Voorstellen commissie Pronk aanvaard Beladingsgraad KLM weer lager Regionaal of lokaal Marokkanen opgelicht consumentenspreekuur MM» GELD door Haags reisbureau Gasverbruik Deskundigen van OPEC vergaderen Wilde actie krijgt landelijk karakter Staking in Britse staalindustrie Win’n prijs Oplossing voor zgn. Treinen rijden weer in Italië steeg minder AOW-plus-vraagstuk Batavier moet gesaneerd Boek fr reis Algemene Bank Nederland Advies SER-commissie aan minister: Extra reductie ziekenfondspremie Visserijgesprek Algemene Bank Nederland 1 7 SEPTEMBER 1975 WOENSDAG ECONOMIE 6 I Verhoging olieprijs Een totaal-pakket van zorgvuldig geselek teerde aandelen met een evenwichtige internationale spreiding. Dat maakt dat u met het Amro- Pierson Fund een risiko-spreiding verwerft, waaraan een fundamentele lange termijn visie ten grondslag ligt. Als u voor uw wintervakantie gaat boeken bij de ABN, profiteert u van meer dan alleen de uitgebreide keuzemogelijkheden. Er is namelijk ook hog een kans op een plezierige financiële meevaller. Als u op wintervakantie gaat, kunt u ’t best boeken bij de ABN. Want dan kunt u tot 1 november a.s. meedoen aan een gemakkelijke prijsvraag met twintigduizend gulden aan geldprijzen. Wie weet, maakt u zo uw vakantie ’n flink stuk goedkoper! 17 V 'w Arme landen krijgen een groter aandeel in ’s werelds rijkdom ABN l.M (ADVERTENTIE) IS.OO 5.74 amro-pierson fund nodig, (ADVERTENTIE) ABN (Van onze redacteur in Londen Rudolf Bakker) 1,90 ;,so ;e)ende leiding indaire slijk te i, t.a.v. erdam. 50 .00 90 .00 risen >6,10 ichten bij be- zaam- udget- WENEN (ANP). Economische des kundigen van de landen die zijn aange sloten bij de OPEC (organisatie van olie- exporterende landen) zijn gisteren in Wenen bijeengekomen om een voorstel uit te werken over verhoging van de olieprijs. Dit voorstel zal worden voorge legd aan de vergadering van de minis ters van oliezaken van de OPEC, die op 24 september in Wenen begint. gaande hebben gehouden, zeggen nu dat ze de nieuwe ovens juist veel gevaarlij ker vinden. Ze eisen daarom een aan zienlijke loonsverhoging. De onrust in1 de staalfabrieken komt op het slechtst denkbare moment. Deze zomer werd bekend dat de staalindustrie vijf miljoen pond per week aan het verliezen is. Vergaande projecten om de veelal griezelig i ouderwetse bedrijven te saneren, liepen gedeeltelijk dood op ver zet van de bonden. De automobielfabrieken van Ford en British Leyland hebben gisteren aange- kondigd dat ze met onmiddellijke ingang staalorders in het buitenland hebben ge plaatst, om hun produktie niet in gevaar te brengen. De Britse regering is er ech ter meer bij gebaat zoveel mogelijk te exporteren, in plaats van te importeren. ’,10 7,00 2,62 5,47 6,48 101,00 35,00 7,40 2,54 58,75 97,50 58,75 46,25 42,50 14,40 4,38 7,15 68,00 13,25 sc tie uten rsen r dil imer ex- groep loofd- :n wij 2,72 5,77 6,78 104,00 38,50 9,40 2,64 61,75 100,50 61,75 49,25 45,5rf 14,70 4,68 8,40 71,00 15,75 2,00 8,30e ,00b 48,00 51,50 9,50 17.00 5,70 2,00 46,50 64,00 43,50a 19,00 L00.50 172,00 4,10 16,00 18,00 100,00a •4,50 235,00 21,40 62,00 70,00 78.50 10,00 13,50 ),80 8.50 16,50 2,00 30,00 9,00 7,00 2,00 00,50 \00 t,70 3,60 0,80 2,90 ,00 6,00 ,90 ,10 ,80 ,00 ,50 ,50 ,50 12,50b 1,20 1,50 1,80 ,00 ,50 0,50 8,50 ROME (ANP) Gisteravond acht uur zjjfi in Italië de treinen weer gaan rijden na een landelijke personeelsstaking van een dag. De 220.000 stakers, aangesloten bjj do drie grote vakcentrales, eisen een loons verhoging van om en nabij de 108 gulden per maand. De stakingsactie is in Noord-ttalië voor 100 percent effectief geweest. Dat was ook zo voor Rome en omstreken, maar in het zuiden was de situatie anders. Daar zou de actie maar voor 50 percent effect hebben gesorteerd omdat hier autonome vakorganisaties van doorgaans neo-fas- cistische inslag werkzaam zijn. LONDEN. Een wilde staking in een staalfabriek in Wales is bezig zich over het gehele land uit te breiden. Als voor zondag de problemen van de stakende werkers in de hoogovens in de staalfa briek niet zijn opgelost, zal de vakbond zich officieel achter de staking stellen. Voorts is besloten aan gehuwde be jaarden in de vrijwillige ziekenfonds verzekering met 70 percent van de loon grens van de verplichte ziekenfondsver zekering, eveneens een reductie te verle nen voor zover de door het ziekenfonds vastgestelde premie meer bedraagt dan 155 resp. 180 per maand. De kosten van deze maatregel worden voor 1976 geraamd op 28,7 mln, welk bedrag het rijk voor de helft betaalt, mits de zie kenfondsraad uit de algemene kas van de verplichte ziekenfondsverzekering de andere helft beschikbaar stelt. Gisteren werd bekend dat als gevolg daarvan vrijdag 3500 andere werkers in het bedrijf geen werk meer zullen heb ben. Als de staking officieel wordt en gedurende dte maand oktober aanhoudt, zullen in november alle 9000 man, die in Llanwern werken, op straat komen te staan. De staking heeft zich intussen ook tot andere plaatsen in het Verenigd Konink rijk uitgebreid. De laatste staking in de hoogovens vond in 1971 plaats. Daarbij kwamen 27.000 arbeiders zonder werk te zitten. In feite ligt het probleem dieper. De arbeidsverhoudingen in Llanwern zijn nooit al te goed geweest. Alleen al in 1973 werd het werk er dertig keer neergelegd. De schade voor het bedrijf bedroeg toen ongeveer elf miljoen pond- sterling. Op het ogenblik staken 800 hoogoven-personeelsleden in Llanwern. Een staking als deze heeft een typisch Engelse kleur. Daar is de afschuw voor het nieuwe, wat in vele gevallen tot onrust leidt wanneer nieuwe machines of procedures in de industrie in dit land worden geïntroduceerd. Bovendien is er de gevaarlijke rivaliteit tussen de talloze vakbonden, waarvan de aanvoerders hun functies dienen te bewijzen In de staal industrie heeft men met niet minder dan 19 verschillende vakbonden te maken. van deze maatregel worden geraamd op zullen volledig door gedragen. Het totale gasverbruik beliep in 1974 41,1 miljard kubieke meter tegen 38,2 miljard in 1973. De toeleveringen via de gasdistributiebedrijven stegen van ruim 16,8 miljard naar ongeveer 17,9 miljard kubieke meter (plus 6,1 percent), terwijl de rechtstreekse leveringen van de Gas unie aan haar afnemers-grootverbrui- kers stegen met ongeveer 8,4 percent van 21,4 miljard naar 23,2 miljard ku bieke meter. De commissie hecht meer waarde aan het verder uitbouwen van de behartiging van de belangen van de consument via een proef" met spreekuren ivoor consu menten dan aan een objectieve klanten bemiddeling. Onder behartiging van be langen van consumenten verstaat de commissie dat een instantie die aan de lijk in 1978 op 0.75 percent van het bruto nationaal produkt zou worden gebracht. De Amerikaanse hulp bedraagt daar nu ongeveer een derde van. De „link” is al een oud strijdpunt tus sen de Verenigde Staten en de ontwik kelingslanden. De Europese Gemeenschap heeft geen voorbehoud gemaakt t.a.v. de resolutie. Ook van Duitse zijde wordt de resolutie volled' 4 gesteund. De Amerikanen hebben tenslotte ook voorbehoud gemaakt t.a.v. de term „de nieuwe internationale economische orde” in de inleiding van de resolutie. Zij wil len daarvan niet spreken. Minister Pronk, aldus een mededeling van de Nederlandse delegatie, vindt het bereikte resultaat zeer belangrijk omdat voor het eerst in de geschiedenis van de Verenigde Naties, ontwikkelingslanden en ontwikkelde landen op voet van een zekere gelijkheia hebben onderhandeld over wezenlijke en praktische vragen van economisch belang en ook tot over eenstemming zijn gekomen. Op het eerste gezicht, aldus de me ning yan minister Pronk, gaat het resul taat van de onderhandellngen niet erg ver. Aan de andere kant kan echter wor- Deze ovens zullen schoner en minder gevaarlijk zijn. Ze hebben het Britse staatsstaalbedrijf enorm veel geld ge kost. De mannen die de oude ovens NEW YORK (Reuter) De Algemene Vergadering van de Verenigde Naties heeft in de bijzondere plenaire zitting over economische wereldvraagstukken gisteren met algemene stemmen de com- 4 missievoorstellen aanvaard, die beogen de ontwikkelingslanden een groter aan deel te verschaffen in de rijkdom van de wereld. De voorstellen zyn neergelegd in een bijna twintig pagina’s lang docu ment, opgesteld door een commissie ad hoe onder voorzitterschap van de Ne derlandse minister van Ontwikkelings samenwerking F ronk. De commissie vestigt er in haar advies de aandacht op dat de consument een zwakke positie inneemt als een leveran cier van goederen of diensten niet tege moet wil komen aan een gerechtvaar digde klacht van die consument over het geleverde. In het huidige systeem van rechtspraak is het voor de consument vaak ondoenlijk zijn rechten tot gelding te brengen. Het totale vervoer nam in augustus toe met 4 pct. van 167,8 mln. tot 174,0 mln. tonkilometer en in de eerste vijf maanden daalde het met 2 pct. van 760,4 mln. tot 747,7 mln. tonkilometer. De produktie gaf in augustus eveneens een stijging met 4 pet. te zien van 287,0 mln. tot 299,0 mln. tonkilometer, waardoor de eerste vijf maanden een produktietoene- ming te zien gaven van 3 pct. van 1362,4 mln. tot 1401,1 mln. tonkilometer. - Op de lijndiensten verbeterde het pas sagiersvervoer in augustus met 7 pet. van 93,8 mln. tot 100,1 mln. tonkilometer en het chartervervoer met 6 pct. van 24.2 tot 25,6 mln. tonkilometer. Het post vervoer nam met 9 pct. toe van 2,0 tot 2.2 mln. tonkilometer, maar het vracht vervoer gaf een daling te zien met 3 pet. van 47,8 mln. tot 46,1 mln. tonkilometer. AMSTELVEEN (ANP). De bela dingsgraad bij de KLM is in augustus ten opzichte van dezelfde maand van 1974 gedaald van 58,5 tot 58,2 pet. Voor de eerste 5 maanden van het boekjaar 1975-1976 komt het percentage uit op 53,4 tegen 55,8 in dezelfde periode van het voorgaande boekjaar, aldus de KLM. Dat het reisbureau onregelmatigheden heeft gepleegd kwam vrijdag aan het DEN HAAG (ANP). Het gasver bruik in Nederland is de laatste jaren steeds langzamer gaan stijgen, blijkt uit het jaarverslag van de VEWIN (Vereni ging van Exploitanten van Energiebe drijven in Nederland). In 1974 bedroeg de stijging nog maar 7,6 percent, nadat zij in 1973 12,1 percent had bedragen, in 1972 bijna dertig percent, in 1971 ruim dertig percent en in 1970 ruim veertig percent. nationale Monetaire Fonds); de wensen van de ontwikkelingslanden t.a.v. de mo netaire hervorming; de doelstellingen voor de officiële ontwikkelingshulp; de wijze waarop dc koopkracht van de grondstoffenexporterende ontwikkelings landen zou moeten worden beschermd, en de wijze, waarop de grondstoffen markten zouden moeten worden gesta biliseerd. De Amerikanen willen van geen re gulering van de grondstoffenmarkten weten, en hebben ook bezwaar tegen het indexeren van de grondstoffenprijzen, waarop de ontwikkelingslanden hebben aangedrongen. De ontwikkelingslanden wilden dat tn deze vergadering besloten zou worden dat de officiële ontwikkelingshulp netto (dus na aftrek van de aflossingen en rentebetalingen op hun schulden) uiter- den gezegd dat de internationale ge meenschap op bet gebied van de inter nationale handel als resultaat van deze VN-vergadering een aantal nieuwe we gen zal inslaan. De Amerikaanse voorbe houden komen erop neer, dat in de prak tijk geen algehele overeenstemming is bereikt. De conferentie is echter zonder conflict geëindigd en de Verenigde Staten heb ben er toch ook aan meegewerkt dat er politieke overeenstemming is bereikt. Volgens minister Prink is het in, politiek opzicht een grote stap vooruit, dat de Verenigde Staten er politieke waarde aan hebben gehecht de conferentie met poli tieke consensus te besluiten. licht, toen enkele Marokkanen vliegtic kets kwamen ophalen aan het bureau. Er was niemand en ook het busje dat hen naar Schiphol zou brengen kwam niet opdagen. Ten einde raad gingen de Marokkanen maar op eigen gelegenheid naar Schiphol, omdat daar misschien de tickets zouden liggen. Dat bleek niet het geval te zijn. Zaterdag en maandag hebben zich nog meer mensen gemeld, die soms al maan den, soms een of twee weken geleden honderden guldens voor een reis hebben betaald en nog geen tickets hebben. Het reisbureau is sinds vrijdag gesloten. De eigenaar is onbereikbaar. Hij heeft maandag zelfs de telefoon van het bu reau laten afsluiten. Niemand weet hem nu nog te vinden. DEN HAAG (ANP). Dc regering heeft besloten per 1’ januari 1976 een oplossing te bewerkstelligen van het zg. aou-plus-vraagstuk. Hiermede wordt ge doeld op de omstandigheid dat het sinds 1974 voorkomt dat gehuwde bejaarden •net geringe aanvullende inkomsten een lager netto-inkomen overhouden dan be jaarden die uitsluitend een aow-pen- sioen genieten. Dit heeft het ministerie van volksgezondheid en Milieuhygiëne gisteren meegedeeld. Naast de andere maatregelen hebben de staatssecretarissen J. P. M. Hendriks van Volksgezondheid en Milieuhygiene en P. J. J. Mertens van Sociale Zaken besloten vanaf 1 januari 1976 aan alle bejaarden die verzekerd zijn krachtens de bejaardenziekenfondsverzekering een ex tra reductie te verlenen van 20,70 per maand. Bij deze reductie- DEN HAAG. (ANP)— Het Haagse reisbureau Windsor uit de Boekhorst- straat is plotseling gesloten, terwijl tien tallen mensen nog reizen tegoed hebben die vooruit betaald zijn. Het betreft vooral Marokkaanse gastarbeiders die reizen naar huis hadden geboekt. Zij hebben soms al maanden geleden bedra gen betaald van zo’n 600. Volgens de eerste ramingen zou de schade minstens 25.000 bedragen. WINTERSWIJK. (ANP)— De raad van commissarissen van Koninklijke Textielfabrieken Batavier NV heeft de directie verzocht haar werkzaamheden met ingang van dinsdag 16 september feitelijk te staken. De raad van commissarissen, de be windvoerder en de directie zijn van mening, dat de zojuist uitgbrachte rap porten zowel uit het bedrijf zelf als van de bureaus Baumgartner en Berenschot het vertrouwen rechtvaardigen, dat de Batavier wederom tot een gezonde on derneming is te maken, al is het duide lijk dat daarbij steun van buitenaf noodzakelijk zal zijn. Om dit alles te bereiken zal, aldus het communiqué, het niet te voorkomen zijn, dat een aantal ingrijpende maatre gelen op vele gebieden zullen moeten worden genomen. Districtsbestuurder N. Prigge van de Industriebond NVV vreest, dat de voor genomen „ingrijpende maatregelen” in houden, dat er bij Batavier 50 tot 60 van de 315 werknemers zullen moeten ver dwijnen. Over de bestuurscrisis („deze directie wordt kennelijk niet capabel geacht om Batavier uit de problemen te halen of om het bedrijf daarna te runnen”) wilde de heer Prigge zich verder niet uitlaten. REYKJAVIK. (AP) Het overleg over visserijproblemen tussen Ijsland en België dat twee dagen heeft geduurd, is hier gisteren besloten en wordt begin oktober voortgezet, aldus is van officiële zijde bekendgemaakt. DEN HAAG. (ANP)— De Commissie voor Consumentenaangelegenheden van de Sociaal-Economische Raad heeft in een advies aan enige ministers aanbevo len proeven te nemen met het houden van regionale of lokale consumenten spreekuren en met een vereenvoudigde rechtspraak. De commissie heeft haar advies uitgebracht aan de ministers van Justitie, van Economische Zaken en van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk. I De deskundigen zullen het ook hebben over de vraag of de dollar als betaal middel voor de olie kan worden vervan gen dooi- de bijzondere trekkingsrechten op het internationale Monetaire Fonds. Dat zou een manier kunnen zijn om de OPEC minder kwetsbaar te maken voor koersschommelingen. Overigens heeft de OPEC hier in beginsel al toe besloten. In kringen van de OPEC wordt gezegd dat de ministers van plan zijn de olie prijs met niet meer dan anderhalve dollar per vat (van 159 liter) te verho gen, ongeacht het advies van de econo mische deskundigen. Op het ogenblik bedraagt de prijs 10.46 dollar per stan- daardvat ruwe olie uit het Midden oosten. regeling zijn de inkomensgroepen zoda nig gekozen dat de premie meer naar evenredigheid wordt geheven. De lasten welke voor 1976 ruim 200 mln, het rijk worden kant van de consument staat, de con sument diensten verleent bij het zoeken van een oplossing, zoals consumentenor ganisaties, advies- en bijstandsbureaus van de vakbeweging, advocaten, deur waarders, rechtskundige adviseurs en rechtswinkels. De commissie herinnert er aan dat het ministerie van Justitie streeft naar een betere regeling van de rechtsbijstand aan on- en minvermogenden. De minis ter wil daarnaast de adviserende taak van de bureaus van consultatie activeren, waarbij hij streeft naar integratie met bijvoorbeeld de Raden voor Rechtsbij stand en de wetswinkels. In de resolutie wordt voorbehoud van de Verenigde Staten ten aanzien van vijf punten aangetekend, te weten de „link” (de koppeling tussen de omvang van de ontwikkelingshulp en de uitgifte van speciale trekkingsrechten op het Inter- In de hoogovens van Llanwern in Wales - waar de staking begon - zijn pas nieuwe, moderne ovens geïnstalleerd. AMSTERDAM (ANP). De advieskoersen (aan- en verkoopprijzen) voor buitenlands bankpapier geldend in Amsterdam luiden: Amerikaanse dollar Engelse pond Belgische frank (100) Duitse mark (100) Italiaanse lire (10.000) Portugese escudo (100) Canadese dollar Franse frank (100) Zwitserse frank (100) Zweedse kroon (100) Noorse kroon (100) Deense kroon (100) Oostenrijkse schilling (100) Spaanse peseta (100) Griekse drachme (100) Finse mark (100) Joegoslavische dinar (100) (ADVERTENTIE)

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 17