Portugese regeringsformatie nog meer vertraagd Amalrik vindt kamer buiten Fabre schiet nieuwe Priesters Moskou F willen bres in Volksfront gratie .Document heeft DERTIGSTE ZITTING VAN ASSEMBLEE VN GEOPEND na arrestaties in Zuid-Afrika Onrust Staking Franse pompstations breidt zich uit vindt Egypte geen waarde’ t K. i- 7 1 I Uri Geiler AUDIËNTIE BIJ GISCARD OP KOMST In Madrid: BORGSOM LYNETTE FROMME VERLAAGD HORST KLEINSCHMIDT „TWEEDE MAN” VAN CHRISTELIJK INSTITUUT Amalrik door mco jlscheepmaker Mevrouw Kennedy nu adviseuse „Viking” 1- 4- i ■mH WOENSDAG 1 7 SEPTEMBER 3 1975 BINNEN- EN BUITENLAND c Marine >ken mist -aan ictie land raan aten den Ka- iden siën mijn n het nijn- i zijn u-gen. nnen aord erla- i van ft na htof- i een van Afri- raver dabei orde- at de mza- ploe- npel and (Van onze redacteur in Lissabon) LISSABON. De toekomstige Portugese regering van admiraal Pin heiro de Azevedo, is al in moeilijkheden voordat de namen van de minis ters bekend zijn. Ondanks het feit, dat de meerderheidspartijen, de socia listen, de volksdemocraten en de communisten het zo ongeveer eens zijn over het regeringsprogramma, heerst er onenigheid over de verdeling van de ministerszetels. Tijd rijp ijk” •ij de besprekingen. van en De Zuidafrikaanse delegatie nam niet le dagen tevoren had Kleinschmidt een (Van een speciale medewerker) Tijdens vergadering het een van heeft ende op Soe- lieg- n de men- inkel ksge- sr op szoek n de ikort over aldus van nson, De volksdemocraten zijn van mening dat het principe van evenredige verte genwoordiging in het kabinet overboord wordt gegooid en dat wensen zij onder geen beding te aanvaarden. De commu nisten op hun beurt weigeren minder Vooral de marinevergadering is inte ressant, aangezien door meer gematigde marineofficieren koortsachtig wordt ge praat om hun commandant Vitor Cresco weer in de Revolutionaire Raad te krij gen. Cresco was door de pro-communis- tische marineofficieren uit de raad gezet. Gaston Thorn is de eerste regerings leider die tot voorzitter van de zitting van de VN-assemblee gekozen is. De 47-jarige liberale politicus geldt als een „duidelijk herkenbare Europese” staatsman. van het Christelijk goed gingen. De lijst was samengesteld door de af tredende voorzitter, de Algerijnse minis ter van Buitenlandse Zaken Bouteflika. Thorn is benoemd op voordracht van de westerse landen, die aan de beurt wa ren om een kandidaat voor te dragen. Thorn heeft vele vrienden gemaakt on der de Afrikaanse landen. Daar heeft hij dan ook zijn bijnaam van „Afrikaanse Thorn” aan te danken. Hij is erg actief bij het leggen van contacten tussen de EEG en de Afrikaanse landen. De algemene vergadering heeft zonder tegenstemmen de volgende landen geko zen als lid van de commissie voor de ge loofsbrieven: België, China, Costa Rica, Libië, Mali, Mongolië, de Sovjet-Unie, de Verenigde Staten en Venezuela. Saoedi-Arabië heeft gisteren de gijze lingsactie in de Egyptische ambassade in Madrid veroordeeld als „onaanvaardbaar voor iedereen”. In het document verklaren de onder tekenaars te erkennen dat het Israeli- sch-Egyptische akkoord tegen het Pales tijnse volk is gericht. Daily Mail verklaard dat dit wel zo was. Sprekers van de United Party veroor deelden gisteren in scherpe bewoordin gen de arrestaties, die intussen elf perso nen betreffen. In het geheel werden in Zuid-Afrika de laatste dagen, op grond van de wet tegen het terrorisme, 73 mensen gearres teerd. Ook in Ovamboeland werden, vol gens beweringen, talrijke mensen gear resteerd. heeft frac- band i het idge- mij- itaire ek in Japo- van ont- s ge- t een aan twart aan- NEW YORK (DPA. UPI). De dertig ste zitting van de assemblee van de Ver enigde Naties is gisteravond geopend. Op de agenda staan meer dan 120 punten. De vergadering zal ongeveer drie maanden duren. dt in ;rgen ie 33 als igfa- ijnse ge- houd iwij- i. De dwe- itge- dag- na in ver- Het .oken jaar inen- kken dief- ^ever j on- 5n in iiage -offi- 1967 giste- ver- f we- alsing de male Wal- ïken. ;poor vaalf >con- ileek na- een leien k op JOUW tiste- >lust. Oor- arte- :k in S» lis Het zwaartepunt zal bij de debatten ongetwijfeld komen te liggen op de situa tie in het Midden-Oosten, Cyprus, Korea en Zuid-Afrika. Onder het voorzitter schap van de Luxemburgse premier Gas ton Thorn zullen vier jonge staten als lid van de Verenigde Naties worden op genomen, te weten Mozambique, de Kaap- Verdische Eilanden, Sao Tome en Prin cipe en tenslotte Papoea-Nieuw-Guinea. Daarmee komt het aantal lidstaten op 142. Volksdemocraten dreigen met boycot Het Christelijk Instituut is in mei van dit jaar tot een organisatie verklaard die de werkzaamheden van de Zuidafri kaanse regering bemoeilijkt. Daardoor werd het voor het instituut onmogeljjk gemaakt om nog buitenlandse gelden als steun voor zjjn werk te ontvangen. MADRID. (AFP. DPA en Reuter) Zeker duizend Spaanse priesters hebben de Spaanse bisschoppenconferentie ver zocht zich „tegen de doodstraf” in Span je uit te spreken en bij de autoriteiten tussenbeide te komen om gratie te krij gen voor de twee militante Basken en drie leden van het FRAP (het Anti- Fascistische en Patriottische Revolutio naire Front) die ter dood zijn veroor deeld. van mening dat de van premier Vor- MADRID-CAÏRO-ALGIERS. (DPA UPI) Het document dat de Arabische ambassadeurs ondertekenden op verzoek van de Palestijnen die de Egyptische ambassadeur en twee van zijn medewer kers in Madrid in gijzeling hielden, heeft geen enkele betekenis. Dit heeft een woordvoerder van de Egyptische ambas sade gisteren in Madrid bekendgemaakt. gedeprimeerde indruk op vrienden ge maakt, omdat hij meende dat de zaken Instituut niet al te Kleinschmidt was ontspanningspolitiek ster uiteindelijk meer afbreuk dan goed zou doen aan de activiteit van het Christelijk Instituut, omdat het daardoor gedwongen werd deze politiek, die hij voor oneerlijk hield, te steunen. Natuurlijk is het idealistische streven van het Franse staatshoofd naar betere betrekkingen tussen regering en opposi tie toch niet vrij van een paar opportu nistische bijbedoelingen. De aanhang van de president overtreft de linkse opposi tie altijd nog maar met een half percent en het is dus duidelijk dat het staats hoofd zijn electoraat bijzonder graag een beetje uit wil breiden. En nu de com munisten al een jaar lang voortdurend met de socialisten in de clinch liggen acht Giscard de tijd rijp om linkse ziel tjes naar het kamp van de regering te lokken. (Van onze redacteur in Parijs) PARIJS. De staking van de benzi- nepomphouders, die vorige week in het zuiden van Frankrijk begon, breidt zich langzamerhand over heel Frankrijk uit. De staking is een gevolg van een actie van de grote warenhuizen in de provin cie die benzine tegen dumpprijzen ver kopen. U hebt gelezen dat de Russische dissi dente schrijver Andrej Amalrik na te zijn gearresteerd en weer te zijn vrij geiaten, de opdracht heeft gekregen Mos kou binnen drie dagen te verlaten. Gis terochtend vertelde Amalrik door de tele foon dat hij in een plaatsje, anderhalf uur sporen van Moskou, twee mensen bereid had gevonden hem onderdak te verle nen. Alleen moest nog over de prijs worden onderhandeld, en ze moesten het blijkbaar ook nog even met hun vrouw bespreken. Amalriks vrouw Gjoezelj blijft in Moskou wonen om hun kamer bezet te houden. Vanuit zijn nieuwe woonplaats wil Amalrik dan, als brave ingezetene, een paspoort aanvragen, en als hij dat heeft kan hij weer een visum aanvragen voor emigratie naar Utrecht. U ziet, het blijft tobben, ondanks Hel sinki. De Russische schrijver Amalrik (op de foto met zijn vrouw) heeft gisteren laten weten dat hij in een huis buiten Moskou een kamer heeft gevonden waar hij wil gaan wonen. De 37-jarige schrijver van ..Haalt de Sovjet-Unie 1984??”, werd zaterdag aangehouden en zondag weer vrjjgelaten met de aanzegging dat hij Moskou binnen drie dagen moest hebben verlaten. Hjj mag niet in de hoofdstad wonen sinds zjjn vrijlating in mei uit vjjf jaar gevangenisstraf en verbanning uit Moskou. Amalrik en zijn vrouw hebben sinds het einde van de jaren zestig een eenka- merwoning in Moskou, maar toen de auteur er na zijn straf terugkeerde, werd hem meegedeeld dat hij geen toe stemming kreeg er zich weer te installe ren. De kamer die de schrijver nu ge vonden heeft ligt in een dorp op onge veer 80 kilometer ten zuiden van Mos kou, maar hij heeft nog geen permissie om er zijn intrek te nemen. „Wanneer ik mijn paspoort heb, zal ik dikwijls naar Moskou gaan en een aan vraag indienen om een jaar naar de universiteit te Utrecht, in Nederland, te kunnen gaAn”, aldus Amalrik. De schrijver zei gisteren dat hij uit Utrecht, en uit de VS van de universi- teiten van Harvard en van Washington uitnodigingen had ontvangen. De uitno diging van Utrecht zou tijdens de slot bijeenkomst van de veiligheidsconferen- tie in Helsinki door premier Den Uyl zijn overgebracht aan partijsecretaris Breznjev. NEW YORK. (Reuter) Mevrouw Jacqueline Kennedy Onassis is giste ren in New York aan de slag gegaan als adviseuse van de redactie van Viking Press, de uitgevers. Wat mevrouw Kennedy gaat ver dienen is niet bekend. Viking Press wees erop dat Jacqueline Kennedy Onassis „niet geheel onbeslagen ten ijs komt”. Voor haar huwelijk met John F. Kennedy, werkte ze voor de Washington Times Herald en ze is winnares van de Prix de Paris van het weekblad Vogue. In de lente van dit jaar leverde zij een bijdrage aan The New Yorker. ministerszetels te aanvaarden dan de volksdemocraten. De socialisten begin nen daarom te denken aan een regering waarin alleen zij, militairen en onafhan- kelijken vertegenwoordigd zijn. vindt eder- r de eble- ig in lertig t dat zesti- onale arrestatie van Breytenbach, paspoort Opvallend is alleen dat Kleinschmidt gearresteerd werd enkele uren voordat hij een gesprek zou hebben met een groep Duitse journalisten, die op het ogenblik Zuid-Afrika bezoekt. Nog enke- Intussen is het land al weer ongeveer een week zonder regering. Onafhanke lijk van deze politieke verwikkelingen gaan de strijdkrachten door met de constructie van de Revolutionaire Raad. Gisteren had de vergadering van de luchtmacht plaats die drie leden voor deze raad moet kiezen en vrijdag wordt de vergadering van de marine gehouden, eveneens om drie vertegenwoordigers van de raad aan te wijzen. munisten zijn een betrekkelijk kleine partij met 30 afgevaardigden in de con stitutionele vergadering, terwijl de volks democraten 80 vertegenwoordigers in deze vergadering hebben en de socialis ten zelfs 115. Om te voorkomen dat door de staking alle ongeveer 45.000 benzinestations die Frankrijk telt, gesloten worden, heeft de regering gisteren een minimumprijs per liter benzine voor de witte pompen be paald. Die beslissing druist intussen wel in tegen de economische politiek van de Franse regering, die de inflatie wil be strijden door de prijzen te stabiliseren, zo niet te verlagen. Maar die tegen spraak heeft de regering blijkbaar maar voor lief genomen, om het dreigende gevaar te keren dat door de gesloten Pompstations het verkeer en daardoor het economische leven in steeds grotere delen van Frankrijk geheel zou kunnen Worden lamgelegd. De Egyptische ambassadeur in Spanje, Machmoud Abdel Ghaffar, heeft giste ren na zijn vrijlating in Algerije gezegd dat de Palestijnse leider Jasser Arafat het beëindigen van de bezetting van de ambassade bespoedigd heeft, doordat zijn oproep tot vrijlating van de gijzelaars onmiddellijk insloeg bij de Palestijnen. deel aan de openingsvergadering. Roelof Botha, de Zuidafrikaanse ambassadeur, zei, „dat zijn regering in Pretoria nog geen definitieve beslissing heeft genomen over een eventuele deelname”. Botha is van mening dat het gezien de huidige omstandigheden niet waarschijnlijk is dat Zuid-Afrika aan de zitting van de assem blee zal deelnemen. In verband met de Zuidafrikaanse apartheidspolitiek en de bemoeienissen van dat land met Namibië werd Zuid- Afrika in 1974 door de assemblee van deelname uitgesloten. De linkse radicalen, die zich twee jaar geleden van de officiële party, die toen door de voorzitter Servan Schreiber juist in wat rechtsere richting werd gestuurd, hadden afgescheiden, schijnen nu enig oor te hebben voor de verleidingen van het Elysée. De brief van Robert Fabre, die van huis uit apotheker is. zou een eerste stap kunnen zijn in de richting van een her stel van de vroegere en aloude radicale partij, waarmee Giscard d’Estaing dan in een wat later stadium mogelijk zijn rege ringsmeerderheid zou kunnen verbreden. Het Elysée heeft de mogelijke deserteur uit het Volksfront ijlings doen weten dat hij volgende week door het staatshoofd met open armen kan worden ontvangen. Het Volksfront rechtvaardigde dat standpunt door ervan uit te gaan dat iedere dialoog met de regeringsmeerder heid toch tot mislukking was gedoemd, zolang de politiek van het staatshoofd zo radicaal met de doelstellingen van de verenigde linkse partijen uiteen bleven lopen. Met die stereotiepe afwijzing werd gelijktijdig iedere hoop van Giscard om in Frankrijk enig wederzijds begrip, zo al niet respect tussen regeringskamp en oppositie te kunnen verwekken, in de kiem gesmoord. Rechter Thomas McBride trok tevens het verbod in voor de verdachte om met journalisten te praten. Voortaan mag zij met de pers spreken, maar niet over de zaak waarvoor zij gevangen zit. De rechter bepaalde ook, dat hij vrijdag een verzoek zal behandelen om Lynette toe te staan als haar eigen verdediger op te treden. Aanvankelijk had de rechter de ver dachte, die deel uitmaakt van de „Man- son-familie”, bestempeld alj> een „groot gevaar”. Nu noemde hij haar „een jonge vrouw die oprecht is in haar overtui ging”. Lynette Fromme, met de boeien aan op weg naar de federale rechter in Sacra mento. Zoals gemend praten de volksdemocra ten (PPD) en de communisten niet met elkaar. De socialisten dienen ais tussen- persoonTJij de besprekingen. Nu hebben de volksdemocraten gedreigd de onder- handelingen over de ministerszetels te boycotten en zelfs om de besprekingen te staken. Dit komt, omdat de socialisten erin hebben toegestemd om de communisten en de volksdemocraten elk twee minis terszetels te geven, wat de volksdemo craten weigeren te accepteren. De com- Christelijk Instituut werd besloten het aantal betaalde medewerkers van 26 tot 13 terug te brengen. Drie leden van de staf hadden meegedeeld dat ze zonder salaris verder zouden werken. Ondanks de schaarser wordende geldmiddelen had het Christelijk Instituut besloten de be langrijkste werkzaamheden, namelijk de verbinding met de Nederlandse Gerefor meerde Kerk, de voortzetting van de geprojecteerde gemeenschapsontwikke lingen en de uitgave van Proferitate, het maandblad van het Christelijk Instituut, te blijven voortzetten. Beyers Naudé heeft inmiddels bekend gemaakt dat het instituut van talrijke personen geld heeft ontvangen, tot een bedrag van in totaal 21.976 rand. In juni stuurde de katholieke aartsbisschop van Kaapstad een cheque van 500 rand. In een bijgevoegde brief schreef de kardi naal, Owen McCann, dat het Christelijk Instituut dezelfde doeleinden als de ka- Het verzoek is vervat in een brief, gericht aan kardinaal Enrique y Taran- con, aartsbisschop van Madrid en voor zitter van de Spaanse bisschoppenconfe rentie. De priesters veroordelen voorts de maatregelen zij spreken van „bedrei gingen” waaraan zij bloot staan bij de uitoefening van hun ambt op grond van de jongste regeringsbesluiten. De priesters willen ook dat de bis schoppenconferentie amnestie voor poli tieke gevangenen en daadwerkelijke er kenning van het recht op vereniging, vergadering en vrije meningsuiting vraagt- De directeur-generaal voor de veilig heid in Spanje, luitenant-generaal Fran cisco Duenas Gaviian, heeft gisteren op de begrafenis van de vermoorde politie agent Juan Ruiz Munoz in Barcelona, de „valse menselijkheid van de inzamelaars van handtekeningen voor amnestie” ge hekeld. Onderbroken door geroep om gerech tigheid en wraak, verklaarde Duenas dat Spanje „met versterkte vechtlust” niet zou rusten vooraleer ook de plegers van de nieuwe moord voor het gerecht zou den staan. Toen we maandagavond laat thuis kwamen, waren we net op tijd om de nabeschouwing te zien van Uri Gellers seance. Wat is het toch een aardige jongen, ik geloof niet dat ik met even veel overgave in hem en zijn toverkun sten zou geloven als hij er uitzag als Henk van Montfoort of Dries van Agt. Wat me alleen van hem tegenvalt is, dat hij niet in staat blijkt te zijn de vertaal techniek van Hans van Willigenburg zo om te buigen dat ze gewoon weer loopt zoals het hoort, maar voor het overige geloof ik heilig in wat hij allemaal tot stand brengt. Ik heb daar trouwens ook alle reden toe, want toen onze vriendin Tatje, echtgenote van de bekende Over- veense columnist Hugo, maandagavond om negen uur even naar de twee horlo ges ging kijken die al jaren stuk waren, bleken ze alle twee opeens te lopen, en de volgende ochtend om 11 uur (op het moment dat ik dit nu schrijf) liepen ze nog steeds, hoewel zij ze noch maandag avond, noch dinsdagochtend, had opge wonden. Het ene kon trouwens niet meer worden opgewonden. Het vertrouwenwekkende van Uri Geiler is, dat het soms mislukt. Bij goochelaars mislukt nooit iets. Bij ons viel geen bodem uit de koffiepot, de koektrommel hield zijn gewone vorm, en de drie kapotte horloges bleven ge woon kapot. Pas na zo’n tv-uitzending besef je overigens, hoeveel kapotte hor loges er in Nederland moeten zijn. Ik schat het aantal op enkele miljoenen, en niemand gooit ze weg, hoewel je er minder aan hebt dan aan een kopje met een afgebroken oor dat je wel weggooit. Ook werd geen van de lepels, vorken en sleutels die ik dociel voor het tv-appa- raat had neergelegd verbogen, maar dat kwam misschien omdat zij niet aan Uri Gellers directe straling werden blootge steld. Zoals gezegd waren we maandaga vond niet thuis, maar ik had wel mijn video aangezet om. het programma op te nemen, want ik dacht: dan heb ik Uri op de band, en kan ik hem nog jaren lang op elk gewenst moment afdraaien zodra een of ander electrisch of opwind- baar apparaat stuk is. Continu dus een monteur in huis voor kleine reparaties, zoals je vroeger een inwonend dienst meisje had. Maar blijkbaar is het ver schil in afstand minder belangrijk dan het verschil in tijd, want via die band opname werd niets heel of kapot (dat vind ik ook zo knap: hoe weet het kapotte horloge dat het heel moet wor den, en de rechte vork dat hij krom moet buigen?). Ondertussen is het natuurlijk ook mo gelijk, dat wij, of ons huis, niet ontvan kelijk zijn voor Uri Gellers uitstraling. Het tweede, late deel van de uitzending bekeken we rechtstreeks, met vijf men sen. Uri dacht aan een ding met een naam, en wij tekenden allemaal wat in ons hoofd opkwam. Bij Hans van Willi- genburg was dat mislukt. Uri Geiler tekende een driehoek met een cirkel erin, dacht sterk aan die tekening ter wijl hij Hans zijn hand vasthield, ik dacht: „Nu tekent Hans een boom”, en Hans tekende vervolgens een boom. Ik bedoel maar. U wilt nu natuurlijk weten, wat wij vijven tekenden, na Uri’s wilsbeschik king. Ik tekende een stoomboot. Mijn vrouw een vierkant met daaronder een appel. Mijn schoonmoeder een kerk. Een vriend een hand. En een vriendin een huis met puntdak. Onze Overveense vrienden, van de marcherende horloges, bleken een kruis en een hamer te heb ben getekend. Keus genoeg dus. Stel er zijn twintig voor de hand liggende teke ningetjes, en Uri Geiler heeft er daar eentje van genomen. Stel dat 1 miljoen kijkers trouwhartig een tekeningetje hebben gemaakt, dan hebben liefst 50.000 mensen dezelfde tekening ge maakt als Uri Geiler. En dan te beden ken dat ik niet eens sceptisch ben, maar onvoorwaardelijk in zijn geheime krach ten geloof! SACRAMENTO. (DPA en UPI) Een federale rechter in Sacramento (Californië) heeft gisteren de borgsom voor Lynette Alice Fromme, die op be schuldiging van een poging tot een aan slag op president Ford wordt vastgehou den, verlaagd van een miljoen dollar tot 350.000 dollar. JOHANNESBURG. De arrestatie van de uit een Duitse missionarisfamilie uit Zuidwest-Afrika komende tweede man van het Christelijk Instituut in Johannesburg, Horst Kleinschmidt, en nog drie anderen heeft in Zuid-Afrika veel stof doen opwaaien. Waarnemers en vrienden van Kleinschmidt in Pretoria beweren dat de arrestatie het gevolg is van het feit dat deze pas kort geleden werd benoemd tot secretaris van ds. Beyers Naudé en dat men eigenlijk met deze actie de bekende leider van het Christelijk Instituut wilde treffen. tholieke kerk heeft. Hij vroeg de Zuid afrikaanse katholieken het instituut zo veel mogelijk te steunen. Inmiddels heeft majoor-generaal Mike Geldenhuys, hoofd van de veiligheidspo litie, ontkend dat de arrestatie van Kleinschmidt en andere te maken heeft met de arrestatie van de schrijver Breyten Breytenbach, die met een vals Frans paspoort het land was binnengekomen. Nog maandag had de majoor-generaal aan het dagblad Rand PARIJS. Een brief met het verzoek om een audiëntie die de leider van de links radicalen Robert Fabre gisteren aan president Giscard d’Estaing richtte, heeft een nieuwe bres in de gelederen van het Franse Volksfront geslagen. So cialisten en vooral de communisten, die samen met de aanhangers van de radi cale voorman dat linkse eenheidsfront vormen, hadden tot dusver altjjd hals starrig geweigerd invitaties van het Ely sée ook maar in overweging te nemen.

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 3