WERELDPREMIÈRE VAN COLOSSEUM II EXPOSITIE BIJ TERSTAL Harry Thomas contra Buma-Stemra Objectiviteit hitparade van kort geding mzet Journalist overweegt nieuw kort geding tegen NOS Films van Oltmans niet vernietigd Straks natuurlijk wel in winkelcentrum Schalkwijk 1 Calvé borrelnootjes PINDA’S MET EEN JASJE kflSTÏN .HOUEhk van ostadestraat 2-4 haariem kteverpark (023) 251037 W OPRECHTE VEILING HAARLEM ra E rwKhrom 1 Reusachtige blokfluit il Uisluitend filiaal in de lïueteljueis H4! au |T ff terstal SEPTEMBER 1 9 19 7 5 KUNST 17 5 L t s t reserveringen: telefoon «na» 251937 iBORREllNOOjjËS Deze expositie duurt van 13 september tot Hoktober. U bent van harte welkom bij Terstal! Terstal Interieurs exposeert de prachtige lederen meubelen van de Sede uit Zwitserland in combinatie met werk van de Haarlemse beeldend kunstenaar Michel F. v. Overbeeke. interieurs bv óók bent welkom bij onze modeshow najaar 1975 op dinsdag 23 september, in 'die raeckse' om 10.30,14.30 en 20.00 uur, de raaks, haarlem. Terstal Interieurs B.V. Wagenweg 1,3 en 15 hoek Houtplein, Haarlem. Tel. 023 - 31 21 72 3 r r - kaarten a f 6.50 (inkl. café complet) aan de kassa: /MODERN met goedkeuring kamer van koophandel tot 19 november a.s. heidscertificaat met betrekking tot zijn solo. Wel, ik had bij Hiseman evengoed een sigaar op kunnen steken. Toch krijgt hij van mij het certificaat. Niet alleen leverde hij eert uiterst boeiende solo, tevens zag hij kans zijn watersnelle roffels uit te voeren met drie drumsticks, waarvan er als bij een ware jongleur telkens één in de lucht ging. Hij krijgt dus het certificaat cum laude met een aanteke ning voor variété. ROTTERDAM Op het moment dat Jon Hiseman gisteravond aan zijn drumsolo begon, stak ik een sigaret op. De levensduur van een normale (brandende) sigaret is voor mij de enige maatstaf om vast te stellen of een drummer in aanmer king komt voor het vérdraaglijk- n i.J D A G In de late uurtjes rond de open haard, of aan onze gezellige bar, De Posthoeve zijn. (ADVERTENTIE) I Verdraaglijkheidsbewijs voor Jon el r: jk Ik V. KEES TOPS J zijn in met (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) I (Van onze RTV-redactie) (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) I. 4 Voor belangstellenden heeft Terstal een kleurenreproduktie beschikbaar van een van de geëxposeerde werken. Eeveneens in tegenspraak met eerdere mededelingen verklaarde Reintjes sinds die tijd niet met Enkelaar over de films te hebben gesproken. Hij zou afgelopen woensdag voor het eerst met de pro grammaleider van gedachten gewisseld hebben over de opnamen. De uitspraak is maandagmiddag 22 september om 17 uur. ig i. is ■kt g. Weet u zelf een leuke borrel nootjes babbel Stuur in naar Calvé, postbus 1000, Delft CBS12O.lk.9O 1 CONSTANT LAMP de Mannenkleden Ingez.iF D. Wegman, Scherpenzeel r Bilderdijkstraat 1 A Tel. 023—31 64 86 Kijkdagen: heden, zaterdag, zondag en maandag van 1016 uur. Veilingdagen: 23 t.m. 26 september vanaf 10 uur. Dat gebeurde dus niet althans wan neer we afgaan op de matige geestdrift van het publiek en het bescheiden ap plaus, na de nummers voorafgaande aan de drumsolo. Toch zegt dat niet zoveel. Het vaste publiek van de Lantaren is doorgaans zeer beheerst en schiet zo herinner ik me pas uit de slof bij aan- Resumerend zei mr. Limperg, dat de eis van Thomas, „dat voortaan bij de samenstelling van de nationale hitparade en de tipparade degelijke normen wor den gehanteerd", volkomen overbodig. Die worden allang gehanteerd, zo vindt hij. Naar zijn indruk wilde Thomas, die pro ducent was van de op 5 september door de TROS op het scherm uitgebrachlc Duitse hitparade, voor de tournee van deze Duitse artiesten, die op 22 septem ber begint propaganda maken en daarin zei hij was eiser gezien de aanwezige journalisten wellicht goed geslaagd. Balderick Deerenberg strument. de films vernietigd zouden zijn. Hijzelf zou nooit opdracht tot vernietiging heb ben gegeven. Tijdens het kort geding van enkele weken geleden werd evenwel het tegendeel gesuggereerd. Toen ver klaarde advocaat Van Santbrink dat de NOS besloten had een belangrijk gedeel te van de opnamen te vernietigen, omdat het oninteressante beelden betrof, en er Paragnost Croiset, op wiens aanwijzin gen Oltmans en de NOS zich destijds met De Mohrenschildt en een aantal andere Amerikanen in verbinding had den gesteld, bevestigde dat het hier in derdaad om belangrijke mensen en dus ook om belangrijke films ging. Enkelaar verklaarde in dit verband dat de hele kwestie-De Mohrenschildt „een treffer” van Croiset was. En voor de tipparade, die immers wordt samengesteld door de discjockeys in samenwerking met de radioverenigin gen en waarbij als component ook de AMSTERDAM. De NOS heeft de films die de journalist Willem Oltmans in 1967 heeft gemaakt over de moord op president Kennedy, niet vernietigd. Dit bleek tijdens een hoorzitting die donder dag ten overstaan van de Amsterdamse rechter-commissaris, mevr. E. J. van Schaardenburg, werd gehouden. NOS- programmaleider Carel Enkelaar. NOS- medew’erker Pim Reintjes en de Utrechtse paragnost Gerard Croiset ge tuigden onder ede over deze kwestie. Thomas, die Duitse artiesten op de Nederlandse markt brengt, heeft de in druk dat de nationale hitparade de top- 30 die wekelijks wordt gepubliceerd, onware mededelingen doet aan het grammofoonplaten kopende publiek. In het kort geding heeft hij gevraagd voort aan gelijke normen te hanteren voor het Engelstalige en Duitstalige grammo- foonplatenprodukt bij de samenstelling van de nationale hitparade en de Tip-30. Als raadsman van Thomas betoogde mr. P. W. Smits, dat de hitparade in feite voortvloeit uit de tipparade en die laatste wordt opgesteld door de discjoc- keys van de radio zelf op grond van persoonlijke voorkeur. Als de D.J ’s zoals ze ook ter zitting bij de’ president ge noemd werden, vervolgens hun eigen voorkeursplaten breed uit voor radio en machtig instrument voor hen, die deze lijsten kunnen beheersen. Men kan met die lijsten platenmaatschappijen dwin gen, artiesten maken en breken”, aldus pleiter. liedjes 31 tot en met 60 van de gros-lijst voor de nationale hitparade worden ge bruikt, nemen Buma en Stemra geen enkele verantwoording op zich. AMSTERDAM (GPD en ANP). „Het is nu eenmaal zo dat het Neder landse publiek geen Duitse teksten lust. Het is een domme vraag hoe dat zo komt. Er zijn in Nederland nogal wat remmingen waar het Duitse geestespro- dukten betreft. Dat geldt niet alleen voor grammofoonplaten maar ook voor films”. Dit zei mr. Th. Limperg tijdens een kort geding dat donderdag door de Utrechtse impresario Harry Thomas in Amsterdam is aangespannen tegen Buma (vereniging voor muziekauteursrecht) en de stichting Stemra (Stichting tot ex ploitatie van mechanische reproduktie- rechten der auteurs). bovendien een hond storend op de ach tergrond blafte. Het ging om een inter view met de Amerikaanse ingenieur George de Mohrenschildt, die naar eigen zeggen betrokken is geweest bij een complot om Kennedy te vermoorden. In 1967 zijn van de desbetreffende film acht minuten uitgezonden, die door En kelaar zelf zijn uitgezocht. Op de vraag van de rechter-commissaris of het ge bruikelijk is dat de programmaleider zich met dit soort zaken bezighoudt, antwoordde Enkelaar ontkennend. Hij zei dat het hier ecther om belangrijk materiaal ging. Toen mevrouw Van Schaardenburg zich daarop verwonderd afvroeg of de rest van de opnamen uit historisch oogpunt dan niet interessant was, antwoordde Enkelaar opnieuw ont kennend. De rechter-commissaris merkte vervolgens op dat de Amerikaanse tele- visiemaaatschappij CBS kennelijk een andere mening is toegedaan. Deze tamelijk breedvoerige inleiding, wil niet alleen duidelijk maken dat ik me uitstekend heb vermaakt tijdens de wereldpremière in de Rotterdamse Lan taren van Jon Hiseman’s tweede versie van Colosseum - Colosseum II dus. Ik vermeld de drumsolo eerder zo uitge breid, ten eerste omdat ik in de regel vreselijk de schurft heb aan dat ver plichte nummer, en ten tweede omdat die solo gisteravond eigenlijk het eerste moment betekende dat het publiek in de Lantaren sporen van groot enthousiasme ten toon begon te spreiden. Aan het einde van de zitting meende de rechter-commissaris dat beide partij en maar beter konden proberen tot een minnelijke schikking te komen, en om alsnog naar de films te gaan zoeken. Enkelaar meende echter dat er dan financiële complicaties zouden optreden. In afwachting daarvan bepaalde de rechter-commissaris de volgende hoor zitting op 28 oktober. Dan zullen naar alle waarschijnlijkheid de NOS-mede- werkers Pott (archief), Monnickendam en Nelissen ondei’ ede gehoord worden. Oltmans en zijn advocaten zouden in middels overwegen naar aanleiding van de op tafel gekomen feiten opnieuw een kort geding tegen de NOS aan te span nen. KORTING Pim Reintjes zei desgevraagd dat hij in januari 1973 een archieflijst heeft opgesteld van het aanwezige Kennedy- materiaal. Geconfronteerd met eerder door de NOS gedane beweringen, dat hij de desbetreffende films had opgeborgen, en dat ze daarna verdwenen waren, verklaarde hij nooit de opdracht te heb ben gekregen de films op te bergen. NOS-advocaat mr. J. van Santbrink verklaarde dat hij tijdens een kort ge ding dat onlangs ook in Amsterdam diende, ten onrechte heeft beweerd dat de onderhavige films enkele jaren gele den vernietigd zijn. Hij zei van NOS- zijde verkeerde informatie te hebben gekregen. Zijn verklaringen leidden er destijds toe dat de NOS het kort geding won. De eis van Oltmans om de films over te leggen, kon toen niet worden in gewilligd, juist omdat de films nielt meer zouden bestaan. Oltmans wilde de films, waarop hij bij doorverkoop de helft van de rechten bezit, uitlenen aan de Amerikaanse tele visiemaatschappij CBS, die binnenkort een documentaire over de moord op Kennedy zal uitzenden. CBS had om de films gevraagd. Naar aanleiding van mr. Van Sant- brinks nieuwe verklaring zei Carel En kelaar donderdag dat het materiaal er inderdaad waarschijnlijk nog wel is. Waar de opnamen zich bevinden, kon hij niet zeggen. Hij meende dat ze te onin teressant zijn om ernaar te zoeken. En kelaar voegde eraan toe dat uit de administratie bij de NOS niet blijkt dat H waar tot 1 uur de keuken ook nog open is. dan moet u toch in TELEFOON 26 51 10 Als raadsman van de gedaagde Buma- Stemra noemde mr. Th. Limperg iedere beschuldiging, dat zijn cliënten subjec tief en met ongelijke maatstaven de hitparade vaststellen, „ongehoorde aantij gingen” Integendeel, zo hield hij presi dent mr. W. J. Borgerhoff Mulder voor, is het systeem, waarbij de Buma en Stemra als objectieve instelling de ver antwoordelijkheid op zich nemen voor de samenstelling van de hitparade, praktisch niet voor verbetering vatbaar. Mr. Limperg deelde mee, dat de hitparade met grote eerlijkheid wordt samengesteld. Tedere maandagmorgen ko men in het Bumahuis per telex de verkoopcijfers binnen van alle Neder landse platenfabrikanten en importeurs en wel de cijfers over de net verstreken week. Buma heeft zelfs bedongen, dat hij deze cijfers in de administratie van de betrokken firma’s mag controleren. Die firma’s kijken overigens wel uit om gefingeerde hoge verkoopcijfers van pla ten, die ze willen pousseren op te geven, want dan moeten ze daarover immers de auteursrechten aan Buma betalen. indrukwekkende paddestoelenveld trommels en bekkens uit. Nee, er was geen twijfel mogelijk, Colosseum II zou de zaal even plat spelen. De zaal reageerde namelijk aanvanke lijk wat lauw op de tam-tam waarmee Colosseum II zich al bij voorbaat op een voetstuk zette. Vooral zanger Mike Starrs (let op de naam) en gitarist Gary Moore (ex-Skid Row) waren zichtbaar met zichzelf in hun schik. Hisserman zelf torende ongenaakbaar boven zijn van Het instrument haalt drie oktaven, van c-groot tot c-twee gestreept. Het geluidsvolume valt op het eerste ge hoor wat tegen. Daphne wordt wel licht overstemd door de gemiddelde sopraan-blokfluit. Maar blaast zij in het ensemblewerk haar partij mee, dan vallen haar typische klankkleur en andere akoestische kwaliteiten duidelijk te onderkennen, aldus de trotse eigenaar. Om het instrument te bespelen moet de 28-jarige muziekpedagoog in zijn volle lengte op een stoel staan om via een koperen s-stuk lucht in de reusachtige holle pijp te blazen. Met zijn vingers bedient hij elf vin- gergaten en vier kleppen die afstan den overbruggen. Deerenberg is leraar blokfluit aan het Sweelinck-instituut in Amster dam en docent aan de conservatoria van Groningen en Antwerpen. Hij treedt ook geregeld op als instrumen talist en neemt sinds enkele jaren deel aan barokconcerten. Tijdens va kanties zit hij in muziekbibliotheken om zijn historisch repertoire uit te breiden, ook met onbekende werken. Daarmee groeit zijn behoefte aan muziekinstrumenten. In zijn woning heeft hij een collectie van 71 ver schillende blokfluiten. Het oudste exemplaar is een dwarsfluit van ongeveer 150 jaar. Het jongste is Daphne, waarvan de waar de volgens de musicus onmogelijk in geld kan worden uitgedrukt. De bouw ervan hing voornamelijk van vrien dendiensten af. Het instrument is ge bouwd door Bernhard Junghanel uit het Duitse Gütersloh. Deze deed het op grond van zijn persoonlijke relatie met Deerenberg. maar heeft zichzelf bezworen: „Maar voorlopig niet meer”, aldus de eigenaar. Veranderde in de Griekse sage Daphne in een laurierboom, de Daph ne van Deerenberg is van perehout, waarvoor een kolossale perelaar in het Duitse Schwarzwald werd geveld. Op een bewerking met de draaibank na is Daphne geheel handwerk. Met drie man is er drie weken aan ge werkt. Het heeft Baldrick Deerenberg nogal wat moeite gekost een geschikt OVERVEEN. Muziekpedagoog Baldrick Deerenberg uit Overveen is eigenaar van de grootste blokfluit ter wereld: een ruim 2.75 meter lange contrabas naar een voorbeeld uit de zestiende eeuw en naar de schone maagd Daphne genoemd. Haar don kere zwevende geluiden zullen 30 ok tober in het Concertgebouw in Haar lem zijn te beluisteren. tv „pushen”, dan gaat de platenhandel uiteraard deze getipte platen alvast in slaan, in de verwachting, dat de vraag er naar sterk zal stijgen. Het resultaat is vervolgens dat ze inderdaad de hitparade bereiken, waarop 30 singles terecht ko men, die volgens Buma-Stemra in de afgelopen week het meest verkocht zijn. Mr. Smits noemde dit een verwerpelijk en ondeugdelijk systeem, waarbij Hil versum 3 over een monopoliepositie be schikt. Volgens hem worden ook door Buma-Stemra ongelijke maatstaven ge hanteerd, waarbij de Duitse amuse mentsmuziek wordt geboycot. „De hit en tipparades vormen een stekelijke muziek als oude rock and roll of country-riedels als van CCC Ine Voor mij was het concert van Colos seum II bijzonder geïnspireerd en de groep op zich zeer hecht (voor een eerste optreden). Jon Hiseman heeft zich een uitstekende bassist gekozen: Neil Murray, die Hiseman (en dat is bij deze man’ erg belangrijk) op de voet volgt. Samen bouwen zij een stevig fundament, waarop Gary Moore (die helaas wat hysterisch aandoet) en vooral toetsen vir tuoos Don Airey instrumentaal kunnen bouwen. Starrs gaat daar nog eens over heen met scheurende vokalen. Het is een mengsel van muziek als van Jack Bruce, symfonische muziek en pure hard-rock, wat Colosseum II ten gehore brengt; deels geschreven door de heren zelf, deels door Jack Bruce en zelfs Joni Mitchell (bestaande nummers, dat wél). Boeiend is het juiste woord voor die muziek, uiterst boeiend, waag me niet aan een vergelijking met de oude formatie Colosseum (met Dick Heckstal-Smïth, Chris Farlowe en Dave Greenslade). Deze twee bands hebben vrijwel niets met elkaar te maken. Jon Hiseman, die tevens speelde bij Graham Bond, John Mayall, zijn eigen Colosseum en bij Jack Bruce (bij solo- projekten) heeft zich na het mislukte experiment Tempest (hier nauwelijks bekend) nadrukkelijk gerevancheerd met Colosseum II. Een hecht bouwwerk, wel iswaar met wat overbodig showwerk van Moore en Starrs, maar door de bank genomen muzikaal meer dan voldoende. De decibellen vlogen ons om de oren, maar die hebben we buiten, in de frisse nazomeravond, ras van ons afgeschud. voorbeeld te vinden voor Daphne. Aanvankelijk had hij de basfluit van zijn Haagse leermeester Frans Brüggen op het oog, een kopie van een kopie, terwijl Deerenberg het in strument groter wenste dan de twee meter lange bas van Brüggen. De keus viel op een authentiek model in het Vleeshuismuseum in Antwerpen: een contrabas uit 1550, gemaakt door de legendarische Rauch von Schrat- tenbach die met zijn 2.50 meter de grootste blokfluit ter wereld was. Daphne heeft door haar extreme afmetingen en bijzondere klankkleur de belangstelling gewekt van barok- musici maar ook die van moderne componisten, aldus Deerenberg. Hij deelde mee. dat Jos Kunst thans een stuk schrijft voor bas-klarinet en contrabas-blokfluit. Het werk heet „Leren te sterven” en is speciaal opgedragen aan Harry Sparnaay en Baldrick Deerenberg. I

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 17