Jaarmarkt in todtevishal Velsen-Zuid Ziekenhuispastor tot optimale begeleiding van patiënt in staat Middagconcert Haven Rob v. d. Schoor exposeert De IJmuider Courant Al jaren mijn trouwe huisgenoot z o Drie maal is niet altijd scheepsrecht 'Tl op „Beeckestijn” Kennemerland’ jubileert BEVERWIJK. De Terrariuinvereniging herdenkt vrijdag aanstaande haar tigjarig bestaan. Om 99 5 DS. G. E. BAKKER OP HET PUNT NAAR LEIDEN TE VERTREKKEN Kort IJmondnieuws Huis op landgoed was al verkocht MAN BRAK NEUS Engelse soulgroep in Labyrinth Bromfietster gewond Uitslagen damclub Zandkraai-instuif 1 7 NIEUWS UIT STAD EN STREEK WOENSDAG SEPTEMBER 1975 door Jan van Dam In soos Alpha VERTREK CONTACT „BOUWPASTOOR” PLAATSVERVANGER ’t Wordt tóch stiller om je heen. Je VOLWAARDIG IJMUIDEN-OOST Zoals ds. G. E. Bakker, tot woensdag 1 okto ber geestelijk verzorger van het Zeewegziekenhuis in IJmuiden-Oost zondag reeds tijdens zijn afscheids- prediking gaf te kennen, Wenst hij zichzelf te beschouwen als een man met een grondige afkeer van „zoet gevooisde woorden”. Een dergelijke instelling maakt een geanimeerd gesprek met hem bijzonder gemak kelijk, omdat de scheidende predi kant inderdaad geregeld klare taal pleegt te gebruiken, waardoor het hem niet moeilijk valt zijn bedoe lingen steeds duidelijk onder woor den te brengen. Zo stelt hij nuchter vast zijn benoeming tot hoofd van de dienst „Geestelijke verzorging” van het Academisch Ziekenhuis in Leiden allerminst als een promotie te beschouwen. Eenvoudig omdat er volgens hem in dit geval weer van een roeping sprake is geweest, waar de hand van God duidelijk bij kon worden onderkend. - - - u U weet hoe het gaat, als je wat ouder wordt ’t Wordt tóch stiller om je heen. Jei komt niet zo vaak meer de deur uit en je krijgt wat minder bezoek. Maar één trouwe huisgenoot komt hier nu al jaren over de vloer: de IJmuider Courant! Wat ik het liefst lees in de IJmuider Courant? Ik lees eigenlijk alles! Alleen in de sport ben ik niet zo geïnteresseerd. Maar verderwereldnieuws, stadsnieuws, streeknieuws, noemt U maar op! Ik spel het allemaal. Maar éérst kijk ik wel altijd even naarde Burgerlijke Stand en de Familieberichten. Déarom alleen al zou ik de IJmuider Courant geenAA dag wjllen missen! py H g (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN 16-9'75 (Van een medewerker) (Van een onzer verslaggevers) geparkeerde Naam Adres Woonplaats: ia (aankruisen wat u wenst) - ider niet op niet kan de tten nen. itste zit- zinst die 1 in iaar. I A. RoemelingD. van As 2-0, L. de PeeD, Adrichem 0-2, A. RoemelingJ, Mors 1-1, N. AdelaarB. Beentjes 1-1, H. de GrootH. J. Winter 0-2, J. Die- meerA. van Son 1-1, W. v. d. MeyTh. Zoon 1-1, P. de MunkC. Engelhart 2-0, S. ToxopeusC. Butter 0-2, H. StaalJ. Graanstra 0-2, C. NijmanJ. Kabel 1-1. rke, iiit- rleg ord ids- die eke zijn >or- op i te pu- leze reel sitie De besommingen waren: IJM 9 45.500, KW 15 21.200, KW 43 I 28.700, VD 19 f 3.600, IJM 18 1.020, één deen E 559 f 5.200. ;ens ven Het ets- >ra- ijn- i in idag te die irer- jks- leze ting 11 oktober de jaarlijkse districtsdag. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. Zaterdagmiddag opent loco-burgemeester ir. J. Camffer- man in sociëteit Alpha de expositie van de jonge Beverwijkse kunstenaar Rob van der Schoor. oop ich- ÏP- dat na dat saft, van de fi- 1, is ftijd (Van een onser verslaggeefsters) »s' W trouwde omgeving moet in dit uur van de diepste diepte als onvervangbaar worden gezien. „Zelf zou ik dan ook nooit in een ziekenhuis willen sterven”, verzekert ds. Bakker met nadruk. Want als jongeman leek er eerst een administratieve carrière voor hem te zijn weggelegd, tot hij op zekere dag reeds gehuuwd in de gelegenheid was van een neef de bevestiging tot predi kant bij te wonen. Deze plechtigheid heeft hem toen diep beroerd en aan het denken gezet, waarbij de heer Bakker zich tenslotte van zijn ware roeping bewust is geworden. In overleg met zijn echtgenote die hem bij dit alles steeds een bijzonder grote steun is geweest werd uiteinde lijk tot een theologische studie besloten- Alleen moest eerst nog een aanvullend staatsexamen worden gedaan, dat in die dagen voor de toelating tot de Amster damse Universiteit werd vereist. De heer Bakker slaagde hiervoor en na het vol tooien van zijn studie aan de universiteit werd de toen al vijfendertigjarige predi kant in 1955 vrijwel onmiddellijk beroe pen in Heeze, een Brabantse gemeente in de omgeving van Eindhoven. „Het heeft mij in die dagen ook veel voldoening geschonken in een dergelijk katholieke omgeving direct als een vol waardig geestelijke te worden geaccep teerd”, gaat ds. Bakker voort. „Ik heb daarop drie jaar meegewerkt aan de overgang naar een meer gestroomlijnd instituut voor gezondheidszorg, met de bedoeling een gebouw van 42 miljoen gulden ook menselijk in te vullen. Wel raak je daarbij als predikant steeds verder van het normale gemeentewerk Nu is dan voor deze pastor in IJmui- den-Oost het uur van vertrek bijna aangebroken. Ds. Bakker en zijn echtge note hebben tot hun niet geringe vreug de kunnen ervaren dat het gedurende deze zeven jaar is gelukt hier talrijke goede en persoonlijke relaties aan te kweken. Zelfs wordt dit heengaan hem door enkelen wel eens kwalijk genomen, maar dan zegt hij altijd maar: „Och, misschien komt er wel een veel betere predikant voor mij terug!” In ieder geval beginnen de heer en mevrouw Bakker in Leiden vol goede moed aan de bij het Academisch Zie kenhuis wachtende nieuwe taak: hoofd van de nog te vormen dienst „Geestelij ke verzorging". En zij mogen het dan niet als een promotie beschouwen, toch betekent het voor beiden een zekere voldoening op deze leeftijd nog met een geheel nieuw stuk werk te mogen begin nen. Want meestal wordt een vijfenvijf- tigjarige hier de kans niet meer voor geboden. De scheidende predikant is reeds bezig zijn kamer in het Zeewegziekenhuis te ontruimen. „Sichem”. De eerstvolgende bijeen komst van „Youth for Christ” in IJmui- den is vastgesteld op zaterdag 20 sep tember in gebouw „De Rank” aan de Koningin Wilhelminakade. Deze avond is er weer een koffiebar, met optreden van cabaret „Sichem”. De tentoonstelling van'werken van de 22-jarige Rob, broer van de bekende kunstenaar Jan van der Schoor, duurt tot en met 24 oktober. Belangstellenden kunnen op de dinsdag- en zondagavonden en iedere woensdag-, vrijdag- en zater dagmiddag een kijkje in Alpha komen nemen. Ik wil de IJmuider Courant graag 14 dagen gratis thuis ontvangen Daarna kunt mij noteren Klaverjassen bij „KIC”. Teneinde de afstand tot het centrum enigszins te bekorten, wordt de maandelijke klaver - jasdrive van de supportersvereniging van „KIC” vrijdag 19 september ditmaal ge houden in het ontmoetingscentrum „De Meerpaal” aan de Banjaertstraat in Vel- sen-Noord. De baten daarvan zijn onder meer bestemd voor het jeugdwerk van „KIC”. verwijderd en je voelt je op den duur in het ziekenhuis eveneens een bedrijfsge- noot. Zij het dan ook als specialist op een bepaald gebied.” Daarbij wil ds. Bakker niet verzuimen te wijzen op de voortreffelijke samen werking met het katholieke en humanis tische deel van het geestelijk team. Wat dit laatste betreft is het hem echter dikwijls opgevallen dat zoveel tijdelijke bewoners van het ziekenhuis nog altijd niet weten wat het humanisme nu ei genlijk inhoudt. Zo ving hij eens een gesprek op tussen twee mannelijke pa tiënten, van wie er een door de huma nist zou worden bezocht. Op zijn vraag welk geloof deze verzorger nu eigenlijk vertegenwoordigde, kreeg hij van de me depatiënt ten antwoord: „O, dat is een zwager van de dominee!” het soll- ink- Bols het i tot igen oen. de i de Van' van zinst Overigens heeft ds. J. van der Berg, emeritus predikant in IJmuiden zich reeds bereid verklaard met ingang van 1 oktober tijdelijk als plaatsvervanger van ds. Bakker in het Zeewegziekenhuis te fungeren. Hij zal als geestelijk verzorger werkzaam blijven tot er een opvolger voor de vertrekkende predikant is ge vonden en het bestuur meent te mogen aannemen dat deze vacature nog dit jaar kan worden bezet. IJMUIDEN. Dinsdag gearriveerd: Mere Orientalis, Genua, Lachs, Bremen; Blankenstein, Antwerpen; Eddystone, Swansea; Ciudad Demanizales, Antwer pen; Lloyd Antueroia, Rotterdam; Teu tonia, Rotterdam; Ingerclausen, Claipe- da; Arona, Helsinki; Autobahn, Esbjerg; Pallas, Bremen; IJmuiden; Vaterland, Antwerpen, IJmuiden; Winnetou, Oxele- sud; Schellingerland, Terschelling; Ka- pitan Shantsberg; Bangkok; Vanda, Til- byry; Elpenor, Indonesië; Tor Anglia, Go tenburg; Dart, Londen; Bertrand Delmas, Le Havre; Diana V, Londen; Alster, Middlesborough; British Holly, Rotterdam. Tot een hoogst belangrijk onderdeel van de taak van een ziekenhuispastor wordt door ds. Bakker ook de begelei ding van een zieke in zijn stervensuur beschouwd. Dit geschiedt in het Zeeweg ziekenhuis altijd zo optimaal mogelijk, maar toch is deze predikant de mening toegedaan dat een patiënt beter thuis kan overlijden. Want de eigen, ver- BEVERWIJK. Donderdagavond komt in Labyrinth de Engelse soulband „Baracuda”. De groep bestaat uit vijf man en een vrouw. Het optreden in het Labyrinth aan het Raamveld begint om half negen. I i Aquarium- en „Kennemerland” veer- (Van een onzer verslaggevers) SANTPOORT. De verkooponder- handelingen die gevoerd zijn tussen de eigenaar van Duin en Kruidberg en de Vereniging tot Behoud van Natuurmo numenten betreffen alleen de 450 hecta ren natuurgebied. Het monumentale huis dat temidden van dit gebied staat, werd reeds in 1962 verkocht aan de Algemene Bank Nederland. Ter gelegenheid hiervan wordt van 17 tot 18 uur in „De Vrijburcht” receptie gehouden, met aansluitend een feesta vond voor de leden. Verder zal van 10 tot 12 oktober een hobbytentoonstelling worden gehouden in de Animalfarm te Beverwijk, Tevens organiseert de jubilerende vereniging op HEEMSKERK. Een 16-jarige meis je verleende met haar bromfiets op het kruispunt Bachstraat-Strausstraat geen voorrang aan een auto. Bij de botsing nep ze een gebroken been op. Prijzen in guldens Per 1 kg: grote tong 13,15; grootmid- del tong 12,00; kleinmiddel tong 10,20; tong één 9,68-9,21tong twee 7,24-6,90. Per 40 kg: tarbot 271-176; griet 112, kabeljauw één 134-127; kabeljauw twee 140-129; kabeljauw drie 126-100; kabel jauw vier 124-84; kabeljauw vijf 59-52; koolvis twee 71-68; koolvis drié 84-76; koolvis vier 52-19; schelvis één 72-35; schelvis twee 54-34; schelvis drie 40- 28,80; schelvis vier 30-18; schol één en twee 130; schol drie 120; sdhol vier 134- 106; wijting drie 38-27,20; haring één 44,20-30,00; schar 68. „De Spil”. In het buurtcentrum „D« Spil” aan de Meeuwenlaan in IJmuiden- Oost kan vrijdag 19 en zaterdag 20 september weer worden gedanst, respec tievelijk voor jongeren van twaalf tot zestien jaar en voor die van zestien jaar en ouder. Vrijdag 26 september zal voor het stijldansen een grote plaats worden ingeruimd. Deze dansavonden worden verder telkens om de veertien dagen gehouden, terwijl het buurthuis zaterdag 20 september van 14 tot 16 uur voor het gehele gezin is geopend. Woensdag geariveerd: Portslade, Lon den; Holsatia, Bremerhaven; Tsesis, Klaipeda; Constance, Port erome; Ash ington, Thames; Obroncy Poczty, Gdansk IJmuiden; Altair, Mantuluoto; Mos Shovgenov, Tuapse; Vanessa, Tilbury. Dinsdag vertrokken: Ita Bera, Rotter dam; Athene, Gunnes; C.V. Staghound, Bremerhaven; Midas Rhein, Rotterdam; Acojoti, Haifa; Amphiope. Golf van Mexico; Emma Oldendorf, Puerto Ordaz; Harry Mitchel, Rotterdam, Zaandam; Sea Ems, Rotterdam; Rien Teekman, Delftzijl; Eddystone, Londen; Rynborg, Zaandam, Delftzijl; Stirling Brig, IJmui den, Cont. Plat; Heinrich Schulte, IJ muiden. Kirkness; Lachs, Bremen; Inger Clausen, Harlingen; Marie Cristine, Be verwijk, Norsbron; Arklow Down, Bel las t; Teutonia, Ipswich; Alcqa, Velsen, Hamina; Bab T, Delfzijl; Ilias, Rotter dam; Autobahn, Tilbury; Tabou, Vlissin- gen; Minny Claud, Antwerpen; Jorgen Vesta, Skogal; Impala, Ipwsich; Albrit, Goole; Montreaux, Potr Campsa; Arona, Rotterdam; Rudolf, Rotterdam; Bonny Rose, Noordzee. Woensdag vertrokken: Lloyd Antu- erpia, Bremen; Baldur, Lulea, IJmuiden; Victory, Tilbury; Tonkoui, Bremen; Lek- nes, Simonsvik, IJmuiden. Bent U nog niet geabonneerd op de IJmuider Courant? Dan mist U een heel trouwe huisvriend! Die vergissing kunt U snel goedmaken. Vul nü even deze bon in en U krijgt de IJmuider Courant 14 dagen lang gratis thuis! Aan de dinsdagmarkt werd aange voerd: 375 kg tong; 2 kisten tarbot en griet; 125 kisten kabeljauw; 737 kisten koolvis; 408 kisten schelvis; 66 kisten wijting; 7 kisten schol; 1 kist schar; 1379 kisten haring en 40 kisten diversen. BEVERWIJK. De uitslag van de tweede competitie-avond van de Bever wijkse Damclub luidt: Het contact met de patiënten is vol gens ds. Bakker over het algemeen stel lig niet moeilijk, omdat de meeste bedle- gerigen gaarne bereid kunnen worden gevonden voor een kort gesprek. Het gebeurt dan ook maar uiterst zelden dat een geestelijk verzorger bij een ziekbed wordt afgewezen en gedurende zijn ze ven jaar ziekenhuispraktijk is ds. Bak ker dan ook nauwelijks tienmaal met dergelijke gevallen geconfronteerd. In dien de predikant desondanks toch wel eens wordt ontvangen met een stug: „Met die rotzooi wil ik niks te maken hebben!”, dan i robeert hij bij deze dui delijke afweer toch nog even naar een relatie te zoeken. Of anders maakt hij de humanistische verzorger op deze pa tiënt attent. (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. Een 28-jarige man uit Badhoevedorp heeft gisteren bij een bedrijfsongeval zijn neus gebroken. Met een aantal collega's was de man bezig een trilapparaat met behulp van een kraan op een vrachtwagen te hijsen. Door onoplettendheid van de kraan drijver zwaaide de kraanhaak door en raakte de man in zijn gezicht Met een gebroken neus werd hij naar het Rode Kruisziekenhuis overgebracht. Na onder zoek mocht de man naar huis Het onge val gebeurde op het Marktplein. HEEMSKERK. Woensdagavond 17 september biedt de instuif van buurthuis De Zandkraai het volgende programma: bij goed weer een speurtocht voor kin deren van 6 tot en met 12 jaar; bij slecht weer kleien, werken met papier in het centrum. Men begint om half twee. VELSEN. In de serie populaire concerten, georganiseerd door de werk groep „Muziek” van de Velser Gemeen schap, is nu zondag 21 september de muziekvereniging ,Soli” uit Driehuis aan de beurt. Zoals bekend worden deze concerten telkens van 13 tot 14 uur gegeven in de speciaal hiervoor op het grasgazon van museum „Beeckestijn” in Velsen-Zuid geplaatste muziektent. De toegang tot de concerten is gratis. Met de heer E. Munsterman als diri gent, zal door „Soïi” het volgende pro gramma worden uitgevoerd: 1. Arro- manches, mars- A. E. Kelly; 2. Ameri can Patrol-F. W. Meacham; 3. BB CF, mars- J. Ordhune; 4. Cent mille chan- sons-arr. Ben Zaal; 5. American folk, suite-Harold L. Walters; 6. Paso flamen- go- Kees Vlak; 7. Longstreet dixie- Lex Abel. Het laatste concert in deze serie zal zondag 28 september worden verzorgd door de IJmuider Harmonie, eveneens van 13 tot 14 uur. Nadat een poging om er met een in de Luxemburglaan geparkeerde Citroën vandoor te gaan was mislukt, probeerde de autodief zijn geluk in de Benelux- laan. Toen hij ook daar geen succes had trachte hij met een in de Grote Hout weg gestalde wagen aan de haal te gaan. Door de echtgenote van de eigenaar werd hij echter in zijn werkzaamheden gestoord. Toen gaf de man het maar op. VELSEN-ZUID. De traditionele jaarmarkt ten bate van het restauratie fonds van de historische Engelmundus- kerk in Velsen-Zuid zal ditmaal zater dag 27 september in de omgeving daar van worden gehouden. Deze markt om vat weer ruim veertig kraampjes met kunst, handwerken, bloemen, en vele andere artikelen, terwijl voorts oliebol len, poffertjes en dergelijke versnaperin gen verkrijgbaar zullen zijn. Voorts wordt in de kerk een tentoon stelling gehouden waarbij het program ma voor deze dag ook nog vijf concerten op het nieuwe Flentrop-orgel vermeldt. Bovendien is ter gelegenheid van deze jaarmarkt ook de expositie van de ar cheologische werkgroep „Velsen” in het voormalige raadhuis van 10 tot 20 uur geopend. als maandabonnee a 12.35 (aankruisen wat u wenst) als kwartaalabonnee a ƒ35.45 Deze bon in een open envelop, zonder postzegel, sturen naar Damiate Pers BV. Antwoordnummer 416. Haarlem Hij was namelijk al eens eerder met het Academisch Ziekenhuis over deze functie in contact geweest, waarbij toen door het bestuur te kennen werd gege ven dat de voorkeur uitging naar een predikant, die niet ouder was dan vijf enveertig jaar. En ds. Bakker is nu eenmaal vijfenvijftig, zodat hij en zijn echtgenote Leiden inmiddels al lang weer waren vergeten. Tot men hem enige maanden geleden plotseling op nieuw benaderde, waarbij kort daarop een definitieve overeenstemming kon worden bereikt. „Kijk, als er nu buiten je medeweten onverwacht door anderen wordt beslaten dergelijk gesprek weer te hervatten, waarvan het resultaat je hele verdere leven kan veranderen, meen ik wel degelijk van een roeping te mogen spreken”, stelt het toekomstige hoofd van de geesitelijke dienst in Lei den gedecideerd vast. Ds. G. E. Bakker werd 29 april 1920 in Amsterdam geboren, waar hij verder nog vijfendertig jaar van Zijn leven zou doorbrengen. Na de lagere school werd door hem in de hoofdstad ook de hbs-b bezocht en daarna wees niets erop dat hij nog eenmaal predikant zou worden. „Hier hebben wij een geweldige tijd gehad”, herinnert ds. Bakker zich nog goed. We vóelden ons in Heeze direct helemaal thuis, want volgens mij ver schilt het karakter van de Brabander echt niet zo veel met dat van een Amsterdammer. We kwamen terecht in een gemeente, waarvan de bevolking voor slechts vier percent uit protestan ten bestond. De rest was katholiek. Des ondanks wisten wij hier te zorgen voor de bouw van een nieuwe pastorie en een eigen verenigingscentrum en bovendien slaagden we erin de hervormde kerk geheel te laten restaureren. „Vandaar dat ik in Heeze dikwijls de „bouwpas toor” werd genoemd”, voegt ds. Bakker hier glimlachend aan toe. In juli 1962 verwisselde de predikant deze standplaats voor Krimpen aan den IJssel bij Rotterdam, waar hij de kansel tot 1968 heeft betreden. In dat jaar kwam hij namelijk als ziekenhuispredi kant naar IJmuiden-Oost, waar men in het toenmalige Antoniusziekenhuis juist bezig was de uitgesproken katholieke signatuur los te laten. „Waarom ziekenhuispredikai|t? Och een individueel pastoraat leek mij bij zonder aantrekkelijk, omdat men ziich bij dit werk geheel op patiënten en herstellenden kan concentreren. De ge bruikelijke organisatorische beslomme ringen van een gemeente worden hier immers voor het grootste deel door het ziekenhuis opgevangen.” BEVERWIJK. Gisternacht is in Be verwijk tot driemaal toe geprobeerd geparkeerde auto’s te stelen. De dief slaagde er niet in er met de auto's vandoor te gaan. Ui.'-

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 5