Puzzelen voor gehandicapte sportlieden :ie Doden in Libanon Wet einde statuut Suriname pas op 1 oktober in Kamer L Woningbouw met 15 pet verminderd a #47/74 in de Barteljonsstraat vindt u 5 etages klassieke en eigentijdse meubelen I» TIJDENS „SPONTANE PERSCONFERENTIE” „Amalrik naar ^4 Nederland” I DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN koningin Evenwichtige KSE I KOOIJMAN SANITAIR B.V. Het woord is aan Deskundigheid voorop AGENDA pagina 6 X>iu£F«n boet <1 bij J^otjul' Plaatselijk buien n nt 9053 54 37 65 4f ////S///////SZ///Z////////////////////////Z Kamerleden: Liefde is... 2 4 i 19, TOPFORM Specialité Canard Sauvage roti Tafelres. Telefoon 32-37.34 Kleine Houtstraat 44 Haarlem Gun u de tijd want u eet van ons brood van topkwaliteit slpt g WOENSDAG 17 SEPTEMBER 1975 65e jaargang nummer 267 SANTPOORT 023 - 37 03 50 KOMPLETE BADKAMERS inclusief tegelwerk. Heeremans van Leuven B.V. Nieuwe Gracht 78 Haarlem Telefoon 023 319245 11 9 13 15 15 17 16 21 r Dineren doet U overal alleen „MALLE BABBE maakt er een CULINAIRE BELEVENIS van. Koppig Geruststelling? uw warme bakker tfftartendorp KENNEMERLAAN HK. SNELLIUSSTR. TEL. 14652 A Umuider Courant Socrates: Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman Abonnement - bij Ford bekent geheime afspraken met Israel was (Zie verder pagina 11) (Van onze Haagse redactie) Barteljonsstraat 13-17-Haartem-023/320850' De waarheid moet uit de ziel van ieder mens afzonderlijk geboren worden. vooruitbetaling - f 12,35 p. mnd., f 35,45 p. kwartaal (p. post f 42,—), p. jaar f 139,10 (p. post f 161,—). Losse nummers 60 et. mon, de leider van de Surinaamse oppo sitie. Lachmon zou nu willen meewer ken aan de samenstelling van een repre sentatieve delegatie van de Staten die in Den Haag zal deelnemen aan de behan deling van de Rijkswet. akkoord met Israel. „Ik wil niet bewe ren dat er een veiligheidsverdrag be staat”, antwoordde Ford, „ik wil alleen maar zeggen dat de Verenigde Staten Israel door de geschiedenis heen met belangrijke wapenleveranties heeft ge steund en dat het onze verplichting is die in de toekomst voort te zetten”. President Ford van de VS zit ontspan nen met zijn handen over zijn knieën gevouwen, tijdens een spontane pers conferentie in zijn ovale werkkamer in het Witte Huis. Ford zei dat hij zich niet \FRANKESTRAAT 27 (bij C&A) HAARLEM/ Het Pentagon, hoofdkwartier van de Amerikaanse strijdkrach ten, haast zich mee te delen dat niet 800.000, maar tussen de 3,4 en 21,7 miljoen mensen om het leven zullen komen als de Sov- jet-Unie een kernaanval uitvoert op de Amerikaanse raketinstalla- ties. Dit, omdat er nu wat nieu we gegevens bij zijn gekomen en met de mogelijkheid van ongun stige weersomstandigheden reke ning is gehouden. Een geruststel ling voor Moskou? Van zaterdag af gaan wij weer met elkaar puzzelen; 26 weken achtereen. Een puzzelactie met meer prijzen dan in voorafgaande jaren. Maar dat is niet het belangrijkste. De baten van deze actie komen ten goede aan het Nationaal Fonds Sport Gehandicap ten, waarvan men overigens hoopt dat de verwachte opbrengst van vier miljoen gulden glansrijk zal worden bereikt, liefst nog overtroffen. Kunst Radio en tv Strips Economie Beurs Sport Weersverwachting van het KNMI tot morgenavond: Functionarissen spraken berichten te gen dat gisteravond een bestand overeengekomen. Tegen de ochtend zwakten de gevech ten, waarbij o.m. mortieren en raketten waren gebruikt, af. Daarna werden nog slechts sporadisch explosies gehoord. De strijd speelde zich vooral af in de zuidoostelijke voorsteden. Ook uit Tripo li in het noorden werden nieuwe ge welddaden gemeld. Intussen blijven par tijen van links en rechts via onderhan- delingen streven naar een nationale ver zoening. Hierbij is ook de Palestijnse leider Jasser Arafat betrokken die de Libanese minister van Binnenlandse Zaken Chamoun zou hebben verzekerd, dat zijn commando’s zullen helpen de rust te herstellen. Kissinger verzekerde zijn gehoor in Cincinnatti dat de Verenigde Staten geen speciale voordelen voor ogen ston- zijn motorfiets mét tulband en zónder helm naar de rechtbank toe. DEN HAAG (ANP). Er zijn vorig jaar in ons land 146.174 woningen ge bouwd, vijftien percent minder dan in 1973. Dit blijkt uit het jaarverslag 1974 van de centrale directie van Volkshuis vesting en Bouwnijverheid. De woning voorraad nam netto met 141.008 huizen toe. Eind 1974 waren er 106.648 wonin gen in aanbouw tegen een jaar eerder 141.652. Spec. Canard a l'orange Tafelres. 31 22 73 geopend vanaf 17.00 uur of na afspraak voor AL uw festiviteiten Tom Okker zegt hiervan: „De puz zelsport is enorm populair in Neder land en ik vind het een prachtig idee, dat de sporters-op-papier op deze manier de gehandicapte sporters zul len kunnen helpen. Het mes snijdt dus aan twee kanten: U als puzzel- sporter meer ontspanning en de ge handicapte sporter meer gelegenheid zich te ontplooien”. Meer over onze nieuwe puzzelactie op pagina Deze krant bestaat uit tweeëntwintig pagina’s. Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, 3, Plaatselijk nieuws 5, 6, 7, DEN HAAG. (ANP' Vier Tweede- Kamerleden willen dat minister Van der Stoel van Buitenlandse Zaken er bij de regering van de Sovjet-Unie op aan dringt, dat zij de Russische schrijver Andrei Amalrik in staat stelt om in Nederland gastcolleges te komen geven. Ook moet Amalrik zich desgewenst in Nederland kunnen vestigen, aldus de heren Van Mierlo (D’66), Van der Lek <PSP), Waltmans (PPR) en Ter Beek (PvdA) in schriftelijke vragen, die de minister gisteren zijn gesteld. Amalrik wordt thans de mogelijkheid ontnomen zich na een langdurige gevangenisstraf weer in Moskou te vestigen. (Zie ook pagina 3) Plaatselijk buien, maar ook op klaringen. Overwegend matige, in hoofdzaak zuidelijke wind. Minimumtemperaturen omstreeks 13 graden. Maximumtemperatu ren circa 21 graden. Sing Chahal is een Indiase Sikh die in Londen woont en weigert aan de draagplicht van valhelmen te voldoen omdat zijn godsdienst hem gebiedt een tul band te dragen. Sing kreeg al tweemaal een boete en is nu tot 30 dagen gevangenis veroordeeld vanwege zijn voortdurende hard nekkige weigering. Hij reed op Politci zagen in Kissingers rede een brok pressie op Israel en Egypte om niet terug te krabbelen van de standpunten die tot een nog niet ondertekende over eenkomst schenen te leiden. Kissingers uitlatingen stonden bovendien in het te ken van de op handen zijnde presidents verkiezingen. Hij zei bijvoorbeeld dat het van belang is dat de buitenlandse politiek gescheiden wordt van de bin nenlandse. Amerika, zo zei hij, kan zich niet anderhalf jaar partygekibbel per mitteren. „Onze buitenlandse politiek moet een gemeenschappelijke onderne ming zijn. Want wat wij doen of niet doen zal onvermijdelijk van invloed zijn op gebeurtenissen in komende ja ren”. Het heeft er alle schijn van dat de eigen woning ten opzichte van de huur woning aan de winnende hand blijft (huurders hebben namelijk geen uitzicht op vermogenswinst). Vorig jaar bleek 43 percent van de gereedgekomen woningen een eigen woning te zijn, hetgeen een nieuw record is. Indirect leek hij daarmee te doelen op de activiteiten die president Ford in de afgelopen weken heeft ontplooid en waarbij de president uitspraken deed die in de eerste plaats bestemd waren voor het Amerikaanse publiek, maar die in het buitenland anders uitgelegd zouden kunnen worden. „Nu wij een jaar begin nen van politieke campagnes in ons land”, aldus Kissinger, „en tegelijkertijd een tijdperk van ongekende uitdagingen in het buitenland, is het noodzakelijk dat wij> ons laten leiden door een geest van eensgezindheid ten aanzien van het buitenland”. (Van onze redacteur in Washington, Henk Leffelaar) WASHINGTON. Minister Henry Kissinger heeft in een redevoering in Cincinnatti, in de Amerikaanse staat Ohio, ervoor gewaarschuwd dat Amerika’s olieaanvoer in gevaar komt wanneer er geen vredesregeling in het Midden-Oosten bereikt kan worden. Bovendien zei Kissinger dat in dat geval een conflict tussen de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie niet uitgesloten was. Kissinger kondigde ook onderhandelingen tussen Israel en Syrië onder Amerikaanse leiding aan. „Ik deed lekker niet wat jullie wilden, hè?” zei koningin Margaretha van Dene marken plagerig tegen fotografen nadat zij het hierboven afgebeelde stuntje had uitgehaald. Tijdens haar bezoek aan Groenland moest zij over een smalle plank boven het water naar een boot lopen. BEIROET. (Reuter) Bij de zwaarste nachtelijke gevechten van de afgelopen twee weken van geweld in Libanon tussen linkse en rechtse groeperingen Een jong paar dat zich in een Londens park neervlijde om elkaar hun liefde te betuigen, zal zich daar voorlopig niet meer aan kunnen wagen. Zij werden overreden door een auto met een dronken bestuurder. Bewusteloos werden ze naar het ziekenhuis gebracht waar men een aantal gebroken ribben en vele inwen dige kneuzingen constateerde. De man had bovendien een ge scheurde lever. De dronken chauffeur kreeg een boete van 550 gulden en mag een jaar niet meer achter het stuur van een auto zitten. Vondeling besloot de behandeling van de Rijkswet op te schuiven tot 21 okto ber in overleg met de vaste Kamercom missie voor Surinaamse en Antilliaanse Zaken. Hij wees er vanochtend 'op dat de Surinaamse Staten nu nog de moge lijkheid hebben de grondwet voor Suri name te behandelen, voordat tot beëin diging van het statuut wordt besloten. Als de Surinaamse Statenvoorzitter met »de nieuwe datum instemt, wordt hiermee impliciet tegemoet gekomen aan de belangrijkste eis van de Surinaamse oppositie dat de Staten eerst de behan deling van de nieuwe grondwet moeten hebben voltooid, voordat tot opheffing van het statuut kan worden besloten. Welingelichte bronnen in Den Haag menen dat het besluit van de vaste Kamercommissie en Vondeling beïnvloed is door het resultaat van het overleg dat dinsdag in Paramaribo heeft plaatsgehad tussen de Surinaamse premier Arron, Statenvoorzitter Wijntuin en mr. Lach- verplicht heeft tot het leveren aan Israel van landraketten met lang bereik of hypermoderne gevechtsbommenwerpers van het type F-16. den in het Midden-Oosten. Maar enige uren tevoren maakte president Ford op een speciale persconferentie bekend dat er inderdaad „geheime afspraken” met Israel waren gemaakt over leveranties van straaljagers, door lasers geleide ra ketten en ander oorlogsmaterieel blijkbaar als onderdeel van Israels be reidheid om met het door Kissinger bereikte akkoord met Egypte in zee te gaan. Een van de eerste vragen die over deze wapenleveranties in het Congres rees, was in hoeverre Israel de zoge noemde „Pershing-raketten” kon uitrus ten met nucleaire ladingen. Die moge lijkheid werd bevestigd en bovendien werd erkend dat Israel met deze raket ten in staat zou zijn alle belangrijke Arabische doelwitten te bestrijken. Pre sident Ford probeerde deze details te verzachten met te zeggen dat het niet ging om een vaststaande bestelling, maar om een soort verlanglijst van Israel, waarop Washington alsnog afwijzend zou kunnen beschikken. Ford had zich niet „verplicht” tot het leveren van raketten met lang bereik of F-16-bommenwer- pers. Ford beriep zich er verder op dat zowel de Republikeinse als de Democra tische leiders van de Senaat, Hugh Scott en Mike Mansfield, in het overleg waren betrokken. Beide senatoren ontkenden echter daar iets vanaf te weten. Op de onverwachte persconferentie werd president Ford ook gevraagd naar het bestaan van een mogelijk „geheim” Kantoor: Lange Nieuwstraat 427 IJmuiden Postgiro 273107; Postbus 18 IJmuiden Tel. redactie: 15389, na kantoortijd: 10709 Tel. adm. en adv.: Tel. 15437 en 16450 Klachten bezorgingr 18.30-19 uur en op zaterdagen van 17.30-18 uur: Tel. 10519 DEN HAAG. Tweede-Kamervoor- zitter Vondeling is van plan het parle ment voor te stellen pas op 21 oktober te beginnen met de behandeling van de Rijkswet tot beëindiging van het statuut met Suriname. Vanavond vertrekt Von deling naar Curacao, Waar hij met de Surinaamse Statenvoorzitter Wijntuin en diens collega van de Nederlandse Antil len de procedureproblemen rond de be handeling van de Rijkswet gaat bespre ken. De tot dusver losgekomen reacties op de regeringsplannen voor 1976 zijn voor praktisch gebruik te verdelen in twee categorieën: de eerste is een verzameling van kritische oordelen, uitgesproken door de politieke tegenstanders en mede standers van het kabinet Den Uyl. De tweede categorie, die der deskundige we tenschap, is veel belangrijker en maakt ook veel meer de indruk van gegeven te zijn met de oprechte bedoeling het kabi net te behoeden voor misgrepen, ver keerde taxeringen en onverantwoorde manoeuvres. Er zijn wetenschappelijk geschoolde figuren in Nederland die op het gebied van de monetaire en economische pro blematiek kunnen praten zonder reke ning te behoeven houden met een poli tieke achterban of afkomst. Ofschoon men een zekere deskundigheid op deze gebieden niet kan ontzeggen aan politie ke figuren als ministers en Kamerleden, is de situatie op dit moment in de wereldeconomie en de nationale huis houding zó gecompliceerd en zo gevaar lijk, dat het eenvoudig niet meer verant woord lijkt dat onzuivere politieke fac toren een spel gaan meespelen in de pogingen tot oplossing. De reacties van mensen als Van Thijn, Wiegel, Aantjes, Andriessen en andere politieke voor mannen wijzen er duidelijk op dat zij grote moeite hébben met het goede be grip voor de toestand en de mogelijke saneringsmaatregelen. Zij overzien de si tuatie niet meer voldoende, zij moeten toch omwille van de partij die achter hen staat hun mening geven maar zij worstelen met het feit dat men hun niet kwalijk kan nemen dat zij er te weinig van weten. Misschien is dat ook in het kabinet met sommige ministers en wie weet met premier Den Uyl zelf het geval. In noodsituaties moeten politieke stok paarden op stal. Zoals in het Engeland van 1941 de gehele natie zich opmaakte om de oorlog te winnen, zo zou in deze economische oorlogstoestand de gehele natie haar beste krachten moeten mobi liseren en zouden de partijen hun poli tieke oogmerken ondergeschikt moeten maken aan dat ene doel: het winnen van de economische oorlog. Daartoe moet de wetenschap worden gemobili seerd. De mensen die door hun jarenlan ge studie en ervaring, gepaard aan de genialiteit waarmee zij hun wetenschap beoefenen, de wegen kunnen aangeven waarlangs gegaan moet worden om uit het moeras te komen, moeten aan bod komen in een soort van nationa ael-d komen in een soort van nationale ad viesraad zonder politiek karakter. Er zijn grote namen op dit gebied, die aan de Sociaal Economische Raad en het Nationale Planbureau zouden moeten worden toegevoegd- Met welwillend amateurisme is deze chaos niet meer te ontwarren. zijn in de zuidelijke voorsteden van Beiroet zeven doden gevallen. Hiermee is het officiële dodencijfer gestegen tot ze ker 150. Er zijn in totaal meer dan 300 gewonden.

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 1