Nieuwste stuk van Lutgerink en Oosthoek bij Centrum De container: absurdistische variant r F Famous Artists van Hauser Orkater WEGGEZAKT IN GOEDE BEDOELINGEN Herfsttooi ’75 lékker eten iTiFt/rnS okt. vis eten OPRECHTE VEILING Ravelprogramma werd eervolle herdenking vaRIJPMA Middagconcert op „Beeckestijn” HET HOGE DUIN ~Wijk aan Zee o w AUTOVERHUUR immunacdD, V Amsterdams concertseizoen geopend Noorder Compagnie met „toegepast toneel 15 KUNST DONDERDAG 1 8 SEPTEMBER 1975 "tys. i 'i Voor goede en duurzame vloeren EDELHOUT SLOOTHAAK SLOOTHAAK SLOOTHAAK SLOOTHAAK vloeren HAARLEM SLOOTHAAK UW MODE^ADVISEUR SPECIALITEITEN IN RESTAURANT HAARLEM In de late uurtjes rond de open haard, of aan onze gezellige bar, De Posthoeve zijn. Adviseurs in verzekeringen en financieringen. Lid N. V.A. HYPOTHEKEN tot 125% executiewaarde Neem eens kontakt met ons op. Het maakt u altijd wijzer. pompen EN es$orïn uirvoOWBAAt> DE STOETERIJ VAN DE UILENBOOM" °n” :?earriveerd f'0juist c 698Z 'n r Leh^9li°ke ^^assen 20%^-n 'ï'P Of 12 7 (ADVERTENTIE) r.‘ nu ■L. (ADVERTENTIE) ben. JAC HEIJER 19 (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE)^ (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) 5 CEES STRAUS (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) -J-L...., ::a- A id« ZWANENBURG Wilgenlaan 68, Telefoon 02907-3541 ving, de middenklasse van een kleine stad. kengenre en muziek. KGUDENHORN 24 28 HAARLEM TEL. 023 322057 VOOR VRACHTWAGENS tussen boksers op de kermis. (foto Bob van Dantzig) Zijlstraat 96 Telef. 31 05 80 VOOR VOLUME WAGENS (o.a 18 m3 klein rijb.) VOOR LUXE 4-8 PERSONEN VÓÓR HCHT BEST^#* kunnen om al dat geld dat ze bij zich heeft. Kortom, je zit het hele stuk door behoorlijk geïntrigeerd toe te kijken en dan wil je aan het slot wel eens weten waar het nu precies over gaat. Als dat inzicht niet komt dan ga je met een holle maag weer weg. Daar komt bij dat Lutgerink zich meer dan voorheen te buiten gaat aan een taalgebruik, waar van de herhaling het voornaamste ken merk is. Er is geen woord of zinnetje of het wordt minstens twee keer herhaald. Dat maakt Lutgerinks taal tot een soort muziek, waarop regisseur Peter Oost hoek zijn bewegingsregie prachtig kan uitvoeren. Ik zie ook aan „De container” hoeveel die twee aan elkaar hebben. Maar soms werkt de absurdistische her- halingstechniek verveling in de hand, vooral in de eerste helft. Oosthoeks geniale vindingrijkheid kan dat niet al tijd verhelpen. F. G. de Weerd Bilderdijkstraat IA. Tel. 023-316486 Kjjkdagen: vrijdag, zaterdag, zon dag en maandag van 10-16 uur. Veilingdagen: 23 t.m. 26 sept. 1975 vanaf 10 uur. Hauser Orkater zit met het gevoel dat het niet aan de verwachtingen kan vol doen. Het heeft ook de pretenties niet om de drolligheid professioneel te ver woorden. Het gezelschap mist duidelijk AMSTERDAM. De drolligheid viert nog immer hoogtij, vrienden en VPRO- leden. De heren Haché, Servet en Van Oekel, alsmede de dames RiMiCo zijn weliswaar nog op zomerreces, maar hun baanbrekende activiteiten worden elders, in het theater, op niet mis te verstane wijze voortgezet. In een afgeladen Shaf- fy-theater brengt Hauser Orkater met Famous Artistst zijn nieuwe programma dat bol staat van hetgeen dat zo plas tisch omschreven kan worden met lul ligheid. waar tot 1 uur de keuken ook nog open is, dan moet u toch in TELEFOON 26 51 10 Grote Houtstraat 59, Haarlem Tel. 023-321965 ENSCHEDE (ANP). Van 3 tot 13 oktober wordt in het rijksmuseum Twenthe in Enschede een festijn van bloemen en kunst gehouden onder de titel „herfsttooi 1975”. De kunstvoor werpen komen uit Twentse kastelen zo als Huis Almelo, ’t Weldam en Singra ven. Daarnaast worden vele kerkschat ten getoond. De organisatie herfsttooi heeft ook een route door het Twentse landschap uitgestippeld waarbij kennis genomen kan worden van monumenten. Oosthoeks voornaamste taak lijkt me geweest de moord aan het slot goed voor te bereiden. Dat is hem uitstekend ge lukt. Voortdurend is er een dreiging van geweld merkbaar. Soms zijn ze in de tekst terug te vinden, soms heeft Oost hoek het spel zo ingericht dat het publiek kan begrijpen dat er erge dingen te wachten staan. In één scène gebeurt dat toch zonder voldoende motivering. Dat is wanneer de scharrelaars een vier de collega, Koos geheten, te lijf gaan. In de tekst is nauwelijks een aanwijzing te vinden voor dat agressieve gedrag; en Lutgerink geeft zelf ook geen enkele indicatie. Het blijft dus een kunstgreep van Oosthoek zelf, om de lijn van het geweld op te voeren, maar erg logisch is het niet. Wat heeft die Koos in hemels naam misdaan? Een interessant aspect van het stuk zijn de machtsverhoudingen tussen Al- fons, Bobby en Sam. Behalve in „Avond rood”, waar een invalide oude man zijn kinderen tracht te terroriseren, heeft Lutgerink dit thema niet eerder ge bruikt. Wat dit betreft zit Lutgerink op dezelfde lijn als Lodewijk de Boer en Gerard Lemmens. De figuur van Sam lijkt op Doe in „The Family” en Sjaak Nieuwe Gracht 11 - Haarlem. Tel. 023 317609. Na 18.00 uur 023 - 262774. „De container” speelt tussen een stel sjofele scharrelaars, die leven van en rond het afval in een vuilniscontainer aan de rand van de stad. Lutgerink probeert meer te doen dan een portret te schilderen van dat leven. Hij probeert het stuk het aanzien te geven van een metafoor op het menselijk bestaan. Ik geloof niet dat het hem erg goed gelukt is. „De container” zit stevig geworteld veel meer dan de voorgaande stukken van Lutgerink in het absurdistische theater van de jaren ’50, begin ’60. Dat is begrijpelijk voor iemand van een generatie die het toneel leerde ontdek ken op het moment dat Beckett en Ionesco de grote vernieuwers waren en Pinter in hun voetspoor opkwam. Ik vraag me af wat het belang nog is van een stroming, die het theater van nu intussen wel verwerkt heeft. Het spitst zich tegenwoordig meer toe op de speci fieke sociale verhoudingen en minder op de existentiële levensfilosofie van de to neelschrijver. Nu kun je in „De container” best verwijzingen vinden naar kritiek op de consumptiemaatschappij. Alfons, een van de scharrelaars, kweekt toch maar weg gegooide boompjes op het af val. Deze AMSTERDAM. Voor een volle zaal opende het Concertgebouworkest onder leiding van Haitink de abonnementsserie van het Concertgebouw in Amsterdam met een uitgelezen Ravelprogramma. In dit Ravel-herdenkingsjaar is deze com ponist een gelukkige keuze voor allerlei herdenkingen. Gelukkig, inderdaad, want van Ravel krijg je, dacht, ik, nooit genoeg. Hij is altijd weer boeiend en blijft als bijzondere persoonlijkheid vol ledig zichzelf. De muziek is nu beter geïntegreerd, vormt een wezenlijk onderdeel van de sketches. De volgorde muziek-sketch- muziek-sketch is daarmee doorbroken, het geheel is consistenter geworden. Boksers, gewichtheffers, grappenmakers en verlopen musici komen in snel tempo opdraven. Het is die pure vorm van volkskunst die nog steeds op de kermis of in het circus voor veel vermaak kan zorgen en die bij de Hausers en Van Warmerdams tot zo’n plezierig avondje leidt. Zijn muzikale fantasie is eindeloos, zijn dito intelligentie weergaloos. Graag leefde hij terug naar zijn kindertijd, voelde zich betrokken tot het kind en die subtiele ervaringswereld heeft hij op onovertroffen rake wijze betrokken in het perspectief van zijn muzikaal kun stenaarschap. Daarom werd hij ook een zulk boeiend sprookjesverteller in de muziek en het daarvoor ontvankelijk publiek hangt aan zijn lippen. Het sprookjesboek van Grimm, Moe der de Gans (La Mère l’Oye), ging op deze eerste avond van het Amsterdams Concertseizoen suggestiever dan ooit open in een toverspel van muziek. Het was een klankwereld die het Concertge bouworkest op heel specifieke manier eigen is geworden, en die het zo subliem kon interpreteren in zijn selecte orkes trale timbres. in „Souvenirs”. Bobby heeft iets van Kil in eerstgenoemd stuk en Alfons doet denken aan de Rooie van Lemmens, temeer omdat in dit geval Jacques Com mandeur beide rollen speelt. Lutgerink gaat echter verder dan De Boer of Lemmens. Hij laat volvoeren, wat bij Lemmens nog bij woorden blijft en bij De Boer slechts katjesspel is. Er vallen doden in „De container”. Opvallend is het uitstekende, mgehou- den spel van de spelers. Oosthoek heeft hen behoed voor goedkoop effect-werk of voor de hand liggende typeringen. Frans Vorstman, weer terug bij Cen trum, speelt een mopperende Bobby; de eenzaamheid staat op z’n gezicht ge schreven. Jacques Commandeur treft door een jongensachtige onzekerheid, die aan het slot tot vastberadenheid groeit. Ben Hulsman als Sam is tot in het kleinste gebaar een patserige gladjanus. Ingeborg Elzevier kijkt ongekend dom uit haar ogen en blijft toch iets liefs en aantrekkelijks houden. Theo de Groot en Elias van Zanden spelen de twee buiten staanders in het drama ontwapenend, al valt in het speelvlak van Bellevue zo dicht bij het publiek wel op, dat ze hier en1 daar in hun spel nog terugvallen op beginnerstechniek. Het decor is van Els van der Kooi; bruikbaar maar niet op vallend. Ven Hauser Orkater met een van de leukste scènes uit „Famous Artists”: gevecht L’enfant et les sortilèges vormde na de pauze het voor de hand liggend vervolg en besluit van dit boeiend Ra velprogramma. Uitgangspunt van dit werk werd het gedicht (Ballet pour ma fille) van de Franse schrijfster Colette, die onder andere in haar boek Colette a l’ecole zo’n verrassende blik geeft op de gevoelswereld van het kind gezien van uit haar eigen jeugdervaring. De titel L’enfant et les sortilèges slaat op een - klein maar wel kernachtig motief van het verhaal: het kind dat zijn huiswerk niet wil maken. Het groeit uit tot een klein kinderdrama met veel facetten en alles daaromheen komt in beweging: de voorwerpen van de kamer, het decor van de tuin, de bomen, de dieren. De uitvoering ervan is altijd weer nieuw en boeiend. Ze kreeg een verfris send aspect door enkele nieuwe gezich ten in de solistische bezetting. Vier van de acht solisten traden voor het eerst op bij het orkest. Onder andere de mezzo sopraan Anne-marie Blanzat in de rol van het kind, de mezzo-sopraan Jocelyne Taillon in de rol van moeder en Chinees theekopje Libel Adi le Gué, Utrechtse sopraan die zich in de Franse interpreta- tiekunst bekwaamt bij Noémi Perugia. De totale bezetting, in alle hoofd- en onderdelen voortreffelijk, werd gecom pleteerd door de Franse sopraan Mady Mesplé Sophia van Santé, Bernard Kruy- sen, Tom Haenen, de tenor Michel Sene- chal (niet te overtreffen in zijn uitbeel ding van het oude mannetje en de boomkikker), het jongenskoor van de Koorschool Haarlem (dirigent Jan Val- kestein) en het ook solistisch uitstekend uitgeruste Nederlands Kamerkoor van Hans van den Hombergh. Een sublieme bezetting, doorkneed in de materie die met het Concertgebouworkest de weg effende voor een eclatant succes. TOON VRANKEN DRACHTEN (ANP). Noorder Com pagnie zet zich het komende seizoen in voor opheffing van „de onnatuurlijke scheiding tussen repertoiretoneel en vor mend toneel”. Het toneelgezelschap van het noorden van het land wil „toegepast toneel” maken, dat het „tweerichtingver- keer en de zelfwerkzaamheid” stimu leert. Het wil proberen wat gerichter antwoord te geven op verzoeken om inleiding, nabespreking en verwerking van het gebodene. Voor het juist begonnen seizoen heeft Noorder Compagnie vier nieuwe produk- ties voorgenomen. De eerste is vorige week in première gebracht: het spel over recht en onrecht „Hans Kohlhaas”, geschreven door James Saunders naar een verhaal van Heinrich von Kleist en vertaald door Gerrit Kouwenaar, in de regie van Zdenek Kraus. Half november volgt het vrolijk fami liedrama „Vadertje en moedertje” van Clas Engstrom, bewerkt door Ernst Kats, die het dok regisseert. Er worden I van dit stuk twee versies gemaakt: als vormend toeneel voor de lagere klassen van het voortgezet onderwijs en als voorstelling voor het hele gezin, geschikt voor grote en kleine zalen. Voor 8 januari is de première voorzien van „Een vriend van de waarheid” in opdracht van het gezelschap geschreven door Pieter Terpstra, geregisseerd door Jack Dixon. Het is een spel rond een Fries historisch gegeven: een dominee in Franeker voorspelde dat 8 mei 1774 de dag des oordeels zou zijn. Met de heer E. Munsterman als diri gent, zal door „Soli” het volgende pro gramma worden uitgevoerd: 1. Arro- manches, mars- A. E. Kelly; 2. Ameri can Patrol- F. W. Meacham 3. BB. CF, mrs. J. Ordhune 4. Cent mille chansons, arr. Ben Zaal, 5. American folk, suite Harold L. Walters; 6. Paso flamengo, Kees Vlak, 7. Longstreet dixie Lex Abel. Het laatste concert in deze serie zal zondag 28 september worden verzorgd door de IJmuider Harmonie, eveneens van 13 tot 14 uur. Scène uit Container: v.l.n.r. Ben Huls man, Jacques Commandeur, Ingeborg Elzevier en Ben Hulsman. (Foto Lemaire) AMSTERDAM. Herman Lutgerink, van wie toneelgroep Centrum „Een zeer bijzondere dag", „Avondrood’’ en „De babyfoon’’ speelde, heeft met zijn nieuwste stuk „De container’’ iets heel anders willen doen. Tot dusver putte hij zijn stof en figuren uit zijn eigen omge- De naam Famous Artists is al een dubbele bodem op zichzelf. Want „be roemde artiesten” slaat niet alleen op de publieksverwachting dat Hauser Orkater na het succes van de eerste voorstelling zich opnieuw als kleinkunstgezelschap moet waarmaken, het verwijst ook naar een cursus die alleen al door het betalen van slechts enkele duizenden guldens de poort naar het kunstenaarsschap open zet. Hoofdsiraat 238. Santpoort Unieke jeiegenheid voor recepties, diners, k de buffetten, fondue- en barbecue-parties. Uw gastheer Jan G. Westerhoven Telefoon 0 23 - 37 67 41 VELSEN. In de serie populaire concerten georganiseerd door de werk groep „Muziek” van de Velser Gemeen schap, is nu zondag 21 september de muziekvereniging „Soli” uit Driehuis aan de beurt. Deze concerten worden telkens van 13 tot 14 uur gegeven in de speciaal hiervoor op het gazon van museum Bee ckestijn” in Velsen-Zuid geplaatste mu ziektent. De toegang tot de concerten is gratis. worden vernield door zijn meer materia listisch ingestelde collega Bobby. Bij de komst van Sam (vroegere maat van Bobby, dankzij een bankroof in goeden doen) treedt de consumptiemaatschappij in al zijn patserigheid ten tonele. In een oogwenk dromen de scharrelaars van het pretpark dat Sam zegt te willen inrichten. Het is de natuurliefhebber Alfons die een einde maakt aan de materialisten. Hij steekt Sam én Bobby dood. In een toneelstuk met wijdere pretenties dan het realisme, is dat een zaak waar méér achter steekt. Nu is Alfons als voetveeg gebruikt door Bobby en Sam, maar in dit stuk kan dat de reden niet zijn. Is die moord misschien de zuivering van de materialistische wereld; terug naar de kwekerij van weggegooide boompjes? Nee. Alfons trekt zijn mes omdat hij de vrouw Marie, op wie alle drie de man nen gek zijn, voor zich alleen wil heb- Hij is de enige die haar goed begrijpt; dus verdiend heeft hij haar wel. Maar hoe dat motief nu moet passen in die kritiek op de consumptie maatschappij is me een raadsel. Is het dus de Liefde die het menselijk bestaan op onze wegwerpsamenleving moet redden? Ook dat valt binnen de ontwikkeling van het stuk te betwijfe len. Die vrouw Marie zien we eerst als een amoreel, dommig persoontje, even sjofel als Bobby en Alfons. Aan het slot komt ze terug, als de sprookjesprinses beladen met de rijkdom waarvan ze allemaal gedroomd hebben. Alfons’ moord kan dan uit liefde voor Marie voortkomen, maar evengoed zou dat In het vorige programma, Met Hauser Orkater op avontuur, ging het vooral om persiflages op situaties in het popwe- reldje. Ditmaal heeft het Velser orkest- theater de wereld van de variété als noderwerp van spot gekozen. Een heel goedmoedige vorm van persiflering overigens, met slechts enkele dubbele bodems, veel ongein in het onderbroe kengenre en opnieuw weer erg goede ^ht^e^eidSi de straffe hand van een regisseur; bewe gingen en handelingen worden zo on handig mogelijk gemaakt. Voor de een zal dat een voortdurende bron van ge noegen zijn, een ander kan er snel op uitgekeken raken en dan wordt het irritant. Vooral omdat er voor de pauze geen hoogtepunten zijn (het programma sleept zich opvallend moeizaam voort) en er pas daarna een zij het nog te gering aantal leuke acts worden gege ven. Het lijkt me echter dat de aandacht van het publiek dan al voor een groot gedeelte verflauwd is. Daarvoor zijn de vondsten gewoon te gering, in aantal. Hauser Orkater mist het vermogen om zich boven het niveau te plaatsen dat het wil persifleren. Nu lijkt de groep zichzelf voortdurend te kijk te willen stellen zonder dat dat in feite beoogd is en leuk zou zijn. Het is een oud liedje, zoals bij zoveel jonge theatergezelschap pen: het idee is uitstekend, maar het schort nog aan de goede uitwerking. In Famous Artists wordt vooral Alex van Warmerdam, die met het knapen image van Lou Reed goed raad weet, op de voorgrond geplaatst. Hij heeft een beperkt stel talenten die echter wel vol ledig worden aangewend. Veel sterker in mimiek en toneelspel is Chris Bolczek die misschien als geen der anderen kan aangeven waai’ Hauser Orkater naar toe moet. Namelijk een professionele aanpak die de groep er toe kan brengen om afstand te nemen van het inhoudelijke om er zodoende met een ruime marge boven te kunnen staan. fTlet Suede en i Sinds 1926 Lage Huur Borg v/a f 50, 51 'O’wPl Vu'' 1 u.

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 15