naar een nieuwe leiding Alarm werkte Collectanten ot£ e „Wiawaha-groep” op zoek gevraagd voor Dierendag Piepkleine details met SAMVRO houdt Vrouwenappèl in Burgerzaal van stadhuis Geen reden tot ongerustheid voor die ziekten, aldus medici „Baandert-Maerelaan slecht beveiligd” claudia strater TIJD VAN ’T JAAR VOOR INGEWANDSSTOORNISSEN TENTOONSTELLING IN KADER De wisselend geplaatste ruiten, zakjes en rugstuk van 't liquette-jasje. 119,- De bandplooitjes, steekzakken, klepzak en riemlusjes van de broek. 119,- Bijpassende bloeses vanaf 45,- „JAAR VAN DE VROUW” I i I 8 WOENSDAG 1 7 SEPTEMBER 9 1975 NIEUWS UIT STAD EN STREEK (Van een onzer verslaggevers) I I I I I I I I I I I I I I I I I I J s* - r HEEMSKERK. Met een bezet ting van het kruispunt Baandert- Maerelaan - dinsdag tegen het mid daguur - hebben buurtbewoners kracht bijgezet aan hun protest te gen het uitblijven van beschermen de verkeersvoorzieningen op de kruising. I BUURT BEZET KRUISPUNT (ADVERTENTIE) 16, (Van een onzer verslaggeefsters) ES tl i t „Para-typhus” klinkt zo typhusachtig. In feite worden die ingewandstoomissen veroorzaakt door Salmonella-bacteriën, daarom spreken wij liever van Salmo- nellose” aldus een woordvoerder in het Zeewegziekenhuis. „De Salmonella- bacteriën kennen we al zeker 25 jaar. „Dit is een levensgevaarlijke kruising”, riepen buurtbewoners tijdens de bezet ting, die na een kwartier op verzoek van een rechercheur van de Heemskerkse politie werd opgeheven. Overigens had de politie al verkeersmaatregelen geno- De Velsense vrouwenorganisaties heb ben deze manifestatie op touw gezet in de hoop en veronderstelling dat ook de niet georganiseerde vrouwen uit de Vel sense bevolking in het stadhuis een kijk je gaan nemen en zo zoals werd Het plan voor een bezettingsactie op het kruispunt bestond reeds geruime tijd en werd versneld uitgevoerd nadat maandagmiddag op de kruising een 62- jarige mevrouw door een bus werd overreden en gedood. De Heemskerkse vrouw, die op de fiets het kruispunt probeerde over te steken, verleende geen voorrang aan de bus. IJMOND. De laatste weken is er in het IJmondgebied een vrij sterke ople ving geweest van klachten over buikpijn en ingewandstoomissen. Meestal van vrij korte duur, maar in een aantal gevallen toch ook wel hardnekkiger De sympto men zijn dan veelal misselijkheid en soms hoge koortsen. „De toestand is echter beslist niet ernstig” zo verzekerde men ons in het Zeewegziekenhuis en noch de Gemeentelijke Geneeskundige en Ge zondheids Dienst in Velsen. noch de Inspectie van de Volksgezondheid belast „Over het algemeen heeft men toch te maken met de Salmonellose-verschijnse len en dat zijn er enkele duizenden per jaar. „Het is er nu zo’n beetje de tijd voor, zo eind augustus. Tot eind augus tus waren er 3951 gevallen van Salmo nellose geconstateerd, tegen 3901 in 1974. Zo’n toename van vijftig betekent niets. Af en toe zien wij hier en daar wel eens kleine epidemietjes, maar die zijn niet van ernstige aard. Alleen u moet niet vergeten dat we hier alleen maar de top zien van de ijsberg. Een hoop artsen melden de Salmonellose niet eens aan. Er moet dus terdege rekening mee wor den gehouden dat het werkelijke aantal verschijnselen heel wat groter is. VELSEN De kabouter- en padvind- stersgroep „Wiawaha” uil Velsen staat voor een moeilijke periode. Een groep van zeven enthousiaste leidsters bezorgt de ruim 50 jongeren van de groep elke zaterdag een fijne ochtend, maar binnen niet al te lange tijd zullen vier leidsters geen tijd voor dit werk meer kunnen vrijmaken. Van de mogelijkheid om nieuwe leiding voor de Wiawaha-groep te vinden zal het afhangen of men door kan gaan of dat men wegens gebrek aan leiding moet stoppen. De besmetting ermee wordt vaak ge vormd bij kinderen door de faecale besmetting en zoals bij nagenoeg zo veel besmettingen via de mond en het drinkwater. Elk jaar zijn er wel kinderen, die met deze ziekte in het ziekenhuis moeten worden opgenomen in de isoleerafdelin- gen. Het ene jaar zijn het er vijf, het andere jaar twee en dan weer eens tien. Maar van een grote toename is op dit. moment geen sprake, en van een epide mie in het geheel niet. Wel is het waar dat ieder jaar in de herfst de besmette lijke darmziekten een piek vertonen”. Exacte cijfers over de omvang van de Salmonellose of de para-typhus in deze streek zijn niet te krijgen. Wel zijn er landelijke cijfers bij Inspectie van de Volksgezondheid belast met de hygiëne van het milieu, in Leidschendam. Dr. Bijkerk deelde mee, dat de aparte ziekte para-typhus B slechts enkele tientallen keren per jaar wordt vastgesteld. Mevrouw De Jonge is er vast van overtuigd, dat er enthousiaste leiding voor de groep te vinden moet zijn. Ze vertelt: „Soms hebben mensen een drempelvrees om zich op te geven, om dat ze het gevoel hebben, dat ze geen ervaring genoeg hebben. Juist daarom BEVERWIJK. Omstreeks half vijf vanmorgen trad bij juwelier Tervoort het alarmsysteem in werking. De Bever- wijkse politie ging poolshoogte nemen en ontdekte een kapotte ruit aan de achterzijde van het pand. het sein de auto’s van het kruispunt te halen. Het dodelijk ongeval en de actie van de buurtbewoners zijn dinsdagmiddag onderwerp van gesprek geweest tijdens de wekelijkse vergadering van het colle ge van B. en W., dat sympathiek bleek te staan tegenover de correct gevoerde actie van de buurtbewoners. Na afloop van de vergadering ver klaarde het college bij monde van wet houder H. J. M. Roozen, dat ook het college grote zorg heeft over dit kruis punt, trouwens over meer kruispunten in de gemeente. Allerlei maatregelen zijn al overwogen, maar deze bleken ook weer andere bezwaren te hebben en enkele oplossingen mogen van hoger hand (nog) niet worden toegepast. Een probleem is, dat het kruispunt Maere- laan/De Baandert korte piektijden kent, maar dat het verder te weinig verkeer krijgt te verwerken om aan de normen die gelden voor het plaatsen van ver keerslichten te voldoen. Dat zijn overi gens geen gemeentelijke normen. Het college heeft zich dinsdagmiddag afgevraagd, of het kruispunt misschien te ruim is en daardoor te onoverzichte lijk. Men denkt aan maatregelen in de zin van verkeersgeleidende middenstro- ken, die het psychologisch effect van een soort verkeersdrempel kunnen heb ben, waardoor men automatisch bij na dering van het kruispunt snelheid gaat verminderen. Voorts wil het college in heit algemeen meer snelheidscontroles gaan houden. Bij een maandagmiddag gehouden snelheidscontrole constateerde de politie veelvuldig snelheden van 71 tot 84 kilometer. Bij het dodelijk onge val overschreed de bus overigens beslist niet de maximum toegestane snelheid. Evenmin als de buurtbewoners weten B. en W. op het ogenblik wat een werkelijke oplossing voor het kruispunt zou zijn. Zij zullen op korte termijn verkeersdeskundigen opnieuw om een advies vragen. derdags ook om acht uur wordt „Toos, Lucy en Mira” vertoond. Deze film werd speciaal ter gelegenheid van het Jaar van de Vrouw gemaakt. Er is een voorstelling om half acht en om negen uur. Beide avonden worden afge sloten met een discussie. Vrijdagavond vindt wederom in de burgerzaal een forumdiscussie plaats. Onder leiding van mevrouw K. Verlaan (adviseuse vormingswerk vrouwenorga nisaties in Noord-Holland). Op dinsdag 30 september zal mevrouw A. Reehorst-van Vugt als Samvro-be- stuurslid de tentoonstelling openen. Dan zullen van ’s morgens 10 tot 12, ’s mid dags van 2 tot 5 en ’s avonds van 7 tot 10 uur de deuren open staan. Kinderoppas is voor de ochtend- en middaguren ge regeld, zodat ook de moeders met kleine kinderen rustig rond kunnen kijken. Uiteraard zijn alle mannen, zo werd nadrukkelijk gesteld, ook zeer hartelijk welkom. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. De Nederlandse Vere niging tot Bescherming van Dieren afdeling Velsen en omstreken kan nog een groot aantal collectanten ge bruiken voor de collecteperiode voor Dierendag 1975. Erzal worden gecol lecteerd van 29 september tot en met 4 oktober. Wie wil helpen met collec teren kan zich daarvoor opgeven bij het secretariaat van de Dierenbe scherming, Driehuizerkerkweg Driehuis, tel. 02550-11474. met de hygiëne van het milieu in Leid schendam zien de toestand somber in. Ook al wordt hier en daar zo ook in de IJmond para-typhus geconsta teerd. Haarlem. Grote Houtstraat 22. Ook maandagmiddag geopend van 13.00 tot 18.00 uur. De Wiawaha-groep telt een klein ploegje van 9 kabouters, dat door twee jonge leidsters wordt gerund, een groep van 28 junior-padvindsters onder leiding van drie vrijwilligsters en een groep van 14 senior-padvindsters, die door twee leidsters gecoacht worden. De naam Wi awaha betekent „opkomende zon”. De groep heeft de beschikking over twee clubhuizen aan de Bosweg bij de mane ge, één voor de kabouters en één voor de padvindsters. Elke zaterdagmorgen wordt het spel van scouting tussen tien en twaalf uur gespeeld met spelletjes, creativiteit en oefening. Elke zomer gaat de groep op kamp. Mevrouw F. de Jonge zou het vrese lijk jammer vinden als het scoutingwerk van de groep zou struikelen op gebrek aan leiding. Zij is sinds een jaar groeps leidster en heeft in dat jaar ervaren, dat het werken met kabouters en padvind sters erg dankbaar werk is, dat veel voldoening geeft. Ze vertelt: „We moe ten er gewoon mensen bij krijgen, an ders zijn we wel gedwongen te stoppen. Twee leidsters wonen ver buiten de gemeente Velsen; in Aalsmeer en in Woerden, terwijl twee andere jonge leidsters in Amsterdam wonen en we gens hun studie niet voldoende tijd meer kunnen vrijmaken. Daarom zijn we nu op zoek naar nieuwe leiding. We denken daarbij speciaal aan jonge, gehuwde vrouwen, die al eerder met kinderen hebben gewerkt. Maar ook jonge man nen, wie het scoutingwerk aanspreekt, kunnen we in de leiding gebruiken”. Inbrekers bleken via dit gat het pand te zijn binnengedrongen. Om de winkel te bereiken moesten zij echter een deur forceren. Deze deur was aangesloten op het alarmsysteem. Toen het alarm begon te rinkelen kozen de inbrekers het haze- pad. Voor zover kon worden nagegaan, wordt niets uit de winkel vermist. Hoe de mensen para-typhus of Salmo nellose oplopen? Tja, met vakantie, op een camping bijvoorbeeld. Daar verliest de mens elk gevoel voor hygiëne. De grootste besmettingsbronnen zijn slacht vee, maar dan voornamelijk gehakt, daarom dat gehakt goed moet worden doorbraden en kippen! Een kip wordt gewoonlijk in de keu ken op een (brood)plank in tweeën of vieren gesneden en daarna gebraden. Door dat braden worden alle bacteriën gedood. Maar en dan komt het: vaak wordt dan de gebraden kip uit de pan gehaald en weer op de plank met bacteriën gelegd om er allerlei andere handelingen mee te verrichten en op dat moment is die gebraden kip ook weer besmet. Met name in de keukens kunnen besmettingen van dien aard worden voorkomen. Heel belangrijk is dat met name kinderen en oudere men sen die ingewandstoomissen hebben be hoed worden voor „uitdroging” zij moe ten dus veel blijven drinken” waar schuwde hij tenslotte. wordt er in onze regio een basiscursus kabouters, padvindsters en gidsen gehou den van vier halve dagen, waarop deze mensen kennis kunnen maken met het scoutingwerk”. Mochten er mensen zijn, die zich willen aiatnmelden voor de lei ding of die wat meer informatie willen, dan kunnen ze terecht bij mevrouw F. de Jonge, Jan Kostelijkstraat 19 in Vel- sen-Zuid. Vrijdagavond is er voor de ouders en de kabouters en padvindsters in het clubhuis een kienavond. Mensen, die iets voor de leiding voelen, kunnen op die avond ook even een kijkje komen ne men. gezegd uit hun cocon zullen komen. De 75 jaar geschiedenis van de vrouw en de vrouwenbeweging in Velsen is in acht decennia op acht verschillende stands ingedeeld. In groepen hebben de organisaties die bij de Samvro zijn aangesloten, de stands ingericht. In de andere stands op de tentoonstelling wor den milieuzaken, cursusmogelijkheden, de activiteiten van de algemene hulp dienst en enige bibliotheekzaken uit de doeken gedaan. „Het moet een gezellig karakter hebben en zal niet te zakelijk zijn”, aldus Sam- vro-voorzitster mevrouw R. van Wetter, „en we hopen dat vooral uit de groep vrouwen van veertig tot vijftig jaar veel bezoekers zullen komen, want vooral op die groep richten wij ons.” Tijdens de toneelavond (woensdag 1 öktober, 20 uur) treedt De Nieuwe Komedie op met het stuk „Voor een bloemetje en een zoen”, dat door Shireen Strooker wordt geregisseerd. Op de filmavond don- Dinsdagmiddag twaalf buurtbewoners de kruising Baandert- Maerelaan. Met auto’s had men alle we gen afgezet: er kon niemand meer door. Na een kwartier werd op verzoek van de politie de bezetting opgeheven. VELSEN. „Vrouwenappèl 1900- 1975” is het motto van de tentoonstelling die de samenwerkende vrouwenorganisa ties van Velsen hebben georganiseerd. Ter ere van het Jaar van de Vrouw, maar ook om het 20-jarig bestaan van de Stichting Samenwerkende Vrouwen organisaties (beter bekend als de Sam vro) te vieren. De tentoonstelling wordt vanaf dinsdag 30 september tot en met zaterdag 4 oktober in de Burgerzaal van het stadhuis gehouden, terwijl in de avonduren daar een toneel- en film voorstelling en een discussieforum Plaats vindt. Amsterdam (ook bij Peter Jongmans), Rotterdam, Utrecht, Haarlem, Alkmaar. men om de overlast van de bezetting voor het doorgaande verkeer tot een minimum te beperken. Zo beletten politie-wagens op de krui singen Baandert-Zevenhoeven en Baan- dert-Mozartstraat automobilisten naar de kruising Baandert-Maerelaan te rij den. Alleen het verkeer, dat rechtstreeks van het centrum uit naar de kruising reed stuitte op moeilijkheden. Een van die wachtende automobilisten verloor zijn geduld en reed toch het afgesloten kruispunt op. Er ontstond enige conster natie, toen een jongeman zich met een sprong in veiligheid kon brengen en woedende bezetters de boze automobilist bedreigden. Vol gas reeds de man daarna over een plantsoen weer de weg op en verdween. Maar dit was dan ook het enige voorval, dat de goede harmonie op het kruispunt verstoorde. In een pamflet lieten de buurtbewo ners weten, dat „deze actie beslist niet bedoeld is als ordeverstoring, maar om de aandacht te vestigen op de levensge vaarlijke kruising”. De actie zal gevolgd worden door een handtekeningenactie, waarmee de buurtbewoners er bij de gemeente op willen aandringen bescher mende verkeersmaatregelen te nemen. Woordvoerder Wim Meyer, Maerelaan 242, vertelde: „Er moet echt iets aan gedaan worden. Vanmorgen vielen er bijna weer twee aanrijdingen te noteren. Vele automobilisten gebruiken de brede Baandert als een race-baan. Wat nu precies de oplossing moet worden om nog meer verkersslachtoffers te voorko men weten we niet. We willen wel zodanige voorzieningen, dat de verkeers veiligheid op dit kruispunt voldoende is gewaarborgd”. De handtekeningen van de buurtbewo ners zullen naar de gemeenteraad wor den verzonden met het verzoek „de situ atie op het kruispunt eens gaan te bekijken”, aldus Wim Meyer. De bezetting, waaraan door een tiental automobilisten werd deelgenomen, trok veel bekijks onder andere van leerlingen van de LTS en huishoudschool, die op het moment van de bezetting van hun rustpauze genoten. In overleg met Wim Meyer maakte de politie na een kwar tier een einde aan de vreedzaam verlo pen bezetting. „Wij willen geen moei lijkheden”, vertelde Wim Meyer en gaf Die bacterie komt vooral voor bij vee, alleen het vee wordt er niet ziek van, maar als het geslacht wordt en men eet ervan, is de kans aanwezig dat men die klachten krijgt. Al hebben onderzoekin gen uitgewezen, dat die kans van be smetting zeer klein zoniet nihil wordt, als men het gekochte vlees, voordat het wordt bereid, bewaart in de koelkast. Het is opmerkelijk, dat sinds de ontdek king van de Salmonella-bacterie de weeldebelasting op koelkasten is ver dwenen. uur

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 9