Haarlemmerliede moet naar regio Haarlem-IJmond IhK Donderdag 23 okt. geeft raad profielschets van nieuwe burgemeester Wethouder Witte pleit voor tehuis met 150 bedden Gouden jubilaris halve eeuw bij Centrale Werkplaats KvK bespreekt invoering van een koopavond h 4 7 Geweststandpunt mini-provincies: J. VAN ZANTVLIET GEHULDIGD BIJ HOOGOVENS y VELSEN-IJMUIDEN City Stadsschouwburg BEVERWIJK Kennemer Theater Huisvesting bejaarden in commissie Kort Umondnieuws 1 8 NIEUWS UIT STAD EN STREEK DONDERDAG SEPTEMBER 19 7 5 tr (Van een onzer verslaggeefsters BEVERWIJK Donderdag 23 oktober kortit de commissaris van de Koningin, mr. F. J. Kra nenburg naar Beverwijk, om met de raad over de opvolging van burgemeester J. G. S. Bruinsma te praten. Kf met Gerard Paques 3? s F m (Van een onzer verslaggevers) (Van onze stadsredactie) Films to.fe iMfe I HAARLEM In de toekomstige nieuwe provincie Haarlem-IJmond is een ambte lijke werkgroep bezig geweest met het formuleren van een gezamenlijk commentaar op het „concept-ontwerp van wet reorganisatie binnenlands bestuur”. Daaraan heb ben vertegenwoordigers meegewerkt van de gemeenten Bennebroek, Beverwijk, Bloemendaal. Haarlemmerliede en Spaarnwoude, Haarlem, Heemskerk, Heemstede, Hillegom, Velsen en Zandvoort. Het is de bedoeling dat de genoemde gemeenten zoveel mogeltfk tot een gezamenlijk standpunt komen ten aanzien van de rjjks voor stellen. Met het oog daarop zal het opgestelde preadvies in alle raden in dezelfde vorm worden aangeboden. Het is de bedoeling, dat de profiel schets als leidraad wordt gebruikt bij de benoeming van de nieuwe Bever- wijkse burgervader. jubilaris van de echtpaar hand te GROTE SUCCES van „De peet- is voor de producers voldoende geweest kort daarop oen Het was een goed idee van de EO om na de film een interview uit te zenden met Anatoly Levitin-Krasnov, een Rus sische ex-lector geschiedenis, die tegen woordig in Zwitserland woont, waar hij zijn landgenoot Solzjenitsyn regelmatig ontmoet. Ook Levitin weet waarover hij praat, want hij heeft (omdat hij Stalin „een bandiet” noemde) een tiental kampjaren achter de rug. Tegenwoordig worden er, aldus deze Rus, minder ar restaties verricht, maar er zijn voldoen de andere manieren om personen, waar het regime last van meent te hebben, uit te schakelen. Bijvoorbeeld door de per soon in kwestie krankzinnig te verklaren en op te sluiten in een instituut, waarop de benaming „psychiatrische inrichting” eigenlijk niet van toepassing is. QUINN IS ALS Don Angelo het mid delpunt van dit verhaal, omdat deze gangster zojuist door een aantal machti ge mafiafamilies als hoofd van dit mis- daad-syndicaat is gekozen. Zijn voorgan ger was namelijk gedood tijdens een vuurgevecht met de politie. De nieuwe leider wordt niet direct door allen geac cepteerd en het is vooral Luigi Orland, die aangespoord door zijn eerzuchtige echtgenote tot een reeks kwalijke intri ges besluit. Hierbij slaagt hij erin de jeugdige verloofde van een der bendele den tot Angelo’s maitresse te manipule ren, waar al spoedig moord en doodslag het gevolg van is. EEN DERGELIJKE bende-oorlog le vert meestal voldoende motieven op voor een sensationele misdaad- en speel film en ook bij „The Don is dead” kunnen de uitkomsten daarvan bevredi gend worden genoemd. Voor de liefheb bers: de film wordt van vrijdag- tot en met zondagavond in de Velsense Stads schouwburg vertoond. IJMOND. Toen de heer J. van Zantvliet uit Beverwijk op 17 september 1925 voor het eerst de poorten van Hoogovens passeerde, zal hij wellicht nimmer hebben vermoed dat hij vijftig jaar later het middelpunt zou zijn van een grootscheepse jubileumviering. Maar liefst zo’n honderdvijftig belangstellen den waren woensdagmiddag naar het cultueel centrum De Schouw in Velsen- Noord gekomen om de jubilaris en zjjn echtgenote met dit unieke bedrijfsjubi- leum geluk te wensen. Ten tijde van Stalin waren er 13 tot 15 miljoen politieke gevangenen, aldus Levitin, thans vier miljoen, maar de situatie in de kampen is danig verslech terd. Het eten is nauwelijks voldoende om een achtjarig kind te voeden, waar door veel gevangenen ziek worden. De kampartsen zijn in veel gevallen ver vangen door een soort ambtenaren, die nauwelijks een medische opleiding heb ben genoten, en hun patiënten volgens Levitin „beesitachtig” behandelen. Ge trouwde mannelijke gevangenen mogen nog slechts één keer per jaar door hun vrouw bezocht worden, bezoek van fa milieleden is geheel verboden. Wat me meeviel was dat de EO alle informatie vrij serveerde. In elk geval zonder het met een dikke anti-communistische saus te overgieten. En daar was ik, gezien eerdere ervaringen, wel een beetje bang voor geweest. Maar aan dit soort infor matie hoef je natuurlijk ook niets toe te voegen. WIE VAN MENING is dat alle mogelijkheedn op het gebied van sensationele autofilms zo langza merhand waren uitgeput, moet van heden- en tot en met woensdag avond in City maar eens naar „In pikken en wegwezen” gaan kijken. Deze film bevat namelijk een slot- chase met een duur van veertig mi nuten, waar men voor de opnamen ruim zeven maanden aan heeft ge werkt. Mede doordat het scenario vereiste (Jat er voor ongeveer ze venhonderdduizend gulden aan luxe auto’s „total loss” moest worden ge reden. Een wens van de heer Van Zantvliet (rechts) ging in vervulling toen hij uit handen van de heer Kruyt een fraaie Friese staartklok kreeg aangeboden. Ce remoniemeester J. F. Bakker van de af deling Public Relations in het midden. DE ROL VAN Face wordt gespeeld door de stuntrijder H. B. Halicki, die hierbij tevens als regisseur fungeerde. In deze dubbele functie nam hij een voor treffelijke sensatiefilm voor zijn reke ning. met veel opwindend amusement En bovendien zo suggestief dat er bij vele bezoekers waarschijnlijk een zekere ongerustheid zal ontstaan, wanneer zij bedenken wat er op dit ogenblik alle maal met de buiten geparkeerde auto’s kan gebeuren. Maar een race van veer tig minuten met bijna honderd vernielde wagens krijgt men niet elke dag te zien. Dus HET vader” aanleiding geweest kort tweede film over de beruchte mafia op stapel te zetten. Het werd „The Don is dead”, waarbij voor het vertolken van de hoofdrol de bekende karakterspeler Anthony Quinn in aanmerking kwam. Dit bleek een voortreffelijke keuze, want deze acteur heeft tenslotte alles in huis om een dergelijke krachtfiguur een geloofwaardig leven mee te geven. Bekeuringen. De Beverwijkse poli tie heeft gisteren in totaal acht bekeu ringen uitgedeeld aan bromfietsers en automobilisten die op de Velserweg door rood licht reden. wethouder Witte pleit verder voor de bouw van een nieuw bejaardenverzor gingstehuis van 150 bedden. De ophef fing van het W. F. Visserhuis en het huis Kanaalstraat 236, de verwachte toe name van het aantal bejaarden en de nu reeds bestaande wachtlijst zijn de rede nen voor dit pleidooi. Ten slotte wordt gesproken over het al of niet inwilligen van een subsidie verzoek van Release Haarlem. Release heeft een aantal doelstellingen; de meest bekende is het verlenen van steun aan mensen, die in moeilijkheden zijn of dreigen te geraken, doordat bestaande rechten of vrijheden worden aangetast, en die het slachtoffer zijn of dreigen te worden van de heersende moraal. Subsi dieverzoeken van Release aan provincie en gemeenten blijken in de praktijk nogal wat discussie op te roepen. Som mige vormen van hulpverlening zouden in strijd zijn met de wet (kraken, voor lichting over dienstweigering, bemoeie nissen met abortus). De deskundigheid van de hulpverlening zou niet gewaar borgd zijn, en Release zou een te eenzij dig standpunt innemen over het ont staan van verschillende noden. In de nota over de subsidiëring van Release Haar lem wordt geen standpunt ingenomen. Uit de discussie zal moeten blijken, hoe de verhoudingen in dit opzicht liggen en of het subsidieverzoek enige kans maakt Ivan Denisovich is een politieke ge vangene, die in een Siberisch werkkamp een straf van tien jaar uit zit. De film behandelt „zo maar” een dag uit zijn leven, vanaf het moment dat hij ’s morgens opstaat (te laat, en daarmee meteen celstraf riskerend) tot hij einde lijk weer mag gaan slapen. Het is een dag vol barre ontberingen, maar als Denisovich de gebeurtenissen nog eens de revue laat passeren, komt hij tot de conclusie dat het eigenlijk een best dag je is geweest, vol kleine meevallers. BIJ WIJZE VAN variatie is hier dan voor de matinee van zondag nog „Het Popeye-festival” ingelast.' Zoals reeds door de titel wordt aangegeven betekent dit de vertoning van een serie kostelijke tekenfilms over de onwaarschijnlijke avonturen van de populaire, altijd maar spinazie verslindende zeeman. Na het dankwoord van de maakten de vele aanwezigen gelegenheid gebruik om het Van Zantvliet persoonlijk de drukken. Feit is overigens dat Solzjenitsyn de materie goed kende. In 1945 belandde hij als 27-jarige in een kamp, omdat hij Stalin beledigd zou hebben. Hij bleef er tot 1953 toen Stalin overleed.Hij mocht toen nog 'niet „naar huis”, maar moest nog drie jaar in ballingschap blijven. In 1962 werd (door bemiddeling van Chroesjtsjov)„Een dag in het leven van Ivan Denisovich” in een literair tijd schrift gepubliceerd, en dat was voor de eerste keer dat in de Sowjet-Unie over dit soort zaken verslag werd uitgebracht. De avonden, dat de Evangelische Om roep ondergetekende beroepskijker vrij wel onafgebroken als klant heeft, zijn zeldzaam. Eerlijk gezegd: gisteren was dat voor het eerst het geval. Waarbij natuurlijk aangetekend dient te worden dat ik dit „werk” (ja, inderdaad, ik bedoel het kijken naar de televisie) nog niet zo erg lang doe. Maar goed, woens dagavond was het dan zo ver. En dat kwam voornamelijk door de Engels- Noorse produktie. „Een dag in het leven van Ivan Denisovich”, een speelfilm van ruim anderhalf uur, gemaakt naar het beroemde boek van Alexander Solzjenit syn. DEZE FILM valt strikt genomen in twee delen uiteen. Aan het begin wordt immers een amusant en leerzaam colle ge gegeven in het verbluffend snel ste len van een auto, waarna vervolgens de sensationele jacht met steeds wisselende kansen op Maindrian Pace kan worden bekeken, het brein en voor een deel de uitvoerder van een gigantisch autodief- stal-project. Wat de begrenzing van de nieuwe provincie betreft, staat in dat preadvies, dat het niet opnemen van Haarlemmer liede en Spaarnwoude een miskenning is van de duidelijke betrokkenheid van die gemeente bij de Zuidkennemer regio. Die verwevenheid is a’l vele jaren een feit, onder meer door de deelname aan het gewest. De betrokkenheid is boven dien onderbouwd en aangetoond in een in opdracht van het gemeentebestuur van Haarlemmerliede en Spaarnwoude verricht wetenschappelijk onderzoek door de universiteit van Amsterdam. De indeling van die gemeente bij een ande re provincie (Amsterdam) wordt daarom niet acceptabel genoemd. Aansluiting van de gemeente Castri- cum en Uitgeest wordt voorts alleszins denkbaar geacht, vooral gezien de al bestaande samenwerking met de IJ- mond-gemeenten, maar overigens is de voor de provincie Haarlem-IJmond ge kozen grootte aanvaardbaar. Van Hille- gomse zijde is in de werkgroep aange drongen op het opnemen van Noordwijkerhout behorende Zilk binnen de nieuwe provincie. Het ontwerp voor het gezamenlijke preadvies komt vrijdag 19 september om half tien ter discussie in de commissie algemene zaken van het gewest in hét stadhuis van Haarlem. In het Stadskantoor begint om 19.30 uur een openbare raadsvergade ring, waarin de fracties het profiel van de nieuwe burgemeester kunnen schetsen. In een discussie met mr. Kranenburg kunnen de standpunten naderhand nog worden verduidelijkt. Brandje. Omstreeks half drie gis termiddag brak brand uit in een auto wrak aan de Steenkade. De Beverwijkse brandweer heeft het vuur geblust. Het autowrak zal door gemeentereiniging worden verwijderd. De heer Van Zantvliet is zijn gehele loopbaan trouw gebleven aan één afde ling: de centrale werkplaats. Hier klom hij op van leerling-bankwerker tot op zichter eerste klas. Dit unieke feit werd eveneens aangehaald door ir. F. E. Ma- thijsen Gerst, directeur produktie. De heer Mathijsen Gerst noemde de jubila ris een man-van-de-daad met een gede gen vakkennis. „Een bedrijf wordt ge bouwd op de kennis van de mensen die bereid zijn gedurende langere tijd hun krachten aan dat bedrijf te geven”, al dus deze spreker, die zijn felicitaties vergezeld liet gaan van de gratificatie en de speld met 5 diamantjes. Als tweede spreker nam ir. J. A. Kruyt, chef van de centrale werkplaats, plaats achter de microfoon. Hij ken schetste de jubilaris als een zeer actief man, die altijd veel tijd heeft voor de problemen van zijn medemensen. Na mens het bedrijf overhandigde hij het echtpaar Van Zantvliet een Friese staartklok. Voor mevrouw Van Zantvliet had hij bovendien nog een medaillon- klckje meegenomen. Het programma, dat hoe kon het ook anders nu stipt op tijd zou worden afgewerkt, ver meldde voorts de naam van de heer E. de Leeuw. Namens de oud-collega’s, kwam hij de felicitaties overbrengen. De heer H. A. Nederlof, afdelingschef van de centrale werkplaats, blikte aan de hand van een aantal tekeningen terug op de halve eeuw die de jubilaris bij de centrale werkplaats heeft volgemaakt. Een elektrische boormachine met diverse toebehoren was zijn geschenk voor de heer Van Zantvliet. PACE IS verbonden aan een verzeke- ringsbureau, welke relatie hem uitste kende inlichtingen verschaft voor de meest lucreatieve autodiefstallen. Boven dien maakt hij van dit bureau een dankbaar gebruik, wanneer Pace van een relatie in Venezuela het verzoek ontvangt voor veertig miljoen aan gesto len auto’s te verschepen. MET ZIJN technisch en wetenschap pelijk goed onderrichte medewerkers weet Pace dit karweitje prompt op te knappen, in een tempo van zestig sekon- den per gestolen auto. Maar de traditio nele verrader blijkt ook in dit geval niet te slapen, omdat een zekere Eugen Cha se maar niet kan vergeten dat Pace eens een auto verbrandde, met een voorraad van een miljoen dollar aan heroïne. Op deze manier wordt een op volle kracht draaiend mobiel poiitie-apparaat inge schakeld, zodat Pace genoodzaakt is in een zojuist gekraakte „Eleanor” zijn su perioriteit als autocoureur te bewijzen. En dit wordt dan de zo befaamd gewor den slot-chase. VELSEN. Vrijdagavond half acht vergadert in het stadhuis de raadscom missie van bijstand voor sociale aangele genheden. Allereerst komt de subsidië ring van de Peregrinusstichting ter sprake. Die stichting houdt zich bezig met de begeleiding van de buitenlandse werknemers in Noord-Holland. Sinds enkele jaren worden de kosten aan het werk van de stichting verbonden, voor 95 pet gedragen door het ministerie van cultuur recreatie en maatschappelijke! werk. Voor de overige 5 pet moeten de provincie en de gemeenten zorgen. De commissie voor sociale aangelegenheden moet zich uitspreken over de hoogte van het Velsense subsidie- SENSATIE OOK in de matinee van zondag, dank zij Mark Forest, die in „Maciste” nog eens mag laten zien hoe voor de klassieke oudheid een onover winnelijke gladiator moet worden uitge beeld. HAARLEM. De Kamer van Koop handel gaat zich vanavond uitspreken over het invoeren van een koopavond in Haarlem voor de periode 4 september tot en met 20 november, vooruitlopend op de te verwachten wijziging van de wet op de winkelsluiting. Vermoedelijk valt de beslissing negatief uit, gezien het feit dat de commissie detailhandel en ambacht van de Kamer zich tegen een koopavond heeft verzet. Hét fenomeen koopavond is weer op de proppen gekomen, enkele weken ge leden, nadat er ook in 1971 over werd gedacht. De 'invoering zou nauw samen hangen met wat IJmuiden doet. Daar heeft de winkeliersvereniging de koopa vond afgewezen, zodat er voor Haarlem geen zuigkracht valt te duchten. In Heemskerk is ook gedacht over een koopavond, maar daar was de invoering ervan afhankelijk van wat Haarlem doet. Komt hier geen koopavond, dan begint Heemskerk er ook niet aan. De Kamer behandelt de koopavond in een openbare vergadering, die om 20 uur begint. Op de agenda staan verder onder meer de punten: bouwplannen ten be hoeve van bedrijven gebonden aan Schiphol, detailhandel in het industrie gebied Waarderpolder, het winkelcen trum Spaarndam-Oost, het rapport „Het bedrijfsleven in 1974”. de tot kern De Een tafereel uit de sensationele slotfase van „Inpikken en wegwezen”, de film die befaamd is geworden door de vele kostbare auto’s, die hiervoor moedwillig in de prak zijn gereden. Volgende week in City (Velsen) en Kennemer Theater (Beverwijk). EVENALS IN het Velsense City wordt nu ook in dit theater van heden- tot en met woensdagavond (tevens in de twee de matinee van zondag) de nieuwe su- per-sensatiefilm „Inpikken en wegwe zen” vertoond. Elders in deze rubriek kan hier reeds een uitvoerige omschrij ving van worden aangetroffen. Voorts vermeldt het weekprogramma van dit theater voor de nachtvoorstellingen van vrijdag en zaterdag de sexfilm „Love, Swedish style”, aangekondigd als „Eroti sche belevenissen van een blonde Zweed se, een vreemde liefdescultus in een ongebreidelde orgie”. Dat weten we dan ook al weer. In de eerste matinee van zondag laat juffrouw Langkous zich nog eens voor de jeugd bekijken in „Pippie gaat van boord”, terwijl het doek in de andere zaal van dit theater de gehele week wordt gereserveerd voor „Flana gan”, de gunstig ontvangen nieuwe Ne derlandse film met Guido de Moor in de hoofdrol. HEEMSKERK. Van dinsdag 7 tot en met donderdag 16 oktober zijn in jongerencentrum „Donkey Shot” politie ke prenten van Albert Hahn te bezichti gen. De expositie wordt georganiseerd door de tentoonstellingsdienst van de Culturele Raad Noord-Holland. Daarna zal het voorlopig resultaat van de enquête over het instituut raadslieden worden besproken. In het voorjaar is een groot aantal personen, instellingen en groepen gevraagd naar hun mening over de behoefden aan een sociale raads man die mogelijk in Velsen bestaat. Volgens een Russische heer, die na afloop van de film aan het woord kwam (over hem straks meer) gaf de film een waarheidsgetrouw beeld van de situatie in de kampen tijdens Stalin. Dat is natuurlijk een niet geringe verdienste, ook al was het een speelfilm en geen documentaire. De film maakte een zeer authentieke indruk, met veel spierwitte sneeuw (Noorwegen), een zeer „natuur lijke” wijze van acteren, met mannen van wie de meesten er beroerd genoeg uitzagen om voor ondervoede politieke gevangenen te kunnen doorgaan, kortom een film waarbij je als leek (inzake kampen in het algemeen en Russische kampen in het bijzonder) zou kunnen denken: ja, zo zou het best eens geweest kunnen zijn. En gelukkig was er geen spoor van het soort romantiek, dat dit soort genre films gemakkelijk in gevaar kan brengen. Over de huisvesting en verzorging van bejaarden liggen twee stukken ter tafel. Een afkomsitg van de Partij van de Arbeid, en een van de hand van wethouder Witte. Beide nota’s besteden aandacht aan een tussenvorm van huis vesting tussen het bejaarden verzorgings tehuis en het eigen huis. De nota van f'» N& HI

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 7