Beroerde overtocht per boot DUISBURG AL VERDER OOK IPSWICH ONVOLLEDIG Nieuwe poging Jos Hermens SP0R1WM1 Linfield thuis redelijk succesvol Van Beveren twijfelt weer eens aan Oranje KRIJGH: „DEFENSIE SLOOT NIET” ÉlÖ 1J I WOENSDAG 1 7 SEPTEMBER 1975 SPORT dszorj ieg- door Mare Serné Geen zelfvertrouwen Optimisme 6 itek. BELFAST. Bobby MacGregor, de manager van Glentoran Belfast, begreep het niet allemaal. Dat er nog mensen waren die durfden te sug gereren dat dit Ajax niet voldoende klasse zou hebben om zich waardig op Europees niveau te manifesteren. Zijn Glentoran, dat de vergelijking met een middelmatige eerste-divisieclub in Nederland niet eens kan doorstaan, werd met 6-1 weggespeeld door Ajax en bovendien hadden die vermale dijde Amsterdammers de beschikking over een superspits als Ruud Geels. De blonde Ajacied zou in Engeland een echte vedette zijn. Hij is het soort aanvaller dat bij iedere opportunistische actie voor het doel van de tegen stander hoog de lucht in gaat, en als hij dan ook nog vier doelpunten weet te produceren, dan is Geels het summum voor iedere Britse oefenmeester. 2 2 3 2 2 3 1 2i 2i 2 2 2i Jonge formatie (Van onze sportredactie) (Van onze sportredactie) aking) (Van onze sportredactie) (Van onze sportredactie) landskampioenen tegen FC Lin- SPQRT-TOTO Nr. 38 basistip tzending RWIJK 85 LEM 03 toto-tips Glentoran kon het Ajax niet lastig maken: 1-6 In de onderstaande kolommen treft u aan: de wedstrij den, daarachter de resultaten van de thuisspelende clubs in eigen huis (vorig seizoen of dit seizoen als de betref fende vereniging tenminste deze competitie al thuis ge speeld heeft), de resultaten van de uitspelende club op dezelfde basis. In de vierde kolom de resultaten van de- Scheidsrechter Hjltalin (IJsland), 6000 toeschouwers. AJAX: Schrijvers, Suurbier Hulshoff, Dusbaba, Krol, Notten, Helling, Mühren, Van Dord. Steffenhagen. Geels en Meijer. Jan van Beveren: „Voorbereiding van het Nederlands elftal nog even beroerd als een paar jaar geleden.” komen voor een selectie van het Neder lands elftal. Binnen de PSV-groep wordt er over dit probleem nauwelijks gespro ken. Van Kraay, Van de Kerkhof, Van der Kuylen en Lubse blijven zich zonder meer beschikbaar stellen voor het Ne derlands elftal. I i i ARNHEM. Al over tien dagen gaat Jos Hermens weer op Papendal proberen de twee wereldrecords, die hij afgelopen zondag tijdens zijn geslaagde recordrace over 10 Engelse mijlen miste, te verbete ren. Zaterdag 27 september wil de Nij- megenaar een hernieuwde poging wagen om het wereldrecord op de 20 kilometer en het wereld-uurrecord - beide in han den van de Belg Gaston Roelants - op zijn naam te schrijven. 1 1 1/3 3/2/1 3/1 1/3 1 1 2 1 1/3 1 2/3 1. GA Eagles-NAC 2. Feyenoord - NEC 3. FC Amsterdam MVV 4. FC Utrecht - Eindhoven 5. AZ '67 - FC Twente 6. PSV - Aiax 7. Roda JC Spgrta 8. FC Pen Haag Excelsior 9- Willem II Heerenveen 10. Vlaardinqen - Den Bosch 11. VVV-FC Groningen 12. Veendam - SC Amersfoort 13. Heracles - Fortuna SC zelfde wedstrijden in de afgelopen drie seizoenen en ver volgens een basistip, d.w.z. een advies met welke cijfers u de beste kans heeft. De op een na laatste kolom geeft aan wat uw kansen in percentages zijn bij 1, 2 of 3 en tenslotte een advies voor degene die zes kolommen in wil vullen. voor 100.000 kolkende toeschouwers, in plaats van de 5000 die de tribunes in werkelijkheid bevolkten, moest spelen, zo nerveus startte Ajax. Er was nauwe lijks beweging in het elftal, inventiviteit in de acties viel helemaal niet te be speuren, en het was tekenend dat Ajax pas wat meer bravoure begon uit te stralen toen het door had dat deze dreumes geen enkel gevaar kon opleve ren. beurende conclusie voor de Amsterdam mers, die zaterdagavond in Eindhoven op een warm onthaal kunnen rekenen. Eindelijk voelt PSV zich sterk genoeg om het juk van de westelijke topclubs, Ajax en Feyenoord, definitief van zich af te schudden. laatste drie seizoenen 2-0 1-1 3-0 6-1 10 0-0 2-2 2-0 Ralph Edström is nog altijd niet hele maal fit. Hij ondervindt nog steeds veel hinder van de zondag tegen Telstar op gelopen knieblessure. „Vooral bij het aanzetten van de sprint en bij het hoog- opspringen voel ik een felle pijn in mijn been. Toch wil ik woensdagavond graag spelen tegen Linfield. Ik ben de laatste tijd nogal aan het sukkelen, en alleen met hardheid prik je jezelf daarboven uit”, aldus Edström, die overigens vertel de dat hij een aanbod had gekregen van de Amerikaanse club Aztekas. na Cos mos de meest tot de verbeelding spre kende voetbalclub in de Verenigde Sta ten. ROTTERDAM. Toen dinsdagavond de spelers van Ipswich Town in het glasheldere kunstlicht van het Feyen- oord-stadion enkele sprintjes trokken, om het terrein vast te verkennen voor de UEFA-cupwedstrijd tegen de Rotter dammers, was het hun niet meer aan te zien dat ze 24 uur eerder asgrauw van zeeziekte waren geweest. De leiders van de Engelse club waren namelijk op het bij nader inzien allerminst briljante idee gekomen hun team per veerboot naar Nederland te laten reizen. De oversteek met het schip European Gateway duurde maandag ruim negen uur (van ’s mid dags twee uur tot ’s avonds elf uur) en op de stormachtige Noordzee werd bijna iedereen geveld door zeeziekte. „Ik weet zeker, dat ik beide records nu kan pakken, al blijft het hier in ons land altijd een gok in verband met de weersomstandigheden. Ook al gezien de enthousiaste reacties van het talrijke publiek wil ik de nieuwe poging graag weer op Papendal doen, waarbij ik er van uit ga, dat dit keer de zondag gemaakte fouten vermeden worden. Wat betreft het doorgeven van tussentijden zullen we dan gebruik maken van bor den, waarop simpel met plusjes of min netjes gewerkt kan worden”, aldus Jos Hermens. volgens mij de pech hebben dat hij een Cruyff voor zich heeft in het Neder lands elftal. Anders zou zo’n voetballer er toch zeker iedere wedstrijd in staan?” Het is een optimisme wat ook doorsij- peit bij zijn spelers. Tegen Glentoran was er op het middenveld weinig bewe ging, hadden de spitsen nauwelijks af- speeimogelijkheden, maar kon Ajax toch doen wat het wilde, omdat het gewoon een te ongelijke krachtmeting was tus sen amateurs en professionals. Toch wist René Notten: „Zo’n wedstrijdje als van avond is voor ons erg interessant. Het is goed voor het zelfvertrouwen. Er wor den weer eens ouderwetse goals gemaakt en je bent niet onmiddellijk verloren als je eens een foutje maakt.” Maar aan de andere kant stelde Barry Hulshoff even terecht: „Ik ben beslist niet tevreden over mijn spel. Maar deze wedstrijd kun je nergens mee vergelij ken. Deze tegenstander stelde te weinig voor om daaraan conclusies te verbin den.’ waar- i met be- taald-voetbalvoorzitter Hoogewoning en bondscoach George Knobel. Van dat ge sprek zal afhangen of Van Beveren al dan niet weer in aanmerking wenst te FC Linfield is er overigens op gebrand zich met de Nederlandse kampioen te meten, een nationale kampioen wiens roem via de dagbladen in Noord-Ierland de Eindhovenaren al is vooruitgesneld. De keren dat FC Linfield Noord-Ierland in een Europees voetbaltoernooi verte genwoordigde. werden in het eigen Windsor Park in het verleden steevast redelijke successen geboekt. In de uitwed strijden werden de Noordderen echter altijd afgestraft. Op het hautaine Ajax zijn de Eindho- venaren helemaal gebrand. Daarom is het duidelijk dat Michels voor zaterda gavond wat dient te verzinnen. Want om tegen een goed geoliede voetbalmachine als PSV Barry Hulshoff met de organi satie van de defensie te belasten, lijkt een te groot risico. Misschien kan Mi chels Krol als laatste man laten opere ren- Een plan dat al geruime tijd binnen Ajax bestaat, omdat Michéls nog steeds niet weet wat hij met de nog lang niet op acceptabel niveau acterende Barry Hulshoff van plan is. Hulshoff zou za terdag tegen Edström gebruikt kunnen worden, want Krol is de enige die èn in het Nederlands elftal èn bij Ajax wat lijn kan brengen in de chaotische defen- sietoestanden. Bobby Robson is al weer aan zijn zesde seizoen bij Ipswich begonnen. Hij is afkomstig van Fulham en speelde zowel voor West Bromwich Albion als voor Fulham. Bovendien was hij lange tijd international en spelverdeler op het middenveld. De laatste jaren is er voort durend aan Robson getrokken. Zo was hij o.m. kandidaat voor de manager-post van de huidige Britse kampioen Derby County en voor het Engelse nationale elftal. Hij bleef echter bij Ipswich waar hij een meerjarenplan mag uitvoeren. Vorig seizoen miste Ipswich Town overigens alle hoofdprijzen: het stond vaak op de eerste plaats in de Engelse league, maar haakte in de slotfase van de race om de landstitel af en werd in de halve finale van de FA-Cup versla gen door Westham en het werd al in de eerste ronde van het UEFA-toernooi uit geschakeld door FC Twente. Alleen de Ierse verdediger Allan Hun ter kon opgewekt laten weten dat hij geen moment last van zeeziekte had gehad: „Maar zover ik weet is er niemand anders die geen moeilijkheden kreeg onderweg”, vertelde hij. In het helverlichte Rotterdamse stadion bleek dinsdagavond ook dat Ipswich Town voor het duel van vanavond tegen Feyen oord nauwelijks last zal hebben van blessures. De in het afgelopen weekeinde nog geblesseerde spelers toonden zich weer redelijk fit. Spitsspeler David Johnson was zaterdag in het duel tegen Liverpool plotseling een zorgenkind van manager Robson ge worden. Terwijl hij zijn eerste doelpunt voor Ipswich Town in die wedstrijd tegen Liverpool scoorde, kwam hij in botsing met een verdediger, speelde nog wel even, maar bleef na een tweede botsing ter aarde liggen. Bobby Robson liet weten: „We dachten oprecht dat hij een of meer ribben gebroken had. Daar om werd hij per brancard van het veld gehaald, maar naar later is gebleven was er alleen sprake van een kneuzing.” Natuurlijk liet Robson niet definitief weten dat David Johnson wel zal spelen, maar ongetwijfeld zal hij van de partij zijn. Meer zorgen maakte Bobby Robson zich dan ook over zijn jeugdige interna tional Kevin Beattie, een boomlange verdediger: „Af en toe heeft Kevin Beat- tie ernstige rugklachten, die hem van een fitte speler in een strompelende man doen veranderen. Waarschijnlijk blijft een gewricht in zijn rug niet goed zitten, waardoor de klachten steeds terugke ren”, aldus Robson. In het seizoen ’73-’74 Zowel Ajax als PSV zijn voor hun wedstrij den in Noord-Ierland door geen enkele sup porter vergezeld. De reisbureaux, die zich maar al te goed realiseren wat supporters in een explosieve stad als Belfast kunnen aan richten, durven het risico niet aan. Hoe gevaarlijk de situatie In feite wel is, blijkt ook uit het feit dat de autoriteiten hebben bevolen dat alle voetbalwedstrijden bij dag licht gespeeld dienen te worden. Anders wordt het risico op subversieve acties (bom aanslagen, activiteiten van sluipschutters) te groot. Vandaar het betrekkelijk vroege aan- vangstijdstip van de duels tussen de Neder landse en Noordierse clubs, die beide op half zes werden vastgesteld. Wat dat betreft, kan de wedstrijd tegen PSV zaterdag wel eens erg veel zeggend worden. Maar ook na die wed strijd vindt Michels een tussenbalans niet reëel. Michels: „Die kun je alleen opmaken over een deel van het seizoen. Je kunt die beslist niet aan één wed strijd ophangen. Aan het einde van het seizoen zijn de kaarten geschud. Eerder niet” Het verschil met afgelopen zaterdag avond, toen Ajax in de slotfase duidelijk schutterde, was nu alleen dat Ajax al in het begin van de wedstrijd geen gram zelfvertrouwen uitstraalde. Of het elftal Geels kon als een van de weinige Ajacieden terugblikken op een zeer re delijke wedstrijd. Terecht wist hij: „Je kunt praten wat je wilt, maar vier doelpunten in één wedstrijd betekent voor mijn zelfvertrouwen een aardige opsteker. Zeker voor zaterdag, voor die wedstrijd tegen PSV.” Iets wat MacGregor nog ever aandikte toen hij stelde: „Niet alleen die Krol en Suurbier zijn volgens mij volwaardige internationals, maar zo’n Geels moet 1-1 0-1 2-2 1- 1 3-1 0-3 11 0-0 10 -•- 1-1 0-2 0-6 0-3 3- 1 1-1 --- 4- 0 2- 1 2-1 1-0 oTT T~Ü3 Weer een kopbal van Geels, een schit terend afstandsschot van Notten over zeker 30 meter, en een schot van Geels voor de zoveelste Ajacied alleen op de doelman bepaalde de stand op 6-0. Voor Mac Gregor voldoende om in vervoering te raken over het spel van Ajax. „Ik had deze gang van zaken eigenlijk wel ver wacht, hoewel ik niet gedacht had dat de nederlaag zo hoog zou uitvallen. Ajax heeft dan misschien geen grote sterren, maar de coördinatie van de acties van het team is nog goed. De aanvallen worden ook veel sneller uitgevoerd dan mijn semi-profs dat kunnen doen. Dat is het verschil.” Drie achtereenvolgende defensieblun- ders van Glentoran, dat in middenvelder Jamison zijn beste speler had, bevestig den dat ook. Nadat Geels al twee keer dicht bij een treffer was geweest, kopte hij eerst een corner en later een voorzet van Mühren even simpel als feilloos in, omdat hij volkomen vrij als kopspecia- list geen enkele moeite had om de amateuristische keeper MacCullough te passeren. Nog voor rust volgde een diep- tepass van de zwakke Van Dord, die daarmee zijn weinig goede acties afsloot, op de snel wegsprintende Meijer, en dat betekende zelfs 3-0- De basisopstellingen waren: GLENTO RAN: McCullough, McCreery, Craign, Waish, Stewart. Jamison. Caskey, More land, Robson. Kennedy en Feeney. De nederlaag van 0-1, die FC Bar celona in Saloniki tegen PAOK leed, lijkt een goede uitgangspositie voor de tweede wedstrijd over veertien dagen in „Nou Camp.” Zeker gezien het wedstrijdverloop want Barcelona, dat in zijn sterkste opstelling speelde was in de eerste helft (die werd afgesloten met een stand van 0-0) de betere ploeg. Na de hervatting ging de Griekse sterspeler Kondas echter in de spits spelen en dat resulteerde in een doelpunt van Kondas, die na een voorzet van Sarafis doelman Mo ra van dichtbij passeerde. Barcelona, dat naar Griekenland was gekomen voor een doelpuntloos gelijkspel, wij zigde zijn tactiek. Veel hadden de Spaanse aanvallers echter niet in te orengen. Verder dan een schot tegen de paal van invaller Erevia. die kort tevoren van scheidsrechter Petriceanu (Roe) een gele kaart had gekregen, kwamen zij niet. Veelbetekenender echter was een op merking van Kees Krijgh. De vrije ver dediger van PSV. die met de complete selectie van de Eindhovenaren Glento ran—Ajax bijwoonde, stelde na afloop duidelijk vast: „Van die verdediging bij Ajax klopte helemaal niets.” Geen op- Ook na afloop van het kat-en-muis- voetbal tegen de Noordieren steldf hij kortaf: „Laten we eerst /naar eens nuchter stellen dat we met 6-1 hebben gewonnen. Dan oenaderen we het posi tief. Ik heb ook wel de nodige slordighe den gezien, maar dit soort tegenstanders inspireert niet al te bijster. Ik heb echter wel beter voetbal gezien van Ajax dan ik uit de kranteverslagen na AjaxRoda heb gelezen.” Jamison, uit die een fout er nog 6-1 Resultaten van de andere vooruit gespeelde wedstrijden: EC II: Valur ReykjavikCeltic 0-2; Eintr. Frank furtColeraine 5-1. EC III: Glento ranAjax 1-6, GrasshoppersReal Sociedad 3-3. Jan van Beveren: „De voorbereiding en de begeleiding van het Nederlands elftal lijkt nog altijd nergens op. Er is in vergelijking met vroeger (de Fadr- honc-periode red.) nog altijd geen steek veranderd. Wat er bij de voorbe reiding op de interland tegen de Polen in Warschau allemaal gebeurde, hou je niet voor mogelijk.” Binnenkort zal Van Beveren schijnlijk een gesprek hebben Vooral door de onzorgvuldige organi satie van KNAU-zijde en het feit dat door het enthousiasme van het talrijke publiek Jos Hermens zijn coach Jan Vos nauwelijks meer kon volgen bij het doorgeven van de tussentijden, zag de Nijmegenaar afgelopen zondag na die 10 Engelse mijlen zijn poging millukken om Roelants te onttronen. OBERHAUSEN. MSV Duisburg is de eerste club die zich in de strijd om een van de Europese voetbalbe- kers in de tweede ronde heeft ge plaatst. De Westduitsers komen uit in het UEFA-toernooi (EC III) en ver sloegen Paralimni uit Cyprus bin nen drie dagen voor de tweede maal. Na de 7-1 zege van zondag werd het gisteravond 2-1 voor Duisburg dat het voorlopig zonder Kees Bregman moet stellen. De Nederlander is voor twee duels geschorst door de Westduitse voetbalbond, omdat hij tijdens een intertotowedstrijd in Warschau uit het veld werd gestuurd. thuis- wedstrijden 2 0 111 2 2 0 0 4 2 2 0 0 4 2 0 0 2 0 2 110 3 2 2 0 0 4 2 0 111 2 0 0 2 0 2 10 12 2 110 3 3 3 0 0 6 3 2 10 4 3 111 3 uit- wedstrijden 2 0 0 2 0 2 10 12 2 0 0 2 0 2 110 3 2 10 12 2 110 3 2 110 3 2 0 111 3 1113 3 10 2 2 3 1113 3 10 2 2 3 2 10 5 1 i 2 2 BELFAST. De geschiedenis dreigt zich te herhalen: vlak voordat PSV vorig jaar in het Europa-Cuptoernooi tegen de Noordierse bekerkampioen FC Ards moest aantreden, gaf doelman Jan van Beveren te kennen niet in aanmer king te willen komen voor het Neder lands elftal, omdat hjj de (kampioens)- belangen van z(jn club wilde laten prevaleren. Nu in Belfast, aan de voora vond van het duel in de Europa Cup voor field, heeft de Eindhovense goalie op nieuw zijn bezwaren tegen het Oranje team uitgesproken, al wil hij dit keer nog niet zover gaan in de toekomst voor de eer te bedanken. Als linkervleugelverdediger is Krol natuurlijk ook enorm bruikbaar, maar dan is het centrum van de defensie bij Ajax uiterst kwetsbaar. Dat bleek dins dagavond zelfs tegen een niet noemens- waardige tegenstander als Glentoran al. Michels heeft dit soort zaken scherp door. Maar hij wil er niet over praten. Maar weet MacGregor eigenlijk veel. Zijn ijverige en goedwillende amateurs waren geen partij voor Ajax, dat na een wat onzekere start de wedstrijd volledig controleerde en zich weer even in de grote dagen mocht wanen, toen geen enkele tegenstander, of die nu Real Madrid of Noordwijk heette,een pro bleem was. Eredivisieclub Roda verloor een oefenduel met amateurclub Wilhelmina '68 met 0-1. In de eerste ronde van een tennistoernooi in Los Angeles gig Rolf Thung opnieuw onderuit. Dit keer moest hij buigen voor Kim Warwick: 4-6, 4-6. Verrassender was het ver lies van de Amerikaan Pasarell tegen de Indiër Sashl Menon: twee maal 6-7. Met een zege in de vijfde etappe in de Ronde van Polen heeft „thuisrijder” Mytnik zijn leidende positie in het algemeen klasse ment verstevigd. Tijdens wedstrijden in Essen werd Haico Scharn achter de Westduitse atleten Well- mann en Wühlbeck derde op de 1000 meter. De tijd van Scharn: 2.24.1. keer ging een af Vier maal moest keeper McCullough in Ruud Geels zijn meerdere erkennen. Dit keer echter kon hij een doelpunt van de Ajax-spits. voorkomen. Vlak voor tijd kon een pass van Dickinson, van Notten afstrafte, er nog van maken. De leeggespeelde Notten werd er door Michels onmiddellijk uit gehaald en vervangen door Helling. Zo gaat dat bij Michels, die volgende week ook twijfelgevallen als Ling en Brokamp weer een kans geeft als Ajax dinsdag de vriendschappelijke wedstrijd tegen Bo russia Dortmund speelt. Die wedstrijd is overeengekomen tussen de Amsterdam mers en de Duitsers bij de transfer van Varga. Een welkom experiment voor Michels, die er zich aan de ene kant over verwondert dat Ajax, da* zo labiel is als het maar kan, toch maar steeds blijft winnen, terwijl hij zich anderzijds als kapitein op een zinkend kan wanen. advies voor zes kolommen 11111 11111 3 1111 3 3 2 2 1 3 3 3 1 1 1113 1111 1111 2 2 2 2 1111 13 13 1111 2 3 3 2 ^ercenta^ 40 30 30 60 20 20 40 20 40 30 35 35 40 20 40 40 20 40 40 30 30 50 20 30 30 40 30 40 30 30 40 20 40 40 30 30 20 40 40 werd Beattie nog uitgeroepen tot de beste jeugdspeler van Engeland. Momen teel lijkt hij nauwelijks last te hebben van zijn zorgen wekkende blessure. Kevin Beattie liet zelf nog weten dat hij zonodig injecties tegen de pijn zal krijgen. Linkerspits Mick Lambert had tijdens de bootreis vooral last van zee ziekte. En geen wonder: hij miste de wedstrijd tegen Liverpool zaterdag door een voedselvergiftiging waarvan hij maandag pas hersteld was. Ook deze speler leek dinsdagavond echter weer fit om te spelen. Kortom: èn Johson èn Beattie èn Lambert zullen vanavond in de Kuip er wel bij zijn tegen Feyenoord. Alleen middenvelder Brian Talbot zal er absoluut zeker niet bij zijn: hij brak vorige week in de League cup-wedstrijd tegen Leeds United zijn linkerbeen. Ipswich Town wordt nu al weer enkele seizoenen „de ploeg van de toekomst” in Engeland genoemd. Inderdaad is Ipswich een jonge formatie en aanvoerder en centrale verdediger Mick Mills is met zijn 26 jaar een van de oudsten. Mana ger Bobby Robson bouwt dan ook nog altijd rustig aan zijn formatie, die een mengeling van Brits en continentaal voetbal etaleert. Robson daarover: „Fy sieke kracht en spectaculair aanvalsspel zijn in het Britse voetbal belangrijk om het publiek te trekken, maar in het Europa-cupvoetbal moet je ook de bal in de ploeg kunnen houden om het spel van de tegenstanders te kunnen ontre gelen.” t st

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 19