PATER BACKX: DIKWIJLS ZINKT DE MOED ME IN DE SCHOENEN GS keuren Overleg over quotering duurt voort Minister ziet visserijsituatie in verslechteren 1976 opnieuw Gewestcolleges bijna alle achter ijsbaan Duo Woodstock vrijdagavond in soos Alpha 1 bestemmingsplan goed Bennebroek nog niet over de brug Belangengemeenchap vergadert over regionalisering watervoorziening 7 WOENSDAG SEPTEMBER 1 7 1975 NIEUWS UIT STAD EN STREEK 6 door Pieter Taf fijn Jammer Onderzoekingen t Uniforme tarieven Paques Minder geld voor „De Hoop” met Gerard SANTPOORT. „We moeten elkaar verstaan, we moeten elkaar vin den. En daarbij mag je rustig christen of moslim blijven. De hele samenleving, wereldwijd, moet daarover meedenken en daaraan meewerken. Er gebeurt al heel wat. Vooral aan de top, maar ook aan de basis. Toch zinkt je de moet dikwijls in de schoenen, als je bijvoorbeeld zi|et wat er in Ierland en op de Filippijnen gebeurt. Maar je mag niet ophouden, want het begrip tussen de verschillende godsdiensten kan een stuk wereld vrede bevorderen.” Pater P. Backx (53 jaar) leidt vanuit Spaarnberg in Santpoort het bureau Begrip - een instelling die christenen en moslims met elkaar in gesprek wil krijgen. Na 21 jaar te hebben gewerkt in Islamitisch Afrika kwam hij in Nederland terug. In Afrika bedreef hij als Witte Pater geen pastoraal werk zoals christenen dat zien. „Bij de vroegere missie ging het om zieltjes winnen. Dat heb ik nooit gedaan. Het ging en gaat erom dat de grote gods diensten elkaar ontmoeten, dat we elkaar begrijpen en dat we voor elkaar willen instaan.” Resultaten Geen kerstening Niet blind staren Vastenplicht Nieuwe kansen Bureau Begrip wil gesprek en tussen christen en moslim u.: er J. (Van een onzer verslaggevers) De actualiteitenrubriek van gisteren, (Van onze stadsredactie) BEVERWIJK. Liefhebbers van kum, jaar. en s H. iham 3erg; ■eth* Dat proberen gaat op verschillende manieren. Hij werkt samen met en in bepaalde groepen. Die vervullen functies AI deze onderzoekingen worden ge daan in samenwerking met de desbetref fende afdeling van het LEI. In samen werking met het TVP-TNO wordt ge werkt aan de doelmatige behandeling en verwerking van de vangst aan boord. De commissie besprak ook de tarief stelling voor sportaccomodaties in Haar lem. Het dagelijks bestuur zal met de Haarlemse uitgangspunten trachten een uniforme regeling tot stand te brengen in gewestelijk verband. Daartoe zullen de colleges in het gewest worden bena derd, evenals de regionale sportraad. Die regionale sportraad kwam kennis maken in de personen van voorzitter D. Beets en secretaris J. G. Pannekeet. De Er- irin. BEVERWIJK. Gedeputeerde Staten hebben het besluit van de gemeenteraad d.d. 8 augustus 1974 om het bestemmings plan Vondellaan vast te stellen goedge keurd. op all» 70- 28, A. J, in de ber or- ■nte ro- J. Hu- Van ar J. •oer- i M. lem; van E. A. lort, S. 87 van ant- T. jr-, I. E. >wa- ant- Jjn- ,De u.: 14. i de ber NV irg, aes- 973, nga ieder geval samen over kunnen praten, om begrip voor eikaars standpunt te kunnen opbrengen en erachter te kun nen komen hoe je je geweten vormt.” De zich eind 1973 manifesterende ver slechterende resultaten in de zee- en kustvisserij als gevolg van de sterke stijging van prijzen van aardolieproduc ten hebben zich in 1974 in versterkte mate voor de totale kostensector voort gezet. Mede door deze stijgingen die onvoldoende konden worden opgevangen door hogere opbrengsten zijn de be drijfsresultaten over 1974 in belangrijke mate achtergebleven bij 1973. De aan voer is in 1974 ten opzichte van 1973 teruggelopen met 16,2 miljoen kilo, ter- Er worden ook zelfstandige activitei ten ontwikkeld, de oprichting van het bureau was daarvan een voorbeeld. Het bureau geeft een blad uit, dat (natuur lijk) de naam „Begrip” mee kreeg. Het tijdschrift probeert mee het gesprek tus sen islam en christendom op gang te brengen. Zo wordt in het laatste (sep- tember-)nummer uitvoerig ingegaan op de Ramadan, de vastenmaand voor de moslims. Pater Backx belicht hierin een aantal aspecten en gaat er hierbij van uit, dat zowel de christen als de moslim geroepen is tot de vasten. De verschillen In september 1973 startte pater Backx met zijn bureau Begrip. Toen hij dat onderwerp aankaartte werd hij er voor gewaarschuwd niet alleen te gaan pio nieren. Daarom stelde de Landelijke Raad van Kerken zich erachter en werd het project aangehaakt bij de werkgroep „Samenleven met buitenlandse werkne mers”. Voor de financiering werd een beroep gedaan op de Bisschoppelijke Vastenactie, althans voor wat betreft de kosten voor het ontwikkelen van acties. Onderhoudskosten van het bureau e.d. zijn voor rekening van de Witte Paters. Zowel VPRO als NCRV deden het gisteren vrijwel geheel met buitenlandse aankopen. Bij de NCRV was dat onder meer deel III van de BBC-serie over de strijd voor gelijke rechten voor vrouwen in Engeland. Roerend eensgezind hadden dc televisiecritici er al hun lof over uitgegoten. Sommigen voegden daar nog aan toe, dat zoiets ook eens in Neder land gemaakt zou moeten worden. Waar de feministische strijd onder meer toe heeft geleid, was bij de VPRO in „Rock Concert” te zien: de zeer inspirerende zangeres Tina Turner, die gestoken was in een outfit, die weer fantastisch en treffend in al zijn eenvoud was, en weinig te raden overliet. Terwijl ze toch, zoals Wim Noordhoek via ondertitels liet weten moeder van vier kinderen is. Je kan je natuurlijk af vragen wat het nut is van een instelling als die van pater Backx. Met veel genoegen wil hij dat toelichten. Dan blijkt, dat er meer dan honderdduizend buitenlandse gastar beiders van islamitische herkomst zijn. Daarbij komen dan nog studenten, rijks genoten, mensen op ambassades e.d. En die groepering vraagt bijzondere aan dacht. Ze belijdt een godsdienst waar mee onze samenleving niet vertrouwd is, er zijn culturele karakteristieken die ons vreemd voorkomen. Dat gekoppeld aan het feit, dat de godsdienst niet is los te koppelen van sociaal-cultureel leven maakt, dat de normale'maatschappelijke opvang niet genoeg is voor de moslims. Noch als persoon, noch als groep. Zegt pater Backx aan het slot van het gesprek: „Vroeger, in Afrika en hier in Nederland als maatschappelijk werker, had ik direct contact met de man of vrouw. Nu zit ik achter een bureau. Ik praat nog wel, maar dat is veelal met topmensen van allerlei organisaties. Dat vind ik wat jammer. Ik denk weleens: moet ik maar niet weer een wijk intrek ken- Dat inspireert je nog meer ook Enige tijd geleden zette pater Backx voor zichzelf op papier wat hij nu eigenlijk aan het doen is. Daarbij kwam hij tot de volgende uitspraak. „De rela- tie-opbouw christendom-islam gericht op Nederland, kan niet worden losgekop peld van de beweging in mondiaal per spectief: de ontmoeting van de godsdien sten en de verantwoordelijkheid van de wereld-godsdiensten voor sociale recht vaardigheid, vrede en wederzijds respect. De manier waarop de zegeningen van het nationaal-socialisme in „Een nieuwe tijd breekt baan” werden uitgebeeld, was voor die tijd (1940) wellicht zeer flit send, maar deed nu pijn aan de ogen vanwege de pijlsnelle beeldwisselingen en rare, springerige belettering. Uiterst komisch vond ik het filmpje waarin een ouderpaar niet-begrijpend het hoofd schudt vanwege het enthousiasme van hun jonge kinderen voor de WA. Ach vader, waar moet dat heen? Ja moeder, ik begrijp het ook niet. Deze korte serie van Hollandse propaganda werd besloten met de volgende werf tekst: „Kwaad ge weten?” (waarop de telefoonnummers van de VPRO volgden). Dat kan maar voci een uitleg vatbaar zijn: iedereen die met betrekking tot de Tweede We reldoorlog wroeging voelt, dient zich zo snel mogelijk als VPRO-lid te melden. Tijdens de nu stagnerende bouw van kotters is een begin gemaakt met het onderzoek naar de eisen, welke in de toekomst gesteld zullen moeten worden aan vervangende eenheden om binnen de quotering tot een renderende exploi tatie te komen. Van groot belang is ook het onderzoek naar de technische moge lijkheden om selectiever te vissen. Teneinde zeker te zijn dat de onder zoekprojecten zijn afgestemd op de hui dige problematiek heeft de Coördinatie Commissie TNO voor de Visserij de lopende onderzoekprojecten op het ge bied van de zeevisserij van het Rijksin- stituut voor Visserij Onderzoek (RIVO); het Instituut voor Visserijproducten (IVP, TNO en het Landbouw Economisch Instituut (LEI) getoetst. Deze toetsing leidde tot het bijstellen van de prioritei ten. Het rapport zal deze maand worden gepubliceerd. De kostenstijgingen in het visserijbe drijf waren aanleiding hoge prioriteit te geven aan de bestudering van de moge lijkheden tot vereenvoudiging van de vistuigen; de standaardisatie van vistui gen, machine-installaties en de inrich- In de ontmoeting van een andere godsdienst zal men een andere waarde schaal ontdekken, die vragen stelt aan eigen godsdienst. Door interkerkelijke samenwerking zal de christelijke verant woordelijkheid in het samenspel der godsdiensten een geloofwaardige bood schap naar buiten kunnen uitdragen”. In de VPRO-serie Propagandafilms uit de Tweede Wereldoorlog was het einde lijk de beurt aan Nederland. Echte speelfilms zijn er uit die tijd niet, wel korte fimpjes, die in het voorprogramma van de bioscopen werden gedraaid. Erg opzienbarend was het niet, maar soms wel om te lachen. Bijvoorbeeld om het filmpje met de prachtige titel „Cultuur en nog iets”, waarin enkele vormen van ontaarde kunst (jazz door negermusici. een abstract schilderij, waarvan niet uit te maken viel welke kant boven hoorde) aan de kaak werden gesteld. „Kunst die ons vreemd is en die wij niet willen!”, riep een commentator op kranige toon. het elektrische gitaarwerk komen vrijdag avond in sociëteit Alpha aan hun trekken als daar om 21 uur de heren Shlomo en Y jrmen, bete- bekend als het duo Woodstock, optreden. In Israel maakten ze deel uit van de daar populaire forma tie Electric Stage. Ze verlieten deze groep om in Amerika enkele optredens te verzorgen. Hun repertoire bestaat uit elektrische blues. a Minister Van der Stee heeft moeten besluiten tot afbouw van de jaarlijkse bijdrage in de exploitatielasten van het hospitaal-kerkschip „De Hoop”. Deze las ten, waarvan slechts 15 procent uit de kring van belanghebbenden zelf of van derden-geïnteresseerden wordt opge bracht, lopen jaarlijks dermate op, dat het ten laste van de Staat komende aandeel een onevenredig beslag legt op de totale voor de visserij beschikbare overheidsgelden. Ook in het licht van de door de vermindering der visserij-activi teiten afnemende betekenis van dit schip HAARLEM Alle colleges in het gewest Kennemerland, op B. en W. van Bennebroek na, hebben inmiddels toege zegd de raad te zullen voorstellen een bijdrage voor de Zuid-Kennemer kun stijsbaan te leveren ter hoogte van één gulden per inwoner. Bennebroek wil nog enige aanvullende informaties inwinnen. De raad van Bloemendaal heeft zich zelfs al akkoord verklaard met de rege ling. Diverse politieke kopstukken gaven hun opinie. Drees (DS’70) noemde de miljoenennota „een triest en mat stuk", de heer Jongeling (GPV) had „een bezie lende oproep aan het Nederlandse volk" gemist, terwijl KVP-leider Andriessen onder meer opmerkte: „Zo kan het niet langer.” Zowel Van Thijn (PvdA) en Wiegel (WD) streden in de studio om de titel kampioen-opkomen-voor-de-ge- wcne-man. Dagsluiter Ton Planken (Den Haag Vandaag) was somber. („De span ning is voelbaar), maar rekende toch niet op een kabinetscrisis. „Het zal wel bij geknars der tanden blijven”, voor spelde hij. Dat liet dagelijks bestuurslid H. E. Bosman de gewestcommissie voor sport en recreatie vanmorgen weten als infor matie over de stand van zaken betreff- nende de kunstijsbaan, oals bekend is wil de provincie niet subsidiëren en was het daardoor noodzakelijk de deelne mende gemeenten een hogere bijdrage te vragen. De ontwikkelingen rondom CIOS O verveen zijn voorlopig op een laag pitje komen te staan door het aftreden van staatssecretaris Veerman. De nieuwe staatssecretaris, De Jong, moet zich nog in de materie verdiepen en daarom zal het niet te verwachten zijn dat de vragen die de vaste kamercommissie voor onderwijs al voor het zomerreces heeft gesteld, op korte termijn beant woord zullen zijn, aldus de heer Bos man. Naar zijn idee bestaat er nog wel degelijk een grote godsdienstige belang stelling. „De mensen moeten zich niet blind staren op interne moeilijkheden binnen de kerk. Ze moeten niet alleen letten op alles wat er ontstaat door wat wijl de opbrengst een waarde vertegen woordigt van 415 miljoen, tegenover ƒ409 miljoen in het voorafgaandejaar. De grotere opbrengst van 6 miljoen wordt echter uitsluitend veroorzaakt door de betere resultaten in de schaal- en schelpdierensector. Uit voorlopige calculaties blijkt dat de nettoresultaten in 1974 met name voor de zeevisserij aanzienlijk zijn teruggelopen en thans een negatieve uitkomst geven. Helaas moet worden verwacht dat ook voor 1975 tengevolge van de gestegen prijzen voor visserij materialen en de in interna tionaal verband getroffen quoteringsre- gelingen de positie van het visserijbe drijf nog verder zal verslechteren. De verminderde aanvoer, in hoeveel heid gemeten, kan van invloed zijn op de exploitatie van de visserijhavens en de visafsiagen. Deze ontwikkeling zal in overleg met alle betrokkenen aandacht vereisen. De daling in de aangevoerde hoeveelheden zal een maximalisatie van de prjjzen per kilogram vis nog belang- ryker maken dan in het verleden. De studie van de invloeden, die op de prijs vorming werken, zal geïntensiveerd wor den. bisschep Gij sen zegt. Ze moeten het breder zien.” En in dat breder zien past natuurlijk goed de doelstelling van het bureau Begrip. ting van schepen in de mechanisering van de behandeling van het vistuig. Ook uit zo’n uitspraak blijkt al weer, dat pater Backx niet meer de missiona ris is die op stap ging met een doos kraaltjes om de wilden te kerstenen. Naar zijn idee gaat het om dat begrip hebben voor elkaar. Dat poogde hij in Afrika te bereiken, dat probeert hij nu weer in eigen land- Dat is bijvoorbeeld duidelijk te mer ken aan het strenge ritueel dat de mos lims kennen ten opzichte van de vasten tijd. „Daar moet je bewondering voor op kunnen brengen- We hebben allebei, christenen en moslims, vastenplicht. Bij ons Is alles misschien wel wat teveel opzij geschoven. Maar we moeten er in Zijn deze lasten zijns inziens niet langer te verantwoorden. Op de begroting is voor dit schip een subsidie van 1,0 miljoen opgenomen. Vorig jaar bedroeg dit subsidie 1,49 miljoen. In verband met de in het uitzicht gestelde buitendienststelling van het vis* serijonderzoekingsvaartuig „Willem Beu- kelsz.” is op voorstel Van de Dienst Vaartuigen van het ministerie van ver keer en waterstaat vervanging van de onderzoekingscapaciteit gezocht op het visserij-instructievaartuig dat nu wordt gebouwd in opdracht van het Koninklijk Onderwijsfonds voor de Scheepvaart. In ons land kwam pater Backx (die door het gebruik van kinine wat doof werd en een maagoperatie moest onder gaan door het slechte eten in Mali) erachter, dat maatschappelijk werk al leen niet genoeg is voor buitenlandse werknemers. Er moest naast die opvang ook een opvang zijn op het gebied van godsdienst, cultuur en politiek. En hij ging zich vooral toeleggen op de gods dienstige aspecten. Met als ideaal in het achtehoofd het opbouwen van een goe de relatie tussen Islam en Christendom. Het onderzoeken van mogelijkheden voor het aangaan van zogenoemde joint ventures om nieuwe kansen te scheppen voor de vissers die ondanks de thans ontstane moeilijke situatie hun activitei ten wensen voort te zetten, heeft ook in het kader van de EEG-visserijbeleid de volle aandacht. In dit verband valt te betreuren dat de internationale Zee- rechlconferentie die in 1974 in Caracas is gehouden en in 1975 te Genève is voortgezet, niet tot enig positief resul taat heeft geleid. Als gevolg hiervan doen zich thans moeilijkheden voor bij de opstelling van het toegezegde meerja renprogramma voor de visserij, omdat een duidelijk inzicht ontbreekt in de internationale ontwikkelingen met name ten aanzien van de onvoering van een 200 mij Is economische zone, terwijl ook de gevolgen vat) de huidige quoterings- regelingen en de uitwerking daarvan in de toekomst nog niet volledig kunnen worden onderkend. Hier en nu, besteedde uiteraard alle aandacht aan de miljoenennota. „We vragen onze gasten in de studio het zo eenvoudig mogelijk te houden”, aldus presentator Sleeuwenhoek. Maar daar was natuurlijk geen beginnen aan. Voor al minister Dui'senberg had het er moei lijk mee. Premier Den Uyl vroeg om offers, zoals te verwachten viel. Tevens wekte hij ook op om het geld te laten rollen. De heren van Farce Majeure had den er maar meteen een lied van ge maakt: „Laat het geld maar rollen, jaag het er maar door”. Ze voorspelden dat het een hit zou worden, maar ik vrees het ergste. Pater Backx; „De mensen moeten zich niet blind staren op de interne moeilijkheden binnen de kerk en op wat bisschop Gijsen zegt.’’ en het respect voor eikaars overtuiging komen uitgebreid aan de orde. Verder verzorgt men nog inleidingen en lezingen op scholen, in kerken, voor jongeren en andere geïnteresseerde groe pen. Voor die mensen is uitgebreide informatie beschikbaar. Natuurlijk zijn dit stuk voor stuk allemaal belangrijke dingen op weg naar een goede relatie-opbouw. Maar zijn ze nu ook bevredigend voor iemand die 26 jaar lang in Afrika direct contact heeft gehad met de mens? Je kunt van de VPRO zeggen wat je wilt, maar wanneer er prijzen te ver delen zijn, wordt deze omroep alles behalve overgeslagen. HAARLEM. De Belangengemeen schap Drinkwatervoorziening Zuid-Ken- nemerland zal in de openbere vergade ring, die vrijdag 19 september om half tien wordt gehouden in het gemeente huis van Velsen in IJmuiden, praten over de realisering van een regionaal produktiebedrijf, Ook het vaststellen van de begrotingen voor het lopend en het volgend jaar staat op de agenda. Blijkens het op 14 augustus versche nen verslag van een mondeling overleg in de Vaste Commissie .voor de Visserij uit de Tweede Kamer had de minister eerder in het jaar gezegd een verder gaande quotering van haring welhaast onaanvaardbaar te vinden. Hij zag zich thans met nieuwe biologische gegevens geconfronteerd, die tot een dergelijke beslissing kunnen nopen. De bewinds man sprak in dit verband van een dramatisch probleem. Binnen de Stichting Ontwikkelings- en Saneringfonds voor de Visserij zullen derhalve, zo blijkt uit de memorie van toelichting, de genomen - maatregelen als antwoord op de overbevissing en de daaruit voortvloeiende quotering, regel matig worden getoetst en zo nodig en mogelijk worden aangepast. Dit is van belang om de bedrijfstak naar een nieu we evenwichtssituatie te begeleiden. Hierbij wordt niet alleen aan de sane ring van de vloot gedacht, maar ook aan nieuwe mogelijkheden, zoals het verken nen van nieuwe visgronden en het ont wikkelen van selectieve en kostenbe sparende vistechnieken. Zoals bekend zijn er maatregelen van kracht om de onttrekking van vaartui gen aan de visserij te stimuleren (sane- ringspremie, al dan niet gepaard aan een rentesubsidie over de op het schip rus tende financiële verplichtingen), een en ander in samenhang met een regeling voor werkloos geworden vissers. in de samenleving op levensbeschouwe lijk gebied, zoals een stuurgroep in de Rijnmond, een commissie van de Raad van Kerken in Utrecht, het project Spaarnberg en dé Joden-Christenen- Mosilim Beweging. Tegen het plan werden indertijd een zestal bezwaren ingediend, te weten van de heer A. van Lent te Velsen-Zuid; autobedrijven Van Lent, de heer P. Stoutenbeek; mevrouw J. Dingler-Stou- tenbeek; het Rode Kruis Ziekenhuis en het college van diakenen van de Her vormde Gemeente Beverwijk-Heems- kerg. G S. hebben de bezwaren van de heer P. Stoutenbeek en mevrouw Dingier niet ontvankelijk verklaard. Maar op het VPRO-programma van dinsdagavond hadden al deze vfinnaars geen stempel gedrukt. Behalve dan dat zowel Netty Rosenfeld (Nipkowschijf) als Wim Schippers (Gezond Verstand) hun stem beschikbaar hadden gesteld voor het jeugdprogramma Beertje Co- largol. Gisteren ontving men in Hilversum de Nipkowschijf (televisie) en de Reissmi- crofoon (radio), en een dag ervoor was in Amsterdam aan Wim Schippers en Wim van der Linden de eenmalige prijs van het Gezond Verstand uitgereikt. Dat is echter werk op een lange termijn, voor het zover is zal er nog heel wat moeten gebeuren. Pater Backx onder streept, dat het ook van twee kanten moet gebeuren- Niet alleen vanuit de christen naar de moslim, maar ook an dersom. regionale sportraad is enige tijd geleden gevormd vanuit de plaatselijke sportra den. Het dagelijks bestuur heeft de regi onale sportraad inmiddels erkend als advies- en overlegorgaan. Overigens maakt ook Velsen deel uit van de regio nale sportraad. De heer Beets liet weten dat de regio nale sportraad streeft naar de onderlinge afstemming van tarieven, huren en sub sidies in de regiogemeenten. Ook wil de raad concurrentie tegengaan. Het zou bijvoorbeeld mogelijk zijn dat de zwem baden van Heemstede en Schalkwijk, op enkele kilometers van elkaar gelegen, door tariefverschillen in de concurren tieslag zouden gaan. De raad zal voorts proberen overlapping van sportaccomo daties tegen te gaan. Tenslotte denkt de raad ook aan het doen van een beroep op een gemeente die nog mogelijkheden heeft die een andere gemeente niet heeft. Zo is er in Haarlem vrijwel geen ruimte voor sportvelden meer. Bloemen daal heeft nog wel grasland liggen aan de Kleverlaan, lichtte de heer Beets toe. DEN HAAG. „Ingrijpende veran deringen in de zee- en kustvisserij zul len ook in 1976 in het beleid weerspie geld worden. Zeer binnenkort zal, in nauw overleg met het bedrijfsleven, be slist worden over voortzetting van de quotering in 1976 en uitbreiding tot andere gebieden en vissoorten. De verde ling van de nationale quota blijft een zaak van het bedrijfsleven, zij het dat het systeem van verdeling in het overleg tussen bedrijfsleven en mijn ministerie zal worden betrokken". Met deze woor den heeft minister mr. A. van der Stee de Visserijbegroting voor 1976 geïntro duceerd. Óp de gewone dienst belopen de uitgaven voor 1976 20,2 miljoen (was 23,9 miljoen); aan de Stichting Ontwikkelings- en Saneringfonds voor de Visserij is in 1975 30 miljoen be schikbaar gesteld. In afwachting van de ontwikkelingen is dit fonds voor 1976 pro memorie in de begroting opgenomen.

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 7