n EERDER OP ZEE DAN OP LAND Universiteitsraad op de bres voor uitgelotenen m RAADSELS BIJ ONDERZOEK NAAR LUCHTVERVUILING si I „CONFRONTATIE OOST-WEST Landelijke actie voor scholen en kliniek in Noord- en Zuid-Vietnam p< NS-ers voor snel ingrijpen beloond Dode door bedwelming po br oooEnïÈm ditmog] If P fi U ii BO FRl LOG BOOS OVER BEZUINIGINGEN S»™ 2 BINNEN- EN BUITENLAND SEPTEMBER 1975 WOENSDAG 1 7 WO 99 i Bezuinigen y Ook positief Lood onmisbaar Zonder betekenis Afgetreden Explosie in mijn PPR-fractie Vermist Spionage Vrijgelaten Gaskraan Graan Inbraak in tempel Naar Rusland CPN mijdt Indonesiërs Belangrijk Wolkenkrabber in brand Inflatie opjagen Goudgraver vermoord KLM „belangrijk” Verbroken Overleden 2» I (Van onze Amsterdamse redactie) Kamermeerderheid steunt plannen kabinet (Van onze parlementsredactie) en ka- de Vooruitzichten voor vrijdag: nog WEERRAPPORTEN c we onderzocht. OVERWEGEND DROOG EN WEINIG VERANDERING IN TEMPERATUUR. onder 18-.54 uur onder 2.03 uur zzo nnw zo zzo o nw z z z z z z zzw zzw z nno zzo nno nno nw nw 12 13 12 12 11 11 13 13 12 11 13 23 16 14 13 12 13 10 3 14 10 12 15 10 14 12 19 14 22 13 9 20 19 14 15 12 11 15 20 21 16 De meeste comités zijn tussen decem ber 1972 en januari 1973 gevormd naar aanleiding van de verhevigde bombar dementen op Hanoi. Plaatselijke protes- ,.Een Franse onderzoeker meldde dat sommige bevolkingsgroepen in zijn land sterk aan lood blootgesteld worden, dat door de kurk de wijnfles in dringt, en zelfs van de druiven zelf afkomstig kan zijn omdat deze tijdens de groei worden bespoten met een insecticide dat lood en arsenicum beva'. Niemand die wijn drinkt vertoont echter vergiftigingsverschijnse len”, aldus Pierce voor mijn standpunt inzake de besnoeiin gen bij de marine. Overigens verwacht hij, dat de bond genootschappelijke landen fel zullen pro testeren tegen de bezuinigingsplannen van Nederland. stander van het kiezen van meer arbeids intensieve produktiemiddelen. Terlouw (D’66) vindt dat de regering de problemen helder op een rij heeft gezet en dat men er bepaald niet om heen is gelopen. Het is volgens hem duidelijk dat de groei zou verminderen. Hij vindt het tekort ongekend hoog. Twintig percent van de totale uitgaven is nu ongedekt. Het Eerste-Kamerlid J. Broeksz heeft het voorzitterschap van de Senaatsfrac tie van de PvdA neegelegd in verband met drukke werkzaamheden. Bij een ontploffing in een mijn in het noordwesten van Taiwan zijn 28 mijn werkers ingesloten. Van 16 anderen zijn de stoffelijke overschotten al geborgen. De toestand van de ingesloten mannen zou kritiek zijn. Tijdens de eerste bijeenkomst van de Tweede Kamer in het nieuwe parlemen taire jaar is de heer M. van Winkel geïnstalleerd als nieuw lid van de Ka mer. Hij volgt Pier van Gorkum op. Ree het v journ; met c zaak rechte verzot te sta tredei Aar dacht' son-f< gevaa vrouv ging”. Lynei weg 1 M ’Ó'H 22 22 21 22 22 19 20 20 19 23 24 29 22 22 19 22 25 13 17 28 16 19 20 15 23 20 25 28 27 17 20 31 32 17 27 22 21 25 24 29 32 L] heir ters liste over de n SA( Een (Calif, voor schuh slag c den. i 350.01 PA1 nepor zuidei langz: De st van <1 cie di kopen Zo: ten elkaa perso de vi hand boyci te st: Dit hebbi en di tersz.i crate regen onbew. geh. bew. onbew. regen z. bew. 0 0 0 0 0 0 2 0 1 0,1 2 0 0 0 0,3 0,5 0,1 0,3 0 0 0 0 10 6 1 0 o o o o 1 o o o o o 0,4 o o o o J DEN HELDER (ANP) „Als het ooit tot een confrontatie tussen de Sovjet unie en de Westerse wereld zou komen, dan zal dat gebeuren op de wijde oceaan en niet op de grens tussen Oost en West”. Dat is de mening van de nieuwe opperbevelhebber van de zeestr(jdkrach- ten, vice-admiraai B. Veldkamp. De graden van vervuiling die de rege ring als standaard heeft aanvaard zijn zonder betekenis vooral nu de mensen zo verschillend blijken te reageren op gifstoffen in hnt milieu, aldus Pierce. Hij heeft onlangs een internationale conferentie bijgewoond over het onder zoek naar lood, die in Joegoslavië werd gehouden. In Texas, volgens een der rapporten, zijn bijvoorbeeld kinderen onderzocht die in het hoogovendistrict van El Paso wo nen, waar veel lood vrij komt. Zij wer den lichamelijk, op intellectueel en psy chologisch gebied vergeleken met kin deren die er niet aan blootgesteld wor den. Zij bleken in elk opzicht volmaakt gezond. kritiseert het plan van minister Lubbers (Economische Zaken) om voor een half miljard gegarandeerde leningen beschik baar te stellen. De Partij van de Arbeid is van mening dat de leningen van Lubbers er slechts toe bijdragen dat de vermogenspositie van de grote onderne mingen verbetert. Men had liever gezien dat het kabinet de overheidsinvloed in het bedrijfsleven via deelnemingen meer rechtstreeks had versterkt. Sinds woensdag 3 september wordt in Argentinië de heer J. Becht uit Bergen op Zoom vermist. De heer Becht, die 33 jaar is," verbleef in Buenos Aires als vertegenwoordiger van de vliegtuigfa briek Fokker om aan de Argentijnse luchtvaartmaatschappij adviezen te ge ven op het gebied van het onderhoud van de F-28. Er is geen enkele aanwij zing over wat er gebeurd kan zijn. De auto van de heer Becht is ook verdwe nen. DEN HAAG. De linkse drie, PvdA, PPR en D'66, alsmede de andere regeringspartijen KVP en ARP, ondersteunen de plannen van het kabinet voor 1976 in grote lij nen. Niettemin heeft men ook in die kringen bedenkingen tegen het on gekende begrotingstekort van bijna 15 miljard gulden. Dat gat dient om de werkgelegenheid te stimuleren. „Zekerheid dat de economie aan trekt, heb ik inderdaad niet”, zo gaf premier Den Uyl gisteravond voor de televisie toe. De 38-jarige Oostduitse marine-offi- cier Dieter Goersdorf die in 1967 naar West-Duitsland kwam is giste ren in Celle in de Bondsrepubliek ver oordeeld tot 41/» jaar gevangeisstraf we gens spionage voor de DDR, vervalsing van documenten en bedrog. 1. bew. z. bew. h. bew. z. bew. 1. bew. geh. bew. Stockholm geh. bew. onbew. windst. mist h. bew. onbew. h. bew. onbew. onbew. ten leidden tot een grote nationale ma nifestatie in Utrecht op 6 januari 1973. Na het tekenen van de vredesakkoorden begin 1975 zijn verschillende steden nog steeds bezig gebleven met duidelijke pro jecten voor Vietnam. Mede op initiatief van minister Pronk is door de vier grote steden Amsterdam, Groningen, Utrecht Weer In binnen- en buitenland zzo wzw h. bew. windst. onbew. h. bew. onbew. onbew. regen onbew. h. bew. windst. z nnw zw o o zo wzw niet somber genoeg was geweest. Met name meent hij dat de maatregelen die de werkloosheid en inflatie moeten te rugdringen onvoldoende zijn. Volgens hem wordt er te weinig gedaan aan land- en tuinbouw. Hij miste bij dat hoofdstuk fiscale tegemoetkomingen. Van Veen (CHU) voorzitter van grote werkgevers (VNO), zegt dat het kabinet te optimistisch is. Hij dacht dat de intentie van het kabinet goed was, maar het kabinet heeft niet de politieke moed opgebracht om in 1976 te doen wat gedaan moet worden. Hij eist an derhalf miljard gulden belastingverlich ting voor het bedrijfsleven. opgeheven wanneer de nationale inza meling is geslaagd. ben een eigen postgirorekening. De gel den die op die rekeningen binnen ko men worden besteed aan de eigen pro jecten. Er is ook een landelijk gironum mer. namelijk 3442600 en het totaalbe drag dat hier op terecht komt wordt ver deeld naar behoefte”. de werkloosheid terug te dringen. Op het ogenblik is het zo dat per werkloze werknemer 48-000 gulden per jaar wordt uitgegeven. Met dat geld kan meer ge daan worden dan nu het geval is. Hij suggereert onder andere subsidiëring van arbeidsplaatsen en inschakeling van ar beidsbureaus bij de beantwoording van de vraag hoe meer mensen aan het werk kunnen gaan. Verder is de PPR voor- ROTTERDAM (ANP). In zijn mer op het Rotterdamse stadhuis heeft burgemeester Van der Louw gisteren de NS-mannen ontvangen, die de afgelopen zondagmorgen door razendsnel ingrijpen een ramp met als gevolg van een rem- defect veel te hard rijdende D-trein uit Hoek van Holland wisten te voorkomen. 1. bew. h. bew. h. bew. 1. bew. z. bew. z. bew. onbew. z. bew. 1. bew. regen verand. z nno n z wzw z regenb. verand. mist onbew. Amsterdam heeft de afgelopen jaren 320.000 gulden ingezameld. Utrecht bracht 130.000 gulden bijeen en Groningen en Zwolle hebben een bedrag van 145.000 en ruim 56.000 gulden verzameld. Utrecht heeft zich bij het Medisch Comité Viet nam aangesloten om een ooglijderskliniek en Zwolle een werkcomité gevormd dat contact heeft gezocht met alle 45 Neder landse steden die ooit actie hebben ge voerd. De plaatselijke afdelingen van landelijke politieke partijen zijn even eens geïnformee: d over de Vietnam-ac- tie. In eerste instantie hebben Zaanstad, Haarlem. Velsen Beverwijk, Hilversum. Den Haag, Gouda, Delft en Rotterdam met naaste omgeving reeds hun hulp toegezegd. „Het gaat nu nog om ongeveer 450.000 gulden”, zegt Ie voorzitter van het lan delijk Vietnam-comité Pelle Mug. „Alle steden werken geheel zelfstandig en heb- De Italiaanse student Francesco Napo li is gisteren na een gevangenschap van vier maanden vrijgelaten door zijn ont voerders. Van welingelichte zijde is ge meld. dat de vader van de student een bedrag van vier miljoen gulden aan losgeld heeft moeten betalen, een kwart van het bedrag dat de ontvoerders aan vankelijk eisten. Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissing Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genéve Helsinki Innsbrück Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split, Wenen Zurich Casa Blanca Istanboel Las Palmas Tel Aviv Tunis Minister, Pronk heeft gezegd dat de overheidsbijdrage voor de Vietnam-actie eenmalig is. Vanaf 1976 gaat een ande re wijze van financieren gelden voor soortgelijke acties. De Amsterdamse wet houder van onderwijs, R. van der Velde, en zijn naaste enderwijsambtenaar wil len eind oktober als afgevaardigden van de interkerkelijke werkgroep een bezoek brengen aan Viel nam. Een filmploeg van de VARA zal hen waarschijnlijk bege leiden. AMSTERDAM Met een landelijke Vietnam-actie van 3 tot 8 november aan staande willen Amsterdam, Groningen, Utrecht en Zwolle voldoende geld inza melen om vier opbouwprojecten in Noord- en Zuid-Vietnam mogelijk te ma ken. Het betreft drie middelbare scho len in Noord-Vietnam en een ziekenhuis in Zuid-Vietnam. Minister Pronk van ontwikkelingshulp heeft toegezegd drie kwart van de benodigde 3,9 miljoen gul den b(j te zullen passen. De verschillen de actiecomités in het land zullen worden Van Thijn wees erop dat de hoogste inkomens het meest zouden profiteren van de plannen die Wiegel koestert. Van Thijn „Hoe moet dat betaald worden, wat Wiegel wil? „De werkgelegenheids- politiek zou daarvoor opgeofferd wor den”. De WD’er zei daarop Er moet in ieder geval een paar miljard extra be zuinigd worden. Geef het bedrijfsleven de kans om meer investeringen te doen. Laat de mensen zélf hun uitgaven bepa len. Dat wil dit kabinet niet, aldus de oppositieleider- In kringen van de PvdA blijkt men weinig ingenomen met de plannen van de regering om noodlijdende maar niet temin toekomst biedende bedrijven met zogenoemde gegarandeerde leningen op de been te helpen. Het Kamerlid Wierenga van de PvdA meent dat het werkloosheidsvraagstuk nooit opgelost kan worden wanneer de overheid niet zelf arbeidsplaatsen gaat creëren. Hij zag Aantjes het grootste gevaar. Hij liet echter ook positieve geluiden horen: meer dan vorige jaren, zei hij, wil het kabinet de realiteit wel onder ogen zien. Het is beslist niet zo dat het kabinet over de realiteit heenloopt, aldus Aan tjes. Bas de Gaay Fortman (PPR) zegt dat noch het kabinet, noch de economen precies weten wat ze moeten doen om Dr. Duisenberg, minister van Finan ciën, wees er in de tv-rubriek Hier en Nu op dat de overheid in de huidige situatie tekorten moet kweken om de werkgelegenheid te stimuleren. Wiegel (WD) blijft erbij dat de regering nog steeds niet de tering naar de nering zet. Hij meent dat de lastenverdeling zodanig is, dat de „gewone man” te veel de dupe wordt. Wiegel gelooft niet dat de regering de lasten voor de gewone mensen zo vol doende heeft verlaagd. Hij blijft erbij dat de regering een reeks van belasting verhogingen doorvoert. Een onderzoeker van de Universiteii van Californië in Los Angeles beweert zelfs dat zeer kleine hoeveelheden lood in het eten onrpisbaar zijn, in tegenstel ling tot de gangbare opvatting., Hij heeft geprobeerd het lood volledig te verwij deren uit het voer en de omgeving van proefdieren, maar hij bleek dat niet voor elkaar te kunnen krijgen. „Zes jaar geleden dachtén we dat chroom niet aanwijsbaar noodzakelijk was voor de gezondheid Steeds verfijn der analitische methoden hebben nu ech ter aangetoond dat chroom onmisbaar is voor de vertering van suikers en de goe de werking van insuline. We zijn er nu niet meer zo zeker van of er wel een element bestaat dat geen waarde heeft voor de gezondheid van mens en dier" Een diepgaand onderzoek heeft uitge wezen dat de gasexplosie, die zondag avond aan de 22-jarige mw. A. Ettema in Apeldoorn het leven heeft gekost, ver oorzaakt is door een open gaskraan. Het uitstromende gas moet zijn ontstoken door de waakvlam van de gasgeiser. DEN HAAG (ANP) Het Landelijk Overleg Grondraden (LOG) van studen ten aan universiteiten en hogescholen vindt, dat de onderwijsbegroting voor het komend jaar wordt gekenmerkt door twee tendenzen: bezuinigen en centrali seren. De Lucigen lag afgemeerd in de twee de petroleumhaven. Het schip was bij het terrein van Paktank Pernis bezig met het lossen van een uit benzine bestaande lading. De drie slachtoffers bevonden zich in de pompkamer van het schip toen zij bedwelmd raakten. De stuurman van het schip wist het drietal nog uit de pompkamer te slepen, maar voor één van hen kwam de hulp te laat. liseren, maar biologische monsters böva‘- ten zoveel stoffen dat zij door hun inge wikkeldheid hie’ goed kunnen worden geanaliseerd”. Pierce zegt dat de scheikundigen blij ven zoeken naar de ooi zaak van de fou ten in de analyse van biologische mon sters, maar dat de Amerikaanse regering niet bereid is daar geld voor uit te trek ken. De Sovjet-Unie en de VS hebben de verwachting uitgesproken binnenkort een nieuwe overeenkomst te sluiten over graanverkopen op lange termijn, aldus heeft de Amerikaanse onderminister van Economische Zaken, Charles Robinson, meegedeeld. De admiraal ziet zich voor de komende jaren voor een zware opgaaf gesteld om een volwaardig maritieme eenheid te handhaven. Maar, zo zegt hij, hoewel ik het op zakelijke gronden niet met minis ter Vredeling en zijn twee staatssecreta rissen eens ben, heb ik persoonlijk met de bewindslieden prettige contacten. „Ik hoon dan ook dat zij begrip zullen hebben Nieuwe activiteiten worden groten deels gefinancierd door bezuinigen el ders. Tot de nieuwe activiteiten behoort uitbreiding van het ministerie met 200 man, een vorm van centralisatie, die het LOG typerend noemt voor het rege ringsbeleid. Het wijst erop, dat de bezui nigingen dit jaar niet alleen het weten schappelijk onderwijs betreffen, maar ook het overige onderwijs. Van der Louw sprak zijn bewondering uit voor het optreden van de mannen en overhandigde hen de Wolfert van Bors- sele-penning, een Rotterdamse onder scheiding. De Tweede-Kamerleden Van Zeil en Cornelissen (KVP) hebben minister Wes- terterp van Verkeer en Waterstaat ge vraagd wat voor maatregelen er geno men zijn of nog worden genomen om een levensgevaarlijke situatie als die met de D-trein te voorkomen. Ze vragen de minister o.m. of de Ongevallenraad van de NS een onderzoek gaat instellen. Nadat hij zijn functie van chef van de marinestaf heeft overgedrd(jeri aan vice- admiraai B. Veldkamp, wordt vice-ad miraai E. Roest (staande links) in een door 14 commanderende officieren ge roeide sloep ten afscheid van zijn man schappen naar de wal gevaren. Onbekenden zijn de tweeduizend jaar oude tempel van Vesta in Rome binnen gedrongen en hebben er enkele stukken gebeeldhouwd marmer gestolen. De dief stal werd ontdekt door een verslaggever die een onderzoek instelde naar de on voldoende bescherming van oudheden in de Italiaanse hoofdstad. Om alle Franl regeri liter paald Die tegen Frans strijd' zo ni spraa voor gevaa Pomp; het e delen worde Staatssecretaris Hendriks van Volksge- zondheid zal van 17 tot 27 september op uitnodiging van het Kremlin een bezoek brengen aan de Sovjet-Unie. De leden van de CPN-fracties in het parlement hebben gisteren bekendge maakt dat zij ieder contact zullen mij den met de leden van de parlementaire delegatie uit Indonesië, die deze week in Nederland is. safcd Mk Andriessen vroeg zich af of het ver standig is geweest om te komen met belastingverhogingen. Hij had wel begrip voor de belastingmaatregelen. In de Ka mer moet het volgens hem tot een zorgvuldige gedachtenwisseling komen over die belastingmaatregelen Andries sen suggereerde dat, als men erin slaagt om de loonsomstijging beneden de 10 percent te houden, de BTW-verhoging achterwege kan blijven. Dat is een hele belangrijke bijdrage. Kruisinga, fractieleider van oppositie partij CHU, zei dat de Troonrede nog Een brand die gistermiddag uitbrak op de 21ste verdieping van een flatgebouw van 24 verdiepingen in Luik, kon giste ren na veel moeite worden geblust. Slachtoffers zijn er niet gevallen. Oor zaak van de brand, die twee apparte menten heeft beschadigd, was een lek in een gasleiding. In de tv-rubriek Den Haag Vandaag zei de Rotterdamse hoogleraar Korteweg gisteravond laat dat de ongedekte tekor ten van de begroting de inflatie (de prijsstijgingen) in 1976 tot 15 percent zullen opjagen. Duisenberg, minister van Financiën, zegt dat hij van de progressieve zijde de reactie verwacht dat Keerpunt, het pro gram van de linkse drie, minder snel wordt uitgevoerd dan gewenst. Van rechts verwacht hij dat de maatregelen die het kabinet nu treft onvoldoende zullen worden gevonden. Over de econo mische situatie zegt Duisenberg dat die door een buitengewoon diep dal gaat, het diepste van na de oorlog, maar nog niet zo diep als in de jaren ’30. Hij haalde de prognose van het Centraal Plan Bureau aan dat in dit najaar het dieptepunt voorbij zal gaan, maar hij toonde zich niet zó optimistisch over de kracht van het herstel van economie daarna. KVP-fractieleider Andriessen zei voor de AVRO-microfoon dat de toon van de Troonrede strak, sober en somber was. Hij hoopt dat de regering haar woorden nu ook in daden durft om te zetten. Hij vond de Miljoenennota in veel opzichten duidelijker dan de Troonrede. De teneur die hij daaruit had opgemaakt, is dat iedereen zal terug moeten. „Pilgrims rest”, een sinds 1880 verla ten goudgraversstadje in de bergen van Oost-Transvaal in Zuid-Afrika, heeft na bijna honderd jaar weer twee slachtof fers van de goudkoorts geëist. In een keet werden gisteren de lichamen van een 58-jarige goudgraver en zijn Afri kaanse hulp gevonden. De goudgraver was eigenaar van een als onrendabel bekend staande goudmijn. De moorde- naar(s) moet(en) hebben geweten dat de goudgraver op het punt stond de armza lige opbrengst van vele dagen hard ploe teren naar de bank te brengen. ARP-fractieleider Aantjes meent dat de regering te optimistisch is over de economische groei. De regering heeft zich gericht op de prognoses van de adviesorganen. Als de groei minder is dan die nu wordt geraamd, dan kloppen de maatregelen ook niet meer. Daarin Volgens een landelijk onderzoek vindt 81 percent van de ondervraagde Neder landers de KLM belangrijk voor de economie van ons land. Aldus is geble ken bij een landelijke opiniepeiling in opdracht van de TH Delft. Slechts dertig percent van de ondervraagden wist dat de Markerwaard een mogelijke vesti gingsplaats is voor de tweede nationale luchthaven. Staatssecretaris Klein (Onderwijs en Wetenschappen) moet daarvoor de capaciteit bij de faculteit uitbreiden, speciaal bij die in Maastricht. Dit vindt de universiteits raad van de Universiteit van Amsterdam, die zich daarmee gisteravond opstelde achter de eisen van het „Initiatiefcomité Drie Maal Uitgeloot”, waarin tachtig studenten zijn verenigd, die drie keer zijn afgewezen voo*' de studierichting genees kunde. Het comité vatte zijn bezwaren samen in een brief aan staatssecretaris Klein en de vaste Tweede Kamercommissie voor Onderwijs en Wetenschappen. De staatssecretaris stelde dit jaar 1735 plaatsen beschikbaar bij geneeskunde. De Academische Raad en de universiteiten hadden hem geadviseerd 1830 plaatsen beschikbaar te stellen, zodat ook de drie keer uitgelotenen een plaats konden krijgen. AMSTERDAM (ANP) Studenten, die drie keer zün uitgeloot voor de studie richting geneeskunde, dienen alsnog een plaats te krygen aan een van de acht medische faculteiten in ons land. Aantal uren zon 1 tot 8, rnlnlmum temperatuur omstreeks 11 graden, maximum temperatuur omstreeks 18 graden, kans op een droge pe riode van minstens 12 uur 95 percent, kans op een geheel droog etmaal 70 percent. Gisteren nam hij in Den Helder deze functie over van vice-admiraai E. Roest aan boord van het vlaggeschip van de marine, de kruiser „De Zeven Provin ciën”. Tegenover het ANP bracht hij zijn bezorgdheid over de aangekondige be zuinigingen bij defensie ten aanzien van de marine onder woorden. De toekomst ziet er naar zijn oordeel niet rooskleurig uit. Aan de ene kant is de Sovjet-Unie voortdurend bezig haar defensie te versterken en met name op zee is sprake van een enorme expansie, terwijl in het westen alleen maar wordt beknot op defensie. Hij vraagt zich af of ons land op het ogenblik wel op de juiste begrotingshoofdstukken bezuinigt. „De besnoeiingen zijn louter en alleen een politiek besluit zonder ook maar een enkele redelijke militaire achtergrond”, aldus de nieuwe opperbeyelhfbber. n COLUMBIA (Missouri), (UPI) De strijd tegen de luchtvervuiling stuit op een groot struikelblok: de geleerden kun nen het er niet eens over worden hoeveel van een bepaalde stof gevaariyk is en hoeveel daarentegen zelfs goed is voor het menseiyk lichaam. Er zijn twee kanten aan het probleem. Sommige mensen blijken grote hoeveel heden van gevaarlijke stoffen zoals lood zonder enig zichtbaar nadeel te kunnen opnemen, terwijl anderen bij veel lagere concentraties al vergiftigingsverschijn selen vertonen En wanneer het bloed van een mens wordt onderzocht op het loodgehalte hangt de uitslag af van wie de analyse verricht. Dr James Pierce, directeur van de af deling sporenelementen in het milieu van de universiteit van Missouri zegt dat chemisch analisten wel weten dat de resultaten niet met elkaar kloppen, maar dat het grote publiek hiervan onkundig is. Wanneet hetzelfde materiaal in ver schillende laboratoria wordt geanaliseerd komen die allemaal met verschillende antwoorden. Dat gebeurt altijd, onverschillig naar welk element wordt onderzocht. „We hebben vaste grond onder de voeten wanneer we anorganische monsters ana- te verzorgen bij het Holland-Ziekenhuis in Zuid-Vietnam. Door een toevalstreffer heeft de Maastrichtse politie een internationale hasj-handelslijn tussen het Duitse Wal- heim en Maastricht kunnen verbreken. De politie kwam de handel op het spoor toen in de nacht van elf op twaalf september een auto bij een routinecon trole werd aangehouden. De auto bleek valse nummerborden te hebben. Bij na der onderzoek werd in de auto een flinke voorraad verdovende middelen aangetroffen. De regering van de Sovjet-Unie heeft gisteren meegedeeld dat de bekende vliegtuigontwerpen Pavel Soechoi op tachtigjarige leeftijd is overleden. Soe choi is indertijd minister van de vlieg tuigindustrie geweest. DINSDAG 16 SEPTEMBER Zon op 6.15 uur Maan op 16.57 uur Hoogwater 0.47 uur en 13.24 uur Laagwater 8.40 uur en 21.08 uur ROTTERDAM (ANP). Door onopgehelderde oorzaak zijn gisteren drie opvarenden van de Britse tanker Lucigen bedwelmd geraakt door benzi nedampen. Eén van hen, de 25-jarige H. I. Pereira uit India, is overleden. De twee anderen diens landgenoten R. Souza, die dertig jaar is, en de vier jaar jongere S. A. Gayen werden met ernstige ademhalingsmoeilijkheden in het Zuiderziekenhuis opgenomen. e j o, S2

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 2