13 Rotor vermaalt auto's MENINGEN OVER FRANKFORT Soepel beleid nodig bij innen Huisvrouwen: voor n? ion winkels open op zaterdagmiddag belastingen” de sport Een Kadett Wij kunnen het u bewijzen. Met reële cijfers. Bij26.000km per jaar kost een Mercedes Diesel per km minder dan een benzinewagen van 16 mille. LODEN MANTELS Steun aan MPLA Snorfiets Vorsters politiek 1 Vossejacht Meer kunststof de auto in Vredesweek Vorsters politiek 2 TNO-onderzoek van AKU-stank hoeft niet Initiatiefwetsontwerp over vergoeding van advies vakbeweging geheugen Mercedes Diesel. Klasse als geen ander. V R IJ D A G 13 1 9 SEPTEMBER 19 75 VARIA diverse modellen in groen, bruin, grijs en blauw Srteciaalhuis regenkleding Nieuws in 't kort Keuze uit 4 typen: 200 D, 220 D, 240 D, 240 D 3.0 KRUISWEG 72 - HAARLEM Komt u eens langs. We bewijzen u graag voor hoe weinig geld u zich de veiligheid en het komfort van een Mercedes kunt veroorloven. De aanschaffingsprijs van een Mercedes Diesel is niet laag. Maar verkijkt u zich niet, want het is de km-prijs die telt. Met een Mercedes dieselmotor haalt u ca. 30% meer kilometers uit elke liter toch al goedkope brandstof. Ook de hoge inruilwaarde drukt de kosten per kilometer aanzienlijk. BV. AUTOMOBIELBEDRIJF VAN WIJK, Haarlem, Amsterdamsevaart 114, tel. 023-317710 - Overveen, Bloemendaalseweg 329, tel. 023-326250. i - - raw LHZfflS MBH LEZERS De (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) als I !ïi( rritatie, -4b- - FRANK JANZEN, (namens het Angola Comité) Amsterdam. lotion ebt. MIEKE WITTEVEEN, Heemstede S. BOSSEN, Beverwijk. UTRECHT. (ANP) De Tweede-Ka- merleden Van Schaik (KVP) en Roethof (PvdA) bereiden een wetsontwerp voor, dat „een eind moet maken aan de onge lijke behandeling van het juridisch ad vies- en bijstandswerk van de vakbewe ging”. Dit meldt „Pamflet” van het NKV. Het ontwerp aal over een paar weken aan de Tweede Kamer worden aangeboden. Tot dusver komen juridische mede werkers van de vakbeweging niet in aanmerking voor een vergoeding voor hun werk als het om „pro-deo-zaken” gaat, zaken waarbij het rijk voor minder draagkrachtigen de advocaat betaalt. Vorig jaar heeft het NKV via het algemeen juridisch advies- en bijstands werk voor de leden bijna vier miljoen gulden „verdiend”. In totaal deden 36.000 NKV-ers een beroep op deze dienstver lening en er werden onder meer ruim 300 procedures begonnen. Voor de liefhebbers heeft Opel nu een nieuw basismodel voor de wedstrijd sport uitgebracht: de Kadett GT/E. De nieuwe, snelle Kadett wordt aangedre ven door de motor uit de Manta, een 1,9 liter krachtbron, die 105 din pk levert. Goed genoeg voor een top van 184 km/uur. De motor is uitgerust met een elektronische brandstofinspuiting. Het onderstel van de nieuwe Kadett werd aan de hoge snelheid aangepast. Onder meer werden speciale schokdempers gemonteerd. De Kadett GT/E is herkenbaar aan de geel/zwarte kleur van de carrosserie. Voor hen die meer willen dan een standaard toerwagen in de races, is een cross-flow cilinderkop beschikbaar. Het vermogen kan daarmee korden opgevoerd tot 210 din pk. Opel heeft ook een nieuwe cilinderkop met vier kleppen per cilinder in ontwik keling. Deze kop schroeft het vermogen nog hoger op. L_J Jft 3 8 CE O A. PRINS-TIJSEN, Tiel. DEN HAAG (ANP) De Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen met haar 60.000 leden heeft zich tot de volksver tegenwoordigers gewend met de dringen de wens de winkels op zaterdagmiddag open te houden. De huisvrouwen vinden, dat bij beper king of geheel vervallen van de open stelling van winkels op de zaterdagmid dag niet alleen de buitenshuis werkende vrouwen en alleenstaanden worden ge dupeerd. Ook een weloverwogen beste ding van het gezinsbudget door het zo genaamde familie-winkelen wordt dan te niet gedaan. Overigens wordt bij slui ting van winkels op zaterdagmiddag hét winkelen als vrijetijdsbesteding onmoge lijk gemaakt. Als ooit een artikel ten onrechte het predikaat „achtergrond” heeft gekregen, dan is het wel het artikel „Succes voor Vorsters politiek” van maandag 8 sep tember in uw krant. Het bevat namelijk een anti-communistische inslag die niets met de werkelijkheid te maken heeft. Dat Vorster een zogenaamde ontspan- ningspolitiek nastreeft behoeft geen ver wondering als men weet dat onder an dere de VN en de OAE bepaald niet af kerig zijn van een economische boycot van Zuid-Afrika vanwege diens apart heidspolitiek, en tevens steun (willen) geven aan de bevrijdingsbewegingen in zuidelijk Afrika, Vorster weet overigens drommels goed dat zeker een combinatie van boycot en vrijheidsstrijd hem fataal zou zijn. Het enorme economische over wicht van Zuid-Afrika over met name een land als Botswana wordt daarom gebruikt om een (door de speciale me dewerker zo positief beoordeelde) „nau were samenwerking” tussen beide lan den tot stand te brengen. Daarna wor den verdere bondgenoten in de strijd tegen de zogenaamde communistische dreiging in Afrika gezocht, waarbij het wel belangrijk is te weten dat de Zuid- afrikaanse wet een communist definieert als een ieder tegen de apartheidspolitiek is en deze in gevaar brengt. Een ruime definitie dus, naar willekeur toepasbaar. De MPLA valt in ieder geval onder deze definitie en een toenadering tussen Zuid- Afrika en Zaïre is dus het logisch ge volg. Dit land heeft een begerig oog la ten vallen op de enorme rijkdommen van Angola, die voor hen echter verlo ren zijn wanneer de MPLA de macht in handen krijgt. Deze bevrijdingsbeweging is, in tegenstelling tot de FNLA, name lijk niet van plan om van Angola een neo-kolonie te maken, reden te meer waarom de VS en Frankrijk „toenemen de bezorgdheid tonen over de gebeurte nissen in Angola”. De MPLA is niet de enige die haar land probeert te bescher men tegen de neo-kolonialistische uit buiters. Ook Tanzania en Mozambique trachten bijvoorbeeld een zo onafhanke lijk mogelijke economische politiek te voeren. Daarom is het des te vreemder, en dan ook niet terecht, dat u beweert dat genoemde twee landen zich aan de zijde van nota bene Zuid-Afrika scharen tegenover de MPLA! Ook zou ik achter „de positieve houding” van Zuid-Afrika inzake Rhodesië een vraagteken willen zetten: het is op zijn minst verdacht dat Vorster zoveel moeite doet om Smith over te halen een zwarte meerderheids regering in Rhodesië „toe te staan”, ter wijl hij over een dergelijke regering in Zuid-Afrika natuurlijk met geen woord rept. Tenslotte zou men kunnen twijfe len aan de vreedzame bedoelingen van de heer Kissinger. Maar dat is misschien een ander hoofdstuk. De produktie van de Pacer van American Motors zal worden ver hoogd met vijftig percent. De jaar- produktie komt daarmee op 184.000 stuks. De Pacer heeft belangrijk bij gedragen aan de vergroting van het marktaandeel van A.M. Het klassieke railsysteem van goe dleren tegen goederen is de wereld nog niet uit. Algerije heeft in Zwe den 1200 zware bedrijfswagens be steld en betaalt daarvoor met 370.000 ton ruwe olie. middel )D-lotion. ,nti- die snel ige dringt waar Izame eginnen middel erkende Voorts is het van belang de verklaring van de Zuidafrikaanse minister van bui tenlandse zaken te weerspreken. De Zuidafrikaanse inval in het zuiden van Angola gebeurde zonder dat Portugal hiervoor toestemming had gegeven. Al dus een verklaring van het Portugese ministerie van buitenlandse zaken van 5 spetember. De Portugese regering, die niet van tevoren op de hoogte was gebracht van de Zuidafrikaanse inval, heeft haar enstige bezwaren aan de regering in Pretoria kenbaar gemaakt en gevraagd om terugtrekking van de Zuid afrikaanse troepen. Na lezing van het artikel „Succes voor Vorsters politiek” in uw krant van maandag 8 september, geschreven door „een speciale medewerker” rees bij ons de vraag of deze medewerker soms ge sponsord wordt door de Zuid-Afrikaanse ambassade. Het artikel versluiert de werkelijke achtergronden van Vorsters politiek volledig. De titel „Succes voor Vorsters politiek” verhult het feit dat deze politiek berust op het apartheids systeem. Dit houdt in dat 17 miljoen zwarte Afrikanen en 3 miljoen kleurlin gen in Zuid-Afrika geen stemrecht heb ben. Als er dan ook over „veranderingen in de apartheidspolitiek” wordt geschre ven, dan houdt dit allerminst in dat de apartheid aan het verdwijnen is. Het opheffen van de zogenaamde „kleine apartheid” (blank en zwart mogen sa men eten e.d.) ondergraaft op geen en kele manier de fundamenten van apart heid. De „onverwachte samenwerking” van Zuid-Afrika met een reeks Zuid afrikaanse staten waarover de speciale medewerker schrijft, is helemaal niet zo onverwacht. Deze samenwerking heeft niet als oorzaak dat de meeste van deze landen Zuid-Afrika’s politiek zo zijn toe gedaan, maar eerder dat zij zich door de sterke economische positie van Zuid- Afrika op bepaalde punten genoodzaakt zien tot enige vorm van gedwongen samenwerking. Dit is bijvoorbeeld het geval met Mozambique, dat door Portu gese erfenissen, zoals de Cabora Bassa- dam economisch met Zuid-Afrika te ma ken heeft omdat Zuid-Afrika hierin heeft geïnvesteerd. Landen als Malawi en Botswana zijn dermate economisch afhankelijk van Zuid-Afrika dat zij on mogelijk een onafhankelijke politiek kunnen voeren. De contacten tussen Zuid-Afrika en het Amerikaans georiën teerde Zaïre vinden hun basis in een gemeenschappelijke vijandschap tegen de MPLA. Daarbij gaat het om de toekom stig te voeren economische politiek in Angola, waar Zuid-Afrika en Zaïre sa men met andere westerse landen (Kis singer is „toenemend bezorgd”) wel winst ruiken in de exploitatie van de rijke bodemschatten. De MPLA zal zeker trachten deze zaken in eigen hand te houden en de winst van dergelijke on dernemingen aan het Angolese volk ten goede laten komen. Dit zijn de werke lijke achtergronden van het „overleg” van Zuid-Afrika met andere Afrikaanse staten. Tegelijkertijd wordt dit zelfde „overleg” door Zuid-Afrika voorgesteld als een voorbeeld van soepelheid van haar regering om daardoor de scherpe kantjes af te slijpen van de apartheids politiek en zodoende te proberen het protest van de westerse landen te ont krachten. Deze „goodwill” heeft Zuid- Afrika nodig om westerse landen te blij ven interesseren voor investeringen en hulp tegen de steeds groter wordende weerstanden die de apartheidspolitiek oproept. WERKGROEP ZUIDELIJK AFRIKA, Haarlem. UTRECHT. (ANP) Het juridisch advies- en bijstandwerk van het NKV krijgt de laatste tijd herhaaldelijk te maken met mensen die binnen enkele maanden een reeks belastingaanslagen krijgen: de aanslag voor de inkomsten belasting voor 1973, voor 1974 en de voorlopige aanslag voor 1975. In uw krant van maandag 8 septem ber meldde uw correspondent in Johan nesburg dat president Samora Machel van Mozambique tegen steun van de MPLA zou zijn, omdat deze beweging door Rusland zou worden gesteund. Niets is echter minder waar. Mozambi que steunt zeer duidelijk en openlijk de MPLA. „Wij hebben een sterke band van vriendschap en wapenbroederschap gesmeed met de MPLA”, verklaarde Sa mora Machel op 1 september nog tijdens een rede ter ere van het bezoek van president Nyerere aan Mozambique. Ook was tijdens de onafhankelijkheidsfeesten in Mozambique alleen de MPLA uit Angola uitgenodigd. Evenmin is het juist om de MPLA voor te stellen als een beweging die uitsluitend steun ontvangt uit Rusland. Een groot deel van de steun voor deze beweging komt uit het Wes ten, van steungroepen maar ook van bijvoorbeeld sociaal-democratische par tijen. In dit verband is het van belang dat ook Mario Soares in Angola de MPLA steunt. Verder krijgt de MPLA veel steun uit Afrikaanse landen, zoals Algerije, Mozambique en Tanzania. „Pamflet”, een uitgave van het NKV, zegt dat het daarbij in totaal vaak om duizenden guldens gaat en dat al die aanslagen vaak terecht komen bij men sen die afhankelijk zijn van een uitke ring van de sociale verzekeringen. Hun inkomen staat namelijk vast en het is bekend bij de belasting. „Minister Duisenberg, als opperste baas over onze schatkist, zit krap bij kas. Het gaat slechter met de economie en daardoor valt de opbrengst van de belastingen tegen. Om dat op te lossen heeft de minister zijn ambtenaren van de belastingdienst kennelijk opgedragen, te innen wat er te innen valt”, aldus Pamflet. In Frankfurt wordt tot 21 septem ber de internationale auto-tentoon- stelling gehouden; de grootste in Eu ropa. Deze expositie komt op een ogenblik waarop de auto-industrie probeert de klap van de energiecrisis te boven te komen. Daarbij wordt deze industrie geconfronteerd met een groeiend wantrouwen in de auto en toenemende maatregelen ohi hët autogebruik te verminderen. Bij dit alles komt een internationa le economische teruggang, die bij voorbeeld alleen al in West-Duitsland meer dan een miljoen mensen werk loos heeft gemaakt. In dit ongunstige klimaat heeft het Zwitserse vakblad Automobil Revue aan verschillende leiders van dé auto-industrie in West- Duitsland gevraagd wat zij van de autotentoonstelling verwachten. Toni Schmücker van Volkswagen zei, dat hij de zakelijker houding die het publiek nu tegenover de auto aanneemt, waardeert. Deze rationele instelling zal zich naar zijn mening nog verdiepen. Hij is geen voorstan der van een autoshow in chroom en lak, maar van een zakelijke moment opname van een industrietak, die voor miljoenen mensen de materiële grondslag van hun bestaan vormt. Een topman van Ford in West- Duitsland, Robert A. Lutz, hoopte dat de tentoonstelling zou bijdragen tot een opleving van de export. Hij wen ste, dat sommige politici eindelijk gingen inzien wat de auto-industrie voor een land betekent. Dr. Joachim Zahn van Mercedes- Benz zei ervan overtuigd te zijn, dat de noodzakelijkheid van auto’s ook duidelijk zal worden aan de meer kritisch ingestelde mensen. Het standpunt van BMW was, dat dit bedrijf poogt te handelen naar de huidige opinie over auto’s. Tenslotte J. P. Mc. Cormack van General Motors: De show in Frank furt geeft zeer goed het belang en de kracht van de auto-industrie op dit moment aan. Met onze nieuwe mo dellen staan we in het middelpunt van deze show. Dit is de grootste rotor ter wereld, bestemd voor het vermalen van au towrakken. Dit kolossale onderdeel vormt het hart van een zogenaamde shredder; een vernietigingsmachine voor afgedankte auto’s. Een Haags bedrijf, dat al enkele jaren met zo’n shredder werkt, heeft de nieuwe ro tor besteld in Engeland. Onlangs werd het 36.000 kg. zware onderdeel afgeleverd. De rotor draait rond in een trommel. Aan de rotor zijn slag- hamers bevestigd, die autowrakken uiteenrijten tot kleine stukjes metaal. Deze „hapklare” brokjes gaan dan naar de Hoogovens, waar ze als grondstof dienen voor de produktie van staal. Met de nieuwe rotor zal het Haagse bedrijf nu per dag 440 ton schroot kunnen vermalen. Dat betekent een opvoering van de capaciteit met twintig percent. Het is weer zover. Van de week stond het in onze krant. De een of andere na latige figuur uit Velsen heeft net zo lang zijn kippehok open laten staan, totdat 2 toevallig passerende vossen er 25 kip petjes uit konden halen. En passant pik ten ze ook nog een argeloze pauw mee. Zoiets roept natuurlijk om wraak en dus werd een drijfjacht georganiseerd met als inzet de twee vosselevens. Weliswaar bikken wij met elkaar jaarlijks tiental len miljoenen kippen op, maar dat is iets heel anders. Om het poesje van een in paniek opbellende dame te bemach tigen, klimmen onze brandweermannen in de hoogste boom. Rijpaarden, die on der ons welwillend oog met hun benen grote stukken natuurgebied vertrappen, staan hoog genoteerd in onze welvaarts maatschappij. Een tiende gedeelte van „Neerlands dierbare grond” is reeds aan snelwegen opgeofferd. De straten in on ze steden zijn bijkans onbegaanbaar door de vele glibberige soevenirs van ons meest geliefde huisdier. Verwilderde katten en wegwerphonden brengen on voorstelbare schade aan onze zoogdier en vogelstand toe. Dat vinden we alle maal niet erg. Pas als een paar vossen zich „vergrijpen” aan een stelletje on voldoend bewaakte slachtkippen, komen wij in het geweer onder het motto: „Van daag een kip, morgen een fazant”. Dat kip, noch fazant tot de natuurlijke fauna behoren, doet er niet toe. Zij zijn voor de consumptie van de mens bestemd en daar dient een vos rekening mee te hou den. Aan het nut dat een prachtig dier als de vos voor onze steeds meer afta kelende natuur heeft en de functie die hij hierin vervult wordt niet gedacht. Een rashond met misvormde poten en gecoupeerde staart en oren is immers veel begerenswaardiger. Het is helaas wel de omgekeerde wereld tegenwoor dig. Het zou voor de verandering mis schien wel eens goed zijn om de eerst volgende keer een drijfjacht te organise ren op de grootste vijand van vossen, fazanten en konijnen: de jager. Het jachtseizoen staat weer voor de deur! H. SCHUURMAN Haarlem. Toen ik twee artikelen in uw, door mij zo gewaardeerde, krant had gelezen, na melijk op 5 september over de ongeken de toeneming van de bewapening in de hele wereld en op 6 september over de Vredesweek ’75 dacht ik, daar moet ver band tussen bestaan: bewapening en de strijd voor de vrede. Helaas bleek dit verband niet zo uit bovengenoemd stuk over de zogenoemde Vredesweek, dat overigens overgenomen was uit de In formatiebrief van het Interkerkelijk Vredesberaad. Ik las met veel omhaal van woorden dat „vrede veel meer in hield dan het afwezig zijn van oorlog”. Verder werden „het geweld van de na tuur” en „het geweld van de economi sche orde” op een hoop gegooid. Het is tegenwoordig in bepaalde kringen mode om voor veel toestanden die in onze sa menleving (nog) niet in orde zijn, het woord GEWELD te gebruiken. Structu reel geweld, zegt men op onze sociale academies. Dit werkt verwarrend voor de „gewone man”. We kunnen toch zeg gen: sociaal onrecht. Verder las ik de zin: „Kan honger ook worden gestild zonder geweld?”. Holle woorden, dunkt mij. Het geheel zal op veel lezers de in druk maken dat de „samenwerkende kerkgenootschappen” het werkelijke pro bleem laten liggen, namelijk de wapen- leveranties in heel de wereld. De Ker ken zouden wel geloofwaardiger worden als ze, vanuit hun christelijk beginsel, eens duidelijk uitspraken dat de vijand ons wordt aangepraat door degenen die aan de wapenhandel verdienen en inter nationaal (Wereldraad van Kerken) tot actie over gaan om deze wapenwedloop een halt toe tet roepen. Want wat be tekent ons christen zijn als we alleen maar in wapens geloven en niet in de Geest (van verzet)? ARNHEM. (ANP) De in Arnhem en verre omgeving al ruim 20 jaar optredende „AKU-stank” zal over enige tijd grotendeels tot het verleden kunnen behoren. De vestiging „Kleefsewaard” van Enka-Glanzstoff in Arnhem ver spreidt bij ongunstige weersomstandig heden een typische weeïg, zoete geur, die bij de bevolking bekend staat als de „AKU-stank”. Enka-Glanzstoff heeft nu een systeem ontwikkeld, waarbij de stankoverlast tot een vierde kan worden teruggebracht waarbij het aantal mensen dat nu van tijd tot tijd de vaak hinderlijke stank ruikt, met ongeveer 90 percent zal dalen. auto’s zullen in de toekomst steeds minder metaal gaan bevatten en steeds meer kunststoffen. Dit is de verwachting van het Amerikaanse bandenconcern Goodyear. De reden ligt voor de hand: met kunstoffen kan zuiniger worden gewerkt en brengt men het gewicht van de auto omlaag. Dit levert zowel voor de produktie als voor het gebruik van de wagens voordelen op. De huidige Amerikaanse auto bevat gemiddeld 135 kg. rubber en kunst stof. Naar verwachting zal dit over vijf jaar 200 kg. zijn. Met behulp van plastics wil men de 1980-modellen in gewicht teragbrenigen van 1900 tot 1400 kg. Met glasvezel versterkte plastics zullen in toenemende mate voor het b ruikt. Ze zijn licht van gewicht, sterk en roestbestendig. Bovendien beantwoorden deze materialen aan de tendens om steeds grotere, voorge vormde carrosserieonderdelen in het produktieproces op te nemen. Ook zullen flexibele rubberonderdelen een grotere kans krijgen. Ook het interieur van de auto zal niet ontkomen aan plastic als bouw materiaal. Lichtgewicht plastics wor den meer en meer gebruikt voor de vervaardiging van dashboards. Stijve plastics gaan in de toekomst onge twijfeld het metalen frame van au tostoelen vervangen. De stoelbekle- ding zal daarbij uit een stuk zachte kunststof worden vervaardigd. Bij TNO-Delft onderzoekt men op dit moment het geheugen van de automobilist. Men is benieuwd naar de manier waarop de automobilist zijn route door een stad kiest. Als hij geen gebruik maakt van een platte grond en ook niet op de borden let, moet hij een bepaald beeld van het stratennet in zijn geheugen hebben. TNO wil nu weten op welke wijze dit soort informatie in het brein is opgeslagen en hoe de automobilist deze kennis gebruikt om zijn weg door een stad te kiezen. Bij het onderzoek wordt gebruik gemaakt van een speciale meetwagen, waar mee men eveneens nagaat hoe de automobilist achter het stuur rond kijkt en welke zaken in een bepaalde verkeerssituatie zijn aandacht hebben. Welk een coördinatie tussen de mi nisteries van Economische Zaken en Verkeer en Waterstaat: de snorfiets! Straks op al die duizenden werklozen enige honderden minder en aanstonds wat meer ziekenhuisbedden bezet. Ook fietsers behoeven niet beschermd te zijn. Zelfs met die geringere snelheid zijn er genoeg slachtoffers, die door een klap tegen een auto of op het wegdek met een hersenletsel in het ziekenhuis belan den. Weegt die minderheid niet op tegen dat economisch succesje? De helm is toch niet de enige reden dat de jeugd de brommer inruilt voor een wagentje? Het Hollandse klimaat, het wegennet, de ge zinsuitbreiding en dergelijke doen de jongeren al snel besluiten tot het sparen voor rijlessen en de aankoop van hun eerste wagentje. De oplossing ligt nog lang niet voor de hand, maar dat de „snorfiets” een lapmiddel wordt staat mijns inziens wel vast.

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 13