VORDERINGEN MET PORTUGESE KABINETSFORMATIE Belgische schippers Crisis in Beiroet gedwongen tot opheffing blokkade Veel kritiek op bezuinigingen Verontrusting over uitlekken geheime akkoorden VS-Israel Morele zege van Linfield FRANK bentmode Betrouwbaar, beter en om zijn prijs. ’Médium* de nieuwe DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN '.I Het woord is aan IERSE BLADEN: Regering in Jeruzalem: lakfolie STROET-VIVO EXTRA AGENDA pagina 6 Zeeuw Elektro Ijmuiden b.v. 15 PRIJZEN Bakkerij KLOOSTER Perioden met zon „De Gouden Krakeling” Verkeerd begrip „Ondennijningsmanoeuvre” Slll Ondanks verzoeningscommissie 'mwnmmwnwmmrmrmmwn Stripstroppen Tel. (02550)-! 64 79 4 9 13 15 21 Nooit goed 3 VRIJDAG EN ZATERDAG REKLAME 2,75 2,25 Waarom camera nova BOÖM-BOBOIS SMEDESTRAAT 22 - HAARLEM TEL. 3102 20 3,75 BEKROONDE CAKE 90 ct mW® Vs IJmuider Courant Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: .Mr. H. C. Pro-communisten in (Van onze sportredactie) revolutionaire raad 9 9 1 (Van onze redactie buitenland) per 100 gr. van 1.20 voor Dus naar 2 Weerrapporten Al meer dan 40 jaar Uitwijzer 11 13 Radio en tv 1,79 17 Amsterdam 0.79 19 Economie 1.98 Beurs 25, 27, 29 Sport 1,15 1,69 L. Nieuwstraat 9 - Pegasusstraat 56 Gedempte Oude Gracht 97 -103 -105 tel 32 46 50 Strips Kunst Weersverwachting van het KNMI, geldig tot morgenavond: Pinheiro de Azevedo maakte gisteren vorderingen met de formatie van zijn kabinet, toen de communisten hun eis lieten vallen dat zij evenveel portefeuil les zouden krijgen als de volksdemocra- ten, de links van het centrum staande PPD. Deze partij had gesteld dat zij recht had op een sterkere vertegenwoor diging, gezien haar stemmenaantal bij de verkiezingen van april voor een grond wetgevende vergadering. De PPD kreeg toen twee maal zoveel stemmen als de communisten. te blijven, crisis een Deze krant bestaat uit tweeëndertig pagina’s Elektrische installaties in woonhuizen, fabrieken, scholen en winkels. Kruisberglaan 2 - Tel. 12232 Ampèrestraat 7 - Tel. 21660 De raad, die vroeger door de pro- communisten werd beheerst, bestaat nu (Van onze redacteur in Brussel. Henk Kolb) Dr. H ey e Faber: Zichzelf zijn vereist een inner lijke vrijheid, die men ook heel goed onschuld zou kunnen noe men. DONDERDAG 18 SEPTEMBER 1975 65e jaargang nummer 268 slagroom. Van 4,25 voor AMANDELSPECULAAS 250 gram 2 speculaasbrokken U proeft de roomboter. er- ng re- ui- rs. Plaatselijk nieuws 5, 6, 7, Binnen- en buitenland 2, 3, hebben wij behaald op de Interna tionale Tentoonstelling van Ban- ketbakkersprodukten. Waarschijnlijk zullen nu in de nieuwe regering de socialisten vier plaatsen krijgen, tegen de PPD twee en de com munisten een. Daarnaast komen enige onafhankelijke burgers en officieren die de verschillende politieke stromingen in de strijdkrachten vertegenwoordigen. deze bijeenkomst echter niet doorgaan en zou het leger zijn zes gematigde leden in de raad willen handhaven. DEN HAAG (ANP). De koninklijke Nederlandse vereniging „Onze Vloot” heeft gisteren een telegram aan de voor zitter van de Tweede Kamer gestuurd, waarin zij verklaart de bezuinings- plannen op defensie onverantwoord te vinden. Met name de besnoeiing op het marinepotentieel noemt de vereniging „gevaarlijk”, juist nu de Sovjet-Unie be zig is met een groeiend maritiem bewa- peningsprogramma. De Amerikaanse marinecom mandant Connelly Stevenson die uit zijn functie ontheven werd omdat hij, zoals wij verleden week op deze plaats reeds meld den, een „topless” danseres aan boord van zijn schip had laten optreden, blijkt niet de enige te zijn die dergelijke evenementen organiseert. Thans is vernomen dat op de marinebasis Moffett een feestje werd gegeven waarbij vier officieren slechts gekleed in een klein onderbroekje uit een grote taart sprongen. Dat feestje was georganiseerd door de vrouw van de basiscomman dant. De marine weigerde echter in deze zaak maatregelen te ne men. Het bedrijven van de strip- tease-dans ondervindt overigens in Zuid-Afrika ook al proble men. De minister van Justitie aldaar heeft gisteren een beroep op de pers gedaan om geen aan dacht te schenken aan dames die zich uitkleden. Wel wat veel ge vraagd Ook de Portugese luchtmacht vergader de gisteren om haar leden voor de re volutionaire raad te kiezen. De lucht machtofficieren hebben zich de laatste tijd tegen de communisten uitgesproken. V.l.n.r.: kapitein Costa Martins, een ex- van dcrMije, H. P. Stuurman Abonnement - bij vooruitbetaling - f 12,35 p. mnd., f 35,45 p. kwartaal (p. post f 42,-), p. jaar f 139,10 (p. post f 161,-). Losse nummers 60 ct. HAARLEM-IJMOND. Een mo rele zege, zo en niet anders kwalifice ren de Ierse bladen de kleine neder laag doe kampioen Linfield gister avond leed.tegen de Nederlandse titel houder PSV (1-2). Het duel verliep voor de Ieren veel gunstiger dan de ontmoeting van Glentoran tegen Ajax de dag ervoor. Lange Nieuwstraat 779 IJmuiden - Telefoon 1 51 89 5 WEENSE TOMPOUCEN krokant korstgebak met mokka LISSABON (AFP, UPI) De assemblee van de Portugese marine heeft gisteren drie pro-communis- tische officieren aangewezen als haar vertegenwoordigers in de re volutionaire raad. Het zijn admiraal Rosa Coutinho, kapitein-luitenant- ter-zee Almada Contreiras en ka- pitein>-ter-zee Martins Guerreiro, die ook zitting hadden in de oude raad. Minister van verkeer Chabert nam zijn besluit nadat de laatste onderhande- lingen. die veertig uur hebben geduurd, gistermorgen waren vastgelopen. Al in de loop van de nacht zijn rond Antwerpen en nabij de Franse grens diverse blokkades opgeheven en de auto riteiten verwachtten dat de toestand op de Belgische waterwegen in de loop van vandaag weer geheel normaal zou wor den. Schippers die geen gehoor geven aan de oproep van de regering of die weige ren hun barricades te water af te bre ken. kunnen zwaar worden gestraft met maximaal 2,8 miljoen gulden boete en een gevangenisstraf die varieert van een maand tot vijf jaar. Minister Chabert heeft tot de opvor- deringsmaatregel besloten omdat de schippersstaking, die 27 dagen heeft ge duurd, de toch al kwetsbare Belgische economie en de werkgelegenheid in ern stig gevaar dreigde te brengen (Zie verder pagina 2) geheime akkoorden ais een manoeuvre van het Amerikaanse ministerie van de fensie om de besprekingen tussen de Amerikaanse regering en de Israëlische defensieminister Peres over wapenlever- anties, te ondermijnen- WASHINGTON-JERUZALEM-CAI- RO. Het bekend worden van geheime overeenkomsten tussen Amerika en Is rael over Amerikaanse wapenleverenties heeft tot boze reacties van de Ameri kaanse minister Kissinger en verontrus ting in Jeruzalem geleid. Kissinger zei op een persconferentie in Cincinnati dat officiële bekendmaking door de regering van de details uit de overeenkomst „minder diplomatieke problemen” zou hebben veroorzaakt dan, zoals nu, publi- katie in de pers. In Jeruzalem zien regeringskringen het uitlekken van dc De Libanese regering heeft gisteren nog met het leger willen inschakelen om een einde te maken aan de voortdurende gevechten tussen rechtse en linkse groe peringen. .,De geestkracht van Linfield her stelde onze trots”, weet de New Let ter. De Irish News doet het niet minder: „PSV was geschokt door die stand van 1-2 en trok zich in de verdediging terug. Het (Ierse) elftal speelde boven de normale kracht en daardoor hield het een van Europa’s leidende teams op 1-2”. Meer over dit duöl, de sterke zege van Ipswich op Feyenoord, het te genvallende Den Haag en de rest van het Europa Cup-gebeuren op onze sportpagina’s. BEIROET (Reuter, DPI, DPA, AFP). In de Libanese hoofdstad hebben te genover elkaar staande groeperingen gis ternacht elkaar weer met mortieren en andere wapens bestreden. De staatsradio maakte in de vroege ochtend bekend dat gewapende mannen door de straten trokken. Er werden talrijke ontploffin gen gehoord. De autoriteiten raadden de bevolking aan binnenshuis Volgens de radio heeft de hoogtepunt bereikt. De assemblee van de luchtmacht had de dag tevoren ook drie tegenstanders van Goncalves in de 19-leden tellende nieuwe revolutionaire raad gekozen. Het leger zou tegen het eind van de week vergaderen. Volgens persberichten zou Eerst wolkenvelden met hier en daar regen, maar in de loop van de dag zonnige perioden. Matige tot vrij krachtige zuid westelijke wind, ruimend naar west. Minimum temperaturen omstreeks 13 graden, maximum temperaturen circa 21 graden. (zie onze etalage) Als feestaanbieding onze Kantoor: Lange Nieuwstraat 427 Ijmuiden Postgiro 273107; Postbus 18 Ijmuiden Tel. redactie: 15389, na kantoortijd: 10709 Tel. adm. en adv.: Tel. 15437 en 16450 Klachten bezorging: 18.30-19 uur en op zaterdagen van 17.30-18 uur: Tel. 10519 Barteljorisstraat 5, Haarlem Telefoon 320425 BRUSSEL. De Belgische regering heeft naar een grof middel gegrepen om de staking van de Belgische binnen schippers en de blokkade van de voor naamste waterwegen te breken. Alle binnenschepen die voor de bevoorrading van het land nodig zijn alsmede hun bemanningen zijn, zoals dat heet, „ge vorderd”. Azevedo, die er nog steeds niet in is geslaagd een kabinet te vormen, is te vens stafchef van de marine. Hij wordt beschouwd als een medestander van Gongalves. Uit het feit dat admiraal Coutinho een verkiezing in de revolutio naire raad heeft aangenomen, leiden waarnemers af dat hij niet de opvolger van Azevedo als hoofd van de marine wordt. Waarschijnlijk wordt admiraal Filgueiras Soares, thans de plaatsvervan ger van Azevedo, de nieuwe stafchef van de marine. minister van het kabinet-Gonqalves; brigade-generaal Pinto Freire (die ge kozen werd); brigade-generaal Morais Da Silva (opperbevelhebber van de luchtmacht) en kapitein Graca E Cunha. Volgens Kissinger zou Israel het tus sentijdse akkoord voor de Sinaï met Egypte niet willen regelen, als de Vere nigde Staten geen uitzicht hadden gebo den op de levering van Pershing-raket- ten. Deze raketter hebben een bereik van 740 km en kunnen worden voorzien van atoomkoppen. Minister Peres ver klaarde gisteren in Washington dat Is rael desgewenst bereid is te garanderen dat de raketten niet van atoomkoppen van eigen makelij zullen borden voor zien. Wapenexperts wijzen er echter op dat de Pershin-raketten wat duur in het gebruik zullen zijn wanneer er alleen „gewone” bommen mee worden gelan ceerd. Zowel president Ford als minister Kissinger hebben benadrukt dat Ameri ka alleen heeft ingestemd met minister Peres te onderhandelen over een moge lijke leverantie zonder atoomkoppen van zowel de Pershing-raket als de gevechtsbommenwerper F-16. „Wij heb ben ons tot niets verplicht’’, aldus Kis singer. Kissinger gaf toe dat Amerika zich heeft verplicht de Palestijnse verzetsor ganisatie PLO niet te erkennen en deel name van de PLO aan de Geneef^e vredesonderhandelingen af te wijzen. Daarmee wordt, aldus Kissinger, slechts een bestaande beleidslijn gevolgd, want Amerika wijst onderhandelingen met de PLO af zolang de Palestijnen blijven weigeren het bestaansrecht van Israël te erkennen. Niettemin voegde hij daar aan toe dat de Amerikaanse’ regering ervan doordrongen is dat er geen „permanente vrede” in het Midden-Oosten kan komen zonder dat aandacht wordt besteed aan de belangen van de Palestijnen. (Zie verder pagina 3) overwegend uit tegenstanders van ex- premier Goncalves. Behalve de 12 afge vaardigden die de drie onderdelen van de strijdkrachten samen aanwijzen, heb ben ook de president, Da Costa Gomes, de premier, Pinheiro de Azevedo, de chef van de generale staf, het hoofd van de veiligheidsdienst en de stafchefs van het leger, de marine en de luchtmacht zitting in de raad. De eigenaar van een Japans fabriekje van stalen voorwerpen dat bijzonder goed draait, heeft zelfmoord gepleegd omdat, vol gens de politie, „het hem te goed ging.” Hij ontving zeer veel op- drachten en kon die niet aan, doch weigerde ook maar iets af te wijzen. De marine, het meest linkse onderdeel van de strijdkrachten, verwierp een' voorstel om kapitein-luitenant-ter-zee Vitor Crespo aan te wijzen. Deze voor malige hoge commissaris in Mozambique was een van de negen gematigden in de oude revolutionaire raad die het verzet leidden tegen de inmiddels van het poli tieke toneel verdwenen ex-premier Vas co Goncalves. De assemblee wees ook de twee meest piogressieve officieren van de marine af, kapitein luitenant-ter-zee Ramiro Cor reia die verantwoordelijk was voor het werk van de culturele afdeling van de inmiddels geschorste „vijfde sectie”, en onderluitenant Miguel Judas, die de lei ding had van de commissie voor de opheffing van de geheime politie van het rechtse bewind van premier Caeta- no. 1 pak 600 gr. Iglo sperziebonen van 2,19 nu 1 pak 450 gr. Iglo spinazie van 1,05 nu 1 pak 10 stuks Iglo vissticks van 2,65 nu 1 pak 4 stuks Iglo kroketten van 1,35 nu 1 pak 2 stuks Iglo superburgers van 1,99 nu meubelgeneratie HllvnI ff] opent de weg tot mobiel wonen De reactie van NAVO-zijde over de door het kabinet voorgestelde bezuini gingen op de defensie lag voor de hand en werd door minister Vredeling met zekerheid verwacht. De zware internati onale verplichtingen, die het lidmaat schap van de NAVO meebrengt, zijn even inflatoir als de economische situa tie: ieder jaar móet de bewapening van de NAVO duurder worden, in weerwil van de steevast terugkerende ontwape- ningsbesprekingen en de telkens weer voor het voetlicht gebrachte illusie van de „wederzijdse wapenvermindering”. Wapens zijn in de wereld van vandaag „consumptiegoederen” geworden, waarin een levendige en voor sommige landen zeer belangrijke handel bestaat. De pro- duktie en afzet van wapens zijn pijlers van de economie, maar niet voor landen als het onze, dat slechts in geringe mate wapens produceert en verhandelt. Voor ons land is die enorme wapenomzet een regelrecht nadelige zaak: de toenemende wereldbewapening levert ons geen ar beidsplaatsen en geen buitenlandse markten op, doch kost ons een aanzien lijke som overheidsgeld, dat voor het grootste deel naar het buitenland ver dwijnt. Onze defensie is nog steeds (misschien wordt het langzamerhand ouderwets) af gestemd op twee factoren: onze veilig heid en de daarmee samenhangende in ternationale verplichtingen. .Nu heeft het kabinet op voorzichtige wijze het mes gezet in de defensiebegro ting, niet om die begroting te verminde ren in verhouding tot vorige jaren, maar om bij een stijgende defensielast de defensie zelf wat doelmatiger te maken. Wat zij aan de ene kant bezuinigt (15 vliegtuigen en een kruiser van de mari ne) wordt aan de andere kant ver over troffen door nieuwe wapenaankopen en modernisering van uitrustingen en per soneelsvoorzieningen. Nu interesseert het de NAVO (en de heer Luns, secretaris-generaal daarvan) minder of de soldij en de sociale voor zieningen voor het krijgsmachtpersoneel naar een aanvaardbaar niveau worden opgetrokken, danwel of de materiële be wapening wordt uitgebreid of vermin derd. Het afstoten van marinevliegtuigen en een kruiser doet niets af aan de veiligheid des lands, integendeel, het maakt aan de andere kant veiligheids voorzieningen mogelijk die veel belang ijker zijn. Bij de marine zelf wordt <fet afstoten harder ervaren door een soort groepschauvinisme. De demonstra tieve reacties vain de marine, waarover de regering terecht ontstemd is, duiden °P een verkeerd begrip van het werke- 'ijke. totale landsbelang. De onderzeebootopsporing en -bestrij ding is een samenspel van fregatten, maritieme patrouillevliegtuigen en on derzeeboten. In de oostelijke Atlantische Oceaan en de randzeeën heeft Nederland een belangrijke door de NAVO toebe deelde taak, aldus de vereniging. Zij meent, dat uitstel dan wel afstel van vervanging van een der drie marinecom- ponenten het beveiligingspatroon op kor te termijn zal ontwrichten en een sa menspel onmogelijk zal maken. De vereniging doet een dringend be roep op de Kamer te voorkomen dat de Neptune patrouillevliegtuigen buiten dienst worden gesteld voordat vervan gers aanwezig zijn, dat de kruiser „De Zeven Provinciën” voortijdig uit de sterkte wordt genomen en dat het bouwprogramma van de S-fregatte> wordt vertraagd. Onze redacteur in Brussel meldt dat de permanente NAVO-raad in de Belgi sche hoofdstad is bijeengekomen om zich over de Nederlandse defensiebezui- nigingsplannen te beraden. Hoewel het overleg nog aan de gang is, wordt alge meen verwacht dat secretaris-generaal Luns van de NAVO aan de Nederlandse regering een buitengewoon negatief oor deel van de verdragsorganisatie omtrent de begrotingsplannen zal berichten.

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 1