel simpeler ZIEKENFONDSRAAD VRAAGT OM OPHELDERING Vrouw verongelukt bevoegdheid van Noord-Holland Amsterdam krijgt steun van GS Kort IJmondnieuws w, 9 DINSDAG 1 6 SEPTEMBER 19 7 5 NIEUWS UIT STAD EN STREEK Haarlemmer olie Diertunnels IN HEEMSKERK Geen fraude Voorzitter bedankt A Knelpunten ■i V - Voorzichtig zijn met drastische (Van een onzer verslaggevers) maatregelen tegen autoverkeer (Van een onzer verslaggevers (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggevers) (Van een medewerker) (Van een onzer verslaggevers) inmiddels P. J. SCHIPPERUS ,Van onze stadsredactie) er ook nog intercitytreinen rijden naar Haarlem. (Van een onzer verslaggevers) Wanneer de Landelijke Ziekenfonds raad mocht besluiten het niet bij de claim te laten over 1972 maar ertoe over gaat ook de over 1973, 74 en 75 onrecht matig uitbetaalde gelden terug te vorde ren, dan ontstaat er een gat van 2,5 miljoen gulden. De gemeenten in Noord- Holland, uitgezonderd Haarlem en Am sterdam (waar de gemeenten eigen dien sten hebben), zullen dan voor het tekort moeten opdraaien. HEEMSKERK. Maandagmiddag half twee is op de kruising Baandert- Maerelaan de 62-jarige mevrouw F. Bonnema-Wassenaar uit Heemskerk om het leven gekomen. Het slachtoffer reed op de fiets over de Maerelaan in de richting van het centrum en verleende op de kruising geen voorrang aan een bus van de NZH. Ze botste tegen de bus en was op slag dood. •Inmiddels is van de zijde van de SPD van de stichting meegedeeld, dat het vertrek van voorzitter Schipperus moet worden aangeduid als een poging een man, die probeert verbeteringen aan te brengen in de organisatiestructuur van de stichting, uit te rangeren. VELSEN-NOORD. Bij de politie is aangifte gedaan van diefstal van een 240 uit een portemonnee. De eigenaar van het geld had dit zondag bij zich in zijn jasje op het sportpark Rooswijk. Hij had zijn jasje weggehangen en toen hij het weer mee wilde nemen bleek het geld verdwenen. Over het openbaar vervoer zei de heer Machielsen nog, dat hierin geen Haar lemmer Olie voor alle verkeersproble men gezien mag worden. „We zijn tech nisch en financieel niet in staat het openbaar vervoer de functie van de auto over te laten nemen. In ’74 kostte de dekking van de tekorten al een kwart miljard. Die lijn is niet ongelimiteerd door te trekken”. De heer Geuzebroek (PvdA) verklaar de dat het niet om de beperking van het autobezit mag gaan maar wel om het stimuleren van een selectief gebruik. In het noorden van de provincie is de auto vrijwel onmisbaar vond hij, terwijl in de verstedelijkte gebieden best meer van het openbaar vervoer gebruik gemaakt zou kunnen worden. Hij informeerde ook naar het provinciaal fietspadenplan. In 1976 kan clat worden verwacht. IJMUIDEN. De predikant bij de Christelijk Gereformeerde Kerk in IJ- muiden ds. R. van Beek heeft het beroep aangenomen dat in Baam op hem is uitgebracht. HAARLEM. Door instemming te betuigen met de provinciale nota ver- keers- en vervoersbeleid hebben provin ciale staten gisteren de uitgangspunten vastgesteld voor de komende jaren. Te gelijkertijd werd een prioriteitenlijst van aan te leggen wegen goedgekeurd. Gede puteerde Van Dis vatte de bedoeling van de beleidsvoornemens samen door het credo, een evenwicht te willen bevorde ren tussen enerzijds het openbaar ver voer, dat nog een te geringe rol speelt, en anderzijds het autoverkeer. Hij stelde dat men erg voorzichtig moet zijn met maatregelen om de kosten van het auto rijden drastisch op te voeren, nu de auto ook voor de lage inkomensgroepen be reikbaar is geworden. De ontvangen vergoedingen zijn vol gens de Ziekenfondsraad in de boeken niet terug te vinden als baten. Daarmee wil men uitdrukkelijk niet hebben ge zegd, dat er sprake zou zijn van fraude. De extra baten zouden worden gebruikt om andere activiteiten van de stichting te financieren, met name zouden ze dienen om de tekorten van de schooi en beroepskeuzebegeleiding op te van gen. De cliënten die bijdragen betalen zijn geen particulieren maar in hoofd zaak gemeenten (bijvoorbeeld de school artsendiensten), die mensen doorverwij zen naar de stichting. De psychologen van de stichting doen mee aan alle werkvormen en het wordt erg moeilijk gevonden om precies aan te geven waar jeugd- en schoolpsychologie ophoudt en jeugdpsychiatrie begint. In zijn beantwoording betoogde de heer Van Dis dat de personenauto een belangrijke plaats in de samenleving zal blijven innemen en dat dus ook in de toekomst knelpunten opgeheven zullen moeten worden, door verbetering van kruispunten en aanleg van nieuwe we gen, met name naar de overloopkérnen. Als de leefbaarheid van steden en dor pen wordt aangetast, zijn rondwegen nodig, zoals in Hcofddorp. Meer aan dacht verdient volgens de heer Van Dis de combinatie van auto en bus of trein door het projecteren van parkeerterrei nen bij stations. Hij zegde toe met rijkswaterstaat contact op te zullen ne- HAARLEM. Gedeputeerde Laan heeft provinciale staten maandag meege deeld dat GS Alkmaar niet de verplich ting heeft opgelegd de onroerend goed- belasting te verhogen om dekkingsmid- delen te vinden voor de tekorten van de inmiddels failliet verklaarde kunstijs baan in de kaasstad. De provincie heeft zich destijds verbonden aan een subsidie van in totaal één miljoen voor de Alk- maarse ijsbaan. De heer Laan zegde op vragen van de heer Knukkel (CPN) toe dat de provincie zich aan haar verplich ting wil houden, als de staten zo welwil lend zijn daar medewerking aan te ver lenen. „Want we zien niets liever dan dat de ijsbaan blijft bestaan”. men over de wenselijkheid van meer aansluitingen op riikswegen en beloofde met Gelderland contact op te nemen over de beveiligde oversteek voor dieren. Gedeputeerde Van der Knoop liet nog weten dat aan een aantal voorwaarden voldaan zal moeten worden om te ko men tot een proces van integratie van wonen, werken en recreëren. Er moet ruimte zijn voor de verschillende onder delen, en bovendie' moet de schaal van bijvoorbeeld de werkgelegenheid niet te groot zijn. Het heeft weinig zin de Hoogovens over te planten naar nieuwe bevolkingsconcentraties. Over de inte gratie van woon-werkfactoren zei gede puteerde IJff, dat een half uur reistijd nog acceptabel wordt geacht, en dus kan voor de woonstad Purmerend Am sterdam als werkgebied blijven gelden. HAARLEM. Mr. F. J. Kranenburg, commissaris der koningin in Noord-Hol land, deelde de staten maandag mee dat gedeputeerde staten het riik hebben ver zocht alsnog gelden beschikbaar te stel len voor de start van de stadhuisbouw in Amsterdam, en de financiering van het miljoenenproject blijvend mogelijk te maken. Daarmee hebben GS zich achter B. en W. van Amsterdam ge plaatst, dat aan de bel trok toen bleek dat het nieuwe stadhuis niet in aanmer king zou komen voor een bijdrage uit de werkloosheddsbestrijdingsfondsen, omdat de toekomstige financiering niet verze kerd is. BEVERWIJK. De Landelijke Zie kenfondsraad heeft het bestuur van de stichting voor geestelijke volksgezond heid in Noord-Holland om opheldering gevraagd over de besteding van de voor de sociaal-psychiatrische diensten be stemde gelden uit de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten. Psychiaters en medewerkers van de SPD hebben er inmiddels in een brief aan minister-presi dent Den Uyl op aangedrongen, dat er een onderzoek komt naar het vermeende onjuiste gebruik van deze gelden. Het zou hier gaan om een bedrag van onge veer 2,5 miljoengulden. De Zieken fondsraad stelt, dat dit bedrag ten on rechte door de stichting is uitbetaald aan medewerkers. Inmiddels heeft P. J. Schipperus uit Beverwijk zijn functie als voorziiter van het bestuur en de algemene raad van de stichting voor geestelijke volksgezond heid neergelegd, omdat „er geen over eenstemming over de benadering van de binnen de stichting zich opdringende be leidsvragen mogelijk bleek”. De heer Schipperus zegt hierover: „Ik heb geprobeerd het bestuur op zijn verantwoordelijkheid te wijzen en meegedeeld dat dit niet langer zo door kon gaan, maar men wil niet luisteren.” De heer Schipperus is samen met de secretaris van de Landelijke Zieken fondsraad, L. Marselis, vanaf zijn benoe ming op 1 februari 1974 tot voorzitter bezig geweest met het uitdiepen van de ingewikkelde materie. Volgens hem is het „tekort” van 2,5 miljoen ontstaan, doordat de medewerkers van de stich ting binnen de door de AWBZ ter be schikking gestelde tijd andere werk zaamheden verrichtten en daar al of niet door de stichting voor werden be taald. Daardoor raakten andere afdelin gen binnen de stichting in financiële moeilijkheden en werden zij beperkt in hun activiteiten. De heer Knukkel zei dat het personeel van de Alkmaarse ijsbaan asociaal is behandeld, en dat een slecht beleid op drt pe ’sonc?’ is afgewenteld T' 5 ónie d gemeentebestuur van ALptnanr de belangen van het personeel én de De hulpverlening door de SPD-en, waarvan er twaalf zijn in Noord-Hol land, wordt sinds 1971 geheel via de AWBZ gefinancierd. De accountants dienst van de Ziekenfondsraad heeft bij de controle van de jaarstukken over 1972 vastgesteld, dat medewerkers die tot het personeel van de SPD’en beho- Het nut van de uitgangspuntennota werd gerelativeerd door de heer Ma chielsen (VVD), die betoogde dat het werk in feite ongeveer een jaar te vroeg is verricht. „Er wordt nu wel krachtige taal gesproken over de bevordering van het openbaar vervoer maar we zijn in dat opzicht volledig afhankelijk van wat het rijk doet” Rijksbegroting, het meer jarenplan personenvervoer en de verste- delijkingsnota zullen een nieuw licht op de verkeerszaken werpen, en de Noord- hollandse nota zal dus later bij gesteld moeten worden. De heer Machielsen drong aan op matigheid bij het terugdringen van de auto. De bevolking heeft heel duidelijke verlangens op dit punt, merkte hij op. Een beetje paternalistisch vond hij het beleidsuitgangspunt dat het wonen, werken en recreëren geïntegreerd zou moeten gebeuren. Hij wilde niet voorge schreven zien dat bijvoorbeeld de Am sterdammers naar recreatiegebied het Twiske worden verwezen, als behorend tot de eigen regio. Gedeputeerde Van Dis betoogde in antwoord daarop dat het beslist niet zo zal zijn dat er bordjes komen dat Amsterdammers niet meer naar Zandvoort mogen, en in de eigen omgeving moeten blijven, en het college had naar zijn opvatting bepaald geen paternalistische bedoelingen. Door een Twiske en Spaamwoude worden wel de keuzemogelijkheden dicht bij huis ver groot. Geen spreekuur. Loco-burgemees-- ter en wethouder ir. J. Camfferman van Beverwijk houdt woensdag 17 september geen spreekuur. Onderwijszaken. De openbare ver gadering van de raadscommissie voor onderwijs en culturele zaken in de ge meente Beverwijk wordt gehouden op dinsdag 23 september, vanaf acht uur, in het Stadskantoor. Op de agenda staat naast een aantal onderwijsvoorstellen een bespreking van het subsidieverzoek van de Stichting Theater Beverwijk in oprichting. al in 1985 zullen zijn met name tegen rijksweg 6 leven nogal wat bezwaren drongen verschillende statenleden erop aan de termijn van overname van het onderhoud te bepalen op het moment waarop in elk geval een van beide rijkswegen daadwerkelijk gereed is als vervangende route. Als het rijk af zou zien van de aanleg van de rijkswegen zou er alle aanleiding zijn het onder houd definitief in rijkshanden te laten. Gedeputeerde Van Dis beloofde opnieuw met het rijk in onderhandeling te zullen treden als er een nieuwe situatie ont staat. Met enkele statenleden hoopte hij dat de Gaasperdammerweg de noodzaak van de doortrekking van rijksweg 6 overbodig zal maken, met name omdat er moeilijke kruisingen met Het Gein en het Naardermeer te wachten staan, maar hij geloofde dat deze rijksweg er op den duur toch wel zal komen. ijsbaan veilig zou stellen. Gedeputeerde Laan merkte op dat de provincie niet wil treden in de verantwoordelijkheden van stichtingsbestuur, gemeentebestuur en de curator in het faillissement. Hij onderstreepte nogmaals dat de ijsbaan in elk geval in een grote behoefte voorziet. Vorig jaar waren er 210.000 bezoekers. Waarop CPN-statenlid Aarts te berde bracht, dat daarvan de helft uit Zuid- Kennemerland afkomstig is. PvdA-sta- tenlid De Vries voelde uit welke hoek de wind begon te waaien en bracht even in herinnering dat Zuid-Kennemerland een eigen ijsbaan aan het opzetten is. Hij wilde die niet 'de dupe laten worden van het Alkmaarse echec. Voorzitter De Korte van de Stichting Kunstijsbaan Zuid-Kennemerland vond het, in een reactie tegenover ons, ook niet zinvol consequenties te trekken uit het faillissement van „Alkmaar”. De plannen voor de ijsbaan aan de Klever ig ‘n '.riem liggen klaar, en het v...caien is nu op de uitspraak van de gemeentebesturen, die voor de dekking van de exploitatietekorten zullen moeten inspringen, en op het gewestbestuur, dat in deze een coördinerende taak vervult. Hij vond dat het plan van Haarlem niet te vergelijken is met de Alkmaarse baan. „Wij maken alleen een stuk ijs. Alk maar heeft in een „Schenkroes” een internationaal schaatscentrum voor ogen gehad. Een opzet die gezien het bevol- kingspotentieel rend Alkmaar veel te groot was. Dat heb ik altijd al voor speld. We hebben er geen behoefte aan slachtoffer te worden van de statussym bolen elders,” aldus de heer De Korte, die meent dat de bevolking in de Haar lemse regio niet gedwongen kan worden naar Alkmaar te gaan. Mevrouw mr. Th. F. W. Janssens-Quant (PPR), zus van het Haarlemse PvdA- raadslid mr. L. H. M. Quant, mag zich sinds maandag „superstatenlid” noemen. Ze werd na de vergadering van provinciale staten uitgeroepen tot het meest populaire statenlid door de provinciejournalisten, die zich sinds kort hebben verenigd in de club „Dreef United”. Voorzitter Nico van der Maat, die het woord voerde namens de leden van het persclubje, legde onze provinciale volksvertegenwoordigers uit dat het de bedoeling is jaarlijks een soortgelijke onderscheiding toe te kennen. Het staten lid dat in de ogen van de provinciale pers het best „over het voetlicht” komt wordt getooid met een kleurig rozet met daarin de vermelding „superstatenlid’’Van de gekozen statenster wordt verwacht dat hij of zij de eretekenen steeds duidelijk zicht baar zal dragen, op straffe van eventueel verminderde aandacht van perszijde voor zijn of haar optreden. Dreef United is bij de verkiezing geadviseerd door de provin ciale voorlichters, die als leden zonder stemrecht in de club zijn opgenomen. Eer volle vermelding kregen de nummers twee, drie en vier te weten gedeputeerde W. van der Knoop (PvdA), drs. R. de Wit (PvdA) en mr. J. E. Goudsmit (VVD). On de foto: mevrouw Janssens-Quant uit Monnickendam krijgt de persrozet en een fle drank aangeboden van Nico van der Maat. De weg zal mede dienen ter ontlasting van de smalle provinciale weg die nu via Ouderkerk en door de Bijlmer de verbinding vormt tussen Amstelveen en Diemen. In het vervolg zal het verkeer via riJksweg 6 naar rijksweg 2 (Amster- dam-Utrecht) door kunnen rijden, om vervolgens via de Gaasperdammerweg rijksweg 1 (Amsterdam-Hoevelaken) te bereiken. Het rijk wil het onderhoud van de weg, in de aanlegkosten waarvan Am sterdam 25 percent en het rijk de reste rende 50 percent bijdraagt, in 1985 over dragen aan de provincie, omdat dan rijkswegen gereed zouden zijn die de tijdelijke functie van de Gaasperdam merweg kunnen overnemen. Dat zijn rijksweg 10 (ring om Amsterdam) en de doörtrekking van rijksweg 6 (van rijks weg 2 tot Zuid-Flevoland). Omdat geenszins vaststaat dat die rijkswegen er zijn er al een aantal gesneuveld, met als gevolg dat buslijnen onderuit gehaald werden. Als er te weinig aansluitingen zijn, zijn de rijkswegen gewoon niet bruikbaar meer voor een grote groep verkeersdeelnemers, stelde hij. De heer Van Dis deelde die mening en wees op het regionale belang van rijkswegen. De heer Achterstraat noemde de wegbe- planting langs provinciale wegen nog „te armetierig” en vroeg daar extra aan dacht aan te besteden. Gedeputeerde Van Dis, die opmerkte dat hij zelf een kwartier te laat in de statenvergadering was verschenen door een verkeersopstopping kreeg van de heer Geuzebroek als lesje te horen dat IJMUIDEN. AAN DE MAANDAG- MARKT WERD AANGEVOERD: 16450 kg tong; 153 kisten tarbot en griet; 1749 kisten kabeljauw; 9 kisten koolvis; 368 kisten schelvis; 2761 kisten wijting; 2279 kisten schol; 128 kisten schar; 138 kisten haring; 62 kisten ma kreel en 128 kisten diversen. PRIJZEN IN GULDENS: Zalm 12,52 19.54; tarbot 15,22 12,48; grote tong 13,23 12,35; groot- middel tong 12,19 11,39; kleinmiddel tong 10,27 8,70; tong een 9,12 7,81; tong twee 6,82 6,40; alles per 1 kgééé Per 40 kg: tarbot 462 160; griet 246 101; kabeljauw een 180 156; ka beljauw twee 184 146; kabeljauw drie 152 112; kabeljauw vier 140 104; kabeljauw vijf 68 32; koolvis twee 75; koolvis vier 90 67; schelvis een en twee 152 102; schelvis drie 56; schel vis vier 55 32 schol een 114 80; schol twee 106 92: schol drie 108 78; schol vier 78 61; wijting drie 39 27; haring een 45; makreel twee 20,80 18,40; schar 57 26. DE BESOMMINGEN WAREN: KW 4 9.900; KW 11 33.100, KW 22 26.900, KW 24 24 900, KW 25 26.400, KW 45 39.100, KW 55 17.900, KW 88 22.800, KW 105 11.700, KW 113 10.200, KW 149 24.700, KW 150 28.900, KW 152 14.000, KW 167 3.100, KW 174 10.200, KW 185 19.600, KW 187 20 000, KW 189 25.400, KW 213 12.400, KW'214 21.200, KW 221 21.700, KW 226 26 700, SCH 256 23.500, VL 73 300. VL 121 22.800, VL 131 18.100, WR 32 3.100, WR 45 5.500, WR 57 26.200, IJM 20 11.100, IJM 44 47.300. DEN HELDER. Doordat er alle dagen van een behoorlijke aanvoer sprake is geweest kan voor alle betrokkenen van een goede visweek worden gesproken. Het accent lag hierbij weer op de vrij dag en zaterdag, waarbij zowel de vang sten, als de prijzen, de besommingen en de omzet alle reden tot tevredenheid hebben gegeven. Met een overigens nogal variabele ge middelde tongprijs kon toch duidelijk worden geconstateerd dat er ook van een verhoging van de gemiddelde kilo prijs sprake is geweest. Dit moge blijken uit het feit dat bijvoorbeeld zaterdag zevenendertig kotters aan de markt wa ren, met een gezamenlijke aanvoer van 53.606 kilogram tong en 54.700 kilogram schol, waarvoor in totaal 708.000 werd besomd. Hiervan konden dertien schepen meer dan 25.000 en vijf schepen meer dan 30.000 incasseren. De hoogste besommer was dan ook de kotter met 36.400 voor een aanvoer van onder meer 3100 kilogram tong (gemiddelde prijs 9,45) en 1370 kilo gram schol. Wel waren over het alge meen de dalende scholaanvoeren vast te stellen, zeker bij de grotere kotters, terwijl daarentegen over de gehele linie weer goede tongvangsten konden worden genoteerd. HAARLEM. De provincie Noord- Holland zal de beschikking krijgen over het bestuur van een flink deel van het niet ingepolderde deel van het Ijssel meer, als de indeling van het water langs officiële weg zijn beslag gekregen zal hebben. Provinciale staten verklaar den zich maandag akkoord met de grens die in overleg is vastgesteld tussen de provincies Noord-Holland, Friesland en Overijssel. ren, toch een vergoeding vragen voor de hulpverlening aan hun cliënten. Voor 1972 zou het daarbij gaan om een be drag van een half miljoen, waarvoor de Ziekenfondsraad inmiddels een claim heeft ingediend. HAARLEM. Provinciale staten hebben zich maandag akkoord verklaard met een bijdrage van provinciezijde van 20 miljoen in de kosten van aanleg van de Gaasperdammerweg, die een ver binding tot stand moet brengen tussen de rijkswegen 1 en 2 langs de zuidkant van de Bijlmermeer. De bedoeling is dat de weg, waarvan de kosten op 80 mil joen zijn geraamd, in 1980 in gebruik genomen wordt. In het komende jaar is het begin van de werkzaameheden ge pland. HEEMSKERK. Burgemeester H. Nielen van Heemskerk is woensdag ver hinderd zijn wekelijkse spreekuur te houden. Kritiek op de Nederlandse Spoorwe gen had mr. Reus (CDA) in verband met het achterblijven op de behoefte aan nieuwe haltes. De stations die er komen worden doorgaans veel te laat gebouwd, was zijn ervaring Mr. Reus kwam ook op voor de dieren, die het slachtoffer worden van het snelverkeer. Noord-Hol land zou naai zijn mening een voorbeeld kunnen nemen aan Gelderland, waar zelfs tunneltjes worden gebouwd voor een veilige oversteek van beschermde diersoorten. Zijn fractiegenoot drs. Achterstraat brak een lans voor meer aansluitingen op rijkswegen. In de Haarlemmermeer HAARLEM. De Statencentrale Haarlem-Velsen van de VVD houdt op zaterdag 23 september om kwart over acht een bijeenkomst in hotel Lion d’Or, Kruisweg 36 in Haarlem. Spreker is de voorzitter van de partij, mr. F. Korthals Altes. De grens komt vanaf de Afsluitdijk naar het zuidoosten te lopen, ongeveer in het midden van het Ijsselmeer tussen Friesland en Noord-Holland. De conse quentie van de indeling zal onder meer zijn dat de provincie in de toekomst bevoegd wordt invloed uit te oefenen op het al dan niet toestaan van gas- of oliewinning. De commissaris der koningin in Noord-Holland, mr. F. J. Kranenburg, zei dat er in het verleden wel eens problemen gerezen zijn doordat het Ijs selmeer bestuurlijk niet was ingedeeld Toen het bevroren was ontstond er druk autoverkeer, dat geen enkele instantie regelde, en toen een wagen door het ijs zakte was dat toch wel een handicap. Friesland heeft inmiddels bij de Kroon de officiële procedure tot provin ciale indeling van het Usselmeer aan hangig gemaakt. ■g" -z'

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 9